Eerste Blad. Markode Bandiet „NOORD-BRABAND" Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BUITENLAND. België. Frankrijk. Engeland Amerika. Binnenland. FEUILLETON SMAAKVOLLE MODELLEN. Maatschappij van Verzekering op het Leven. Abonneert U op dit blad NUMMER 89 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1930 48e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco P- Post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telei. 38, WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij An toon Tlelen Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiön: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclame;) 80 cent per regel. Mantels Costumes Pels Garnituren Kinder- Mantels. GEBR. JANZING TILBURG. BREDA. ADVERTEEREN IS DE HARTSLAG VAN DE ZAAK. ALS GIJ ÏEMAND'S HART DOET STILSTAAN, STERFT HIJ. ALS GIJ HET ADVERTEEREN STOP ZET, STERFT UW ZAAK! De mijnwerkersstaklngen In het laad vso Charleroi hebben zich uitgebreid. Een deel van de kolenmijnen in midden- België is er bij betrokken. De politie dienst wordt nu gedaan door gendarmes te paard, maar tot dusver blijft alles kalm. De 9takers zijn ten getale van 50.000. De staking is afgekondigd io vijf mijnen van Aoaeriues. Vijf staalfabrieken te Fontaine l'Eveque hebben bun deuren moeten slaiten wegens het gemis van den electrischen stroom, welke zij van de mijnen betrekken. Ér hebben geeoerlel onlusten plaats gehad. E^a telegram uit Berlijn zegt, dat uit gezaghebbeode bron wordt mede gedeeld, dat de Entente heeft besloten het aantal koeien, dat Dultschland aan de geallieerden moet leveren, met de helft te verminderen. Ia de plaats van de 800.000 zou het slechts 400.000 moeten leveren. Deze mededeeling van de DuPsche autoriteiten is niet juist, schrijft het >Jourcal des Débats'. Geen enkele mededeeling is te dien aanzien te BerlijD gedaan en het opg'ë*schfe anrUal <s niet van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 18) VI. IN HET HOL VAN DEN BANDIET. Inderdaad, als schuilplaats iets won derbaars. - Kruipen wij er in en doen we als wa ren wo thuis. Bijna oogenblikkelijk wordt het hol breeder. yEen man kan er gebogen in gaan. Maar 't is er volledig duister. - Gij spraakt daar van eenen oven mond, zegt Joannes. Maar 't is hier zoo donker als in 't diepste van den oven. Altijd voorzichtig, schrijdt hij voetje voor voetje voort, met den loop der cara- bijn den grond betastende. Geen holen of gaten in den grond., geen hobbelighedenwe stijgen - Een nogal steileweg! Waar, om den drommel, waar zullen wij uitkomen? Als het maar geen geheime weg is die uitloopt bij Marko den bandiet? Dit ware iets voortreffelijks. Vooruit maar en zijn wij op alles opmerkzaam, want het heeft vooï' ons groot belang: met hét oog op Nikea's bevrijding en <4nze wraak! verminderd. Hoewel Duitscblaed aan Frankrijk 845.000 stuks vee verschuldigd is, waaronder 517.000 koelen, heeft de Fransche regeeriog bij de commissie van herstel slechts een eisch van 510.000 stuks vee, waaronder 400.000 koeien, ingedieod. Uit deze cijfew blijkt, zegt het blad, dat de campagne, welke de Dultscbe pers beeft gevoerd om de wereld tot medelijdeu te roeren, geens- zins gerechtvaardigd Is. Thans verandert de Duitsche regeering vai tactiek om de Duitsche openbare mccaing te doen gelooven, dat zij een diplomatiek succes heeft behaald. Zij geeft te yerstaao, dat Frankrijk tegenover haar protesten heeft toegegeven, in werkelijkheid heeft Frank* rijk uit eigen beweging het hierboven genoemde gewij-Jgde cijfer vastgesteld. De stemmig welke onder de mijn werkers gehouden is over al of niet aan vaarding van de bekende ontwerp-over- eenkomst, heeft