Tweede Blad Veivolg Pioiinciaal Nieuws, GEMEENTERAAD. NUMMER 100 ZATERDAO 16 DECEMBER 43e Jaargang. De Echo van liet Zeilen KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 11 Decem ber des middags ten 3 unr. Voorzitter Edelachtbare beer Van Besouw. Klokslag 3 uur opent de Voorzitter de vergadering aanwezig alle leden. De notulen der twee vorige vergade ringen worden na voorlezing onveran derd goedgekeurd en vastgesteld AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven vao Ged. Staten hou dende goedkeuring yan het raadsbesluit tot opheffing van de openbare lagere school aan den Berkdijk. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit besluit te wijzigen. Nu staat er dat de school met ingaDg van 1 Jan. zal worden opgeheven doch aangezien het nieuwe hoofd eerst 15 Januari in fuoctie kan treden is het wenscheltlker de school eerst 15 Januail op te heffen omdat de kinderen da r weer geen halve maand op straat rond behoeven te loo- pen en voor de onderwijzers is het tevens beter met het oog op hun wachtgeld regeling. Ik stel daarom voor bet hoofd der school, de onderwijzer en onderwijzeres met ingang van 15 Januari eervol te ont slaan. Met algemeene 9temmen wordt daartoe besloten. Vaststelling bezoldiging ambtenaar van den Burgerlijken S and. Uit het schrijven van Ged. Staten blijkt dat wordt voorgesteld de bezol- dPgiog op t 8 per 100 zielen te breDgen. De heer van Amelsfoort vraagt hoe hoog deze bezoldiging thans is waarop de Voorzitter antwoordt van f 350 totaal. Van Amelsfoort. En met hoeveel wil len ze het veihoogen. Voorzitter. Met ongeveer f500. De heer van den Heuvel merkt op dat het niet veel zal baten als men bier iets tegen opwerpt. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten de door Ged. Sraten voorge stelde verhooging tc verleenen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat door Ged. Staten de verordening op de hondenbelasting niet is goedge keurd wijl ze achten dat een artikel iu strijd is met de gemeentewet en wel dat betreffende band- of waakhonden. De heer van Lier zegt het in deze niet met Ged. Staten eens te zijn, want volgens zijne opvatting zegt de gemeen tewet juist wat in een vorige vergadeiiog besloten is in de verordening vast te leggen. CoLfoim het voorstel van G=d. Staten wordt echter besloten. Een schiijven van de Ned. Ver. van Gemeente-ambtenarea om aao het Rus*- en Vacantieoord eene subsidie te willen verleenen, wordt voor kennisge ving aangenomen. Schrijven van den heer Van Rooij, hoofd der openbare school in de kom van Kaatsheuvel, houdende het verzoek nogmaals onder het oog te willen zlec of het niet wenschelijk is een M.U.L O. School aan de bestaande openbare school te vei binden. Adressant wijst er op dat in deze ge meente, met zulk een industrie, beslist -een M.U.L.O. school thus behoort en wijst op gemeenten als Dongen, Raam*- donksveer en Gee.'t uidenberg waar reeds langer dan een jaar dergerlijke scholen zijn opgericht co nu mag Kaatsheuvel met deze gemeenten toch gerust worden vergeleken. Adressant zegt verder dat minstens 25 pCt. van de Ingezetenen van dir onder wijs zal proftteereo. De overige 75 Cr. hebben er bovendien eer voor- dan nadeel van, want dan zal de fesde klas worden gesplitst, zooda: deze niet meer zoo zal Zijn bevolkt, wat het onderwijs tea goede komt. De eerste vijf klassen blijven juist als 't thans is, daarin komt geen enkele verandering io, alleen de zesde klas wordt beter doordat deze gesplitst wordt. Der gemeente kost het geen geld en een pioef er mede kan zonder eenig bezwaar worden genomen, aaogezien het absoluut niets kost. Z-lfs is het voor de gemeente een voordeel, wijl thans de cursus in het fransch moet worden betaald en bij het oprichten van een M.U L.O.