Tweede Blad Gemeenteraad. NUMMER 95 ZATERDAG 27 NOVEMBER 43e Jaargang. GEERTRUIDENBERG (Vervolg.) De notulen worden ongewijzigd goed* gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE Aanbieding rekening Stedelijke Gods- bulzen. Segeren. Hoe hoog is het batig saldo. Voorzitter, f 15.654.29l/j« Dat had u toch kunnen weten als u de stukken had ingezien. Als wethouder diende u dat toch te doen. Segeren. De pachtsommen worden die In Januari of Maart betaald. Voorzitter. Ik meen in Februari. Segeren. Is dat geen groot renteverlies. Dat is toch jammer. Voorzitter. Laat eens hooren wat u dan zou doen. Segeren. Wel, uitzetten. Voorzitter. Goed. Op welke wijze dan, geef dat eens aan. Segeren. Die zijn er zat. Smolders. Neen. Voorzitter. Wellicht dat er slechts een klein bedrag in kas is, maar op welke wijze zou u dat kasgeld beleggen. Segeren. In kasgeld of gemeentelee- ning of iets dergelijks. Voorzitter. Zoo, zou u het zoo doen. fin wat zou u dan gaan beginnen als u moet gaan betalen. Segeren. In Februari kogien er toch duizenden in. Smolders. Het batig saldo klinkt ver schrikkelijk, maar de heele kwestie is dat de centen pas binnenkomen in Februari, dus als het dienstjaar voorbij is. Ia Januari is er soms geen geld. Segeren. Ik noem f 15.000 nog al wat. Voorzitter. Van morgen heb ik U dat ook al eens uitgelegd. Ik hoop dat u het nu zal onthouden. 2. Aanbieding begrooting Godshuizen. Wordt ter visie nedergelegd. 3. Oaderzoek geloofsbrieven van der heer Meijers. Na voorlezing van al de noodige stukken wordt tot toelating besloten. 4. Voorstel van Burg. en Wetb. om aan den Directeur van het Levens middelenbureau eene subsidie te geven van f 500. Voorzitter. In een vodge vergadering was aangedrongen om den secretaris ook een maand extra salaris te geven. Daa1- tegeff heb ik me verzet wijl ik van meening was dat over salarissen die door Ged. Staten worden geregeld, wij niet moeten tusscheu komen. Later is gebleken dat deze mijne zienswijze de juiste is gebleken, want Ged. S aten hebben een dergelijk voorstel van eene andere gemeente niet willen goedkeuren. Daarom stellen Burg. en Weth. voor den secretaris een subsidie te verleenen van f500 voor de vele werkzaamheden door hem gedurende den oorlog en nog later als directeur van het levensmiddelen bureau beweze*. Smolders. Kan dat bedrag gevonden worden. Voorzitter. Dat bedrag zullen wij vin den uit den post distributie, waar telken- j ire eene leening voor moet worden aangegaan. Smolders, 't Komt dus in ieder geval ten koste van den belastingbetaler. Met algemeene stemmen wórdt daarna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 5. Voorstel van Burg. en Weth. om den weg, loopend langs de fabriek van de firma Speijer en welke deze firma in erfpacht heeft, aan deze firma af te staan en aan den openbaren dienst te onttrekken. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6. Schrijven van den aannemer v. d. Ploeg, houdende het verzoek om uit betaling van een rekening over het dienstjaar 1919. De Voorzitter zegt dat, wijl deze re kening te laat is Ingekomen, niet kan worden uitbetaald tenzij de raad daartoe alsnog besluit. De heer Tak kan niet begrijpen hoe iemand zoo nonchalant kan zijn en vraagt of de rekening soms te laat onder de oogen is gekomen. Voorzitter. Ik krijg van den opzichter wel eens meer klachten dat de menschen zoo laat hun rekening inzenden. De heer Smolders wijst er op dat ook bij de Godsbuizen de rekeningen steeds te laat worden Ingezonden. Men moet op slot de menschen nog achterna loopen om de rekening. De Voorzitter