Donderdag voormiddag BUITENLAND. Zwitserland. Griekenland- Amerika. ^BINNENLAND. Ouifsehland. Engeland Provinciaal Nieuws. Donderdagavond Denkt op uwe adverten tie voor het Kerstmis- en Nieuwjaar nummer op Donderdagmorgen MBWhaag ste» w den heer van Willigenburg is hij het geheel eens dat zooveel mogelijk de vereeniging zich zelf moet bedruipen De Jong. Dat zou men van de meeste vereeniglngen wel kunnen zeggen en m.l. van deze het laatste. Ik ben er niet voor om maar sleed9 uit de gemeente kas te putten maar voor het Groene Kruis voel ik wel wat. De heer van Willigenburg stelt deze vereeniging zeker niet lager dan andere maar hij acht het goed dat allen het eens hooren wat het doel van de vereeniging is en dat zoo'n vereeniging zichzelf moet kunnen bedruipen. De heer de Jong zegt dat ntet alle menschen beseffen het groote nut van deze vereeniging. Voorzitter. Het ledental kon tenminste gemakkelijk nog verdubbelen. Zwart. Heeft het bestuur daar nog geen pogingen voor aangewend. Vootzitter. Er is al zoo dikwijls pro paganda gemaakt. De Zuster brengt er nog al eens nieuwe leden bij, zeker iedere maand vijf. Als ze b.v. In de Heistraat een zieken heeft opgepast, dan gaat ze naar de naaste buren en maakt daar propaganda onder en dat helpt nog het best. Ook zijn er dames die al eens de rondte hebben gedaan. Propaganda is er al genoeg gemaakt. De Jong. Die f23 meer zal voor de hnantien nu toch zoo'n heel groot be zwaar niet zijn. Maar nu mijn voorstel geen steun kan vinden, kan ik mij we met het voorstel van Burg. en Weth vereenigen. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten f75 subsidie te verleenen. d. Brief God. Staten betreffende sala risregeling Ambtenaar van den Burger lijken Stand. Ged. Staten stellen voor het salaris te brengen voor den len Ambtenaar op f 180 en dat voor den 2on op f 30. Thans bedraagt ..dit f72 en f 10. Wordt besloten Ged. Staten te berich ten dat men zich met deze regeling kan ▼ereenlgen. e. Brief van Ged. Staten betreffende gemeente-opcenten. Wordt besloten tot heffing van 80 op centen op de gebouwde en tot 40 op centen op de ongebouwde eigendommen over te gaan. De Voorzitter wijst er op dat deze belastingen thans ongeveer f 525 op brachten, zoodat dit nu by deze ver dubbeling zal worden f 1050. f. Verzoekschrift van het College van Curatoren van de 9tichtlng Rust- en Vacantie-oorden van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. JVoi4tJinpi>'\30lf.''WWtWÖ,étVettende vereeniging van gemeenten. Ged, Staten stellen voor na deze ver eeniging de gemeente Sprang-Capellen te noemen. De Voorzitter overhandigt de leden een van Ged. Staten ontvangen uitvoerig schrijven en geeft de leden in overweging dit te bestudeeren. De heer van Willigenburg wil niet nalaten even te wijzen op de behandeling die men hier van de zijde van Ged. St. onder* indt. In Waalwijk, Baardwijk en Besoyen, waar Ged. Staten ook op vereeniging hebben aangedrongen, hebben de Da- gelijksche Besturen op verzoek van Ged. Staten eene bijeenkomst gehad. Voor deze gemeentens schijnen Ged. Staten dit niet noodlg te hebben gevonden. Spr. wil niet meer zeggen, dan dat de behandeling van G:d. Staten tegenover deze gemeenten niet is zooals het be hoort. 2. 'Begrooting Armbestuur 1921. De Inkomsten en uitgaven worden begroot op i 3920.20. 3. Benoeming van 2 Armmeesters. Een wegens periodieke aftreding en een wegens bedanken van den heer Meijer. De heer van Campen is aan de beurt van aftreding en de heer Meyer heeft bedankt. Worden benoemd de heeren J, L. v. Santen en v. Willigenburg. De heer v. Willigenburg wil 8 dagen tijd beraad hebben alvorens hij deze be noeming aanneemt. 4. Verhuring van de Kamer onder het Raadhuis. Voorzitter. Deze kamer is in huur bij P. de Jong voor f 40.— per jaar. Burg. en Weth. stellen voor deze kamer te verhuren als altijd voor f 40.—. Aldus wordt besloten. 