Markode Bandiet l„N00RD-BRABAND"| WAALWIJK i Binnenland. Buitenland. DuitschlancL FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. Gemeenteraad. NUMMER 90 DONDERDAG ll NOVEMBER 1920 Ï8e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 30 cent por regel. Maandagavond om half zeven is dr. Kuyper te 's-Gravenhage zacht en kalm overleden. Op den 29en October werd Abraham Kuyper te Maassluis geboren. Hij bezocht in zijn geboorteplaats es later te Mid delburg, de lagere school. Het verluidt, dat men hem als jongen voor dom hield. Desniettegenstaande ging bij reeds op 12-jarlgen leeftijd naar het gymnasium, dat hij te Middelburg en te Leiden heeft bezocht. In 1855 verliet hij het om In de letteren en de godgeleerdheid te gaao studeeren. In zijn studiejaren won hij den prijs in de prijsvraag, welke door de Theologische Faculteit te Groningen was uitgeschreven over het ketkelijk vraag stuk ten dage van Calvijn en a Lasco. In die jaren had dr. Kuyper, naar hij zelf in zijn «Confidentie» beschrijft, nog geen eigen kerkelijke richting gevonden. Hij werd den 2den September 1862 op een proefschrift «Johannes Calvinletjo- annls de Ecclesia Sententlarum inter te Composltio» tot doctor in de godge leerdheid bevorderd. Dr. Kuyper's werkzaamheid op kerke lijk gebied vangt aan met zijn beroeping naar Beesd, waar hij den 7en Augustus 1863 zijn intrede deed. Na 4 jaar verblijf werd dr. Kuyper beroepen In Utrecht en in Augustus 1869 naar Amsterdam. In dien tijd ilgt zijn eerste optreden als journalist op den eersten April 1872 aanvaardde dr. Kuyper de hoofdredactie van »De Standaard», dat dien dag voor het eerst als dagblad uitkwam. En in dien tijd vangt ook aan zijn optreden op wetenschappelijk en staatkundig ter rein zijn pogingen tot oprichting eene> Christelijke Universiteit en zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer in 1874 in het district Gouda. Op wetenschappelijk gebied memo reerden we reeds de pogingen, omstreeks '75 gedaan, tot oprichtiog van een christelijke universiteit, welke mislukten. De daarop volgeode regeling van het Hooger Onderwijs leidde tot besprekin gen te Amsterdam, waarin door vooraan staande Gereformeerde predikanten en anderen van gedachten gewisseld werd over de oprichting eener Vercenlging voor Gereformeerd Hooger Oade<wijs Op 5 December 1878 werd een verga dering te Utrecht gehoudsn, waarin tot de oprichtiog dier verecDlglng werd be sloten. Tot hoogleeraar werd ook be- noemddr. Kuyper, lo wlen men algemeen den stichter dezer Geref. instelling erkent. Een felle penne-trijd heeft hij nog ge voerd, voor de opening der Vrije Uni versiteit, met dr. Bronsveld, die in >Stemmen voor Waarheid en Vrede» het recht van particulieren om een Hoo- geschool te stichten, ontkende. Dr. Kuy per verdedigde dat recht In zijn bekende brochure «Strikt genomen», waarin hij het recht tot Uoiverslteitsstichting staats rechtelijk eo historisch heeft getoetst. On der geweldige belangstelling werd de Vrije Universiteit 20 October 1880 geopend. van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. EERSTE DEEL. To vuur en te zwaard. 20) VII. DE DOOD VOOR OOGEN. - Ge wildet dit papier verbergen! Ik zeg u dat ik 't vergeten had! Daareven werden we schier vernietigd ouder een hagelbui steenen, dan, ik deed daar eenen val., ik zie en hoor u nauwe lijks. Marko verscheurt den omslag en leest halfluid: De bey van Kossovo, onze achtbare vriend Marko, wordt bij dezen uitgenoo- digd zich onverwijld aan te bieden in het wilajet Prichtina. Het ware verkieselijk dat bey Marko op staanden voet vertrok en zich liet vergezellen van den drager dezes briefs". Het stuk was geteekend: „Omer Pacha, wall van Prichtina". Geen dagteekening, geen andere aan duiding; doch onder het handteeken van den algemeenen gouverneur prijkt het keizerlijke