Eerste Blad. feuilleton Markode Bandiet ■„NOORD-BE ABAND"! Tit nammer bestaat ait TWEE bladen Gemeenteraad. aatschappij van Verzekering op het Leven. nummer 100 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DONDERDAG 16 DECEMBER 1920 Te'"*. 3?, HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Vrijdag 10 December des voormiddags ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Van Bokho ven. Ongeveer 11.15 opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De Voorzitter zegt dat de notulen van de vorige vergadering nog niet gereed zijn en stelt daarom voor de voorlering daar van tot de volgende vergadering aan te houden. Daartoe wordt besloten. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken, a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van eene geldleening groot f 4750. Schrijven van de Zuid Nederlandsche Handelsbank waarbij deze bericht dat ze is overgegaan in de Nationale Bank. De Secretaris wijst er op dat de ge meente in Rekening-courant staat en nu deze in een ander lichaam is overgegaan, aan Ged. Staten de goedkeuring moet wor den gevraagd om bij de Nationale Bank in Rekening-courant te kunnen gaan. Aldus wordt besloten. Schrijven van de Nederl. Ver. van Gem. Ambtenaren houdende het verzoek, aan de vereeniging Rust- en Vacantie-kolonies een bijdrage te willen verleenen. De heer Vuchts zegt niet veel meer voor deze zaak te voelen. De heer Acht vraagt of er reeds eerder subsidie aan deze vereeniging is verleend, waarop de secretaris zegt dat een vorig jaar f 25 subsidie is gegeven. Eenige -leden zeggen zelf geen vacantie te hebben en als een ambtenaar dat al zelf heeft hij dan maar voor de rest moet zor gen. Wordt besloten geen subsidie te verlee nen. Schrijven van Ged. Staten houdende het verzoek de jaarwedde van ambtenaren van den Burgerlijken Stand te herzien. Secretaris. Ja, dat is een baantje waar van het salaris altijd maar is blijven han gen. Vuchts. Hoe hoog wordt dat nu weer. Secretaris. Eerst was het f 125 daarna is het verlaagd tot f 50. Voorzitter. Ik dacht tot f 60. Secretaris. Ja, omdat er toen van die eenen ambtenaar -dat is bijgekomen. Ged. Staten stellen voor het nu te brengen op f 130. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Schrijven van Ged. Staten waarin ze in overweging geven de achterstallige posten voor oninbaar te verklaren. Voorzitter. Ik zou dit niet doen want de- van „De Echo van het Zuiden". zcr dagen is neg een post binnen geko men van 1907. Secretaris. Ged. Staten stellen dit bijna ieder jaar voor omdat deze er gewoon niets van begrijpen hoe het in elkaar zit. Het is echter net als de Voorzitter jullie heeft gezegd, dezer dagen is er nog een post over 1907 binnengekomen. Om de 10 jaar ruimen wij de boel zoo eens op. Voor ons is het niet moeilijk, wel voor Ged. Staten. Vrede. De achterstallige betalers worden toch niet meer als pachters aangenomen. Als ge daar de hand aan houdt hebt ge meer kans dat ze komen betalen. Voorzitter. Dat spreekt van zelf, dat is altijd gedaan. Acht. Is het nu opzet of is het laksheid dat ze niet betalen. Voorzitter. Er zijn er wel bij waarvan het gewoonweg onwil is, maar er zijn er ook bij die niet kunnen. Komen deze later in beteren doen, dan betalen ze wel eens. Vrede. Maar worden dan de borgen niet aangesproken. Voorzitter. Zeker wordt dat gedaan en ieder jaar krijgen ze een briefje thuis. Er zijn er wel die daar niets omgeven. secretaris. Ik heb sinds een jaar of vier een systeem ingevoerd. Eerst krijgen ze eene aanmaning, daarna een open brief kaart, dan eene aanmaning en dan een dwangbevel. Ge ziet wel dat we alles doen om ze achter de vodden te zitten. Ik geef jullie echter in overweging, zooals de voorzitter dat heeft gedaan, om niet op het verzoek van Ged. Staten in te gaan want 1 zoo nu en dan komt er nog wel eens wat van in den emmer. