Eerste Blad. Marko de Bandiet "buitenland Aréertka. i„NOGRD-BRAÊAND"| WAALWIJK I i Dit nummer bestaat nit TWEE bladen Woningbouw. België. Oostenrijk. Binnenland, 1 FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 99 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs*per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ZATERDAG 11 DECEMBER 1920 De Minister van Arbeid deelt in de Staats Ct. mede, dat de premies, be doeld in het Koninkl. besluit van 8 Nov. en in een later gepubliceerde bekend making slechts worden verleend voor den bouw van woningen met een maxi mum inhoud van 450 M3. Zij zullen een bedrag van f 2000 per wooing niet mogen overschrijden (voor de gemeente Amsterdam zal hierop een uitzondering worden gemaakt). De premie wordt in het algemeen berekend, naar den maat staf van f 20 per M2 woningoppervlakte. Indien de gesteldheid van den bodem een kostbare fuadeerlngswijze vereischt (b.v. daar waar de vaste laag, waarop gefundeerd wordt op groote diepte ge legen Is), kan de premie f22 50 per M2 bedragen. VVenscbea industiieelen voor hun per soneel woningen te bouwen, dan kan een premie worden verleend van f 15 per M2 tot een maximum van f1500. 'Industiieelen, die premies wenschen te aanvaarden, moeten zich verplichten om onverminderd de wettelijke voorschriften, de huuropzeggiag betreffende, ten minste een termijn van zes maanden in acht te nemen bij huuropzeggiug, ingeval het dienstverband van hun personeel wordt verbroken. B. en W. kunnen in bepaalde ge vallen, wanneer daartoe aanleiding be staat, een korteren termijn van opzeeging toestaan. Het is niet toegestaan de met steun gebouwde woningen door buitenlanders ter bewoning te doen bezigen, behou dens goedkeuring van den Minister van Arbeid, die voorshands de goedkeuring slechts zal verleenen voor bouwvak arbeiders. Voor de berekening der premies wordt de opper lakte der woningen ge meten met inbegrip der buitenmuren. Balkons, kelders en schuurtjes niet medegerekend. Zoldervertrekken of ver takken met schuine dakvlakkea van meergezioshuizen worden met bijbe- hoorende kasten en voorportalen voor de helft der oppervlakte medegerekend. Bij eengezinshuizen. althans indien de slaapvertrekken m merendeels in de kap- verdieping zijn ondergebracht, wordt de helft der geheele zolderoppervlakte in rekening gebracht. Voor den bouw van winkelwoningen wordt geen steun ver leend voor daarboven gelegen woningen geldt de gewone premie. In verband met mogelijke daling der bouwkosten kunnen de premies worden herzien. De wijziging wordt tenminste een maand vóór haar inwerkingtreden in de Staatscourant bekend gemaakt. Zij zal niet toegepast weden op planneo, waarvoor alsdan reeds steun is toege zegd. van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. II. OORLOG AAN DE CHRISTENEN. 30) Marko, ten andere moedigt hen aan. Komaan, zegt hij, drinkt maar op., gij werkt voor Allah., hij schenkt u op voorhand vergiffenisdrinkt!de wijn der Christenen is goed., hij schenkt kracht Drinkt, dapperen, ik neem uwe zonde <»p mijne rekeningtoe! drinkt op En gulzig als lieden die der gevolgen onbewust zij, zwelgen zij alcoholische dranken in. Nu kan niets hun drift nog intoomen. Neen, niets dan de verdeling van die weerlooze bevolking die huilt, smeekt en gefolterd neervalt om niet meer op te staan. Reeds lang is het volop dag en de slach ting is algemeen geworden. Er wordt haast in alle huizen gemoord. De gendar men die uitwegen bewaken, beginnen zich te vervelen, 't Gaat hun niet zoo werkloos te blijven. Zij zouden willen deelnemen aan het afschuwelijk bloed- en drinktoo- neel, maar het wachtwoord is uitdrukke lijk. Eenige vluclkelingen nochtans zijn langs min of meer geheime achterdeurtjes Telef. 38» WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. f Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Premies worden alleeu beschikbaar gesteld voor deugdelijke arbeiders- of bescheiden middenstandswonlogen waar van de gevels voldoen aan redelijke elschen van welstand. De Minist r van Arbeid behoudt zich de bevoegdheid voor aan vereeniglngen of particulieren rechtstreeks steun te verleenen- Ver zoeken om premie worden gericht tot het gemeentebestuur. Degene, die een premie aanvaardt, moet zich schriftelijk verplichten, dat hij gedurende 15 jaar na voltooiing van een woning deze zal bewonen of ter bewoning doen bezigen. Bij verbuur onthoudt hij zich van heffing van sleutelgelden of andere niet oorbate praktijken. Bij ver koop, zal hij In het koopcontract doon vastleggen, dat deze verplichtingen op den kooper of diens opvolger zullen overgaan. Voor den bouw van woningen, die io anamerklng komen voor het beschikbaar stellen van premies, kunnen zoo noodig door het Rijk aan de gemeente hypo thecaire credleten worden verleend, voorshands tot 1 Mei 1921 tegen een rente van 6 pCt., onder voorwaarde dat de gemeente zich borg stelt voor de richtige betaling van rente en aflossing der hypotheken. De hypotheken kunnen worden ver leend voor den tijd van 15 jaar. De aflossing zal ten minste bedragen '/a pCt. voor de eerste vijf jaren, 1 pCt. per jaar voor de volgende tien jaar. In de hypotheekakte zal o.a. worden opgenomen de bepaling, dat degene, aan wien van gemeentewege een hypo thecaire leening wordt verstrekt, zijn verplicht tijden? den duur der leening, zonder goedkeuring vao B. en W., geen hoogere huur te zullen bedingen dan 15 pCt. boven de huur door hemzelf bij de aanvrage om premie vastgesteld. Bij den bouw van woniageD volgens een veelvuldig toegepast woningtype kunnen B. en W. de voorschotten ook vaststellen per M2. oppervlakte of per M3. inhoud der te bouwen woningen. Ia Londen zoowel als in de pro vincie worden de werklooze gewezen soldaten buitengewoon woelig. In Man chester hebben 3C0 ex-soldaten een Inval gedaan in het kantoor eeoer groote firma, die geadverteerd had om straat venters uit de ex-soldaten te krijgen. Allé meubels op de kantoren werden vernield. la Swansea hebben eveneens ex-sol daten verschillende ledige huizen in bezit genomen. De politie moest hen met geweld eruit drijven. Ia Londen heeft een groote menigte werkloozen in de voors'ad A'ton een publieke zwemlnrlchtlog bezet en buiten een bord aangebracht met het opschrift generaal hoofdkwartier der werkloozen». Eeo deputatie is naar den gemeenteraad gezonden met de opdracht deze erop kunnen ontsnappen, allerlei kostbaarhe den mededragende. Reeds wanen zij zich in veiligheid, maar eensklaps komen zij terecht te mid den van de wachtposten der gendarmen. Een haag gevelde bajonetten verspert hun den weg. Met beestengehuil besprin: gen de „zapitees" de vluchtelingen. In een oogwenk zijn die arme lieden als door een windhoos vernietigd. Naar 'i voorbeeld der „sopadjis" betas ten de „zaptiees" de zieltogenden, vullen hun zakken en naderen de woningen. Kijkt! een gedachte! roept de officier uit die hen aanvoert. Instede zoo domweg deze straal te slui tenlaat ons de huizen in brand steken ten minste, de laatste.. Dan kan niemand me,er door., geen betere afsluitboom dan de. vlammen Uitmuntend gedacht, kapitein! merkt lachende een onderofficier aan. Zeker uitmuntend!f Doch laat ons eerst die huizen doorzoeken, maar vlug jongens! Allen ijlen er op af. En er wordt geplun derd, gedood, gezwolgenDe zakken vol,' de handen rood, de magen opgepropt van wijn Dan slaan de vlammen uit alle openin gen, likken de muren, ronken, knetteren, slaan neer, werpen zich op in de hoogte en stijgen in eene wolk zwarten rook. OI die uitweg is thans goed verdedigd! De gendarmen zakken nu af naar het midden der stad. Zij mengen zich onder de „sopadjis", die nog altijd slaan en neervellen zooveel hun armen geven