Eerste Blad. feuilleton Markode Bandiet „NOORD-B RAB AND" I WAALWIJK Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. RUMMER 92 DONDERDAG 1* NOVEMBER 1920 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ÏU JAAK&Ofö. Tclef. 38, WAALWIJKSGHE EN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uitgare: Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen WAALWIJK. {Vervolg). Correspondentie met het Gemeentebe stuur van Besoijen. Voorzitter. Bij schrijven van 17 Septem ber 1920 verzocht ons het Gemeentebe stuur van Besoijen namens den Gemeen teraad het electrisch net in die gemeente ondergronds te leggen subsidiair het bo- vengrondscli net te bouwen op palen van gelijke hoogte als voor het telefoonnet worden gebezigd. Naar aanleiding van dit verzoek won nen wij het advies van de Commissie voor het Electriciteitsbedrijf en van de P. N. E. M. Intusschen noodigden wij het Gemeen tebestuur van Besoijen om in een confe rentie, waartoe ook het Gemeentebestuur van Baardwijk werd uitgenoodigd, den bouw van de electrisclie netten te bespre ken. Die conferentie heeft plaats gehad den 22 October j.L Wij hebben ibeide Gemeentebesturen kunnen overtuigen, dat het noodzakelijk is de netten, althans de eerste jaren bovengronds te laten en eerst tot ondergrond-bouw over te gaan, wan neer na enkele jaren de stroomafname vol doende zou zijn toegenomen. Het verzoek van het Gemeentebestuur kon hiermede als afgedaan worden be schouwd. Waar echter deze aangelegen heid zoowel in openbare vergadering van den Raad van Besoyen als van Baardwijk is behandeld en in eerstgenoemd college nog ter sprake is gebracht de correspon dentie tusschen ons en het Gemeentebe stuur van Besoijen, hebben wij gemeend goed te doen U inzage te verstrekken van alle gewisselde stukken. Waar het gerezen meeningsverschil ten slotte tot een voor partijen bevredigende oplossing is gebracht achten wij het in tusschen minder gewensciit, dat over de gewisselde stukken nog in dtscissie wordt getreden. 2. Wijziging der verordening op de levering van electriciteit. Voorzitter. Bij de vaststelling der ver ordening op de levering van Electriciteit, vastgesteld in Uwe vergadering van 8 Juli 1920 werd ons opgedragen te overwe gen of het mogelijk zou zijn voor de leve ring van electricteit voor kracht een lager tarief zou kunnen worden vastgesteld, dan destijds door ons werd voorgesteld. In samenwerking met do Commissie voor het Electriciteitsbedrijf hebben wij overleg gepleegd met de P. N. E. M., naar aanleiding waarvan wij U het volgende kunnen mededeelen. De P. N. E. M. onderscheidt groot- en kleinindustrie niet naar de capaciteit dei- bedrijven, doch naar den aard der kracht installatie. Zij rekent onder de grootbe drijven, die hetzij met klein vermogen geïnstalleerd, permanent stroom afnemen, in tegenstelling met klein-bedrijven (waar onder b.v. worden verstaan installation van „De Echo van het Zuiden". door Louis B o us se nar d. EERSTE DEEL. Te vuur en te zwaard. 22) bkipeiars (Aioaneezen).aandacht! De bergbewoners zijn schier allen sol- daa geweest. Zij zijn vertrouwd met het hanteeren der wapens. Zij schieten juist. Zij stellen zich in onberispelijke houding Joannes, kaltn, hun strak in 't gelaat ziende, vervolgt: K Laadtgeweren! Een knarsen en knakken en weer hanirt een doodsche stilte over de menigte. Waarlijk, zij komen prachtig voor mompelt Marko; doch zij zijn er des te' •gevaarlijker om! Met een stem die schalt gelijk een trom pet, beveelt Joannes: Legt aan! Al de kolven worden als werktuigelijk tegen de schouders der bergbewoners aangedrukt. Twintig gebronsde loopen be dreigen drie borsten. Joannes is op het punt het laatste bevel oJk°SP!,n' d"l'a hS8eIbul 'a Ml doen ontbranden. Hij haalt diep adem als wil neer hHV em ba0bt ee,eD' neerlüj het woord: Vuur! zal uitspreken. van bakkers, smeden, timmerlieden e.d.), die slechts eenige uren per