-school vervalt zulks. Daar komt nog bij dat straks de Eerw. Zus ters ook om vergoediog komen voor het geven vaa les in de fransche taal en nuttige handwerken. Dit alles komt te vervallen bij oprichting van een M.U»L.O. Adressant wijst er 0p dat hij voor zich zelf er geen voordeel bij beeft, maar het in het werkeliik belang van de gemeente is. Hij wijst er nog op dat oog vopr 1 Januari daarloe moet worden besloten, aangezien slechts tot dan ge legenheid wo'dc gegeven op dez? manier eene M.U.L.O. op te richten. Na dien tijd kan al een sl ch-s een geheel afzon derlijke M.U L O. worden opgericht. Van Lier. Wat zegt bet Dag. Bestuur er van. Voorzitter. Dat zegt er niets van. Deze kwestie is iu een kort tijdsbestek reeds tweemaal in behandeling geweest bij den raad, zoodat Burg. en Weth. zich verder geheel van advies onthouden. Het schrijven dat nu Is voorgelezen gaat geheel van het hoofd der school, mijn heer Van Rooij, uit. De heer Soaphaan merkt op dat bet bestuur van deze 9chool vermoedelijk ook binnen zeer kortea tijd in andere handen zal overgaao. Zouden deze wel voor een M.U L.O -school zijn te vinden. Spr. zegt dit niet te weten. Wel weet hij dat gehoopt wordt dat er spoedig eene bijzondere school komt. De Voorzitter zegt daarop geen ant woord te kunnen geven, omdat hij niet weet wat de gees'eliikheid van plan is. Hij geloolt niet dat het de b-doeliog is daartoe direct over te gaan. Er is ech'er weinig van tc zeggen, want dikwijls hangt dit geheel van de hoogere gees telijke autoriteiten af. De heer Staphaaa vraagt zich af of de geestelijke autoriteiter, iodien deze aaa het roer komen, zich zullen kunnen vereenigen met een M U L.O.-school. De hver van AmeLfoort merkt op dat dit vraagstuk hier tweemaal reeds van alle kanten is bekeken, gewikt en ge wogen en bij derhalve niet begrijpt hoe men er weer mede kan komen. De heer vaa den Heuvel zegt dat een M U.L.O. zijn sympaihle gaat k'ijgeD, vooral omdat het de vemeente niets kost en daarom zou hij er gerust een proef mee willen laten nemen. Moet dit, vraagt spreker, dit jaar per sé nog besloten worder, De Voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat hij daarom deze vergadering in hoofdzaak heeft bijeengeroepen. Spreker wijst er op dat, als nu zou worden besloten tot oprichting van tea Mulo-school en na een jaar proef zou het niet zijn bevallen, men er gerust mee kan eindigen. Besluit men echter nu niet daartoe over te gaar, dan kan men daartoe op deze manier niet meer kornet». Wordt de school door het Kerkbestuur overgenomen, dan kan deze steeds, als ze dit zouden verkiezen, daar mede ophouden. De heer van den Heuvel wijst er nog op dat, als de raad beslu t tot oprichting daarvan over te gaan, het Kerkbestuur het steeds in de hand beeft tot al of niet oprich'iog over te gaan, terwijl men in het andere geval de pas geheel gaat afsnijden, Bij den heer van Rooij bestaat geen wiDS'bf jag. De heer Verscbure meent eenigszlns van wel, doch aaogezien bi) denkt dat de gemeente daar geen schade bij on dervind', is hij wel voor oprichting van eena dergelijke school. De heer van Lier merkt op dat wet houder Veischure zegi, dat hij denkt dat dc gemeente het gteo geld kost. Hij voor zich wil dat zeker weten en daa'om heeft hij straks dan ook al ge vraagd of er van het D tg. Bestuur geen voorstel was te verwachten. Met denken, zegt spr., schiet ik niet veel op. Zeker moet men het weten, want reeds zoo dikwijls is men op deze manier met een klul j<- in het riet gezonden. De Voorzitter wijst er op, dat bij in* stelling van een Mulo-school de Fransche cursus komt te vervallen wat voor de ge meente een voordeel