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Vaststelling verordening Warenwet. De heer Acht merkt op dat hij in alle opzichten er voor is dat alleen goede waar kan worden verkocht, echter zooals de verordening nu luidt kan een onschuldige worden gestraft want 't kan toch heel goed gebeuren dat een winkelier iets verkoopt dat door een fabrikant is vervalscht, wat echter door den winkelier niet is te con- stateeren. De secretaris zegt dat de raad de ver ordening volgens de gemeentewet moet goedkeuren doch dat voorts de bepalingen enz. krachtens de wet zijn geregeld. De heer Vrede zou liever eerst een af schrift der verordening ontvangen om de ze vooraf in te studeeren. De secretaris zegt dat men daar niets aan heeft wijl, als de raad het niet doet, Ged. Staten er wel voor zullen zorg dragen dat do verordening er komt. Vrede, Denkt er aan dat niet geschoten zeker mis is. Zoo gauw moet men alles niet slikken. Als de raad niets heeft te vertellen, moeten ze ons niet vragen. De heer Winkel is van meening dat bij de fabrikanten de waren wel zullen ge keurd worden zoodat de winkelier daarvan nooit de dupe kan worden. Secretaris. Aan wetten heeft de raad niets te zeggen. Daar zorgen de heeren in Den Haag, die zeker zooveel verstand heb ben als wij hier, wel voor. Acht. Men weet hoe het dikwijls gaat die controle. Winkel. Als ik een fabrikant niet ver trouwde zou ik rijn waren eerst laten keu- WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwqbcbe Stoomdrukkerij Atoon "Helen TeUer.-Ad,e,ECHO. He JAARGANG. Prijs der Advertentlën. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclame 30 cent per regel. ren. De heer Acht merkt op dat het maken van deze opmerking alleen ten doel heeft dat er niemand onnoozel kan inloopen. 't Kan toch gebeuren dat een winkelier van een grossier iets heett ontvangen dat later blijkt ondeugdelijk te rijn, hoe zal dan moeten bewezen worden dat het van dien en dien fabrikant is geweest. De secretaris zet uiteen wat de bedoe ling van de wet is en wanneer een winke lier pas wordt gestraft. Daarna wordt de verordening met alge meene stemmen aangenomen» 2. Benoeming van een onderwijzeres te Hedikhuizen. De Secretaris zegt dat t>r veel sollicitan ten zijn geweest doch toen deze hoorden dat er een van deze gemeente ook sollici teerde, deze zich terugtrokken. Daar mej. Prinsen in geen 7 jaar in school heeft ge staan hebben wij, aldus de secretaris, de verantwoording niet op ons durven nemen en eerst het oordeel van den schoolopzie ner gevraagd. Uit het schrijven, gericht aan den heer schoolopziener, dat door den secretaris wordt voorgelezen, blijkt dat Burg. en W eth. er op hebben gewezen dat er in het begin drie sollicitanten waren te weten de dames Mol uit Heusden, A. v. d. Lee uit Elshout en M. Prinsen uit Haarsteeg. Dat echter de twee eerstgenoemde sollicitan ten zoodra ze hoorden dat mej. Prinsen ook solliciteerden, zich terugtrokken daar ze niet als figuranten wilden fungeeren. Burg. en Weth. hebben nu twee ernstige bezwaren om zoo maar tot benoeming over te gaan. Ten eerste dat mej. Prinsen sinds 1 April 1913 niet meer in de school heeft gestaan en ten tweede dat het hoofd der school, den heer Boelaars zeer oud is en geen behoorlijke leiding meer kan geven weshalve Burg. en Weth. de verantwoor ding niet op zich durven nemen om mej. Prinsen, zonder daartoe eerst den school opziener te hebben gehoord, als no. 1 op de voordracht te plaatsen. In zijn antwoord, dat door den secreta ris wordt voorgelezen, zegt de schoolop ziener dat het inderdaad een ernstig be zwaar zou kunnen zijn een onderwijzeres te benoemen die in geen ?even jaar voor do klas heeft gestaan. Waflï mej. Prinsen echter meermalen haar vader heeft ver- angen en zij steeds een zeer gunstigen indruk maakt is tegen benoeming abso luut geen bezwaar, zelfs is er met het oog op haar leeftijd iets voor te zeggen. Secretaris. Nu de schoolopziener zoo oordeelt, hebben wij er ons direct bij neergelegd.