Marko de Bandiet „NOORD-BE ABAND"! WAALWIJK i BUITENLAND. Engeland Binnenland. Rustend. Griekenland- Duitschland. FEUILLETOM Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 88 DONDERDAG 4 NOVEMBER 1920 48e JAARGANG. Dit blad .verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukker!] Antoon Tielen Telegr.-Adres ECHO. Prijs der Advcrtentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 30 cent per regel. De begrafenis van Mc. Swiney. cjen Lord-Mayor van Cork, schijnt in Ierland het sein te zijn geweest voor een geduchten aanval op de politie (men spreekt van ruim vijftig aanslagen en zestien dooden en een aantal ernstig gewonden onder het politie-corps) waar op de dienaren van de openbare macht op de gebruikelijke wijze met represail les geantwoord en daarmee opnieuw het bewijs geleverd hebben, dat zij niet|al te zeer onder den indruk verkeren van de straffen, met welke de regeering degenen bedreigt, die uit den band van de krijgs tucht springen. Tegelijk heeft Lloyd George aangekondigd, dat de regeering overweegt om de doodstraf te stellen op het gebruik van dum-dum-kogels door de aanranders. Men ziet de verbittering aan weerskanten groeien en de verzoe ning is nu zoo ver af, dat het alleen nog maar de vraag wordt, welk geweld het op den duur zal winnen. Do 19-jarige student In de genees kunde die te Dublin ter dood veroordeeld was wegens deelneming aan een aanval op de politie Is daar vanochtend opge hangen. De verzoeken om hem gratie te verleeneni op grond van >ijn jeugd, waren van de hand gewezen omdat ook de In den aanval gedoode dienaren van de openbare macht nog jong waren. Men beschouwt den student als een nieuwen martelaar voor de zaak van Ierland. Gisteravond baden „duizenden voor zijn gevangenis. Volgens berichten uit Londen is het kasteel te Farnborough van wijlen ex-kei zerin Eugenie bij testamentaire beschik king aan prins Victor Napoleon toegewe zen, die het in zijn tegenwoordigen staat moet onderhouden en het niet aan derden mag verkoopen of wegschenken. De zoon van prins Victor Napoleon zou de eigen dommen in den omtrek van Bologne, ter waarde van 10 millioen erven. De zuster van den jongen prins zou de bezittingen De hertog van Alva ziet zich alle eigen dommen, welke in Spanje zijn gelegen toegewezen. De deposito's bij verschil lende banken worden onder de families van den hertog van Alva en van prins Na poleon gelijkelijk verdeeld. Men schat de gezamenlijke erfenis op 50 millioen, waarvan ongeveer de helft aan den fiscus zal vervallen. Dungannon (Ulster) was gisteravond het tooneel van reprisals, die volgden op een aanval op een politiepatrouille met handgranaten enrevolverschoten. Vele winkels van Sinn-Feiners zijn verwoest, de mensohen vluchtten de sfad uit. Te Littleton bij Thurles hadden eveneens re prisals plaats. Bij een aanval op de poli tiekazerne te Granard is de districtsin specteur, te Tullemore een hoofdagent ge dood. Men veronderstelt, dat de aanvallen van gisteravond te Dublin, waarbij zes politie- van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 17) VI. IN HET HOL VAN DEN BANDIET. Voor de derde maal weerklinkt trompet geschal. Dan verdeelen de ruiters zich in peletons en rennen In volle vaarft. Geen twijfel meer, we worden ach tervolgd! roept Panitza uit. 