8* r. Reelam© Gemengd Nieuws, Gemeenteraa BESOIJEN. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op. Donderdag 16 November des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachüb. 'heer J. Verwiel. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de lieeren L. Ver- wiel, Blok en Baan. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen. De heer Passier zegt geen aanmerking op de notulen te hebben doch wil naar aanleiding van de behandeling van ver- eeniging van gemeenten in een vorige vergadering vragen of Ged. Staten reeds een antwoord is ingekomen. De Voorzitter zegt dat van Ged. Staten onderstaand schrijven is ingekomen. 's-Hertogenbosch, 27 October 1920. Het 'heeft ons zeer aangenaam gestemd, dat ons voorstel tot vereeniging van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen door de betrokken gemeentebesturen met ruimen blik en op zeer zakelijke wijze beschouwd is. Wij verheugen ons erover, dat in dit geval zoo goed begepen is, hoe wij enkel en alleen ons hebben laten leiden door gedachten aan de wezenlijke belangen der gemeenschap. Alleszins gerechtvaardigd achten wij dan ook ons vertrouwen, dat de bevolking der betrokken gemeenten zich bij de be oordeeling onzer plannen eveneens zal weten te plaatsen op een breed standpunt, om door een enkele en oogenblikkelijke geldelijke last heen te zien naar de groote te niet stoffelijke voordeelen, verbonden aan innerlijke versterking der gemeente- groep. Nu het gemeentebestuur van Baardwijk deze zaak ter sprake heeft gebracht in den gemeenteraad, geven wij U in over weging de bespreking over de voorgeno men vereeniging ook bij den Raad Uwer gemeene in te leiden. Artikel 129 der ge meentewet vordert dit wel niet, en straks zullen de gemeenteraden, overeenkomstig artikel 131 dier wet, kennis kunnen nemen van een volledig ontwerp, maar wij ver wachten, dat eene tijdige voorlichting van de volksvertegenwoordiging alleen ten goede komen kan aan de ontvangst onzer eigenlijke voorstellen. Inmiddels zullen wij ons beraden over de wijze, waarop wij onze plannen ten deze verder zullen uitwerken. Aan het gemeentebestuur van Baard wijk zenden wij een afschrift van dezen brief ter kennisneming. De Voorzitter deelt vervolgens miede, dat in antwoord op dit schrijven van Ged. Staten is geschreven, dat de raad kennis heeft genomen van de geheele correspon dentie betreffende deze aangelegenheid doch dat er nog niet over is gediscussi eerd zoodat het gevoelen van den raad nog niet bekend is. Er bij is geschreven dat als Ged. Staten dit verlangen, in de eerst volgende vergadering daartoe zal worden overgegaan. Daarop is echter nog geen antwoord in gekomen. Hierna worden de notulen onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van het bestuur van de ver eeniging Koninginnedag waarin ze reke ning en verantwoording doet van het ge houden feest en daarbij overlegt kas boek met alle bescheiden. Alles is nagezien en blijkt volkomen in orde te zijn. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat het de overgeschoten f 13 mogen behouden voor kasgeld en niet aan de gemeentekas moet afdragen. Met algmeene stemmen wordt zulks goedgevonden. Schrijven van de vereeniging Koningin nedag waarin ze de gemeente ten geschen ke aanbiedt een foto van de officieele ontvangst op het raadhuis. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit geschenk onder dankbetuiging te aan vaarden. Schrijven van het Bestuur van de Ohr. school. Het bestuur wijst er in het schrijven op, dat het hoofd der school, de heer J. L. van Kempen, nog niet geslaagd is een huis te huren, ja er zelfs nog geen vooruitzicht bestaat er een te huren, wat voor hom als ook voor ihet onderwijs is te betreuren. Adressanten vragen nu het schoolhuis, thans nog bewoond door den heer Surig- aan het hoofd der Chr. School te willen verhuren. Voorzitter. Zooals den heeren bekend za! zijn, heeft de lieer Surig nog tot 1 Juli 1921 huur aan de woning. Bij de ophef fing van de school is besloten om deze woning te bestemmen voor eene ambts woning voor den Burgemeester. Burg. en Weth. stellen dan ook voor adressanten in dezen geest te antwoorden. De heer Both geeft zulks toe en wijst er nog op dat voortaan de onderwijzers zelf voor een woning moeten zorg dragen. Voorzitter. Bij de nieuwe onderwijswet bestaat geen rechtsgrond voor een woning meer. De