-Op de voordracht hebben we geplaatst Mej. Prinsen en de dames Win ters en Gommers de beide laatste als figu ranten. Voorziter. Omdat mej. Prinsen al 7 jaar van het onderwijs was, hebben wij haar niet direct op de voordracht durven zetten maar eerst het oordeel willen vernemen van den schoolopziener. Mej. Prinsen wordt hierna met algemee ne stemmen gekozen. De Voorzitter deelt hierna mede, dat hij, naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering gedaan, een onder zoek heeft ingesteld naar de grondgesteld- heid van de Snoekenkamp. Spreker zegt er met den heer van Oyen te zijn heenge- weest en beiden is het zeer goed bevallen De stukken bij Sneppenkamp zijn het best en volgens hem zeer geschikt voor banden. De heer v. d. Brand is er voor zeker een proef te nemen met banden. De Voorzitter stelt de vraag of het werk moet worden aanbesteed of dat in daggeld het werk moet worden verricht. Rekening dient te worden gehouden dat er bij hoog water niet kan worden gewerkt. De heer v. d. Brand merkt op dat met daggelden te gaan geven, men er nooit zal kunnen komen en geeft daarom in over weging het zeker aan te besteden. De heer van Acht is dezelfde meening toegedaan. De Voorzitter stelt voor het dan per roede aan te besteden en te beginnen met het achterste perceel. De vraag is nu welke banden er gezet zullen worden. De heer van den Brand acht 3 bast het beste wijl deze in den handel de meeste waarde hebben. De Voorzitter wijst er op dat er plaat sen zijn waar wel 27 duim goede grond zit en dat het daar het beste en snelste zal groeien. Vuchts. Wat zou het langste stand hou den kats of 3 bast. De Voorzitter zegt dat 't het beste zal zijn om een proef te hemen en van ieder de helft te laten zetten. Na nog eenige bespreking wordt beslo ten 3 perceelen aan te besteden en het werk zoo veel mogelijk aan inwoners te gunnen terwijl van te voren zal worden nagegaan hoe alles het best zal kunnen worden berekend. De aanbesteding zal dan Woensdag des voormiddags ten half elf uur plaats heb ben. door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. II. OORLOG AAN DE CHRISTENEN. 31) Heel wen herneemt de stem, maakt dat ge wegkomt! GlJ wilt ons niet met vrede laten?.. Welnu! des te erger voor ui... Zij willen opnieuw de deur' bestormen, maar de stem roept een tweede maal- VuurI Ditmaal knallen vijf geweerschoten. Een echt pelotonvuur. En vijf bandieten gil- en, zwaaien met hun armen en rollen in het zand. Zoo deelen moordenaars en de slachtoffers hetzelfde lot. Doch de doodslagers, oordeelende dat ztf overmachtig zijn, daarbij zeer dron- iCii? woedende kreten en braken 'Jselijke verwenschingen uit. Ondanks hunne woede, ondanks hunne ronkenschap, durven de ellendelingen fconen stap meer nader doen. Vrees be- >toütmohHl' 18 Vr6eS d6r 'afaards dle tan h,r, g f" d°0r hUD geW' hart in hun schoenen voelen zinken We.1™816" WeerStand 'Van ■0en,«e ^'jD^en _stfan' bezien elkander, kril- Hulp!hulp!.... ze vermoorden onae broeders! In andere omstandigheden ware. hun handelwijze kluchtig geweest. De anderen hebben schoten gehoord, die het gerucht der slachting overstemden. Zij zien de bende verschrikt vluchten, zij vernemen hare noodkreten, en, op hunne beurt aangetast door het onberedeneerde aanstekelijke van den angst, slaan zij ins gelijks op de vlucht. 