Tweede Blad Electro-T echnisCh-Bureau Fa. GEBRS. BOEREN, Gemeenteraad. 's-HERTOGENBOSCH, Boschveldweg Buitenland. België. Engeland. Griekenland. 7. NUMMER 93 ZATFRDAQ 20 NOVEMBER 43e Jaargang DRUNEN. (Vervolg.) Schrijven van den HoogEerw. heer Deken( houdende het verzoek voor het herhalingsonderwijs en ontwlkkellngs cursus, toegankelijk voor eenieder, een subsidie te mogen ontvangen van f 200, Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Verzoek van het Wit-Gele Kruis, hou dende het verzoek eene subsidie te mo gen ontvangen van f 250. Het bestuur wijst op het groote nut van een dergelijke vereenlging. Wel worden reeds door particulieren contri buties betaald, doch de uitgaven over treffen de ontvangsten nog. Burg. en Weth. stellen voor de ge vraagde subsidie te verleeneo, onder voorwaarde dat ieder inwoner, zonder onderscheid van Godsdienst, daarvan kan proflteeren. Van Son. Het is allemaal mooi en nuttig, maar 't is maar geven en nog eens geven. Worden de personen dan gratis behandeld Bergmans. Als men lid is, en eenieder kan dat tegen een zeer lage contributie, wordt men gratis verpleegd. Het spreekt als vanzelf dat de meer gegoede die meer kan geven dan de vastgestelde contributie, meer geeft. Van Sprijk' Ik ken geen mooier en nuttiger vereenlging in heel Drunen. Van de Wiel. Bij ziekte heeft men dan deskundige hulp. Thans laat de ver pleging van zieken dikwijls veel te wen- schen over. Niet alleen bi] arbeiders, doch ook bij de meer gegoeden. Van Son. Ik weet wel dat het een nuttige vereenlging l«ze haderal lang eer moeten zijn. Met algemeene stemmen wordt de ge vraagde subsidie verleend. Schrijven van de R.K. Gymnastiek en Voetbalvereenigiog, houdende het ver zoek om eene subsidie van f 150. Burg. en Weth. stellen voor f 50 te verleenen. Van Son. Alles is dringend, alles is goed, maar dat zeg ik, gaat men hier nu subsidie aan geven, dat men er di rect nog twee of drie vereenlgiogen krijgt en dan kan men het niet weigeren. Ik heb al gehoord dat er nog meer zullen komen. Bergmans. Ik durf het toch wagen voor deze vereenlging een lans te bre ken. De heer van Son zegt wel dat dan nog meerdere vereeolgiagen zullen ko men aankloppea, maar ik wli er op wij zen dat het hier een katholieke vereenl ging ls en deze moeten worden gehol pen. In >De Maasbode» van een dezer dagen heb ik toevallig gelezen welk een groote waarde de HoogEerw. beer Deken van Maastricht hecht aan Katholieke Sportvereeniglngen. Vooral nu, nu de acht-urige arbeidsdag er Is, en de sport nog meer beoefend zal worden, nu moe ten de katholieke vereeoigingen worden gesteund, want wordt zulks niet gedaan dan zullen deze olet kunnen bestaan en zal men zteh néntaal gaan organlseeren cn dat moet mea weren als men kan. Ik zou daarom, als 't kan, iets meer dan f 50 geven. Voorzitter. Wij kannen een volgend jaar maar weer eens zien. Me dunkt dat het begin al mooi is. Bergmans. Jk meen dat ze een vorig jaar ook al eens gevraagd hebben en dat toen gezegd ls dat voor dit jaar zou worden gegeven. Ik heb me er toen bij neergelegd. Voorzitter. Neen, toen was 't adres niet goed in orde. Toen was gezegd dat het noodig was voor het aanschaffen van een loeren paard en gebleken was dat ze nog een goed paard hadden wat voldoende was. Van Son. Er komen meer vereenlgln- gen vragen, dat ls zeker. Bergmans. Daar kan toch iedereen lid van worden, Dat ze zich daar dan bij aansluiten. Van der Wiel. De vraag ls maar of ze ook lid van de Congregatie moeten zijn alvorens ze van die voetbalclub lid kannen worden. Bergmans. Ik denk dat ze zonder dat ze lid va de congregatie zijn, lid kunnen worden. Van de gymnastiekclub is dat, want die genieten rijkssubsidie en dan moet zulks. Elshout. Op die voorwaarde ben lk ook voor het verleenen van f50 subsidie. Is dit niet het geval dan niet, want dan komt er beslist een andere vereenlging wijl niet ledereen eerst lid van de con gregatie wil zijn. De