Voorzitter wijst er vervolgens nog op dat door het bestuur van de woning- bouwvereeniging een van de flinkste wo ningen is aangeboden waarvan de heer Van Kempen dan tijdelijk gebruik kon maken. Deze woning achtte hij echter minder doelmatig voor hem, wat niet ver standig kan worden genoemd wijl hij dan toch in afwachting van wat anders, voor lopig gered was. Ook wijst de Voorzitter er nog op, dat door het Katholiek schoolbestuur een huis is aangekocht en geeft adressanten in overweging ook daartoe over te gaan. De heer Both vraagt of de toezegging niet gedaan kan worden dat hji het eerst voor de te bouwen aniddenstandswoningeri in aanmerking kan komen. De Voorzitter verklaart dat hij gaarne daartoe zal medewerken en men op zijn steun kan rekenen. 2. Verhooging van het aan de Besoij- ensche Woningbouwvereeniging toege kend voorschot voor den bouw van 23 ar beiderswoningen. De Voorzitter zegt van den architect, den heer van Veen te hebben vernomen dat hij den heer Schuiling inspecteur van de woningbouw in deze provincie iheeft gesproken on dat deze de mededeeling heeft gedaan, dat hij de plannen niet kan goedkeuren vooraleer de huur op onge veer f 5.45 per week is gebracht. Ook heeft de architect de kosten nog eens nagerekend en is tot de conclusie gekomen, dat zijn eerste gemaakte ra ming door de steeds aanhoudende prijs stijging der. grondstoffen en verhoogde loonen te laag is en van f 51000 op f 56C00 gebracht moet worden. De Voorzitter stelt voor deze verhoo ging als voorschot te verleenen teneinde drie dubbele woningen spoedig te kunnen bouwen. Couwenberg. Als de inspecteur nu nog langer wacht zullen de kosten nog hooger worden. Voorzitter. Ja, het is zoo jammer dat daaraan niets te doen is. Maanden lang heeft de inspecteur de stukken nu reeds onder zich. Groenen. Het is schandelijk, de kosten worden daardoor zoo enorm. Passier. Waar zullen die woningen wor den gebouwd. Voorzitter. Twee op dat terrein van Hurkmans, twee bij G. Blok en twee op liet terrein naast den heer C. Verwiel. Op het land, aangekocht van de Chr. school en daar bij Roelofs hoopt imen een volgend jaar te bouwen en dan geen com plex van woningen maar dubbele wijl het anders niet mogelijk zal zijn om aan deze huur te komen. Couwenberg. Is het daar een dubbele diepte. Voorzitter. Ja. 3. V oorloopige vaststelling der reke ning over 1919. De ontvangsten hebben bedragen f 89159.48,5, de uitgaven f 87436.35,5, zoo dat de rekening sluit met een batig slot van f 1723.10. 4. Aanbieding der begrooting voor 1921. Wordt voor de leden gedurende 14 da- Ren ter visie neclergelegd. Voorzitter. Ik kan de heeren mededec- Ien, dat ondanks de verhoogde uitgaven tie Hoofd. Omslag niet behoeft te worden verhoogd, zulks tengevolge van de stij ging der inkomsten. 5. Subsidie-aanvraag van het R. K. Kerkbestuur in de jaarlijksche exploitatie kosten van de opgerichte volkshuishoud school. De Voorzitter deelt mede, dat volgens het schrijven van adressanten de jaarlijk sche uitgaven f 2880 zullen bedragen en om in deze kosten te voorzien vragen ze een subsidie van f 510. De Voorzitter merkt op dat het voor de gemeente wel eene groole uitgave is, maar de op te richten school voorziet in zulk een groot belang, dat eene dergelijke Groote 4-weeksche seriefilm. Boeiend van 't begin tof hef einde. o— Programma 1- 2)e Vulkanen in <5apan. Natuuropname. 2. ^athé Journal f. G., #ct. 3- Max slachtoffer van de Kinawijn, Komisch. 4- Hoofdnummer 4-weeksche seriefilm h 7e, 8e en 9e episode, ieder 2 deelen Avonturen. 5. Toontje als vagebond. Komisch. o Korle Beschrijving van „De Geheimzinnige Ruiter 7e, 8e en 9e episode. Maud Strange werd door de Inca's gevangen genomen. De regent Amara Suya komt haar op zoeken, verklaart haar zijn liefde en stelt haar voor zijn vrouw te worden, wat Maud echter met verachting afslaat. Deze weigering njaakt den Indiaan woedend. De schimmenruiter is gewaarschuwd voor hei gevaar dat haar dreigt, en nog vóór dat de cow-boys, door Jackie aangevoerd, haar te hulp komen, heeft hij Maud reeds gered en voert Amara als gijzelaar met zich mee. De cow-boys wor den des nachts aangevallen door de bende van Kilmann. Zij moe ten zwichten, Maud wordt ge vangen genomen en Amara ernstig gewond. Maud wordt ter dood veroordeeld. Zij wordt aan den staart van een geblinddoekt paard gebonden. Het dier wordt schich