zegt toe nogmaals om tijdige Inzending te zullen verzoeken 7. Schrijven van den heer van Veen Ingenieur-architect te Breda, houdende het verzoek om uitbetaling van een be drag groot f850 voorin 1919 verrichtte werkzaamheden. De Voorzitter zegt dat ook deze re kening te laat is Ingekomen. De werk zaamheden door den heer van Veen venicht, zijn hem bij een raadsbesluit opgedragen. De heer Tak vraagt of er een speci ficatie van is, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Deze wijst erop dat dit geen gewoonte is en het bedrag steeds ineens wordt gegeven. De heer Smolders gelooft wel dat de beer van Veen de werkzaamheden zal hebben verricht maar nu er geen spe cificatie is, is bet voor hem moeilijk voor iets te gaan stemmen waarvan bij niets weet. Scherp. U is toch op de vergadering aanwezig geweest waar hem het werk is opgedragen. Timmermans. Ik kan ook moeilijk mijn stem geven aan Iets waar Ik niets van weet. Voorzitter. Alles heeft toch ter Inzage gelegen. Timmermans. Neen. Wordt besloten de rekeniogen alsnog te betalen- 8. Schrijven van den heer Kievlts, houdende bet verzoek aankoop van een stuk grond. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. van meening zijn dat het moeilijk is grond te gaan verkoopen dat nog geen eigendom van de gemeente is. Wel zal dit elgeudom worden maar thans is dit nog niet het geval en om dan al te gaan verkoopen wordt lastig. In erfpacht geven zou nog gaan, dan kan het overgedragen worden als ook de gemeente het heeft overgekregen. Vervolgens stelt de Voorzitter voor dat de raad ter plaatse eens gaat kijken om de situatie eens te zien, dan kan beter worden geoordeeld. Adressant kan dan reeds van dit be sluit ln kennis worden gesteld. De heer Segeren vraagt of het nu van het geroeenteb# tuur afhangt of dat alles oog lang aan den haak blijft hangen. De Voorzitter zegt dat men in deze weer van den Haag afhankelijk is. Segeren. U moet toch op spoed aan dringen. Voorzitter. Wij zullen U eens naar den Haag laten gaan om dit zaakje eens te hespreken. Segeren- Dat is geen gepast antwoord. Voorzitter. Dan zal u eens zien hoe moeilijk alles gaat. De heer Segeren wijst er op dat het grondbedrijf een winstbedrijf moet wor den en niet mag zijn een verliesbedrijf. Nu heeft het al een 2 k 3 duizend gul den aan de gemeente gekost. De Voorzitter merkt op dat de heer Segeren al weer heel slecht op de hoogte is. Hij moet toch weten dat der gemeen'e het nog absoluut geen geld heeft ge kost, dat het de firma Spijer is die de kosteD, door de heer Segeren bedoeld, heeft moeten betalen. De Voorzitter geeft de heer Segeren nogmaals in overweging alle stukken goed te bestudeeren, alsook de acte be treffende deze aangelegenheid. De heer Segeren zegt dit te hebben gedaan en toen ook te hebben gevonden dat over de betaling van f 30000 door de firma Spijer aan de gemeente geen enkele datum was genoemd. Die firma zou over 50 jaar nog tijd hebben gehad om te betalen. De Voorzitter merkt op dat er in de acte staat vermeld dat de firma Speijer dit bedrag moest betalen zoodra de ge meente alles had overgegeven. Een datum noemen was niet mogelijk, wijl men niet wist of de gemeente het werk zou verrichten. Ik geloof, zegt sprdat het U nu toch wel duidelijk zal zijn. Segeren. Heel duidelijk, maar k wil maar hebben dat het grondbedrijf geen geld gaat kosten aan de gemeente. Wij moeten gaan verkoopen. Voorzitter. Wel een heel mooie tijd daarvoor op 't oogenblik. Segeren. Er moeten borden geplaatst worden dat er bouwterrein te koop is. De Voorzitter meent te mogen veron