heer van Halderen, bestuurslid van de congregatie, zegt op 't oogenbltk niet te weten of de verplichting bestaat dat men eerst lid moet zijn van de congregatie- Naar zgn meening zal dit wel het geval zijn. Van Son. Dan zou lk het eens aan houden en Intusschen eens informeeren. Van Speijk. Geef dan alleen aan de gymnastlekvereeniglng subsidie dan komt het toch in orde. Van Son. Dat is geen zuivere toestand dat is maar een draai er aan geven en dat ls niet recht. Wij moeten eerst zeker weten of het lidmaatschap van de con gregatie verplichtend lsf Bergmans. Dat ls geen draai er aan geven. Wij geven het openlijk aan de gymnastiekver. waarvan de voetbalv. een onderdeel van ls. Volgens mijne meenlng is het niet aan on9 om voorwaarden te stellen. Wordt besloten aan te houden. Vastsstelllng begrooting algemeen armbestuur. De ontvangsten en uitgaven zijn ge raamd op f 4022.75. Van Son. Hoeveel gemeente subsidie is daar nu bij. Voorzitter, f 3000. Vaststelling gemeentebegrootlng. Door den secretaris wordt alsnu voor lezing gedaan van de begrooting. Bij de post opbrengst hakhout zegt de Voorzitter dat B. en W. het noodig achten wat mast om te hakken om alzoo wat meer te krijgen en daardoor meer lietbebbers. De heer Van Son vindt het jammer dat deze boomen nog niet een jaar of vijf langer kunnen staan, z. 1. komen er toch menschen genoeg naar de verkoo* ping. De Voorzitter merkt op dat daar de mast nog van de eerste poot ls en dat er slechts een heel klein gedeelte Is dat voor het hakken is aangewezen. De heer van de Wiel meent dat er niets tegen is om de mast te hakken, vooral nu de mast toch niet groeit. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aange nomen. De Voorzitter wijst er vervolgens op dat de post opbrengst staanplaatsen op de kermis zijn geraamd op f 1000. Dit ls beslist te hoog, want een vorig jaar, toen het abnormaal veel heeft opgebracht, waren de ontvangsten «lech's f 800 Wordt besloten deze post op f 800 te brengen. De inkomsten worden daarna vast gesteld op f67354.10. De heer v. d. Wiel merkt op dat het onderhoud voor de scholen op f 1000 is gebracht. Spr. vraagt of zulks voor belde scholen ls. De heer Bergmans acht deze post te hoog temeer daar een vorig jaar zoo veel aan deze gebouwen is gedaan. Voorzitter. De post is wel wat hoog geraamd, doch de ontvanger heeft daarop aangedrongen wijl het auders telkens moet worden overgeschreven. Van Son. Duizend gulden ls tegen woordig gauw weg als je Iets aan een huis moet doen. De Voorzitter merkt vervolgens op, dat d« post werkeloosheidsverzekering op f 500 te laag ls geschat. Verder merkt hij nog op dat er een post op de begrooting zal moeten gebracht wor den voor het bouwen van een abattoir. Over deze aangelegenheid zal morgen te Heusden eene vergadering worden gehouden. De heer Elshout meent dat dit zeker zoo goed hier op z'n plaats is dan in Heusden. Uit Nieuwkuijk en Elshout zullen ze liever hierheen komen dan naar Heusden gaan. Spr. is van meeniog dat iedere gemeente voor zich zoo'n inrichting wel zal maken. De secretaris wijst er op dat zulks door de hooge kosten niet mogelijk ls en een groep van gemeenten daarom is aangewezen om gezamenlijk deze kosten te dragen. Ds heer Elshout meent dat voor een groep gemeenten maar een ambtenaar noodig. Voor dat baantje Is men reeds bezig 300 slagers op te lelden. Vervolgens wijst spreker er nog op dat de boeren, als ze een koe of varken willen slachten, in het vervolg daarvoor zullen moeten betalen. Voor een varken zal dat f6 k f7 bedragen en voor een koe f 12. Zaak is het, volgens spr., niet te gauw toe te geven. De Voorzitter zegt voorlooplg niets bepaald te kunnen doen. Later, als de voorstellen een meer vasteren vorm heb ben aangenomen, zal hij er de raad er nogmaals van In kennis stellen. Vervolgens deelt hij méde, dat Burg. en Weth. voorstellen de Hoofd. Omslag op vaste termijnen in te vorden, De eerste termijn zal zijn 15 December, de tweede op 13 Februari en de derde voor 15 April. Een volgend jaar zal men er meer tijd voor hebben en zal ook nog worden besproken om de aftrek van alleenloo- pende menschen iets meer te laten schelen dan met die van hoofden van gezinnen. De heer Bergmans meent dat zulks gerust de helft mag schelen. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Wiel, dat de veillngvereeniglng achter het bestaande gebouw een meer naar de elschen des tijds Ingericht lokaal gaat bouwen. Spr. vraagt namens die ver eenlging of daar twee boomen mogen worden gerooid en of gebruik mag worden gemaakt om dwars over den weg te rfyden. Op kosten van de vereenlging zal dit deel worden verbard, zoodat dit deel van de weg zeker niets heeft te lijden. Bergmans. Het onderhoud ls zeker ook voor de vereenlging. v. d. Wiel. ja. Met algemeene 9temmen wordt be sloten toestemming te verleenen. Van Soa. Ik wil er nog even op wijzen dat de weg toch steeds vrij moet blijven. v. d. Wiel. Zeker, dat ls de bedoeling, 't is alleen maar om er over heen te rtyden. De heer Bergmans zegt al eens meer malen te zijn lastig gevallen door pach ters die zeggen dat het slechte land nu 19 verhoogd en het goede land niet zoo dat deze verhouding geheel scheef ls. Spr. zegt steeds te hebben gezegd dat hij daarin niet deskundig ls, doch wil het hier daarom even ter sprake brengen. Voorzitter. Onze meening is dat die landerijen goed zijn en de verhouding ln 't geheel niet scheef ls. Vooral dat land, dat Klerx in huur heeft, ls billijk, want hij heeft nog reductie gehad. Hij ls dan ook zeer billijk behandeld. Bergmans. Hij zei me dat dit land even duur ls als het andere goede land. Voorzitter. Het is met zulke zaken al heel moeilijk een juiste grens te trekken. Van Haider. Het ls bovendien ook een heel groot verschil hoe het land wordt bewerkt. Van Son. Er ls een raadsbesluit dat zegt, dat het land niet over verhuurd mag worden aan kinderen of anderen en nu wordt het toch nog gedaan. En er zijn er, die daardoor nog wel geld in ban zak steken. Die en die doen het, een ander kan het weer niet, zoo gaat het. Voorzitter. Mij ls niets bekend. Van Son. De opzichter zal het toch wel weten. Van Speijk. Bataille en Van Mlmpen is overgeschreven en dat is gezegd toen Van Son. Dat mag niet, het is een maal een besluit van den raad. Er zijn er echter nog verschillende die het hebben overgegeven. Bergmans. Dus ze geven het met winst over. Van Son. Ja. Van Halder. En dan zeggen ze nog dat het te duur Is. Van Son. In den overlaat is het ook gebeurd. Bergmans. Dat ls niet in den haak Van Son. Ik zou het niet meer doen Na zeggen ze maar dat ze het gernst mogen doen, omdat ze een goede vriend van den burgemeester zijn. Heeft die dan alles te vertellen Voorzitter. Ik kan daarop geen ant woord geven. Ik zoa eerst moeten weten welke perceelen het zijn. Van Son. Ik zal de naam maar niet noemen. Van de Wiel. Dat moet u wel doen Bergmans. In een besloten vergade ring de naam noemen, kan me niet schelen. Nu zou ik het niet doen. Van der Wiel. Nu het in openbare vergadering is gezegd en de burgemeester ln het openbaar verdacht is gemaakt nu moet in het openbaar de naam ook worden genoemd. Van Son. Ge moet me goed verstaan Ik zeg dat ze dat zeggen. Ik zeg niet dat de Voorzitter dat gedaan heeft. Van de Wiel. Dan moet u zeggen wie het gezegd heeft, dan kan uitge maakt worden of het waar 19. Bergmans. Ik zou dat nu maar on gedaan maken. Van der Wiel. Dat gaat niet op. Voorzitter. Dat gaat zeker niet op. Ik zou het graag eerst willen weten. Bergmans. Zou het niet beter zijn dat in geheime vergadering te doen? Van der Wiel. Nu niet meer. Bergmans. Het kan eene onvoor zichtige uitdrukking zijn geweest. Van Son. Ik zou er ook een9 over na moeten denken. Het Dag. Bestuur moet er voor waken, dat zoo Iets voor komt. Van Speijk. Dat kan nooit. Het gaat toch niet aan, dat men alle dagen de landerijen afloopt, dat zou men niet kunnen en dan vandaag wordt er hier en morgen eens daar op gewerkt. Voorzitter. Als u het weet dat zoo iets is voor gekomen, dan Is u als raadslid verplicht het te zeggen. Bergmans. Het gaat niet aan om er uit te halen wat er niet in zit. In orde is het niet, dat is zeker. Van der Wiel. Het gaat niet aan om den Voorzitter verdacht te maken en dan niets geen namen te noemen. Hij moet zich kunnen verontschuldigen. Bergmans. Ik voel wel waar het heen moet. 