Bill HÉT ZUIDEN, Tweede Blad Waalwijks Belang BEZOEKT DE BELANGRIJKE vanaf 27 Nor eiber tot 5 Deceiber. BUITENLAND België. Griekenland- Engeland Binnenland. Provinciaal JNienws. No. 93. Donderdag 25 Nov. '20. 43 Jrg. Aan een feestmaal, georganiseerd te Brussel tijdens een feest van de studenten van de vrije universiteit van Brussel waaraan behalve de studenten ook de hoogleerareo en vele autoriteiten deelnamen, heeft de nieuwe Belgische minister voor nationale verdediging, Devèze, de volgende verklaring afgelegd Wij moeten de blaneolandsche zoowel als de buitenlandsche orde handhaven door trouw te blijven aan onze verbon den. Onze buurvrouw Frankrijk ls een trouwe vriendin.'België kan de verbin ding vormen tusschen de volkeren, die overwonnen hebben, maar dan moet België sterk zijn. Hiervoor heeft het een groot leger noodlg. dat betrouwbaar en goed gedisciplineerd is. In Griekenland wordt nog steeds betoogd voor Kosstattjn, die alleen wil terugkeeren als een volksstemming zulks elscht. Deze volksstemming is uitgesteld Men brengt dit in verband met de hou ding van Frankrijk en Eogeland, die dezen terugkeer zullen beschouwen als een vijandige daad fegenover de mogend heden en hebben doen weten dat Grie kenland dan niet kan rekenen op den finantleelen steun der geallieerden en het behoud der streken die het voor zijn groote diensten in den oorlog, bij het verdrag van Sèvres ontving. Misschien zouden ze de troonsbestijging van kroonprins George goedkeuren. Wie spreekt daar van de eerbiediging van de uiting van een volk, van een volksstemming en dat nog wel van 'c dappere Grltksche volk 1 Zeggen en doen is twee, meenen de geallieerden. De Roemeensche kroonprins is veiloofd met de oudste dochter vaa koning Konstatijn van Griekenland. De verloving is feestelijk te Lucern gevierd. Gisteren Is er in Dubl'n een nieuwe moordcampagne op groote rchaal uit gebroken. Volgens de eeiste betich-eo zijn 12 Britscbe officieren en oud-c.fi eieren vermoord. Ze woooden allen bulten de kazernes en velen bunncr zijn in bun woningen doodgescbotea Bij eeo aanval op een huis in een der straten van de stad ontstond er een vechtpartij waarbij een burger en twee militairen gedood werden. Tijdens een vosibatweds'ujd, die gis teren plaats vond en welke door onge veer 15 000 personen bijgewoond we d verscheen opeens een aantal gewapende Brltsche soldaten op het veld. Vanuit het publiek werd onmiddellijk het vuur op de militairen geopend, die het vuur beantwoordden. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij eeo vrouw gedood werd. Het aantal gewonden moet zeer groot zijn. Volgens de 'aatste berichten zijn gis teren in totaal 24 dooden en 100 ge wonden gevallen, Over het bloedbad te Dublin, meldt een draadloos telegram uit Horsea nog de volg nde bijzonderheden; De officieren die te Dublin aangeval len zijn, woonden bulten de kazerne, waren zoo goed als allen weerloos, daar de meesten van hen oog op bed lagen en veertien van hen lieten bet leveo. De militaire overheid gelooft, dat deze moorden die zij als een van de laatste uitbarstingen van een bijna ge fnuikte samenzwering beschouwt, al eenlgen tijd geleden beraamd wa>eo. In bijna alle gevallen werd er op de deur geklopt en de officier op bet oogea- bilk dat hij opendeed doodgeschoten. Werd de deur door een bediende ge opend, dan renden de aanvallers het huls binnen en doodden hun slachtoffer, die geen kwaad vermoedde, op het oogeo- bllk, dat zij het te zien kregen. Ia twee of drie gevallen werden de vrouwen van de officieren uit bed gesleurd en bon mannen voor haar oogen vermoord. Honderden mannen