Tweede Blad MENGELWERK^ Palmito 10 cent Ardorosa 10 cent. Protector 10 cent. Inca 10 cent. Rose d'or 12 cent. Indiana 18 cent; Sigaienmagaziin, H, KOLSIEREN-LAGARDE, Waalwijk. Buitenland. België- Engeland. Quitschland, Rusland. Binnenland, Gemeenteraa:! nummer 89 ZATERUAQ HQVE^fiER 43e Jaargang. Het was bij koster Sanders van het dorp Nergenshuizen een gewoonte geworden om eiken nacht en keer wakker te worden. Dat gebeurde in den regel even voor mid dernacht en gaf hem, zooals hij verzeker de, een zalig gevoel, om, wanneer hij de twaalf dof dreunende slagen van de toren klok had geteld, zich om te keeren en op nieuw te kunnen inslapen. Dat gebeurde zoo al vele jaren. Op zekeren nacht echter, toen hij weder om de langzaam over het stille dorpje heengalmende slagen telde kwam hij maar tot elf. In de meening, dat hij zich verteld had, stond hij op en streek een lu cifer aan voor de hangklok. Ze wees 12 uur aan. Hij bromde zooiets wan „eigen aardig", want het wou er bij hem maar niet in, dat hij zich een slag verteld zou hebben, omdat hem zooiets nog nooit over komen was. Hij kroop dus voorloopig in bed; den volgenden nacht echter maakte hij voor zekerheid z'n betere helft wakker. Het uur genaakte, de klok sloeg elf. De koster keek zijn vrouw aan en de kosters- vrouw haar man. Ja, wat daar nu aan de hand was? Zij wachtten het volgende uur af. De klok sloeg heel correct één. Zij blo ven verder de dingen afwachten. Ze hoor den het ook nog twee slaan. Daar moet boven iets niet in den haak zijn. Met dezen «troost ging het echt paar weer onder zeil. Maar het geval werd nog raadselachti ger, toen den volgenden dag bleek dat daar boven in den toren alles in orde was en de klok het middaguur met de volle 12 slagen aanduidde. De koster sohudde be denkelijk het hoofd; hij dacht echter, alle goeie dingen bestaan in drieën, waarom zou dat met de slechte ook niet het geva. zijn; hij wachtte nog den derden nacht en waarempel, de vervloekte klok sloeg weer elf. Daar moet lk haring of kuit van heb ben, zei hij bij zichzelf, ik moet zekerhela hebben. Tegen den volgenden nacht nam hij den sleutel van den toren bij zich en, met het vaste voornemen het spook te verbannen, en weer en wierp nu en dan een blik or de oude hangklok, welker wijzerplaat hij in het klare licht van de volle maan, die boven het kerkhof stond en juist door hei venster binnengluurde duidelijk kon on derscheiden. Eensklaps, e^n voor twaal ven, juist toen hij nuar dn toren wilde gaan en nog even een blik naar buiten wierp, sohrok hij op. Daar komt iets! mompelde hij zacht jes, maar zijn wakker liggende vrouw had het gehoord. Wat komt er? vroeg ze angstig. Haar man zei slechts „pst"l De vrouw begon te klappertanden en kroop heele maal onder de dekens weg. Het „iets" was de dorpsstraat uitgeko men, had het door den koster zelf geslo ten hek van het kerkhof opengedaan en liep thans tusschen de graven door op de kerk toe. Sanders verzamelde al zijn moed, maar kon niet verhinderen, dat hem een rilling over den breeden rug liep en een „Groote goedheid!" hem ontsnapte, dat onder de dekens een doffen weerklank vond. Hij was zelfs zoo ontdaan over de onverwach te verschijning, dat hij niet kon vertellen hoe de nachtelijke gedaante er uitzag. Hij was als in een pilaar veranderd en zou er misschien nog gestaan hebben als niet de elf dreunende slagen van den to ren hem gewekt hadden. En tegelijkertijd hoorde hij iets klap klap de torentrap af komen, de deur knarsen, den sleutel er in omdraaien en toen zag hij het in het maanlicht over het kerkhof schuifelen en in het dorp verdwijnen. Verdikkeme Deze halve vloek kalmeerde sijn opge wonden zenuwen weer en gaf hem den verloren moed terug. Morgen zou 't spook hem niet zoo gemakkelijk ontkomen. En al was het de duivel in hoogst eigen per soon, hij zou met hem afrekenen. Ja, dat was gemakkelijk gezegd, maar met een geest is het slecht kersen eten. Hat merkte de koster den volgenden nacht toen „iets" weer door het hek van 't kerkhof kwam. Een siddering overviel hem en het was of er een steen op zijn