't Zijn Turken!.. Wij hebben van hen geen genade te verwachtenen de te rugweg is afgesneden. Onze twee gendarmen van daareven hebben ons aangeklaagd!.. Waarom hun ook lijfsgenade geschonken!Een les voor een andere keer! Welnu! zegt Joannes, blazen wij den aftocht.... maar altijd voorwaartsdat is onze weg. Vooruit dan in volle vaart! De drie mannen geven hun paarden de sporen; ze schieten voort in duizelingwek kende vaart.. Zoo komen zij aan de eerste steile wegen: Om een ramp te vermijden, Roeten zij hunnen rit matigen. Ze draven eenen tijd, dan gaat bat stap voets. Maar da andaren nadaren. Tanalfdertijd vernemen onze Slevonen agenten gedood zijn, bedacht was als wraak over den dood van McSwiney. De eerste aanval had plaats te Killy- begs (Donagal,) waar een afdeeling van vier politiagenten uit een hinderlaag werd beschoten. Er werden 14 schoten gelost. De aanvallers vluchtten. Een polite-agent was gewond. te Dernamoyle (Monogham) is een boer, die uit de kerk kwam, doodgescho ten. De hoofdagent te Tulomare is doodelijk gewond door schoten, toen hij naar de ka- zexrne terugkeerde. Te Killorglin (Kerry) zijn gisteravond twee agenten doodgeschqtCn. Bij een poging om luitenant Killeant te Tipperary te vermoorden, ontstond een gevecht, waarin een vrijwillig officier ge dood en een sergeant gewond is. Bij een aanval op een patrouille te Bal- lyduf (Tipperary) is een hoofdagent ge dood. Te Abbeydorney zijn een agent gedood en een gewond, te Tralee een agent ge dood bij een aanval op een patrouille en twee agenten gewond bij een aanval op den steiger bij Tralee, terwijl een marco nist van de marine gewond is op den weg naar Tralee. Ook is geschoten op agenten in de buurt van Athlone en is te Thonias- tow een agent gewond. In het weer herrezen tijdschriftje der Vereeniging „Action Populaire", ge naamd „Peuple de France" (de editie voor het platteland) komt een artikel voor „La terre de France et la guerre", waarin cij fers worden gegeven, die een duidelijk beeld geven van den desolaten toestand, waarin de Fransche landbouw door den oorlog, nog meer dan vroeger reeds het geval was, is geraakt. Vóór den oorlog schatte men het natio naal bezit op 243 miliard. Daarvan kwam op rekening van den landbouw 90 milli ard, welke jaarlijks bruto 20 mililard op brachten. De productie nam vóór den oorlog toé. Immers in 1871 werden er in Frankrijk 78 millioen quintalen koren geproduceerd en tuBschen de .iaren 1901 en 1910 was deze productie gestegen tot gemiddeld 89 mil lioen quintalen, vertegenwoordigende een bedrag van 2 mililard 600.000 francs. De veestapel bedroeg in 1911 3.236.000 paarden, 14.800.000 stuks rundvee, 16.400.000 schapen 7.500.000 varkens. In bedrijven, waarvan er 4.800.000 minder vee worden uitgevoerd. De Fransche bodem werd bewerkt door 5.300.000 boeren, die samen 43.000.000 II. A. bewerkten; 54 pet. ervan waren zelf- gebruikers. Men telde in totaal 5.700.000 bedrijven, waarvan er 4.800.000 minder dan 10 H. A. en 711.000 van 10 tot 40 H.A. groot waren. En nu, na den oorlog? Er werden 2.750.000 boeren gemobili seerd, waarvan er 1 millioen niet meer te rugkeerden, 350.000 verminkt zijn terug gekomen en 250.000 in de steden bleven om daar het tekort aan arbeidskrachten aan te vullen. Zoodoende zijn er heden ten dagen nog 3.700.00 boeren tegen vroeger Van alle kanten vliegen brokken van de rotsen, terwijl in de verte schoten knallen. De paarden spitsen hun ooren. De man nen, instinctmatig, buigen hun hoofden en krommen hun ruggen. Het schijnt zegt Michel dat ze pp ons schieten. Maar ze mikken veel te hoog, be merkt Panitza. En wij groeten de eerste kogels, voegt Joannes er bij. O! zonder schaamte, anderen die moediger waren dan wij, de den en bekenden het. De gendarmen schieten maar door. De toestand der drie vrijwilligers wordt vao oogenblik tot oogenblik hachelijker, te meer daar de aanvallers gedurig naderen. Afstijgen! beveelt Joannes. Leiden wij de paarden met den toom en beschut ten wij ons met hun lichaam. Nog niet zoo dom! meent Michel, vlug op de rotsen springende. Dat hebben dezen morgen ook de gendarmen beproefd, voegt Panitza er bij. Hopen wij dat het thans beter gelukt. Voorwaarts!voorwaarts! schreeuwt Joannes. Zij versnellen hunnen gang en ontsnappen als bij mirakel aaa de kogels. Maar nu zijn de ruiters die hen achtervolgen, op hun beurt verplicht stap voets te rijden. Zij beginnen te