Eerste Blad. I „NOORD-B R AB AND" I I I Dit nummer bestaat nit DEIE bladen. Gemeenteraad Binnenland, ui I Maatschappij van Verzekering op het Leven. I Opgericht WAALWIJK. 1843 NUMMER 93 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1920 48e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., fr.'.nco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO VAN HET ZUIDEN, Tele!. 38i WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen TelegrAdres ECHO. Prijs der Advertontiën; '20 cent per regel; minimum 1 1.50. Reclame-j 80 cent per regel. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 13 Novem ber 1920 des namiJdags 3 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Snijders. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadeiing worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de o.de 1. Iogekomea stukken. Een schrijven vau Ged. Staten, waarla zij advlseeren op bet verzoek van de Afdeeling Noord-Brabant van den Ned. Bood van Gemeente-ambtenaren om premlevtij pensioen, het voorbeeld van de Provincie tc volgen. Aangezien dit onderwerp reeds in de vorige vergadering behandeld is, wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Een gunstige beschikking van den Minister van Onderwijs op het verzoek der gemeente Dussen om meerdere uit- keering In verband met de dienstjaren der onderwijzers. Betreffende de drinkwatervoorziening in deze gemeente is van den Inspecteur der Volksgezondheid bericht ontvangen, dat hij het bezwaarlijk vindt aan den Minister voor te stellen, de geheele kosten der waterleiding voor rijks rekening te nemen. Wel wil hij trachten te verkrijgen dat door het rijk 90 pCt. der kosten zal worden bijgedragen, zoo dat dan slechts 10 pCt, ten laste der gemeente komt. Belooper. dus de kosten, zooals geraamd wordt, f 55.000, dan komt hiervan f5 500 voor gemeente- rekening. Oe voorzitter zegt dat door Burg. eo Weth. hierop reeds geantwoord is, dat de gemeente met 90 pCt. wel accoord kan gaan. Wanneer de gemeente zulk een voorstel niet aannam, zou het lijken of zij geen prijs stelde op de totstand koming van dit werk. De heer Middelkoop vreest dat de kosten wel veel hooger kunnen worden dan geraamd is en vraagt wat de ge meente dan doen moet. De voorzitter zegt dat het werk toch kan worden aanbesteeddaarna heeft men nog den tijd om het voor te behouden. Verder is ingekomen een verzoek van de Kamer van Koophandel te Waalwijk om adhaesie te betuigen aan het request door haar in te dienen betreffende het vertrek van den eersten trein uit Waal wijk, waardoor men zoo'n slechte aan sluiting heeft met den trein naar Utrecht en Amsterdam. Wordt beslo!en adhiesie te betuigen. De voorzitter deelt mede dat door Barg. en Weth., lu overleg met de directie der l'aplecfabriek, aan den Minister van Waterstaat een schrijven is gericht, dat ons herhaaldelijk klachten bereiken over de 9lechte regeling van hei overzetten aan het Keizereveer. Nog steed9 geschiedt die overvaart op ge stelde tijden iopiaats van geregeld zooals vóór den oorlog wat een groot ongemak voor deze streek is, daar ook met de regeling der overvaart geen rekening is gehouden met den treinenloop. Ook is er geen behoorlijk wachtlokaal, terwijl in den winter de overvaart dikwijls per roeiboot plaats vindt, wat bovendien zeer gevaarlijk is. Zij verzoeken den Minister hierin ten spoedigste verbetering te brengen. Nog is ingekomen een schrijven van een Commissie in Noord-Brabant, bekend order den naam «motie Krijgsman*, waariu een regeling wordt voorgesteld van de traktementen der gemeente ambtenaren en een ultkeering aan groot© gezinnen. Dit stuk wordt voor kennisgeving aan genomen, aangezien lntusschen reeds het rapport van de Staatscommissie is verschenen. Van den R. K. Politiebond St. Michael is een verzoekschrift ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat veldwachter Heymans ook lid van dien bond is en verzocht wordt den veldwachter vrije geneeskundige behandeling en genees middelen te verschaffen. Voorzitter. B. en W. stellen voor hierop niet