DEECHO VAHHET ZUIDEK. Jos. 5chrijner«Van de Ven, Waalwijks Belang BEZOEKT DE BELANGRIJKE te vanaf 27 November tot 5 December. Electro-T echnisch-Bureau Fa. GfcBRS. BOEREN, :t Derde Blad. ProviDeiaal Nieuws. Depót van Wijnen Waalwijk, Grootestraat B 36, 's-HERTOGENBOSCH, Boschveldweg 7. Ferwerda Tiejian. Wijnhandelaren, - No. 95 Zaterdag 27 Nov. 43e Jaarg. Waalwijk. 26 Nov 1920. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Waalwijk heeft het volgend schrijven gericht tot den Heer Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Waalwijk. In antwoord op Uw schrijven van 26 October 1920 Nr. 926-943 hebben wij de eer U mede te deelen, dat onze Kamer zich volstrekt niet kan vereenigen met de door U voorgestelde wijzigingen in den kantoordienst van Telegraaf- Telefoon- en Postdienst. Onze Kamer is van gevoelen dat niet door inkrimping van den dienst de ver wachte bezuiniging is te verkrijgen, doch wel door het verkeer op het Post- en Tele graafkantoor zoo weinig mogelijk belem meringen in den weg te leggen om daar door het gebruik maken van den dienst te bevorderen. Waar de gemeente Waalwijk vooruit gaande is, en door hare industrie, hare scholen, de binnenkort nieuw op te rich ten Centrale Kamer van Koophandel voor de Langstraat, de aanstaande vereeniging van de gemeenten: Waalwijk, Besoijen en Baardwijk, zou een beperking in de open stelling van het kantoor, dat sinds men- schenheugenis een doorloopenden dag dienst heeft, voor het verkeer in plaats van een steun, een remmend middel wor den. Sluiting van het kantoor voor den post dienst tusschen 12.30 en 2 uur kan slechts groot ongerief veroorzaken niet alleen voor de ingezetenen, maar vooral voor de reizigers, die bij voorkeur van deze uren gebruik maken om hun postzaken af te doen. Het euvel van het lange wachten aan de loketten, waarover zoo algemeen wordt geklaagd, zal daarmede nog in de hand worden gewerkt. Met een inkrimping van den telefoon- en telegraafdienst, door sluiting ten 7.30 n.m. en latere openstelling dan 8 uur v. m. kon Onze Kamer zich absoluut niet ver eenigen en zij ontraadt ten sterkste tot een dergelijken maatregel over te gaan. Het ongehoord lange wachten op inter communale aansluitingen, zelfs voor drin gende gesprekken, maakt het voor velen noodzakelijk om 's morgens vroeg of in de avonduren intercommunaal te spreken. Zouden deze uren komen te vervallen, dan zou de dagdienst nog meer worden belast en de talrijke en gemotiveerde klachten over den tragen dienst van telefoon en telegraaf zouden slechts toenemen. Het behoeft geen betoog, dat het in den handel herhaaldelijk voorkomt dat na ont vangst van de laatste postbezorging, ver zending van telegrammen nog noodig is, en het is ons bij ervaring bekend dat het slagen van belangrijke zaken afhankelijk is van tijdige telegrafische of telefonische berichten, vooral eigen aan den handel op onze plaatselijke industriën. Wij achten het in dit verband ook onjuist het aantal telegrammen of telefoongesprekken in de avonduren, als maatstaf te nemen bij de beoordeeling van de waarde, die gelegen is in het openstellen van den telegraaf- en telefoondienst in de avond- en vroege morgenuren. Wij mogen er hier ook wel op wijzen, hoe in het buitenland juist het gebruik \an telegraaf en telefoon in de ochtend en avonduren wordt aangemoedigd, door in die uren aanmerkelijk lagere tarieven te berekenen, om daarmede den dienst op den dag van overgroote drukte te ontlas ten. Men zij er van doordrongn dat de dienst er behoort te zijn voor het publiek, en dat onze gemeente met haar handel en industrie met internationale relatiën vol strekt niet is te vergelijken met gemeen ten van ongeveer gelijke grootte als de onze. Ook met inkrimping van den Zondags dienst kan Onze Kamer zich volstrekt niet vereenigen. Door sluiting van het kantoor na 9 uur 's morgens zou de gelegenheid worden ontnomen oni op een uur, dat iedereen te bereiken is, dringende zaken af te doen, of ten aanzien van particulie re aangelegenheden in gevallen van nood te kunnen telegrafeeren of telefoneer en. Men bedenke toch wel dat de post- tele graaf- en telefoondienst niet alleen voor handel en industrie, doch ook voor he; maatschappelijk aerkeer onmisbare in strumenten ziji; geworden en naar onze meening zou het van ruimer inzicht