tig gemaakt en vooruit gedreven. Plotseling blijft het echter voor een ravijn stilstaan. Het draait zich om en bijt het touw door. Het jonge meisje is gered. De teleurstelling van Judith, als zij haar doodge waande nicht nog ongedeerd ziet, is zeer groot, doch zij laat hier van niets blijken. Zij heeft van Kilmann den aan de Inca's ont roofden schat in bewaring en wil daarom gaarne van Kilmann wor den bevrijd. Zij verraadt waar hij zich bevindt. Jackie trekt er op uit om hem gevangen te nemen, doch hij weet te ontsnappen. Zich achtervolgd ziende, ziet hij zich genoodzaakt van een rots op een boom te springen, die onder den zwaren last ombuigt en waardoor Kilmann zich in het ravijn kan laten vallen. De moe dige Jackie voert ook dit roeke- looze stukje uit, doch door de duisternis gelukt het Kilmann toch te ontkomen. Kilmann is woedend over Judith's verraad. Hij dringt haar kamer binnen en na haar te hebben neergeschoten, gaat hij er met den schat der Inca's vandoor, doch wordt door Jackie ingehaald. Kilmann wordt gevangen geno men en Jackie en Maud besluiten de juweelen aan de Indianen terug te brengen. Maud wordt door de Indianen vastgehouden in een hoogen toren. Een hoogepriester der Inca's bespot haar. Als de cow-boys Maud terugeischen, roept hij, dat hij haar bij de minste beweging naar beneden zal wer pen. De cow-boys aarzelen. Plot seling verschijnt de schimmen- ruiter achter den priester, slaat hem neer en de cow-boys komen Maud bevrijden. Op den ranche wordt Maud gewaarschuwd dat iemand die op sterven ligt, haar een gewichtige verklaring af te leggen heeft. uitgave wel gewettigd is en Burg. en W. daarom voorstellen er op in te gaan. De fabrieksmeisjes vooral zullen van deze school kunnen profiteeren, want zonder twijfel hebben deze het op de eerste plaats noodig daar ze, van school komend, direct naar de fabriek gaan en dus geen huise lijke bezigheden aanleeren. Passier. Ik kan mij volkomen met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen, 't is als door den Voorzitter opgemerkt, eene instelling onmisbaar vooral voor de fabrieksmeisjes en daarom mag het ge rust een groot gemeentebelang worden genoemd. Groenen. Zeker en het is toegankelijk voor iedereen zonder onderscheid van Godsdienst terwijl minvermogenden ge heel gratis de school kunnen bezoeken. Passier. De gemeentenaren mogen het wel op prijs stellen, over zoon inrichting te kunnen beschikken. Couwenberg. Het Kerkbestuur houdt zich ook kranig om f 600 subsidie te ge ven. Both. Of zij, waar de instelling voor in het leven is geroepen het op prijs zullen stellen is nog een tweede. De gelegenheid om zich te bekwamen is er en de tijd ook. Ze beschikken tegenwoordig allemaal over heel wat tijd. Passier. Wellicht, men weet het niet, zal het in 't begin niet zoo hard loopen, maar komen doet het, dat is zeker. Ei1 zullen wel moeders zijn die zullen zeggen, wij zijn er ook wel gekomen. Maar men weet het niet, misschien dat het wel in eens goed zal loopen ook. Men kan daar zoo weinig van zeggen. Nuttig is het in ieder geval. Couwenberg. En niet alleen voor fa brieksmeisjes, ook voor kinderen van mid denstanders is het even nuttig. De heer Groenen merkt op dat deze school door de vakvereeniging en fabri kanten moet wórden aangemoedigd. Passier. Hoe duur is het lesgeld. Voorzitter. Ik meen dat dit 10 cent per week zal bedragen. Passier. Danis het toch zeker voor nie mand een bezwaar. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aangeno men. 6. Vaststelling eener verordening op de keuring van waren. Conform het voorstel van Burg. en W. wordt besloten. Niemand in openbare vergadering het woord meer verlangende sluit de Voorzit ter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim comité ter behande ling van reclames Hoofd. Omslag. GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder goede gezondheid komt zel den zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buiten lucht hemen, moeten in gezondheid ach teruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij overspan ning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schade lijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, dui zeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ont steking van de nieren of blaas, rheuma- tische pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goe de gezondheid door afvoer van het urine zuur en verlichting van de taak der nie ren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken zwakke zwakke nieren, lenigen de urinekanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevor derde gevallen van nierwaterzucht, rheu- matiek, steen en dergelijke urinezuur- kwalen. *trel)ruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zich zelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstandiger begin maken dan met dit speciale niergeneesmiddel. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt a 1' 1.75 per doos. Zondag kwam een werkman ten huize van een der doctoren te Meppel om geholpen te worden. Op de vraag wst er aan schortte, verklaarde de man dat hij zoo'n hevige kiespijn had. Of hij dat al een paar dagen had gehad? O, Ja En waarom hij dan niet eer wa9 ge komen, b.v, den vorige dag, Wel, toen bad Ik een vrije middag en die wilde ik toch niet bederven, was het antwoord. Maar nu heb ik waagde de dokier te zeggen ook mijn vrijen dag. De werkman werd korzelig, zoo'n dok ter ook cm zooveel noten op zijn zang te hebben. En dan kortaf; of hij gehol pen kon worden of niet? Als eenig antwoord wees de medicus den man de deur. Btj de rechtbank te Breda zijn niet minder dan 20 processen tot echtschei ding uit Breda aanhangig l De 74 jarige bakkersknecht v. d. K is «isfermlddag in de Zuiderstationstraat te Groningen door een tram overreden Hij is aan de gevolgen overleden. De bekende voorganger van de Internationale Broederschap In Chtistus de heer Kees Boeken, te BllthovcD, wei gerde «uit beginsel verdcdlgingsbelasling te betalen. Zaterdag werd nu de prachtige inboedel van zijn villa te Btlthoven gerechtelijk verkocht. De prijzen die besteed werden waren schandelijk laag. Om maar iets te noemen een nieuwe Bechstein-ptano ging voor f200, een viool van f 1000 werd voor f 15 verkocht, voor een fornuis weid f 4 betaald. Na den verkoop maakte de villa den indruk geplunderd te zijn. De som van f 2000, ztjode de belas tingschuld van den heer Boeken, was evenwel nog niet bijeen, zoodat eerdaags ook de viila gerechtelijk verkocht zal worden. Naar de Voorw. verneemt, is Za terdag de auto van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, die de voor de trekkingen bcnoodigde bescheiden vervoerde, op last van de justitie aan de grens aangehouden. Ook zijn Zater dag bij alle agenten de reclamebiljetcen en obllgatlën in beslag genomen. In verband met den moordaanslag gepleegd op den rijksveldwachter Van Brakel te Buurmalsen door vier stroopen- de personen in het Beesd9che veld, zijn gistermorgen voor den rechter van in structie te Tiel geleid A,M, V. en diens kostgangers J. B. M. S. en W. S. V.. alle drie te Beesd. Bij het verhoor heeft eerstbedoelde bekend, het schot, dat Van Brakel getroffen heeft, gelost te hebben S. deed, dienst als wilddrager, W. C. V. droeg den lichtbak. Na het verhoor is A. M. V. In het huls van bewaring op gesloten de belde anderen zijn op vrije voeten gesteld. De vierde strooper, de ongehuwde 23-jarige M, v. B., is tenge volge van een schot van Van Brakel overledenzijn lijk is ter gerechtelijke schouwing in beslag genomen. Inzake den moordaanslag op de oud-burgemeester van Philippine, den heer Ceulenaere, en diens echtgenoote, gepleegd in den nacht van 20 Mei 1919 schijnt, naar Zelaadia meldt, een nieuw spoor te zijn ontdekt. De aanvankelijk verdachten. Goethals en Devleeschhou- wer uit Bouchoute en Boelens en de Wulff uit Eecloo, werden indertijd wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Thans zijn zij opnieuw aangehouden en naar de- gevangenis te Gent overgebracht. Zaterdagavond troffen twee rijks veldwachters en een onbezoldigd veld wachter vier personen met een lichtbak waarbij twee geweerdragers stroopende in het veld onder Beesd aan. De rijks veldwachter Van Brakel uit Buurmalsen riep hen aan, waarop 'n liebtbakdrager licht op hem richtte en een geweerdra ger De Lange hem een schot hagel in het been joeg. Van Brakel schoot daarop in de lichting der stroopers en trof een hunneK in den bulk. Gisteravond is deze in het Zlekenhuiste Culembotg overleden. Waar de lezerskring van ons blad zich met den dag uitbreidt, krijgen advertenties in ons blad voortdurend meer waarde. Flora-Bioscope, Waal wij te. De geheimzinnige Ruiter

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6