samen deel aan de slachting. Aan een huls verschenen veertig man op fietsen en vermoordden den over rompelden officier. De overheid gelooft dat velen van de moordenaars van het platteland waren gekomen0 kwansuis om een grooten voet bal wedstryd bij te wonen, die gisteren een groote menigte te Dablln had ge trokken. De soldaten en de politie begaven 'Ich daarom 's middags naar het voet balveld waar zij dadelijk vuur kregen van de piketten van de Slen-Felners. Zaj schoten terug en verscheidene men- schen werden gedood en gewond. Enkele moordenaar werden op heelerdaad in hechtenis genomen. Delnhechtenlsnc mlng van dezen geschiedde door een afdeeling polltle-kadetten. De kadetten kwamen langs een huls gereden, toen een vrouw naar buiten liep en alarm maakte, Zy gingen het bois binnen en vonden d-ie mannen die met revolvers gewapend waren en die zij in bewaring namen. In officieel* k logen is men de meeniog toegedaan dat de beweegreden voor de daad was, dat Slno Fein de machinerie vai de rechtspleging in Ie-land wilde verlammen. Dit bewijst bet feit dat bijoa alle gedoode off eieren en burgers be trokken waren bij de krijgsraden en dat de moordeoaars by hen huiszoeking hielden, om papieren machtig te worden. Een van hun voornaamste oogmerken was ook blijkbaar om Slnn-Felnsche ex remlsten voor gevangenneming te vrijwaren. Men verneemt dat in de laatste tien dagen vele bewijzen in handen van de overheid gekomen waren, waardoor ex tremisten gecompromitteerd en een aan tal hunner in hechtenis genomen werden. Anderen waren op het puot om inge rekend te worden. -De misdaden hebben In de heele stad afschuw gewekt en de soldaten en de politie in woede doen ontsteken. De Rijksmiddelen hebben in October 1920 ruim 4 millioen gulden meer opgebracht dan in October 1919 en voor de eerste 10 maanden van 1920 bijna 97 millioen gulden meer dan in die van 1919. De correspondent der „N R C." te Brussel meldt jaspar, de nieuwe Belgische minister van buitenlandsche zaken, neemt als kabinetschef baron Gustave Guillaume, attaché bij de Belgische legatie in Den Haag. Men meent in dit feit een aan wijzing te zien van het spoedig her vatten van de besprekingen met Neder land. De redacteur der „Msb.° seint d d. 22 November In de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet, 'twelk morgen in Ka- door de R. K. O. B. in Nederland. Ook niet-leden worden uitgenoodigd door het deelnemen aan de meeting deze actie te steunen. Dinsdagmiddag zijn met de Ween- sche kinderen naar Weenen vertrokken de dames-leden van 't comité mejuffrouw Anna Graglmans en Maria Rubbens alhier. Zij geleiden de kinderen huis waarts en zullen ongeveer een drietal weken aldaar verblijven en alles in oogenschouw nemen wat door hetR.K. Huisvestings-comité in Oostenrijk is verricht, en wat er op 't gebied van hulpverleening is tot stand gebracht en nog te doen valt op zoo veelzijdig ge bied. Mogelijk zijn wij later wel eens in staat, daaromtrent een en ander mede te deelen, want de toestand schijnt ei nog steeds allerverschrikkelijkst te zijn vooral door het totaal gebrek aan melk voor de kleinen. Wij zagen daarvan den laatsten tijd afbeeldingen die hartver scheurend zijn en die om hulp schreeu wen. Geen wonder dat overal weer actie is voor kerstgaven, speciaal voor melk voor de arme kleinen. Wij vestigen de aandacht van het kunstminnend publiek op achterstaande advertentie betreffende den Kunstavond van a.s Zaterdag. Het is eigenlijk over- Deelname van 8o winkels. Prachtigste étalages van alle denkbare artikelen. veel ambitie om iets goeds te maken, goede verlichting, dat alles zal