kun nen. De woestaards dooden maar voort, zon der rust en die slachting geeft aanleiding tot zulke verregaande wreedheden, dat de pen ze weigert té beschrijven. te wijzer», dat er alleen la Arton 17500 ®x-soldaten werkloos zijn. Naar uit New-York aan de Daily Mali wordt geseind, heeft de val van de speculatieve oorlogsprijzen voor Ame- rlkaauscho landbouwproducten geleid tot een nog niet gekenden toestand. Io Noord-Dakota waren 23 banken genood zaakt hun instellingen te sluiten als gevolg van de weigering der boeren om, ten behoeve van de aflossing hunner leenin gen, het graan te verkoopen. De Ver. Staten hebben 2 millioen balen katoen en 300 millioen bushels tarwe meer ge produceerd dan verbruikt kan worden, daar het buitenland ilet bij machte is het surplus te betalen. De verdere daling der prijzen schijnt onafwendbaar. Tien duizend boeren in Noord-Dakota hebben verklaard geen tarwe te verkoopen, al vorens de prijs weer de hoogte van 12'/a shilling per bushel heeft bereikt, De beweging verbreidt zich over het geheele Westen. De producenten ver klaren, dat de thans geldende prijzen zeer sterk beneden de productiekosten zijn. In Oklahoma zijn 7 banken gesloten, In Iowa komen faillissementen voor. De banken in Noord-Dakota willen een bijeenkomst uitschrijven om de middelen na te gaan, welke noodig zijn om do boeren te dwingen hun verplichtingen na te komen. De regeering overweegt een plan om aan de bedrijfsdepressie het hoofd te bieden door de beschikking te nemen over de surplus-voorraden- Tot het plan behoort de oplichting van een clearinghouse voor de distributie van goederen. De Kamer gaf Woensdag bij het begin en bet einde eenige incidenten te zien. Bij den aanvang verweerde minis ter Vandervelde zich tegen den aanval van Segers, dat hij te veel Duitgchers in België toeliet. Toen Vandervelde verklaarde dat 532 Duitschers in Bflgië waren teruggekeerd allen op aanbeveling van kamerleden of senatoren, ontstc:-V er een geweldig rumoer in de kamer. Ieder wilde de lijst welke Vandervelde ter beschikking der kamer stelde inzien en daarbij bleek, dat leden van alle partijen aanbevelingen coor DuBschets hadden geschreven. Na het debat deed zich een ander incident voor. Toen voorzitter Brunet te kwart voor acht de zitting geëindigd verklaarde, weerklonken plotseling drie revolverschoten van de publieke tribune. Het was een toeschouwer, die kalm de zitting had bijgewoond, die de schoten loste ééa In de kamer en twee In de lucht. De kamer waar nog slechts acht leden waren, o.w. ookjde premier Carton de Wiart, w&9 zeer verrast, daar men aan vankelijk aan een ontploffing in de eleclrische leiding dacht, Maar toen men een kogel zag inslaan op een schrijf tafel van de socialistische linkerzijde, werd men zich de werkelijkheid bewust. Iedereen bleef kalm. De dader, een Waalsch ingenieur, riep tot de aanwe zigen Ik moet protesteeren tegen de schandelijke wijze, waarop hier tsgen de belangen der bu-gers die ia Duitsche gevangenschap waren, gehandeld wordt. Ik heb twee jaar in Duitschland gezeten. Ik heb niet geschoten om iemand te dooden maar om beter de aandacht te vestigen op mijn lot. Ik houd mij ter beschikking van het gerecht. De zaalbewaarder hield den zonderling aan. Hij gaf zijn revolver, die nog met 4 kogels geladen was, kalm af en riep Het Is een schandaal, zooals men ons behandeld. Bij het eerste verhoor gaf de aange houdene een onsamenhangend relaas. Men meent, dat de geestvermogens van den man niet in orde zijn, zooals dat met vele personen die in Duitsche ge vangenschap geweest zijn, het geval is. 41e JAARGANG Pii.is der Advertentiën: *20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclame.. 