m\\ lier. Binnenland. Gemengd Nieuws, h ontslaat den heer de Boib ca benoemt hem weer aanstonds. Spreker weet zeker dat niemand tegen hem Is. De Voorzitter zegt dat in de meeste plaatsen deze betrekking aanvankelijk gratis is verricht, doch thans aan de in 'c begin benoemden Is gelaten.*^ De beer Smolders wil met het voor stel van den Voorzitter mede gaan. Ware de Minister nog niet gekomen met dit voorstel, dan had de man nog steeds alle werkzaamheden gratis moeten ver richten. Misschien wil hij het ook nu nog wel niet hebben, zegt spr. Na nog eenige discussie, waarin geen nieuwe gezichtspunten worden geopend, wordt het voorstel van den Voorzitter in omvraag gebracht en met op een na algemeene stemmen aangenomen Tegen stemde de heer Timmermans. De heer Timmermans beveelt toe komstige liefhebbers van baantjes aan eerst iets voor niets te doen dan draait men er later zoo maar in 17. Schrijven van het Hoofdbestuur van De Hanze, houdende het verzoek om eene subsidie, groot f325, voor de Hanze-cursus. Wordt besloten bij de begroottng te behandelen in een volgende vergadering. Schrijven van de harmonie „Apollo", houdende het verzoek voor dit jaar hare toegezegde subsidie met f75 te ver- hoogen en te brengen op f 150. N De Voorzitter wijst er op dat de har monie in elk opzicht in bloei toeneemt en steeds bereid wordt gevonden open bare feestelijkheden op te luisteren. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 18. Schrijven van den heer Opper- mans, hoofd der openbare lagere school, houdende het verzoek een leerkracht te benoemen voor het herhalingsonderwijs aangezien zich daar zooveel liefhebbers voor hebben aangemeld, dat een leer kracht te weinig is. Voorts wijst het hoofd der school er op, dat alleen de onderwijzer C. van Beers zich beschikbaar stelt. De heer van Beers wordt daarna met algemeene stemmen benoemd. 19. Schrijven van de Wed. Crooswijk, houdende liet verzoek haar gedurende de wintermaanden f 1.per week meer sa laris te verleenen aangezien zij een schoollokaal meer moet schoonhouden en dagelijks een kachel meer moet aanma ken. De voorzitter zegt dat Burg. en Wethou ders voorstellen op het verzoek in te gaan. De heer Smoldersvraagt hoeveel de weduwe nu heeft, waarop de voorzitter antwoordt van f 9. Met algemeene stemmen wordt besloten de gevraagde verhooging te verleenen. 20, Ontwerp overeenkomst met den Ont vanger der Registratie te Oosterhout. Na voorlezing wórdt conform het voor stel besloten. Plannen omtrent het plaatsen van de kiosk. De voorzitter zegt dat de kiosk zoo moet worden geplaatst dat het mooie uit zicht op de Markt niet wordt belemmerd. De meesten zijn van oordeel dat voor het raadhuis de beste plaats is en dan moet de kiosk zoo worden gezet dat de passage in geen enkel opzicht wordt belemmerd. De heer Smolders acht voor het raad huis de plaats absoluut niet goed voor de kiosk. Liever zou hij het raadhuis willen verplaatsen dan de kiosk daar neer zetten. Spreker geeft in overweging de kiosk te plaatsen op het breedste deel van de Markt dan zal de muziek het meeste effect maken. De heer Scherp meent dat de muziek bij de laatste festiviteiten, toen de kiosk voor het raadhuis heeft gestaan, zeer goed heeft voldaan. Alle muzikanten hebben er over geroepen. De heer Smolders merkt op dat de mu' zikantén daar niet zoo goed over kunnen oordeelen als het publiek. Wordt aangehouden. Voorstel om aan Mej. Scherp, onderwij zeres in de nuttige handwerken, een maand extra salaris te verleenen. De voorzitter wijst er op dat deze on derwijzeres onder de gemeente-ambtena ren behoort. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel aangenomen. Vervdlgens deelt de voorzitter mede dat hij met de burgemeesters van Dussen en Raamsdonk en de Directie van de papier fabriek De Maasmond een onderhoud heeft gehad zulks in verband met het stop zetten van deze fabriek. De Directie betreurt het tot deze maat regel te moeten overgaan maar kan door' de lage valuta-stand daartoe gedwongen niet anders. De werklieden zullen 70 pCt. wachtgeld uitgekeerd krijgen mits ook de gemeente 10 pCt. daarin bijdraagt. Voor deze gemeente zal dit bedrag nog niet zoo groot zijn wijl de meeste werklieden el- ders wonen. Wordt goedgevonden. Afstaan terrein aan de Godshuizen. Wordt besloten Burg en Weth. te machtigen met de Regenten van de Gods huizen deze aangelegenheid te regelen. De heer Timmermans vraagt hoe het met het bouwen der woningen staat. Dat blijft maar hangen en als de inspecteur t» 's Bosch geen antwoord geeft moet over dezen heen maar gewerkt worden want de nood is zeer gioot. Spreker vind', het niet prettig hef te moeten zeggen, doch blijft de bouwcom missie zoo maar zitten dan moet de ge meente maar het werk uit haar handen nemen en zelf beginnen. Ook de heer Smolders is van msening dat de bouwcommissie-niet goed werkt en deze is er dan ook sterk voor om, indien de commissie geen flink afdoend ant woord geeft, de werkzaamheden zelf ter hand te gaan nemen. De heer Timmermans wil thans ook met geen kluitje meer in het riet worden weg gezonden en eischt een vlug en goed ant woord. Verder vraagt spreker of er voor de wo ningen van de P. N. E. M. geen steenen paadje gelegd kan worden want nu is het dikwijls bij regenachtig wéér moeilijk de woningen te bereiken. De Voorzitter zegt dat het 't beste zal zal zijn reeds met het aanleggen van de trottoirbanden te beginnen dan zal men van zelf reeds een droog pad krijgen De heer' Smolders wijst ook op den slechten toestand aan de Haven. De lieer Timmermans wijst er nog op dat op de Markt een groot huis, een ka zerne haast gelijk leeg staat. Blijft dat nog heel lang leeg staan, b.v. zeker nog een jaar, dan zou hij er zoolang menschen in willen laten wonen want er zijn er nu nog genoeg die moeten verblijven als het ware in varkenshokken. De Voorzitter zegt dat dit niet meer zoo- lag zal duren eer dat voor Raadhuis wordt ingericht. Om er nu menschen in te gaan zetten moet hij ontraden. De heer S/geren betreurt het dat in een vorige vergadering waarbij hij niet aan wezig kon zijn, besloten is niet in te gaan op het verzoek van de N. Br. Waterleiding Maatschappij. De Voorzitter achtte het, en de raad met hem, beter daarmede te wachten totdat de vereeniging van gemeenten heeft plaats gehad. Ook acht hij 't niet den gewensch- teii tijd daarvoor wijl het nu een zeer ab normale tijd is en het vrij zeker is dat de prijzen in de toekomst lager zullen wor den. Daarna wordt de vergadering gesloten. Opheffing suikerdistributie! De sedert eenige weken ingetreden zeer belangrijke daling van den suikerprijs op de wereldmarkt maakt het onmogelijk het thans bestaande stelsel van levering van gerantsoeneerde suiker tegen goedkoopen prijs en van niet-gerantsoeneerde suiker tegen hoogeren prijs hier te lande nog langer te handhaven. Derhalve wordt met ingang van 28 Nov. het bonnenstelsel voor de suiker beëin digd en zal bijgevolg op bon no. 61 en vol gende geen goedkoope suiker kunnen ge kocht worden. Voortaan geldt voor suiker slechts één uniforme prijs. I»a rdoor komen ook met ingang va» genoemden datum te vervallen de tot d is- verre bestaande maximum-prijzen voor suiker van f 94 per 100 K.G. in den groot handel, van f 95.75 per 100 K. G. in