Eerste Blad. Markode Bandiet ■„1T0QRD-BE, ABAND"! Dit nummer bestaat uit DRIE bladen MAIT2LS KTimUMAITSLS FEUILLETON OPftülMIJNG Gebr, JaNZING, Gemöenteraad, Maatschappij van Verzekering op het Leven. vboimeert op dit blad. nummer 101 Dit blad veriofcljni WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ZATERDAG 18 DECEMBER 1920 48e JAARGANG. Telef. 38a WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHB COURANT. Ultffare: Waalwij Icache Stoomdrukkerij Antooo Tielen Tel eerAdresECHO. 18740 VAN EN Opvallend lage prijzen. Bizonder goedkoope, aanbieding in PELTERIJEN TILBURQ. - BREDA. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 15 Dec. 1920 des avonds balf acht. Voorzitter Edelacbtb. heer Mr. Allard. Te circa kwart voor acht opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de heer Smolders. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing, na een kleine toelichting van den voorzitter, onver anderd goedgekeurd. AAN DE ORDE 1. Iastailatie van den Heer S. G. Metiers als lid van den raad. Nadat door den voorzitter is mede gedeeld dat geen bezwaren tegen de toelating zijn ingekomen, legt de heer Meijers in banden van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna deze hem ais volgt toespreekt Mijnheer Meijers. Ik heet U welkom in onzen raad. Ik heb U lee>en kennen ais inwoner onzer gemeente en als een raadslid vol liefde voor Uwe geboorteplaats. Gij bebi U niet doen kennen door praal vao woorden, maar Uwe goed overwogen overtuiging steeds in ronde woorden ut'gedrukt. Het is steeds gebleken dat U slechts streefde naar het welzijn van onze 'gemeente, eo ik hoop dat het U gegeven zij met ons nog veie vruchtbare voorsteilen uit te werken in het belang van onze gemeente. Meijers. Ik zeg U dank voor Uwe waardeerende woorden en zal trachten steeds mijn beste krachten te wijden aan het belang van Geertruidenberg en hare inwoners. 2. Aaobledlog gemeenteb«»grootlog dienst 1921 en benoeming commissie. De begrooting zal 14 dagen ter visie worden gelegd en worden onderzocb t van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. III. HET LEGERTJE DER ONAFHANKELIJKHEID. 32) Zij gehoorzaamden gedwee, kwamen aan in het dorp, verklaarden door Joan nes te zijn gezonden en volbrachten ge duldig diens bevel. De Turken kwamen in- tusschen en legden het dorp plat. Gedu rende de overrompeling hielden de ge wezen gendarmen zich schuil en toen de Turken afgetrokken waren, vonden zij een onderkomen in het puin, altijd wach tende. Joannes trof hen aan, neergehurkt bij een zwartgeblakerd stuk muur, cigaret op cigaret rookende. Zij herkenden hem aanstonds, richten zich op, groeten naar soldatenwijze, bui gen eerbiedig voor Nikea en zeggen met Muzelmanschen ernst: Dag, kapitein!.... dag, mevrouw!., dag, makkerswij zijn 't Dag, vrienden, antwoordt Joannes, hun zijne hand reikende: waarom noemt gij mij kapitein? De overste die bevel voert over Soil- man en Murad, moet ten minste kapitein wezen, zegt vastberaden de oudste, een door een Commissie waarin tot voor zitter benoemd wordt de heer Scherp en totjoden de heeren Timmermans en Meijers. 3. Vorhooglüg opcenten grondbelas ting. Voorzitter. In verband met de aan geboden begrooting hebben B. en W. van de geboden gelegenheid gebruik gemaakt en gemeend U te moeten voorstellen de opcenten, te heffen op de grondbelasting, te brengen op 80 pCt. voor bebouwde en 20 pCt. voor onbe bouwde eigendommen. Met deze ver- hooglng hebben we de begrootiog zoo kunnen vormen dat de Hoofd. Omslag dezelfde kan blijven, niettegenstaande de uitgaven zijn gestegen. Scherp. Zou het niet beter zijn op centen op de persooeele belasting te heffen, inplaats van op de grondbelasting. Voorzitter. Dit mag niet voordat de opcenten op de grondbelasting tot het maximum zijn opgevoerd. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met aleemeene stemmen goed gekeurd. 4. Vaststelling begrooting Godshuizen, De begrooting wordt met aigemeeno stemmen vastgesteld In ontvangsten op 138851,47, uitgaven f30046.80 Batig slot 18804 67. 5. Benoeming personeel grondbedrijf. Voorzitter. Voor de betrekking van boekhouder hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. De eerste die Ik hier heb is van een zekere Mtjnheer (Niet verstaan. Verslagg.) werkzaam ln het magazijn der scheepsbouw werf >De Amer>. Hij is dus geen boekhouder en heeft ook blikbaar geen diploma daar voor. De tweede is G. J. Dupont. Deze beeft geen onderwijs In het boekhouden gevolgd, heeft dan ook geen diploma's en heeft ook geen practijk, uitgezonderd voor zichzelf. No. 3 is Chr. v. Gerwen, werkzaam bij de P N.E.M. en in het be zit van het Mercurius-diploma. Ik meen dat dit diploma voldoende is om deze betrekking te bekleeden, waar het geldt het houden van een dubbele boekhou- dlog. Segeren. Ik sou al die dingen olet zoo scherp naar voren halen. U moet geen personen gaan ophenaeten. Voorzitter. Dat gebeurt volstrekt niet. Het Is toch van groote waarde dat de heeren weien welke diploma's en leer scholen de sollicitanten hebben gehad, Dat is toch volstrekt geen ophemelen. De vierde solicltant is H. H. Zijlmans van Emmikhoven, die In het bezit is van een praktijk-diploma, behaald aan de postachool te Amsterdam. Het komt mij voor dat ook hij wel In staat zal zijn die boekhouding te voeren. No. 5 is de heer Kraaij. Ik meen dat zijn praktijk zoowel als zijn praktijk diploma, voldoende geschiktheid bieden voor deze betrekking. De laatste solicltant is M.J.J. Smolders. Hij heeft geen diploma en is in geen betrekking als boekhouder werkzaam. Hij zal dus, naar het mi) voorkomt, niet ia staat ztin die functie waar te nemen. Prijs der Advertentiën. 20 cent por regel: minimum f i.óü. Reclame-j 30 cenl per regel. sterke kerel van rond de vijf en dertig, ruig gebaard en gekneveld. Ik ben Soliman! En ik ben Murad, voegt de tweede er bij, een lange, magere en vlugge kerel zoowat dertig jaar schijnende. Ik dacht niet u hier terug te vinden; maar nu 't toch zoo is, ben ik er gelukkig om. Onze kennismaking was wat brutaal ge weest. Gij kondet ons doodengij hebt ons lijfsgenade geschonkenwij zijn u thans getrouw tot den doodEn uwe vrienden zijn voortaan de onze! Dit zeggende, drukten zij hartelijk de hand van Michel en Panitza, die niet we ten wat zij er van denken moeten. En Soliman die 't beste van beiden bij de tong is, voegt er aan toe: Wij zijn dus voortaan uwe soldaten, niet waar, kapitein? Ik wil wel! Maar ik moet u zeggen dat wij in opstand zijn tegen het Turksche gezag.... en op voet van oorlog met de Albaneezen.- Dat kan ons eigenlijk weinig sche len! Ik heb u geene soldij te geven De Turksche regeering betaalde ons met stokslagen en liet ons van honger sterven. 't Is waar, wij mochten leven ten koste van den vijandden boer.... Maar wij zijn die vijanddie boer Wel dan leven we voortaan ten koste van uwe tegenstanders. Nog Iets: Wij zijn Christenen, en gij zijt Mohamedanen? Ja, maar wij zijn afkomstig uit Ma cedonië wij hebben christen bloedver wanten en we zijn geen dwepers Tak. Ik weoschre op te roeiken dat er m.l. wel een kleine fout is begaan met de oproeping. Wanneer er ln de advertentie gestaan had wat zooal ver- elscht werd, dan zouden zeker sommigen bun sollicitatie hebben ingehouden. Dan wenschte Ik nog even te vragen voor hoelang die administrateur zal worden benoamd. Voorzitter. Ik vind Uwe opmerking