Kenteekenen vao N ierziekte. NÏEÜ W S~ÏJÏT~ KA^ SHËÜYÊ L Provinciaal Nieuws. imfOHBSIBTÏÏKKÊÏL Gemengd Nienws Reclame. Biedt zich aan. Magazijnen Kantoor' werkzaamheden. Advertentieo, Bij het examen vanwege het Ned. Handelslnstltuut.slaagde voor het diploma handelscorrespondentie Fransch en En- gelsch de heer J. Verhoeven. Kaatsheuvel, 10 Dec. 1920. Wilhelmina speelde Woensdag een vriendschappelijke match tegen Olympia uit Tilburg. Met 8—0 wist onze club haar meerderheid uit te drukken tegen- over'de candidaat le klasser voor den B. V. B. 't Was tjokvol in de zaal van Apollo [[Woensdagavond. Ruim f 130,— entree werd ten bate van de armen ontvangen. Onder~leiding"van"den heer P. Brands, de^directeur P,lBisseliW was wegens ongesteldheid verhinderd, werkte de Harmonie haar programma keurig af. „Cortege de Ballet" vanMontagne, Valse Interrompue van Montagne. de fantaisie „Ernani" van G. Verdi en vooral „De slag van Waterloo" van M. J. H. Kes- sels behaalde^ veel succes. Vooral dit laatste nummer belooft een dankbaar succesnummer te worden. In„den heer jos.[Smeets uit Maastricht i troffen wij een [zeldzaam beschaafden 1 en interessanten humorist. Z'n politieke liedjes waren vol humor en satire, z'n moppen en witzen geestig en raak, z'n cabaretliedjes 'op waardige wijze voor- li j gedragen tintelden van gevoel en levens- kennis. Dat de meeste voordrachten eigen inspiratie en daarbij geheel vrij van schunnigheden en dubbelzinnighe den waren, maakten ze voor een ieder nog meer frisch en genietbaar. Gaarne I ontvangen we den heer Smeets nogmaals j I in ons midden terug. De Combinatie van Postduiven verenigingen heeft.besloten ook dit jaar weer een .onderlinge postduivententoon- stelling bij den heer Jan van Dun te organiseeren. Bij de gisteren gehouden stemming voor,2 leden van de Kamer van Kooph. en Fabr. is gekozen de heer C. v. d. Linden in de vac. Th, v. Dortmond en de heer P. van Dam in de vac. P. v. Woensel. j Dat we Zondag 12 December iets buitengewoons.'te genieten zullen krijgen in Euphonia, spreekt ons 't programma borg. De heer Leo Verschuuren zal zingen „Am Rose" van Churcham, „Le Cid" van Massenet, een lied uit de „Barbier van Sevilla" van Peter Cornelius en 't smartlied uit „Paljas". De heer Mathieu Lejeune, Bariton", vergast ons op „Hé- rodiade" van Massenet, „Oud Geluk" van Wierts, „Recitatief et air d'oedipe a colon" van Chacini en „Mijn Neder land" van Siep. De heer Kees Heerkens zal op de piano begeleiden, terwijl de heer Arie v. d, Brekel „Andacht" van Popper en „Meditation" van Papin op j de cello zal geven. Het Programma waarbij de harmonie nog aanvult, ziet er keurig uit. De donateurs van Euphonia kunnen zich Zondag vergasten aan dege- lijke kunstprestatie's, zooals we nog nimmer hier ten gehoore kregen.- We J verwach ten dan ook een druk bezoek. Morgen, Zaterdag 11 dezer, des 1 namiddags ten 3 ure vergadering van den raad dezer gemeente. Agenda Schrijven B. H. van Rooij inzake M. U.L.O., Voorl. vaststelling gem. rekening I dienst 1919, Aanbieding gemeente-be grooting dienst 1921, Reclames H. O. Waalwijk, 10 Dec. 1920. Gisterenavond had om 8 uur in 1 j de groote zaal van den R. K. Gildenbond I eene om 7 uur door den Raad van Arbeid uitgeschreven bijeenkomst plaats. De spreker van den avond maakte ■t voor het nog weinig overgebleven publiek z^n exuas over de plaat9 gehad hebbende 1 vergissing van beginuur en gaf vervol- I gens eene uiteenzetting van de Invalidi teit»- en ouderdomsverzekering. Spreker wees er op dat bO de schepping der wet" alleen de zegeningen dier wet ten goede kwamen aan de loontrekkeaden. Echter