den tusschenhandel en van 17,5 cent per half pond voor de gerantsoeneerde op Rijks suikerbons verkrijgbaar gestelde huis- houdsuiker in den kleinhandel. In verband hiermede hebben suikerpro ducenten zich verbonden tot nader order de voor binnenlandsch gebruik benoodig- de witte suiker te leveren tegen ten hoog ste f 80 per 100 K. G. exclusief zak, of f 81 per 100 K.G. inclusief zak, zoodat er in den groothandel een daling is vtyi f 14 per 100 K. G. Naar aanleiding van bovenstaand he- Groote 4-weeksche seriefilm. Boeiend van 't begin tot het einde. o— Programma 1- De Tarentaise, Cekl. natuuropname. 2. Snippenmie in den Dierentuin.^ rl*| Teekeningen, Komisch. 3- Pathé Journal P. Act. 4- Hoofdnummer 4-weeksche seriefilm l!)e, He en 12e episode, ieder 2 deelen Avonturen. 5- Papoel en Pimpernel, Komisch. o Korte Beschrijving van „De Geheimzinnige Ruiter 10e, 11e en 12e episode (Slot). We zagen dat Maud Strange door een stervende schipbreuke ling uitgenoodigd werd om een verklaring te komen aanhooren, haar -betreffende. Terwijl Maud naar het tragisch verhaal over hare ouders luistert, komen Kil- mann en de Inca's op hen af stormen om zich van „de godde lijke prinses" meester te maken. Maud wordt echter weer ontzet. De bende van Kilmann heeft een een schuilplaats gevonden bij den pelsjager Corbet. Deze heeft drie prachtige leeuwen gevangen die hij in een onderaardsch hok heeft opgesloten. Kilmann weet Maud in een hinderlaag te lokken en na zich van haar te hebben mees ter gemaakt, besluit hij haar aan de leeuwen als voedsel voor te werpen. Bij de worsteling die hier bij tusschen Klilmann en Maud ontstaat, gooit deze laatste een petroleumkruik omver en is deze in brand geraakt. Als het meisje zich in het leeuwenhol bevindt is zij door een vlammengordijn van de leeuwen gescheiden. De schimmenruiter heeft uit de verte den aanval gezien en komt nog juist bijtijds om Maud van een wissen dood te redden. De Inca's willen tot eiken prijs de orakels in vervulling doen gaan. Het jonge meisje, zoowel als Jackie met zijn cow-boys en de schimmenruiter zijn alle door hen gevangen ge nomen. De schimmenruiter is zoo als gebleken is Maud's broeder genaamd Roy Strange Alle zullen werkloos het huwelijk van Maud met d^n prins en haar offering moeten gadeslaan. Maar het hu welijk mocht niet voltrokken wor den zoolang de hemel geen teeken gegeven had. Toevallig breekt een onweer los en het bliksem licht wordt beschouwd ais een teeken des hemels. Doch voor de Hoogepriester de heilige spreuk heeft voleindigd slaat een vuur bol uit de lucht op den Inca-tempel neer, die hem dra in een vuurpoel verandert. Mand weet met haar broer te ontvluchten, maar de Inca's, aan het noodlot gehoor zamend blijven in den tempel en worden onder de puinhopen bedolven. Intusschen is Robert Rushe, Maud's bruidegom van het Fransche front teruggekeerd. Op zijn vraag of zij hem nog kan liefhebben trots zijn door een wonde aan het front opgeloopen misvormd aangezicht antwoordt zij dat zij er trotsch op zijn zal de vrouw van zoo'n held te zijn. De storm is voorbij. Kilmann en zijn bende bestaan niet meer, de Incas liggen onder de puinhoopen van hun tempel bedolven. Maud en Robert keeren tnsschen de vreedzame menschen terug. richt wordt ons medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt van de suikerproducen ten, de goedkoopere levering reeds te doen ingaan op Maandag 22 November j.l. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begre pen? Beseft men het gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weer standsmethode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urinekwalen, zenuwover spanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waar schuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger ver schijnselen ontstaan als rheumatiek, vor ming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasontsteking, waterzucht en urinezuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, in dien de regels van de natuur: gezond ver stand, eenvoudig voedsel en geregelde ge woonten werden toegepast. Maar ronduit gezegd, v krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevol gen van verwaarloozing. Behoed de nie ren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij versterken de «nieren, lenigen de blaas en hun werking doet de verschijnselen, door verzwakking van deze organen ver oorzaakt, verdwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Fos ter op de doos vookomt), zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. OrieDumoulin, Markt, a f 175 per doos. BESOT JEN. Na het eerste jaar bestaan, had Vrijdag 19 Nov. j.l. een vergadering plaats in de R. IC. Kerk, waarbij de Eerw. heer Pastoor aan de leden verslag uitbracht over de financiën en werkzaam heden der St. Elisahethsvereeniging. Volgens mededeeling bleek, dat de in komsten bedroegen f 900.54,5, de uitgaven f 898.81, zoodat een batig saldo overbleef van f 1.73,5. De Vereeniging telt 281 leden, waarvan 19 werkende leden, 26 weldoeners, 9 eere leden, 9 donateurs en 36 begunstigers. Hierdoor was zij in staat aan de hulp- behoeftige parochianen, de volgende gif ten te doen en daarvoor aan te schaffen: Voor aangekochte goederen een bedrag van f 604.27, verschafte levensmiddelen f 224.54 en werkzaamheden f 70. Door vrijwillige bijdragen der leden en parochianen in natura, kon onze vereeni ging buitendien, nog circa ter waarde van f 500?— uitdeelen, terwijl zij zich mag ver heugen, bij het sluiten .van het boekjaar nog een ruime voorraad op magazijn te hebben. De ZeerEerw. Heer Pastoor sloot deze vergadering met een hartelijk woord van dank en opbeuring deze nuttige vereeni ging steeds mild te blijven steunen. Na bovenstaand verslag, mogen wij deze vereeniging gelukwenschen, niet hare nuttige werkzaamheden en succes reeds het eerste jaar behaald. Dezer dagen werd door een missio naris in de R. IC. Kerk alhier een verzoek gericht om geldelijken hijstand voor een te stichten missie op het eiland Celebes in Oost-Indië. Zonder een collecte te houden werd dien dag door de kerkbezoekers in het daartoe aangewezen offerblok bijeengebracht een som van f 180. RAAMSDONKSVEER. Als ouderling en diaken der Ned. Herv. Gem. werden door het Kiescollege herkozen de heeren J. G. Knaap en D. Zijlmans TBz. Een der onderwijzeressen zou vol gens de vorige week door de Regeering bij de Tweede Kamer bekend gemaakte sa larisregeling over het jaar 1920 geen ver hooging meer ontvangen, doch van het ontvangen voorschot van 200 gulden nog 20 gulden terug moeten geven. Begrijpt men nu de teleurstelling, zoo niet de bit tere ontstemming van de schoolwereld. Heusch, zij is niet de eenige, wier sala risregeling prachtig wordt!? „Kom", zoo dacht zeker, dhr. E. „laat ik eens een lekker maaltje paling van gen". Hij trok er op uit met mand en steekschaar en jawel hij ving. Doch daar komt onze ijverige veldwachter de Cloone die ving ook, hij nam èn visch en hel vischtuig in beslag en E. karde naar huis •zonder visch, doch met het weten: „Ik heb een proces"! Dhr. A. v. d. Heijden werd aange steld als tijdelijk weger aan de Weegbrug Gils, die vele jaren „weger" geweest is, en zulks in de plaats van dhr. Zijlmans-van nu bedankt had. Dl'SSEN. Heden