Vierde Blad. feüilletom Marko de Bandiet Binnenland. Nieuws uit Hcusden. Gemengd Nienws NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Holland geteisterd door doodelijke Nierziëkten* NUMMER 95 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1920 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk fl.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. JAARGANG. Telef. 38» WAALWIJKSCHE KN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwljkschc Stoomdrukkerij Antoon Tielen Teleur.- Adres ECHO. Naar aanleiding van het bericht in de Telegraaf,, volgens hetwelk binnenkort een wetsontwerp zou worden ingediend, waarbij de regeering voorstelt de grens voor den invoer van bepaalde artikelen te sluiten, zulks met het oog op den stand der valuta In enkele landen, waardoor de verkoop van artikelen van onze eigen nij verheid en industrie wordt benadeeld, meldt ons het Ned. Corr.-bureau, dat wel iswaar overwogen wordt, of en zoo ja, welke maatregelen dienen te worden ge nomen in verband met de toenemende cri sis in de industrie en de daaruit voort vloeiende gevolgen voor het algemeen welzijn en dat hierover de Nijverheids- raad en de Werkloosheidsraad zijn ge raadpleegd, doch dat omtrent de indiening van een desbetreffend wetsontwerp pog niets hekend is. Ook in de kledingindustrie in ons land, dreigt een crisis. - - Van de 8 onderteekenaars van het manifest voor lijdelijk verzet inzake post staking zijn na audiëntie bij den minister vier in hun dienst hersteld, de andere 4 blijven definitief ontslagen. Kaatsheuvel, 26 Nov. 1920. In verband met de opvoering van het groote drama in 5 bedrijven „Paljas", dat Zondag as. in de zaai van het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" zal ge geven worden, is het interressant wat sommige couranten aangaande de op voering van dit stuk door het Zuid Nederlandsch Tooneel schreven. De Tilburgsche Courant schreef o.m.: "Wij hebben van het Zuid Nederlandsch Tooneel reeds vele goede voorstellingen gezien, maar wat wij nu zagen (Paljas) overtrof verre deze verwachtingen". En Het Nieuwsblad van het Zuiden „Zoowel de tragische als komische momenten kwamen goed tot hun recht, dank zij het uitmuntend spel van Ant.' Mertens. die den titelrol vervulde". En in „Roomsch Leven"„Antoon Mertens' spel in „Paljas" stond dan ook zeer hoog en ook van Annie Mertens' prestaties als „Madeleine" kan hetzelfde gezegd worden. Een daverend applaus, na elk bedrijf herhaald, betoonde de waardeering van het publiek voor het goede spel dei artisten". We behoeven hieraan niets meer toe te voegen. Heden had de verkiezing plaats voor 3 leden der Kamer van Koophandel en fabrieken, ter vervulling der plaatsen die met 1 Jan. 1921 door gewone af treding openvallen. De aftredende leden zijnM. A. v. Beurden. Th. A. M. v. Dortmond en M. J. Nieuwstadt. Gekozen werden de heeren M. A. v. Beurden en M. J. v. Nieuwstadt. Her stemming over de vacature T. A. M. vafi „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. IN T LAND DER MOORDERIJEN I. - BEY EN PACHA. 26) Ik bon van oude en doorluchtige af komst.. ik stam af van de prinsen van Albanië die waren - en eigenlijk geble ven zijn -- de meesters van het land.. Ik ben. bovendien, een goede Muzelman, en met een der schijnheiligen die, naarge lang hunner oogen blikfeel ij ke belangen vo gelingen van Christus of dienaars van Allah zijn. Nu, heeft de Turkscho over- weldiging onze nationale eenheid kunnen breken, nooit kon zij Albanië zijnen aard zijne gebruiken, zijn samenhang ontne-^ men. Zij heeft onzen grond verbrokkeld maai geenszins onze zielen gewijzigd Geduldig luistert de wali naar die lange uiteenzetting en schijnt zich af te vragen: Waar wil die kerel naar toe? Marko vervolgt, zicli meer en meer op windende: Is Albanië, uit nationaal oogpunt be schouwd, nog slechts een naam, ik ben "og slechts een prins zonder prinsdom, een heer zonder heerlijkheid, een gene raal zonder