dag stroom betrekken. Grootindustrie met een vermo gen van 10, 15 of 20 P. K. zullen door de gemeente even billijk kunnen worden be diend als door de P. N. E. M., mits men aanvaardt een breedere prijspolitiek, die insluit, dat in den aanvang verlies wordt geleden. Voor het kleinbedrijf blijft het echter noodig dat het dubbel-tarief blijft gehandhaafd, omdat deze bedrijven de maximale belasting in de lichtperiode slechts kunnen verhoogen, zonder dat dit door een ruime stroomafname wordt ge compenseerd. Het enkel tarief zou naar het oordeel der P. N. E. M. ook in de lichturen alleen zijn toe te passen voor die bedrijven, die regelmatig met vrijwel con stante capaciteit werken. Zooals U bekend is wordt ons door de P. N. E. M. voor de stroomafname in re kening gebracht o.m. voor de eerste 50 K. W. f 80.per jaar, voor de tweede 50 K. W. f 70.—, voor de derde f 60.—, enz. Wij zullen nu tot een billijker prijsberekening komen voor de grootindustrie, wanneer wij als basis voor die berekening aanne men, dat de maximale belasting voor ons net de 100 K. W. heeft overschreden en wij dus een belangrijke vermindering krijgen van een der factoren der prijsbe rekening van de P. N. E. M. voor stroom- levering aan ons bedrijf. Voor uwe orien teering deelen wij mede, dat de maximale belasting thans reeds bedraagt 85 K.W. Op deze wijze zouden de daarvoor in de termenvallende bedrijven bij de tegen woordige kolenprijzen kunnen worden be diend tegen rond 28 cent per K. W.. Ook de P. N. E. M. zal voor bedrijven tot onge veer 20 P. K. vermogen hetzelfde tarief moeten toepassen. Het zal U duidelijk zijn, da wij voorals nog bij deze prijspolitiek eenig verlies zullen lijden, doch het is te voorzien, dat bij eenige uitbreiding van het debiet, zich dit zeer spoedig zal herstellen. Wanneer U met hiervoor omschreven prijsberekening kan instemmen, zal wij ziging van art. 16 der verordening op de levering van electriciteit noodig zijn. Niet de afname van zeker kwantum stroom moet beheerschen de vraag of ver laagd tarief behoort te worden toegepast, doch de regelmatigheid van de stroomaf name. Wij zouden daarom gaarne bepaald zien, dat wij afzonderlijke overeenkom sten zouden kunnen sluiten voor installa ties met ongeveer 40-160 bedrijfsuren per maand en per motor. De verlaagde tarieven gelden dus niet voor installaties die niet regelmatig stt-oom afnemen en adviseeren wij U vdor deze installaties het dubbel tarief, zooals wij dat aanvankelijk voorstelden weer in te voeren. De voorzitter merkt op dat de heeren uit de stukken wel gezien zullen hebben wat de zaak is. De heer Brekelmans zegt door om standigheden geen gelegenheid gehad te hebben en vraagt wat nu feitelijk de be doeling is met het dubbel tarief voor de kleine bedrijven. De heer Klijberg merkt op dat men dit niet in den juisten zin moet opvatten. Wanneer een klein bedrijf overdag werkt moet 30 cent worden betaald, werkt het nu ook 's avonds, wanneer het licht Telegr.-AdresECHO. brandt, dan moet het cent betalen. Be doeling van het voorstel is nu om die be drijven, die een geheelen dag constant met een motor doorwerken, dat die ook tijdens de speruren maar 30 cent behoe ven te betalen. De heer Klijberg wijst er nog op dat er vele kleine bedrijven zijn, die er rekening mede kunnen houden dat ze 's avonds niet behoeven te draaien. De heer Timmermans vraagt of er reeds maatregelen zijn genomen, dat niet meer zooveel verlies wordt geleden als in het begin. De heer Klijberg zegt dat wanneer er nu te veel van den transformator wordt gevergd men voorloopig wat kan over brengen op die van Bs-ardwijk en Besoij en. Timmermans. Bij vereeniging van ge meenten moet toch verandering worden aangebracht. De Voorzitter zegt dat het verlies had kunnen worden voorkomen als de particu lieren niet zoo vlug waren aangesloten. In 's-Bosch heeft men dat niet gedaan, daar heeft men eerst gewacht dat er vol doende aansluitingen waren. Klijberg. Het zat 'm hier in hoofdzaak in het provisorium. Die menschen kon men niet laten wachten, anders hadden wij het wel gedaan. De heer de Graaff waarschuwt voor overbelasting. De Voorzitter zegt toe bijtijds maatre gelen te zullen laten nemen. Hierna wordt het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. 