spoedig werd door den Minister ingezien dat er nog eene categorie van menschen bestaat waarvoor het zeker zoo noodig is dat voor hun ouden dag wordt zorg gedragen als voor de arbei ders n.f. de baasjes en winkeliers. Om dezen nu te helpen heeft de Minister eene vrijwillige ouderdomsverzekering ia het leven geroepen. Iedereen, 't zij loon- 1 trekkend of niet, kan daarvan gebruik maken en spr. raadt eenleder met klem i aan niet iaoger te wachten zich daarvoor op te geven. Hij wijst er nog op dat thans nog personen boven de 35 jaar zich kunnen opgeven en dan slechi9 het tailef van 35 jaar behoeven te betalen. Echter, men moet niet wachten waot hoe jonger men is, hoe voordeellger de te betalen premie. Van de gelegenheid tot vragen stellen en het maken van opmerkingen werd een ruim gebruik gemaakt. Woensdagavond had de opening plaats der nieuwe kegelbanen Inhotel »de Twee Kolommen». Het gebouw zelf ziet er wat inrichting betreft in elk opzicht keurig uit, de ruimte Is er flink ea gezellig. Niet minder zijn de banen prima In orde en ook de verdere intichting voor het spel zelf Is uitstekend en van de nieuwste vindingen op dit gebied voorzien, zoo voor het terugloopen der ballen, de aanwijzing van het ge- worpene enz. Er liggen thans naast elkaar Iwee banen van de allernieuwste constructie, die niet alleen een sieraad zijo, maar het kegelspel thans tot een groot genot maken. Bewijs hiervoor Is, dat steeds meer clubs zich vormen om zjch een avond te verzekeren. Waren er eerst drie, thans hoorea we reeds van zeven. Op de eerste plaats aan de eigenares, maar daarnaast niets dan lof aan den ontwerper en vervaardiger de heeren H. Aarts en H. van Huiten, die met de heeren W. Hens en C. Marks zoo'n mooi geheel wisten daar te stellen. Maandagavond ten 7 uur houdt de R. K. Werkliedenvereeniging een algemeene vergadering waarin door den kringpropagandist Kolkman o.a de wer king der Centrale Spaarkas zal worden uiteengezet. Dinsdagavond ten zeven uur zal in de R K. Werkliedenvereeniging door een ambtenaar der arbeidsinspectie de nieuwe arbeidswet worden uiteengezet. In de Woensdag gehouden alg. vergadering van de coöperatie „Help U Zelf" werd ,het bestuur uitgebreid en als nieuwe leden gekozen A. Stokwiel- der, Couwenberg, A. Giaudemans en A. Mahieu. Het bestuur deelde mede dat spoedig in de St. Anthoniusparochie een winkel zou gevestigd worden en dat de volgende week tot verlaging der brood prijzen zou worden overgegaaan. Naar wij vernemen zal een kwartet van de harmonie van de R. K. Werk liedenvereeniging deelnemen aan het concours, uitgeschreven door de Kon. F.rk. Tooneel- en Muziekvereeniging „Vondel" te Breda. Dinsdag 14 Dec. des voormiddag9 ten half elf zal in Musis Sacrutr. alhier, eene vergadering worden gehouden van het Onderwijzersgezelschap in het Arron dissement Waalwijk, teneinde op plech tige wijze afscheid te nemen van het aftredend Schooltoezicht In het Arron dissement. Door Ged. Staten Is het voorstel gedaan om de subsidie over 1920 aan de handelsdagscholen der Vereeniglng Ons Middelbaar Oadeiwijs in Noord- Brabant wegens den ongunstlgen gelde- lijken toestand der Vereeniglng, voor het grootste deel het gevolg van aanwassende kostenstijging, te verhoogen en aan de bandelsdagscholen te Waalwijk, Bergec- op-Zoom, Eindhoven, Helmond, 's Her- togecbosch en Roosendaal elk boven het reeds verleende bedrag van f2500 een tegemoetkoming van f2500 te geven, waarin begrepen zal zijn de oog aan de vakscholen toe te kennen exïra-bijdrage in de salarisverhoogiogen. Aan het verslag over 1919—1920 van »Noord-Braband>, Maatschappij van Verzekering op