DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Vierde Blad. Witte Bioscoop. Extra Prachtprogramma. De Prairi Roovers. "Provinciaal Nieuws Gemengd Nieuws. GEVRAAGD flink Meisje v.lh, Jos. Groenen. C.AdeROON Jzn. Zaterdag 20 November en Zondag 21 November Aanvang: Zaterdag 8 uur Zondag half zes en half acht een Zoknschuurder Ophaler Advertentiën, Alles een waar Elite Programma. BESTE VAN HET BESTE. Wordt verwacht No. 93. Zaterdag 20 Nov.'20. 43jrg. Waalwijk, 19 Nov 1920. Bij het gisteren te 's-Bosch ge houden examen voor machine-schrijven, zijn o.m. geslaagd de volgende leer lingen van den cursus in 't St. Theresia- gesticht alhierde dames jo Lagendijk, Marie Dijkstra, DrongelenWilhelmina van der Hammen, Jo Hofstede. Marie Glaudemans te BesoijenMarie de Vries, Josephine Zeegers van de Poll, Lies Gerris, Anna Kuysten en Lina Govaerts te Waalwijk. Naar wij vernemen heeft zich al hier een comité gevormd om te komen tot oprichting eener afdeeling van den R. K. Vrouwenbond. Het ligt in de bedoeling deze afd op le richten voor Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, met het oog op de aanstaande annexatie dezer gemeenten. De volgende dames hebben zich be reid verklaard om als leden van dit comité op te treden Voor de parochie van St. Jan Baptist te Waalwijk: Mevr. Mombers-Smelt en mej. P. Timmermans, mej. M. Rubbens. Voor de parochie van St, Anthonius te Waalwijk mevr. de Graaff-v. Bladel, mej M. Smolders. Voor Baardwijkmevr. Donkers-van Huiten en mej W. Klerx. Voor Besoijen mej A. Verwiel en mej. G. van den Noort. Op een nader aan te kondigen datum zal een algemeene vergadering worden gehouden waarin naar wij hopen, tot de definitieve oprichting zal besloten worden. Naar wij vernemen is door den directeur van 't Post- en Telegraafkan toor aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hare meening gevraagd over eene eventueele sluiting van het kantoor van 12'/2-2 uur. Dit met het oog op de indeeling en schaarste van personeel en den korten arbeidsdag. Wij hopen en vertrouwen dat dit advies der Kamer in ongunstigen zin zal zijn en dat zoo mogelijk met alle gepaste middelen wordt tegengegaan deze nieuwe belemmering van handel en industrie, die tegenwoordig van alle zijden al zoo ontzettend in de knel komt. Na den cursus over „Rerum No varum" zal in den R. K. Gildenbond nog een cursus gegeven worden in drie lessen in Apologie (Geloofsverdediging) en wel Vrijdagen 26 Nov., 3 r ec en 10 Dec., telkens 's avonds om 8 uur. le les Het Godsbestaan. 2e lesChristus waarlijk God. 3e les De ééne, ware Kerk. Voor de leden van de R K. W. V. een prachtgelegenheid om den vrijge komen tijd met den achturendag, doel matig te benutten Dat zij er dan ook een druk gebruik van maken Gisteravond werd voor 't eerst 't electrisch net in de gemeente Baard wijk onder stroom gezet. Verschillende personen hebben daarvan al geprofiteerd. Een bijzonder woord van vermelding verdient de electrische verlichting der R. K. Kerk te Baardwijk, die in een woord schitterend en kunstvol is aan gelegd en werkelijk een bezoek over waard. Zij werd vervaardigd door de N.V. „de Industrie4* alhier. Wij vernemen dat dezer dagen door de politie hier en in Baardwijk :eeds verschillende processen-verbaal zijn opgemaakt inzake de arbeidswet, n.l. het na' fabriekstijd thuiswerken der arbeiders. 't Is dan ook meer dan bar, wij hebben daarvan deze week ongeloofe- lijke en frappante tsaaltjes van „gecom bineerd bedrijf" gedurende den rusttijd gehoord. We zullen .deze echter in 't belang van politiair optreden niet vermelden. Zondag a.s. gaat Quick I naar s-Bosch om aldaar een comp.