Tweede Blad Aan heeren Adveiteeiders, Buitenland. België. Engeland. Griekenland- Zwitserland- Rusland. BuitseMand, Binnenland. Provinciaal Nieuws NUMMER 92 DONDERDAG 18 NOVEMBER 43e Jaargang. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht van heeren adverteerders op, dat de advertenties op tijd moeten worden ingezonden. Uiterlijk Woensdag en Vrijdag vóór 10 uur; van buiten met de eerste post bestelling op die dagen. Wij zullen voortaan verplicht zijn, advertenties die later inkomen, te laten liggen, daar wij op de thans gevolgde manier aan de advertenties niet de noodige zorg kunnen besteden en met ons blad niet op tijd ter post kunnen komen. Zendt Uwe advertenties zoo veel mogelijk Dinsdags en Don derdags in. Administratie. Carton de Wiait schiet niet op met zijn nieuw kabinetde socialisten willen slechts een diensttijd van 6 maanden de kablnets-formateur heeft al voorgesteld van 18 op 12 maanden. De staking In het bekken van Charleroi kan als geëindigd beschouwd worden. De werklieden zijn vanochtend weer aan den slag gegaan. De »Dally Mali" bevat een artikel, waatln met vreugde geconstateerd wordt» dat de levensmiddelen-prijzen in Eoge- land dalende zijn, naarmate ook de prijzen in Amerika afnemen. De prijs van bloem, boonen, brood enz. daalt langzamerhand. Ook in de restaurants is de baisse reeds te bespeuren. Er zal thans ook »een onbekende zeeman* worden geëerd. Diens kist zal namelijk geplaatst worden bij het monu ment voor de vloot, dat men denkt op te richten. Op de ceootaaf in White Hall van den onbekenden soldaat, werden gisteren meer dan 30,000 kransen neer gelegd. Ook het bezoek In de West minster abdij aan het graf van den on bekenden soldaat was gister bijzonder groot- Om 2 uur, toen de deuren ge sloten werden, stonden nog 60,000 menschen geduldig te wachten om een kans te krijgen het graf van den onbe kenden soldaat te kunnen bezoeken. In het Lagerhuis werd verklaard, dat er in de drie maanden, eindigende op 30 September, in Ierland hadden plaats gehad 3670 aanvallen op eigen dommen, 25 raids op kuststations, 2 op vuurtorens en 13 op gouvernementsge bouwen. Er werden 325 branden ge sticht. Gedood werden 54 soldaten en 10 burgers, gewond 101 politieagenten en 54 soldaten. Ten aanzien van de voorstellen, betreffende het afkondigen van den staat van beleg in Ierland, heeft Lloyd George verklaard, dat de autoriteiten in Ierland reeds zeer vér-strekkende volmachten bezitten en dat hij tevreden was over het goede gebruik, dat zij er van maken. De voorloopige uitslag der Griek- sche verkiezingen zijn hier als een coup de théêtre ontvangen. Venizelos kondigt zelf zijn nederlaag aan, zeggende, dat het duidelijk gebleken is, dat de re geering zich in haar vooruitzichten ver giste Hoewel het definitief resultaat nog niet bekend is, wacht de regeering den einduitslag af om getrouw aan haar constitutioneel beginsel het bewind over te dragen aan hen, die door den volks wil zijn aangewezen, wat nog voor de bijeenkomst der kamer zal plaats hebben. Tot zoover Venizelos zelf Uit inmiddels ingekomen berichten blijkt, dat zoo ongeveer geen enkele der ministers gekozen is. Wel zijn de uitslagen in het leger en de nieuwe provincies nog niet geheel bekend, doch de Constantinisten en verdere oppositie-partijen rekenen reeds op 250 van de 365 zetels. Daar de verwachting der regeering ten aanzien van de verkiezingen be schaamd ls, zal zij tot den geheelen uitslag bekend ls wachten en daarna aftreden. De voorloopige