borst lug, welke hem den adem schier be nam. Van de verbanning van het spook zou waarsohijnlijk niet veel gekomen zijn als moeder Sanders, die haar nieuwsgie righeid niet kon bedwingen, niet van on der de dekens uit tenminste een oog aan den griezeligen sinjeur, die haar man zoo van streek bracht, had gewaagd en vervol gens uitriep: Maar Janus, dat is toch geen spook. En als had hij nog een tweede gezien, schrikte de koeter op en zette een be- fluusd gedokt: Wat Mg je? Geen spook? Wel beware! Kijk tocli beter uit je doppen en sta niet zoo te bibberen! ver volgde de kosteres die opeens moed kreeg en in haar nachtjak naast haar ontstelden echtvriend verscheen. Ken je dat spook nou nog niet? Het is toch niet Ja zeker, het is die dekselsche kleer maker Rijgdoor, die zijn vrouw voor den gek houdt. Heb je dat niet in de gaten? Ja, maar hoe dan? .Tanussie, je scherpe verstand, waar de dominee altijd zoo van op geeft, laat je van nacht heelemaal in den steek. Luister nou eens, hoe ik denk, dat de vork in den steel zit en zooals het ook is. De kleerma ker heeft een vrouw die niet voor de poes is, dat weet jij ook wel. Wanneer hij te lang in de herberg zit, is ze om den dood niet makkelijk. Nu heeft de deugniet haar beloofd om elf uur 's avonds thuis te zijn. Maar beloven is makkelijker dan doen en zoo gebeurt het, dat-ie over zijn tijd blijft plakken. Om nu alle schandaal te voor komen, sluipt-ie voor twaalven den toren op, waarvan ie als klokkenluider den sleu tel heeft en houdt den klepel bij den twaalfden slag tegen. Op dié manier be driegt hij zijn vrouw en daar hem dat den eersten keer zoo mooi is gelukt lapt-ie het nu eiken nacht. Den koster ging eindelijk een licht op. Of hij zich geschaamd heeft. Te zien wa3 het bij het maanlicht niet. Maar toen het eensklaps elf sloeg, laaide zijn toorn he vig op en dreigde hij den kleermaker de botten stuk te slaan. Nee, dat moet je niet doen, zei zijn vrouw, dat moet je heelemaal aan zijn vrouw overlaten, die heeft er slag van. Maar te pakken zullen we hem nemen. En toen deelde ze haar man haar plan netjes mede, terwijl Rijgdoor, het spook, zorgeloos naar huis kuierde. En even zorgeloos sloot hij den volgen den nacht de deur van de herberg achter zich en ging in zijn vuistje lachend den bekenden wreg op, om zijn boevenstreek te herhalen. Maar thans wachtte hem de vergelding! Juist toen hij de trap van den toren naar boven „spookte" en er aan dacht, hoe hij den koster er tusschen nam, begon plotseling de veer van de torenklok zich to ontspannen en een klokslag trilde door het luchtruim. Maar het bleef bij dien éénen slag. Verdikkie, was is dat? mompelde de kleermaker verschrikt dat kan toch, be ware me, al niet één uur zijn? Zou ik zoo veel te laat zijn? of Hij kwam niet verder, want uit de hoog te, hij wist niet waar vandaan, klonk een ontzagwekkende stem: Terug zondaar 1 Thans is de maat vol! Den kleermaker rezen de haren te ber ge, zijn oogen traden buiten hun kassen van ontzetting en met knikkende knieën strompelde hij naar huis. Zijn resolute vrouw was nog wakker, toen haar echtvriend, meer dood dan le vend thuis kwam. Het is één uur, dat weet je zeker, hé? ontving ze hem. Wat er toen volgde, weet de verhaler niet, maar wel weet hij, dat de bakker zijn nieuwe pak bij gelegenheid van den doop van zijn jongste spruit nog niet kon be komen, omdat kleermaker Rijgdoor drie dagen lang het bed moest houden en zeer gezwollen, donker gekleurde „kluisgaten" had, zooals Piet, zijn leerjongen, het uit drukte. Gespookt heeft het sindsdien niet meer en de torenklok van Nergenshuizen laat te middernacht de volle twaalf slagen hoo- ren, waarvan zich een ieder kan overtui gen. Bovendien is sedert dien koster San ders buitengewoon trotsch op zijn vrouw, niemand weet waarom,alleen wij weten liet. Maar, eere, wien eere toekomt. Van den dag van zijn genezing af, gaat kleermaker Rijgdoor eiken avond stipi orp elf uur uit de herberg naar huis. Hij zou niet graag nog eens zoo'n avon tuur beleven. Gisteler middag is koni ng Albert per vliegtuig te Brussel «ingekomen. Na