klimmen en dat gaat niet zoo gemakkelijk. Vervolgden en vervolgers blijven, bij gevolg op denzelfden afstand van elkan der. De groep van Joannes komt aan den voet eener steile helling, beheerscht door grof gemetselde gebouwen. Met groote blokken is een sport omheining opgetrok ken, waar boven strooien daken uitsteken, gebruind door regen, wind en zonnegloed. Dat is de stam van Marko fluistert Natuurlijk liep ook de productie gewel dig terug. Tegen 89.000.000 uintalen ko ren tüschen 1907 en 1910 werden er in 1199 slechts 48.000.000 quintalen in 1913 tot 27.000.000 in 1919; voor de mais zijn de cijfers 5.600.00 en 2.200.000. De productie van suikerbieten is bijna geheel verdwenen. De veestapel werd meer dan gedeci meerd. In 1918 bedroeg hij minder dan in 1913:, 919.000 paarden, 2.546.000 stuks rundvee, 2.835.000 varkens en 6.249.000 schapen. Als men daar nog bijvoegt, dat er 3.700.000 Hectaren cultuurgrond, hier en daar radicaal verwoest zijn, zal men de uitdrukking: „desolate toestand" niet te sterk vinden. De Londensche oorrespondent van ode „Pètit Parisien" zegt uit vertrouwbare Engelsche bron te vernemen, dat lord Curzon aan den Franschen gezant te Lon den heeft te kennen gegeven, dat er bij het nemen van het besluit tot het afzien van de economisohe sancties tegenover Duitschland bij niet-naleving van het vre desverdrag door het laml een fout was ge maakt en dat Curzon daar zijn levendig ste leedwezen over had uitgesproken. Het initiatief tot defi maatregel zou hoofdzakelijk van eenige ambtenaren van het ministerie van de schatkist van de Board of Trade zijn uitgegaan, die slechts aan de handelsbelangen van Engeland ge dacht hebben en van de verdere gevolgen van hun actie zich geen rekenschap heb ben gegeven. Indien de regeeringen te Parijs en Ro me van de Britsche plannen verwittigd waren, dan zouden zij zich waarschijnlijk er mede vereenigd hebben, zegt de cor respondent, wijl er toch nog andere sanc ties, zooals blokkade en inbeslagneming van staatsgoederen, beslaan. De correspondent meent, dat, nu Enge land heeft toegegeven, te overijld gehan deld te hebben, het maar het beste is, het incident te sluiten. Ie voedingsmiddelen, welke in de omge ving van Moskou aanwezig zijn, op te vorderen. De bevolking bood weerstand en de bolsjewiki hebben toen met wapen geweld hun pogingen ten uitvoer ge bracht. Djerjinsky is benoemd tot militair opperbevelhebber in de stad Moskou. Volgens de communistische bladen te Odessa zijn daar 31 personen onder be schuldiging van anti-bolsjewistische op roermakers doodgeschoten. De centrale raad der sowjets heeft een oproep tot het volk gericht, waarin ver klaard wordt, dat de sowjet-regeering ge noodzaakt is, strenge maatregelen te ne men, ingeval men bemerken zal, dat de opstanden het werk zijn van agenten dei- Entente. Volgens de Estlandschè bladen is de toestand te Moskou buitengewoon ernstig. Tengevolge van de opvorderingen van 't graan, zijn in de elf districten de boeren in opstand gekomen. Onder de vele per sonen, die in den laatsten tijd te Moskou gearresteerd zijn, moet zich ook generaal Broessilof bevinden. Het te Kowno verschijnende Russische blad Echo vernam uit onpartijdige be trouwbare liroii, dat de val van de sowjet- regeering aanstaande is. Zoowel te Petro- grad als te Moskou moeten belangrijke gebeurtenissen op politiek gebied te ver wachten zijn. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de Russische begrooting voor 1920 een post uitgaven bevat van 1160 milliard roebels tegen een post ontvangsten van 150 mil liard roebel. Het tekort zal aangezuiverd worden door de uitgifte van nieuw papie ren geld. om af te zien van het recht tot in beslag neming van Duitsch-eigendom, hand- haafd. In verband met een onderhoud tus" schen den Italiaanschen minister van handel en den Duitschen gezant te Rome verwacht men te Berlijn dat het Itali- aansche kabinet het voorbeeld van En geland zal volgen. Dc sowjet-re^eöi-i.j* heeft te Moskou maatregel als noodzakelijk verklaard in verband met de bedreiging van een con tra-revolutie. AJle sowjet-instellingen wor den door sterke afdeelingen militairen be schermd. die verhinderen, dat het publiek de gebouwen nadert. De roode regeering is begonnen met al- Naar de bladen uit Luzern vernemen heeft de Grieksche gezant te Bern Prins Paul verwittigd, dat de Grieksche regee ring hem beschouwt als rechthebbende op den Griekschen troon, maar tevoren ver langt te weten of zijn vader en prins Ge orge dit recht erkennen. Prins Paul heeft geantwoord, dat hij de troonsbestijging slechts zou kunnen aan vaarden, indien het Grieksche volk zijn wil te kennen had gegeven om den gewe- en den kroon prins uit te sluiten. Uit Londen zijn te Berlijn stellige berichten ontvangen, dat Engeland de voor Duitschland gunstige beslissing, Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.- 2.913.587.- Het Ned. Corr.-bureau meldt la verschillende bladen is dezer dagen een beticht verschenen, dat de verlaging i-ao den pttjs van regeerlngsbloem va» f43 op f41 50 per 100 K.G., welke met 1 dezer in werking is getreden, geenerlei invloed op den broodpils zal hebben, aangezien tengevolge vao de bijmenging van rogge en aardappelmeel het veibrulk van legeeriogsbloem sterk is afgenomen en de bakkers thans nagenoeg uitsluitend vrije tarwebloem verwerken, zoodat de prijs van het wittebrood niet meer door den prijs van de regeerlngsbloem, maar door dien van de vrije bloem, wordt bepaald. In dit verband wijst men ons erop, dat totdusverre nog niet tot de verwer king van aardappelmeel in de regee rlngsbloem Is overgegaan, zoodat gecon stateerde kwaliteitsvermindering tenge volge van aardappelmeel tot het rijk der verbeelding behoort. Ia de toekomst zal de vermenging met aardappelmeel bovendien slechts op zoo geringe schaal plaats vinden, dat de aanwezigheid daarvan uitsluitend bij microscopisch onderzoek zal kunnen worden waargenomende voedings waarde, smaak en kleur van het btood zullen er geen ongunstlgen invloed van ondergaan. De beweerde minderwaar digheid van de regeerlngsbloem moet voor een goed deel gerekend wordente behooren tot een propagandamiddel van degenen, die er belang bij hebben de vrije bloem te plaatsen of die naar rede nen zoeken om den broodprijs niet te ve. lagen. Met den meesten nadruk zij verzekerd, dat van de bloem, door de regeering ter beschikking gesteld, een wittebrood van uitstekende hoedaoigheidis te bakken. Dank zij de geringe toevoeging van aardappelmeel en rogge en een weinig boogere ultmaling, kao deze bloem on geveer f3 per 100 K. G. goedkooper geleverd worden dan de vrije bloem. De regeering stelt de bakkerij hierdoor in staat wittebrood te vervaardigen dat eenige centen per K.G. goedkooper is dan dat uit vrije bloem vervaardigd. De Haagsche Gemeenteraad heeft met 25 tegen 17 stemmen het voorstel aangenomen tot deelneming in het ka pitaal der op te richten Haagsche Aan neming Maatschappij. De toestand van dr. Kuyper is langzaam achteruitgaande. De patiënt aeemt zeer weinig voedsel en sluimert veel. Naar de R. K, Vakbeweging ver neemt, is een ontwerp met wettelijke regelingen tot beslecbMDg van geschillen Boven schijnt alles eenzaam, en die een zaamheid welke wachtende hinderlagen doet vermoeden, is er des te drukkender om. De drie mannen bestijgen den wanrl van den berg langs een pad waarlangs 'n vreeselijke afgrond gaapt. Nu schieten de vervolgers niet meer; ze zijn zeker dat de drie vluchtelingen hun niet ontsnappen zullen. Maar is dat wel 't ware doel van dit belangrijke ontplooien van krijgsmacht? Deze gedachte komt in Joannes op en hij vat het samen tot dezen uitroep: Ik zou eer gelooven dat zij Marko aanvallen! Zij