derstellen dat dit reeds genoeg bekend zal zijn, ook zal het den leden bekend z^n dat hij reeds heel veel moeite heeft gedaan om grond te verkoopen, echter alles staat op het doode punt, men zal een betere tijd moeten afwachten. Segeren. Het is toch een kleinigheid een bord te plaatsen, een langs de Vaart en een langs de lijn, dan kan ledereen zien dat er grond te koop is. Voorzitter. In gewone tijden zou ik het met U eens zijn, maar nu zal het toch absoluut niets baten. Segeren. En in andere plaatsen dan, zooals in Tilburg en Breda. Voorzitter. Overwegend bezwaar heb ik er niet .tegen, maar ik zie er geen heil in. Segeren. Ik heb daarop al lang aan gedrongen, zoodra al toen het grondbe drijf aan Burg. en Weth. kwam. Toen heb ik al gezegd dat het een winstbedrijf moet worden. Wat kost zoo'n bord Als de gemeente het niet meer kan betalen, dan wil ik er gaaroe tien gulden bijleggen. Voorzitter. Hoeveel zou U er dan willen plaatsen Segeren. Een stuk of vier of vijf. Smolders. Waar zijn de borden geble ven bij den molen, mijnheer Segeren Segeren. Die hebben ze weggehaald, (Gelach.) Het kan best zijn dat ze deze ook weer weghalen. Smolders. Ik ben er ook voor om borden te plaatsen, dat heb ik al een9 meer gezegd. Ot het nu echter een goede tijd daarvoor is, weet ik niet. Timmermans. Ik zou er ook een bij den heer Stassen plaatsen en dan zoo dat men het vanuit het spoor en de tram kan zien. De Voorzitter zegt dat daar de grond oog moeilijk kan worden verkocht omdat hij nog niet is over gegeven en dat zal nog wel wat aanloopen, wijl zulks bij de wet moet geschieden. Segeren. U komt nog al dikwijls in den Haag. Zou U geen stappen kunnen doen dat het spoedig ons eigendom is. De Voorzitter «zet nogmaals In den breede uiteen welke wegen moeten wor den bewandeld eer alles tot zijn recht is gekomen. De heer Tak Is ook voor het plaatsen van borden, maar zou er een plattegrond op willen laten aanbrengen van de te verkoopen perceelen. De Voorzitter wijst er op, dat met het oog op de Buurtspoorwegen, men overal, vooral het voormalige exercitie terrein. de grond niet kan verkoopen. Smolders. Ik zou borden plaatsen ln leder geval, maar waar en hoe deze zullen geplaatst worden zou ik aan Burg. en Weth. overlaten. 9. Schrijven van de heeren Tak en Santbergeo, houdende het verzoek, grond gelegen in den polder, in erfpacht te mogen krijgen. De Voorzitter zegt dat het gewenseht is eene dergelijke aanvraag eerst in ge stoten vergadering te behandelen, omdat over de te stellen voorwaarden en prijs moet worden gesproken. Ook kan men ln beginsel eerst be sluiten of men daartoe al of niet ge negen Is. De heer Segeren wil het 't liefst In opeobare vergadering behandelen. Spr. had liever gezien dat men het water daar een meier meer had uitgediept. Voor den polder was dat beter geweest en de haven was er mede door In orde gekomen. Wil de raad echter ln geheim de zaak behandelen, dao *k nr toch voor, zegt spreker, dat de belanghebbende daarbij niet tegenwoordig Is. Tak. Wil de heer Segeren dit maar aan mij overlaten. De heer Timmermans wijst er op dat men zeer voorzichtig met dergel^ke zaken moet zijn. Voldoende toch heeft men daarmede reeds geleerd. Met het oog op de uitbreiding moet men zeer voorzichtig zijn. Spreker zou liever den grond daar nog renteloos laten liggen, dan nu in erfpacht te geven. Hij zegt dit niet om adressanten onaangenaam te zijn. maar om het belang van de gemeente. De Voorzitter stelt voor dit schrijven aan te houden tot eene volgende ver gadering. Intusschen kunnen de teeke- nlngen eens worden