twee kostheeren Prima Lijnzaad w. m der mm Brapdstoffen-Commls»ie 3 extiaeenhedenbrandstof, Spurol-zeepI Motor- en [ijwielhande! W. Q. KLERKX I CMORTIER, Nienws uit Bonsden Binnenland. BUITENLAND TE KOOP m A. J. den Teuling Fa. Wed. W. <3. Vaagj. Ijzerhandel, mss WAALWIJK. JfBÏZDIDBR STÏÏgglH S» Gemengd Nieuws, geplaatst worden. voor f 30 per 100 ko« 2 B.L COKES Prima i>agger«iurf Tabak en Pijpen, BLOED groote sorteering alle merken van af f 3.— stemmingen deel genomen omrede de wettigheid der plaats gehad hebbende stemmingen door hen wordt betwist. Zelfs een lid van het stembureau was deze meening toegedaan enwenschtein zulk een college geen zitting te nemen en verliet zijn plaats. Dit nog te meer, omdat door den fungeerenden Voorzitter van het Kerk bestuur, de ingekomen bezwaren en bedankjes totaal werden genegeerd en zelfs niet aan zijne medebestuursleden kenbaar werden gemaakt. DUSSEN. De heer P. Linders welke gedurende 4'/a jaar niet ijver als onder wijzer aan de O. L. School wijk B al hier werkzaam is geweest, is met 15 Februari 1921 benoemd in gelijke be trekking aan de bijzondere school in zijne geboorteplaats Dinteloord. Openb verg. van den raad der gemeente Dussen op Vrijdag 17 Dec. des v.m. lO'/a uur. 1. Ingek. stukken en mededeelingen. 2. Benoeming armmeester. 3. jaarwedden ambtenaren Burg. Stand. 4. Jaarwedde gemeenteweker. 5. Vaststelling verordening tot heffing en invordrjng van a. Opcenten op de grondbelasting. bt pers. belasting. c. Legesgelden, d. Hondenbelasting. 6. Vaststelling suppletoir kohier H Omslag. (Wegens het ijs en de daardoor ge stremde vaart over de Bergsche Maas, kan ditmaal geen verslag worden opge nomen Red..) WASPIK. Het zoontje van den heer L. S. had dezer dagen het ongeluk zoo danig van zijn rijwiel te vallen dat het zijn been brak. Geneeskundige hulpwerd verleend door Dr Wijffels alhier. Het zoontje van den heer W. S. alhier had het ongeluk door het ijs te zakken. Met zeer groote moeite werd de kleine gered. Eerst toen hij voor de derde keer boven kwam kon hij worden gegrepen. Onze Harmonie „Virtus nobilitat Artem" zal in den loop van het jaar 1921 haar veertig-jarig bestaan herden ken. Plannen worden gemaakt tot het houden van een festival. Eene commis sie zal worden benoemd tot het nemen der voorbereidende maatregelen. Door den strengen vorst zijn in deze gemeente vele werklooze grond werkers. Dagelijks komen er zich mel den bij den Correspondent van de Ar beidsbemiddeling. Het is te hopen dat de vorst niet lang aanhoudt, daar anders in de arbeidersgezinnen veel armoede wordt geleden. RAAMSDONKSVEER. Het is de be doeling met ongeveer 200 kinderen der Zondagscholen op 2den Kerstdag het Kerstfeest te vieren in de Veersche Kerk. Zondag a s. zal naar men ens me- dedeelt, op uitnoodiging van de R. K. Kiesvereeniging voor Mannen en Vrou wen optreden de Hoog WelEd. Geb. heer Deckers, lid der Tweede Kamer. G. Blom had het ongeluk afglij dend graan op zich te krijgen met het noodlottig gevolg dat een zijner beenen brak. Hij werd opgenomen in het R. K. Gasthuis. Reeds Donderdag kon vanwege het ijs de stoompont niet meer varen. Wel lastig voor zeer velen. OISTERWJJK. Bij onderhandsche aan besteding heeft de N. V. Lederfabriek „Oisterwijk" alhier het bouwen eener lakfabriek opgedragen aan W. v. Loon te Tilburg voor ruim f 175000. Heusden, 17 Dec. 19 '0. Sinds enkele dagen doet hetcari- Ion zich niet hooren. Volgens deskun dige inlichting is dit 't gevolg van den vorst. De heer Maas, sedert eenige jaren maréchaussee bij onze brigade is, naar men ons meedeelt na afioop van zijn dienstverband aangewezen