getui gen, wanneer meer gestreefd werd naar uitbreiding en perfectioneering van deze diensten, dan ze in te krimpen. Naar onze stellige overtuiging zal de geringe bezui niging, wellicht met de inkrimping 19 ver krijgen, in verre niet opwegen tegen de belemmeringen in het zakenverkeer en het ongerief voor het particulier verkeer. Men zoeke de bezuiniging in een zoo eco nomisch mogelijke organisatie van den dienst, doch niet in belemmeringen van het publiek. Onze Kamer moet zich daarom verzet ten tegen alle door U voorgestelde maat regelen en zij verzoekt JJ met klem te wil len bevorderen, zoover van U afhangt, dat geen beperkingen van de diensten worden ingevoerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, De Voorzitter, J. BERNARD TIMMERMANS. De Secretaris, M. A. J. VAN LIEMPT. Hadden we de reclame-week al niet meermalen ingeluid, de advertenties, re clame biljetten enz. zouden 't toch wel be kend hebben doen zijn. Niet 't minst heeft daarvoor zeker ge zorgd de reclame-wagen, (waarvoor eeni- ge personen welwillend wagen en paard beschikbaar stelden), en die op zoo werke lijk schitterend en ongemeene wijze is ontworpen door onzen decorateur, den heer Willem Hens. Hij heeft op zeer zin nebeeldige wijze doen uitkomen dat Waal wijk een schitterend verlichte etalage- week geeft, heeft frappant uitgebeeld dat Waalwijk het middelpunt ook is de magneet der Langstraat en dat het ook thans zooals bij alle gelegenheden magne tisch de menschen voor en in de winkels trekken zal.. De uitbeelding is werkelijk zeer goed, maar ook de uitvoering is zeer smaak vol en getuigt van groote vakkennis. Wat de etalages betreft daarvan zeggen we in de finesses natuurlijk niets, dat moet men komen zien, maar wel weten we, dat er zeer veel werk van gemaakt is en dat men prachtvolle etalages zal te zien krijgen in elk deel der gemeente. Tenslotte hopen we dat de winkelweek een succes moge zijn voor de energieke vereeniging Waalwijk's Belang en de niet minder ijverige propaganda-commissie, maar vooral goede financieele resultaten zal afwerpen voor de winkeliers zelf! Wij vestigen nogmaals de aandacht op het schitterend concert dat het kunst trio Groenen-Busch-Gerritsen heden avond in Musis zal geven, 't Belooft een prachtavond met Jos Groenen de wereld beroemde bariton als Clou, vooral voor Waalwijk en Besoijen! Dus allen present. A. s. Dinsdag 30 November, des avonds 7 uur, zal in de groote zaal van berichten hiVme'lp, dat zi] eei gevestigd hebben bij de fi ma die de courante merken geregeld in voorraad zii houden. Voor prompte uitvoering Uwer ordera zal Borg worden gedragen, terwijl piijscotfranten gratis ter betchikking zijn. 18648 Namens het Kriogbestuur doen wij een beroep op de bekende liefdadigheid van de inwoners der genoemde plaatsen, om zoodoende zooveel mogelijk kleine pakjes liefdesgaven, (met een waarde- ioboud van minstens 1 en hoogstens 10 gulden) bij elkander te krijgen. Het Comité verzoekt deze pakketten niet van speciale adressen te voorzien, maar te bezorgen bi] het lid van het Krirgbestuur. Het Hoofdcoml'é zorgt voor de verspreidlog onder de armste Deelname van 8 o winkels. Prachtigste étalages van alle denkbare artikelen. Hongarije bestemd, vóór 12 December, voor Dultschland en Oostenrijk vóór 15 December ontvangen. Voor Waalwijk kunnen de pakjes be zorgd worden bij den heer Gragtmaos. Wij doen een klemmend beroep op degenen, die wat geven kunnen en die ztjn er zoovelen* om een Kerstpakje voor Oostenrijk of Hongari{e gereed te maken en dit bi] den plaatselijken be stuurder te doen bezorgen, die voo' verdere doorzending Z jrg draagt. Wee' 'och welk een ellende er vooral In het koude jaargetijde geleden wordt, deoki U ln den toestand, dat Ge uw eigen kladeren zaagt verkleumen en ver hongeren. Gedenkt dat het zoo gelukkig Is te kunnen geven inplaats van i* moeten ontvangen. Geef ieder'naar zijn vermogen, laat Waalwijk en de Lang straat ook hier weer vooraan staan. Er is zoo dringend bü'p noodig 1 Donderdag 25 Nov. had te Waal wijk een druk bezochte vergadering plaats van de afd. Waalwijk-Heusden van den R. K. O. B. Onder de voortref felijke leiding van den Voorzitter, den heer A. Froklage, bleven de besprekin gen over het teleurstellende voorgestelde bezoldigingsbesluit waardig, in den juist ten toon, maar