soldaten, want ik tel voor niets de voorrechten welke de meester ons t.ie- v. Dortmond. De Harmonie Apollo zal Zondag na 't Lof een serenade brengen bij het werkend lid C. de Vries, welke zijn zilveren huwelijksfeest heden vierde. BESOIJEN. R. W. B. wacht 29 Nov. een zware wedstrijd n.l. te Leerdam tegen L S. V. Hoewel verleden week met 4—0 verloren werd, kan Zondag een betere nitslag verwacht worden, doch dan moet er meer enthousiast gespeeld worden, vooral door de voor hoede. Er kan veel beter gespeeld worden R.W.B.ers, dus het moet Zondag beter gedaan worden. R.W.B. 111 gaat voor de 3e klas B.V B. naar Achillles VI te Tilburg. Er heerscht onder de jeugdige R.W.B.ers een flinke ambitie, wat ongetwijfeld de vereeniging ten goede komt. BES'OIjEN. Na de welgeslaagde uit voeringen welke de meisjes van het R.K. Patronaat op Zondag 14 en 21 Nov. j.l. voor ouders en meisjes hadden gegeven vierden de Patronaatsleerlingen verleden Donderdag haar jaarlijkschen feestdag. De feestdag werd begonnen met een algemeene H. Communie, terwijl de H. Mis door de meisjes van het Patronaat werd gezongen. Daarna vereenigden dezen zich in de patronaatzaal en vierden daar met de damesbestuursleden op genoeglijke wijze feest. Het patronaat mag zich, dank zij de ijverige bemoeiïn'gen van het bestuur en de onmisbare hulp van de Eerw. Zusters In een steeds stijgende belangstelling van ouders er, meisjes verheugen en deze instelling verdient en geniet dan ook, om zijne niet genoeg te waardeeren zegenrijke werking, den steun van allen die in de voltooiing der opvoeding van meisjes, die de lagere school doorloopen hebben, belang stellen. WASPIK. Bij den landbouwer M. J. Verschure werd dezer dagen een paarden tuig gestolen, ter waarde van ongeveer f 70.De zaak is in handen van de politie. Van de(n) dader(s) echter geen spoor. Woensdag sloegen twee paarden van den landbouwer Th. Langerwerf, bespannen voor een hooiwagen, op hol. De dieren liepen dwars over den weg een wei in, na het hek omvergeloopen te hebben. Zij kwamen tot staan voor het Zuiderafwateringskanaal. Een dei- paarden raakte nog te water en werd met veel moeite eruit gehaald. De hooi wagen was gedeeltelijk vernield Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Zondag a.s. speelt „Brabantia" op haar terrein alhier een competitie-wed strijd tegen Wilhelmina II uit Tilburg. Heusden, 26 Nov. 1920. Ooder leiding van een geneesheer wordt bij voldoende deelneming een cursus gegeven In >Eerste hulp bij ongelukken* De commissie tot silchtlng eener Chr. School Is weer voltallig door de benoeming vau de heere» Ds. Huijgens en Leenhouts. Op de Maas sloeg zeker v. d. K. over boord. Gelukkig was er spoedig hulp bij de hand, zoodat erger voor komen werd. Woensdag bood de Gem. Zaug- vereenlglug >Crescendo* een feestavond, of beter gezegd een kunstavond aan. Ioderdaad èa zang èa blijspel (>Sumam cum Jaude*) deden meer denken aan geschoolde artisten dan aan dilettanten. Het applaus der tjokvolle zaal was oververdiend. gooit om af te knagenhet recht op den titel van beyop een banier op het innen van belastingen - Wat verlangt ge dan? onderbreekt de gouverneur. - Ik zou willen dat Albanië een pro vincie ware van het Ottoinaansche Rijk met eigen gebruiken, eigen wetten, eigen grondgebied., een soort onderkoninkrijk, bestuurd door een krachtdadig, volksge zind man, verkleefd aan den Sultan tot den dood, dat welhaast de schoonste parel wezen zou aan den keizerlijken kroon Die man, bewust van de noodwendighe den en verzuchtingen das lands, zou ons Muzelmansche Albanië zuiveren van al wat Christen is, zuiveren van den ontrou wen Sloveen, dien eeuwigen twis' appel W ie het einde wil, mag niei terugdein zen voor de middelen! De rsdeneerende Christen, immer geneigd tof oproer, ge zworen vijand van ons geloof, verbreedt iederen dag de kloof waarlangs de onder gang van den Islam zal doordringen! Hij moet verdwijnen, desnoods in een zee van