zal geven want straks zullen ook de andere scholen daarop ko men aandringen en heeft men eenmaal A gezegd dan moet men ook B zeggen. De heer van Amelsfoort merkt op dat de heer van Rooij in een gesprek hier op de raadszaal heeft toegegeven dat de vijf an dere klassen in het gedrang zouden ko men. De Voorzitter wil er buiten blijven of dit door den heer van Rooij is gezegd, doch begrijpt niet hoe deze in het gedrang zullen kunnen komen, wijl deze gewoon tot het vijfde leerjaar doorloopen en eerst in de zesde klasse eene splitsing komt. De jongens die dan geen mulo-onderwijs wil len volgen komen in de zesde klasse voor het gewone onderwijs en die mulo-onder wijs wenschen te volgen in die klasse, zoo dat er dus eene ontlasting volgt wat niet anders dan zeer bevorderlijk voor het on derwijs kan zijn. De heer Rijken is van meening dat zij die vroeger tegen een Mulo-school hebben gestemd thans gerust daarvoor kunnen stemmen wijl er heel wat is veranderd en er zich heel wat nieuwe gezichtspunten hebben geopend. De heer van den Heuvel zegt dat de vo rige maal de meeste leden onder suggestie van den heer Rotoat waren. Volgens spreker is de levensvatbaar heid van een Mulo-school hier zeer groot. Vele ouders zullen hun kinderen daarvan laten profiteeren en velen die de zegenin gen van dit onderwijs hebben zullen wel licht nog niet tevreden zijn en andere we gen zoeken om nog verder te kunnen ko men Dit is echter eene kwestie van latere zorg. Een zaak is zeker, voor de gemeente kost het niets en dan is op zijn minst ge nomen een proef te nemen zeker waard. Van Amelsfoort. Als de gemeente het niets kost, dan kan altijd eens een proef worden genomen. Verschure. Eenige leermiddelen zal het kosten. De Voorzitter merkt op dat deze kosten zullen opwegen tegen die welke voort vloeien uit den Franschen cursus. De heer van Lier kan den heer van den Heuvel op het oogenblik niet goed hegrij pen. Vroeger heeft hij, met mijnheer Ro bat, dapper mee geholpen om het mulo- onderwijs af te kammen, toen noemde hij het sprekende over de Mulo-school van Heusden, een onding. De heer van den Heuvel merkt op dat op de eerste plaats Heusden een zeer klei ne gemeente is en niet in staat om de mulo school in stand te houden dan door kunst en vliegwerk door voor alle omliggende gemeenten de school open te 3tellen. Men moet de toestanden van de plaats kennen. Deze school heeft de sympathie van de Katholieken daar ter plaatse nooit gehad omdat men er eene bijzondere school had. De heer van Amelsfoort kan niet begrij pen dat de schoolopziener heeft kunnen verklaren dat de plaats hier voor een Mu lo-school nog niet rijp is. Voorzitter. En ons schueef hij van wel. Van Amelsfoort. Wat daar nu van te denken. Als het geld moet gaan kosten zou ik zeggen, overweegt het nog eens. Snaphaan. Ik snap de beweging van het hoofd der school niet. Voorzitter. De heer van Rooij is geheel uit eigen beweging met dit adres gekomen. Wij hebben hem daarover te voren niet gesproken. Van Amelsfoort. Snaphaan zegt dat hij r niets van snapt, maar zoo is er zoo veel dat ge niet snapt. Snaphaan. Een bijzondere school komt hier, dat is zeker en daarom zou ik de Geestelijkheid zich in deze eerst willen laten uitspreken. De Voorzitter zegt dat hij de geestelijk heid niet eerst kan gaan hooren. Trou wens negen en negentig kansen van de honderd dat deze zich niet zouden uitspre ken omdat het kan gdbeuren dat ze het zelf nog niet weten en afwachten wat van hoogerhand zal worden gezegd. Ik voor mij, zegt spreker, zie ook wel in dat de openbare school zal worden opgedoekt, maar voor 'het Kerkbestuur is het geen bezwaar als er een Mulo-school aan ver bonden is want willen ze deze