was de kritiek er niet te minder scherp om. Vooral het hoofd- de R. K. Werkliedenvereeniging, de op richtingsvergadering van den R. K. Vrou wenbond voor Waalwijk, Baardwijk en Besojen gehouden worden. Als sprekers zullen optreden Mgr. A. Mutsaers te 's-Bosch en Mevr. Kaller Wiegman te Breda. Wij twijfelen er niet aan of onze Room- sche vrouwen zullen allen deze vergade ring bijwonen en na eene duidelijke uit eenzetting van den gevierden spreker en niet minder gevierde spreekster als lid toe treden. De tijden elschen eene stands- organisatie van allen. De vergadering is toegankelijk voor alle R. K. Vrouwen van Waalwijk, Baard wijk en Besoijen boven de 18 jaar. Blijkens eene in dit nummer voorko mende advertentie is voortaan bij den heer Jos Schrijnen-van de Ven aan den Hoek alhier het agentschap gevestigd van de bekende firma Ferwerda Tieman te Amsterdam. Voorts is de zaak in wijnen en gedistil leerd aanmerkelijk uitgebreid, en de eta lages enz. zijn aanzienlijk verrijkt met alle mogelijke dranken. Waar dit de eenige winkel op dit gebied in onze plaats en aan sorteering en qualiteit alle zorg zal worden besteed voorspellen wij den heer Schrijnen wel succes. In vervolg op ons bericht van 1.1. Woensdag betreffende de kiDderen io de centrale landen, vernemen we thans dat een kring Waalwijk van het R. K. Huisvest ngs-Comité is gevormd. Deze kring omvat de navolgende plaatsen: Waalwijk, Besoijen, Baardwijk, Drunen, Heusden, Elsbout, Nieuwku k en Herpt. Elk dezer plaatsen vaardigt een fgevaardigde af in het Kricgbestuur. waarvan voorzitter is de heer Jac. G'agtmaos te Waalwijk en secretaris dr heer J. W. vau Heesbeea. Stationstraat C 128 alhier. De verdere namen publi ceren wij Jn een volgend nummer. Het ligt nu io de bedoeling van het R K. Hulsvestiogs-Comué zooveel moge- lok liefdesgaven te zenden voor dr Ceotraie Rnken ter gelegenheid van het aaostaande Kerstfeest. Schitterende verlichting. Zeer bijzondere - attracties. - 18639 der armen; Hierdoor wordt bereikt dat zoovelen, die tot heden van hulp verstoken bleven, een vreugdevolle kerstviering wordt bereid. Het Comité geeft in overweging voor Hongarije hoofdzakelijk bijv. flanel, wol, katoen, saje', kleediog, onderkleeding voor kinderen, kousen of schoentjes te bestemmen. Voo»- Dultschland en Oostenrijk levens middelen (geen extra artikelen of goede ren, die aan spoedig bederf onderhevig zif') te verzamelen, margarine, vet, koffie, koek, rijst, erwten. Gaarne worden de pakketten voor artikel „Op verzoek", dat Baron van Wijnbergen dezer dagen in het ochtend blad van de Maasbode plaatste maakte de tongen los en vond hevige bestrij ding. Het werd een misleidende inlich ting van het publiek genoemd, daar het ook door het aangehaalde voorbeeld van een schoolhoofd, dat van de f1400 tot f 5040 steeg (welke cijfers in ingez. artikelen als onmogelijk bestreden wor den of een zeldzame uitzondering kun nen genoemd worden) en door de on tijdige aanmaning tot dankbaarheid jegens den Minister aan het adres der bijzondere onderwijzers, de indruk bij het publiek kunnen wekken dat deze regeling nog zoo slecht niet is. Gelukkig dat het waardige manifest van de R. K. Onderwijzersbonden aan Katholiek Ne derland betere voorlichting geeft. Be treurd werd dat een zoo hoogstaand en invloedrijk onderwijsman als Baron van Wijnbergen, door zijn gewraakt artikel, waarvan ook de ZeerEerw. Geestelijke Adviseur zei dat het beter was dat hij dit in de pen gehouden had, de actie der R. K. Onderwijzers zulke groote schade toebracht/ Na nog vele zakelijke geanimeerde besprekingen ook over de beruchte geldkwestie, waarvan de onderwijzers steeds de dupe zijn, werd de meeting van Zaterdag 27 Nov besproken welke voor de R. K. O. B. gehouden wordt in den Haag, ln de zaal Dillegentia Korte Voorhout, 's nam. half twee. Een rege- Levering: van complete electrische Installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. Telefoon Interc. No. 896 ling werd getroffen om de deelname te bevorderen. Elke deelnemer zou betalen het vijf-en-veertigste deel van de geza menlijke reiskosten derde klas vermin derd met de ingekomen gelden der Re- ligeusen en een toegewezen deel der kasgelden. De niet aanwezige leden zouden nog aangespoord worden zoo eenigszins mogelijk aan deze meeting deel te nemen opdat