Tweede Blad Palmito 10 cent, A rdorosa 10 cent. Protector 10 cent. Inca 10 cent. Rose d'or 12 cent. Indiana 18 cent. Sigarenmagazijn, H, KOLSTEREN-LAGABDE, Waalwijk. Buitenland. België. Duitschland Engeland. China. Griekenland. Binnenland, Gemeenteraad. NUMMER 91 - ZATERDAG 13. NOVEMBER. 43e Jaargang. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 10 Nov. 1920, des namiddags 7 aar. Voorzitter de Edelachtb. Heer Valter. Afwezing met kennisgeving de heer Middelkoop. Nadat door den secretaris de notulen der vier vorige vergaderingen waren voorgelezen, vraagt de heer Michael om dit lezen niet zoo lang meer uit te stellen, doch dit Iedere vergadering te doen. ÜïDe Voorzitter zegt dat dit ook steeds de gewoonte was, doch toevallig is bij de laatste vergaderingen op verzoek der leden hiervan afgeweken De notulen worden hierna onveranderd goedgekeurd. Aan de orde fel. Ingekomen stukken. ^jjEen verzoekschrift van P. A. v. Dam, om afschrijving van zijnen aanslag in den Hoofdei. Omslag wegens vertrek. Wordt besloten hem voor 2 maanden af te schrijven. Een circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel waarin deze er op wijst, dati nu de distribuee ring van de meeste artikelen van regee- rlngswege is opgehouden en dus ook de maximumprijzen zijn vervallen, het thans de taak der gemeentebesturen is onre delijke prijsopdrijving tegen te gaan. Zoo ls de minister ter oore gekomen dat in verschillende plaatsen de prijs van het vrije tarwebrood aanmerkelijk wordt verhoogd. Door den Minister is op eene plaats een onderzoek ingesteld naar de verdiensten van de bakkers en het bleek toen dat van de vier bakke rijen in die gemeente er drie zeer hooge wlnston maakten, terwijl het vierde, een zeer klein bedrijf, slechts weinig verdiende. Om dus de verdiensten van dezen laatst behoorlijk te maken moest de broodprijs worden verhoogd en moest das voor dien eenen persoon de geheele gemeente duurder brood eten. De Minister wijst er verder op dat door hem moeilijk nog een maximum prijs kan worden gesteld, daar bijv. de exploitatiekosten in de een of andere plaats te zeer uiteenloopen. Hij acht de gemeentebesturen hiervoor beter aange wezen en verzoekt daarom bij eventueele verhoogingen van den broodprijs na te gaan of deze redelijk ls. Mlehael. Dit schrijven zou opkomen tegen uitwassen* maar ik geloof dat de uitvoering hiervan nog veel meer uit wassen met zich zou brengen. Ik zou dit stuk voor kennisgeving aannemen. Aldus wordt besloten. Verder ls nog te behandelen de cir culaire Krijgsman, welke bij de leden aan huis heeft gecirculeerd. Ook deze wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek om subsidie van het Groene Kruis alhier. De vereeniglng komt leder jaar tekort en de begrooting voor 1921 sluit met een tekort van f 400, Voorzitter. B. en W. hebben deze zaak eens goed overwogen en stellen voor om over 1921 een subsidie toe te kennen van 7'/s cent per inwoner, mits ook de andere belanghebbende gemeenten Sprang, Vrijb.-Capelle en Loon-op-Zand in gelijke mate bijdragen. v. d. Hoeven. Met dat eerste om 7'/a cent per Inwoner te geven kan ik me wel vereenigen, maar met dat laatste om er bij te bepalen dat ook de andere gemeente hetzelfde moeten doen, daar kan ik me niet mee vereenigen. Ik houd het er voor dat we niet moeten zien wat andere gemeenten doen, maar dat wij een voorbeeld moeten geven, om zoo'n nuttige instelling in stand te houden. Voorzitter. B. en W. zijn ook van dat gevoelen, zij meenden echter dat deze bepaling voor die andere gemeen ten een aansporing zou zijn om ook bij te dragen. v. d. Hoeven. Zou U die conditie, om slechts bij te dragen alsook de andere gemeenten het doen, dan niet kannen laten vervallen. Ik ben als be stuurslid dezer vereeniglng goed met haar slechten finantieele toestand op de hoogte. Voorzitter. De bepaling van 7'/a cent per inwoner is uitgegaan van de be rekening, dat, Indien de andere ge meenten ook 7'/a cent per inwoner bij dragen men totaal ongeveer f400 bij elkaar zou krijgen, zoodat het tekort zou worden gedekt. v. d. Hoeven. Ik denk dat de