Ingezien. Timmermans. Ik kan me best met uw voorstel vereenigen. Meteen zou dan ook al besproken kunnen worden het uitdiepen van de haven. Voorzitter. De haven is eigendom van het Rijk. Smolders. Dat is waar, maar er hangt daar steeds een ongezonde lucht, vooral zomers is het er dikwijls niet om uit te houden en ik begrijp niet, dat de Gezondheidscommissie daar nog geen aanmerking op heeft gemaakt. Walgelijk i9 dikwijls de lucht die opstijgt uit het water en dat wordt dan misschien nog door menschen voor drinkwater gebruikt. Ik weet het, de haven Is van de Water staat, maar deze doet er niets aan, want vroeger is al eens getracht dat ze daar verbetering ln bracht, maar ze komen er niet van ln en ook na zal ze het niet doen, zoodat het noodig is dat wij zelf de handen aan den ploeg slaan. Voorzitter. Indien de Gezondheids commissie een klacht er over indient, bestaat er misschien wel kans. De heer Tak zegt dat verbetering van de haven ten allen tijde door de ge meente zal moeten worden gedaan, aan gezien het Rijk bij Kon. besluit bepaald heeft, en zulks reeds ln 1875, dat de binnenhaven niet door haar wordt onder houden, wel de buitenhaven. 't Zal dus steeds tegen windmolens vechten zijn, als men tracht dat het Rijk deze kosten op zich wil nemen. De heer Timmermans zegt dat dan ook de loswal In behandeling kan worden genomen, allemaal zaken die aaneen sluiten/ Thans wil hij er niet verder op ingaan omdat het geen punt van de agenda nltmaakt. Wordt besloten bet schrijven tot een volgende vergadering aan te honden. 10. Schrijven van den Boerenbond houdende het verzoek voor een te houden cursus in paardenkennis gebruik te mogen maken van een schoollokaal. De haer Timmermans zegt alles voor het onderwijs te gevoelen maar hfy geeft toch ln overweging dat wordt opgelet dat de lokalen worden gesloten, want nu kan het hoofd der achool maar voor portier spelen en dat is geen toestand. Onverschillig wie gebruik maakt van een schoollokaal moet zorg dragen dat dit behoorlijk wordt gesloten. De Voorzitter zegt toe maatregelen to zullen treffen die het gewenschte resultaat brengen. 11. Benoeming van een boekhouder en schatter voor het grondbedrijf. De Voorzitter zegt dat, alvorens tot een oproeping kan worden overgegaan, eerst het salaris moet worden vastgesteld. Burg. en Weth. 9tellen voor de jaar wedde voor den boekhouder te bepalen op f 200 en voor den schatter op f 50 per jaar. Voor het ineen zetten van de boeken heeft de boekhouder in het begin nogal wat werk maar later zal dat niet van zulk een groote omvang zijn. Smolders. Moeten deze heeren alt de gemeentekas worden betaald. Voorzitter. Neen, uit die van het grondbedrijf. be Timmermans vraagt wat de taak is van de schatter. Moet deze de geheele oppervlakte ineens schatten of telkens leder hoekje of perceel De Voorzitter zegt dat van te voren niet valt te zeggen wat hij moet schatten, dat zal al zijn* wat men te koop vraagt. Voorlooplg zal deze het wel niet druk hebben, das kaa er eens iets verkocht worden dan moet hij er zijn. Bovendien kan dan van de opbrengst van verkochte perceelen met het aanleggen van 9traten worden begonnen. Was er geen grond bedrijf, dan moet de opbrengst rente- gevend worden belegd. De heer Timmermans vraagt ln welke bladen men de oproeping wenscht te doen. De Voorzitter zegt dat het moeilijk zal gaan om menschen van bulten de gemeente te gaan benoemen aangezien de jaarwedde niemand in staat zal stellen er expres voor van een andere plaats hier heen te komen. Segeren. Een benoeming moet eerlijk heidshalve zijn recht hebben en daarom zou Ik de oproeping in een paar bladen plaatsen, b.v. in De Echo van het Zuiden, De Bredasche Courant en De Dongebode. Voorzitter. Ik heb daartegen geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt hierna aldas besloten. 