3. Voorstel tot uitbreiding van het bui zennet der gasfabriek en het vaststellen van het daarvoor benoodigde crediet. De Voorzitter zegt dat dit noodig is met 't oog op het bouwen van woningen in de St. Antonius-parochie. Nu is er te weinig drukking. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel goedgevonden. 4. Ontwerp huurovereenkomst met de gemeente Besoijen voor een transforma torgebouwtje. Conform het voorstel van Burg. en W. wordt besloten. 5. Voorstel tot wijziging der huisnum mering. Voorzitter. Zooals bekend, zal er inge volge Koninklijk Besluit van 13 April 1920 (Staatsblad 177) op het einde van dit jaar de tiende algemeene volkstelling worden gehouden. Voor de volledigheid der uitkomsten van de volkstelling is het noodig, dat geen woning daarbij wordt overgeslagen. Daar om is een volledige nieuwe nummering van alle gebouwen in de gemeente noodza kelijk. Nu er toch een nieuwe nummering der gebouwen moet plaats vinden, zouden wij dit willen doen naar de straten, zonder re kening te houden met de tot heden ge volgde wijkindeeling. Aan de eene zijde der straat krijgt men dan de even num mers en aan de andere zijde de oneven. De nieuw in te voeren nummering 'heeft op het oude systeem dit voor, dat bij la ter te bouwen huizen met de nummering kan worden voortgegaan, zonder dat ge bruik behoeft te worden gemaakt van de bijvoeging van een bis-nummer of iets dergelijks, wat in vele gevallen moeilijk heden en onduidelijkheid met zich brengt. Wij vertrouwen dat U met deze rege ling accoord zult gaan. De heer Roggeveen vraagt hoe met de dammen wordt gedaan of deze worden doorgenummerd ofwel een bis-nummer krijgen. Door den secretaris wordt daarna op verzoek van den Voorzitter uiteengezet hoe men zich heeft gedacht te doen. De woningen in dammen gelegen aan den Winterdijk zullen worden voorzien van bisnummers. Aangenomen. 6. Ontwerp verordening tot verdeeling der gemeente in 2 stemdistricten voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Staten der Provincie en voor den Gemeen teraad. Voorzitter. Bracht de wijziging der Kieswet in 1917 reeds eene belangrijke, uitbreiding van 'het kiezerscorps mede, waardoor eene verdeeling der gemeenten in stemdistricten wenschelijk werd, de wijziging, welke de Kieswet heeft onder gaan bij de Wet van 9 Augustus 1919 (Staatsblad nr. 536), maakt die verdeeling noodzakelijk. Door deze laatste wijziging toch is de vrouw tot het actief kiesrecht geroepen en zal, als gevolg daarvan, het aantal kiezers ongeveer verdubbeld wor den. Naar onze meening zou met eene ver deeling der gemeente in 2 stemdistricten, zooals in bijgaande verordening is bepaald kunnen worden volstaan. Stemdistrict I omvat dat gedeelte der gemeente, dat ge legen is ten Noorden der Loint. Tot het He stemdistrict behoort het gedeelte ge legen ten Zuiden van gemelden waterloop. Hieronder vallen dus o.m. de geheele bewoonde M. van Coothstraat, de Station straat vanaf de Gasfabriek en de woning van J. van der Sanden, en dat gedeelte der Putstraat, dat gelegen is ten Zuiden Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.- 2.913.587.