In te gaan. Als we het voor een doen moeten we het ook de anderen geven. Het gezin kan soms zoo groot zijn, dat ge niet weet waar ge aan toe bent. Wordt besloten er niet op in te gaan. Dan is nog ingekomen een verzoek schrift van veldwachter Coupler waarin hij mededeelt dat hij met 1 Januari a.9. vermoedelijk zal worden aangesteld als conducteur aan de S. S. Hij meent met deze mededecling niet te hebben mogen wachten, opdat de gemeente dan tijdig de noodlge maatregelen kan nemen. Hij schrijft dat dit vertrek veel kosten zal meebrengen en zijn salaris, hoewel dit onlangs is verhoogd, laat het niet toe. Ook ontvallen hem door zijn vertrek vele buitenkansjes tegen Nieuwjaar o.a. ook de volkstelling. Hij had reeds ge dacht met de opbrengst daarvan het achterstallige bij verschillende ingezete nen te voldoen. Bovendien is de winter in aantocht, en zou hi] graag wat winter provisie opdoen, doch zijn salaris laat het niet toe. Hij verzoekt daarom den raad hem eene tegemoetkoming te willen geven. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit verzoek aan te houden totdat wij zekerheid hebben dat hij de gemeente verlaten gaat. Aldus wordt beslopen. Voorzitter. Gisteren is nog een stuk Ingekomen dat cog niet in de vergade ring van B. en W- is kuunen behandeld worden. Het betreft een verzoek van de fanfare Wiihelmlna. Met het oog op den slechten toestand der kas verzoekt zij een subsidie van f 100. Daar Ik de Wethouders hierover nog niet heb gehoord, acht ik mij niet be voegd een voorstel te doen en zou ik daarom in overweging willen geven het stuk in handen van B. en W. te stellen en in de volgende vergadering te be handelen. Aangenomen. De Voorzitter geelt de leden hierna Inzage van het ontworpen plan der Locaal Spoorwegmaatschappij. Nadere gegevens mag hij nog niet verstrekken, aangezien dit iandspeculatle in de hand zou kunnen werken. Hij stelt voor aan de Maatschappij een schrijven te richten waarin deze gemeente haren dank en haar volle Instemming betuigt met het samengestelde plan. De minister heeft zijn plannen tot overbrugging der Berg- scbe Maa8 teruggetrokken. Gevraagd zal nu worden hoe de minister tegenover deze plannen staat, terwijl hem zal worden uiteengezet dat de totstandkoming van het Locaalspoor een levenskwestie voor deze streek Is. De los- en laadplaatsen zijn op de teekening niet aangegeven. Voor Dussen zal een station komen aan den Rijksweg bij den molen in den Zuld-Holland- schen Polder. 2. Vaststelling verordeningen tot hef fing en invoering van rechten voor het gebruik van den l'kwagen, enz. Aangezien er geen enkele inschrijver Is komen opdagen kan aan hetgeen in de vorige vergadering is besloten geen uitvoering gegeven worden. Om nu schier den lijkwagen toch voor iedereen beschikbaar te kunnen stellen moet er eerst een verordening daarvoor worden vastgesteld. De Voorzitter leest deze ontwerp- verotdening oor, waarin o.m. wordt bepaald dat voor het vervoer met 2 paarden f 16, met 1 paard f 10 zal worden gerekend. Voor het gebruik van den lijkwagen zal voor 2 paarden f 12 en voor 1 paard f8 in rekenlug worden gebracht en voor. het dekkleed bij 2 paarden *f 4 en bij 1 paard f 2. Alles te saam kost het dus voor le klas (2 paarden) f 32, met 1 paard f 20. Het gebruik mag niet langer duren dan 6 uur. Voor buiten de gemeente wordt de prijs met verhoogd. v. Krimpen. Ik meende dat er toch een inschrijver geweest was. Voorzitter. Ja, één en die woonde nog niet in de gemeente. V. Krimpen. Ze kennen er zich te groot voor de menscheo, maar anders geloof ik dat mijn buurman er wel de aangewezen persoon voor was. Wat kost het als men de koets gebruikt zonder pakrden Voorzitter. Voor le klas f 16, voor 2e klasse f 10. v. d. Koppel. Ik denk, dat, al9 we nu alleen de lijkkoets ook beschikbaar stellen, dat we dan vandaag een onbe holpen koetsier, morgen een onbeholpen paard kunnen krijgen, wat den wagen niet ten goede zal komen. Wanneer er ou eens in drie maanden tijd tien ver schillende menschen met de koets gere den hebbeo, dan denk'ik dat er zeker negen bij zijn die geen paard kunnen Inspannen. Middelkoop. Ik geloof ook dat het 't beste is te trachten nog een vaste aan nemer te krijgen. Na nog eenige discussie wordt de verordening onveranderd goedgekeurd. 