Derde Blad. Markode Bandiet Uit de Pers. Provinciaal Nieuws FEUILLETON SUMMER 89 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1930 He JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Na de loonen. De Bossche medewerker van de Msbd. schrijft: Onlangs werd er ergens een bijeen komst gehouden van verschillende perso nen, die een nieuwe loonregeling te be spreken hadden. Daar waren vertegen woordigers van een openbaar bedrijf en vau vakvereenigingen. De loonregeling ontworpen door iemand die de behoeften der arbeiders van zeer nabij kent, mocht gerust worden gelegd naast die van de particuliere bedrijven. Een vereenigings- bestuurder, vrijgestelde, meende dat er nog iets opgelegd moest worden. De over heidsvertegenwoordiger verbaasde zich. „Maar lieve hemel, vroeg hij is het dan nooit genoeg?" En heel eerlijk bekende de vrijgestelde, dat de regeling wel heel mooi was, maar dat hij ter wille der „actie" toch ook iets doen moest. Dit geval teekent den toestand. Op een gegeven oogenblik, wanneer bil lijkheid en rechtvaardigheid haar laatste woord gesproken hebben, komt de behoeff- te aan actie haar overbieden. Zoo blijven wij draaien in den cirkel van maatschappelijke beroeringen, om wille der beroeringen. En zoo worden de wanverhoudingen In de maatschappij niet alleen bestendingld, maar verergerd. Het is geen zeldzaamheid meer dat ili- tellectueelen met een bescheiden inkomen jaarlijksche bijdragen afstaan aan liefda- digheidsvereenigingen, die gedurende de wintermaanden steun verleenen aan ge zinnen v. areiders wier inkomen anderhalf of tweemaal zooveel bedrdagt als dat van onderwijzers, leeraren, schrijvers, ambte naren en dergelijken. Heel de „actie" is langzamerhand ver- loopen in een eenzijdige bevoordeeling der menschen op stoffelijk gebied, terwijl de zedelijke vorming, die toch minstens gelijken tred moest houden met de loonén- verbetering, nagenoeg geheel verwaar loosd wordt. Of dit in overeenstemming is met het doel onzer katholieke arbeidersvereni gingen? Lees er „Rerum Novarum" eens op na. „Wat de hoofdzaak betreft zoo zult ge daar lezen dit stelle men vast als al- gemeene en onveranderlijke wet dat de arbeidersverenigingen zóó worden inge richt en bestuurd, dat zij de meest ge schikte en meest gemakkelijke middelen verschaffen voor het beoogde doel, het welk hierin bestaat, dat alle leden door hun vereeniging verwerven vermeerde ring van lichamelijke en geestelijke goe deren en van bezit. Het is echter duidelijk dat men naar de Godsdienstige en zede lijke vervolmaking als naar het voornaam ste doel moet streven; en dat door dit doel de geheele inrichting der vereeniging moet worden beheerscht. Anders zouden zij ontaarden tot een ander karakter, en zouden zij zeker niet veel beter zijn dan Tclef. 38, WAALWIJKSCHR EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Teleur.-AdresECHO. van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 19) VI. IN HET HOL VAN DEN BANDIET. Daarom, ik, Marko, bey van Kossovo, afstammeling der prinsen van Albanië, ik noom u veraders en verbrekers onzer oude vriendschapelijke verstandhouding. Mijne gerechtigheid veroordeelt u ter dood, en de lieden van mijnen stam gaan u uitroeien! Dit zwetsen en dreigen slaat de Turken inet verstomming en gramschap. Wat! die halve wilde durft opstaan tegen het gezag -vand en Sultan! De aanvoerder eener ben de die geen twee honderd man sterk is, ontrolt de vaan des oproers ten aanzien vand en meester van zes en dertig railli- oen onderdanen!.... Korte bevelen beantwoorden den doods kreet: Vuurt op den schelm!en voor waarts! Zoo vlug en lenig als eene kat springt Marko op den grond. Als het tweede salvo klettert, staat hij reeds beschut achter den wal. Al fluitende vliegen de kogels boven zijn hoofd zonder dat soort van vereenlgingen, dat met Godsdienst in het geheel geen rekening pleegt te houden". Reeds zijn er onder de arbeiders velen, die begrijpen, dat lang niet