Donderdagmiddag was alhier in de kom der gemeente een heele oploop van volk daar er uit noordweste lijke richting een vliegmachine, tweedek ker, aankwam zeer langzaam en op ge ringe hoogte. Het volk denkend dat zij dalen zou, schaarde zich bijeen, maar de machine maakte een mooi rondje om den kerktoren heen en verdween vervolgens in zuidelijke richting. SPRANG A. s. Zondagmiddag 2 uur zal in dc Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. J. H. van Paddenburg van Capelle. S. V. V. I speelt a.s. Zondag een comp. wedstrijd voor den B. V. B. tegen Alexander I te Tilburg. BAARDWIJK. Naar wij vernemen zal op 28 Depember a.s. de aanbesteding plaats hebben van 14 arbeiderswoningen voor de Woningbouwvereeniging „Baard wijk". Op 20 December a.s. zal door den 1 architect aanwijzing worden gedaan op het terrein. DRUNEN. Ik moet 'n verslag geven over het „Eerste Winterconcert" dat ge geven is door onze Harmonie „de Volhar ding" op Maandag 22 November in dc zaal van den Heer M. Vissers met mede werking van den heer H. van Engelen, humorist te Waalwijk. Maarik mag geen steken geven op subsidie, noch op hoofdelijken omslag. noch opik mag niets, moet zakelijk zijn en dat juist kan ik niet. En waarom zou ik dat ook? Die er ge weest zijn, weten toch al, dat deze avond zoo buitenmate geslaagd is. En die er niet geweest zijn? Zou ik voor hen nu moeten tra'chten, om zoo'n schitterende uitvoering weer te geven? Dan hadden ze maar moe ten komen. Ze zullen toch zeker wel be grijpen, dat ik met mijn zwak pertnetje geen uitvoering kan beschrijven van een met 'n eersten prijs bekroonde Harmonie, aan wier hoofd staat een met 'n eersten prijs prijkende Directeur, de Heer Stra- vens, die het programma opende met een schitterenden zelf gecomponeerden marsch, opgedragen aan den Bescherm heer den WelEd. Gestr. Heer Canters, ter wijl bovendien medewerking werd ver leend door een zoo menigmaal, ook na tuurlijk met den eersten prijs bekroonden 1 Humorist, die meer voldeed, dan men had durven verwachten! Ik zou ze bedanken, daar kan ik niet tegenop. En dankan ik het helpen, dat er van die menschjes zijn, die twee uur in kou staan te bibberen om te zien, hoe hun voetbalclubje met 7—1 klop krijgt, een Harmonie als „de Volhar ding" overbodig oordeelen? Neen hoor! ik dweep met onze Harmonie en ga den volgenden keer vast weer luisteren. G. Te Rogat (Drente) is de 16-jarige J. A. uit Meppel, door de zandtram ge grepen en onmiddellijk gedood. Zondagavond is het op den Zeedijk te Amsterdam weer eens „ouderwetsch" toe gegaan. De politie controleerde weer enkele nachthuizen, wat ditmaal met weinig moeilijkheden in de cafés gepaard ging. Daarbuiten was het echter des te erger. Een groeptje kerels en meiden hoonde de politie. De agenten maanden tot door loopen, maar de Zeedijkers bleven waar zij waren. De agenten traden toen wat krachtiger op, wat tot gevolg had, dat ook het verzet heviger werd. De bewo ners van de huizen in den omtrek werden actief en openden' een offensief met bloempotten en steenen en zelfs werd uit een raam op de politle-mannen ge schoten. De agenten zagen zich tot een tegen aanval gedwongenzij schoten met de vuurwapenen in de lucht en joegen de opposanten met de sabel uiteen. De Zeedijkers ruimden spoedig het veld, maar lieten twee gewonden achter, n.l. een man, wiens kwetsuren van geen beteekenis bleken en een vrouw, die een kleine, niet gevaarlijke schotwond had. De vrouw wordt in het Binnengasthuis verpleegd. De agenten kwamen ongehavend uit den strijd. Flora-Bioscope, Waalwijb. De pheimzinnijre Ruiter

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6