zeer Juist. Het spijt me dat die adver tentie niet anders is geplaatst. Ik denk ook dat eenlgen dan bun sollicitatie achterwege hadden gelaten. Wat de tijd betreft, B. en W, hebben gemeend, omdat het bedrijf nog zoo nieuw is, te moeten voorstellen om hem voorloopig nog maar voor 1 jaar te benoemen. Segeren. Ik vind het jammer dat hieraan niet eerder is gedacht, dan zou er zeker een zijn sollicitatie hebben teruggetrokken. Daar komt nog bi] dat hier iemacd bulten de plaats naar voren wordt getrokken en ik heb al zoo vaak ondervonden hoe men dikwijls door hen teleurgesteld wordt. Het heeft me altijd gespeten dat Ik het niet heb kunoen voorkomen, dat hier vroeger ook zoo'n bok geschoten Is, dooi dergelijke per sonen te benoemen. Wat schandelijks krijgt men er niet van te zien. Geer truidenberg heeft al genoeg zware jiren doorgemaakt, Ik zou haast zeggen we krijgen hier 7 vatte en 7 magere jaren. Moeten we nu dan.. Voorzitter. Breng dit bij de rond vraag Segeren. Val me niet in de rede, dat doe ik U ook niet. Als iemand de lasten In een gemeente moet dragen, dan heeft hij ook het recht op de lusten. Nu moeten we gaan stemmen over personen die ik niet ken, zelfs al val ik er over. Ik behoef hem maar eens in de oogen te kijken. De m nste kan evengoed voor dat werk geschikt zijn als die anderen. Voorzitter. Het Is Uw recht en ook Uw plicht U op de hoogte te stellen van de solicttanteo. Wanneer U dat niet doet, schiet U aan dien plicht te kort. U wil aan de belastingbetalers de voor keur geven. Nu Is dit aUemaal heel goed, maar het benoemen tJf een betrekking is toch geen gunst die men geeft aan Iemand die je welgevallig is, doch het belang der gemeente eischt, dat men Iemand kiest die het meest geschikt Als men U volgt, zou men aan iemand die belasting betaalt, als tegen gift een betrekking moeten geven die hem wat inbracht, We moeten lem&Dd kiezen die geschikt Is voor zijn taak. Een dubbele boekhouding Is van het grootste gewicht. Ik heb niemand voor getrokken, doch slechts hunne diploma's en betrekkingen e.d. opgenoemd, die in buone solicltaties staan vermeld. Segeren. Het was, zooals de heer Tak zegt, Uw plicht geweest om in den oproep te zetten wat vereischt werd. Voorzitter, Dat heb ik toch reeds, volmondig bekend en toegegeven, dat het me speet dat het niet gebeurd is, doch het zou wel een wondef zijn als Iemand nooit Iets deed waarop niets viel aan te merken. Segeren. ik ben er volkomen van overtuigd, dat ze allen het grondbedrijf machtig zijn. Ik heb liever dat er Iemand komt die er dicht bij woont, dan iemand van veraf, dat heb ik al meermalen gezegd. Ik geef de heeren dus in overweging dat zo wel weten wie ze kiezen. Voorzitter. U spreekt dat zoojgauw uit, dat alle sollicitanten'geschikt zijn, maar laat ik U dan even de vraag stelleo >Kcot U enkel of dubbel boek houden Kunt U zich een oo deel vellen over Iemand die nooit als boekhouder ls werkzaam geweest of hij ln staal Is het hier te doen f .Segeren. U vraagt mij, of Ik boek houder ben Het staat toch nergens in de wet dat een wethouder dat kennen moet. Ik zeg maar, dat er verkeerde personen worden voorgetrokken. Als men maar ln de gunst van den burgemeester staat, dan komt men d'r wel in. Voorzitter. Ik heb naar voren gebracht de diploma's en de vervulde betrekkingen en heb volstrekt niet van personen ge sproken of waar ze woonaebt g zijn. ,Ik heb als mijn meening te kennen gegeven, dat Iemand die niet in het bezit van een diploma is ook niet in staat is tot het voeren van zoo'n boekhouding. Als U dat wel meent, dan is bet niet onbe scheiden van mij, te vragen op welke gronden U dat wel meent. Segeren. Ik blijf er bij dat ik nooit iemand zal kiezen die ik niet ken. Timmermans. Ik hoor daar d«bat**rea over dubbel boekhouden, maar welke methode Is er tot heden gevolgd f Voorzitter. Er is geen diploma ge vraagd, maar er wordt vereischt iemand, die in staat is een dubbele boekhouding Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal28.586.757.