Tweede Blad Electro-T ech nisch- Bureau Fa. GRBRS. BOEREN, Gemeenteraad. 's-HERTOGENBOSCH, Boschveldweg 7. NUMMER 101 ZATERDAG 18 DECEMBER 43e Jaargang BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 13 Dec., des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer De Goey. Ongeveer 7.15 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer van Beijnen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer Schilders meikt op bij voor- lezicg van de notulen niet gehoord te hebben, dat hij in de vorige vergadering de vraag heeft gesteld of de gemeente er schade bij zou hebben indien de huui- waarde van het huis van het hoofd der school op f300 werd gebracht en omdat toen is geantwoord dat er geen schade voor de gemeente door ontstond heeft hij op die gronden er voor gestemd. Lombarts. Ik heb die vraag ook ge steld en is dan ook bevestigend beant woord. De Voorzitter zegt dat het voor hem zeer lastig is alles op te schrijven en daarom maar een zakelijk verslag geeft. De heer Lombarts wijst er nog op dat hij voorgestemd heeft nadat hij op zijo vraag een bevestigend antwoord heeft gehad. Zijn vraag zou doelloos zijn ge weest indien een antwoord daarop voor hem van geen beteekenis was geweest. Vootzitter. Het staat het hoofd der school vrij de woning te nemen of hij wil. Hut kan dus niet gezegd worden dat de gemeente er schade bij heeft. In de Courant is daar wel over geschreven maar Schilders. Juist daarom. Lombarts. U hebt gezegd dat de ge meente er geen schade bij zou hebben. Voorzitter. Direct vloeit dat ook niet daaruit voort, dat kan niemand weten. De heer Schilders zegt er aanstonds genoegen m«e te hebben genomen toen b:j de verzekering kreeg dat de gemeente er geen schade door kreeg, want als er belastingpenningen mede zijn gemoeid is het iets anders. Da Voorzitter zegt het eens te zijn met de heeren raadsleden die in eeD Ingezonden stuk verklaarden, dat derge lijke idkcu la dc R. K. Kles-etcenl^log thuis behooren en niet ia de Couraor. Lombarts. Dat is niet te keeren, De beer van den Ho^eo zegt dat in de notulen staat ais zou bij gezegd heb ben, dat een lid huurder thans verbuurder is geworden. Dit is niet zoo. Spr. zegt te hebben gezegd dat er thans twee onbevooroot deelde leden zijn, wijl ze zitten als huurder en verhuurder. Voorzitter. Uwe bedoeling is dus dat deze bet zijn geworden. De heer v. d. Hoven merkt verder op dat dit ook verkeerd in de Courant heeft gestaar. Er zijn nu twee onpartij dige Voorzitters, die eerst huurders waren en nu verhuurders zijn geworden. Kt ol. Als 't In de Courant staat zou den de mensehen op een ander idee kunnen komnn. (Ik geef gaarne toe dat dit in ;t vorig raadsverslag is achterwege gebleven, want de uitspraak van den heer van den Hoven is van dien aard, dat ze door iemand, die nogal ver van hem Is af gezeten, slecht verstaanbaar is. Dat dit zoo is, bewijst reeds dat de Voorzitter, die als 't v/are recht tegenover hem Is gezeten, hjm niet eens goed verstaan of begrepen heeft. En hoe dikwijls spreekt men niet tegelijk Bovendien, sinds de evenredige ver tegenwoordiging er is, is men er wel toe over moeten gaan de verslagen, vooral als er veel Zijn, meer beknopt te maken. Immers heel wat meer, ontzet tend veel meer dan vroeger, wordt er tegenwoo:dii> in allerlei colleges >ge- sproken.