opdoeken dan 'kunnen ze dat doen. Daarentegen zou den ze later zoo'n school willen hebben dan gaat dat niet meer of ze moeten een afzonderlijke oprichten en daar zullen ze niet zoo gemakkelijk toe overgaan. Men gaat hen dus eenvoudig de pas afsnijden. De heer van den Heuvel blijft van mee ning dat den heer van Rooij het best er over kan oordeelen. De heer van Amelsfoort zegt dat men direct voor gewichtige feiten wordt ge steld. Dit is altijd zoo en daarom zou hij deze aangelegenheid nog eens willen aan houden. De Voorzitter zegt dat deze zaak al zoo dikwijls is besproken dat thans wel tot afhandeling daarvan kan worden overge gaan en brengt het verzoek van den heer van Rooij daarom in omvraag. Voor oprichting van een Mulo-school stemden de heeren Roestenberg, Verschu re, van den Heuvel, Rijken en de Bresser. Tegen de heeren Brok, de Wijs, Dan- kers, van Amelsfoort, van Lier, van Kuijk, Snaphaan en Ypelaar. Vaststelling gemeente-rekening. De heer Rijken zegt dat de commissie de rekening grondig heeft onderzocht en alles keurig in orde heeft bevonden. Den secretaris brengt hij daarvoor een woord van dank. Spreker wil alleen opmerken dat men bij oppervlakkige beschouwing zou. zeg gen dat er een te kort is, doch over 1918 is nog f 11000 aan H. O. te vorderen en over 1919 nog f 51360. Ware dit alles aange vuld, er zou geen nadeelig slot zijn, inte gendeel. De Commissie is het tevens gebleken dat er verschillende menschen achterblij ven met het betalen van schoolgeld, men schen die het heel goed kunnen betalen. Degenen die daarmede belast zijn, moeten er op letten dot zulks niet voorkomt. De Bresser. Ja, want dat kwartje zullen de meesten nu wel kunnen betalen. De Voorzitter zegt dat deze nog niet on inbaar zijn en de ambtenaar, daarmede belast, er nog eens op zal wijzen. De 'heer Rijken zegt dat door de Com missie nog besproken is om de rioolbelas ting eens te herzien. Vooral in Loonop- zand is zulks noodig. Echter kan daar la ter over worden gesproken. De heer de Bresser wijst er op dat aan de geitenfokvereeniging geen subsidie is verleend. De Voorzitter zegt dat zich niemand daarvoor heeft komen aanmelden, die op goede gronden kon bewijzen daarop recht te hebben. Van den Heuvel. In Loonopzand bestaat er geen meer. De Wijs. Hier nog wel. Voorziter. Als er een is en ze kunnen aantoonen dat die vereen, werkelijk be staat, dan krijgen ze het. Aanbieding gemeentebegrooting dienst 1921. In een volgende vergadering zal de Commissie, belast met het onderzoek, ver slag uitbrengen. Adres van den WelEerw. heer Smits. Wordt in geheime zitting besproken. Bij de rondvraag wenscht de heer Roes tenberg als Voorzitter van de salaris-com missie er op te wijzen, dat deze Commis sie ibij nadere beoordeeling gemeend heeft den raad te moeten voorstellen eenige jaarwedden te herzien wijl ingevolge een vorig besluit de lounen wel wat uit hun verband zijn gerukt. Zoo heeft de boek houder thans f 2000 wat neerkomt op een salaris van f 38.50. Daar een stoker er f 38 sn een fitter f 40 heeft is dat geen verhou ding meer te noemen. Spr. zegt voorts dat de salaris-commis sie over dezen ambtenaar, die zijn werk zaamheden zeer accuraat verricht, zeer te vreden is en mitsdien voorstelt zijn salaris te brengen op f 2400 zonder pex-iodieke verhoogingen. Ook is de aandacht van de commissie gevallen op het secretarie-personeel. Daar zijn jongelui die in den laatsten tijd hun examen hebben behaald, dus waarvan met vrucht verwacht mag worden dat ze voor hunne werkzaamheden bekwaam zijn en waar een vorig'jaar voor deze geen rege ling is getroffen wil de Commissie deze iets herzien. Het salaris van den eersten ambtenaar is thans vastgesteld van f 20002400 