8. Vaststelling gemeenterekening over. 1919. De commissie van onderzoek heeft de rekening nagezien en in orde bevonden en steltvoor deze vast testellen In ontvang sten op f 80983.58, uitgaven f 77.1 \6.6VI2* ba'ig saldo f 3866.90'/n- Alleen is het baar opgevallen dat er zooveel is uitgegeven aan onderhoud van den weg in den Zuld-Hollandschen Polder en vraagt of de gemeente niet van dat onderhoud kan afkomen. De Voorzitter zegt dat deze weg het eigendom i9 van deu Zuid-Holl. Polder en het onderhoud ten laste der gemeente komt, dit is vroeger een 50 a 60 jaar geleden zoo bij contract geregeld en is de gemeente zulks dus verplicht. Toen tertijd moet het Polderbestuur de ge meente voor de keus gesteld hebbeo het onderhoud voor hare rekening te nemen of niet. Indien de gemeente het onderhoud wel op zich nam, ontving zij direct van den poldtr een bedrag van f 4500. Tot dit laatste hebben onze voorgaogets toen besloten en wij kunnen dus niet zeggen: wij veibiekea her con tract, geven U de f 4500 terug, en nemen jullie nu voortaan hei ondeihoud voor Uwe rekening. Het eenigst wat de ge meente doen kan is deze zaak op vrlend- schappelijken voet met het Polderbestuur trachtten te regelen en hen een tege moetkoming In deze groote kosten te vragen. Tot dit laatste wordt met alge- meene stemmen besloten. 4. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1921, Voorzitter. De begrootlug sluit in ont vangsten en uitgaven op f61325 92'/a- Een van de voornaamste posten is wel die van den Hoofdei. Omslag, die voor 1921 Is vastgesteld op f 30.000. Boven dien kunnen we nu ook al wel zeggen dat de kosten van arbeidsbemiddeling en werkeloosheid, welke voor 1921 ge raamd zijn op f 800, ook wel te weinig zullen blijken. Reeds nu is een bedrag van f 600 uitgekeerd en gezien de thans heerschende werkeloosheid, wegens het ontslag aan de papierfabriek, zal dat het volgend jaar nog heel wat meer zijn. Het kan even goed een strop van 6 a f 9000 worden. Ik doe daarom een beroep vooral op de werkgevers, zooveel mo gelijk aan werkloozen werk te verschaf fen, want per slot van rekening komt alles weer op de belastingbetalers neer. A. s. Woensdag tarb k ien conferentie met bet Gemeentebestuur van Raams- donk, de Directie der Papiei fabriek en een vertegenwoordiger van het rijk, waarin de steunregeling zal worden be sproken. (De discussie die hierop nu volgt is zeer moeilijk te volgen. Verschillende leden spreken dooreen, anderen wande len op en neer, enz. Daar tusschen door meen ik te« verstaan dat door dec heer v. d. Koppel wordt betoogd dat die werkeloosheid voor een gedeelte de schuld van de arbeiders is, die bij kor- teren atbeldsduur nog steed9 meer loon eischen, waardoor het de fabriek onmo gelijk 19 met het buitenland te concur- reeren.) De Vooizitter Is het hiermede lang niet eens. Volgens hem ligt het in hoofd1- zaak aan den lagen Markeukoers en aan het feit dat in Duitschland langer dan vast worden aangesteld, daar dit dan meetelt voor hun pensioen-grondslag. Benoemd worden als hoofd, het hoofd der school, de heer Broeders, tot on derwijzer in wijk C, de heer Boom, in wijk B, de heer «Einders en voor wijk A, de onderwijzeres aan die school ver bonden. 6. Geidleeuiog. De Voorzitter deelt mede dat een lee ning ooodlg is, omdat van den Iloofucl. Omslag van dit jaar nog niets is inge komen en er verschillende rebenlagen en aflossingen te voldoen zijn. Hij stelt voor een tijdelijke geldleening aan te gaan van f15000, tegen 7 pCt. en deze af te lossen zoodra de Hoofdei. Omslag Is betaald. Op de vraag of de Hoofdei. Omslag vao 1919 reeds geheel betaald is, deelt de Voorzitter mede. dat van de f 15000 reeds f 12.465 is binnengekomen. War neer men in gebreke blijft te betalen wordt beslag gelegd op het loon. Besloten wordt een tijdelijke lecning van f 15000 tegen 7 pCt. aan te gaan. Bij de rondvraag vraigt de heer Mid delkoop nog hoe het staat met de be taling der laatste termijn van de school. De Voorzitter zegt dat dit nog niet is afgewerkt. De aannemer meende recht te hebben op een schadeloosstelling van de gemeente voor den crisistijd. Dit geschil wordt onderzocht en zal den raad t- z. t. hierin moeten besfisseb. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering om over te gaan in geheime zitting ter be handeling van 7. Beslissing reclames Hoofd. Omsl. 8. Vaststelling suppletoir kohier Hoof- deiljken Omslag. Aan de Tweede Kamer is thans toe gezonden een brief van den Minister van Onderwijs, waarin deze de nieuwe rege ling van dé onderwijzers-salarissen mede deelt. Kort samengevat komt deze regeling op het volgende neer: 1. De jaarwedden voor den onderwij zer in liet bezit der gewone acte van be kwaamheid, wordt in minimum gebracht op f '2200 en in maximum op f 8000. Dit maximum wordt bereikt in 10 jaren en in 14 verhoogingen ieder van f 100. Ongehuwde onderwijzers kunnen ech ter niet verder komen dan een maximum van f 3200. 2. De aanvang-jaarwedde van f '2200 gaat eerst in op 21-jarigen leeftijd. Voor elk jaar dat de. onderwijzer jonger is, wordt f 50 afgetrokken. Ook de bereke ning der periodieke verhoogingen begint op liet 21e jaar. 3. De jaarwedde van de z.g. hulpon derwijzeressen acte A, bedraagt in mini mum f 1600, in maximum f 3000, in 19 jaar te bereiken. 4. De onderwijzer die hoofd eenec school voor gewoon lager onderwijs is krijgt daarvoor een verhooging van f 700 tot f 800. Verzekerd Kapitaal Reserve 21.456.813.— 2.913.587.— 8 uur raag worden gewerkt, dat de fabriek tegen het buitenland niet concureeren kao. Bovendien zijn de fabrikanten door de verbazeod groote winsten gedurende den oorlog er zoo'n beetje aan gewoon geraakt om veel te verdienen en daarom kunnen zij er slecht over om van de prijzen wat af te doen. De heer Leemans richt eenige minder vleiende woorden aan het adres van de heeren die den 8-urendag hebbeo Inge voerd De Voorzitter zegt dat hij nog weinig defioitlefs over de steunregeling kan zeggen, dan alleen dat zij 70 pCt. van hun loon zullen uitgekeerd krijgen. Hij hoopt in de volgende vergadering, of na de conferentie van a. s. Woensdag meer te kunnen zeggen en zal de rege ling misschien wel doen afkondigen. 5. Benoeming personeel voor het geven van herhallngsonderwijs. 4 De Voorzitter deelt mede dat het voor de onderwijzers met het oog op bun pensioen aanbeveling verdient, dat zij ook voor het herhallngsonderwijs voor 5. De onderwijzer, die hoofd is eener school voor uitgebreid lager onderwijs of meer uitgebreid lager onderwijs, krijgt daarvoor een verhooging van f 900 tot f 1000. 6. De onderwijzer aan een school voor uitgebreid lager onderwijs en de onder wijzer van het 7e of hooger leerjaar van een school voor meer uitgebreid lager on derwijs, krijgen een verhooging van f 300. 7. Voor het bezit van bijzondere actes worden verhoogingen uitgekeerd van f 100 tot f 200. 8. Aangezien de onderwijzes voortaan worden opgenomen in het Rijksbezoldi gingsbesluit, zal voor hun salaris ook gel den de indeeling in gemeenteklassen zoo dat bovengenoemde salarissen alleen gel den voor de gemeenten le klasse. Voor de gmeenten 2e klasse worden de salarissen verminderd met 4 pCt., voor de gemeenten 3e klasse met 8 pCt. 9. Wat het pensioen betreft zal ook voor de onderwijzers de regeling gelden, die onlangs voor de burgerlijke Rijks ambtenaren is bekend gemaakt, zoodat er geen 7 pCt. meer afgehouden en van 1 Januari 1920 af terugbetaling zal plaats hebben van de gestorte pensioensbijdra ge. 10. Dok voor de kindertoelage geldt de nieuwe regeling, die onlangs door de Re geering is gepubliceerd, zoodat de boven vermelde 'salarissen met de kindertoela gen zullen worden verhoogd. De nieuwe salarisregeling zal in haar geheel terugwerkende kracht krijgen tot 1 Januari 1920. Overwogen wordt nog in hoever wijzi ging noodig zal zijn in de salarisregeling van die groepen van Rijksambtenaren, wier