bloed. En dit eengemaakte Albanië, voor altijd ontdaan van het Christen element, zou, met zijne bergen, zijn ravijnen, zijn heken, zijn wouden, en vooral met zijn ijzeren mannen de ware vesting zijn van den Islam, om de Sloveensche prinsdom men in bedwang te houden welke aan het Ottomaansche Rijk knagen. Nogeens, wat verlangt ge? herhaalt de gouverneur. En met zijne gewoone stoutmoedigheid antwoordt Marko: Ik wil die onderkoning zijn of, ten minste, die wali van Albanië! Gij zijt nog al veeleischend! lacht Omer-Pacha. •Ia, maar die gulzigheid wordt over troffen dooi Het gebeurde lo een onzer groote steden, vertelt de Stand. De daar gevestigde slager X, heeft een flicke zaak en een tamelijk uitge breid personeel. Volgens de nieuwe Atbeldswet moet het personeel een vrije middag per week hebben dien ikreeg het Donderdags. De heeren besloten dien middag geza- melijk gezellig door te brengen, op de rol-3chaa«senbaan van bet restaürant >De Zon*. Zij zwierden er lustig op los ea dron ken haa glas op »deo vrijen middag*, ds nooit door een slagersbedlende ge kende weelde. Het zal vijf uur geweest zijn, toen bij slager X de telefoon waarschuwde. Hallo met X. Ah zoo U spreekt met De Zon* Kunt u mij dadelijk 10 poad leverworst late» bezorgen r Het spijt mij we), maar ik heb nie mand aan de zaak, de lui hebben de vrijen middag. Dat is jammer, ik moet ze direct hebben voor een gezelschap, dat hier is eo leverwosst wenseht. Nou enfic, het is wel verveleod, maar dan spring Ik zelf maar even op de flets Toen X met de worst binnenstapte, zag hij zijn getrouwen, rond de tafel, wachtend op den hartlgeo hap. Of bij raasde of lachte is niet bekend maar dat hij reden bad tot voldoening dat zijn personeel zijn worst lust en hem de klandizie gunde, Is zeker buiten kijf. Dezer dagen werd een agent van politie te 's Gravenhage door een van zijn collega's per fiets aangereden en te gen den grond geworpen, waarbij hij zich ernstig bezeerde. Uit het onderzoek bleek, dat de aan rijder een modern georganiseerde was en bet slachtoffer een Christelijk geor ganiseerde terwijl verder vast is komen staan, da! het ongeluk geheel aan kwaad willigheid ti wijten Is. De betrekken agent zal dan ook zeer waarschijnlijk uit den dienst ontslagen wordeo. Naar aanleiding van deze mededceling Is de Res.-Bode op informatie uitgegaan en het bleek, dat werkelijk een soort ter rorisme in het Haagsche politiekorps op mijne middelen. 't Is mogelijk. Doch waarom mij dit alles zeggen en u terzelfder tijd als muiter aangeven, mij, den eersten magistraat dei- provincie, die voor plicht heb u in hechte nis te doen nemen? Omdat gij almachtig zijt aan het Hot- van den Sultanomdat gij op voet van innige vriendschap staal met den groot vizier Murad, die u niets kan weigeren. En hebt gi.i op mij gerekend om Om mij onmiddellijk te doen benoe men, in afwachting van wat beters, wali van 't is me gelijk welk wilajet van Alba nië. Eerst den titellater zal ik het overi ge wel krijgen, zelfs zonder uwe hulp, En zoo ik niet wilde? Gij zult willen, omdat gi.i onbemid deld zijt en omdat alles te koop is, ook de medewerking van eenen wali Gij zijl op een verkeerd kantoor te recht gekomen; want was ik arm 't was een bewijs dat mijn geweten niet te koop is. Och! antwoordt Marko, 't zal afhan gen van de som welke er voor geboden wordtlaat hooren.... zoudt gij twee duizend beurzen aanvaarden. (227.000 lr)? Neen! Vier duizend! Neen! Acht duizendbetaalbaar in goud binnen de acht en veertig uren en vooruit! Noch tien duizendnoch honderd duizend Is dat uw laatste woord, pacha? - - Neen! mijn laatste woord zal een he vel zijn aan den dienstdoenden officier om u in hechtenis te nemen en onverwijld den krijgsraad bijeen te roepen die u gaat straffen met den kogel! de Katholiek en Christelijk Reorganiseer den wordt uitgeoefend. Tevens vernam het blad rchter. dat de nieuwe hoofdcommissaris krachtig tegen dit terrorisme zal optreden en