het Leven a'bier, ont leent de Maasbode het volgende Het aantal polissen vermeerderde met 32.772 bij een toename van kapitaal van f4.129.944. Hiervan kwam op de afdee- ling Nederland 13.271 contracten en f2.334.833 kapitaal, terwijl in België het aantal contracten toenam met 19.501 en het verzekerd kapitaal met f 1.795 111 (voor het loopend boekjaar bedraagt de vooruitgang van April tot October pirn. 13.300 cootracten). Deze laatste cijfers zijn een gevolg van de omstandigheid dat in het boekjaar waarover dit verslag loopt de orgaolstle in België, welke ook tijdens den oorlog In stand Is gehouden, wederom krachtig werd ter hand genomen en uitgebreid. De saldo's bij agentschappen ziju ver- gelekea met het vorig jaar verminderd met bijna f25.000 en bedragen thans f 87.688.787a. De waardeering der effecten ge'schled- de naar den koers van den laatstee dag van het boekjaar; dit had ten gevolge een nadeellg koersverschil van f62.234 21, welk verschil geheel werd afgeschreven en wel voor f 5.358.32 uit de bestaan de reserve voor koersverschil, voor f 30.708 927a uit de bestaande reserve tegen mogelijke verliezen voor oorlogs toestand en voor het resteerende ad t 26.175.9672 uit de winst. Een reserve-koersverschil ad f 35.000 werd bovendien uit de winst gecreëerd waartoe te eerder aanleiding was, nu volgens bovenstaande de oorlogsreserve van circa f 30.000 was komen te ver vallen. Het saldo winst bedraagt f 36.976. Woensdag j.l. maakten 18 pad vinders een wandeltocht van 35 K.M. 's Morgens half tien ging men op stap naar Ande), waar de bekende waaier- sluizen bezichtigd werden, en vandaar naar 't slot Loevestelo. De slotwachter leidde de jongens daar rond en vertelde 't een en ander uit de geschiedenis in verband met het kasteel. Van Loevestein werd overgeroeid naar Woudrlchem. Hier werd een uurtje rust gehouden en daarna de terugtocht aangevangen. Alle jongens hielden den tocht vol. Om 9 uur waren zij weer iu Waalwijk terug, zeer .voldaan,over 't gezellige dagje. Zondag a.s. gaat Quick I naar Tilburg een comp.-wedstrijd spelen tegen Gudok II aldaar. Quick II speelt op het terrein alhier een comp.-wedstrijd tegen S. V. V. I uit Sprang. Dit kao een zeer spannende wedstrijd worden, daar S. V. V. op het oogeobllk de eerste plaats op bet rang- lijstje inneemt en zij er dus alles op zal zetten om deze plaats te behouden. Doch gemakkelijk zallen de Qaick-reserve's niet te verslaan zijn. Aanvang 2 uur. [Zondag j.l. speelde de V. V. Hol- landia een vriendschappelijke match tegen Kunst cn Kracht I Baardwijk waarbij de eerstgenoemden wist te winnen met 2—0. Zondag ook zoo jongens vac Holllandia. De Tllburgsche Courant verneemt van bevoegde zijde, dat de toestand in de textielindustrie troosteloos is. De werkgelegenheid neemt schier roet den dag af en honderden textielarbeiders loopen zonder werk. Tot heden waren de organisaties In staat om door een kleine uitkoerlng de v/erkloozen voor het allerergste gebrek te behoeden, maar deze fondsen be ginnen uitgeput te geraken. En een wachtgeldregeling waarbij gemeente en werkgevers hunne bijdragen verleenen bestaat er niet. Zoodat de kans groot Is, dat eerstdaags enkele duizenden textielarbeiders, w.o. er honderden zijn met zeer groote gezinnen, volslagen broodeloos zullen komen te geraken. Vandaag, Vrijdag zullen de voorzitters der Katholieke, Christelijke en Moderne vakorganisaties nog een laatste poging wagen btj den Minister om geldelijkeo bijstand van regeeriogswege te verkrijgen. Met dat al opent zich voor de textiel industrie een donkere toekomst. De industrleelen zonder orders, de werklieden zonder