jaarwedde automatisch bepaald wordt naar de jaarwedde der onderwijzers nj bet gemeentelijk gesubsidieerd bijzon- dei' lager onderwijs. Deze nieuwe regeling van de onderwij zers-salarissen slaat op de komende on derwijzers van de nieuwe opleiding. Voor de onderwijzers van thans ziet er de rege ling aldus uit: Voor de bezitters der hulpacte: onge huwd on van f 1600 tot f2200; gehuwden van f 1600 tot f 2600 en voor de bezitters van de hoofdacte: ongehuwden van f 1900 tot t' 2900; gehuwden van f 1900 tot f 3300. lu 1918 werd door 't Centraal Bestuur van den Nederl. Tiunbouwraad besloten tot het instellen van een commissie, aan welke zou worden opgedragen 't pachtwe zen spéciaal met het oog op de belan gen- van den tuinbouw te bestudeeren en daaromtrent rapport uit te brengen. In een uitvoerige studie-komt de com missie tot de volgende conclusiëh: I. Publieke verhuringen bi.i opbod of afmijning hehooren door de wet te wor den verboden en andere wijze van publie ke verhuring dan door inschrijving he- hooren niet te worden toegelaten. li. In geval de wetgever meent tot een verbod van publieke verhuring bij opbod of afmijning niet te kunnen overgaan, he hooren alle mijn-, inzet-, bod-, verhoog- en andere soortgelijke gelden te worden ver boden en bij dwingend wetsvoorschrift alle kosten ten laste der verpachters te worden gebracht. III. Oprichting van pachtbureaux be hoort te worden aangemoedigd. De over heid richte deze op daar waar behoefte aan deze instellingen blijkt te bestaan. Hun ressort zij een provincie of gedeelte daarvan. Hun werkkring zij bemiddelend, - niet dwingend. IV. Voor de verschillende deelen van het Jand behóoren model-paohtvoorwaar- den te worden vastgesteld. V. Voorbehoud van het jaohtrecht dooi den verpachter behoort niet door de wet te worden toegelaten. VI. De rechter behoort vrijheid te heb ben contractueele boeten te verminderen of niet toe te «passen en bij overtreding van de pachtvoorwaarde een eisch tot ont binding der overeenkomst en tot schade vergoeding af te wijzen indien naar bil lijkheid daarop geen aanspraak bestaat. VII. De oprichting van organisaties van pachters door particulier initiatief ver dient te worden aangemoedigd. VU. Ofschoon van wettelijke regeling van het remissiereoht voor den tuinbouw weinig te verwachten is, verdient een re geling als door de Staatscommissie voor het Pacht vraagstuk is voorgesteld, mits eenigszins gewijzigd en aangevuld, aanbe veling. IX. Aan den vertrekkenden pachter be hoort vergoeding voor aangebrachte ver beteringen te worden verzekerd en wel: a. voor duurzame verbeteringen, indien deze zijn aangebracht met uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming van den ver pachter: b. voor bemesting, aangewend in het laatste huurjaar, tenzij de verpachter den pachter tenminste een jaar te voren heeft kennis gegeven dat hij de huur niet wenscht te verlengen en mits worde aan getoond, dat de mest werkelijk het ge pachte ten goede is gekomen. X. Daar waar de pachtbureaux bestaan, behoort aan de pachters en verpachters de verplichting te worden opgelegd aan deze lichamen kennis te geven van elke verpachting, met vermelding van huur prijs. XI. Ten zeerste aanbeveling verdient het verzamelen van gegevens, aan de boekhouding ontleend, inzake de netto op brengst van gronden. Bij het departement vau onderwijs komen voortdurend telegrammen aan uit de onderwijzerskringen, waarin gepro testeerd wordt tegen de bekend gewor den voornemens nopens de salarisrege ling der onderwijzers. Bij Kon. besluit is thans vastge steld, dat het verboden is als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken, hon den met een geringere schouderhoogte dan 60 c#M,, indien zij vóór de kar worden gespannen 50 c.M indien zij onder de kar worden gespannen. In een buitengewoon politieblad wordt het signalement vermeld van Wil lem Broekhuis, van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. De justitie verzoekt zijn aanhouding. Zij heeft tegen

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1