-wedstrijd te spelen tegen B. V. V. 111. Van de twee uit-wedstrijden, welke Quick gespeeld heeft is er nog geen een gewonnen. Dus-Quickers zorgt er voor dat dit nu geen derde nederlaag wordt. ^Pmtrent het punt der agenda „Sclioe- nen-Ihmport" op de algemeene vergade ring van den Alg. Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten lezen we in de „Schoenindustrie" het volgende: De Voorzitter zegt: Zooals aan de leden bekend is, wordt reeds geruimen tijd op groote schaal door het buitenland schoen werk ingevoerd en deze invoer bedraagt zoo ongeveer voor een millioen gulden per maand. In den laat sten tijd echter is deze zaak in een nieuw stadium gekomen doordat nu ook nog de ingevoerde schoenen in groote hoeveelheden rechtstreeks aan den consu ment worden verkocht. Heele wagonladin gen komen uit Tsjecho-Slowakye te Am sterdam aan. De schoen winkeliers- en grossiers-ver- eenigingen hebben zich nu tot ons ge wend om steun in hunne poging om van de Regeering maatregelen te krijgen om hieraan paal en perk te stellen. U herinnert U dat voor ongeveer een half jaar reeds stappen in die richting zijn gedaan door onzen Bond. Een com missie is afgevaardigd naar den Minister van Handel, maar, tot nu toe heeft dat nog geen resultaat gehad. Spreken we over werkeloosheid als ge volg van deze buitenlandsche concurrentie dan wordt aangevowd, dat de werklozen kassen daarvoor zijn en vragen we den import door een valulatax te treffen, dan voert men ons tegen, ge maakt de schoe nen duur. Langzamerhand echter beginnen ook andere industriën wakker te worden en nu begint er een beetje kans te komen, dat vanwege de overheid ook iets wordt ge daan. Nu de groote nood, waarin de binnen- landsche industrie verkeert ten gevolge der massaimport van buitenlandsche pro ducten aan valuta-prijzen, door de Nijver- heidsraad wordt ter harte genomen, was het wel goed dat wij een request aan den Minister richten en een afschrift aan den Nijverheidsraad. Wij moeten in dat request wijzen op 't onderhoud van ons Bestuur met Z.Ex. IJselstein op 25 Febr. 1920 waarin door de afgevaardigden de heeren Ivlijberg Sr., H. Mannaerts en spreker is verzocht maatregelen te nemen tegen den import van buitenlandsch schoeisel; op het feit dat intusschen de importen maar steeds in omvang hebben toegenomen en het cij- fer van 9 millioen hebben bereikt, dat de toestand voor de schoenindustrie met den dag slechter is geworden zoodat eenige fabrieken reeds hebben moeten stoppen dat de werkeloosheid toeneemt; dat dooi den invoer in de laatste dagen van Slowa- kijsche schoenen die direct aan het pu bliek aan abnormaal lage prijzen worden verkocht, niet alleen de schoenindustrie doch ook den winkelstand zoo zeer wordt getroffen dat wanneer vanwege de regee ring niet onmiddellijk maatregelen ivor den genomen een debacle van de geheele schoenenbeweging niet kan uitblijven, re den waarom wij verzoeken onverwijld door het instellen van een valuta-tax of differentieel recht, paal en perk aan deze oneerlijke concurrentie te stellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig 't voorstel van den Voor zitter besloten. In ons vorig nummer hebben we medegedeeld dat de R. K. Ned. Bond van Schoenfabrikanten met alg. stemmen het voorstel van de arbeiders inzake loon- kwe^lie en collectief contract is verwor pen. Thans lezen wij in de „Schoenindustrie" de volgende uitvoerige motiveering van dit besluit: Wij hebben Uwe voorstellen van J0 November 1920 in ernstige overweging genomen en deze voorgelegd aan de Spoedeischend opgeroepen Algemeene Vergadering van onzen Bond gehouden op heden. De Algemeene Vergadering heeft naar aanleiding van die voorstellen na ampele bespreking het volgende overwogen: te. De schoenidustrie kan niet volhou