tot gem. veld wachter te Dussen, een benoeming, waarmee we die gemeente kunnen ge lukwenschen in vele opzichten. De prijs van het wittebrood is gebracht van 36 op 32 ent. het bruin- brood wordt aan den ouden prijs ver kocht. Donderdagmorgen was nagenoeg de geheele Maas met ijs overdekt, zoo dat aanvankelijk de scheepvaart met groote moeite plaats had. Hedenmorgen vertrok van hier het zeeschip Orpheus, geholpen door twee sleepbooten. Dit schip is hier geheel afgewerkt, zoodat het onmiddellijk kan gaan proefstoomen. Vronw J. had het ongeluk zich zoo met een bijl in de hand te hakken dat zij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen van dr. O. Agenda Raadsvergadering Vrijdag 17 Dec. 7'/3 uur n.m. 1. Beëedigingen installatie van dhr. H. van Herwaarden als raadslid. Voorts notulen en ingekomen stukken. Voorstel B. en W. voor de verordening op de keuring van waren en op het bakken en den verkoop van brood. Benoeming eener schoolcommissie. Aanbvolen wor den mej. E. Knoop en de heeren Car- pay, Crijns Hendrikx en C. W. van Ommeren. Voorstel B. en W. tot ophef fing van het levensmiddelenbedrijf en regeling bezoldiging der ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Rekening over 1919 en begrooting 1921 der Godshuizen. Vaststelling der gem. begrooting over 1921 en aanvullingskohier H. O. 1920. (Baren veiantwoordelijkheid d«r Kedfictir.) Mijnheer de Redacteur Dezer dagen trok het mijne aandacht dat ten postkantore alhier, waar des morgens den dienst met Jwee loketten wordt uitgevoerd, hèt tweede loket te cirea 11 uur (als het druk wordtwordt gesloten. Dat de ondoelmatige werk- verdeeling hiervan de uitsluitende oor zaak is, valt niet te ontkennen immers, was deze ontijdige sluiting het gevolg van personeelsgebrek, (dat wel chronisch schijnt te'zijn bij de Posterijen) zoo kon toch wel de tweede loket-ambtenaar op de werkelijk drukste uren dienst verrichtten, beter dan op die uren, dat hij, zooals in den vroegen morgen, loketdienst doet „omdat hij er toch is." Er is al zooveel geschreven over ver spilling van onzen nationalen tijd op belasting- en postkantoren enz. dat ik er liever het zwijgen toe doe. Met angst en beven zie ik echter den tijd tegemo t, waarop, in weerwil van het goed geargumenteerde pleidooi voor eene onafgebroken openstelling van het postkantoor door de Kamer van K. en F. sluiting van 12'/22 uur zal plaats vinden. Indien men ook dan nog de onvoldoende loketbézetting zou hand haven, zouden ongehoorde opstoppingen het gevolg zijn. vooral in het uur 2—3. Eene concentratie van het verkeer in de dan resteerende uren kan niet dan met sterke bezetting plaats hebben. Ook heeft het mij vaak geërgerd dat de loket-ambtenaar met afrekeningen met bestellers zoozeer wordt opgehouden dat groote achterstand ontstaat. Ik ben terzake van den inwendigen dienst op een postkantoor niet kundig, doch het lijkt mij geenszins onmogelijk hierin eene belere regeling te treffen. Ik stel er prijs op te verklaren, dat de ambte naren m.i. geen schuld treftdoch ik meende op deze voor onze, industrie die eene vlotte bediening zeer van noode heeft zoo schadelijke toestanden even de aandacht te moeten vestigen. Met dank voor de plaatsing. A Waalwijk, 17 Dec. 1920. Gem enteraad, KAATSHEUVEL. Openbare spoedeischende vergadering van den raad dezer gemeente op Woens dag 16 December, des avonds ten 5 uur. Voorziiter Edelachtb. heer Van Besouw. Klokslag 5 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer van den Heuvel. De Voorzitter zegt dat de notulen van de laatst gehouden vergadering nog niet gereed zijn en daarom in eene volgende zullen worden voorgelezen. De Voorzitter zegt dat deze spoed eischende vergadering is belegd naar aanleiding van een adres van ouders van schoolgaande kinderen en een van het Kerkbestuur. Uit de voorlezing van het adres blijkt, dat ouders van schoolgaande kinderen mef leedwezen vernomen hebben, dat het verzoek van den heer van Rooij om oprichting van een M.U.L O.