werk en brood. (Banen verantwoordelijkheid d->r Redactie.) Geachte Redacteur. In uw blad en in lal van andere bladen leest men maar voortdurend in Gronin gen is 't brood 3 cent omlaag gegaan, in Leiden 5 cent, in den Bosch 3 cent, de melk hier zooveel, de eieren daar zooveel. In de Bossche bladen las ik gisteravond van een bekende firma Polet f 0.80, Biefstuk f 1.40, Fijne rib en schouder f 1.20, Bouiüonvleesch f 1.10 en een andere firmaVarkensvleesch 40 cent per K.G. lager, Spek f 1.15, Cotetetten t 1 20, Haasfricandeau f 1.30 en zoo gaat het verder en overal. Hoe staat het er in onze plaats mee Verlaging weinig of niets, heeren bakkers en slagers steeds spoedig bij de hand de prijzen Op te zetten (en daarin heb ben ze geliJK als 't noodig is), zijn zeer traag af te slaan ais alles en overal daartoe meewerkt, zooals thans 't geval is, lot ontstemming en schade van al onze ingezetenen en dat nog ondanks de prijsregelende coöperaties Wij zullen eens afwachten. U dankend voor de opname dezer opmerking. Hoogachtend, EEN HUISVADER. De rechtbank te 's-Bosch eischte in de bekende moordzaak te Woensel 7 jaar en in die te Berchem 3 jaar gevangenisstraf. De 7-jarige W. K. is gisteravond, bij het verlaten van de ouderlijke woning op den Schiedamschen dijk te Rotterdam bij het oversteken van de straat, overreden door een automobiel De jongen werd naar het ziekenhuis gebracht, doch bleek geen ernstig letsel te hebben gekregen. Gistermorgen is de 9-jarige W. te Huizen onder een wagen geraakt. Het jongetje was op slag dood. Sedert 29 November is op onver klaarbare wijze verdwenen de heer H. C. Hebbeln, 37 jaar, sigarenfabrikant wonende te Wageningen, doch laatst vefbiijvende te Amsterdam. Hij is op genoemden datum van Amsterdam ver trokken, voorgevende naar Wageningen terug te keeren, waar hij, voor zoover bekend, niet is aangekomen. Vermoed wordt, dat hem een ongeluk is over komen. De commissaris van politie in de 1ste sectie te Amsterdam, Sint Pietershal, verzoekt zijn opsporing en looft namens de familie een belooning van i 500 uit aan degene, die inlichtingen verstrekt, welke leiden tot ontdekking van den heer Hibbeld of diens lijk. Ergens op 't Hoogeland men zegt tn Roskwerd, bfl Baflo woonde een jonge levenslustige boerin. Ze had een boerenknecht, d i. een bedrijfsleider. De weduwe had wel een oogje op den leider van haar boerderij. Heel vaak bracht ze dan ook 't gesprek over vrijerij, verkeering en zoo4, maar de jonge man begreep niet, waar ze naar toe wilde, Sinterklaasavond zei de boerin Walt je wat ik docht heb, Derksen. Nee, hou zol 'k dalt walt'u le moes'n ook opzett'n. Och.kom nou, nait sl te mooi maken. Ja zeker, wel walt, woar 't goud veur Is. Nou, wat zej 'k den opzett'n - 'a Klomp l Doar ken moar zoo'n beetje ien.. Zet ze aalbal den op verdold l DU gebeurde en wat vond hij den volgenden morgen Lachend stond de boerin in de klompen 1 Nu eerst begreep Derksen haar l Nog nooit had hij zoo'n goeie Sinter klaas gehad, Woensdagavond heeft te Werken dam een treurig drama plaats gehad. De ongeveer 19-jarige schippersknecht B. R. van bier is dooreen zekere G. vermoord geworden. Voor eenige dagen hadden ze samen woorden gehad, wat nogal hoog was geloope», zoodat ze elkander danig te lijf gicgeo, waarbij G het on derspit moest delven. Gisteravond wachtte G. den vermoorde op en bracht hem drie messteken toe, twee Iq de rug en een in de borst, zoodat hij ineenzonk en van de dijk geraakte. Hier heeft hij ongv. 1 uur gelegen toen een voorbijgan gers door kreunen opmerkzaam werden gemaakt, die hem naar een naasibijzijnde woning vervoerden, waar