den de concurrentie met het buitenland en afgezien van de andere oorzaken, die de concurrentie momenteel bemoeilijken is een van de oorzaken eene onvoldoende productie tengevolge van onvoldoende arbeidspraestatie. Dientengevolge handhaaft de Algemee ne Vergadering haar U reeds eerder me degedeeld standpunt, dat een nieuw col lectief contract moet berusten op de basis eener rationeele arbeidspraestatie. De betreffende Commissie uit onzen Bond zal binnen afzienbaren tijd in de ge legenheid zijn om Uwe medewerking in te roepen tot hiedearbeiding aan dit vraagstuk en wij achten den tijd niet ver meer verwijderd, dat op dezen grondslag de onderhandelingen over een nieuw con tract kunnen worden geopend. De Algemeene Vergadering achtte mits dien geen grond aanwezig om momenteel in te gaan op Uw voorstel om een niéuw collectief contract te sluiten, geldende tot 31 December 1921. 2e. Zooals wij U reeds den 18en October j.l. hebben medegedeeld, is de Bond be reid, het met 31 Augustus j.l. geëxpireer de collectief contract voor de tusschen- periode te verlengen, met wijziging daar in alleen van de loontabellen in dier voege dat. deze zouden worden verhoogd voor de mannen met f 3.en voor de jeugdige personen en voor de vrouwen met onge veer 15 pCt. Deze verhooging zou tot gevolg hebben, dat de minima in liet contract uitgedrukt, zouden overschrijden het bedrag van een ethisch minimum gezinsloon, zooals dat is aangenomen door de verschillende groote werkgeversorganisatiën, zijnde f 23.04 voor de middel gemeenteklassen, voor ge zinnen van man, vrouw en drie kinderen, (met kindertoeslag vanaf het vierde kind). Immers het contractloon zou dan wor den, f 19.80 plus f 3.— is f 22.80 verhoogd met den kindertoeslag ad f 0.505f 0.75 per kind, die volgens de in onze industrie gel dende regeling ingaat vanaf het eerste kind, af alzoo voor man, vrouw en drie kinderen ongeveer f 25.zijnde f 2. meer dan het door voormelde organisaties aangenomen ethisch minimum. Er is mitsdien voor onzen Bond geen aanleiding om gedurende de tusschenpe- riode tot een grootere verhooging van de minima te besluiten dan die U in ons schrijven van 18 October j.l. voorgesteld. 3e. Aangezien echter door de Alge meene Vergadering werd erkend, dat het billijk is om deze ethische minima als grondslag te nemen voor de loonbepaling, ook, indien Uwe organisaties zouden mee- nen, op dezen grondslag niet tot het tijde lijk verlengen van het collectief contract te moeten besluiten, is door de vergade ring goedgevonden dat reeds met ingang van heden de minima met genoemde be dragen worden verhoogd, ten einde niet, tengevolge de eventueele vasthoudendheid aan uwe eischen door Uwe organisaties, aan de werknemers langer het loon ont houden, dat naar het inzicht van onzen Bond noodwendig is om in deze tijden te kunnen leven. Wij deelen U echter mede, dat het door ons zeer op prijs zal worden gesteld, in dien deze regeling belichaming zal kun nen vinden in eene op regelmatige wijze tot stand gekomen verlenging van het ge ëxpireerde collectief contract. 4e. Ten slotte heeft de Vergadering zich met nadruk uitgesproken tegen het blijkbaar streven van Uwe organisaties, om het daarheen te leiden, dat in de schoenindustrie door verschillende groe pen van werkgevers en van werknemers afzonderlijke collectieve arbeidscontrac ten worden afgesloten, zonder dat daarbij wordt inachtgenomen de zoo wensclielijke en op den duur naar onze vaste overtui ging dringend noodzakelijke eensluidend heid. De Algemeene Vergadering heeft als hare stellige verwachting uitgesproken dat door U niet zal worden afgeweken van het eenige naar hare meening juiste standpunt, dat er slechts zal gelden