-school, geen meerderheid in den raad heeft gevonden. Adressanten wijzen er op, dat het onjuist is dat de bevolking geen M.U.L O.-school wi hebben, integen deel gaarne zien dat tot oprichting daarvan wordt overgegaan en verzoeken mitsdien alsnog in eene spoedeischende vergadering op dit besluit terug te komen. Het Kerkbestuur verklaart in een adres het geheel met den heer Van Rooij eens te zijn en acht Mulo-onderwijs niet alleen nuttig voor den middenstand, doch ook zeker voor den werkmansstand Snaphaan. Ik geloof dat we nu wel tot stemming kunnen overgaan. Amelsfoort. Nu we zulke aanwijzingen hebben, weten we wel welke richting we heen moeten. Snaphaan. Het tweede adres legt voor mij alle gewicht in de schaal. Het eerste niet. Bij het nagaan van namen der onderteekenaars kan ik het be schouwen als een stuk gedwongen winkelnering. De heer De Wijs zegt eenigen tijd geleden bezoek te hebben gehad van den heer Van Rooij, die hem kwam spreken over de Mulo-school. De heer Van Rooij zette alles in het mooiste teeken en het einde van zijne redenatie was, dat hij zoo maar 25 jongens had voor de Mulo-school. Die had hij zoo maar voor het pakken en dat. zegt spr., wekte bij mij argwaan en op dien grond ben ik tegen oprichting van een Mulo- school geweest. Spreker wijst er on .dat het niet aan gaat van het hoofd der school, dat hij zoo maar 25 leerlingen heeft die de mulosohool zullen komen bezoeken. Dat zou sterk zijn on verwekte, gaat spr. voort, bij mij argwaan en kwam de gedachte in mij op dat hij uit eigenbe lang handelde. Nu wij eohter zien dat de geestelijkheid er voor is, iets waarvan in de vorige vergadering meermalen is ge waagd, wordt het anders. De heer Roestenberg merkt op dat hij zich op een ander stanpunt plaatst. Echter wil hij opmerken dat de Zeer Eerw. heer pastoor zich reeds een vorig jaar duidelijk heeft uitgesproken dat hij voor eene mu lo-school was. Van Amelsfoort. Dat heb ik nooit ge hoord. De Wijs. Ik ook niet. Van Lier. Was de Wethouder met deze mededeeling in een vorige vergadering gekomen, ik geloof dat deze stemming een geheel ander verloop zou gehad hebben. Uitdrukkelijk toch is dit gevraagd en er zijn geen inlichtingen op verkregen. De heer Roestenberg zegt op het stand punt to staan, dat, ongeacht het schrijven van het Kerkbestuur er ook al zou de openbare school er blijven bestaan hij voor oprichting van een Mulo-school is omdat hij het acht in het werkelijk belang van het geheele volk en zeker ook in het belang van den werkman. 't Spreekt echter van zelf dat hij het zeer op prijs stelt dat door de geestelijk heid een uitspraak is gedaan, want voor iederen stand is het onderwijs goed. Ook al zou het iets duurder komen door leer middelen of wat ook, dan nog zou dit voor spr. geen sta-in-den-weg zijn. Kaatsheuvel met zijn industrie, het centrum der indus trie, en voor uitbreiding zoo volkomen vatbaar heeft behoefte aan dat onderwijs. De heer van Amelsfoort wijst er op dat in de zesde klas van Van Rooij dikwijls maar weinig jongens meer blijven zitten. Men stuurt ze hier, zoodra als' dit kan naar de fabriek, dan verdienen ze direct wat en de ontwikkeling kan, zegt spr., hun minder schelen, dat ziet men over 't hoofd. Roestenberg. De hersens