elke klacht nauwgezet onderzoekt. Het bleek verder, dat dit schandelijk optreden zich niet alleen beperkt tot het politiekorps, maar ook bij de Haag sche Tramweg Mij. olet onbekend |s. Onder Malden Is eeu van Heumeo komende auto. doordat de bestuurder contió'.e over het bestuur verloor, in de tramrails geraakt eo omgeslagen. De bestuurder V. B., uit Nijmegen, werd licht, zijn mede-Inzittende J. Vroe- men, opzichter der Staatsspoor te Nij megen, zwaar gewond. Deze overleed kort na het ongeluk. De auto is door de Justitie in beslag genomen. Te Westerhoven bleef zekere v. K., die zich bij het koffiedrinken ver slikte plotseling dood. Te Nuenen hadden volgens de Tel. eenige arbeiders gedurende den schaft tijd plaats genomen bij een warmen zandheuvel opgeworpen tegen een veld- oven, toen plotseling de zandheuvel gedeeltelijk naar beneden stortte en de arbeiders Van Ansnm en Van de Vorst onder het gloeiende zand bedolf. Met ernstige brandwonden bedekt werden zij opgenomen en per aufo naar het zieken huis vervoerd. De toestand van beide personen is zeer zorgwekkend, vooral die van v. d. Vorst, voor wiens ieven men vreest. j De overige werklieden hadden zich door een overhaasten sprong weten te redden. Te Assen is gevankelijk binnen gebracht de landbouwer H. M. te Nieuw Schoonebeek, verdacht van bedreigingen en zware mishandeling van zijne huis- genooten. In de mijn Nassau te Kerkrade had een z.g. vuurslagbrand plaats, waar door een 5-tal mijnwerkers, waaronder een uit Bleyerheide, zeer ernstige brand wonden opliepen. Een hunner is over leden. De gehuwde S. de G. uit Oost- wedder-Mussel is te Stadskanaal onder de tram geraakt en gedood. Hij laat een weduwe en 8 kinderen achter. Dinsdagmorgen is in een woning aan de Jacob Cremerstraat te Arnhem een treurig ongeluk gebeurd Een 83-jarige weduwe, die met dekens om haar heengeslagen de voeten warmde op een stoof, is op jammerlijke wijze in brand geraakt. In de stoof werd een Verkade-lichtje voor de verwarming toe gepast, dit is omgevallen en heeft ver oorzaakt, dat de licht brandbare omge ving vuur vatte. De bewoners van het huis vonden de vrouw met brandwonden bedektzij doofden het vuur en ver leenden zoo goed mogelijk hulp. In zorgwekkenden toestand werd de 83-ja- rige naar het Gemeente-ziekenhuis ver voerd zij is daar kort na aankomst overleden, Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclameu 30 cent per regel. Op een vergadering den 18en No vember te Petersburg gehouden, verklaar de vSinojeff categorisch, dat de sovjts niet voornemens waren, Ruslands schulden uit den tsarentijd aan het. buitenland te betalen. - Over het bedrag <lat aan don vroege- ren Duitschen keizer uitbetaald is, wordt medegedeeld: in Januari 1919 4.500.000 Mark; in Augustus 1.800.000 tot aankoop van Doorn; in December 10.000.000. Ver der als vergoeding voor den verkoop van huizen in de Wilhelmstrasse, welke aan 't rijk overgingen, 40 millioen, met aftrek van 3 millioen voor belastingen. In het ge heel is den ex-keizer dus meer dan 53 millioen mark uitbetaald. De Idea Nazionale verneemt uit Spez- zia, dat er dooi- een ontploffing vier man gedood zijn aan boord van het vroegere Oostenrijksche oorlogschip Prins Eugen. Er zijn verder veel gewonden. Gisteren werd te Oss gearresteerd zekere de G. wonende aan den Berchem- schen weg. Zij werd door twee Amster- damsche rechercheurs gevangen genomen en naar de gevangenis in de hoofdstad overgebracht. Naar men verneemt gaat 't over een diefstal van meer dan een ton aan diamanten waarvoor de gearresteerde jonge „dame" reeds eenigen tijd in voor arrest doorbracht en daarna is losgelaten, omdat de nasporingen nog niet compleet waren. 