- dende Albaneezen mikken juist en betasten met hunnen vinger den overtrek- ker van hun geweer Een kreet weergalmt. Niet Joannes slaakt hem. Hij klinkt akelig in die doodsdhe stilte en doet de omstanders rillen. t Is als een stem uit een nachtmerrie, welke op hartverscheurenden toon, die niets men8chelijks meer heeft, eenen naam uitstoot. Joannes!o!Joannes! Terzelfder tijd doemt gelijk een spook een blanke gedaante op uit de groep der vrouwen die 't gevolg uitmaken van den bey. De strafuitvoerders, Marko, de me nigte, allen grooten en kleinen, ouden en jongen staan als van den bliksem getrof fen, stem-, neen, ademloos. Alsdan vaart een hevige rilling door de ledematen van Joannes en zijne gezellen, terwijl een naam op hun lippen versterft: Nikea!o!.... Nikea!.... Nikea!..Nikea!.... ja, zij is 't.. de welbemindede arme bruidde echtgenoote van een uur, wier dramati sche echtverbintenis geen volgenden dag gekend heeft. Niemand hoort dien naam, welke met verdoofde stem gefluisterd wordt, want ieders aandacht is samengetrokken op de vrouw die naar de veroordeelden ijlt Zij loopt naar hen toe met gekke geba ren, die men konde nemen voor verwen- schingen. Allen gaan voor haar uit den weg, vol eerbied en vrees. Marko zelf hui vert en buigt zijn hoofd, als ziet hij in die blanke verschijning het wrekende spook der martelaars van Salco. Eenige stemmen fluisteren vreesachtig: De krankzl--' - Zij rukt den witten sluier af die 't on derste gedeelte van haar gelaat bedekt en terzelfder tijd vallen hare blonde haarlok ken los, en omhangen hare schouders als met een mantel waar een keizerin trotsch op zou zijn geweest. Zij zweeft over den rotsgrond en be reikt de linie der strafuitvoerders. Zij duwt de geweren opzij en doet met haren blik de mannen deinzen, met een woord de rei breken. Geweren neer!of wee u. En do Albaneezen beginnen te beven. Die rakkers die geen vrees kennen als ze voor het blank van een sabel of den loop van een geweer staan; maar nu gevoelen die roovers, die folteraars een onnoemelij- ken schrik. Zij kijken elkander aan met openga- spalkte oogen, terwijl de kolven hunner geweren mét doffen slag op den grond vallen; weinig scheelt het of ze slaan op de vlucht. Bleek, ontdaan, met loshangende haren vliegt de jonge vrouw in de armen van Joannes en drukt hem tegen haar aan, terwijl Michel en Panitza aangedaan mur melen: Nikea!.... onze zuster! Zij bekijkt lang Joannes met stra lende teederheld. Zij heeft Joannes her kend onder de kleedij van den Turkschen gendarm, ondanks zijn verwond gelaat, ondanks de schrammen die het ontsieren, ondanks het gestolde bloed dat aan zijne wonden kleeft.:: - Maar de liefde heeft een wonder ver richt! De oogen der jonge vrouw zien niet meer dof en starende gelijk de blikken eener krankzinnige. Hare ontroerde kij- schok welke het brein van Nikea door staan heeft, bracht dit wonder teweeg. Plotseling is weer licht gaan schijnen in dit sluimerende verstand. Zij herkent Joannesziet het doodsgevaar dat hem bedreigt, het onherstelbare dat gaat ge schieden.... En zij wil hem redden of met hem sterven.... en dit alles., gelijk een donderslag, wekt in haar de sluime rende gedachte op, wellicht voor altijd! En tevens met het bewustzijn van het gevaar, herkrijgt de jonge vrouw de koel bloedigheid. Joannes omarmende, weet zij hem haas tig toe te fluisteren: Vooral, gij moogt me niet herken nen.... Gij hebt me nooit gezien., noch Michel, noch Panitza.... gij weet niet wie ik ben...- ik zal u redden!.... Dan veinst zij opnieuw krankzinnigheid spreekt onsamenhangende woorden, zin- .nen zonder begin of einde, waarin nu en dan de naam Joannes terugkomt de naam die haar ontsnapte toen het weer helder werd in haren gemartelden geest. Dan vat zij de hand van Michel en Pa nitza, strengelt hunne handen in .die van Joannes, brengt hen te zamen, omsnoert hen met hare armen zeggende: Ik wil dat zij leven!.ik wil dat zij geheiligd wezenik wil dat zij vrijheid verwerven! De strafuitvoerders trekken achteruit en mompelen: De zinnelooze heeft gesproken! De zinnelooze is door Allah ingegevenl.. Allah spreekt door haren mond! De menigte ontroerd, ontsteld, ten prooi aan onbestemden angst, gaat uiteen. Aan alle kj Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclamea 80 cent per regel der woning van J. van Helvoirl Voor zoo veel noodig zij opgemerkt, dat zeer waar schijnlijk zoowel voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten Generaal als voor die van de leden der Provinciale Staten door den Minister van Binnenlandsche Zaken en de Gedeputeer de Staten dezer provincie, eene gelijke verdeeling zal worden vastgesteld. Op grond van een en ander stellen wij U voor eene verordening tot verdeeling der gemeente in stemdistricten volgens bijgaand ontwerp vast te stellen. Aangenomen. 