saam- werken om een duidelijk bewijs te leveren van 't geen Waalwijk tegenwoordig als winkelplaats presteert. Men zal zien dat men hier terecht kan op elk gebied, en dat hier een rijke keuze in een keur van artikelen wordt geboden, zoodat ieder Waalwijker dan ook zeer zeker de Waalwijksche winkels moet bevoor- deelen op de eerste plaats, maar dat ook in de wijde omgeving bekend zal wor den dat men hier voor alles goed en ook concurreerend terecht kan. Wij ge- looven dat vele vreemdelingen hierheen zullen komen om de vele mooie en doelmatige etalages te bekijken en ook om er te koopen. Reeds eiken Zondagavond worden de verschillende etalages zoo druk bewon derd, dat zal nu zeker in veel grooter mate 't geval zijn. Dus a.s Zaterdag en Zondag naar de etalages te Waalwijk 1 Zondag j.l. speelde het eerste XI- tal der W. V. V. Quick een Comp.- wedslrijd tegen B. V. V. Ill te 's-Bosch welke in een 0—0 gelijk spel-eindigde Zondag had onder veler belang stelling een betrouwbaarheidsrit plaats over 30 K. M., uitgeschreven door de fietsclub „de Zwaluwen**, waarvoor door belangstellenden verschillende prijzen waren uitgeloofd. Van de 16 ingeschrevenen verschenen er 11 aan de start. Om 12 uur werd het sefti tot vertrek gegeven en wfcrd direct een stevig tempo ingezet. Jammer dat,.door breken van zijn ketting de\ heer j. v. d. Hoven uit den strijd raakte. /Heftig was de strijd om den premie, voor de eerste ronde, uitgeloofd door den Heer J.v.d. Broek, die door den heet Kerkhof werd inge pikt. De 2e premie voor de 2e ronde, uitgeloofd door de ïipia Th. van Wijk, werd behaald door dhr. A. Nelis, de 3e premi^, uitgeloofd door den heer J. v. Doorén, werd behaald door dhr. Ammers- dorffer. De prijzen werden behaald als volgt le pr. Kerkhof, 2e pr. Ammersdorfler, iner en Senaat zal worden voorgelezen, komt, gelijk gemeld, een passage voor over de betrekkingen met Nederland. Naar wij uit de beste bron vernemen, zal daarin de wensch worden uitge sproken spoedig te komen tot een al- geheele regeling van de economische overeenkomst tusschen Nederland en België. Verder zal de handelwijze van een zeker comité er officieel in worden af gekeurd door de verklaring, dat België nooit de gedachte gehad heeft, zich ter ritoriaal uit te breiden ten koste van Nederland. Tenslotte wordt nog de wensch uit gesproken, dat tusschen België en Ne derland onderhandelingen zouden ge opend worden over de middelen om België's veiligheid te waarborgen. Volgens mededeeling van den Minister van Landbouw heeft het vleesch en de huiden der in 1918 wegens mond en klauwzeer afgemaakte dieren netto opgebracht f 1.113.113.57'/2. Sinds de tweede helft van October 1918 is op gehouden met het afmaken van aan deze ziekte lijdend en verdacht vee. Over 1918 vorderde de bestrijding eene maandelijksche uitgave van pl m. f 104.200 gedurende 1919 per maand rond f 3350. Als totaal bedrag der uit gaven over 1918 en 1919 kan worden gesteld f270,500. Waalwijk, 24 Nov 1920. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 25 Nov. a.s. Donderdag 25 November e.k. zal de afdeeling Waalwijk-Heusden van de R K. O. B. in de bovenzaal van de R- K. Gildenbond een spoedeischende vergadering houden. Hierop zal de sala risregeling der Onderwijzers, vastgelegd in het dezer dagen verschenen Bezol digingsbesluit, besproken'worden.Tevens zullen besprekingen gehouden worden over de meeting te 's Oravenhage op Zaterdag 27 November, uitgeschreven Schitterende verlichting:. Zeer bijzondere - attracties. - 18639 bodig voor de muziekliefhebbers van Waalwijk nog iets te schrijven over dien kunstavond als men weet