— Reserve 3.1l3.7o7.- Neen, volstrekt geen dweper», meent Murad plechtstatig. Dan heb ik niet meer de minste op werping te makenMet uw vieren zijt ge mijn compagniemijn regiment mijn leger Ja, onderbreekt Michel, wij zijn met vijven en eene vrouwmaar weldra telt ons legertje vijftigvijfhonderd.. vijf duizendmisschien wel vijftig duizend vurige, overtuigde patriotten, die goed en bloed veil hebben voor het vader land en de vrijheid! Goed gezegd Michel! spreekt Joan nes. Ja, wij worden een groot leger, dat Macedonië eindelijk zal oprichten uit de ellende, de slavernij, het martelaarschap! En nu vrienden, aan den arbeid! Zonder tijd te verliezen, verzamelen zij de overgebleven inwoners van Salco, en zetten hen aan tot opstand, tot meedoen aan den heiligen oorlog. Niets meer heb bende te verliezen, nog enkel lompen be zittende die aan hun lijf hangen, onder welke zij wanhopig sidderen, luisteren de menschen driftig naar het vurige woord dat hen oproept tot weerstand. Hun aloude en lijdelijke gelatenheid smelt in den gloed der tooverwoorden: vrijheid, onafhankelijkheid! Ha! hadden ze maar wapens, en aanvoerders! Geduld!Eenige dageneenige weken en zij zullen wapens in overvloed hebben.... en de aanvoerders zullen ge lijk de soldaten uit den grond oprijzen.. De oude landstreek Kossovohet bloedige Kossovo zal trillen tot in zijne in gewanden.-.Uit het eeuwenoude humus vruohtbaar gemaakt door het bloed dei- helden, zal een oogst lansen oprijzen lansen vermengd met korenaren., en de Jongelingen, verre afstammelingen der helden, zullen komen toegesneld bi) het vernemen van den verlossingskreet! Ja, de dag is nabij dat op de vlakte, in 't gebergte, in de steden, en ook daar buiten zal geroepen worden: „Te wapen!.. te wapen!voor den heiligen oorlog die de slavenketen verbrijzelen, het lijden der martelaars doen ophouden en iedereen vrijheid schenken zal Van Salco straalt de beweging uit naar de omliggende dorpen en overal verwekt liet vlammend woord van Joannes ware geestdrift. Nikea zingt, met hare meeslee- pende stem, het vreeselijk lied van Kosso vo, dat de hymne wordt der opstandelin gen, der patriotten van Macedonië. En hoe langer hoe meer kiemt het zaad der vrijheid ln die geteisterde zielen. Een hoopstraal dringt door de eeuwenoude duisternis waar alles in verzonken lag. Macedonië, dat dood scheen, huivert., woelt, gaat ontwaken. De patriotten gaan hunnen weg. 't Zijn bewonderenswaardige apostelen. Niets weerhoudt noch verschrikt hen. Op hun woord richten de boeren zich op, ge heimzinnig verdoken. Kleine benden wor den samengesteld, gereed om op te ruk ken bij het eerste sein. Wapens en mond voorraad worden in 't geheim verzameld. Sommige boeren geven tot hun laatsten stuiver uit om schietvoorraad en allerlei moordtuigen te koopen. Ten slotte bevindt de kleine bende van Joannes zich te Kumanova, in een huis behoorende aan verre bloedverwanten van Panitza. Zij zijn in 't holle van den nacht aangekomen met pak en zak. Joannes, Ni kea en de vier mannen hebben niet den tijd gehad een poging te beproeven tot verdediging der verraderlijk overvallen bevolking. Marko en zijne bandieten heb ben hunnen slag wel beraamd. Het moorden heeft Joannes en zijn ro] te voeren. Du9 iemand als zoodanig in de practijk werkzaam of wel io het bezit vaa een diploma. Timmermans. Dat is geen antwoord op mijn vraag. Ik vraag