* Daarbij komt nog dat vele leden niet altijd even goed hun meening of bedorling weten uit te drukken en dan Is het voor een verslaggever m. i. taak die meening, die bedoeling, naar beste weten weer te geven. Echter, voor alles laat ik me nooit, door wio of wat ook, beïnvloeden en weergeef steeds alles geheel onpartijdig en ais iets door mij niet is verstaan Hat ik liet achterwege en sla er geen «lag naar. Een bewijs voor mij dat dit het beste is, is dat veelal de notulen gelijkluidend aan het verslag zijn. Vtrslagg.) Ingekomen stukken. Adres van den heer Jansen, leider van den cut sus voor lichamelijke oefening. Adressant vraagt 175 subsidie om de werktuigen, die hij op afbetaling heeft gekocht, te knnnen betalen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor f50 subsidie te verleenen. Adres van den vrouw van de nacht waker Klerks, houdende het verzoek haar salaris voor het schoonhouden van de openbare school te willen verhoogen en te brengen van f 50 op f 125, Voorzitter. Burgemeester en Weihou ders hebben gedacht haar salaris op f 100 te brengen, De heer v. d. Hoven meent dat f125 niet te veel is, vooral omdat er vroeger hooge rekeningen kwamen van kleine reparaties enz., waarmede vroeger de secretaris genoegen scheen te nemen en deze nu achterwege blijven. Trouwens alle loonen zijn zeker met 60 pCt. ver hoogd en vroeger hadden ze hulp en nu doen ze het alleen. De Voorzitter zegt dat hij geen aparte rekeningen heeft ontvangen dan een van f 8.voor het wasscben van de gordijnen van de raadszaal. Sp eker zou het echter niets bijzonders vinden indien voor de zoogenaamde groote schoonmaak iets werd gerekend, want het bedrag wordt verleend voor het schoonhouden en aan maken der kachels. De heer K*ol zegt dat het voorstel van Burg. en Weth. is om het loon met 100 pO. te verhoogen. Door v. d. Hoven werd gesproken dat de loonen overal met 60 pCt. zijn verhoogd. De heer v. d. Hoven zegt zich te hebben vergist in het cijfer, trouwens in de schoenindustrie zijn de loonen ook met meer dan 100 pCt verhoogd, want voor goed vier jaar geleden waren er goede schoenmakers genoeg die toen f 10 hadden en cu f24 krijgen. Met algemeene stemmen wordt be sloten de jaarwedde op f 100 te brengen. De Voorzitter zegt dat voor het schoonhouden van het raadhuis f 75 wordt gegeven. Aaogezien echter lederen dag de kachel moet worden aangemaakt zou hij voor willen stellen deze jaar wedde ook op f 100 te brengen. De heer Klijn kan zich daar vol komen mede vereenlgeo, omdat aan het schoonhouden van het raadhuis, waar lederen dag valt te stoften enz. heel wat werk is verbonden. Voorzl ter. Het is wel niet gevraagd, maar ik zou er toch toe overgaan. Met algemeene stemoien wordt het voorstel van den Voorzitter aange nomen. Adres van den heer J. Thiisseo, ambte naar ter secretarie, houdende het ver-- zoek zijne jaarwedde te willen ver hoogen. Voorzitter Het salaris van den amb- Burg. eo Weth. hebben eens nage gaan wat zoowat in de omgeving wordt gegeven, alsook wat door de commissie Krijgsman en de Staatscommissie in deze wordt gezegd en naar aanleiding daarvan stellen Burg, en Weth. voor het salaris te bepalen op f 1600. Een ambtenaar moet altijd behoorlijk voor den dag komen en heeft tegenover de samenleving meer verplichtingen. De heer van Beijnen komt ter ver- gaderiog. De beer Lombarts vindt het vreemd, dat bij de salaris-regelingen voor ambte naren geen leeftijden worden aange geven. Hier zal de ambtenaar wel 20 gepasseerd zijn. De Voorzitter meent van 21 jaar. De heer Lombarts verklaart zich goed met het voorstel van Burg. en Weth. te kunnen vereenigen. Nadat de Voorzitter door het voor lezen van