voor de geheele schoenidustrie één enkel alge meen gelijkluidend collectief contract, welk standpunt trouwens ook is aanvaard door die' organisaties van U, die het afge- loopen collectief contract mede hebben on derteekend, getuige de in artikel I van dat contract opgenomen bepalingen. Gaarne zullen wij uiterlijk binnen 14 dagen van U Vernemen of U bereid zijt: I. Tot verlenging van het geëxpireerde collectief contract mede te werken op de grondslagen U hiervoor ontwikkeld en U meer in bijzonderheden medegedeeld in ons schrijven van 18 October 1920. Voor zooveel noodig deelen wij U nog mede, dat onlangs door den Bedrijfsraad in de Metaalnijverheid bij arbitrage een loon werd vastgesteld ongeveer overeen komende met het door ons aangebodene, terwijl door den Centralen Raad van Be drijven zeer onlangs eveneens bij arbitra ge voor de arbeiders in de Mandenindus trie als richtloon, (dus niet eens als mini mumloon) werd vastgesteld f 24.20, zoodat wij in de omstandigheid, dat de U door ons aangeboden loonen, die, in de voor melde beslissingen vastgesteld, overtref fen, aanleiding vinden, niet in te gaan op Uw voorstel om deze aangelegenheid voor onze industrie te laten beslechten door een scheidsgerecht. VLIJMEN. Toen hedenmiddag de tram uit 's Bosch passeerde, beging het 7-jarig zoontje van J. Wolf de onvoorzichtig heid op de tram te springen. Hij kwam daarbij te vallen en werd ongeveer 25 meter medegesleurd. Zijn lichaam was geheel verminkt. De ZeerEerw. heer kapelaan, die aan stonds ter plaatse was, diende hem het H. Oliesel toe. De dokter kon niet anders dan den dood constateeren. Het trampersoneel heeft in dit droevig ongeval niet de minste schuld. In het „Hbld." schrijft de lieer Ir. W. F. Pot te Rijswijk het volgende: In het Electrotechnisch Zeitschrift van 23 September 1920 komen allerlei aanwij zingen voor 0111 persoonlijke ongevallen met electrische installaties te voorkomen en gezien het groote aantal geëlectrocu- teerden van dit jaar (in Nederland alleen reeds), acht ik de algemeene kennis der voorzorgsmaatregelen voor het gebruik van electrische huishoudartikelen als strijkijzers, maar vooral waterketeltjes voor scheerwater enz. in de onmiddellijke nabijheid van waschtafels met waterlei dingaansluiting, veel te gering. Een dochter van een mijner kennissen werd bewusteloos gevonden doordat zij een klap had gehad van den stroom, ter wijl ze een defect electrisch keteltje onder de kraan had gevuld, terwijl het nog aan gesloten was. (Zij kon gelukkig nog bijge bracht worden.) Wordt zoo iemand gevonden, dan moet men beginnen met den stop uit het stop contact te trekken, dit had natuurlijk moeten gebeuren voordat zij het keteltje vulde, het snoer had zoo kort moeten zijn, dat ze het keteltje en de kraan niet te ge lijker tijd kon aanraken. Een ander treffend geval zal ook nog ettelijke malen voorkomen, maar dan met minder onschuldig gevolg. Bij een houtzagerij in Noord-Hollund pakte een jongen een spanningvoerenden stalen schoor van een houten lamppaal aan, deze schoor was aan een houten paal- tijd bevestigd. Hij kreeg kramp en kon niet meer loslaten, zoodat vier kameraadjes hem eraf getrokken hebben. Niemand werd gewaarschuwd en eerst een paar maanden later, bij de jaarlijksche inspec tie, werd de fout geconstateerd, het feit vernomen en het gevaar verwijderd. Men moest algemeen bekend maken, dat men in zoo'n geval moet trachten met de voeten even van den grond te wippen, zooals die flinke monteur van Electro- stoom reeds meer dan 10 jaar geleden deed. Kan de vastgeklemde dat niet doen, dan moet men hem van den grond optillen, doch daarbij zijn bloote hand niet aanra ken, dus moet men hem van achteren, on