het een grootsche manifestatie worde ook van alle katho lieke onderwijzers tegen deze tekort- doening aan hunne rechtmatige eischen en opdat de minister de cijfers van het georganiseerd overleg beter ter harte moge nemen, opdat het geen ramp worde voor het heele onderwijs en den onder wijzersstand. Na een opwekking tot algemeene deelname aan de Meeting sloot de Voor zitter deze vergadering. Door of vanwege de inspectie van den Arbeid is te Baardwijk proces-verbaal opgemaakt tegen werklieden-thuiswer kers, die langer dan acht uur werkten. Hieruit volgt dus. dat vólgens de inspectie werklieden-thuiswerkers, dus arbeiders die thuis voor een patroon arbeid verrichten, ook niet langer dan acht uur mogen werken en verplicht zijn in hun werkplaats een arbeidskaart neer te hangen, vermeldend de door hen te werken uren, maar niet langer dan acht uur. De afdeeling Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van den Ned. R K. Bond van Schoenfabrikanten, zal Maandag avond ten half acht uur in het Hotel De Twee Kolommen eene algemeene vergadering houden ter bespreking van gedeeltelijke stopzetting der fabrieken, zulks met het oog op de heerschende ongekende malaise in de industrie. Wij vernemen dat de Stationstraat voor een twee a drietal weken van het verkeer zal worden afgesloten met het oog op uitbreiding van de buisleiding der gasfabriek in die straat. De vrouw van den heer D. aan het Hoekeinde alhier was gisteren bezig met het reinigen der kachel door middel van benzin.e, terwijl de kachel nog brandde. Plotseling ontbrandde de ben zine en geraakten kleeding en haar in vuur. De vrouw vluchtte naar buiten, waar een der buren de vlammen wist te dooven. Niettemin liep zij erstige brandwonden op aan hoofd en armen. Naar wij vernemen is de leening ten behoede van onze gemeente ten be drage van f250.000 geheel geplaatst bij de Geldersche Credietvereeniging alhier. Zondag a.s. staat er voor de spoo- Ueihebbers een spannende voetbalwed strijd op het program. Het Bossche Wilbelmina sal een bezoek aan Quick komen brengen tot het spelen van een comp.-wedstrijd. Wilhelmlna behoort tot een der sterkste clubs welke Qu ck dit seizoen tegen krijgt. Wil Quick kans hebben op een overwinning, dan dient er van het begin tot bet einde bard gewerkt te worden. Wilhelmlna beschikt over een uiterst fraai combinatiespel, zoodat we de Quick-achte*hoede reeds volop werk voorspellen. Wil men van een prachtigen wedstrijd genieten, dat eenleder dan dezen wedsrrijd, welke op het Quick-terreln wordt gespeeld, bij woont. Aanvang 2 uur. Naar wij vernemen tracht een Roosendaalsche firma hier een groote moderne melkinrichting op te richten. Reeds is men met verschillende eige naars van panden ia onderhandeling, teneinde daar een Installatie tc kunnen in richten. VR1JH.-CAPELLE. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres in de Chr. School hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Door het fanfarecorps Sirena werd een serenade gebracht ter gelegenheid van het huwelijk van het werkend lid Wagemakers, die reeds vanaf de oprich ting heeft meegewerkt. Tijdens de sere nade werden de aanwezigen flink ge trakteerd en trokken onder het blazen van een marsch weer af. RAAMSDONK. A.s. Zondag zal de R.K. Tooneelv. St. Bavo haar eerste groote winteruitvoering geven in de zaal bij den heer P. Heere, Op het programma komt o.m. voor: De wraak van den Hunnenkoning, (drama in vier bedrijven), 't Sprekend porlret van oom Toon, (anti-alcoholisch blijspel in drie bedrij ven). De straatmuzikant, Peerke Wip, De Schoenlapper, De Vergeetachtige, Komische scènes. Het belooft weer een genoeglijke avond te worden en de zaal zal dan ook wel evenals het vorige jaar geheel bezet zijn. CAPELLE. Ds. J. H. v. Paddenburg, predikant bij de Ned. Herv. Kerk, alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Elspeet aangenomen. Men deelt ons mede dat het voor- loopig bestuur inzake de oprichting van een muziekgezelschap, met haar werk zaamheden zoover gevorderd is, dat het tot oprichting kan overgaan. A. s. Woensdag zal de definitieve oprichtings vergadering plaats hebben. Tevens zullen dan de Statuten en het Huish. Reglement worden vastgesteld en een definitief bestuur gekozen worden. Winkelweek Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9