zegel, het geduchte zinnebeeld voor welk de hoogmoedlgsten en de aterk- sten buigen. Marko laoht schamper en voegt er bij: 't Was dus wel degelijk eene hlnder- In tegenwoordigheid van den Minister van Blnnenlaodsche Zaken en tal van andere autoriteiten. Dr. Kuyper had hier mede zijn grootste ideaal verwezenlijkt het vestigen van een wetenschappelijke veste voor de Calvinistische wereldbe schouwing. Dr. Kuyper's optreden op staatkundig gebied dateert van zijn verkiezing in hfct district Gouda. Zijn voornaamste werk moest worden de organisatie van de antl-revolutionnaire partij in den lande tot ontwikkeling te brengen. De school kwestie bond rechtscb. maar dr. Kuyper wilde een hechter fundeerlng geven aan de antl-rev. partij. In de >S'andaard< werkte bij in een reeks artikelen »Ons program' uit, later in boekformaat ver schenen, vele drukken tellende. His torisch gaf hij een grond aan zijn partij in zijn bekende studie »Het Calvinisme, oorsproog en waarborg onzer consti tutioneel vrijheden'. En In >Ons pro gram' werkte hij verder de Calvinistische wereldbeschouwing uit op staatkundig gebied. Van '77 af is dr. Kuyper de leider der antl-revolutionnalren geweest. In dat jaar werd hij gekozen tot voorzitter van het nieuwe comité, door de afge vaardigden der anti-rev. klesvereenl- ginngen gevormd. Sindsdien is dr. Kuyper's naam on verbrekelijk verbonden aan de politieke geschiedenis des lands. Op het kabinet-Mackayhaddr. Kuyper, door zijn nauwe relaties, veel Invloed. Hoe zijn invloed voorts steeds stijgende was, is genoegzaam bekend. Na den val van het kablnet-Mackay, maakte de meer aristocratische groep van de anti- revolutlonnalren zich los van de meer democratische groep, welke scheiding bevorderd werd door dr. Kuyper's houding bi] de kieswet van minister Tak van Poortvliet. Zijn houding leidde tot een breuk met jhr. mr. A. F. de Sa- vonoio Lobman, een breuk, die dr. Kuyper meende toch niet te kunnen 'ermijdeo. Van zijn verkiezing (In 1894) af voor het district SileHrecht (dr. Kuyper was «enigen tijd uit de Kamer geweest) heeft de siaatsmaa zijo grootsten invloed kunnen ontwikkelen hij vereenigde toen net voorzitterschap van de antl-rev. Kamerclub met het voorzitterschap van het centraal comité der partij, zoodat hij >leiden< kon in vollen zin des woord». De stembus van 1901 bracht een echtsche meerderheid in de Kamer; eo aan dr. Kuyper werd opdracht ver leend een kabinet te vormen. Uit den rtld van zijn ministerschap (dr. Kuyper bezette zelf het departement van Bln nenlaodsche Zaken) is vooral bekend zijn optreden bij de spoorwegstaking in het begin van 1903, zijn bemiddeling, aangeboden ln den oorlog tusschen Engeland en Zuid-Afrika, die tot den vrede te Vereeniging leidde. In de Kamer stelde bij achtereenvol gens wijziging van het lager- middel baar- en hooger onderwijs aan de orde. De wijziging van het hooger onderwijs moest er toe lelden dat aan de Vrile laag. Ik ware van hier vertrokken met een onbeduidend geleide, ware terechtgeko men, gelijk een domme kalkoen te midden van het escadron, dat mij ofwel vermoord, ofwel gevankelijk zou medegevoerd heb ben. Maar dit verklaart nog altijd niet waar om zij, die u zonden, u achtervolgden en op u schoten. Ik kan het mij ook niet verklaren, zegt Joannes, die nochtans zeer goed weet hoe de vork aan den steel, zit: de gendar men hebben de doode paarden weerge vonden, het ontkleede lijk van den onder officier en hebben een gedeelte van het drama begrepen zonder er de oorzaak van te gissen. Dan, wetende dat de order, rakende Marko in vreemde handen was, vermoe dende dat de drie mannen, die zij zagen vluchten, den slag geslagen hadden, heb ben zij op goed geluk hun eerste plan ge wijzigd en den aanval verhaast. Wij heb ben daareven gezien tot welken vreese- lijken uitslag, die stoutmoedige onder