verscheidene annonces heeft laten blijken wat overal zoo al voor salaris wordt gegeven, wordt het voor stel van Burg. eu Weth. aangenomen. Brief van Ged. Staten, betreffende salaris-regeling ambt. van den Burg. Stand. Ged. Staten stellen voer f5 per 100 inwoners te verleenen. Dat zou dan voor deze gemeente worden f 160 per jaar en f30 voor den plaatsvervanger. Thans bedraagt deze jaarwedde f 80. De heer Lombarts wil vooraf zeggen, opdat hij weer niet verkeerd wordt be grepen, zooals in een vorige vergade ring, dat bij niet tegen ve'hooging is, maar bij wil er toch op wijzen, dat er een schijn is van zekere eenzijdig heid. Ia elke gemente is een schrijven van Ged. Staten betreffende de ver hooging van presentie-geld, behandeld, hier echter Is het nool: ter tafel ge bracht. Deze opmerking wil speker wel eens maken en opdat men geen ver keerde meening in zijn schoenen te schuiven heeft hij van te voren gezegd niet tegen verhooging te zijn. Ech er kan hij het niet anders dan vreemd noe men, dat schrijven over ambtenaren wel steeds in behandeling komt en dat van de raadsleden niet. Voorzitter. Ik geef de verzekering, dat ik geen schrijven heb ontvangen. Ik hoop, Ik vertrouw dat de leden mij daar toch wel voor zullea aanzien als ik dit zeg. Waarom zou ik een schrijven achterhouden, als dit de raadsleden betreft Wat zou Ik er mede vtor hebben Ik zelf heb het ook wel eens gelezen in de courant, maar een schrijven er over gekregen heb ik nooit, want expres beb ik alles nog een» nagelezen. Lombarts. Ik bseDg het namens meerdere leden naar voren, want ook dezen is het opgevallen. Voorzitter. Ik geef toe dat het ver velend is. Lombarts. Er gaat bi] ons eene zekere gedachte vastzitten. De vraag wordt geopperd waarom overal elders wel en bier niet. Ik zeg niet positief, dat ze hier er wel is geweest. Voorzitter. Ik vraag de heeren hier af, of ze me op mija wooid willen ge- looven. 't Zou me zeer hinderen als ge mij verdacht tot zoo Iets In staat te zijn. Lombarts. Die gedachte gaat er groeien als elke raad dit schrijven krijgt te behandelen en hier niet. De Voorzitter geeft de heiligste ver zekering, dat bij een dergelijk schrijven nooit In zijn vingers heeft gehad. Lombarts. Ik geloof u natuurlijk, maar 't was ons zoo vreemd, dat men overal dat schrijven behandelde en hier niet. Voorzitter. Ik zal alles onderzoeken, maar de leden moeten niet van mij verwachten dat ik een dergelijk schrijven zal verdonkeremanen. Lombarts. Neen, maar in Besoijen, overal heeft men die zaak in openbare vergadering behandeld. Voorzitter. Ik zai laten lezen wat ik beb, want vanmorgen zei de wethouder er al iets over en toen heb ik expres reeds alles eens nagezien, doch er is niets van te zien. Voor mij geeft het een onprettig gevoel. Lombarts. Het Is beter dat we het hier te berde brengen, want later zou 't maar wantrouwen opwekken. Voorzitter. U had er mij geru9t bulten de vergadering om, naar kunnen vragen. De Voorzitter leest vervolgens voor wat bij wel heefc ontvangen. De heer Klijn merkt op dat op meer dere plaatsen ook al reeds was be sloten de presentiegeldsn te verhoogeD, een schrijven is ontvangen. Voorzitter. Willen jullie nu de pre sentiegelden verhoogen, dan nog kan daartoe worden overgegaan. Lombarts. Dat is mijne bedoeling (.let. Ik beb er alleen maar op willen wijzen, dat het overal is ter sprake ge bracht en hier niet. U zegt niets te hebben ontvangen, nu dan is deze zaak af. Voorzitter. Mocht het soms mijn aandacht zijn