I „NOORD-BR ABAND"| Eerste Blad. MarkodeBandief Dit nummer bestaat nit TWEE bladen Gemeenteraad. FEUILLETOh Maatschappij van Verzekering op het Leven. nUMMER 96 DONDERDAG I DECEMBER 1920 48e JAARGANG. Telet. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij An toon Tlelen Telegr.-AdresECHO De Voorzitter antwoordt bevestigend i en wijst er op dat de kabelaanleg nu ondergronds is en dat bovendien heel wat meer draad Is gebrnlkt en thans alles zoo is ingericht, dat voor een storing b.v. In Waspik-Boven niet de geheele gemeente in het donker behoeft te zitten. De heer Rijken zegt geen deskundige te zijn, maar wat hij heeft hooren zeggen n.l. dat er te veel draad wordt gebruikt, wil hij toch hier even mededeelen. De Voorzitter zegt dat alles onder toezicht van de P.N.E.M. staat en alles opgeleverd moet worden. Dan zal na gegaan worden of er werkelijk te veel draad is gebruikt en is dit zoo, dan zullen wij bet laten afnemen. Rijken. Als dat maar uitkomt. De Voorzitter wil alles laten onder zoeken vooraleer tot betaling zal worden overgegaan. Schrijven van het Alg. Armbestuur, houdende mededeeling dat ze genegen zijn de gemeente-leening, groot f 20.000, noodig voor den aankoop van het huls van mej. P. de Roon, te willen over nemen. Schrijveu van Ged. Staten, houdende mededeeling dat mevr. Wed. van Son niet op tijd hare klachten over de Hoofd. Omslag heeft ingediend en der halve haar aanslag blijft gehandhaafd. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring tot opheftng van de open bare lagere school. In verband daarmede wordt aan de heeren Conradi, Verwiel en Burmanje met ingang van dien datum eervol ontslag verleend. Verder is door Ged. Staten nog goed gekeurd het raadsbesluit tot aankoop van een huis voor f 16.000, om daarin onder te brengen eene christelijke school. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het Hoofdbestuur der Hanze, houdende het verzoek eene subsidie van f325 te mogen ontvangen als tegemoetkoming in de kosten, ver bonden aan de cursus in het boekhouden. De Voorzitter merkt op dat hier reeds f 300 subsidie wordt verleend en meent, dat daarmede wel aan het verzoek zal zijn voldaan. De heer Rijken is dezelfde meening toegedaan en wijst er op dat de aan vrage in het algemeen is gedaan. Echter durft bij nog eens aandringen op teeken- onderwijs. Nu moeten de jongens daar voor expres naar Waalwijk. De Voorzitter Is overtuigd van het groote nut van teekenonderwijs en had men hier niet steeds te kampen gehad met een lokaal, dan gelooft spr. dat het er al wel zou zijn geweest. Thans echter hoopt men spoedig in het bezit te zijn van een lokaal dat geschikt Is zoor gymnastiek- en teekenonderwijs. Voor het in orde maken van deze lokalen is reeds f 500 voor op de be grooting gebracht. De heer Rijken zegt dat reeds eerder in De «Hanze vergadering daarop is aangedrongen, echter heeft men het liefst het geven van teekenonderwijs van het gemeente-bestuur uitgaat. Schrijven van Ged. Staten om twee andere leden als zetters te benoemen en daarvoor bouwkundige te nemen- Benoemd worden de heeren De Grauwe en Roovers. Aanvrage verhoogd bouwvoorschot voor de Woningbouwvereniging Volks belang. De Voorzitter zegt dat f 57900 Is ver leend voor het bouwen van 9 woningen. Gebleken is echter dat deze som te laag is, omdat de aannemingssom reeds is overschreden en moet zijn f 64820. Re denen waarom Burg. en Weth. voorstel len bet bedrag met f 5920 te verhoogen. meent dat dit voor deze gemeente eene flinke huur is. De heer Teunen kan volkomen met dit voorstel meegaan en Is het met den Voorzitter eens, dat dit voor Waspik een flinke huur Is, vooral omdat er zoo te zeggen geen tuin bij is. De Voorzitter deelt nog mede, dat hij, indien