neming geleid heeft. Dus, herneemt Marko met zijn val- schen glimlach, gij hadt mede de hand in die daad van woordbreuk tegenover 'oen ijverigen dienaar van Allah., tegen een trouwen onderdaan van den Sultan. Ik ben soldaat en voerde zonder aarzelen of betwisten het bevel uit mijner oversten. Gij zijt een domkop! Gij hadt me maeten waarschuwen.... me dit papier moeten verkoopen.me zeggen al wat gij wist.... ik hadde u een „bachlich" geschonken een koning waardig. Ik ben niet te koopen. Zoo loopen er niet veel ©n ik be schouw u als een natuurwonder. Maar ik geloof u niet, want alles is te koopen, als Universiteit het recht gegeven werd om gtaden te verleenen cum effectu civilli. De doorvoeiing dezer wijziging stuitte aanvankelijk af op de Eerste Kamer, die toen door dr. Kuyper ontbonden werd. Verder dienen nog genoemd te worden een pensloenrege'lag voor onderwijzers en onderwijzeressen en een herzienlog der Drankwet. Andere wetsontwerpen van het ministerie moesten blijven liggen. De uitslag van de verkiezingen van 1905 bracht een rechtsche minderheid, zoo dat het minlsterle-Kuyper moest plaats maken voor het, door den heer Bur- gesius gevormde ministerie-De Meester. Onmiddellijk na zijn aftreden ging de beer Kuyper een groote reis naar het Oosten makeo, als resultaat waarvan hij naderhand heeft geschreven zijn bekend tweedeelig werk »Om de oude Wereld zee'. Na zijn teru keer in ons land benoemde de koningin dr. Kuyper tot Minister van Staat. In hetzelfde jaar vaardigde het kiesdistrict Ommen, toen de heer Van Alphea ontslag genomen had als kamerlid hem tusschentijds naar de Tweede Kamer af en vernieuwde zijo mandaat ook het volgende jaar bij de algemeene verkiezingen. In 1909 is dr. Kuyper ook lid en voorzitter geworden van de staatscommissie voor de schrijf wijze van de Nederlandsche taal. Io 1913 hebben de Provinciale Staten van Zuid- Holland hem gekozen tot lid van de Eerste Kamer, uit welke functie hij, bij 't minderen van zijn krachten, onlangs ontslag heeft genomen. Daarmede was de feitelijke band, die hem nog aan het staatsleven van ons laad verbond, verbroken. Tijdens zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer heeft dr. Kuyper nog een tweedeellge toe lichting geschreven op zijn werk »Ons Program», een boek, dat aanvankelijk (bij het verschijnen in afleveringen) den naam «Nadere Toelichting droeg», maar tenslotte bij het definitief verschijnen den naam «Antl-revolutionnaire Staatkunde» kreeg, la >de Heraut» heeft dr. Kuyper onlangs nog beëindigd een, later uitge geven, boek over »de Voleinding». Dr. Kuyper's redevoeringen als Kamerlid en minister-president zijn, in vier groote deelen, verschenen mder den titel «Par lementaire redevoeringen». Dr. Kuyper heeft een enorme werk kracht ontwikkeld in zijn leven, waarvan bi)zonder krasse staaltjes zouden kunnen worden .verhaald. Als journalist onder scheidde hij zich vooral ln zijn staats mansloopbaan in >de Standaard» heeft een ontelbaar aantal artikelen en asteris ken van zijn hand gestaan. Op die artikelen is een afzonderlijk tekstregister verschenen, zooals er ook een Compleet Tekstregister op al de werken van dr. Kuyper, zoomede van diens artikelen in >de Heraut», Is verschenen. Als journalist is dr. Kuyper ook voorzitter geweest van den Nedeilandschen Journalisten kring. Op zijn zeventigsten verjaardag, inl907, is dr. Kuyper grootsch gehuldigd geworden in >De Twee Steden» te Den Haag. Als hoofdredacteur van de Stan daard» heeft hij ln 1912 te Utrecht het 40-jarig bestaan van z^n blad mede- gevierd. Op zijn tachtigsten verjaardag 19 enkel een receptie gehouden te zijnen huize in de Kanaalstraat. Dr. Kuyper was commandeur ln de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Ridder Grootkruis ln de Orde van Leo pold van België, Ridder Grootkruis der Koniokhjke