den lunch had hjj onmiddellijk een langdufig onderhoud met Delacroix, d«n premier, die hem het collectieve ontslag van het kabinet aanhood. De kabinetscrisis tal rry moeielyk op te lossen zijn. Naai verlnidr, drong de koning er bij Delaoroix op aan, sich opnieuw te willen belasten met de vorming van een ministerie, maar dese veriocht den koning een ander met die taak te willen belasten. Later op den dag had de koni'g een langdurig onderhoud met Bruoet, den so- eiahstischeo Kamer-voonitter. Bruoet wee* er met nadruk op, dat in het parlement gfifn enkele party een m9arderbfid heeft. Hij stelde voor in afwachting van de grond, wetsherziening en de verkiezingen een op- lossirg te zoeken in een kabinet, gevormd uit de drie part yen met een beperkt program. Gisteren is te Athlone, in Ierland, een militaire auto aangevallen, waarbij drie soldaten gewond werden, 's Avonds volgden er represailes. De voornaamste drukkerij van de stad werd verbrand, waardoor een gedeelte van de bevolking werkloos is geworden. Officieel is gisteren bekend ge maakt, dat bij de talrijke aanslagen op politie-agenten in Ierland weer vier agenten gedood en verscheidene gewond zijn. In een oproep van de officleren- vereeoigiog der Dultsche republiek om den Invaliden in de hospitalen een aan genaam Kerstfeest te bezorgen, wordt meegedeeld, dat er nu, twee jaren na den oorlog, nog omstreeks 45,000 zwaat- gewonden in de militaire hospitalen liggen, van wie velen 20 tot 30 operaties achter den rog hebben. Op bevel van den polilie-president te Berlijn zijn Woensdagochtendtusschen 8 en 9 uur uur verschillende hotels door de politie bezet. Het zijn hotel „Bristol'', het geheele complex van het hotel Centraal, het hotel en café „Bauer", de banketbakkerij Kranzler en de verschillende zaken in de diergaarde. Voorts werd nog bezet het hotel „Eden", waarvan de directeur in hechte nis werd genomen, nadat huiszoeking en onderzoek van de boeken had aan getoond, dat de laatste 5 maanden, voor 1.250.000 mark aan levensmiddelen, boter, vet, melk, suiker door het hotel van den sluikhandel was aangekocht. Ook het hotel-telefooncentrale Bristol werd door de politie bezet en het telefonisch verkeer is den gasten van dit hotel, waaronder léden van de entente commissie, verboden. Dit optreden van de politie heeft groot opzien gebaard en met spanning wacht men het verdere verloop deze „affaire" af. De juridische commissie van den Pruislschen Landdag heeft zich vandaag bezig gehouden met het ontwerp nopens de financieeie afrekening met de Hohen- zollern. Bij de hieruit voortvloeiende algemeene beschouwingen deed de vertegenwoordiger van het ministerie van financiën o.a. Se volgende mede- deelingen In Januari 1919 heeft de gewezen keizer een millioen gulden (Ned.) ontvangen, in Augustus 1919 1.138.000 mark en in October 10 millioen mark. Verkoop van grond in de Wil helmstrasse bracht den keizer 40 millioen markt op, welk bedrag ten deele gebruikt is voor het aankoopen van het huis te Doorn. Voor dit huis is hem in Aug. 1919 ook meubilair geleverd. Het ver blijf van den keizer bij graaf Bentinck kostte per dag duizend gulden, De prinsen kregen tot 1 Juli 1919 hun toe lage uit de kroongelden en daarna uit het bouwfonds, doch zij bedraagt thans nog slechts tweederden van vroeger. Do >Times< verneemt uit Stockholm, dat er in Rusland vele arrestaties en terechtstellingen plaats hebben. De speciale commissarissen, wier taak het is eeo onderzoek ia te stellen tegen de antl-bolsiewistlsche organisaties, hebben reeds 18000 personen gearresteerd. In de >Isweztla« wordt de klacht geul», dat er veel te weinig roode troepen beschikbaar zijn om de opstanden te onderdrukken. De onlusten vinden hun oorzaak in het gebrek aan levensmiddelen, waar door de sowjet-regeering genoodzaakt Is de voorraden op het platteland aan wezig, op te vorderen. De toestand in de Oekraïne moet zeer ernstig zijn. De met geweien en zelfs kanonnen gewapende boeren voeren een waren guerllla-oorlog. Treinen worden eenvoudig aangehouden, de reizigers beroofd en de In den trein zittende communisten een kopje kleiner gemaakt. >Politieken< verneemt uit Riga, dat reizigers uit Moskou, die daar aankwa men, vertelden, dat er In Moskou een opstand onder de soldaten uitgebroken was. De muiterij begon, toen enkele regi menten weigerden naar het front te gaan, zoo ze niet eerst nieuwe kleeren kregen. 