met f j00 voor diploma. De Commissie wenscht dit zoo te laten. Voor den 2n ambtenaar wil ze dat bren gen op f1500—2000 met f 100 voor diplo ma. Thans wordt aan deze slechts f 1000 gegeven. Dat van den derden ambtenaar wenscht ze te brengen van f 10001500 met f 100 voor diploma. Deze ambtenaar geniet thans slechts f 750. De typiste geniet thans f 400. De Com missie wil dit honorarium brengen op f 700 met de bepaling dat dit in 1922 f 800 wordt. De heer Verschure vraagt of de sprong voor den tweeden ambtenaar ineens niet wat groot is. De heer Roestenberg wijst er op dat hij iiploma heeft en gezien wat in andere ge meenten aan deze ambtenaren wordt be taald en ook de salarieering van de werk lieden, heeft de commissie gemeend dat dit de beste oplossing is. De heer van den Heuvel kan zich goed met het voorstel van de salaris-commissie vereenigen doch hij vraagt zich af of men niet ooit eens op zijn schreden zal moeten terugkomen. Over de gansche li nie zal dit moeten gebeuren als de prijzen dalen. De heer Roestenberg zegt dat er wel iets van eene daling is te bespeuren en mocht dit in alle deelen voortgaan, dan zal daar zeer zeker rekening mede gehou den moeten worden. Het salaris van den Controleur dat van f 200023000, bedraagt blijft zoo. De Voorzitter wijst er op dat in de hef fing van den Hoofd. Omslag eene wijzi ging is te verwachten waardoor minder werk voor dezen titularis komt. De heer Snaphaan wijst er op dat van de laatste geheime vergadering direct alles publiek schijnt te zijn gemaakt. Spreker vraagt of tegen leden die zich daaraan schuldig maken niet streng kan worden opgetreden. Bij vaststelling van Hoofd. Omslag, alles weet men in de gemeente di rect. De Voorzitter zegt dat de leden eerlijk moeten zijn en 'hun verplichting om te zwijgen ook na moeten komen. De heer Roestenberg zou het heter vin den op deze manier zooveel mogelijk maar alles in openbare vergadering te be handelen. De heer van Amelsfoort verklaart er te gen te zijn om zaken in geheime vergade ring te toespreken. Hij zou alles zooveel mogelijk in openbare vergadering willen zien behandeld. De heer Rijken is dezelfde meening toe gedaan en zou zelfs de Hoofd. Omslag in openbare vergadering willen zien behan deld als zulks ging, opdat het publiek dan de scherpe contrasten eens zou zien. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat en er dikwijls ook zaken in geheim comité besproken moeten worden. Hij dringt echter bij de leden nogmaals aan om als geheimhouding is opgelegd, deze ook te bewaren. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Reclames Hoofd. Omslag. Door bewoners van de Mr. van Cooihstraat en een groot deel van de Grootestraat Is aan den heer Directeur van het Post- en Telegraafkantoor een adres gericht roet het verzoek aan den hoek Mr. v. Coothst'aat-Grootestraat een brievenbus te plaatsen. Plaatsing van een bu9 zou inderdaad voor de vele bewoners een groot gemak zijo. Wij schreven al meermalen eene aanmoediging om het werk van het R. K. Hulsvestings-comlié te steunen en pakjes te zenden als een Kerstgave voor Weenen en Hongaiije en deze le doen bezorgen bij den voorzitter van den kring Waalwijk, den heer J c. Gragtmans. Tot ons genoegen vernemen we dat er reeds een 40-tal bezorgd zijn en dat cr nog voortdurend bijkomen. We willen echter onze drmgetde aan maning herhalen om te helpeo, vooral waar ze binnen enkele dagen* worden verzonden cn temeer nog nu wij van de hand der Waalwijksche dame9 A. Gragtmans en M. Rubbcos, die met eigen oogen die ellende aanschouwen, vernamen hoe vreesehjk de toestand is. Zij bezochtea verschillende der kinderen die in onze gemeente verblijf hielden en moesten constateercn hoe