Militaire Orde van Onzen Heer Jezus Christus vau Portugal, Ridder lste klasse der Orde van Medjldié van Turkije. Aan de nagedachtenis van dr. Kuyper, wijden de verschillende ochtendbladen een „In memoriam". Tot lid der Eerste Kamer is heden gekozen voor de Prov. Staten van Noord-Holland Mr. M. Slingenberg. De „Grondwet" te Roosendaal meldt ernstige gevallen van spionnage, waarbij o.m. plannen der versterking van Willemstad en Bergen-op-Zoom, de werking van ons recruteerings-stelsel en van den etappe-dienst, sterkte en indee ling van de marechaussée-brigades, enz., aan een Belg zijn afgestaan. Een Bel gisch opperwachtmeester der gendarmes en een Holl. sergeant zijn gearresteerd. Da staking der electrlcltêltaarbei- ders te Berlijn heeft het tramverkeer op straat volkomen stilgelegd. Het verkeer op de ondergrondsche en bovengrond- scbe lijnen gaat door daar deze hun eigen stroomlevering hebben. Op die lijnen Is het dan ook overvol en er heerscht een angstwekkend gedrang. De Berliner Zeltung am Mittag ver neemt van bevoegde zijde dat de staking een gevolg is van de stokerij van den Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 21456 813- 2.913.587.- men maar den prijs betalen wil en ik ben edelmoedig. Ja als een bandiet.als een dief. En toch, gevende met uw eene hand, zoudt gij met de andere nog meer terug hebben genomen.. Wat maalt gij om een moord! Gij liegt! zwijnsjong. Lafaard! Ja, ik herhaal het: een lafaard! Bij die beleeding, met kracht uitgespro ken voor den ganschen stam, vertrekt het wezen van den bey tot een schrikwekken- den grijns. Zijne oogen schieten vol bloed, zijn knevel rijst ten berge, bleeke vlekken marmeren zijn wangen. Voor een oogenblik verliest hij alle maat, alle zelfbeheersching. Hij doet zijne tanden knarsen met zulk een geweld, dat men ze hoort kraken. Hij balt zijne vuis ten, staat te trappelen en slaakt akelige kreten als een wild dier. Genoeg!genoeg!driedubbel zwijnsjongik zal u laten verscheuren door mijn luipaard. Hadj!.. hierHadj! Het luipaard springt toe maar bonst terug, met pinkende oogen, neerhangende ooren, met de nagels zijner klauwen over den harden grond krabbende. Met bovenmenschelijke krachtsinspan ning kan Joannes zich oprichten. En nu staat hij fier voor de twee wilde beesten, den man en het luipaard en kijkt beiden stoutmoedig in het wit hunner oogen. En Marko laat niet den kreet vernemen die 't gewone sein is tot verscheuren en waaraan de luipaard altijd gehoorzaamt. Hij brult opnieuw: Neen!., dit ware niet genoeg! Met koortsachtig gebaar rukt hij zijnen dolk uit de scheede. Het lemmet flikkert in het zonlicht. Dan loeit hij: -01 uw leven stuk voor stuk.... Zeer bleek, doch kalmer dan ooit stoot Joannes voor de derde maal het woord uit dat wordt gelijk een kaakslag. Lafaard!., want gij beleedigt weer- looze gevangenen. Al de toeschouwers verwachten in een bloedig flitsen des bliksems, het hoofd van Joannes te zien wegvliegen. Marko deinst eenen stap terug. De hand die den dolk zwaait, gaat langzaam om laag. 't Is als maakt de bey, werktuigelijk met trotsch en edel gebaar, den groet der wapens. Alsdan, met nog beklemde keel, met zwoegende borst, met afgebroken woor den, tracht hij door een krachtdadige in spanning zichzelven weer te beheerschen. Gij zijt moedig! zegt hij eindelijk op minder ruwen toon, met zekere voorko mendheid in de stem. Ik ben man en ik ga sterven 1 Ik vraag noch genade, noch medelijden.. Maar is het te veel dat ik eerbied eische voor dit verschrikkelijke en geheiligde iets: de dood! Ja, ik herhaal het, gij zijt moedig en herinnert me aan mijnen plicht. Ik stel u tegenover u zeiven. Gij stamt af van roemwaardige opperhoofden. Zij waren uit op bloed, zeker, doch ze waren tevens helden! Zij waren vreeselijk, maar toch immer waardig! Ja!dat waren ze. Welnu! zoo gij