van de jon gens hier zijn net eender als die van andere plaatsen. De heer van Lier blijft bij zijne mee- ning dat, was weth. Roestenberg in een vorige vergadering, toen wel driemaal daarnaar was gevraagd, met deze mede deeling gekomen, de raad er eene andere meening op na zou hebben gehouden. Dat het onderwijs zoo noodig is, was voor spr. als leek niet te beoordeelen vooral omdat de schoolopziener zich in dit opzicht op twee manieren heeft uitgelaten. De heer Snaphaan onderstreept ten vol le het gezegde van den heer van Lier. De ze veraaderlna zou er niet zlin geweest indien op mijn vragen antwoord was ge geven. Nu ik, zegt spr., dit schrijven heb gehoord, is er voor mij geen reden meer om niet tot oprichting van een Mulo- school over te gaan. De heer Rijken merkt op dat hij in een vorige vergadering er nog op gewezen heeft dat de omstandigheden zich gewij zigd hebben en dat een ieder er, al had hij de eerste maal tegen gestemd, thans ge rust eene andere meening er op kan na houden. Vroeger is hij buiten stemming gebleven en op de laatste vergadering voor oprichting van een Mulo-school wijl hem gebleken is dat er behoefte aan be staat en er hem zelfs over is gesproken dat het zoo jammer was dat men zijn jon gens niet wat kon laten doorleeren. flet schrijven van den Zeer Eerw. heer pas toor geeft voor spr. niet den doorslag, want deze is wel aangewezen om te waken over de geestelijke belangen maar wij hebben, zegt spr. na te gaan en ons af te vragen welk onderwijs in het belang is van deze gemeente. En met het oog op de industrie acht ik goed onderwijs noodza kelijk. De voorzitter acht deze kwestie thans genoegzaam besproken en meent uit de discussies te mogen afleiden dat men nu algemeen voor oprichting van een mulo- school is. Zonder hoofd, stemming wordt daartoe besloten. (Applaus op de tribune). De Voorzitter wil vervolgens nog de mededeeling doen dat van het Kerkbe stuur een schrijven is ingekomen waarin wordt verzocht om in 1921 een nieuwe meisjesschool te bouwen. De tegenwoor dige voldoet niet meer en het Kerkbestuur wil 15 pCt. bijdragen in de stichtingskos- ten zooals bij de wet is voorgeschreven. Het zal een flinke school moeten worden, want er zijn 346 leerlingen nl. in de le klas 72, 2e klas 62, 8e klas 60, 4e klas 51, 5e klas 53 en 6e klas 48 leeringen. 1 De heeren kunnen er echter nog eens over denken dan kan In een van de vol gende vergaderingen er over worden ge sproken. De vergadering wordt daarna gesloten. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat beoogt de be staande rijksuitkeering aan de gemeenten te vermeerderen, al naar gelang de ge meentelijke hoofdelijke omslag of inkom stenbelasting over de laatste drie jaren in mate van beteekenis de hoofdsom van de rijksinkomstenbelasting heeft overtroffen. Gisteren was~'de~ dienst op de spoorwegen ellendiger, dan hij ooit te voren is geweest. De treinen hadden uren vertraging. De toestand scheen ongeveer hierop neer te komen, dat de officieele dienstregeling werd genegeerd en de treinen vertrokken als er eens eene gelegenheid was. Vandaag schijnt het weer net eender. Er heeft zich een comité gevormd ter behartiging van de belangen van obligatiehouders van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. De bedoe ling is, langs gerechtelijke en andere wegen, terugbetaling te verkrijgen van de gestorte bedragen. In militaire kringen gaat't gerucht dat van een voorgenomen zending van 100 militairen van de Nederlandsche Landmacht naar Wilna door de Regee ring is afgezien. Iu lint Volk vinden wy tea staal je •n de belastingbedragen, die in de drie rootste gemeenten moeten worden betaald <*n gemeentelijke inkomstenbelasting. De belasting bedraagt van een WViklijk in Am- in Bot- in Deo 'okomen sterdam teidam H*aa l.luO nihil nihil 6.98 1.200 nihil 6.