't Is mooi hoor. Waren ze allemaal zoo openhartig maar, dan zou 't er heel wat beter uitzien. Van de Wiel. Dat geloof Ik* Levering van complete electrische installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. Telefoon Interc. No. 896 Bergmans. Zeker zou 't er dan heel wat beter uitzien. Wat ls het laatst geweest met den lioofd. Omslag Den volgenden dag wist men in Dru nen wel te vertellen welke verliezen ik geleden heb. Van de Wiel. Toch niet van mij zeker. Bergmans. Met die buurcommissie ls iet ook zoo geweest. Daar wisten ze toch ook dat ze zoo niet voort moesten gaan. De secretaris zei het op de ver gadering dat besloten was ze er allen uit te doen. Van de Wiel. Daar moet u mij niet op aan kijken. Bergmans. Zoo Iets zegt men niet om te beleedlgeo. Van de Wiel. De naam moet ge noemd worden. Bergmans. Wie de schoen past trekt hem aan. Van de Wiel. U heeft van mi) ook wel eens gezegd Van Son. Maar gij behoeft een ander z'n zaak niet te verdedigen. Van de Wiel. Ik heb evengoed het recht-hier te spreken als u of wie ook. Voorzitter. Ik b®n verdacht gemaakt in openbare vergadering en nu moet lk mij ook in openbare vergadering kannen verantwoorden. Van de Wiel. Ja. Voorzitter. Daarom moet de naam genoemd worden. Van Son. Ik heb gezegd dat lk dat heb hooren omgaan. Goed verstaan. Ik zeg niet dat ze het tegen mij gezegd hebben. Voorzitter. Het wordt tijd dat u de naam noemt. Van Son. Nou, lk zal het zeggen. De schele van der Gouw. Voorzitter. Heeft die daarvoor mijne toestemming gekregen. Van Son. Ze zeggen het, Voorzitter. Van wie heeft hij dat over genomen. Van Son. 't Is al mooi genoeg dat ik dat gezegd heb, nu moet U 't verder zelf maar uitzoeken. Maar goed verstaan hé. Ik zeg zoo heeft men het mij gezegd en lk zeg niet dat lk het van hem zelf gehoord heb. Voozttter. Nu het doet me toch plezier dat u de naam hebt willen noemen. Ik geef u hier de verzekering dat er mij absoluut niets van bekend was. De heer van Halder merkt op dat het uiterst moeilijk ls na te gaan. Bergmans. Het Dag. Bestuur kan toch de rondte doen. Van Halder. Dan weet je nog niets. Van Son. Den opzichter zal het toch wel bekeod zijn dat er veel zijn over gegeven. De Voorzitter belooft een onderzoek toe. De heer Van Halder wijst nogmaals op de groote moeilijkheid en verwijst naar het geval Klein en Aart9. Deze kwestie is nog steeds hangend, juist omdat het niet is uit te maken. Van Son, De straf moet volgen. Bergmans. Ik hoop toch dat voortaan niet meer woidt geklapt uit de besloten vergaderingen. Dat eenieder zich maar eens herinnert den eed door hem afge legd. 't Is treurig zooals alles altijd direct wordt verteld. Wij zitten hier toch ook als menschen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. diensttijd waren er talrijke onvermurw bare voorstanders voor den termijn van <5 tmaanden, waaronder Van Cauwelaert. Tooh zal de formule van tien maanden worden aangenomen doch alleen als over gangsmaatregel. Het socialisten-congres heeft met SS9.874 tegen 221.161 stemmen en 13.082 onthou dingen voor de deelneming aan het kabi net Carton de Wiart gestemd. Betreffende den diensttijd is evenwel dit voorbehoud door de socialisten ge maakt, dat zij de vrijheid van propaganda voor den zes-maanden diensttijd blijven behouden en dat maatregelen moeten ge nomen worden, om te verhinderen, dat de generale staf onder een of ander voor wendsel den diensttijd van tien maanden zou kunnen