waarlijk tot hun ge slacht behoort, zoo die leeuwen geenen wolf voortbrachtentref me, maar hoon me nletl Een kogel!., een sabelhouw., goed!., maar geen beleedlgingen die hem die ze uitbraakt, meer-verlagen dan hem tot wien commuoistischcn leider Sylf, een man die van Russisch geld leeft. Alle arbei- derslelders en vakvereenlglngen spreken zich tegen de slaking uit. De pogingen van het stakingscomité om de arbeiders van de electriciteitswerken nlt de voor steden tot staken te brengen, hebben gedeeltelijk succes gehad. Vanochtend hebben de arbeiders van de stadswerken te Neu-Köln en Lichtenberg den arbeid neergelegd. De arbeiders van de Zuid- West-fabrleken die de westelijke voor steden van stroom voorzien hebben ge weigerd aan deze wilde staking mee te doen. De fabriek te Charlottenburg werkte vanmiddag ook nog. De arbeiders in de andere stedelijke bedrijven schijnen aan deze communis tische stakingsbeweging niet mee te willen doen. In elk geval Is het den stakers tot nu toe niet gelakt de arbei ders van de gasfabrieken en de water leiding mee te krijgen. Dc eiectrische verlichting zal vanavond in het door de staking brs'-rken ca bled ook ontbreken. Zoo zullen de incc»te schouwburgen en bioscopen voor een groot deel wel geen voorstellingen kun nen geven. Slechts enkele dier inrich tingen zijn aangesloten bij particuliere eiectrische fabrieken. De concerten zul len waarschijnlijk doorgaan met nood- verlichting. Het telefoonverkeer is tengevolge van de staking geheel opgeheven. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 5 Nov. des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer van Bok hoven. Ongeveer 2.15 uur opent de Voor zitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken, a. Procesverbaal van kasopnenalng gedaan 29 September. Uit bet onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bij gehouden en het dien overeenkomend bedrag, f4194.07, in kas aanwezig was. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring raadsbesluit om tot rechts vervolging over te gaan tegen van Bok hoven. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten houdende het verzoek aan de politieschool te Hil versum alsnog eene subsidie te willen verleenen. De heer Achten geeft in overweging het eenmaal genomen besluit, om geen subsidie te verleenen, te handhaven. Spreker zieter het nut voor deze gemeente niet van ln. De heer Vrede is het geheel met den heer Achten eens. In deze gemeente kan men het nog goed zonder geexamineerde veldwachters af. Bij Allah! ge staat mij aanen behalve het leven dat ik u niet moet noch wil schenken, zal ik u verleenen al wat ge mij vraagt, voor u en uwe gezellen. Belooft ge mij dat? Ik zweer het! Doe ons door den kop schieten als dit u bevaltdoch ontdoe onze polsen van die banden, bind geen doek voor onze oogen, noch voor onzen mond en laat mij zelf het bevel geven tot schieten! Toegestaan! Dit volledig en snel terukeeren tot wat menschelijkheid moet geen verwondering baren. Dit terugkeeren is, trouwens, meer schijn dan werkelijkheid, vermits Marko zijn gevangenen enkel folteringen spaart, maar hun geen lijfsgenade schenkt. Een meer edelmoedig of meer beschaafd mensch hadde hun onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld. Maar de Albanees heeft, door de eeuwen heen, een soort wildheid behouden en volkomen minachting voor het leven eens menschen. Marko is een wilde gebleven, iemand die voor indruk ken vatbaar is, 't is te zeggen, een wezen welks geweldig- en wreedheid getemperd worden door de ingeboren deugden der primitieve menschen. Hij is dapper, matig, gastvrij, slaaf van het verpande woord. Die dapperheid is legendarisch. Immer gold het als spreek woord: dapper als een Albanees. (Wordt verrel*#.) Illi ECHO VAN HET ZIJDIA

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1