ontsnapt, dan vraag ik wel excuus, maar zoover ik weet is er niets desbetreftend9 ontvangen en mocht het onverhoopt toch nog in mijn bezit zijn gekomen neem het mij dan niet kwalijk. Met opzet zou Ik dit nooit doen. Krol. Dit punt staat niet op de agenda. Voorzitter. Dat behoort bij de Inge komen stukken. Krol. Bij de ingekomen stukken en punt 3 is al behandeld. Voorzitter. Dit is Ingekomen nadat de agenda was opgemaakt. Als het een adres was geweest komt het apart op de agenda. Krol. Ik zou het aanhouden tot een volgende vergadering. Voorzitter. Er moet voor 15 Dec. geantwoord worden. Lombarts. Het is hier een gewoon ingekomen stuk. Voorzitter. Wat gaat de nou aan het muizenissen. Vanmorgen is het nog in de wethouders-vergadering in behande ling geweest en toen hebt u niets gezegd. Krol. Ik ben niet tegen verhooging, maar ben er tegen omdat het niet op de agenda staat. De Voorzitter zegt dat de 9tukket> wat zijn verlegd en bet daardoor is ge komen dat niet volgens orde de stukken in behandeling zijn gekomen. Klijn. Op zoo'n manier zou er vergis sing kunnen komen. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten de voorgestelde verhooging goed te vinden. Tegen stemde de heer Klijn. Heffen van 80 opcenten op de ge bouwde en 40 opcenten op de onge bouwde eigendommen en 80 opcenten personeele belasting. De Voorzitter deelt mede dat dit een verdubbeling beteekent en iets Is wa» men hier maar zoo spoedig mogelijk moet aanpakken, want het zal de ge meente ongeveer f 750 meer opbrengen. Conform dit voorstel wordt besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat da kasgeldleening moet worden af gelost, doch wijl de belastinggelden nM erg ruim toevloeien is dit onmogelijk, vooral ook wijl Burg. en Wetb. willen trachten te voorkomen eene leening van f 5000 voor distributie-uitgaven en deze gelden willen vinden uit de gewone middelen. De heer Lombarts vraagt of de rente wordt verhoogd. Donkers. Neen, die blijft 5 pCt. Conform het voorstel wordt besloten Verzoekschrift van het college van Curatoren van de stichting Ru*t- en Vacantie-oorden van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren! Levering van complete electrische Installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. Telefoon Interc. No. 896 Wordt besloten f 10 te geven. Vaststelling begrooting diens'jaar 1921. De begrootlng wordt door den Voor zitter voorgelezen. Bij de post porto's enz; merkt de heer van Beijnen op, dat deze wel aanmerkelijk hooger zullen aaoeten worden geraamd, aangezien er een wetsvoorstel Is, dat zegt, dat de ge meente geen portvri]dom meer krijgt. De Voorzitter, zegt dat dit alles nog slechts in de lucht hangt en het nog lang niet zeker is, dat dit tot wet zal worden verheven, aangezien er nogal tegen wordt geageerd Ook de Burge meester van Heusden zegt met al der- geijke zaken geen rekenlog te houden. Bij de post kiesverrlchtlogen merkt de Voorzitter op dat bij eventueele anexatle de klesvereenlging het best zou doen een gelijk dubbeltal candi- daten aan te wijzen. Er behoeft dan niet gestemd te worden wat voor de gemeente een groot voordeel zou zijn. De Voorzitter wijst er verder op dat het schoolgebouw noodwendig aan het dak eenlge reparatie behoeft. Zeer waar schijnlijk zal het wel niet lang meer aan zijn bestemming behoeven te beant woorden. maar reparatie aan het dak kan toch niet achterwege blijven. Vervolgens wijst de Voorzitter er op dat een vorig jaar besloten is aan de Liedertafel subsidie te