't Is ook het slimste en 't voorzichtigste, niet waar, Michel? Ja, overste!maar voor ons is het toch vermakelijk in den vollen hoop te kunnen schieten.... xMaar de vluchtelingen hooren de woor den niet meer, welke uitloopen op spot tend gelach. De doodslagers, echter, loo- pen niet verre. Zij stuiten op eenen reus, die met uitgetrokken sabel hun den weg verspert. j 't Is Marko. De vreeselijke Albanees i ziet alles, gaat alles na. Hij vat onmiddel- lijk de oorzaak van die vlucht. Staat! brult hij, met zijn sabel blik semende. Staat! zeg ik u!.... de eerste die voor bij me komt, is dood! De vluchtelingen antwoorden hem: -Men vermoordt ons!.... maar men vermoordt ons ginder! Wel ja!.... ik weet het., men biedt oen weinig weerstand Alle duivels! hoe wilt'gij eenen eier koek maken zonder eieren te breken! Rechtsomkeer!volgt mijkeeren JU terug en nemen wij dit hok stormen derhand in! Zoo de lieden die het verdedigen dap per zijn, des te beter! Bij Allah! ik beloof u een schouwspel Opgericht WAALWIJK. 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve tf 25.586.757.— 3U3.7o7.-~ giaours te bekronen. De wali raapt een stuk balk op tilt het op zijnen schouder en roept: Voorwaartslvoorwaarts!. Aangehitst door zijn voorbeeld, meege sleept door zijn onversaagdheid, scharen de „sopadjes" en „zaptiees" zich rond hem, brullende: Ter dood!.... ter dood!.... De verdedigers der woning laten hen naderen zonder zich te vertoonen, zonder een beweging te doen. Ge ziet wel!., ze durven niet meer.. Het voorbeeldt gevende, zich met gekke vermetelheid blootstellende, beukt Marko met zijnen balk de deur in. Hij treft de deur gansch in 't midden. De schok is zoo hevig dat de planken uit eikaars pringen. Paneelen, dwarshouten, hengsels en sloten springen met veel ge- druisch uit elkaar. Voorwaarts!.... Voorwaarts!.. Geen lijfsgenade! dapperenhuilt de wali, den balk, welken hij niet meer noodig heeft, wegsmijtende. Een schaterlach vol striemenden spot schettert boven zijn hoofd een lach die meer tart en beleedigt dan een kaakslag. Overste en soldaten staan heelemaal verbluftvoor eenen muur! Het verbrijzelen der deur heeft een ech ten vestingmuur blootgemaakt. De monden der dronken aanvallers bra ken vloeken en scheldwoorden. Do honden!.... de zwijnen!.... zij hebben den ingang dichtgemetseld! Op den schaterlach volgt een bevel dat alle gedruisch overstemt. VuurIVuur op die schurken.... doch spaart Marko! Vijf doodslagers vallen als poppen ln De aanvallers hooren duidelijk de Mar tini s herladen en voor de tweede maal dreunt het op het terras: Vuur! maar niet gemikt op den wali! Nieuw salvo, met hetzelfde vreeselijke uitwerksel als het vorige. De lichamen dei- doodslagers vallen op elkaar, geschud door een laatste huivering van den dood strijd. De bandieten deinzen weer terug. Nu heeft de angst hen geheel en al aangegre pen. Marko echter, wil 't niet opgeven. Maar hij staat nog alleen voor het huis waar al les weer stil is als in eenen grafkelder. Want de geheimzinnige verdedigers gehoorzamende aan het bevel dat gebood Marko te sparen, hebben 't schieten ge staakt. Alsdan schreeuwt Marko, dol van woede: Wie zijt gij die mij sparen wilt? Zijl gij dan zoo bang van mij? Valt gij in mijne handen, ik zal u geen lijfsgenade schenkenl Nu rijst langzaam een man op achter de borstwering welke het terras begrenst. Zijn gedaante steekt srterk af tegen de wit grijze massa van den rook die in de buurt oplaait. Hij verheft zich boven den wal tot aan het middenlijf en neemt den wali op met gloeiende oogen bekijkende, als wilde hij hem neerbliksemen: - i Ik kon u op dit oogenblik neervellen, doch ik wil het niet! Maar eens toch valt ge levend ln mijne handen.... Dan laat ik u vierendeelen. En eigenhandig, bandiet, hang ik u op aan een galg, op het puin van Gregorio Perticari's woning., ginder.... te Salco. oorts geeft de Voorzitter nog in over weging om het stikhout ruim te zetten. Aldus wordt besloten. De Voorzitter zegt daarna dat slechts een persoon zich voor stierhouder heeft aangegeven en wel tegen eene vergoeding van f 400.