7. Wijziging van het presentiegeld voor >de vergadering van den gemeente raad. Voorzitter. Door de Gedeputeerde Sta ten wordt Uw advies gevraagd omtrent het door hen gemaakte ontwerp eener nieuwe rogeling van het presentiegeld voor de vergaderingen van den Gemeente raad. In afwijking met de vroegere regeling wordt door de Staten thans de voorkeur gegeven aan het vast stellen van een pre sentiegeld per vergadering. Als maximum wordt voorgesteld voor gemeenten van 3001 tot 10000 inwoners f 5.per vergade ring. Wij hebben de eer U te adviseeren dei Gedeputeerde Staten voor te stellen het presentiegeld voor deze gemeente op ge noemd bedrag vast te stellen. Thans is op de begrooting (1920) uitgetrokken f 220, Jaarijks worden gemiddeld 10 vergade ringen gehouden, zoodat dit bedrag zal moeten worden verhoogd tot f 500, omdat het in de bedoeling ligt de nieuwe rege ling te doen ingaan 1 Januari 1920. De heer Roggeveen merkt op dat Ged. Staten voorstellen een maximum van f 5 voor gemeenten met een aantal zielen van 300110000 en waar men hier nu eene ge meente heeft van slechts 5000 zielen, acht hij f 5.— wel wat hoog. Timmermans. Zou het niet per uur be taald kunnen worden. Voorzitter. Dat acht ik minder goed. Roggeveen. Het is tot nu toe altijd maar f 2.— geweest en om het nu maar in eens op f 5.— te brengen acht ik wel een beetje veeL Ik voel er veel voor om het niet te ver hoogen, want betaald wordt het toch niet en bovendien zit men daar nu ook een maal niet voor. Ik stel dan ook voor het te laten zooals het Is. Timmermans. Ik zou het, zooals de heer Roggeveen zegt, houden op f 2.— tot zoo lang de gemeenten niet zijn vereenigd. Willen ze dan verhooging, dan moeten ze het dan maar weer eens bespreken. Do heer Roggeveen stelt voor het op f 2.— te houden. Timmermans. Ik ondersteun het voor stel ook. Brekelmans. Ik zou er toch wel eene stemming over willen hebben. Voorzitter. Is er niemand die het voor stel van den heer Roggeveen meer onder steund?Niemand?.... Timmermans. Prachtig komt daar de aap uit de mouw. (Gelach). Het voorstel van Burg. en Weth. in om vraag gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen en een onthouding. Voor de vijf gulden stemden de heeren Marko nochtans, hoewel geen vrijden)- ker is een luttel twijfelachtig. De tus- schenkomst van Allah schijnt hem iets buitengewoons. Ze valt stellig niet in zijn smaak. Want hij heeft gezworen alle Tur ken uit te roeien die deel 'hebben genomen aan den aanval tegen zijnen stam. Hij verlangt dat er geen enkel getuige van die verdelging overblijft. Niemand onder zijn eigen lieden zou ooit het geval uitbrengen, zoodat hij, moest de nood aan den man komen, die gemakkelijke en wil de zegepraal kon loochenen. En ziet! nu werpt die verwenschte krankzininge zich tusschen zijn plan en dezes uitvoering, 't Was nochtans zoo goed ontworpen en 't waarborgde hem schier volstrekte straffeloosheid. O! vond hij maar een reden, zelfs een schijnreden om dit roerend en eeuwenoud voorrecht der krankzinnigen af te schaf fen! Die naam Joannes heeft in zijn oor ge klonken gelijk het schallen eener trompet. Joannes!die onversaagde Sloveen, die hem zoo stoutmoedig onderhanden heeft genomen, hem zulke vreeselijke ver liezen toegebracht en hem met veel kans de overwinning betwist heeft! (Wordt vervelgd.) 1)15 ECHO VAN HET ZUIDEN,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1