andere gemeenten eerder zouden navolgen als Capelle eenmaal het besluit genomen had. Sneep. Het tekort is toch f 400, wan neer Capelle nu zonder iets naders te bepalen, de voorgestelde subsidl? gaf en de andere gemeenten zouden wei geren, dan zou de vereeniglng toch nog lang niet geholpen zijn. Zij zou niet meer kunnen blijven bestaan en de subsidie van onze gemeente zou dan nutteloos zijn. Kan de vereeniglng de contributie niet verhoogen, de arbeiders, die het minste betalen hebben er het meeste profijt van en daar nu de ioonen toch zeer gestegen zijn, is het niets onbillijk ze ook wat meer te laten be talen. De heer v. d. Hoeven zegt dat de contributie reeds verdubbeld is. Het bestnur van het Groene Kruis heeft eerst nauwkeurig overwogen of er geen andere aitweg was, maar dit was voor haar het eenlgste middel. Na nog eenige discussie wordt be sloten aan de vereeniglng een subsidie toe te kennen van 7' cent per Inwoner en aan de besturen der andere belang hebbende gemeenten hiervan kennis te geven. Verzoekschrift van den gemeente veldwachter van der Linde om ver goeding voor onderhoud van rijwiel. Hij wijst er op dat hem vroeger hiervoor f 25 werd verleend, doch dat dit bij de herziening van zij a tractament is ver vallen. In andere naburige gemeenten o.a. in Vrijh.-Capelle, dat veel kleiner is, wordt het ook gegeven. Voorzitter. B. en W. stellen voor hem jaarlijks een vergoeding toe te kennen van f50 ingaande 1 Jan. 1921. Treffers. Destijds is door den raad zijn salaris verhoogd, wat echter door Ged. Staten niet werd goedgekeurd. Daarop hebben wij ons moeten neer leggen bij het salaris dat door Ged. Staten werd aangegeven. Wij gaven daardoor dus reeds meer als we wel wenschten. Nu vind ik dat deze ver goeding ook weer als een salarisver- hooging kan worden beschouwd en dit zou toch zeer in strijd zijn met ons eerste besluit. Voorzitter. We moeten deze vergoe ding niet met het salaris in verband brengen. Wanneer we geen vergoeding geven kunnen wij ook niet vergen dat nij van zijn rijwiel gebruikt maakt, wat toch voor zoo'n uitgestrekte gemeente als deze, zeer gewenscht is. Treffers. Is het dan niet mogelijk in de instructie op te nemen, dat hij, gezien zijn salaris van thans, verplicht is van zija rijwiel gebruik te maken. Voorzitter. De instructies worden door den Commissaris der Koningin gegeven. Treffers. Ik acht het toch met het oog op zijn salaris nog niet zoo noodzakelijk. v. d. Hoeven. Ik acht zijn salaris onder deze tijdsomstandigheden met te hoog. Treffers. Toentertijd was U toch niet van dat gevoelen. Michael. Ik geloof dat de meeste heeren er wel voor zullen zijn als de veldwachter dan belooft steeds van zijn rijwiel voor gemeentediensten gebruik te zullen maken. Voorzitter. Ja, dat is natuurlijk de bedoeling van het toekennen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 2. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1921. De heer de Roon deelt namens de commissie van onderzoek mede dat zij de begrooting heeft nagezien en geen op- of aanmerkingen heeft, waarop zij voorstelt ze aldus vast te stellen. Voorzitter. Ofschoon de commissie geen aanmerkingen heeft wil Ik nog op een post wijzen. Ik had gedacht dat van de commissie wel een voorstel zou zijn gekomen om den post salaris van d^n ambtenaar Rijken te verhoogen. Dat is thans slechts f 500 en het komt mij voor dat dit voor de diensten die hij pres teert beslist onvoldoende is. De Roon. Toen de commissie de begrooting heeft onderzocht is er het oog niet op gevallen. Later heb ik hier aan ook gedacht. Ik acht het ook zeer gering en kan me er goed mee ver eenigen dat het salaris wordt verhoogd. Voorzitter. Kan het andere lid van de commissie de heer Kerst hierover ook zijo meening eens zeggen. Kerst. Ik kan alleen dit zeggen dat de post mijn aandacht niet heelt ge trokken en zoo op het moment kan ik niets anders zeggen dan dat ik er niet veel voor voel. Michael. Naar aanleiding van dit punt wil ik ook wel iets in het midden bren gen. Ik hoor over het algemeen stuiten over de werkzaamheden die de ambte naar hier