—. De stierhouder beweert dat er juist 's winters te veel stieren worden gehouden waarnaar men de koeien laat gaan. De secretaris zegt dat de fout in deze voor het grootste deel zelf gelegen is aan den boerenstand van Haarsteeg. In Hedik- huijzen is meer samenwerking en daar marcheert het goed. De heer van Vrede geeft in overweging de politie meer toezicht daarop te laten houden. De Voorzitter zegt dat dit moeilijk is na te gaan want als ze het doen roepen ze de politie er eerst niet bij. 'V an Acht. Hoeveel werd vroeger gege ven. Secretaris: f 375. Van Acht. Het voeder is nu heel wat goedkooper geworden zoodat hij er zeker niet moer geld voor behoeft te hebben. De heer van den Brand zegt gehoord te hebben dat een stierhoudersvereeniging zal worden opgericht. De Voorzitter merkt op dat dit de eenige manier is om een zuiveren toestand te krijgen. Dan voelt een ieder meer het eigenbelang. Secretaris. Wij hebben het voor f 400 natuurlijk niet willen gunnen want met Vlijmen zitten wij omdat we in deze een gemeenschappelijke regeling hebben ge troffen. Wordt besloten nog eens met den stier houder te spreken en inmiddels ook het gevoelen van Vlijmen te vernemen. Bij de rondvraag zegt de heer Winkel dat er al driemaal is gezegd dat de pomp in Hedikhuizen in orde zou zijn gemaakt en nog is er op 't oogenblik niets aan ge daan. In de maand September had het al moeten gebeuren, in de vorige vergade ring is nogeens toegezegd dat er direct voor zou worden gezorgd en nu is er nog niets van te zien, wat moet ik daar nu van gaan denken, zegt spr. i De Voorzitter zegt toe dat er thans reeds de maat van de ommanteling is ge nomen. Dat het wat heeft in gehad komt wijl eerst op een andere manier in het euvel zou worden voorzien. Winkel. O, en hoe zit het nu met het Bol, wordt dat niet afgewerkt. De Voorzitter zegt dat daaromtrent met den voorzitter van den polder over is ge kken en aan Schermers is geschreven. nkel. Er is in de nazomer zoo'n mooie kans geweest maar alles blijft maar hangen. Luijben. Er is er maar een in de buurt die zulke werkzaamheden verricht. De heer Winkel ontkent dit en vraagt of iet weer op z'n duurste moet worden ver richt. Verschillende leden noemen nu namen van firma s die dergelijke werkzaamheden steeds verrichten n.l. de heer M. Vissers te Druiien. Jte Voor2i"er zegt dat deze het niet mE"k.cl® loden bewei'en van wel en wijzen op het Drongelsche kanaal. entiiTt'ÖtSrt: b'°eliig' V",edaa" dreigen/'* dan' mlj Kn met akelige stem antwoordt de man: Ik ben de wraak! En Marko, die zijn oogen haast niet ge- looven kan, roept uit: Joannes! III- HET LEGERTJE DER ONAFHANKELIJKHEID. Men herinnert zich de twee gendarmen, eenige overlevenden van het peloton door Joannes, Michel en Panitza neergescho- Nikea°en Z1J an*Sti* °P Z06k Waren naar De drie jonge mannen hadden de twee zaptiees edelmoedig lijfsgenade ge zonken Zij hadden zich vergenoeg* hun enlcel hun uniformen en wapens te laten afgeven, in ruil van hun eigen bur ger kleederen. Maar de gendarmen, vreezende opge knoopt te worden indien zij naar hun gar- nizoen terugkeerden, hadden Joannes ge smeekt hen bij zich te houden; zij zagen hem aan voor den hoofdman eener roover- bende. De jonge patriot deed hun 't verkeerde hunner meening inzien, en zeide hun, zloh voorloopig naar Salco te begeven en daar hun terugkomst af te wachten. CWewit vervolgd.) ECHO V A V HET ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1