uitslag van de Grieksche verkiezingen heeft te Londen groote verrassing gebaard, vooral wijl de bladen nog gisterenochtend meldden, dat de eerste uitslagen wezen op een overwinning van Venizelos. De bladen bespreken de oorzaken, die tot de neder laag van Venizelos hebben geleid en het internationaal vraagstuk, dat zich daarmede op den voorgrond heeft ge steld. De eerste Volkenbondsvergadering is thans te Genève bijeen onder Voor zitterschap van den Belgischen gedele geerde Paul Hymans Over en weer ont brak het natuurlijk niet aan de gebrui kelijke begroetingsredevoeringen en de lof van den Volkenbond werd in alle toonaarden bezongen. Paul Hymans was van meening, dat de Volkenbond veel zal kunnen bijdra gen tot verbetering van het geestelijk en lichamelijk lot der volken door ver standige samenwerking. Maar die samenwerking kan moeilijk zijn zoolang verschillende landen buiten den bond worden gehouden, of zooals Amerika daar buiten blijven staan. Een voorname elsch voor het wel slagen van den bond zal dus zijn, dat eerst al die landen, ook de centrale tot deelname worden ultgenoodlgd. Din eerst zal kunnen geschieden wat Hymans wenscht: de menschheid redder, gezamenlijk trachten groepsgewijze de heerschappij voor te bereiden en te ver wezenlijken van Internationale moraliteit en menschelijke rechten. Die heerschappij zal nooit volkomen zijn zoolang een deel der wereld, zoo lang de overwonnen volken door den overwinnaar als paria's worden be schouwd en behandeld. Het toesteken der broederhand is allereerst noodig. Zooals reeds gemeld, waren de roode troepen, gesteund door zwaar geschut en nadat zij over de bevroren zee ten oosten van het schiereiland Tsjongar, zich een weg hadden gebaand tot achter de defensieve stellingen van generaal Wrange], de Krlm binnendron gen. Van een verdere verdediging van het schiereiland blijkt verder geen sprake te zijn geweest en berichten uit Kon- stantinopel verklaren, dat muiterijen de volslagen Ineenstorting van bet front ten gevolge hebben gehad. Hierdoor Iaat zich de verdere snelle opmarsch der bolsjewlkl verklaren. Het Fransche departement van bultenlandsche z ken deelt het laatste bedrijf van het Wrangel drama mede. De bolsjewiki hebben het zuiden van het Krlm-schlereiland be reikt en ook de hoofdstad Sebastopol veroverd. Het aantal gevangenen, dat den bolsjewiki In handen ls gevallen, wordt op 150.000 tot 200.000 geschat. De verkiezingen voor de Landdag in Saksen hebben als grootste verrassing een overwinning gebracht voor de burgerlijke partijen. Te Leipzig, tot dusver een vaste burcht voor de socia listen, kregen de aodere partijen een meerderheid van bijna 7000 stemmen, te Dresden van 24000 stemmen en ook de andere Saksische steden wijzen een kleine meerderheid aan voor de nlet- sociallsten. In het heele land zijn in 't geheel uitgebracht 1,531,145 stemmen, waarvan 772,772 op de burgerlijke en 758,373 op de socialistische partijen. Voorzoover tot dusver te zeggen is zal de Landdag 47 burgerlijke en 46 socia listische afgevaardigden tellen en wel 19 Duitsche natlonalen, 19 Duitsche volkspartij, 8 democraten. 1 centrum, 24 meerderheidssocialisten, 14 rechts- onafhankelijken 3 nieuw-commuolsten. 5 communisten. Opgericht is een nieuwe politieke partij, genaamd de Christelijke Volks partij. De staatscommissie voor de herzie ning van het wetboek van burgelijke rechtsvordering heeft als resultaat van haar arbeid e'en ontwerp tot vaststelling van een wetboek van burgerlijke rechts vordering met toelichting samengesteld. Naar wij vernemen zal de nieuwe sa- larlsregeling voor de onderwijzers van daag of morgen worden gepubliceerd. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de Huurcommissiewet met 54 tegen 20 stemmen aangenomen. Alle amendementen weden verworpen, behalve dat van den hr. Van Rappard c.s. o.a. strekkende om in art. 1 den huurprijs te veranderen in huurwaarde en dat van (ien heer Snoeek Henkemans c.s., om de woningen, waarvoor bouwvergunning is verleend na BI December 1919 buiten de Huurcommissiewet te doen vallen. Dit laatste amendement werd aangeno men met 50 tegen 26 stemmen. De aanvullende woningnoodwet is zonder hoofdelijke stemming aangenomen nadat het amendement-Kuiper c.s. met 38 tegen 34 stemmen door de Kamer was aan vaard. In September 1921 zullen in alle pro vinciën, zooveel mogelijk in 'de hoofdste den, betoogingen voor lichamelijke op voeding worden gehouden door leerlingen (van 12 tot 20 jaar van beiderlei kunne) van de rijksgroepen in de betrokken pro vincie. De minister van onderwijs heeft subsidie toegezegd en met de voorberei ding is aangevangen. Het Volk meldt, dat verleden Zondag te Breda de partijafdeelingen der S. D. A. P. in Noord-Brabant vergaderden. Van de 17 Afdeelingen waren er 14 ver tegenwoordigd. Uit liet jaarverslag bleek, dat het aan tal leden 868 bedroeg op 30 Juli. Geen hoog cijfer voorwaar. Het sicialis- me kan geen wortel schieten in N.-Bra- >ant ten spijt van het hooge woord, dat de heeren voeren. - J. T. Cremer. de Nederlandsche gezant tc Washington heeft aan H. M- de Koningin ontslag uit zijn ambt ver zocht. In de maand September j 1. over leden in het Rijk 5126 personen tegen 5536 n Sept. 1919. 't Hoogste cilfer ■gaf de provincie Zuid-Holland met 1135 't laagste Drente met 144 sterfgevallen. Het steiftepercentage op 1000 low. per jaar was 't hoogst lo Noord-Brabant nl. 12.06, ,t laagst in Friesland nl. 7.95, terwiil 't voor 't Rijk bedroeg 9.02 tegen 9.89 in 1919. Beneden één jaar stierven in ons land 956 kinderen tegen 1232 In September 1919- Daarvan waren er 222 In onze provincie, 't hoogste cijfer van alle pro vincies. Op de 1000 levend aangegevenen per jaar bedroeg de sterfte beneden 1 jaar in 't Rijk 58.17 tegen 97 51 in 1919. De hoogste ciifer9 wijzen aan Limburg met 112.54 en Noord-Brabant met 109.5 5. De levenloos aangegevenen bedroegen in 't Rijk 594 tegen 507 In 1919. Het hoogste cijfer gaf Zuid-Holland met 147 't laagste Drente met 15, Voor onze provincie was het 93. De geboorten bedroeden voor het Rijk 15658 (vorig jaar 14087), waarvan 342 onwettig (vorig jaar 265). Voor Noord-B'abant bedroeg het aantal ge boorten 1938, waarvan 35 onwettig. Het percentage geboorten op 1000 inwoners was voor het Rijk 27.68 (tegen 25,22 in 1919). De gunstigste cijfers geven Limburg met 33 80 en Drente met 33.66. Noord- Brabant volgt met 32,09. 't Laagste cijfer tooot Friesland met 24.14. 't Aantal huwftlHken bedroeg voor het Rijk 5784 of 10.23 per 1000 inw. per jaar (v. j. 4768 en 8.55). Het aantal Inwoners van het Rijk be droeg 6 895.207 tegen 6.788.612 in 1919 Voor onze provincie was 't aantal 736.832 terecht, want degenen die er geweest zija hebben zich goed geamuseerd, heb ben smakelijk gelachen. De revue ln 3 bedrijven »Was 't maat waar!» bevat Waalwitk, 17 Nov. 1920. De heer M. A. J. van Liempt alhier ls benoemd tot lid van het hoofd bestuur van den R. K. Dlocesanen Gymnastiekbond in het Bisdom 's-Bosch Naar we vernemen heeft de