verricht. Daarvoor ontvangt hij een zeer gering salaris, dat in ver houding met de tegenwoordige tijds omstandigheden kant noch wal raakt, en daarom kan Ik me best vereenigen met een salaris ver hooging. Een tweede punt is echter, zal er voor dien ambtenaar wel voldoende werk blijven. Maar in ieder geval nu heeft hij normaal werk en voor den tijd dat hij werkt dient hij ook be- AANBEVOLEIV MERKEN: 18898 hoorlijk te worden betaald. Kerst. Zou dit punt niet kunnen worden aangehouden tot de voigendevergade ring, dan kennen we ook de beslissing op punt 3, of de gemeente het,beheer over het electrlsch bediijf zelf zal voeren of niet, dan kunnen we misschien veel beter verhooging toestaan. Sneep. Ik sluit me aaa bij het gezegde van dea heer Michael. Ook al zou punt 3 niet worden aangenomen dan nog zou ik er voor zijn het salaris te verhoogen want f 500 is veel to weinig. De Roon. Vroeger is deze kwestie ook ter sprake gebracht bij de herzieoing der salarissen. De eerste maal werd het niet aangenomen omdat door Rijken geen verzoek was ingediend. In de volgende vergadering waarin er afwijzend op werd beschikt was ik niet aanwezig, anders zou Ik me zeker voor verhooglog hebben verklaard. Voorzitter. Welk bedrag zoudt U dan willen geven De Roon. Ik had liever dat B. en W. een voorstel deden. Vooizltter. Vroeger is door B. en W. voorgesteld om het te brengen van f 500 op f1000. Treffers. Zou mea het niet met een goedkooper kracht afkunnen, bijv. met een volontair. Ik ben sterk voor een goede saiarieerlng, doch Ik heb slechts het voordeel van de gemeentekas op het oog Voorzitter. Rijken werkt hier nu al 6 of 7 jaren, het zou toch niet gaao om in zijn plaats nu een volontair te nemen, dat kan ik heusch niet aanbevelen. Treffers. Dat was ook heelemaai mijn bedoeling niet. Wanneer men het in een zaak met een knechtje van f500 af kan, dan gaat men geen knecht van f1000 nemen. Ik dacht dat men het hier als de wetktaamhedea verminderde ook met een jongen zou afkunnen. Voorzitter. Op het oogenblik niet wanneer die tijd eenmaal komr, zullen B. en W. zeker met een voorstel komen. Treffers. Ik had alleen het belang van de gemeente op het oog, daarom vroeg ik U dit, gaat het niet dan kan ik me er best mee vereenigea. Nadat de discussie hierover rog even zijn voortgezet wordt met algemeene stemmen besloten het salaris van Rijken te brengen van f 500 op f 1000. De begrooting wordt daarna vastge steld in ontvangsten en uitgaven op f 85429.07'. (Wordt vervolgd.) De Belgische kabinetscrisis is nog niet opgelost. Carton de Wlart vlot niet in zijn samenstelling van het nieuwe kabinet. Hij onderhandelt zeer druk eu houdt tal van besprekingen met vooraanstaande personen, maar tastbare resultateu heeft hij tot nu toe nog niet weten te be reiken. Socialisten en Vlamlégeo, ook de liberale Vlamingen, bezorgen den kabi netsformateur veel last. Toch brengt de Nation Beige reeds een lijstje van het nieuwe kabinet, waarop ook voorkomen de vier uittre dende socialistische ml isters. De por tefeuille van Buitenlandsche Zaken zou Carton de Wiart voor zich houdén. Geen goed teeken voor de verstand houding met Nederland, een kabinet van den Nationalen Carton de Wiart. De staking in Berlijn dcurt voort. De regeering heeft alle maatregelen getroffen om dadelijk te kunnen ingrij pen als de stakende electrlclteltsarbeiders zich tegen verwachting vanmiddag om drie uur nog niet in de centrales hebben aangemeld en hun werk hervat. De nieuwe verordening die den rijks minister van blnn. zaken machtigt bij staking in onmisbare bedrijven maat regelen te treffen om de bedrijven op gang te houden en de bevolking van gas, water en electrlschen stroom te voorzien, zal dan ook onmiddellijk in werking treden. De Technische Nothulfe staat klaar. Ook Is voor' voldoende politiebescherming gezorgd. Enkele mi nuten over drie zal de politie de cen trales kunnen bezetten. Men is van plan Zeer streng op te treden en zal de be zetting eerst uit centrales verwijderen, zoodra het meerendeel der atbelders weer aan het werk ls en de ongestoorde gang van het bedriji