tot resultaat gehad, dat de mijnwerkers zich met een meerderheid van 8459 stemmen uitgesproken hebben tegen aanvaarding der voorgestelde regelen. De conferentie van gedelegeerden te Londen heeft echter besloten, dea mijn werkers te adviseeren, het werk onmid dellijk te hervatten. Nopens de resultaten van de stem ming over het drankverbod ia Schotland, seint de Eogelsche draad'ooze dienst Te Glasgow hebben slechts 4 kles- vereeniglngen gestemd voor drankverbod en 9 voor vermioderlng der vergunnin gen, terwijl er 24 voor geen verandering hebben gestemd. Al de 11 districten vau Aberdeen hebben gestemd voor geen verandering. Van de 48 andere gemeenten hebben er 37 gestemd voor geen verandering, 10 voor drankverbod en 1 voor ver mindering. HDc eerste stemming over hrt drank verbod die in Gf oot-Brittannië is ge houden, heeft plaats gevonden In Schot land, waar 600 kieskringen vrijwillig hebben besloten om te stemmen over het drankverbod onder de nieuwe Schot- sche...drankwet. Ongeveer.de helft van de districten heeft gisteren gestemd. De uitslag toont, dat er een groote meerderheid tegen drankverbod Is te Glasgow, Aberdeen en dc meest andere steden. Alleen een klein gedeelte van de kleinere kieskringen heeft tot droog- Icgging besloten. Harding Is tot president der Ver. Staten gekozen. De complete uitslagen zullen pas over enkele dagen bekend kunnen zijn. Echter schijnt het reeds met vrij groote zekerheid te kunnen worden gezegd, dat Harding in de vergadering der kiesmannen 330 stemmen zal ont vangen en Cox waarschijnlijk 127. De_ Republikeinen zullen io^ beide Hulzen van het Congres, maar vooraliti den Secaar, hun positie versterken. In De geheimzinnige pijp klimt maar al tijd aan. Zonderling, de lucht is er goed om te ademen, als werde zij aanhoudend ververscht. Nu en dan vernemen de drie vrienden dof gedommel, als 't gerucht van zwaar geladen wagens1 die schielijk stil houdt. Geweerschoten? Mogelijk rotsblokken die naar beneden komen gestort? Zij we ten het niet en gaan maar voort. Na een half uur gaans ontwaren zij een bleeke klaarte. Komen zij aan den uitgang? Opgepast en stil! beveelt Joannes. Met oneindige voorzorgen komen zij achter schrale struiken, wild gras en door nen welke gedeeltelijk den uitgang ver sperren. Zij duwen liet gewas zachtjes weg en kijken verwonderd rechts en links. Voor hen strekt zich een soort plein uit, om ringd met dikke wallen, samengesteld uit op elkaar gehoopte rotsblokken. Op het plein staan een menigte huisjes, alle af zonderlijk uit leem opgetrokken en met stroo gedekt, leder huisje heeft smalle versterkingen als schietgaten. Te midden staat een groot paviljoen, in schreeuwen de kleuren geschilderd; het is bekroond met den „ta'ugh", den paardenstaart, die als banier geldt. Joannes voelt als een vuur dat langs zijn gelaat uitslaat. De toorn doet hem ril len van het hoofd tot de voeten en dof bromt hij: Marko!o! bandiet!de weer wraak is nabij Eenige vrouwen gaan gejaagd van het eene huis naar het andere; ze dragen pot ten, halen of gevlochten korven. De mannen wel beschut en gansch onzicht baar, waken achter de wallen, neerge hurkt aan den voet <ler rotsblokken. Nie mand verroert zich of veroorlooft zich een den Senaat zal de labiele meerderheid van één stem der Rtpubllkcinec door een ferme meerderheid, waarmee te werken valt, vervangen worden. Zoo heeft, naar uit de berichten valt op te maken, de groote meerder heid van de 56 mtliioen Amerlkaanscbe kiezers, er waren precies 29.577 690 burgers en 27.883.566 burgeressen op de kieslijsten Ingeschreven, zich uit gesproken ten gunste van den republi- keicschea candidaat, senator