hebben nochtans naar ons ge schoten! merkt Michel aan. Ze zoeken wellicht twee vliegen in een klap te slaan. Wel mogelijk, doch waarom Marko aangevallen? Hij staat als zeer rijk te boek machtig rijkHij moet een overgroe ien schat bezittenvan vader tot zoon aangedikt en zorgvuldig bewaardDie schat moet de begeerlijkheid opwekken van een schraapzuchtig en behoeftig gou vernement. Mogelijk komt de eene dief den an deren berooven. Doch waar gaan wij naar toe, overste?Weldra kunnen we niet meer voor- of achteruitAl vluchtende zijn we ons ondanks tot hier gesukkeld, en nu zitten we gevangen tusschen Marko en de Turken Den hamer en het aambeeld. Ziet, daar valt de hamer! roept Pa nitza verbleekende uit. .Strekt u uit, dicht tegen den berg wand, zei Joannes koelbloedig. Een steenblok is boven, op de kruin los geraakt,, zonder schijnbare oorzaak. Eerst van een vat. Hij bolt op de hindernisse i, verkrijgt meer snelheid, dondert nee komt weer op, schiet voorbij gelijk de weerlicht, vermorzelt struiken, maait alle krujd weg Hij bereikt den bergweg, juist op de plaats waar de drie mannen met hun paarden zich bevinden. Hij zal ons niet raken! zegt Joannes, dicht tegen de rots aangewrongen. Zij worden een zucht gewaar als van het voorbij vliegen eens kanonskogels veroorzaakt. De rotsblok treft het paard van Michel. Verschrikt rukt het arme dier zijnen toom los, buitelt om gelijk een ko nijn, ploft in den afgrond en vindt er el lendig zijn dood. Oef! ik meende dat ik zelf er aan was! zucht Michel. 't Is mischien maar een ongeval, zegt Joannes die er wel niets van gelooft, maar zijne vrienden wil geruststellen. Of een aankondiging verbetert Pa nitza. Maar het naar beneden donderen van dien rotsblok verwekt een echten stortvloed van allerlei puin, losgeraakt door de geweldige wrijving van de zware massa op den bergwand. Dit rollen en val len maakt een gedruisch dat voortgedra gen wordt door het weergalmen van 't ge bergte en een gerucht veroorzaakt als 't rommelen van.den donder. Werktuigelijk strekken de drie mannen zich op hunnen buik uit, langs den muur die den weg omzoomt. Zij maken hun paarden los, die hinniken en sniuven en met vreeselijken angst geslagen zijn. De stortvloed gaat voorbij en sleurt de paarden mede als waren het stroopoppen. Joannes, Michel en Panitza zijn ver dwaasd, als met verlamming geslagen; zij liggen bedolven onder een menigte sel. Laat ons voorzichtig zijn en ons dood voordoen, zegt Joannes met zijn weergalooze koelbloedigheid. Michel richt even het hoofd op, kijkt rond en antwoordt: Ik zie iets buitengewoons: dit blok heeft als een nieuwen weg gegraven., een ravijnen, wie weet, eenen uitweg om te vluchten of ons te verbergen. We zullen zien. Met oneindige voorzorgen werken zij zich los uit het puin, nemen hun wapens op en begeven zich, al kruipende voort voort onder door struiken, vermorzelde doornen. Zij komen langzaam doch zeker- vooruit, zonder gezien te worden. Van beneden hebben de Turken dit zon derling en dramatisch geval opgemerkt. Instede verschrikt te zijn of ontmoedigd, vervolgen zij hun gevaarlijke bestijging Zij vertrouwen op hun getal en zijn, ten andere, zeer dapper. Bevelen worden geschreeuwd; de trom pet schettert. De bestorming! mompelt Joannes. Zij hebben het geenszins op ons gemunt. Zij moeten ons vernietigd wanen en de aanval van Marko Kijkt! weer wat nieuws!onder breekt Michel die het eerste voortkruipt. Hij ontwaart aan zijn rechterhand een uitholling. Hij voegt er bij: 't Ts breed als de opening van eeneu ovenMen kan er gemakkelijk indrin gen. Dat ziet er een goede schuilplaats uit! zegt Panitza. Trekken wij het kruid en de doornen voor de opening, dan wordt ze onzichtbaar. M ECHO V VHET ZUIDEN, in Parijs krijge». n.l. verschillende on roerende goederen. 6.300.000.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1