verlengen. Zooals de zaken nu staan, is het niet onwaarschijnlijk, dat het kabinet onge veer als volgt zal-worden samengesteld: President van den ministerraad Carton de Wiart, die tevens ook het departement van Binnenlandsohe zaken zou waarne men en niet dat van buitenlandsche zaken, zooals vroegere geruchten het wilden doen voorkomen, Jasper buitenlandsche zaken, financien: kolonel Theunis, econo mische zaken, verwoeste gebieden en oor logsschade: Vandevijvere, koloniën: Franck, spoorwegen: een liberaal techni cus of volksvertegenwoordiger, kunsten en wetenschappen: Destrée, landbouw: Ruzette, nationaal verweer: Devèze of Janson, bevoorrading, nijverheid en han del: Wauters en openbare werken: An- seele. Het kabinet-Carton de Wiart is een grooten, zoo niet een definitieven stap vooruitgegaan. De Vlamingen van de rechterzijde heb ben in hun vergadering in princiep hun medewerking toegezegd, op voorwaarde evenwel, dat hun twee portefeuilles wor den gegeven en dat baron Ruzette, de hui dige Minister van Landbouw, die even eens het minimum-programma aanhangt, als minister gehandhaafd blijft. Een der portefeuilles, welke de Vlamin gen opeischen, is die der verwoeste ge westen. Die zal nu weer tot Economische Zaken terug moeten keeren, met als minister Vandevijvere. Verder vragen de Vlamingen, dat de aanneming door den senaat van de wet op de Vervlaamsching van de besturen als kabinetskwestie zal gesteld worden. Bo vendien willen zij de Vervlaamsching der Gentsohe Hoogeschool behandeld te zien in de komende zitting. Betreffend® den De Iersche arbeidersconferentie (te Dublin) heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorstellen vogr een oplossing der Iersche kwestie, door de Engelsohe ar beiderspartij is ingediend. Die voorstellen zijn: le. Ontruiming van Ierland door de Britsche troepen. 2e. Bijeenroeping van een constituante op den grondslag van evenredige verte genwoordiging gekozen. 3e. Het ontwerpen van een grondwet door die constituante, waarbij twee voor warden moteten worden vervuld n.l. de bescherming der minderheden en de ver hindering, dat Ierland een militaire of maritieme bedreiging wordt voor Enge land. Het kabinet heeft lang vergaderd en beraadslaagd over de voorstellen van Lloyd George omtrent de hervatting van de handelsbetrekkingen met de Russische sovjet-regeering. In deze zitting werd medegedeeld, dat de sovjet-regeering bereid is, de schuld van 421.000.000 pond sterling, welke som de leeningen vertegenwoordigt, na den val van het tsarenrijk gesloten, te erken nen. Het is waarschijnlijk dat een accoord op deze basis zal gevonden worden. De bladen publiceeren een interview met Konstantijn, waarin deze verklaart 't slachtoffer te zijn geweest van grove ver guizing, en besahuldlgd te zijn geweest van allerlei gemeene streken. Thans zijn die praatjes door de verkiezingen gelo genstraft. Hij zou enkel naar Athene te- rugkeeren, nadat 't volk gelegenheid zou hebben gehad, vereenigd zijn verlangen daarnaar uit te spreken. Hij zou dan te- rugkeeren als koning der Hellenen en niet als koning van de een of andere po litieke partij. Het was nooit zijn voorne men geweest, oorlog te voeren tegen de entente, doch hij had zoolang mogelijk de neutraliteit willen handhaven. De toestand in Griekenland wijst op het oogenblik op een terugkeer van ex- koning Konstantijn. Venizelos is reeds afgetreden en onder leiding van Rallis een nieuw kabinet ge vormd. De leiders der meerderheid achten het herstel van Konstantijn op den troon een uitgemaakte zaak. De moeder van Konstantijn, koningin weduwe Olga, zal het regentschap voor- loopig op zich nemen. Volgens de „Associated Press" moet Goenaris hebben verklaard, dat Konstan tijn de wettige koning van Griekenland is en onmiddellijk zal terugkeeren indien door een volksstemming blijkt dat het volk zulks wenscht. De Echo van het Zeiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5