Warren G. Harding, als opvolger van Wilson als president der Amerlkaanscbe republiek. W. G., zooals Harding in de wande ling genoemd werd,- is de zoon van een eeovoudlgea dorpsdokter in Ohio, in 1865 werd hij geboren. Ia ;ijo jeugd leidde bij het leven van e a farmer's boy». Tot zijn veertiende jaar bleef bij op de dorpsschool, 'oen bezocht hij het Ohio Central college. Ondertusschen maalde hij het koren, schilderde schuren, speelde een tijdje schoolmeester en oe fende allerlei bedrij en uit om het noo- digegeld bijeen te krijgen voor zijn verdere opvoeding. In 1884 kocht zijr- vader voor hem de «Star», een klein weekblaadje van twee pagina's, dat in Mariac, Ohla, verscheen# De jonge Warren trad op als redacteur, zetter, drukker en rondbrenger. Maar door zijn volhardenheld en energie wist hij langzamerhand 'iet weekblaadje tot een buitengewoon invloedrijk dagblad op te werken. Tijdeos een verklezlogs- speech vertelde Warren rog, dat hij aan de >Star> alle posten bekleed had van printer's devilaf tot >managing director» toe. Als senator bracht hij eens een loktrol mede. welke hij nog als opmaker» gebruikt had. Senator Harding werd tweemaal a)9 senator gekozen in den senaat van Ohio een tijdlang was.hiJ luitenant-gouverneur van Ohio. In 191G word hij als repu- blikelnsch candidaai voor het gouver neurschap van Ohio geslagen, maar in 1914 werd hy met een meerderheid van 100 000 stemmen in den federalen senaat gekozen. Ia den senaat maakte^hij deel uit van da commissiejïvoor buitenlandsche aan gelegenheden. Hoewel Harding langen tijd z'.ch in het op atc. leven bewogen heeft en een uitstekend redenaar Is, moet bij toch niet ,'op de eerste plaats een «politicus» zijn. «Wanneer hem politieke eigenschappen ontzegd zouden worden, aldus werd dezer dagen nog van hem getalgd, dan zou zijn hart in het mln^t niet breken, maar wanneer hij Beroofd zou worden van zijn courant, dan zou de inhoud en de kleur van zijn leven weggenomen ziju.» Vóór alles Is Harding een «newspaper man4 gebleven. En, ln ons oog natuur lijk, is dat niet het minst gunstige «omen4 voor het komende bestuur van den nieuwen president. De meest Ingrijpende kwestie, welke Harding op te lossen zat hebben is de kwestie van de verhouding van Amerika tot den volkenbond. Harding Is, zooals men weet. als een bclist antl-Wllson- mao gekozen. Volgens een lage schatting zullen de kosten der presidentsverkiezing In Amerika minstens twintig jrilllioeii dollar bedragen. De stembiljetten alleen kosten vijftig duizend dollar aan papier. Januari Februari Maart April Mei i Jool 'Juli 423 296 155 181 482 566 568 Augustus 631 Van verschillende zijden werd ons gevraagd, of Op de fabrieken, waar de katholieke feestdagen, zooals l Novem ber als Zondag worden gevierd, de op die dagen niet gewerkte uren op andere dagen mogen worden Ingehaald. Deze vraag is bij de schriftelijke be handeling van de Arbeidswet door de Staten Geseraal ook te berde gebracht. Toen is verwezen naar ait. 28 van de Arbeidswet, dat o.m. bepaald, dat, indien q r <543 in een onderneming zich bijzondere om- 0 staodlgheden voordoen, het districtshoofd van de Arbeidsinspectie, of ln beroep de minister van Arbeid, schriftelijk en voorwaardelijk of onvoorwaardelijk ver gunning kan verieenen, dat ln die on derneming werkzame arbeiders van 16 jaar of ouder arbeid verrichten in af wijking^ van het 0bepaalde bij art. 23 (vrije Zaterdagmiddag) artikel 22 le lid (45 uur) en artikel 24, 2e lid (niet tus- schen 6 uur D.m. en 7 uur v.ra.) Artikel 28, 2e Hd bepaald, dat het districtshoofd btj het verleeeen van de vergunoing nooit verder maf» gaan voor vrouwen en jeugdige personen