— 12.81 1.800 6 12.— 18.86 1.400 13 18.— 25.85 1.600 21 24.— 31.51 1 600 80 80.— 88.— 1.700 40 86.— 45.60 ].8"0 50 42.— 51.36 t.900 60 48.— 68.13 2 000 70 54.— 66.66 8.000 170 127,60 137.50 4.000 273 2'*.— 211.64 5.000 383 806.— 288.64 6.000 501 41.9.60 868.60 7.000 621 5H.50 449.90 8.000 754 638683.20 9.000 892 758.— 617.90 10.000 1.040 873.— 704.— 2(1.000 2.804 2.078— 1.685,20 80.000 4.604 8.278.— 2.163.69 40.000 6.404 4.473.— 4,067,69 50 000 8.204 5.878.— 6.266.69 iOu.OOO 17.204 11,673.— 11.261.69 In Ierland is een oude kanunnik en e«n jonge Ier door een Engelsche eadet doodgeschoten. Te Noorwegen is de geheele spoorweg, staking verloop*»», Koning Canstantijn is van Venetië naar G'iekenland vertrokken. Op de vergadering van den Volken- bo d ia aangenomen de atichting van een internationaal hof van Arbitrage te VHsge. Ia Maas en Waal zijn fruithande laars die nu al aan hooge prijzen het fruitgewas opkoopen van het komende jaar. Gistermiddag ls bij het rangeeren aan het station te Kropswolde de ge huwde arbeider remmer L. J. Hagenes van Groningen onder den trein geraakt en gedood. Daar het de aandacht van de buren trok, dat zij, de 73-jarige. alleen wonende weduwe. A, te Culemborg, sedert een paar dagen niet meer gezien hadden, werd de politie gewaarschuwd, die naar verbreking der huisdeur, haar dood op den grond naast het bed liggende aan trof. Bij een geneeskundig en justitieel onderzoek werd vastgesteld, dat de vrouw uit bed was gevallen en niet meer de kracht had op te staan en aldus stierf. Misdrijf was uitgesloten. Ad verten t.iên. Brieven onder no. der advertentie het bn»e*« d«*er conrant. bij 18798 aan de Haven. WAALWIJK. WAALWIJK, l)e Brandsitffob-Commissie mankt bekend, dat de bons vin No. I tot *n 5 der minimom-rantscenkaart (Groene Kaart) voor r Januari moeten zijn afgehaalddaar zij anders onhertoepelijk zijn ver- vallen18798 OP BON No. 5 18 ALLEEN VERKRIJGBAAR. Vervolgens maakt de Brandstof fen-Commissie bekend, dat door de Rykskoleodistributie aan de Groepen A minimnm.rantsoenkaart (Groene Kairl) is verkrijgbaar geateld echter te^en de pryzen van Groep B, dat is gewone pryg met 1 2,25 per eenheid toeslag. Honders van Groep A-kaarten die hieraan gebruik wenschen te mtken kannen aan het kantoor der Gasfabriek daarvoor bestemde kaarten ontvangen tegen betaling van 8 X f 2,25. Namens de Brandstoffen-commissie, DE DIRECTEUR. HEDEN VERKRIJG AR: 5 4.per honderd K.G. Thais bezorgd 4 4.20 per honderd 18289 BESOIJEN. JE ADRES voor Sigaren, Sigaretten, is -DE CONCURRENT., Besoijensche Steeg 30. 18715 Aanbevelend, JAC. VAN LEIJ DEN. Bnime keuze. BESOIJEN. Tegenover de Besoijensche Steeg, Zoo joist ontvangen een zending prima 17457 HEEREN- en DAMES- RIJ WIELEN, aUmede onderdeelen, zooals Siuren, Bellen, Remmen, Kettingen, enz, enz, enz. Banden in alle soorten en kwaliteiten allen met een jaar ga rantie, tevens Kinderwagenband. Reparatiëa worden zoo spoedig mogelijk uitgevoerd. Alles aan scherp concut re erend prijzen. Beleefd aanbevelend, W. C. KLERKX, ARMOEDE 18754 33) 11 fiy usitc üQigriim iu üe u. mtu- dellyks omgeriog van Waalwijk, kannen 18776 X* UVMOOFDMET^ 9 PRUS IR STUK 90Q B'J APOTH ct, OROGISTtn 9 Fabr. A.MIJM HAPDT. Z«.»i. J bleekzucht, rugpijn, zwakte, duizeligheid. ^^^Üebruikl MIJNHARDT'S W STAALTABLETTEN 9 OOOUil VWlAf 90a BU APOTh.cn OROOKTCa Schaatsen

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 10