'Ie Panningen (L). is een'4 jarig kind terwijl de moeder zich even uit de keuken verwijderde, nadat zij een grooten pot ko kend water op de vloer gezet had, daarin gevallen. Toen de vrouw terug kwam. was. de arme kleine geheel verbrand. Tijdens een huwelijksplechtigheid is gisteren te Oud-Zevenaar een der volgrij- tuigen met zes bruiloftsgasten van den hoogen banddijk getuimeld. De inzitten den bekwamen ernstige kwetsuren. Een meisje moest niet levensgevaarlijke ver wondingen naar liet ziekenhuis worden vervoerd. „Hbld." In een woning aan de Jacob Cremer straat te Arnhem is een 88-jarige weduwe, die met dekens om haar heengeslagen de voeten warmde op een stoof, op jammer lijke wijze in brand geraakt. In de stoof werd een Verkadelichtje voor de verwar ming toegepast; dit is omgevallen. De be woners van hel huis vonden de weduwe met brandwonden bedekt. Zij doofden het j vuur en verleenden zoo goed mogelijk hulp. In zorgwekkende toestand werd de 83-jarige naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Zij is daar kort na aankomst 1 overleden. aardige glimlach Marko's gelaat. Hij kijkt door het raam en ziet op het plein, de ka ravaan landlieden. Zij zitten neergehurkt en schijnen uitgeput. Hij schiet in een lach en roept uit: Pacha! ge zijt een domkop! De wali brengt aan zijnen mond het gouden fluitje dat aan een ketting om zijn hals hangt. Marko springt op den ambtenaar toe en grijpt hem bij de keel. Zijn vingers als een ijzeren klauw, prangen ze toe. De wali wordt rood, blauw, trekt ver vaarlijke oogen, steek zijne tong uit en reutelt, half verwurgd. Met zijn andere hand grijpt Marko hem bij zijn heup en tilt hem op als een kind. Zonder zware krachtsinspanning draagt hij hem tot aan een raam, stampt dit open. Het luipaard, beneden, rijst op bij het hooren rinkelen der glasscherven. Hadji.... help mij!.... brult Marko. Rn hij smakt naar beneden den armen pacha, wiens lichaam met dof gerucht op den grond ploft. Het luipaard springt op hem, rukt met een klauwslag zijn borst open. Als ware die on menschel ij ke moord een sein, de landlieden der karavaan springen op als één man. Alle spoor van afgematheid is verdwe nen. Ze zijn ongeveer met vierhonderd, vast beraden, kloek, gebruind door weer en wind; zij dragen groote knevels en ver- toonen van den boerd enkel zijn nederig plunje. (Wordt vervolgd.) Bijna iedereen klaagt. Het aantal lijders aan nierziekte breid zich voortdurend uit. Duizenden en duizen den menschen in bijna alle steden en dor pen van ons land verkeeren door deze doodelijke ziekte in groot gevaar. Deze verraderlijke kwaal dringt al die per en dieper door, tot dat de arme lijdei ontdekt, dat hij ernstig ziek is, maar dan is het te laat. Hebt l' een nierkwaal? Kunt U constateeren of U aap deze kwaal lijd! of niet? Hier volgen eenige kenteekenen van nierziekte: Pijnen in verschillende deelen van het lichaam; onaangename smaak in den mond bij het opstaan; hardlijvigheid, troebele en ongewoon gekleurde urine, algemeen gevoel van zwakte en prikkelbaarheid,' wallen onder de oogen, enz. enz. En de menschen, die aan pijn in den rug, rheumatiek, jicht, heupjieht. nier en blaassteenen, of pijn in de blaas, spie ren en gewrichten lijden, gaan hieronder gebukt als een gevolg van den toestand hunner zwakke en zieke nieren. Al deze verschijnselen beteekenen, dat de nieren zwak en ziek zijn. Zij moeten versterkt en genezen worden. Wacht niet tot het te laat is. Gaat on middellijk naar Uwen drogist en vraagt hem een doos DE W/TT's Nier- en Blaas- pillen, die uitsluitend voor nier- <m blaas ziekten zijn samengesteld. Zij zullen iedereen volkomen genezen, onverschillig hoe lang men door deze ziekte is aangetast. Maar men moet er vooral op letten, dat men de echte DE WITT's pillen ontvangt in doozen voorzien van blauw met goud geel etiket en een speciaal blauw zegel op de kurk. Mocht men eenige moeilijkheden bij hel verkrijgen van de echte De Witt's Nier en Blaaspillen ondervinden, zendt dan het geld aan E. C. DE WITT CO. Ltd. Den Haag, waarna U onmiddellijk een flacon wordt toegezonden. Prijs f f.75 en 2.75 per doos. DE ECHO VAN IIET ZUIDEN, 11 i

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 13