hij een uur later den geest gaf. Vooral noemde hij den naam van den dader, die door de politie dan ook werd opgespoord en in bewaring werd genomen. Het geheele dorp was lo opschudding. Te Windsor heeft zich gisteren een geschokkccde gebeurtenis afge speeld, Een bekend stadgenoot, zekere heer Bradley, zou dien dag in het hu welijk t-edec. De predikant, de bruid, vrienden en geooodlgden bevonden zich op het afgesproken tijdstip in de kerk maar de bruidegom kwam niet. Men ging hem zoeken en vond hem in het huis, waar het paar zou gaan wonen. Hij lag doodgestoken in de slaapkamer met een revolver naast zich. Men ging het ver tellen in de kerk de bruid viel flauw en de politie werd van het gebeurde op de hoogte gesteld. Een aangrijpende beeld van de verschrikkelijke ellende in Oostenrijk wordt gegeven in het memorandum door de Oostenrijksche vakvereenlglngs-kom- mlssle ingediend tijdens de vergadering te Londen van bet Int. Verbond van Vakvereeciglngen. Daario wordt gezegd, dat in het aanstaande jaar Ingevoerd zal moetnn worden aan meel tot een bed'ag van tenminste 85 mtllloen dollar of 42'/2 milliard kronen, alleen om te voo komen, dat vele Oostenrijkers den hongerdood sterven, niet om hen te behoeden voor ondervoeding en de daaruit voortspruitende ziekten. Dit be drag moet opgebracht worden door een bevolking van 6 mlllioen uitgehongerde menschen, om hun een wekelijks rant soen te verzekeren vau 27« pond broed en ééa pond meel. Voor de knapste a<b-iders is nu het maximum weekloon 1100 kronen. Eén pond reuzel kost 140 kronen, pond vleesch 100, één pood boter 120, één pond aardappelen 3 6, één pond steen kolen 2.5 kronen. Van 57.000 onder zochte kinderen hadden slechts 4667 een bevredigende gezondheidstoestand, Gemiddeld wegen kinderen van negen jaar 21 2 kilo tegen 27.5 no'maal, vaD twaalf j*ar 26 5 tegen 35, van vijftien jaar 29 8 tegen 45. Hoewel de Dubsche brouwerijen steen en been klaagden, dat ze een veel te gering graancontlngenttoebedeeld kre gen (inmiddels) Is het tot 30 pet. van het vredescontingent verhoogd), en er daardoor zoo weinig bier werd gedron ken, gaat het hun ?ocb niet slecht. De Dortmunder Union brouwerij b.v. zal 20 pet. dividend over bet afgeloopen jaar uitkeereo en haar bedrijfskapitaal van 6 475,000 M. oplOmiilioen M. verhoo gen, te-wijl de Dormunder Rttterbrou- werij 12 pcc. zal uukeeren en haar ka pitaal met een mlllioen verhoogt. Terwijl de molenaar B. te Laag Keppel (Geld.) op zijn watermolen werkzaam was, geraakte hij te water en kwam jammerlijk om het leven. Eenigen tijd later is zijn lijk opgehaald. B. laat een weduwe en drie nog jeug dige kinderen achter. Een der grootste speculanten van Noord-Amerika, Allan Ryan, die nage noeg het geheele autobedrijf in de Vereenigde Staten beheerschte, is, door het mislukken van eenige reusachtige beursoperaties, door zes banken ge steund, totaal geruïneerd. Hij verloor in het geheel 16 millioen dollar. Deze mislukking moet geweten worden aan de terughoudendheid waarvan de Euro- peesche markten, door gebrek aan koop lust bij de massa, in den laatsten tijd blijk hebben gegeven. Allan Ryan moet krankzinnig zijn geworden. Gistermorgen wilde de Wed. M. de H. uit Amsterdam op het station te Amersfoort la een nog niet stllstaanden trein stappen. Zij kwam te vallen tus- schen het perron en de trein, en haar rechterbeen werd afgekneld. Te Krommerzijl (Gron.) Is Zondag het 7-jarig zoontje van de commission- MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwij zen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nier kwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag s'avonds nog laat te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwer king en ongeregelde maaltijden overla den het bloed met urinezuur en liet fil- treeren van zulk vergiftigd bloed ver zwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschu wing van rtierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nierontsteking, blaas- kwalen, nierwaterzucht, niergruis en nier steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. V erminder de inspanning der nieren. Ver mijd laat naar bed gaan en onverstandi ge gewoonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezondheid-gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te wor den. Dit geneesmiddel voor de nieren be reikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroe ge behandeling is het best. Bijtijds geno men, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pil len de ontwikkeling van nier- en blaas- kwalen voorkomen. Duizende dankbare vrouwen danken haai- geluk en gezond heid aan dit speciale niergeneesmiddel. De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Te Waal wijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumou- li^ Markt a f 1.75 per doos. nair D. T. onder een brandkast geraakt die hij had omgetrokken. Spoedig daarna is het ventje overleden. "2 Verkeert U in gevaar door onwetendheid Bijna al onze lezers lijden op zekere tijden aan de een of andore pijn, die dik wijls een voorteeken van een nierziekte is. Hardlijvigheid, pijn in den rug, onvol doende werking van de ingewanden, pijn in de spieren en gewrichten, onaangename smaak in den mond bij het opstaan, ge zwollen voeten, troebele urine, een alge meen gevoel van zwakte en prikkelbaar heid, zijn alle kenteekenen van een nier ziekte. Zij worden veroorzaakt door het vergif tige zuur in het bloed, dat door de nieren verwijderd moet worden, maar die tenge volge van hun verzwakten toestand hier toe niet in staat zijn. Om van een nierziekte te genezen, moet men beslist de oorzaak (het vergiftige uri nezuur) verwijderen. Een werkelijk af doend middel moet zoowel door de nieren als door de blaas worden opgenomen en niet, zooals bij de meeste nierpillen het geval is, door de ingewanden. Wanneer men de urine een troebele blauwachtige kleur ziet aannemen een eigenaardigheid die het gebruik van DE WITT's Pillen van* alle andere onder scheidt dan staat het vast, dat zij hare' heilzame werking op de juiste plaats, n.l. de nieren en de blaas, hebben uitgeoefend. Door hare rechtstreeksche werking op de nieren geven DE WITT's Pillen oogen- blikkelijke verlichting. Een blijvende genezing volgt in bijna ieder geval. Gaat dan ook onmiddellijk naar Uwen drogist om een doos De Witt's Nier- en Blaaspillen, en U zult zien, dat binnen 24 uur hare heilzame werking reeds bemerkbaar is. Stel het niet uit, aangezien zwakke nie ren zeer dikwijls ziekte mot doodelijken afloop tengevolge hebben. Men moet er zich van vergewissen de echte DE WITT's Pillen te ontvangen in doozen voorzien van blauw met goudgeel etiket cn een speciaal blauw zegel op de kurk. Mocht men eenige moeilijkheden bij het verkrijgen van de echte De Witt's Nier en Blaaspillen ondervinden, zendt dan het geld aan E. C. DE WITT CO. Ltd. Den Haag, waarna U onmiddellijk een flacon wordt toegezonden. Prijs f 1.75 en f 2.75 per doos. Verkrijgbaar te Waalwijk in de Drogis terij de „Toko", bij A. .1. Réthans, Groote straat 209. In de SCHOEN- en LEDER- BRANCHE een persoon roor 1 fined. getuigschriften ett.n ten dienste. Brieven onder letter A. B. **n het Bareao t»d dit Blad. 11746

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6