elke zooge naamd met succes gevoerde „actie" hun leven beter en aangenamer maakt. Het is echter duidelijk dat men ook te veel acties voeren kan. Enkele vakken worden zachtjes aan lam „geageerd". Ar beiders uit de bedrijven der genotmidde len hebben al hun toevlucht moeten ne men tot de bouwvakken. En wanneer de burgerij zoo voort gaat met te bezuinigen, waarop bezuinigd kan worden, wanneer de menschen zeil' zooveel mogelijk gaan timmeren, zelf behangen, zelf kleinighe den verven, zelf kleine herstelwerken ver richten dan kunnen de arbeidersveree nigingen nog moeilijke dagen verwachten. Maar het is ook mogelijk, dat de ver- eenigingsleiders eens tot bezinning ko men en eindelijk, weer eens het zwaarte punt des levens daar gaan zoeken waar het gezocht moet worden. In plaats van de eeuwig-pratende, al- toos-veelschrijvende en verzoekschriften- opstellende vrijgestelden, die de salaris- actie in gang houden, zouden de vereeni- gingen zich de weelde kunnen veroorloo- ven van vrijgestelden, die de arbeiders leeren leven. Het klinkt wat gek maar bij eenig on derzoek zal ieder het moeten toegeven, dat de meeste arbeiders iedere levens kunst missen. Op de tien die een behoorlijk gebruik van hun inkomen maken, zijn er vijf en twintig die niet het minste slag er van hebben, om een gulden ook wezenlijk een gulden te doen zijn. Heel kort geleden hoorde ik nog van een zeer merkwaardig geval. Een jeugdig arbeider met een flink in komen had in een jaar tijds meer dan duizend gulden utigegeve» voor een gra- maphoon en bijbehoorende platen. Van andere uit deze streek vernam ik uit de meest-betrouwbare bron, dat zij 's Zater dagsavonds tien gulden G,een smid" zeg gen zij omdat een smid de figuur van den arbeid voorstelt op het bankbiljet), ja, ja, tien gulden op zak steken als uitgaans- geld en dat er 's Zondagsavonds geen hal ve cent meer over is van dat geld. De gra- maphoon-clwaas blijft ten minste gezond van lijf en leden, bij rijn liefhebberij; de anderen lijden meestal aan onleschbaren bier- en jeneverdorst en maken zoowel zichzelf als hun gezinnen ongelukkig. Wij leven in een overgangstijdperk, zeker. En er zijn tallooze arbeiders voor wier spaarzaamheid en goed gebruik van inkomsten wij eerbied moeten hebben. Evenwel staat het vast, dat verreweg de meesten met hun inkomen niet datgene bereiken wat er mee bereikt moest wor den. De vrij-gestelden van thans zullen niet de meest geschikte personen zijn om hieraan een einde te maken. v Neen, indien het ons ernst is met de verbetering der maatschappelijke inrich ting zullen wij aan de arbeiders moeten leeren hoe zij hun geld liet beste gebrui ken kunnen. En wie zou hun zoo iets beter kunnen leeren dan de vrouw, die van na ture een betere econoom is dan de man? Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 80 cent per regel. Wij bezitten in het Zuiden een vroed vrouwen school, waarvan de leerlingen in de toekomst veel goeds beloven. Wij bezitten een boerinnen-pensio naat dat zeer gewaardeerd wordt. Jonge- meisjes ontvangen in de ziekenhuizen op leiding tot verpleegsters en onderzoek sters. Een school voor maatschappelijk werk naar het model der bekende Amster- damsche missen wij echter nog, zeer ten nadeele der arbeidersbevolking, die juist van ontwikkelde en stelselmatig-wer- kende meisjes zooveel kunnen leeren. Zooveel voor een prettige inrichting der woning; zooveel voor de goedkoope berei ding van een degelijk maal, zooveel voor de voordeelige kleeding der kinderen; zooveel voor de bevordering van de ge zondheid! Wanneer ik arbeidersvrouwen in de achterbuurten op elk uur van den dag te gen deurposten en vensters zie hangen, om met elkander te praten, dan denk ik dikwijls: arme man, die straks thuis komt en een vuile kamer en ongaar eten vindt! Maar tegelijkertijd gaan mijne gedachten naar de welgevulde kassen van vereeni- gingen en bonden die bij de eerste de beste gelegenheid voor een staking zullen worden