datjos. Groenen optreedt. De heer Jos. Groenen een der onzen, van eene wereld-ver maardheid, schenkt ons na zooveel jaren weer eens het voorrecht hier op te treden, jaren, die hem voortdurend met roem hebben overladen, zoowel in Duitschland als in ons eigen vaderland, en die hem steeds hooger hebben zien stijgen in de kunst. Zeer zeker zullen velen gebruik maken van deze gelegen heid om Jos. Groenen weer eens te hooren en zijn groote gaven te bewon deren, temeer waar hij dien avond ge assisteerd wordt door den bekwamen cellist den lieer M. Büsch en den niet minder begaafden pianist, den heer G. Gerritsen. Waar wij onze lezers voortdurend op de hoogte hielden van zijn optreden in tal van plaatsen, is het voor ons on- noodig om recensies uit Hamburg, Den Haag, Rotterdam e. a. opnieuw aan te halen. As. Zaterdagavond begint de Win kel- of etalage-week in onze gemeente. Niet minder dan 80 winkeliers hebben hunne medewerking toegezegd en men kan er op aan dat er iets goeds zal worden gegeven. Algemeene deelname 3e pr. A. Nelis, 4e pr. v. d. Wijngaard, 5e pr. B. Maas. De 3 eersten legden de 30 K. M. af in 1 uur en 1 minuut. Wij vernemen, dat het Bestuur van den R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus zich heeft gewend tot de Besturen van A. R. K. A. en van de Af deeling Langstraat van den R. K. Bond van Politie-personeel St. Michaël om adhaesie te betuigen aan zijn verzoek aan den Raad der gemeente Waalwijk om het georganiseerd overleg voor het gemeente-personeel in te voeren. De Besturen van de beide laatste Afdeelin- gen zijn in beginsel bereid het verzoek van St. Paulus te steunen, doch zullen alvorens zich lot den Raad te richten de machtiging vragen van de ledenver gadering. Door den Directeur van het Post en Telegraafkantoor alhier is het ge voelen gevraagd van de Kamer van Koophandel en Fabrieken omtrent voor genomen inperking van den Post-, Tele graaf- en Telefoondienst, bestaande in sluiting van het kantoor voor den post dienst tusschen 12'/2 en 2 uur des middags, sluiting van het kantoor ook voor telegraaf- en telefoondienst vanaf 7'/a uur des avonds en niet openstelling van het kantoor des Zondags tusschen 1 en 2 uur des middags voor Post-, Telegraal- en Telefoondienst. Verder wordt nog overwogen de telegraaf- en telefoondienst later te doen aanvangen dan 8 uur voormiddag op de werkdagen. Wij vernemen dat de Kamer van Koophandel ten sterkste protesteert tegen deze beperking van den dienst. Wanneer het wetsontwerp tot tijde lijke afwijking van de Militiewet met betrekking tot de lichting 1921 wordt aangenomen, zullen van de 32 lotelingen dezer gemeente slechts 10 van de lich ting 1921 worden ingelijfd. In verband met een verleende vrijstelling zullen de nummers 12 en hooger niet worden opgeroepen. De afdeeling Waalwijk van de Algemeene R. K. Ambtenarenvereeniging (A.R.K.A.) zal een ledenvergadering houden op Zaterdag 27 November a.s. des n.m. 3 uur in Hotel Verwiel. Zondag arriveerde de trein uit R'dam te Lage-Zwaluwe met 3 kwartier vertraging-rond half negen. Onmiddel lijk begaven de reizigers zich over den geopenden overweg naar den trein voor de Langstraat, toen onverwacht de snel trein voor Dordrecht met groote snelheid 't station passeerde Dat hier niet een paar 10-tallen dooden en verminkten zijn, is meer geluk dan wijsheid. Of er ook door de reizigers geprotesteerd werd. Te hopen is op meer voorzorgs maatregelen in 't vervolg. Aldus deelt ons een reiziger mede. In het bondsgebouw te 's-Bosch werd Maandag onder praesidium van den heer A. van Rijen, wethouder te Tilburg, de zeer druk bezochte verga dering gehouden van den Centralen Raad der organisatie „Bosschen Diocesanen Werkliedenbond", welke ook werd bij gewoond door Mgr. A. Mutsaers uit Den Bosch, geestelijk adviseur. In zijn openingswoord wees de voor zitter op het vele door den Bond tot stand gebrachteen sanatorium, ont wikkelingscursussen, de spaarkas „Cen trale Volksbank", de hulp aan de door watersnoodschade geteisterde leden waarvoor f 1454.