die kleinen waren afgevallen en wat een gebrek In die huishoudens werd geleden, vooral bij deze bittere koude. Zn k ijgen 7 K.G. hout voor het huls en 3 K.G. voor de keuken en dat per week en daarvoor betalen ze 40 kronen en dan een ver lichting en voeding, allerdroevigst 1 Op de drukste punten der stad liggen ver minkte soldatec, die bidden en smeekcp, omdat ze zoo'n honger hebben. Overal niets dan bedrukte gezteaten, geheel willoos en zonder kracht. De mannen rooken slechte sigaretten en vuile tabak om den honger te stillen. Het mee9t wordt geleden nog onder kleioe beamb ten, officieren en den vroegeren adel. Er zija er nog die tijdelijk als 't ware In een paleis wonen, maar niet te eten hebben, geen tramkaarijekuDneo koopen, menschen die vrgeger aan 't hof ver keerden enz., en thans in de volksgaar keuken eten em watersoepje en een mengelmoes van aardappelen en kroten, met een toespijs, te vies om aan te zien, en dat voor 14 kronen Moeien wij dit .droevig beeld nog verder voor uwe oogen b'eogen. 't Is genoeg 1 Genoeg om te zien dat hulp dringeed noodig is; geeft zooveel ge kunt, geeft spoedig Naar wij vernemen Is de Waalwijk- sche Krgelclub voornemens to het begin Jaouui een stedelijk concours uit te schrijven op de nieuwe banen van het hotel Da Twee Kolommea. Besotjen en Baardwijk wordt geacht reeds met Waalwijk een te ztjo. De melkinrichting, waarover we onlangs schreven, zal ia onze gemeente worden opgericht, Ztj zal gevestigd worden In de Po9tstraat, en op de plaats van de thans ontruimde wocingen zal een gebouw voor dit doel worden ge plaatst. Met het afbreken is men reeds druk doende. Al is dc winkelweek voorbtf, toch begrijpende winkeliers, dar mooie reclame is een eisch des tijds en eeD aanleiding om te verkoopen. Daarvan getuigt de etalage van den boekhandelaar J. C. van Eijkelenburg, die eeD schitterende Kerst- éralage in zijn zaak beefi doen daat- siellen. Wij treffen er een mooie winter landschap, het kers'krlbbe je, kerstboom met alle, lei snuisterijtjes, in de verte een mooi nagebootste kerk, kortom een geheel kerstbeeld, dat den ontwerper, den heer W. Hens wederom alle eer eer aandoet. Wij raden eenieder aan een kijkje te te gaan nemen en dan tevens de noo- dlge kersi-artikelen aan te schaffen, die er te keuze ea te keur te krijgen zijn. Ia de sigaren-industrie doet zich thans de elgenaa dlge quaestie voor, dat fabrikanten, die volgens het collectief contract bereid zi)o, verzuimde feest dagen door overwerk te laten Inhalen daartoe niet kunnen overgaan, zoolang de arbeidsinspectie baar standpunt hand haaft, dat geen verlof tot overwe'k wordt verleend Indien er geen achter stand in de productie is. Hierdoor ont staat geschil welke partij werkgever of werknemer de schade door loon derving ontstaan beeft te dragen 1 De boekhouder L. die zijne firma alhier voor verschillende bedragen heeft opgelicht, is te Amsterdam gearresteerd, naar "hier overgebracht en thans voor den officier van justitie te 's-Bosch geleid. BAARDWIJK. Maandagavond hield de raad dezer gemeente eene openbare vergadering. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 42137.33,/2 De Hoofd. Omslag zal f20.000 moeten opbrengen. In ons volgend nummer volgt verslag. BFSOIJEN. Wegens terreinafkeurlng, (het R.W.B terrein was te bard cn gevaarlijk om te bespelen) ging R.W.B. Helmond II niet door. R.W.B. III verloor te Sorang van S.V.V. II met 1-0, De R. W B. ers speelden werkelijk een goeden wedstriid jimmer genoeg werd dat eene goal je door een misverstand in eigen doel ge werkt, zoodat, hoewel R.W.B, beslist had verdiend te winnen S.V.V. met de overwinning ging strijken.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5