aangesproken: kassen, waarin toch wel voldoende middelen te vinden zijn, om huisbezoeksters op te leiden en aan te stellen nóóst de actie-voerders. De burgerij zal gaarne een penningske offe ren, om langs dezen weg wat meer rust in de maatschappij te verkrijgen. Ja, als nu, na de loonen, ook het leven de levenswijze eens een goede beurt kreeg! iemand te deren, of verpletteren zich te gen den rotswand. Eensklaps komt er leven in de groote blokken, welke daar reeds eeuwen schij nen opgetast te liggen. Langzaam raken zij los uit het mos en de aarde. De Alba- neezen spannen al hun spierkracht in bij het drukken op de groote hefboomen. Nog een poging!Een, twee!.. De blokken zijn heelemaal losEen! twee! drie!Een laatste inspanning!.. Ze zijn er aan! brult Markoter dood!ter dood! En daar stort het gedeelte der omwal ling dat den eenigen toegangsweg be heerscht, met onbeschrijfelijk gedruisch naar beneden. De blokken komen terecht op het pad, waar, in dichte massa, mannen en paarden zich verdringen. Niets weerstaat aan zul- ken stortvloed van steenen. Hij dondert neer met het gedruisch van vijftig kanon nen die afgeschoten worden, alles weg maaiende, alles vermorzelende. De Turken kunnen niet voor of achteruit, ze staan in gesloten tusschen den onwrikbaren rots wand en den afgrond. Geen kans om den afgrijselijksten dood te ontgaan. Zij slaken een laatsten kreet. En hun doodstrijd is uitgestreden. Want de stort vloed gaat over hen heen alles verniette gende: mannen, paarden, wapentuig. Een oogenblik, en de schoone ruiterben de is enkel nog een hoop bloedige over blijfsels die, onkennelijk, worden medege- sleept naar den bodem des afgronds. En de steenmassa na hen te hebben me- degesleurd, bedekt hen thans, op eene diepte welke het oog niet peilen kan. Zij zijn voor altijd verdwenen, en niemand zal vermoeden wat er geworden is van die gendarmen, uit Prichtina vertrokken voor een geheimzinnigen tocht. Waalwijk, 5 Nov. 1920. INSCHRIJVING KIOSK: Laatste bedrag f222.80 Op hoop van navolging f 5.— Totaal f 227.80 Het is met voldoening, dat we te midden van de misères ln de Industrie, toch oog een enkel lichtpuntje kunnen aanwijzen, dat getaigt van het feit dat enkele fabrieken nog flink te weiken hebben ot van het vertrouwen van die fabrikanten in dc toekomst onzer In dustrie. Zoo vernemen we dat de iederfabiiek der firma P. van Loon Gzn. wederom aanmerkelijk zal worden uitgebreid. Ook de heer J. C. Spapens zal zijne schoen fabriek aanmerkelijk vergrooten, zoowel fabriek, als magazijnen en kantoren. De firma Pulles-van Gerven Co. besteedde de uitbreiding harer fabriek dezer dagen aan. De inschrijving voor den beton-bouw alleen werd gegund aan de firma H. H. Martens en Zo. te Ooster bout voor ruim fl 30.000, waarbij niet begrepen zijn verandering van kantoor, (nrijweg enz. welker daarstelllng reeds Is geschiedt; ook de vergrooting der schoenfabriek van den heer H. de Ruijter- Moonen is thans gereed gekomen. De onderlinge melkverkoopers alhier hebben besloten den prijs der melk Niemand, tenzij de drie gevangenen, tot wie Marko nu zijn afschuwelijke taak is volbracht, zich wendt, zeggende: Ik geloof dat wij ons gaan verma ken l VIL DE DOOD VOOR OOGEN. Een dreunende vreugdekreet had het vernietigen der Turken begroet, 't Was een lawaai gelijk de menscheneters voort brengen als zij ten maaltijd gaan, een af schuwelijk rumoer van woedende kereis dronken van het bloedvergieten. De vijand lag vermorzeld in het diep ste van den afgrond, maar dit was die roofdieren in menschengedaante niet vol doende: bloedbaden aanrichten is voor hen als een natuurlijke behoefte. De laatste woorden van Marko beloof den hun dil alles. En de drie gevangenen gingen hun een onverwacht naspel bezor gen. Oordeelt dan over hun blijdschap, toen zij, hunnen bey achterna ijlende, de plek van 't plein bereiken waar, stevig gebonden, Joannes, Michel en Panitza lig gen. Broeders! murmelt Joannes, het noodlot vervolgt ons.... we zijn verloren! 