blijkt dat het noodig is, gaarne bereid is nog een lokaal van de school af te staan. Vervolgens stelt de Voorzitter voor het huls aan het bestuur van de Chr. school te verhuren voor f 325. De be- Metalgemeene stemmen wordt daartoe doeling Is dit pand te verdeelen In twee besloten. Leeningsplan voor het Ëlectriciteits- bedrijf. De Voorzitter deelt mede, dat de juiste kosten voor den ombouw van het net nog niet valt te zeggen. Wel is dit aangevraagd doch e>an antwoord daarop Is nog niet ingekomen. De gemeente is nog in het bezit van aandeelen Nederl. Werkelijke Schuld, doch door deze nu te verkoopen zou de gemeente te veel schade lijden, want na staan ze op 74 en gekocht zijn zetegen een koers van 92, daarom stellen Burg. en Weth. voor deze stukken te beleenen en er f 10.000 voor op te nemen. Met dat bedrag echter komt men er niet en daarom moet er geleend worden tegen een bedrag van ten hoogste 7 pCt. In het zesde jaar begint de aflossing eerst. Wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen de leening aan te gaan. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver huring van gemeentegebouwen. De Voorzitter zegt dat de gemeente in het bezit is van eenlge gebonwen o.a. een waarin de burgemeester woont, een van de openbare lagere school, een van S. van Dongen en een van mej. De Roon pas aangekocht. Bij het onder zoek der rekening is er op gewezen, dat het huls van den burgemeester wel wat laag van huur is. De huur, f 150 per jaar geleek opper vlakkig bezien ook wel laag, maar in aanmerking genomen moet worden, dat het onderhoud voor rekening van huurder is. Zoo is bij aanvaarding eene onkosten door hw der gemaakt van f 600. Ik heb nu echter, zegt de Voor zitter, voorgesteld het huls .voor den tijd van 5 jaar te verhuren voor f 350 met voorwaarden, dat het onderhond voor rekening van huurder is. Spreker woningen, een voor het hoofd der school en een voor de dienstbode van Mej. P. de Roon. De onkosten komen, evenals bij het ander huls, ten laste van den huurder. Willen huurders aaanleg van elactrlc!- teP, dan betalen ze daarvoor 10 pCt. der kosten. De Voorzitter wijst er op dat dit huls zeer netjes van binnen er uitziet en het 'tbest Is om dit pand ook voor 5 jaar te verhuren, Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Burg. en Weth. stellen voor het huls, bewoond door den heer Conradi aan het R. K. Kerkbestuur te verburen voor f 300, De heer Ruijtenberg is van meening dat dit bedrag te laag is in vergelijking met de andere panden, vooral omdat er zoo'n groote tuin bij is. Wordt besloten voor f 325 te verhuren op dezelfde conditiën als. de andere panden. Burg. en Wetb. stellen voor het huis bewoond door den heer P. van Dongen te verhuren voor f150. Het buis is zeer oud en bovendien komt er de bepaling bi] dat hij er uit moet als de gemeente het verkoopt. De heer Rijken vraagt of dan zoo maar onmiddellijk tot uitzetting van de woning kan worden overgegaan. De Voorzitter zegt dat men daar altijd het recht voor heeft, doch dat de raad nooit zoo meedoogenloos zal zijn. De Hond. Heeft hij het onderhoud ook voor zijn rekening. Vloemans. ja, en dan wordt het nog al wat. De Voorzitter zegt dat het de be doeling Is de stallen te sloopen en dan komt er een mooi terrein om te ver koopen. Opgericht WAALWIJK Verzekerd Kapitaal Reserve 21456813.- 2.913.587.— Besloten wordt het huls te verhuren voor f 150 voor den tijd van 1 jaar, met het recht dat de gemeente het ten allen tijde kan verkoopen en hij het 6 maanden na verkoop moet ontruimen- Vaststelling verordening op de keuring van waren. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten In bruikleen geven van scholen met ingang van 15 Januari 1921. De Voorzitter stelt voor aan het K. K. Kerkbestuur de oude openbare school te verhuren en aan het bestuur van de Christel^ke school de twee oude lokalen der school. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorstel tot verkoop van afbraak van de stallen van het nieuw gekochte perceel. De Voorzitter stelt voor de stallen te vetkoopen en daartoe een advertentie in de locale bladen te plaatsen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleeolng ad f 15,000. De Voorzitter wijst er op dat de ge meente-ontvanger in het begin van het jaar zonder geld zit omdat de Hoofd. Omslag dan nog niet binnen is. Besloten wordt Burg. en Weth. te machtigen een Rekening-Courant aan te gaan met de een of andere bankinstelling. Af- en overschrijving begrooting. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Schrijven van Ged. Staten betreffende premie vrij pensioen van gemeente ambtenaren. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. voorstellen daartoe over te gaan omdat zoowat overal het wordt gedaan. Ruijtenberg. Hoeveel zal dat de ge meente weer kosten. Voorzitter. Ongeveer f 200. Ruijtenberg. Doen ze het In de om liggende gemeenten ook. Voorzitter. Ik geloof dat ze er alle maal toe zijn overgegaan, maar wij stel len voor er slechts voor één jaar toe over te gaan. De heer Rijken wijst er op dat de vergelijking die de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren in het schrijven aan haalt betreffende de Invaliditeitswet, niet aangaat. Immers de middenstander kan voor z'a eigen zorgen voor een oudeo dag en dit behoeft niet den arbeider en niet den gemeente-ambtenaar nu te doen. Spreker wil daarmede niet zeggen dat hij tegen het voorstel van Burg. en Wetb. is. Alleen wenschte hij daar toch even als middenstander op te wijzen. De heer Teunen is van meening dat de salarissen de laatste jaren schrikkelijk omhoog zijn gegaan en de ambtenaren die pensioensbijdrage daarom gemakke lijk zelf kunnen betalen, andere menschen moeten nu ook wel zien rond te komen. De Hoofd. Omslag is zoo hoog, dat iedereen er steen en been over klaagt. De heer de Hond wil, nti men het overal heeft gedaan, niet gaarne achter wege blijven en is daarom voor het voorstel van B. en W. Met op een na algemeene stemmen, Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 26 Novem ber des morgens ten 9 uur. Voorzitter Edelachtb. heer P. Dekkers. Klokslag 9 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig zijn alle leden terwijl er twee vacaturen zijn. De notulen er vorige vergadering worden na voorlezing onveraadeid goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Mcdedeclingen- Schrijven van het Algemeen Armbe stuur waarin ze mededeelen niet op bet verzoek van het gemeente-bestuur te kunnen Ingaan. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. zich gewend hebben tot het armbestunr met het verzoek of het zijn land wilde verkoopen en ons het geld van die opbrengt tegen 6 pCt. wilde leenen. Door Burg. en Weth. is er op gewezen dat zulks in het belang zoowel van armbestuur als gemeente zou zijn. Het Armbestuur wenscht daartoe ech ter niet over te gaan en geeft als motief op dat de kleine landbouwer dan geen grond meer zou kunnen pachten aange zien de groote grondeigenaren het land zallen koopen. Later heeft het gemeente-bestuur nog een conferentie met het armbestuur ge had doch zonder resultaat. Toen is er ook nog op gewezen dat wat betreft het land verpachten aan kleinere landbou wers geen argument is. De heer Rijken wijst er op, dat ten*- gevolge van de landarbeiderswet zorg kan gedragen worden dat al het land niet in het bezit van grooteigenaren komt. De heer Pruijssers merkt op dat het zeker wei 7 zal zijo, vooral nu de lan derijen zeker eens zoo hoog zijo ver pacht als vroegere jaren. Voorzitter. Ze doen het niet en wij kunnen ze niet dwingen. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat de kosten van kabelaanleg met f 10.500 Zijn verhoogd. Nu komt de kabel vanaf de grens van Raamsdonk tot b'j van den Biggelaav. Van ae nrma Melasma is een rekening ingekomen van f21.145. Dit bedrag is zoo hoog gekomen doordat ze vroeger maar 6000 K.G. draad noodig hadden en nu 8029 K G. Deze meerdere kosten moeten worden betaald. De heer Rijken vraagt of deze meerdere kosten ten radeele van de gemeente zijo. van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. IN 'T LAND DER MOORDERIJEN. I. BEY EN PACHA. 27) Binnen het paleis, echter stormt men den trap op. Met ongeevenaarde tegen woordigheid van geest en lichaamskracht, rukt Marko de groote ebbenhouten tafel om en zet ze recht tegen de deur. DaaN achter stapelt hij de divan op en in min der tijd dan men zeggen kan is de barica- de klaar. Hij raapt de twee revolvers op welke de papieren, op de schrijftafel hadden vast gehouden en keert terug naar het open- gestampte raam. Die enkele oogenblikken volstaan om de ezeldrijvers te veranderen in geduchte strijders. Ieder van hen heeft een der balen open gesneden welke de ezels als vracht dra gen. Ze bevatten Martini geweren, sabels, dolken, revolvers, patroontasschen opge propt met kogels. Voor de tweede maal brult Marko: Helpt mij!. Dan, met de vlug- en lenigheid van een volmaakt turner, springt hij uit het ven ster op het plein. Een donderend gejuich begroet hem, terwijl binnen zware slagen op de gebarricadeerde deur bonzen. De deur gaat niet open. Zonder een oogenblik te verliezen dringt hij ih de trapzaal, terwijl men hem op de verdieping waant, in woedend ge sprek met den wali. De officier wien hij in het gelaat heeft gestampt, staat voor hem. Vooraleer de Turk den tijd vindt om een beweging te maken schiet Marko hem door het hoofd. Een ander daagt op. Een revolverschot in volle borst strekt hem dood ten gronde. Op helt knallen der schoten komen de soldaten der wacht toegeloopen. Zij be proeven een weinig gemeende poging om zich te verdedigen. Maar zij staan voor een drievoudige overmacht, gereed om een hagelbui kogels op hen te doen neer komen. Wapens neer! huilt Marko met zijn schetterende stem. Ik ben de prins van Albanië, bey van Ivossovo en de nieuwe wali van Prichtina! Soldaten ik schenk ieder van jullie een halve beurs als gift voor mijne aanstel ling. Eenige kreten: Leve Marko! weerklin ken. Een halve beurs vandaag, morgen een andere halve beurs, morgen Volg mij en roept plechtig uit Marko- Bey tot wali van Prichtina! Luider en meer daverend weergalmt het gejuich. De geestdrift breekt los. Denkt er aan dat die arme soldaten, slecht gevoed, in tien maanden geen soldij meer ontvingen; zij zijn ellendiger dan slaven. Ha! die nieuwe gouverneur, die zich zoo flink aanstelt en zoo mild betaalt, is waarachtig welkom! Wat den andere betreft, die was te stug en te spaarzaam met 's Staatspenningen. Niets te doen met dien gezworen vijand van den „bachich"En dit heeft hem ongeluk aangebracht. Het bewijs: zijn eigen soldaten hebben hem onthoofd en zijn kop op de punt van een bajonet gestoken. Leve Marko!.... leve Marko! De konack wordt ingeno:men zonder slag of stoot. Zijn bezetting sluit zich aan bij de bende van Marko, en eenige goud stukken, behendig uitgedeeld, voltooien 't weislagen van dien stouten aanslag. De standaard van Marko wordt uitgehangen aan een venster, terzelfder tijd als het af gehouwen, afschuwelijk grijnz ende hoofd van' Omer-Pacha. Leve Marko!leve Msirko! Nieuwe goudstukken komen te voor schijn en worden van hand tot hand voortgegeven. Enkele officieren weigeren zich over te geven. Komaan! twee