30 cent per regel. ook anders verklaren. Reeds bij de algemeene verkiezingen toch verzekerden Grleksche kranten, dat de kiezers, als zij daartoe in staat werden gesteld, zoowel voor Venlzelos als voor Kon- stantijn zouden stemmen. De uitslag van het plebisciet is zoo ondubbelzinnig, dat de Grieksche re- geering niet aan de consequenties kan i ontkomen. Dat inziende heeft de Daily Chronicle, het orgaan van Lloyd George, gemeend een beroep te moeten doen op Konstantijn om zich alsnog terug te trekken. Het blad houdt hem voor, dat Griekenland anders de gebiedsaanwinst in Smirna en Thracië zou verliezen. Wat een zelfbestemmlngsrecht voor een volk als de Grieken, die zooveel deden in den oorlog aan de zijde der geallieerden Met een verpletterende meerderheid heeft het Grleksche volk, zelfs in het nieuwe gebied van Thracië, zich uit gesproken voor den terugkeer vao koning Konstantijn. Die beslissing is te gewich tiger, nu de deelneming aan de stem ming nog aanmerkelijk grooter was dan bij de algemeene verkiezingen, zoodat de bewering, dat de Vénizellsten zich hebben onthouden, geen steek houdt. Het opmerkelijkste van den altslag is, dat slechts 2 pO. tegen Konstantijn heeft gestemd en dat dus ook de meeste Venizellsten zijn terugkomst wenschen. Fransche bladen mogen beweren, dat er sterke pressie bij de stembus is uitge oefend, men kan intusschen dit op 'c eerste gezicht zonderlinge verschijnsel Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586757- 3.1I3.7o7.— En toch moeten ze beschreven., moeten ze gelezen. Want alleen het vreeselijke zulker wandaden, het afschuwelijke zul- ker onmenschelijkheden kunnen het be vrijdende medelijden opwekken, dat de oogluikende Europeesche mogenheden zal losrukken uit hare ikzuchtige onverschil ligheid. O! erbarming!erbarming voor die droevige slachtoffers!.. Erbarming voor die ouden van dagen die reeds met eenen voet in 't graf staan!Erbarming voor hunne dappere levensgezellinnen! Erbar ming voor hunne kinderen die de boos wichten martelen onder de oogen hunner ouders! Er zijn daar teere, lieve schepseltjes on der, wier rozige mondjes glimlachen, wier blauwe oogen aan engelen doen denken. De heulen rukken die engeltjes uit hun ne wieg, wippen ze omhoog op de punten hunner bajonetten! En die kleine, poeze lige lichaampjes, dit satijnen vleescli, die wangkuiltjes welke voor de teedere moe ders zoenen-nestjes zijn, dit alles bloedt, krimpt in een, doorkerfd, overdekt met de ijselijke wonden die de horst vertoont dei- soldaten, gevallen op het slagveld! De kerken dienen tot schuiloord. De eene, toegewijd aan den H. Demitrius, be vat een honderd, mogelijk meer lieden, die biddende voor het aUpar samenge schoold zijn. Een oude geestelijke poogt hun moed in te spreken. De groote poort wordt ingebeukt door „sopadjis", hij wie zich de gendarmen aangesloten hebben De priester gaat hen tegemoet en roept hun toe; Aman!Aman!erbarming.. erbarming voor die ongelukkigen die u niets misdaan hebben. De doodslagers lachen en grinniken gelijk bezetenen, grijpen den ouderling bij zijn langen witten baard en vragen zich af: Wat met hem aangevangen? De ouderling wordt gebonden, languit op een bank uitgestrekt en een afschu welijk werk begint. De anderen schateren dat ze schokken. Nog anderen achtervolgen de rampzalige Slovenen de gansche' kerk door, doorbo ren lien met bajonetsteken, strekken hen voor hunne voeten met knptsslagen, slach ten hen gelijk weerloos vee! De doodslagers zijn folteraars zonder weerga en 't is schier niet te gelooven dat een menschelijk brein dc wreedheden kan uitdenken welke ze koelbloedig bedrijven. Een moeder verdedigt haren zuigeling met bewonderenswaardige!» moed en ver heven krachtdadigheid. Zij krabt, zij bijt, zij strekt hare armen uit om het teere wichtje, dat schreit en spartelt, te be schermen. De heldhaftige vrouw houdt nog even stand en verlengt het leven van haar kind eenige minuten. Maar zullen zulke njftsdaden ongestraft blijven? Zullen er geen wrekers opdagen om de menschheid te ontlasten van die monsters Ze zijn met t£< velen! En, ten andere, wie denkt er aan weerstand te bieden! Weerstand is onmogelijk door gebrek aan wapens, inrichting, wilskracht! Het plunderen, stelen, branden, moor den gaat voort. Niets vermoeit, niets weer houdt de doodslagers, die beladen zijn met goud, oververzadigd van wijn, dron ken van woede. Reeds meer dan vijftien honderd lijken liggen in de straten. De helft der huizen en dc heken zien rood van het bloed. 