12. Verzoek van de gemeente-werk- Ueden om een kindertoeslag te willen verleenen. Voorzitter. Bnrg. en Weth. stellen voor f 1.per week en per kind beneden de 14 jaar te verleenen. Timmermans. Hoe hoog zal dit bedrag dan komen per jaar voor beiden. Voorzitter. Dat is niet te bepalen, wijl men niet weet wat de toekomst brengen zal. Timmermans. Is het aantal kinderen dan bekend? Voorzitter. Ik geloof twee, maar zulks doet aan het beginsel niets af. Hoe meer kinderen men heeft, hoe zwaarder de zorg Is, vooral in die jaren. Timmermans. Het spijt me, maar ik kan met bet voorstel van Burg. en Weth. niet mee gaan. Ik verkle?, Ik wensch niet mee te doen aan een verkapt com munisme, ik wil de kinderen aan geen staatszorg zien. De verdiensten van een werkman moeten niet worden bepaald naar het aantal kinderen, maar naar de ar beidsprestatie. Het zou rare gevolgen met zich brengen indien een werkman met 4 kinderen, die niet zooveel pres teert, meer ging verdienen dan een werkman die veel meer presteert en maar een of twee kinderen heeft. De heer Tak zegt dat dit alles heel mooi mag klinken, maar merkt op dat het theorie uit de onde school Is. Z. 1. is het billijk dat groote gezinnen worden geholpen en een gelakktg verschijnsel acht hij het, dat ln bijna alle kringen men daartoe dan ook al wil overgaan, vooral gedurende en na den oorlog. De heer Timmermans wijst er op dat de oorlog, die nog zoo kort achter ons ligt en zulke dlnpe wonden beeft gesla gen, niet alleen ln de oorlogvoerende landen maar ook ln die er bulten heb ben gestaan, ons veel heeft geleerd. Frankrijk propageerde gedurende den oorlog ook dat de moeders de productie moesten opvoeren. Men had kanonnen- vleesch noodig. Spreker zegt dat, zoolang op zulk eene vreeselijke manier de levens van 20 jaar worden verwoest, hij zich daarvoor niet kan geven. Loon naar arbeid, dat Is de znlverstn berekening. Spreker wil wel verhooging van loon geven, maar dan omdat de man zijn loon waard Is. De Voorzitter en de heer Tak bestrij den den heer Timmermans principe. De heer Tak wijst er op dat al meer en meer menschen, ook in Frankrijk, ge lukkig tot de bezinning zfyn gekomen dat ze tot Iets hoogers zijn geschapen dan kanonnenvleesch en de mensch zich daarvoor niet zoo gemakkelijk meer zal beschikbaar stellen. Vandaar dan ook dat dit niet als ar gument gebruikt kan worden. De hee£ Segeren meent dat beide heeren gelijk hebben. Evenwel weet hij zeker dat uit do grootste hulshoadens de beste werkers voortkomen. Ra nog eenlg discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth. met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Timmermans. 13. Schrijven van den Nederi. Bond van Gemeente-ambtenaren, houdende het verzoek dat de gemeente voortaan de pensloeas-bQdrage voor de ambte naren zal betalen. De Voorzitter zegt dat in de meeste gemeenten [op dit verzoek Is ingegaan. In deze gemeente is er, met het oog op vereenlglng van gemeenten iets tegen te zeggen omdat ambtenaren daardoor, die op wachtgeld zijn gesteld, misschien langer znllen gaan wachten met 9olllcl- teeren. De heer Scherp stelt voor op het verzoek van de ambtenaren in te gaan vooral omdat het bedrag niet zoo groot zal zijn en ook wijl het in iedere ge meente wordt gedaan. Met op een na algemeene stemmen, de Voorzitter (ook lid van den raad) bleef bulten stemming, aangenomen, 14. Schrijven van den heer J. de Hoogh, houdende het verzoek om eer vol ontslag als rentmeester van de Gods hulzen. De Voorzitter stelt voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleeDen en wij9t er op dat de heer de Hoogh steeds een accuraat ambtenaar is ge weest die bij allen In hoog aanzien stond. Wordt besloten het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. 