der de armen grijpen of aan zijn kleeren optillen, zonder hem aan te raken, dus liefst niet aan zijn kraag, omdat men dan te licht zijn hals aan kan raken. De betrekkelijk lage spanning, welke onder ieders bereik gebracht wordt, is voor de meeste mensehen doodelijk, voor al als men onverhoeds getroffen wordt, dit weet en wist ieder vakman en de Elec trotechnisch Adviseur der Arbeidsinspec tie kan over de ongevallen van dit jaar een treurig boekje opendoen. Als niet zeer goed en heel spoedig groo te publiciteit aan alle gevaren en voor- zorgs- zoowel als reddingsmiddelen ge geven wordt, zullen met de snelvorderen- de electrificatie van Nederland daaraan eenige donkere bladzijden worden verbon den. Laat men toch niet denken, dat het be kend maken van de gevaren de uitbrei ding van het stroomafzetgebied zal ver tragen, doch laat men openlijk de geva ren bekend maken en de menschen er mede vertrouwd doen worden, in plaats van geheel onschuldige, geen kwaad duch tende menschen en kinderen op verrader lijke en afschuwelijke manier dood te slaan tot straf voor fouten van de stroom- leveranciers, die de gevaren in alle huis houdens brengen zonder de installatie veilig te hebben gemaakt door liet juiste plaatsen van stopcontacten enz. en het beperken der snoerlengten en die men schen niet voldoende en herhaaldelijk te waarschuwen. Ligt het niet op den weg van de Direc teuren van Electriciteitsbedrijven ten spoedigste populaire waarschuwingen ter kennis van iedereen te brengen? Op de scholen diende men reeds vroeg eenig begrip van een electrische instal latie .met haar eigenaardigheden te leeren. Hoofdzakelijk voor onkundigen zijn het gevaren. Door een personentrein werden tus- schen Brankenloch en Lachwald 7 baanar- beiders gedood, 2 zwaar en 2 lichtgewond. De arbeiders wilden voor een goederen trein uitwijken en kwamen op de rails van den in volle vaart naderenden perso nen trein. Woensdag is in een praam in de Langewijk onder Sappemeer het lijk ge vonden van den bejaarden werkman R. Mensinga van Martinshoek. Misschien is verstikking door kolendamp als oorzaak te beschouwen. liet dorp Altenburg in het district Luneburg is, doordat tengevolge van den sterken zuidwesterstorm aan blusschon niet te denken viel, bijna geheel afge brand. Bij de inbraak in de villa van graaf von Wilamowitz-Molkendorf te Galow is voor een half millioen aan zilverwerk gestolen. voor DIRECT en een of een die bereid is tegen HOOG LOON in de Ophaalderij mede te werken. N V. Stoomschoeneniabriek 18624BESOIJEN. Directeuren van de ONDER LINGE BRANDWAARBORG MIJ. gevestigd te Amsterdam, brengen ter kennl9 van belang hebbenden. dat is aangesteld dhr. als Correspondent van bovenge noemde Maatschappij voor Vrijh.- Capelle en naaste Omgeving, bij wlen voortaao alle verlangd wor dende inlichtingen te bekomen zijn. 18091 November 1920. Directeuren voornoemd, DE JONG Co. Onder referte aan het boven staande beveelt de oodergeteeken- de zich in genoemde betrekking aao. November 1920. C. A. de ROON Jzn. Levensbeeld in 5 Acten. Verder een keur van bijnummers. Wij brengen U steeds het 185Q3 II. Of U bereid zijt het beginsel le aanvaarden en te handhaven, dat in ons land moet gestreefd worden naar éénheid in de collectieve arbeidscontracten voor dezelfde industrie en of U bereid zijt er toe mede te werken dat dit beginsel mits dien ook voor de schoenindustrie door-U wordt doorgevoerd ten aanzien van Ver- eenigingen van schoenfabrikanten, die momenteel-eventueel niet genegen zouden worden gevonden, om niet onzen Bond aan de lot standkoming van een nieuw collec tief contract samen te werken. DeVerlorenZoon

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 13