verleenen, indien ze rekening en verantwoording gaf. Tot op heden is echter nog geene aan vraag daartoe ingekomen. Betreffende den finantieeelen toestand zegt de Voorzitter dat er nog 3 leeningen loopen, een van 1911 groot f6000 aan gegaan tegen een rente van ill2 pCt., waarvan nog is af te lossen f 5500. Een leening van 1918 groot f 5000 tegen een rente van 4pCt., waarvan het restant nog f 3000 is en eene leening van 1919 groot f 32000 aangegaan tegen eene rente van 6 pCt. De heer Schilders merkt op geen post op de begrooting te hebben ge zien voor de verzorging van ouden van dagen. In Drunen is er nog een in 't klooster. De Voorzitter zegt dat dit geen ge- meentezorg is en wellicht van den arme zal geschieden. De heer van Beijnen vraagt of het geen overweging zou verdienen de be lasting op publieke vermakelijkheden te verhoogen, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit niet de moeite zal loonen, wijl bijna geen uitvoeringen hier worden gegeven. De heer Klijn zegt dat dit met de honden 't zelfde is. De Voorzitter zegt dat om de be grooting kloppend te krijgen, de Hoofd. Omslag gebracht moet worden op f 20000. De inkomsten en uitgaven bedragen f42.l37.33Va. De heer Lombarts geeft in overweging om, waar de menschen van Baardwijk in Besoijen en Waalwijk forenzen- be lasting moeten betalen, dit ook hier toe te passen. De Voorzitter zou daartoe niet durven adviseeren wijl men er alleen arbeiders onder elkaar mee treft. Dat zou, zegt spr., goed zijn als men hier groote kantoren of dergelijke had, maar nu dat de belasting niet veel zal opbrengen en men er alleen arbeiders mede treft, nu durft hij aanraden er niet mede te beginnen, 't Zou revanche nemen zijn, waar alleen ten slotte de arbeiders de dupe van worden. De heer Lombarts verklaart ook geen heftige voorstander te zijn van forenzen- belasting, maar daar waar de arbeiders van deze gemeente worden getroffen, zou hij het de anderen ook doen. De heeren Schilders en van den Hoven verklaren zich voor het gevoelen van den Voorzitter. De heer van den Hoven noemt het treurig dat de arbeiders zoo worden genomen. De heer Klijn wijst er op dat men zit voor het belang der gemeente en waar anderen gemeente het doen, zou hij het ook hier willen doen. De heer Lombarts vraagt of de ge meente nog geen schrijfmachine heeft. Een vorig jaar is er reeds op gewezen, doch toen moest een f 500 worden ver bouwd aan het raadhuis. De Voorzitter acht het op 't oogen- blik wel een beetje luxueus. De heer Lombarts zegt er geen voor stel van te maken. Hij brengt het alleen maar naar voren, omdat een vorig jaar daarover is gesproken. Vervolgens vraagt de heer Lombarts of er geen plannen ter verfraaiing van de gemeente zijn, zulks met het oog op de annexatie. In Besoijen is men er druk mede bezig. Later zal alles gebeuren in het centrum, waarvoor men hier dan aan kan gaan mee betalen. De heer Klijn geeft in overweging eerst het fietspad in orde te maken. Nu zijn er geheele brokstukken, waar niets van een pad is te bespeuren. B.v. tus- schen Klerx en Loeff is er niets, 't Is nu een fietspad met brokken en stukken aangelegd. De Voorzitter zegt dat deze pad tel kens wordt aangelegd, naar gelang van de Provincie stukken steen worden ver kregen. De heer Donkers merkt op dat deze steenen zeer veel geleden hebben en duur zijn van instraten. Tevens zou hij liever eerst eene rioleering willen zien aangelegd, De heer Klijn niet en acht een fiets pad voor deze gemeente noodzakelijker. Voorzitter. Als de straat weer eens wordt opgebroken zullen wij met de uitgesproken wenschen rekeninghouden. Krol. Als ze het dan maar gauw doen anders heeft de raad niets meer te ver tellen.