't Komt er op aan moedig te sterven. We zullen sterk zijn! antwoorden de twee Slavonen en we zullen die wilden toonen hoe mannen sterven die een hart in het lijf hebben. En, vooral, laat hen in den waan dat wij werkelijk behooren tot de Turksche gendarmerieechte Turken! Ik hoop dat zij ons niet herkennen.en ons aanziende als Muzelmannen, ons zul len om brengen zonder ons te folteren! Ja, gij hebt gelijk.... gij zult het woord voeren en zeggen wat noodig is. Ik dank u, broeders!Vaarwel! te verhoogen met 2 cent en te brengen van 20 op 22 cent per liter. A.s. Zondag hondt de R. K. Werk liedenver. van WaalwijkBesoijen haren jaarlijkschen feestdag. Des morgens onder de speciale H. Mis van 7 uur een algemeene H. Communie! Des avonds 6 uur feestvergaderlng, opgeluisterd door harmoale en liedertafel, terwijl als spreker zal optreden de kriogpropagandist de heer J. A. Kolkman. Wij ontvingen een keurig verzorgd gedenkboekje ter blijde herinnering aan het zilveren jubelfeest der Bisschoppelijke Kweekschool te VBosch, 1895—1920. Het aardig werkje bevat een hulde aan den stichter Mgr. v. d. Ven z.g., aan den eersten rector, den tegenwoordigen bisschop Mgr. Diepen en aaa den eerster frater-directeur, fr. Gerardus z.g. Dan wordt de geschiedenis dezer zegenrijke stichting verhaald, die aan niet minder dan 330 leerlingen het diploma zag uit reiken. Voorts gingen anderen in den handel, weer anderen studeeren aan de universiteiten enz. Ook uit onze plaats en omgeving hebben velen hun tegen woordige carrière aan de kath. kweek school te danken. Moge zij nog voort gaan vele, goede katholieke onderwijzers te kweekeo. De stand der avondcursussen aan de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk, is thans als volgt: Cursus Aantal I - 28 II 23 ill 22 IV 12 V 14 Totaal 99 Verdeeld naar de woonplaatsen: Waalwijk 35 Kaatsheuvel 24 Besoijen 11 Drunen 10 Sprang 7 Vrijhoeve-Capelle 6 Loon-op-Zand 5 Baardwijk 1 Totaal 99 Verdeeld naar den leeftijd 14—17 jaar 28 18—20 jaar 22 21—24 jaar 28 25—30 jaar 18 boven 30 jaar 3 Totaal 99 Van deze leerlingen werken op de fabriek in de verschillende afdeelingen Bovenwerkafdeeling 88 Onderwerkafdeeling 11 Totaal 99 Kenners en liefhebbers van goede muziekwerken zullen a.s. Woensdag 10 dezer gelegenheid hebben, van eene Interessante voordracht te genieten. In de Achterzaal van Hotel Verwiel alhier houdt om acht uur precies 's avonds de Heer A. Alt, toonkunstenaar te Bolsward, eene voordracht met lichtbeel den, over de Opera Faust. Ik neem naar de andere wereld twee smarten mededeze Nikea verloren en deze u met mij in 't verderf gesleept te hebben! Betreur niets, broederl Hij die op komt terwijl hij zijnen plicht doet is niet te beklagen. Het stond hierboven geschre ven dat wij aldus zouden eindigen. Stil!daar zijn de beulen! Marko en zijne bende bereiken hen. Zij maken een breeden kring rond de slacht offers, die onverschrokken in 't wit dier van haat en bloeddorst blinkende oogen kijken, zonder vrees voor die grijnzende wezens, wier handen tot klauwen samen trekken. Marko beschouwt hen aandachtig, on derzoekt nauwkeurig hunne gelaatstrek ken en schokschoudert. Met hun tarbuchs welke hun voorhoofd bedekken tot aan de wenkbrauwen, hun wangen door steenen en doornen gescheurd en gekneusd en met geronnen bloed bevuild, zijn ze vol komen onkenbaar. En Marko, die hen maar eens gezien heeft, tijdens het gevecht te Salco, ver moedt absoluut niet wie ze zijn. Trouwens, wie zou op de gedachte ko men dat uniformen van 't keurkorps van 't Ottomaansche leger drie boeren bedek ten die een paar dagen te voren ginder, in 't Christendorp, de roovende en moor dende Albaneezen weerstand hadden ge boden? En toch, Marko zou nooit geloo- ven Joannes voor zich te hebben, Joannes die ten gronde ging in den kolk der 8it- nitza. Wie zijt gij? vraagt hij brutaalweg aan den echtgenoot van Nikea. Padischai tchok yayalde Sultan leve