— was bijeengebracht, de levensverzekering „Concordia", de oprichting van den Coöperatieven Bond van Coöperaties, enz. enz. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van Rector van Liempd, die zooveel voor den werkman heeft gedaan. Staande bad de vergadering een Onze Vader en Wees Gegroet voor de ziele- rr.st van den overledene. E n der leden stelde voor de stich ting van een „Moederfonds", bij wijze van moederschapszorg voor gezinnen der leden, waar die noodig is. Het be stuur zal in deze van prae-advies dienen. De contributie voor de Federatie werd van 15 tot 20 cent per lid verhoogd. De begrooting werd vastgesteld op f 43.140. Besloten werd het bestuur te machti gen, zoo noodig, nog een ambtenaar aan te stellen Wijst het publiek op Uwe Etalage door eene advertentie in dit blad. Spotnamen van Noordbrabansche plaatsen. Voor enkele maanden plaatste ik in het tijdschrift „Studiën" onder boven- staanden titel een paar artikels, die in verschillende bladen onzer provincie geheel of gedeeltelijk werden overge drukt, en door velen met meer belang stelling zijn gelezen, dan ik had durven verwachten. Aan het slot verzocht ik de lezers „in hun omgeving de eenvoudigen te beluisteren en de laatste klanken op te vangen van een bijna overal weg stervend volksgeluid". Door enkelen is aan dat verzoek voldaan. De aanvullingen en verkla ringen, die ik mocht ontvangen, be wijzen het duidelijk. Ik ben er de in zenders oprecht dankbaar voor. Maar er moeten, dunkt me, hier en daar nog wel meer herinneringen uit den ouden tijd zijn wakker geworden of uit haar sluimering te wekken zijn. Mag ik mijn lezers vriendelijk uit- noodigen, me die nabloeiertjes op te zenden Uit dankbaarheid voor hun belangstelling zal ik hun gaarne een nieuw nu natuurlijk meer beschei den folkloristisch bundeltje aanbie den. Dat het uit louter geurige bloemen zal bestaan, durf ik niet voorspellen, 't Kan ook gebeuren, dat er enkele stekelblaadjes tusschen raken. Maar 't zal alles en uitsluitend zijn „eigen teul" van Noordbrabantschen bodem. Mariëndaal bij Grave. L. VAN MIERT S.J. BAARDWIJK. Zondag J.l. speelde ooze R. K. Voetbalvereenlging «Juliana* een wedstrijd voor de competitie van den R.K. Voetbalbond tegen «Excelsior* II uit Waalwijk. «Excelsior* werd door «Jullana» geslagen met 8—2. «Juliana* II speelde een vrlendschappe- lijken wedstryd tegen «Hollandia* uit Waalwijk, welke wedstrijd eindigde met een gelijk spel0—0. DRUNEN. Door de P. N. E M. Is als plaatselijk vertegenwoordiger voor de gemeente Drunen aangesteld de heer P. van Dommelen, electrlclen alhier, die alzoo belast wordt met de hulsaaoslui- tiagen aan het plaatseiyk net, alsmede met de controle over de electrlcitelts- meters, ook zal bij naar we vernemen aangenomen worden als erkende instal lateur en zal dan ook zelfstaodig huis- aansluitingen kunnen maken en repa- ratiën kanoen uitvoeren. Met deze benoeming heeft de P.N E.M. eeo zeer goede keuze gedaan daar de heer P. v. D. ais een uitstekend vakman en zeer gedienstig en oppassend bekend staat. Benoemde bij deze proficiat. Naar men verneemt zullen de kos ten voor den ombouw van telefoonge- Winkelweek Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5