* De heer Lombarts geeft nogmaals in overweging toch spoedig maatregelen te l treffen. In Besoijen krijgt men behalve nog andere zaken voor het raadhuis een groote lamp, zooals op de Markt te Waalwijk. De heer Klijn vreest dal men hier in een achterhoek zal komen te zitten. De Voorzitter vraagt of men door die werkzaamheden den Hoofd. Omsl. moet verhoogen ofwel eene geldleening daar voor moet aangaan, waarop de leden te kennen geven van eene geldleening. De heer Lombarts geeft in overweging om eens te denken tot eene volgende vergadering, wat het eerst in orde moet worden gebracht. De heer Schilders wijst op den treu- rigen toestand van het tegenwoordige postkantoor. De toestand is zoo ellendig, dat er reeds velen naar Waalwijk gaan. Behalve dat de ruimte veel te beperkt is, is men er niet vrij. Met het op- of afhalen van spaarbankgelden is men niet vrij, bij het telefoneeren heelemaal niet. Alles is ondergebracht in een kamer, die misschien, zegt spr., nog niet eens voldoet aan de wet. Spreker hoopt dat Burg. en Weth. zich eens tot de bevoegde autoriteiten zullen wenden met verzoek daarin verandering te brengen. Ook de brievenbus, voor aan het huis aange bracht, lijkt op niets, 't Is gewoon een houten bak en als het wat hard gaat vriezen, wordt ze vandaag of morgen weggehaald voor brandhout. De heer Lombarts meent dat het een noodmaatregel is en men wacht op de benoeming van een brievengaarder. De Voorzitter wil dan toch nog op verbetering aandringen, want het is als door den heer Schilders terecht is op gemerkt, nu zoo. dat het geheim niet ongeschonden kan blijven. De heer Donkers is het met den heer Schilders eens en voelt er veel voor om op spoedige verbetering aan te dringen. De heer Lombarts wijst er op dat het Rijk heeft opgehouden met de distributie van roggebloem. Hij geeft in overweging dat ook de gemeente nu daarmede ein digt, vooral omdat de bakkers thans voordeeliger tarwebrood, wat smakelijker is, kunnen bakken. Er bestaat derhalve geen reden de distributie, die voor de gemeente duur is, nog aan te houden. De heer van Beijnen zegt dat de bak kers een vergadering hebben gehouden waarin besloten is om opheffing te vragen. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer Schilders wijst op de toestan den die bestaan bij besmettelijke ziekten. In «en volgende vergadering zal hij met afgeronde voorstellen komen. Na eenige discussie daarover wordt de vergaderjng gesloten. GEERTRUIDENBERG. Vervolg le Blad. Voorzitter. Maar heb ik dan gezegd dat er iemand buiten de plaats benoemd moet worden. Ik heb gewoon aangege* ven welke sollicitanten de meeste waarde hebben. Ik geef zelf ook toe dat bet moeilijkheden met zich zon brengen. Het zal met allemaal wel moeilijk zijn daar ze allen In betrekking zijn. Ik zal toch wel het meeste moeten doen des avonds maar dat wil Ik met plezier doen. Ik had ook wel liever iemand die niet in betrekking is, maar dat zal wel niet mogelijk zijn, omdat ze alle overdag bezet zijn. Maar nog eens, Ik heb niemand voorgetrokken, ik heb slechts gesproken De Echo van het Zuiden. teoaar bcd-aagt thans f 1000 per jaa'. Aangezien hij onlangs zijn diploma hertf behaald en de loonen overal aanmer kelijk zijn verhoogd, vraagt hij veihoo-

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5