dan 10 uur per dag en 55 uur per week eo voor mannen niet verder dan II uur per dag en 62 uur per week. Het ligt voor de^hand, dat het vei- standig zal zijp. de vergunning tijdig aan te vragen. Bij de Tweede Kamer is gisteren ingediend de begroetiog van Ned. Iadië voor het dienstjaar 1921. De uitgaven beloopen in totaal f 820 612.464, de middelen de som van f740.191.156. Het tekort bedraagt op den geheelen dienst f 70.421.308op den gewonen dienst f57.246 941, op den biiUengewonen dienst de som van f 4.549 567 en op de vlootultbreldlng f 7.579.800. Bij Kon. besluit 19 bepaald dat het Kon. besluit van 28 September tot vast stelling van een algemeenen maatregel van bestuur, houdende een regeling der premiebetaling door middel van dag zegels, in werking zal treden met Ingang van 28 Nov, a.s. Gedurende de maand October ztjn te Antwerpen aangekomen 621 schepen, waarvan 594 stoomschepen en 27 zeil schepen, totaal 936.774 netto ton9. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havanbeweglng vae Rotterdam en Antwerpen RotterdamAotwetpen 1920 schepen netto t. schepen netto t. 538 246 432 902 237 934 325.560 582 056 755.508 660 036 815.006 820 192 905.219 570 613 691 648 705 761 665 648 597. 621 721.221 698.236 838.257 899744 936 653 1.007 608 1.003.741 933.220 866 448 936 774 Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal 21.456.813.— Reserve 1 2.913.587.— beweging welke hun tegenwoordigheid konde verraden. Daartegenover,'aan de andere zijde van het plein, rijst een scherpe rotskam tus- schen twee afgronden; die kam is onge veer twee meter breed en slingert naar de ongenaakbaarste kloven der hoogste bef- gen. Dat is de aftochtsweg denkt Joannes, een echt geitenpad.... Die vesting is goed verdedigd en ik zal het mij herinneren bij tijd en wijl. Zij blijven eenige oogenblikken roer loos dit zonderlinge schouwspel bewonde ren, dit gaan en komen der vrouwen, die mannen, op loer liggende gelijk roofdie ren. den vijand afwachtende. De aanval blijft lang uit, meent Jo annes. Gij bedoelt, het bestormen door de Turken, niet waar, overste? zegt Panitza. Die omstandigheid moet ons redden. Ja, want niemand heeft erg in onze aanwezigheid en tijdens het gevecht kon den wij op onze passen terugkeeren Laat ons dan wachten onderbreekt Michel. Ik heb een idee als we, om den tijd door te brengen, wat aten! Ik heb mijnen knapzak nog bij me., de fleseh brandewijn is nog half volik heb nog drie of vier ajuinen en eenige stukken brood De drie maats verorberen hunnen voor raad, drinken een slok, en min of meer verzadigd, vegen zij hun mond af met den rug hunner hand. In de verte stijgen ver warde geruchten. Het is een mengeling van menschengeschreeuw, van trompet geschal en van geweerschoten. Werktuigelijk gaan zij op den rand der opening staan. Zonder hunne onvoorzich tigheid in to zien, treden zij nog incer vooruit. Eensklaps begeefl de grond zich onder hunne voeten, als ware hij onder mijnt. Zij slaken eenen kreet, en, zonder zich te kunnen weerhouden, rollen zij met veel gerucht een helling af tot op den bodem var. het plein. We zijn naar den bliksem! Verdwaasd, half geradbraakt, 1 inden zij niet eens den tijd 0111 zich te her stellen en een zoo nutteloozen als wan- hopigen strijd aan te binden De vrouwen krijgen hen eerst in liet oog en gillen dat het door merg en been vlijmt. Gelijk ware furiën valleu zij op de drie maats, grijpen hen ruw aan, ontwapenen en binden hen. Het zien dier mannen met hun verhak kelde kleederen, hun gelaat waar de door nen menig spoor op nalieten, ontsteekt hare woede. Ze zijn wel met 60 en dit getal maakt haar geducht; zondereenigen om slag