is gewaarborgd. In een rede heeft Lloyd George gezegd dat Duitschland de verplichtingen van het vredestractaat wat de ontwape ning betreft en ook kolenleverantie enz. getrouw nakomt, dus dat er alle reden is de politiek tegenover Duitschland daarnaar te regelen en te werken voor betere toestanden en verhoudingen. Ook de Fransche pers moet dit er kennen en maant de regeering aan van koers tegenover Duitschland te veran deren. Vandaag wordt te Parijs onder den Are de Triomphe de l'Etoile en te Lon den in de Westminster Abdij op den dag van de tweede herdenking van den Wapenstilstand na den grooten oorlog, een onbekende soldaat ter ruste gelegd, als symbool van de erkentelijkheid der natie. Bernard Partridge heeft in de laatste Punch de plechtigheid in de Westminster Abdij als onderwerp voor een allegorische plaat gekozen. Minerva houdt wacht aan de deur van de Abdij, terwijl de schim van een soldaat in volle velduitrusting nadert. „Werda!" klinkt het, en het antwoord luidt„Ik heb geen naamik ben voor mijn land gesneu veld." Met gebogen hoofd en neerge houden zwahrd, antwoordt de godin: „Ga door, Onbekende Krijgsman." De plechtigheid te Parijs en te Londen is, ongetwijfeld, uit een schoone ge dachte voortgekomen de gelijkheid van het offer, dat met het leven betaald is, voor allende gelijkheid van die allen voor den doodde gelijkheid in de aan spraak op den dank in het hart der natie, die te Londen buiten de kerk ook voortaan verzinnebeeld zal zjjn door de Cenotaaf, de naald op het Ledige Graf. Maar in hetzelfde Engelsche blad, waarin van Partridge's plaat gewag ge maakt wordt, komt, bij deze verheerlij king van de doode helden, freffend uit, hoezeer de levende helden verwaarloosd worden. De man, die tweemaal doorgas vergiftigd is geweest en drie oorlogs- medaljes bezit, heeft geen eten voor zijn vrouw, zijne kinderen, zichzelf en wordt daordoor tot diefstal gedreven. In zijn Gildehal-rede zag Lloyd George gunstige teekenen in binnen- en buitenland. Uit zijn mond hebben wij vroeger vernomen, dat Engeland de teruggekeerde soldaten ontvangen zou, zóó dat het zich een land toonde „geschikt voor helden. Hoe heel anders is het geloopenHet egoïsme van de vakbeweging, die van het gilde een heilig huisje maakt en den oudgedienden soldaat weert waar hij werk zoekt, de reeds ondragelijke lasten van den belastingbetaler geven geen hoop op uitkomst voor hen. Het gebrek aan huisvesting drijft hen met hun gezin naar onderkomen zoekend rond. In de Londensche voorstad Camberwell slapen, al maanden lang, honderden oud-sol daten in de open lucht Na de huldiging van de dooden, wordt het tijd de levenden te gedenken, die van helden dreigen af te zakken tot zwakke, uit waehoop zondigende men schen. Volgens den berichtgever van de Times te Peking toonen de cijfers, ver zameld door het internationale comité voor leniging van den hongersnood aan, dat de nood nog grooter ls, dan eerst werd verondersteld. De getroffen be volking in Sjlli, provincie In Sjantoeng, Ho-Nan, SJansi en Sjensl telt 58,000,000 zielen. Hiervan ls de toestand van 14,000,000 bijzonder ernstig, van 16,000 000 ernstig en van 28,000,000 minder ernstig. 352 Districten zijn door den hongersnood getroffen. De Brltsche regeering heeft onlangs een bedrag ge geven van 100,000 pond sterling om bulp te verleenen, maar ,een nieuwe steun van 2,000,000 dollar ls onmidde- lijk noodlg tot hulp van hen, die met den dood worden bedreigd, 5,000,000 dollar om levensmiddelen te verschaffen tegen beperkten prijs aan hen, die niet volkomen van voedsel verstoken zijn. De schatiog der kosten voor het voeden van de geheele hongerlijdende bevolking tot den voorjaarsoogstis nog onvolledi maar men verwacht, dat drze som me zal bedragen dan 100,000,000 doila waarschijnlijk zelfs wel 200,000,0' dollars. Zoowel Chlneesche als buite landsche organisaties zijn aan het we gesteld, maar op een schaal, wel! totaal onvoldoende is, zelfs voor onmiddeltjke benoodlgdheden. De oppositiepartij heeft een b tooging gehouden van Inwoners van Piraeus en omgeving. De menigte werd toegesproken