beurzen voor een lui tenantvier voo'r een kapitein.... acht voor een kolonel..... ongerekend de rest later! Ach! goud is zoo raar en ieder kan het zoo wel gebruiken! Er wordt contant be taald, met hoop op lateren buit als toe- maatDo officieren sluiten zich aan bij de soldaten en oversten en onderhoorigen schreeuwen om er heesch van te wórden: Leve Marko!.. leve de gouverneur! De overwinning is echter nog niet vol komen. Marko denkt er aandat een weer spannige overste hem kon 'komen bombar deeren in den konack. Ma? ir dat zal spoe dig geregel zijn! De kazer ne van de artil lerie en de lokalen waar h .et materiaal on der dak is, grenzen aan he it paleis. Rap als de bliksem een bres ge maakt in den muur! En honderd man i dringen door die bres in de kazerne. Dit gaat alles als een rukwind, met de haast van lieden wier geweten niet ge rust is en die medeplichtigen zoeken opdat het gepleegde kwaad verminderd worde door het groot getal der medeplich tigen. Goudstukken!nog goudstukken!.. de voorraad van Marko geraakt niet uit geput. Het verblindende goud overwint alles. En weldra zijn de soldaten en de of ficieren van de artillerie geestdriftig ge stemd. Leve Marko!leve Marko! 't Is weldra de verzamelkreet van het gansche garnizoen, dat als verwoed den bandiet toegejuicht, wiens verstommende stoutmoedigheid dien ongehoorden slag aan dorst en won. Hij is nu klaar. Op eigen gezag heeft hij zich het geduchte ambt van wali aan gematigd. En dat heeft juist een uur ge duurd. Hij moet nu nog verkrijgen dat het gouvernement hem in die waardigheid be vestigt. Hoe zal dat gaan. Marko is er niet te zeer om bekommerd. In het regeeringspaleis is de telegraaf ingericht, welke Prichtina en het wilajet verbinden met Constantinopel. Marko neemt een potlood, een blad pa pier, krabt een oogenblik achter zijn oor, schrijft, haalt weer door, begint opnieuw, aarzelt, overweegt, hervat het schrijven en herleest Dat is 't!Dat is het wel, zegt hij triomfeerende. 't Is eigenlijk geen telegra fische stijl, maar 't zal duidelijker zijn, en op een woord min of meer hoef ik niet te kijken. Het lange telegram luidt: „Ik heb de eer Zijne Excellentie Mu- rad-Pacha te berichten dat te Prichtina een oproer is uitgebroken. De beweging had geen wel afgeteekend doel en ging uit Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclame., 30 cent por regel. van boeren, ontevreden soldaten en Slove- nen uit Bulgarijë of Servië. Mij in de na bijheid bevindende heb ik den opstand doen ophouden ten koste van Veel goud en een weinig bloedvergieten. Ten andere roep ik 3000 Albaneezen ter hulp die me trouw zijn tot den dood. Met dit onver saagde Albaneesche garnizoen, wel gewa pend, dapper, onomkoopbaar, dat mij blindelings gehoorzaamt, sta ik in voor de orde en den goeden staat der financiën. Het zal mogelijk zijn in de handen van Zijne Excellentie de som van tienduizend beurzen, dat is 1.140.000 fr., te storten voor de behoeften der schatkist. Die belansting wordt vereffend in goud en binnen de 8 dagen. Om de orde te verzekeren ei> den goe den gang der verschillende diensten, heb ik gemeend mij voorloopig dn titel en de bevoegdheid van wali te moeten toeëige- nen; indien Zijne Excellentie mij wil be vestigen in dit ambt, belast ik mij met alle pogingen tot oproer te onderdrukken en de schatkist te vullen. In de moeilijke omstandigheden is er een man noodig. Ik hen die man en noem mij uw dienaar: Marko-Bey, prins van Albanië, tijdelijk gouverneur van Prichtina". (Wordt vervolgd.) DE ECHO VAM HET 7AIDEV De Voorzitter zegt daar ook op tè hebben gewezen alsook dat wij ze 6 pC'. rente bieden, een bedrag dat se nu niet zulleo halen. Als het eens 5 Is.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1