't Is niet enkel een beredeneerd metho disch, onverbiddelijk moorden. De Oosteniijksche regeering be schikt zelfs niet meer over voldoende gelden om de ambtenaarssalarissen tot Nieuwjaar te betalen. De ambtenaren zijn la staking gegaan. De staking dreigt zich uit te breiden tot de politie, pos terijen en spoorwegen. De regeering zal alle beambten pensionueerea, die meer dan 35 dienstjaren hebben en allen die meer dan 65 jaar oud zijn. Nederland zou hebben aangeboden 3000 Oosteo- rijksche staatsbeambten, voor zoover zij geschikt zijn, voor den dienst in Ned. Indlë aan te nemen. De regeeringen van Brazlllië en Ar gentinië willen 30.000 staatsbeambten door bet verleenen van grond helpen Io hun levensonderhoud te voorzien. Dr Mayer, de Oostenxijksche bonds kanselier, verklaarde aan vertegenwoor digen der Weensche pers, dat de re- geeriog niet in staat Is, op dit oogen- bllk aan de eischen der stakers te vol doen. Oostea'tjk, voegde hij er aan toe, bevindt zich in zulk een wanhoplgen toestand, dat wij niet een9 weten of wij over eén maand nog als staat zullen bestaan. De Minister van Landbouw heeft, met wijziging in zooverre van zijn be schikking d.d» 12 Augustus j.l., bepaald, dat van 13 December 1920 af de distri butie voor Regeeringsbloem zal zijn op geheven en mitsdien de op die distribatle betrekking hebbende voorschriften als vervallen zijn te beschouwen. De distributie van Regeeringsmeel wordt vooralsnog overeenkomstig de daatvoor bestaande bepalingen gehand haafd. De Minister van Financiën heeft medegedeeld, dat het bericht, als zou hij plannen voorbereiden tot een belang rijke fiscale bescherming van de pro ducten der Nedeilandsche nijverheid, geheel uit de lucht gegrepen is. Alleen wordt een technische herzie ning van het tarief beoogd, het oude wetsontwerp-T reub. 1 cl ai 31 'k :h e a 2 31 tri Z 't Is vooral een soort wetenschappelijk folteren, een verfijnd verminken. Zonderling, te midden der geplunderde winkels, verwoeste huizen, brandende ge bouwen, is er een partij woningen, als een eiland uitmakende, die gaaf zijn gebleven. Twèe steenen buizen, tamelijk hoog, maar stevig gebouwd, hebben hun mui-en, hun deuren, hun terrassen nog onge schonden. Zijn ze verlaten?., bewoond?., beschermd door een geheimen invloed?.. „Sopadjes" en „zaptiees" wijzen ze aan met hun roode wapens en roepen uit: Ze zijn niet gemerkt!Hier is iets niet in den haakDat moeten we zien! Zij loopen naar de deuren om ze te openen. Wanneer zij op ongeveer dertig pas genaderd zijn, stijgt op het terras een blank rookwolksken ten hemel. Terzelfder tijd knalt een schot. De schurk die de bloedende tropee draagt, stort ten gronde met een kogel in zijn voorhoofd. Op hetzelfde oogenblik knalt een twee de schot, dan een derde, een vierde, en nog drie mannen liggen doodelijk getrof fen te midden der straat uitgestrekt. Een welluidende, dreunende stem roept de bende toe, min of meer spottende: Wij hebben u niets gedaan!gij valt ons zonder reden aan., gij deed beter ons gerust te laten, want wij zijn mans genoeg om ons te verdedigen. Wij bobben 't bewijs geleverd, niet waar? Schelm!Christenhond!., zwijns- jong!wij wurgen u. Ter dood!., ter dood!de giaour die onze broeders ge dood heeft! (Wordt vervolgd.) tei ui; rol ld ;ei 42 ECHO VAN HET DJ M,

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1