lange jaren! antwoordt Joannes met bewonderende koelbloedigheid. Ik ben onderofficier bij de gendarmen Het werk wordt door hem geheel dooiloopen, bronnen en strekking van den inbond uiteengezet en bij de voor naamste muzikale mementen stil gestaan ter verklaringeen en ander met plano begeleiding. Voor verkrijging van toegang tot die voordracht kan men zlcb, zoover de plaatsruimte dit toelaat, dien avond vanaf 7 uur aan Hotel Verwiel vervoegen. De import van buitenlandsche schoenen neemt nog maar steeds toe. Nu het zoover gekomen is dat buiten landsche fabrieken in de voornaamste plaatsen des lands vliegende winkels oprichten, waar zij hunne producten tegenvolge der valuta nog aan belangrijk lagere prijzen dan onze kostprijzen direct aan het publiek plaatsen, meent het Dag. Bestuur van den Ned. RK. Bond van Schoenfabrikanten dat het andermaal pogingen bij de regeering aan moet wenden om aan deze oneerlijke concur rentie paal en perk te stellen. Deze week is over te voeren actie een bespreking gehouden tusschen het bestuur van dezen Bond met de besturen van den Grossiersbond en de besturen dér Winkeliersorganisaties. „Schoenindustrie''. Zondag a.s. speelt Quick II een comp.-wedstrijk tegen Alexander uit Tilburg op het terrein alhier. Daar Quick I geen wedstrijd heeft, kunnen oe reserves volledig opkomen. Het zal aan spanning niet ontbreken, zoodat we de voetbalsupporters aanraden dezen wedstrijd bij te wonen. Aanvang 2, uur. De rector der R. K. Leergangen te Tilburg Dr. H. W. E. Möller heeft ontslag genomen om reden van gewichtige onder- wijsbelangen. De N. Tilb. Crt. schrijft naar aanleiding hiervan: Het bericht over de ontslagname van dr. Moller als rector der R. K. Leergangen zal op velen, zooals op ons een pijnlijken indruk maken. „Om gewichtige onderwijsbelangen" is zulk een gewichtige maar vage uitdruk king, dat men geneigd is te vragen naar meer aanduiding. Naar wat wij er over hoorden is de capaciteitskwestie van een der leeraren oorzaak, dat Dr. Moller niet langer de verantwoordelijkheid wenscht te dragen. In dit geval is het dubbel jam mer, dat men er niet op uit is geweest Dr. Moller als rector voor de Leergangen te behouden. Hij heeft met groote opofferin gen die leergangen gemaakt en verdedigd tegen een zeer groote en niet altijd faire tegenwerking. En heeft er zijn eigen ca chet op gedrukt met name ook door de geestdriftig katholieke breedheid in liet onderwijs. Het is een zeer zwaar verlies voor de instelling, die in waarheid katholiek en thousiasme van de eerste soort niet te veel kan hebben. Dr. Moller intusschen, wij kunnen er heden nog niet alles van zeggen, moge overtuigd zijn, dat de belangstelling van geheel Katholiek Nederland hem volgt en dat de dankbaarheid van leder, die weet Zijner Majesteit! En die <laar? Twee gendarmenmijne onder- boorigen! Waarom werd ik aangevallen? Ik ken niet de geheimen der hooge oversten. Waarom zonderdet gij u van de ben de af, gij en uwe twee maats? Wij liepen niet weg, vermits wij aan de spits reden van het escadron gendar men. Nochtans, gij werdt achtervolgd en men heeft op u geschoten. Nogeens, waar om? Ik weet het niet. Misschien om uwe aandacht of te leiden.... u te doen geloo- ven dat men zich van ons wilde meester maken en zoo, veinzende ons op te jagen, schier ongemerkt uw domein binnen te dringen. Dat is mogelijk! Hadt gij geen orders ontvangen mij be treffende? Datherinner ik mij niet meer. Gij liegt! - Het falen van het geheugen is niet liegen. Marko denkt een oogenblik na. Hij plukt aan zijn langen, wilden knevel, glimlacht en zegt: We zullen zien. Hij buigt zich, rukt den dolman los van den valschen zapitee en betast hem. Het kleedingstuk heeft een binnenzak, met een speld gesloten. Hij trekt de spelt er uit, gaat met zijne hand in den zak en haalt er een grooten omslag uit met rood lak gezegeld. (Wordt vervolgd.) HE ECHO VAN HET UWX

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9