6 h 7000 van de muiters zijn door de roode regeeriog gearresteerd. In de straten van Moskou zijn kanonnen en machinegeweren opgesteld. 2 300 personen werden terechtgesteld. Men gelooft, dat men de aanstokers van "deze opstanden op het spoor Is. Te Kopenhagen wordt uit Moskou bericht ontvangen, dat in Wlt-Rusland generaal Balasjovhsj Minsk bezet heeft. Hij is voornemens met het Witte leger naar Moskou op te rukken en nadert met zijn troepen reeds Smolensk. De Wlt-Roetheensche troepen van 18808 AANBEVOLEN MERKEN Smolensk hebben de leiding genomen in een opstand, dien de bolsjewlki in bloed gesmoord hebben. 800 Wlt- Roeteensche soldaten werden gefusil leerd, 2000 andere manschappen van die troepen zijn gevangen genomen, alsmede een groot aantal burgers. Db. Troelstra c.s. durfde zich bij de interpellatie Van den Tempel, niet openlijk uitspreken over"de vraag of de ambtenaren In openbaren dienst het recht hebben te staken. Sommige bladen bijvoorbeeld ^Het Vaderland* hebben uit dit stilzwijgen gesoncludeerd, dat de sociaal-democraten dit zoogenaamd sta kingsrecht verwerpen- >Het Volk» noemt deze meening van »Het Vad.» louter fantaste »Bij de interpellatie Van den Tempel heeft noch de interpcllaat, noch een der andere sociaal democratische woordvoer ders de poststaking veroordeeld, hetzij bewimpeld of onbewimpeld. Wat door van den Tempel veroordeeld werd, zoo wel jn de Kamer als de Belavue-ver- gadering, was slechts het sabotage ma nifest.* De socialist Jules Destièe laat, als minister van Onderwijs in België de stakende onderwijzers op de kelëndansen De socialist Noske la Duitschland dreigt stakende ambtenaren bij de keel te grijpen Leoin in Rusland geeft bevel de stakende arbeiders, in dieast der Sovjet republiek eenvoudig neer te schieten; alleen mr. Troelstra vii>dt het stopzetten van opeo- baredienste» geoorloofd De lafheid van dien heer, het niet te durven zeggen Is groot. Maar zij Is te verklaren, gezien wat zijn partijgenooten nu elders verklaren en doen. e.'. zulke menschen die hier precies het tegenovergestelde doen van wat ze ginds aandurven, willen de wereld hervormen, De Katholieke Illustratie bevat deze week het volgende PLATEN Dr. F Banning. Een zeldzaam lichteffect (foto A. Peperkamp) Een hooggeplaatst persoon. Vrij metselarij (2 foto's). De Zwitsersche vrijheidsheld Willem Teil (5 platen). Twee kieken uit de Kerk der Visitatie te Paray Ie Monlal. De tragische dood van den Griekschen koning (3 foto'.*). Een groote scheepsbrand. Het spoorwegongeluk nabij Haarlem (2 foto's Onhoudbare toestand op een station in den jatc 1920 (2 fo'o'O Dc we reldkampioen Capablanca. Een neger- huwelijk in Engeland (2 foto's). Een indrukwekkende plechtigheid. Een reis om de wereld (2 foto's), De ver borgenheden in het woudgroote prijs- rebus 1000 Gulden aan prijzen. TEKST Op Akkermanshoevr, roman door Marie Gilsen. Ode aan een oude vriend, door Max. Dr. F Banning, door H. B. v. d. S. Vrijmetselarij, door A. Smits-Govertsen De Zwit sersche vrijheidsheld Willem Teil. Jonge kattenmisére, door Gabrielle. De trouwe bezoekster door P. Reine. Herdenking, door Wil. De reis om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. De Inhoud. Wat je al niet leest. Onze rebussen. Voor waarden prijsrebus verborgenheden In het woud.' Door den minister van L. N. en H. zijn nieuwe maximum kleinhandel- prijzen voor den verkoop van turf vast- gesteld. De Tweede Kamer heeft in de zitting van gistermiddag verworpen het voorstel van den Minister van Financiën om de gemeenten het recht te geven tot heffing van debietrechten op wijn, bier, gevogelte, wild en voor zooveel daarven geen rijksaccijns of rijksdebiet- recht wordt geheven, ook op andere genotsmiddelen. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en wezen. Verschenen is de Memorie van Antwoord van de Regeering op de Staats begroting 1921. Bij het bezoek van jhr. Loudon, onzen gezant te Parijs, aan Rljssel heeft een van de aanwezige Nederlanders me degedeeld, dat zijn vriend, de heer van Wezel, een in Amerika gevestigde Am sterdammer, hem een chèque van een half millioen francs heeft doen toekomen als eerste gift voor den wederopbouw van het dorp Les Espanges, nabij Verdun, waar zoo lang en hevig gevochten is en waar ook Nederlandsche vrijwilligers gesneuveld zijn. Naar wij vernemen, is binnen enke le dagen de indiening bij de Tweede Ka mer te verwachten van het wetsontwerp tot verleening van pensioenen aan ambte naren en hun weduwen en weezen, de nieuwe burgerlijke pensioenwet. Gistermorgen 10 uur hebben zich de heeren mr. A. S. Ilueb, rechter-eommissu- ris en mr. A. Rombach, substituut-officier van justitie, vervoegd ten kantore der Rotterdamsche Handels- en Landbouw- bank aan den Noordsingel te Rotterdam, tot het doen van een huiszoeking. Zij stel den de directie een aantal vragen omtrent de werking der Bank, welke vragen door de directie beantwoord werden. Verder namen zij eenige obligaties en brieven in béslag. De bewijsstukken, dat de beleg gingen, genoemd in de prospectussen en advertenties, werkelijk geschied waren werden hun door de directie vertoond, waarna zij ook deze stukken medenamen. De justitie heeft, zoo vernemen wij ver der een verbod tot afgifte van gelden etc. door de posterijen aan de directie dei- bank uitgevaardigd, waarop deze zich te legrafisch tot den Minister gewend heeft en waarbij de Staat aansprakelijk werd gesteld voor de te lijden schade. Ook bij 4 agenten der bank te Rotter dam zijn obligatiën en bescheiden in be slag genomen. Bij het onderhoud en de huiszoeking hedenmorgen waren ook aanwezig, behal ve mrs. Rombach en Rueb, de inspecteur der recherche, de heer J. D. M. Van Reyn - Snoeck en namens de directie der bank de heeren mr. N. P. Zijderlaan, Jhr. mr. Pornpe van Meerdervoort en De Kat. De directie der Rott, Handels- en Landbouwbank heeft zich over het Ingrijpen der justitie telegrafisch gewend tot den minister van justitie en de staat aansprakelijk gesteld voor alle schade die de bank door een dusdanig optre den mocht ondervinden. De eerste en tweede premie-trek king hebben Donderdag te Aken in het Badshotel plaats gehad. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 4 Nov., des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer de GoeiJ. Ongeveer 7,15 uur opent de Voor zitter de vergadering; afwezig de heer Donkers. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopneming. Uit het onderzoek is gebleken, dat in ka9 was f4016,41 Va- Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de salarls-commlssie- Krijgsmap. Adressanten dringen er op aan de salarieerlng van de ambtenaren en ge meente-werklieden zooveel mogelijk uniform te maken en dringen er tevens ten sterkste op aan, aan een te stichten Centraal Kindertoeslagfonds deel te nemen. Uit dat fonds, waaraan de gemeente besturen hebben bij te dragen, zullen de toeslagen worden betaald. De Voorzitter zegt dat de leden «>it raadsverslagen van omliggende gemeen ten gezien zullen hebben, dat dit rapport geen gunstig onthaal heeft gevonden omdat de Bond van gemeente-ambte naren niet Is gehoord en ook wijl een staatscommissie is Ingesteld, die belast is met het onderzoek deze kwestie be treffende. In een dezer dagen te Waalwijk ge houden vergadering van gemeente-ambte naren is geadviseerd het schrijven voor kennisgeving aan tu nemen, in afwach ting van bet rapport der staatscommissie. Burg, en Wetb. stellen voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Lombarts is het met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders eens, ten eerste omdat de organi satie niet Is gehoord en ten tweede wijl De Echo tui het Zuiden liep hij in het donkere slaapvertrek liem. Alle weerlicht, zei de kleermaker, nou moet ik me haasten, anders is het te iaat.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5