welke methode tot nu toe Is gevolgd en wit die heeft gevoerd. Er zullen toch reeds verschil lende aanteekeningen gemaakt moeten fijn- De Voorzitter zegt dat dit ls geschied in de gewone gemeenteadministratie. (De discussies ovor dit onderwerp blijven zich nog langen tijd op dit terrein bewegen zonder dat er nieuwe gezichtspunten worden geopend. Om dus hier al het gesprokene letterlijk weer te geven zou het verslag te langdradig maken, zoodat ik hier gerust een gedeelte onbesproken kan laten. Verslaggever.) Nadat door den Voorzitter nog betoogd Ï9, dat het toch niet aangaat iemand aan te stellen die zoo slecht ontwikkeld ls dat hij bij iedere moeilijkheid bij een ander om raad moet gaan vragen, zegt de heer Segeren Nu komen we tot do conclusie waar de haak vast zit. 't 19 weer de oude politiek, zwflnenpoHtick. Heer 1 Heer 1 red ons I Voorzitter. Ik heb er ln de vergade ring van B. en W. op aangedrongen dat die een aanbeveling zouden doen. Daar was CJ, mijnheer Segeren, toch ook bij. Waarom nu altijd in de openbare ver gadering met Je vuistslagen voor den dag te komen f Segeren. Ia de vergadering van B. en W. zijn we ook niet tot overeenstemming gekomen. Als ik daar wat zeg komt U natuurlijk later weer vertellen, dat ik gevloekt heb. Voorzitter, Daar zijn er toch meer, mijnheer Scherp, Segeren. Kunt U vloeken, mijnheer Scherp Voorzitter. Mijnheer Segeren. IJ hebt nu al zooveel maal het woord gevoerd dat ik ga zeggen dat het genoeg Is. Ik zelf zal niet zoolang meer met den te benoemen administrateur behoeven saam te werken, maar ik 8cht mij toch ver plicht een geschikt ambtenaar aangesteld te krijgen, dan kan ik tenminste zeggen dat Ik er mijn best voor gedaan heb. Timmermans. Het zal geweuscht zijn dat een ander zoo goed als U de ge legenheid geboden wordt zijn bezwaren naar voren te brengen. Ik wil nog eens terugkomen op hetgeen ik daarstraks reeds heb gezegd, dat het een onmoge lijkheid ls iemand te benoemen buiten de gemeente. Gesteld dat er koopers komen, dan zouden de boeken openge legd moeten worden en dan gaat het toch ciet aan. om telkens een boodschap te sturen. (Zie vervolg Tweede Blad.) verrast. Onmachtig en met beklemd ge moed zijn ze getuigen van de slachting, maar ze moeten aan zich zeiven denken, omdat ze op niets voorbereid zijn. Zij be zitten ieder een martini, eenen revolver, en ongeveer 100 patronen voor elk wapen. Het huis bevat wat levensmiddelen, juist genoeg om het eenige dagen vol te houden zonder van honger te sterven. Maar de doodslagers gaan hunne schuil plaats bestormen, 't Is een wonder dat zij de deuren nog niet ingebeukt hebben. We moeten van deze woning een ves ting maken, zegt Joannes die aan alles denkt. Hoe meent ge dat? vraagt Nikea. Rap!rap!steenen, zooveel we maar bijeen kunnen brengen Kijkt, laat ons den vloer van de binnen plaats opbreken! Weldra zijn een paar ijzeren staven ge vonden; welke als hefboomen, als koevoe ten worden aangewend. Daarmede wordt het plaveisel opgebroken. 't Gaat vanzelf! roept Soliman luchtig uit. Brengt ze hier!brengt ze hier! beveelt Joannes die achter de groote deur staat. Manhaftig neemt Nikea met hare teere handen de zware steenen op en draagt ze naar haren man, die ze met koortsigen haast op elkander stapelt. Een eerste muur is reeds opgetrokken. Een tweede, een derde wordt naast den eersten gemaakt. Michel, Panitza en de twee „zaptiees" helpen zooveel ze kunnen. Joannes is onvermoeibaar. Hij arbeidt onverdroten aan den dikken muur, die te vens voor barricade dienen moet. In min der dan twee uren is de ingang totaal ver sperd. (Wordt vervolgd.) DË ECHO VAM HET ZEIDEN, ls

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1