15. Verzoek van de firma De Wit fc Co. houdende het verzoek eene oprit op het trottoir te mogen laten maken. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. voorstellen aan dat verzoek te voldoen mits men genegen is eene recognitie van fl te betalen. De heer Smolders acht eene recogni tie van f 1 voor de tegenwoordlgen tijd vooral, veel te laag. Zelfs heeft hij ook een oprit en behoeft daar ook maar f 1 voor te betalen, maar hij acht dit ge woon schandelijk laag. De heer Segeren is het met den heer Smolders eens doch geeft In overweging het bedrag van de rscognltie te behou den op f 1. 16. Vaststelling huurwaarde van het hoofd der school. De Voorzitter wijst er op dat de huurwaarde ook 15 pCt. van het salaris kan bedragen. Ze stellen echter voor deze te breogen op f450. De heer Timmermans zegt niet tegen dit voorstel te zijn maar spr, wil er toch gaarne even op wijzen dat hij een groot half jaar geleden, toen hg begrootte dat oa de wjjzlglng van het hul9 de huur gebracht kon worden op f400, goed door hem was gezien, al werdt dit zeer bestreden. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 17. Regeling van de bezoldiging correspondent van de arbeidsbeurs. De Voorzitter zegt dat de Minister aandringt een salaris te geven. Burg. en Weth. stellen voor f200 salaris te ver leenen. Door het Rijk wordt daarin 40 pCt. ten goede gekomen. Smolders. Wie is hier Correspondent. Voorzitter. De Both. De heer Timmermans zegt dat deze mijnheer zich Indertijd heeft aangeboden het baantje gratis te verrichten en nu dit wordt bezoldigd moet er een oproe ping worden gedaan, anders zou men bulten het boekje gaan. Bovendien zoa het gemakkelijk worden een baantje machtig te worden. Men zegt eenlgen tijd het voor niets te zuilen doen ea kort daarop vraagt men salaris. De Voorzitter merkt op dat de heer de Both Is benoemd en nu de Regeering gaat voorschrijven dat hij bezoldigd moet worden, kan men hem niet ontslaan. Daar is geen enkel motief voor. Timmermans. De Regeering kan voor schreven, maar wij kannen betalen. De Voorzitter merkt op dat de aan stelling heeft plaats gehad als is voor geschreven. Nu een baantje een beetje wordt bezoldigd, gaat het niet aan iemand te ontslaan, daar gelaten nog of men daartoe het recht nog wel heeft. De heer Timmermans zegt dat het bij hem niet om den persoon gaat, doch wanneer er een bezoldigd baantje komt moet leder belastingbetalend gemeen tenaar het recht hebben daarnaar te solllclteeren. Behoeft dat niet, dan kan, zooals nu, eenieder wel komen dat ze een baantje voor niets willen doen en wat later komt men dan in aanmerking voor salaris. Zoo zit er oen leelijke seheeve kant aan de zaak, die spreker hindert. De Voorzitter zegt dat er niemand voor was te vinden het werk gratis tt doen en nu er een weinlgje salaris aan wordt gegeven, zou het onbillijk zijn hem dit niet te geven. De heer Tak is het geheel met den Voorzitter eens. Er Is gehandeld volgens de bestaande Instructie en die na te gaan wijzigen zoa onbillijk zijn. De heer Segeren meent dat de oplos sing spoedig zal zijn te vinden. Men De Echo ras het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5