Ned R. K. Bond van Schoenfabr. In zijn 1.1 Maandag te Tilburggehouden vergadering met algemeene stemmen besloten het voorstel der verschillende arbelders-or ganisaties, (<n ons vorig nummer mede gedeeld,) niet aan te nemen, maar alleen een nieuw contract te willen sluiten op den grondslag van een ratloneele arbeids prestatie, zooals ook reeds door de ar beidersorganisaties was aanvaard. Tevens werd met algemeene stemmen besloten de reeds vroeger aan de werk nemers aangeboden loonsverhooglog op de mlnimum-ioonen van f 3 voor de mannen en 15 pCt. voor de jeugdige personen en vrouwen met 20 November a.s. toe te kennen, afgescheiden van het feit of op deze basis een contract-ver lenging plaats heeft of niet. Vanaf 13 November zal de 9nel trein No. 243 (Waalwijk vertrek 5.20 uur mits op tijd te 's Bosch aankomende aansluiting hebben op trein No. 151 naar Utrecht ('s Bosch vertrek 5.41 uur Ia 's Bosch zal deze trein dan eenlge minuten worden opgehouden. Wij kunnen er nog aan toevoegen dat deze trein vrij geregeld op tijd is. Werke lijk eene goede verbetering. Nu nog de aansluiting 's morgens op Utrecht—Amsterdam Naar wij vernemen bestaan er plannen om bij de opening der nieuwe kegelbanen ln 't hotel >de Twee Ko lommen» groote nationale wedstrijden te doen geven, waarvan de opbrengst voor een of meer goed doel zal worden besteed. Het idee is dat deze wedstrijd zou uit gaan van de drie bestaande clubs. De voorstelling Zaterdagavond in Musis Sacrum gegeven door het Nederl. Revue- en Kluchtspel-emsemble, onder directie van Henri Orvan en Jean van Laar, was jammer genoeg niet druk bezocht. We zeggen jammer genoeg en veel uitstekende zetten en goede gedeel ten en werd op uitnemende wijze ge speeld. Zonder ln te groote bijzonder heden te treden, mogen we wel speciaal noemen de heer Orvan, die vooral ln den rol van bediende van den theater directeur eenig was, ook als Kroonprins van 't Zoeloekafferland was hij dikwijls zeer goed,terwijl ook de concierge een uit nemend spel gaf. Ook door de dames werd veel goeds gegeven, zoodat we wat de uitvoering betreft van een wel geslaagde uitvoering mogen spreken. Een volgende maal, bi] een hernieuwd bezoek van dit gezelschap, dat ook vooi aardig decorum enz. zorgde, hopen we dit ook te kunnen zeggen wat het bezoek betreft. Gedepateerde Staten van Noord- Brabant hebben een wet ontworpen, om gedeelten van de gemeenten Vucht en Cromvolrt bij de gemeente 's-Hertogen- bosch te voegen. Dit met het oog op eventueele uit brelding en om de buitenkanten der stad onder eigen beheer en toezicht te krijgen. Voorts ook met het oog op de verkeers- belangen. De oppervlakte van overdracht beslaat 390 H.Amet een bevolking van nog geen 300 zielen. Naar wi] vernemen zal de heer Jos. Groenen, thans verbonden aan de opera te Hamburg, op Maandag 29 Nov een muziekavond komen geven. De heeren Biiscb, cellist te 's Bosch en G. Gerrls9en, pianist te Helvolrt, zullen hunne medewerking verleenen. Het kunstminnend publiek 9taat dus weer een hoogst genotvolle avond te wachten. De fietsclub »De Zwaluwen» heeft haar 1.1. Zondag uitgeschreven wedstrijd tengevolge van het slechte weer niet kunnen laten doorgaan Besloten ls dezen than9 op Zondag 21 dezer te doen plaats hebben. Onder zeer groote belangstelling had Zondag 1.1. de comp.