gaan zij hare gevangenen 0111 den hals brengen. Een man' heeft gaijscli het tooneel gadegeslagen. Hij komt toegeijld met zijne nog rookende carabijn in de hand. Een luipaard, een prooi riekende, springt aan zijne zijde. Met een enkelen oogslag herkent Joan nes zijnen doodsvijand, den woesten en onmeedoogonden bandiet, den beul der zijnen: Marko! Deze beschouwt hen een wijle, en stilt met een woord, een gebaar, de furiën. Met den loop zijner carabijn naar de valsche gendarmen wijzende, roept hij- Dat niemand hen aanrake!Maar, op uw loven, verliest hen niet uit het oog, terwijl wij de. anderen uitroeien Ik wil hen straks gaaf terugvinden!.. Hebt ge mij verstaan?Ik wil het! Marko is een geduchte aanvoerder, wien men blindelings gehoorzaamt, zon der anrzclcn of weerstreven. De gevange- Totaal 4561 6.072 790 6459 8.841.992 De voor Aatwerpea opgegeven cijfers der netto tonoenmaat zijn die volgeos Belgische berekening. Om deze gel'jk te maken met de hier gebruikelijke berekening, moeten deze cijfers met 15 pet. worden ver minderd. De Zuiderzee! Voorloopig zullen-zij, die haar via den afsluitdijk van Noord-Holland naar Fries land willen oversteken geduld moeten be: oefenen. De directie der Zuiderzeewerken dirigert thans nog slechts een onderzoek naar de bodemgesteldheid en den stroom. Practisch is tot dusver alleen de verbin ding tusKchen Wieringen en het Oostdam een feit geworden (de noodige gegevens daartoe waren vroeger reeds verzameld). Thans zal op Wieringen wanneer de Kamer 'den desbetreffenden post' op de Waterstaatsbegrooting aanneemt, met den aanleg van een werkhaven op Wieringen eeu begin worden gemaakt. Is die er een maal, dan zal waarschijnlijk het onderzoek zoover gevorderd zijn, dat met den aanleg van den afsluitdam een begin zal worden gemaakt. In ieder geval zal het nog 8 a 10 jaar duren, voor en aleer de verbinding feitelijk tot stand zal zijn gebracht. E11 eerst dan begint het eigenlijke werk: de inpoldering. Hbl. nen hebben nog eenige oogenblikken ie leven. Maar straks!.... Welke folteringen zal de vindingrijkheid van den bey hun doen doorstaan! Ondanks hun beproef de dapperheid, huiveren zij tot in 't merg en been. Nochtans, die zwakheid gaat over en nu moedigen zij elkander aan met veelzeggende oogslagen. Marko ijlt terug naar de wallen. Joan nes, Michel en Panitza zien hem met een sprong een stuk muur bestijgen. Hij leunt fier op zijn martini en zijn krijgshaftig figuur straalt in den hel deren hemel gelijk een granieten stand beeld. Van af het hooge punt waar de drie ge vangenen zich bevinden, kunnen zij me; een oogslag den aanval en de verdediging overschouwen. 't Is iets waarljik vreese- lijks. Maar wie kan de ontknooping voor spellen? En die ontknooping is hun eigen lijk onverschillig, want wie er ook over- winne, van geen der heide vechtende par tijen hebben zij lijfsgenade te hopen. De Turken beproeven stoutmoedig de beklimming. Hun wapens schitteren m den zonneschijn, terwijl hun troep een grillig lint nabootst dat den afschuwelij- ken weg festoneert die den afgrond om zoomt. Op het plein en achter de wallen, wachten de Albaneezen naar een bevel van hunnen aanvoerder om met groote. hefhoomen rotsblokken op te tillen en naar beneden te donderen. Twintig geweerschoten, begroeten het verschijnen van Marko op den wal. Geen enkel raakt hem. Stoutmoedig, onver saagd en spottend zwaait hij, om den vij and te tarten, zijn wapen. Dan, met-een stem die hel rumoer be- hcerscht, schreeuwt hij: Gij valt mij aan zonder reden of ver wittigingdat is verraad en eedbreuk. (Wordt vervolgd.) DE ECHO VAM IIET ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1