do Rallis, Goenarls en Strates. De twi laatsten verklaarden, dat zij Konatanti als wettigen koning beschouwden. De betoogers gaven zich over ai buitensporigheden, waarbij een persot werd gedood en een gewond. De voorzitter der Tweede Kam> staande aangehoord door Kamer ministers, hield een rede van ongeve den volgenden Inhoud Hedenmorgen bereikte ons de droet mare, dat dr. Abraham Kuyper uit d leven is gescheiden. Het gewezen li der belde takken der volksvertegei woordlging, de oud-raadsman der K<oo hier te herdenken is eere-plicht. Heti herdacht als schrijver van theologiscfc werken, of als hoofdredacteur van c Standaard en de Heraut of als redenai in en bulten hot parlement, steeds zie wij perloden in zijn leven, waarin t door niemand wordt geëvenaard en doi allen erkend als de eerste onder zijl gelijken. Op zijn groote mannen te ro men, strekt een volk tot eer. Dat t schelding bracht onder geesten, voi velen de van God gegeven leider wa en voor anderen een sicen des aanstoot was een gevolg van de geniale gave in dit menschcnkind. Hij heeft steet gestaan in de volle hitte van den stnj< Teleurstellingen en tegenslagen zijn oc niet nagebleven, doch die werden wcj gevaagd door de Innige aanhaokelijkhei van zijn geitouwen. Moge zijn beeld I de herrlnnering voortleven van den hero (ranken, vrije vaderlander I De tydolijke voorzitter van den mini lerraad (de heer Ruijs de Bercnbroucl sprak ongeveer als volgt Wanneer Ik uit naam van de regeerlr oen enkel woord wil toevoegen aan u rede, zal dit zija een woord van dlepr eerbied en grooten weemoed. Van atepc eerbied voor den aizijdlgen denker, dc schitterenden redenaar, den grooti staatsman en dengodsvruchttgen inensc Van grooten weemoed, omdat heelt God hem een leven geschonke langer dan volgens het Schritiuui-wooi 's meoschen jaren zijn nu ls heet gegaan een man van wiens gelijken h< vaderland slechts wciningen kent. Ni< dan noode doen wi] afstand van ee reus als Kuyper I Wie zal wagen, nc wel in een kort bestek, te schetsen, wel een leegte laat het heengaan van deze geest. Voor zyn overweldigende eigci schappen past ons slechts een eerbiedi zwijgen. Jaren zullen er. voorbijgaan, ci de man, die thans ten grave daalt, na. juistheid wordt geschetst. Zijn tijdg> uooten moeten du aan volgende g' slachten overlaten. Niet van nabij monumentale grootheid te schatten. Or past slechts, mee ootmoedige bciustin te erkennen - een groot man ls heel gegaan I (Tegenwoordig waren de mlninistei De Visser, De Vries, v. lJselsteijn,Köaig Tot een verhoogiug der rauisoaue yoor huisbrand die tegen de oiuueuisudsot pfoduciie-pryzen worden verstrekt, kan au worden overgegaan. Al wie aau de rantsoenen uiet gauoe derf. kan volop turf, h-tu, gas, peiroienu «Look vr^je Engelsche en Aineiizaansoü kolen betrekken, Voorts zal binnenkort gietco&es baite ran soen worden veikrygbaar gesield tege den prys welken de industrie en de hoi» brand »er bruikers. vsllei»de onder groep (kaotoreD, hotels, pensions, koffieuouen euz, oetaleo. Intnsschen overweegt de minister of nii kan worden overgpgtao lot deophelfi <g ra het verschil in de pryxen der brandstol voor huisbrand en Voor industries-Ie doeleinde zoodra een dusdanige verruiming op d kolenmtrkt intreed', dat met gerustheid d huisbrandrantsoeneering zal kunnen worde •fgetchaft. In geen geval zullen alleen de koleopryee voor gasfabrieken en eleotiizche centrale worden verlaagd, daar de lasten hiervan o de overige verbruikers zouden neerkomer voor wie de prezen dan te drnkkende zouden worden. De bemoeiïagen inzake de turfpryze ressorteeren niet meer onder de rijkskolen distributie sinds de vr\Je handel m dez brandstof is hesteld. Wel is met de direeti dezer instelling omtrent de msximumprijzei «oor turf overleg gepleegd. Vooralsnog kan tot opheffing van d Rykskolendistributie niet worden overgegaan Wel is de minister voornemens om. kan he bovengenoemde denkbetli tot opheff<ng de haisbrandrantsoenèering worden doorgevoen het Bykskolenbureau te reorganiseeren, De Echo Tim het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5