-wedstrijd plaats tusschen Quick—Wilhelmina, welke ln een 10 overwinning voor Quick ein digde. Hoewel Quick meerendeels de sterkste was, moesten zij dikwijls zwichten voor bet te forsche spel van Wilhelmina, waardoor doelpunten maken verhinderd werd. Na de rust wist A. Hensen door een goed genomen comer van llnk9 het eenlgste doelpunt te maken, waarmede Quick haar overwinning behaalde. BAARDWIJK. Ia het nummer van j.l. Zaterdag kwam het volgende bericht voor onder D r u n e n, het behoorde te staan onder Baardwijk. »Van de 10 loteiingen der lichting >1921 uit deze gemeente zullen de num- »mers 1 tot en met 4 in ieder geval »mocten worden Ingelijfd, nummers 8 »tot en met 10 zijn vrij, terwijl de num »mers 5 tot en met 7, bij aanneming »van het wetsontwerp tot bepaling van »het contingent op 15000 man, eveneens vrij zullen zijn.» Door de bemoeiïogen van het ge meentebestuur Is verkregen dat de palen van het electrlsch net ln deze gemeente op de gevaarlflke punten worden ver plaatst. Zondag j.l. speelde onze R. K Voetbalvereeniglng »Jullana< een wed strijd voor de competitie van den R.K Voetbalbond tegen »Brabantla< II te Waspik. De wedstrijd eindigde met een 10 overwinning voor »Jullana.« >Juliana« III speelde een vriendschap pelijken wedstrijd tegen >Vitesse< uit Waalwijk en won met 21. DRUNEN. Door de harmonie >De Volharding» zal op Maandag 22 Nov het eerste winterconcert gegeven worden ln de zaal van den heer M. Vissers Behalve de dezen zomer op het con cours te Nijmegen met den len prijs bekroonde stukken, zullen nog verschei dene schoone muzieknummers worden uitgevoerd, terwijl door den gunstig be kenden humorist, den heer H. v. Engelen te Waalwijk, voor het komische gedeelte zal gezorgd worden. Op. Dinsdag 23 Nov. zal hetzelfde voor de dames van heeren honoraire en werkende leden gegeven worden. Zondag j.l. speelde onze V.V. D F.C II een vriendschappelijke wedstrijd tegen „Hollandia" I, Waalwijk. D. F. C won met 1—0. Alhier heeft men de blijde tijdin ontvangen, dat er voor Drunen kabe voor de telefoon voorradig is. Eindelij zal men naar men hoopt eens beginnen J.L Vrijdag is bij A. Smits alhier een koe aan het mond- en klauwzeer bezweken. Een niet gering schadepostje voor den betrokkene. VLIJMEN. Heden had er in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging alhier eene vergadering plaats van een R. K Vrouwenbond en werd door Bondsad viseur Mgr. Mutsaers uiCs Bosch het nut en de noodzakelijkheid van dezen bond in een gloedvolle rede uiteengeze Tevens werd het winterprogram vas gesteld omvattende o.a. het geven van een cursus over opvoeding waarschijnlij door Mevr. Brouns-van Besouw uit 's Bosch, het houden van een feestavond vermoedelijk op 26 Dec. Op deze vergadering werden ook de Statuten van de vereeniging vastgesteld en besloten deze op te zenden ter Bis schoppelijke en Koninklijke goedkeuring. Als bestuurslid werd nog gekozen Mej. Scheij-Verboon. Ten slotte nam de eerw. heer Seraris <apelaan alhier, nog het woord en prees vooral onze uitnemende Presidente, Mevrouw de Wed. Goossen. De vergadering werd geopend en ge sloten door Mgr. Mutsaers met een Christelijken groet. Prov. Crt. BESOljEN. In de gisterenavond ge houden raadsvergadering is besloten aan het R. K Kerkbestuur eene subsidie te verleenen groot f 510, als tegemoetko ming in de jaarlijksche exploitatie-kosten van de opgerichte volkshuishoudschool. Nog werd besloten aan de Besoijen- sche Woningbouwvereeniging het toe gekende voorschot voor den bouw van 23 arbeiderswoningen, groot f51000, te verhoogen met f 5000 en alzoo te brengen op f56000. In een volgend nummer geven wij uitvoeriger verslag van deze vergadering. BESOIJEN. R. W. B. heeft de wed strijd te Zalt-Bommel met 1—0 verloren, de verhouding was echter minstens een gelijkspel, aangezien R. W. B. de grootste helft van den wedstrijd in de meerderheid is geweest. R. W. B. weden 2 penalty's toegewezen, waarvan een werd gehouden en de andere juist overgeschoten werd. Het eenige doelpunt werd door Zalt- Bommel eveneens uit een penalty ge maakt, met een beetje geluk had R. W. B. dus best kunnen winnen doch het heeft niet mogen zijn, niet te min is er den ge heelen wedstrijd hardnekkig gespeeld, met achterhoede en middenlinie als de besten, terwijl de voorhoede meer moet schieten. Een speler van Zalt-Bommel werd we gens ruw spel uit het veld gezonden. R. W. B. II speelde tegen Capelle een heel slechten wedstrijd en verloor met —3. Zondag beter reserve's. 21 November R. W. B.L. S. V. Leer dam. SPRANG. J.l. Zoodag speelde onze voetbalvereen. S. V. V. 1 een competitie- wedstrijd voor den B. V. B. tegen Achilles III uit Tilburg. De wedstrijd werd door S. V. V. heel goed gespeeld. Vooral het samenspel was dien dag uitstekend, waardoor dan ook de over winning voor S. V. V. niet kon uitblijven. Het jaarlijksch onderzoek voor de verlofgangers der landweerilchtlngen 1918a, 1918b en 1919, zal voor deze gemeente plaats hebben te Kaatsheuvel in de openb. school op Dinsdag 23 Nov. a.s. des namiddags ten 1 uur. VRIJH.-CAPELLE. Uit goede bron vernemen we dat onze dorpsgenoot, de heer W. Knijpers Gzo., Is benoemd bij de Inspectie op de bakkerijen. Van harte wenschen we den benoemde en zijne familie hiermede gelak. Dinsdag 9 en Woensdag 10 dezer gaf het fanfarecorps »Strena> zijn eerste wlnteruitvoeringen. De eerste dag was uitsluitend voor de leden met hunne dames, die ook zeer trouw waren op gekomen, zoodit de zaal van Treffers geheel gevuld wa9. De muzieknummers zoowel als de tooneelstukken werden goed afgewerkt. Over de uitvoering der tooneelstukken, waarbij vooral >Lastlge Bezoekers», een stuk dat ruim een uur duurde, uitmuntte, was het publiek zeer voldaan. Den volgenden avond was de zaal tets minder vol, doch aardig bezet. Het programma werd nog wel zoo goed uitgevoerd als daags te voren. Al de bezoekers waren zeer voldaan en een woord van dank mag den emlnenten directeur, den heer Bisseltnk, mej. de Liefde, die accompagneerde met de plano, den werkende leden en allen die het hunne toe bijgedragen hebben tot het welslagen dezer uitvoeringen, niet onthouden worden, en we hopen dat •Slrena» spoedig weer successen te boeken mag hebben. Tot ons leedwezen moeten we mededeelen dat mej. de Liefde hare beooemlog naar Geldermalseo, die we haar echter niet misgunnen, heeft aan genomen. Daar het den tijd, dat ze alhier ln de O. L. School was, gebleken Is, dat zij de rechte persoon op de rechte plaats was, is dit voor onze gemeente zeer te betreuren. Naar men ons mededeelt is voor enkele dagen andermaal Ingebroken ln het Stationspakhuis Kaatsheuvel-Capelle. Van de daders ls tot heden nog geen spoor gevonden. CAPELLE. Tot tellers voor de a.s. tienjaailtjksche volkstelling zijn benoemd de heeren B. Verhoeven, W. J. van Nleuwenhuijzen en J. C. Timmermans, onder leiding van den heer Jac. v. d. Lely. Het aandeel der mllitiellchtlng 1921 zal voor deze gemeente 6 bedragen en ladlen de voorgestelde verlaging van het contingent tot stand komt 3. Naar men ons mededeelt zal bij de coöperatieve zuivelfabriek »De Toe komst» alhier een nieuwe directeurs- De Echo val bet Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5