5. Verpachting landerijen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de wegkanten te verpachten voor den tijd van 4 jaren. Vroeger is dit altijd geweest voor 8 jaren, doch dit achten wij wel wat te lang. In 8 jaar kan zoo veel gebeuren. Van Willigenburg. Bovendien zou het niet billijk zyn ook aaogezlen de pacht prijzen dalende zyn Wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen de wegkanten voor den tijd van vier jaar te verpachten. 6. Af- en overschryvlng begrooting 1920, Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 7. Vaststelling begrootiog 1921. De beer Zwart deelt namens de Com missie van onderzoek mede, dat de Commissie genoegen neemt met ver hooging van de opcenten op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen doch stelt dan voor de Hoofd. Omslag met f 500 te verlagen. Daartoe wordt besloten. Zwart. Verder stelt de commissie voor de f 10 voor de brandmeesters van de begrooting te schrappen, wijl het ult- keeren .van dit bedrag absoluut geen doel heeft. Verder wij9t spr. er op dat van de toegezegde reorganisatie van de brand weer nog niets i9 gekomen. De Com missie dringt daar nogmaals op aan. De heer Verhoeven i9 er niet voor om de f 10 voor de brandmeesters te schrappen. Zoolang de gemeente nu nog bestaat, zou hij deze post op de begrooting willen laten staan. De heer van Willigenburg wijst er op dat het hier slechts eene prlncipieele zaak betreft. Van die f 10 zal de ge meente direct niet armer worden. De heeren brandmeesters besteden de gelden bovendien op zeer royale wijze, want het laatst nog hebben ze het bedrag geschonken voor traktatie der schoolkinderen, wat op zichzelf heel aardig is. De commissie echter heeft zich de vraag gesteld of het wel billijk isde andere menschen werken en krijgen niets, dat is te gek. Verhoeven. Ze hebben het bedrag ook al eens geschonken aan het steun comité. Zwart. Zeker, en vroeger namen ze er een goed avondje van, wat al heel verkeerd is. De heer van Willigenburg wijst er ook nog op dat de brandmeesters op een hooger peil staan. Het geven van geld aan een schoolfeestje is op zichzelf heel mooi, maar afgevraagd moet wor den of nu, om die heeren de philan- trophie te laten beoefenen, f 10 op de begrooting moet worden gezet voor de brandweer. Spreker zegt veel respect voor een mooie daad te hebben, maar waar de arbeiders niets krijgen, moet alles vervallen. De heer Zwart merkt op dat bij de laatst plaats gehad hebbenden brand slechts 2 brandmeesters aanwezig waren. De heer Verhoeven zegt dat het niet om te doen is, hier vaste brandweer mannen te benoemen. De meeste menschen werken bulcen Sprang. De Voorzitter wijst er op dat men eerst en vooral water moet hebben. By den laatst plaat9 gehad hebbenden brand is er hard genoeg gewerkt, doch toen er geen water meer was te krygen voor de brandmeesters wordt meer ge geven voor administratie en vergade- ringskosten. De heer van Willigenburg acht het vreemd een bedrag te geven voor het houden van vergaderingen, Indien deze nooit worden gehouden. De heer de Jong zou voor dit jaar nu het waarschijnlijk de laatste maal is geen verandering daarin meer brengen. Het voorstel van de Commissie ia omvraag gebracht wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen voor. Voor het voorstel stemden de heeren Zwart, de Roon en van Willigenburg. Tegen de heeren de Jong, Vos, Ver hoeven en Meijer. De begrooting wordt hierna vastge steld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f99529.53. 8. Voorstel Burg. en Weth. tot het aangaan eener geldleening groot f 5000. De Voorzitter zegt dat het noodig is dat de weg heelemaal eens goed wordt nagezien en daarom is het noodig een geldleening aan te gaan van f 5000 tegen eene rente van 6'/4 pCt. aflosbaar in 3 jaar. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De heer de Roon wijst er op dat het 's avonds in de Kattensteeg dikwijls voorkomt dat de menschen met hun neus tegen de daar geplaatste palen aanloopen. Spr. dringt er op aan deze palen gedeeltelijk wit te maken wijl dan de palen beter zichtbaar zijn en het dan niet voorkomt dat er tegen aan wordt geloopen. De Voorzitter zegt dat dit vroeger steeds Is geweest en zegt toe daar direct voor te zullen zorgen. Daarna sluiting. schrijven aan dë plundering van posttrei nen. Het aantal misdaden tegen de politie daalde van 17 dooden en 3 gewonden op 1 doode en 12 gewonde. Verder werd 1 sol daat gedood, terwijl er 4 gewond werden. Er zijn thans meer dan 500 personen in kampen geinterneerd. Van 1 Januari tot 11 December werden 69 rechtbanken en 531 politiekazernes vernield, beschadigd werden er 170; 905 aanvallen hadden op de post plaats, 169 politiemannen werden gedood, 245 gewond, terwijl 52 militairen gedood en 108 gewond werden. Zaterdag heeft een algemeene vergade- iing van den Volkenbond te Genève haar laatste bijeenkomst gehouden, waarin haar voorzitter Hymans een overzicht gaf van den uitslag van de beraadslagingen. Hij kon de instelling van verschillende technische lichamen vermelden om orde te scheppen in den economischen baaierd, de organisatie van den strijd tegen de vlek-typhus, het besluit tot de instelling van een blokkade commissie. Hij noemde de toelating van zei nieuwe leden, maar 't belangrijkste van deze toelating is dat on der die zes twee vroegere vijanden van de geallieerden zijn: Oostenrijk en Bulgarije. Zondagmorgen om 11 uur is koning Constatijn met een specialen trein uit Ko- rinthië te Athene "Angekomen. Hij begaf zich terstond naar de Kathedraal en van daar naai- het koninklijk paleis. De me nigte juichte hem enthousiast toe. Te Korinthië had eveneens een zeer en thousiaste menigte den teruggekeerden monarch begroet en toen Constantijn van het oorlogschip in een sloep neerdaalde, sprongen tientallen personen te water, zwommen naar hem toe, en omringden juichend het vaartuigje, dat den koning naai- den wal bracht. In overeenstemming met de Engel- sche regeering heeft de Fransche regee ring haar instructie aan den Franschen gezant te Athene, om Griekenland te ver laten herroepen. De Engelsche en de Fransche gezant zullen zich echter van elke betrekking met Constatijn en het Grieksche hof onthouden. Uit Marion, in Ohio, wordt gemeld, dat Harding, de toekomstige president der Vereenigde Staten, sprekende voor een Christelijke vergadering, in den waren zin des woords een geloofsbelijdenis afge legd heeft. Hij verklaarde nadrukkelijk, HS "ft komen, om op die wijze de plichten, welke zijn nieuwe functie hem oplegt, te vervul len. Hij wees met klem op het ontbreken van een Christelijken geest in het verdrag van Versailles. „Er zullen nooit tusschen de staten goe de, gelukkige betrekkingen kunnen be staan", zeide hij, *zoo de naties ze niet baseeren op de kennisse Gods". Ik wil aannemen, dat de Vereenigde Staten hun plaats zullen innemen in een welwillende associatie, welke ten doel heeft den vrede tot stand te brengen en welke zal voldoen aan ons verlangen om onzen plicht in de wereld te vervullen, zonder de zaak prijs te geven, welke voor ons het kostbaarste is, dat is onze nationa le souvereiniteit". Bryan, die na Harding het woord voer de bracht hulde aan den absoluten ernst van den nieuwen president. De officieele cijfers voor de bevol king der Vereen. Staten zijn 105.708.071. De bezittingen, met inbegrip van Portori- co, geven een bevolking daarboven van 12.148.783. De bevolking van Portorico al leen bedraagt 1.092.809 zielen. Na lange onderhandelingen hebben de vertegenwoordigers der vereeniging van Berlijnsche hotelhouders heden be sloten de leden der vereeniging onverwijl de heropening van hun keukens aan te be velen. Bij de onderhandelingen hadden de vertegenwoordigers der overheid name lijk bevredigende verklaringen afgelegd. Blijkens het wekelijksche communi qué over den toestand in Ierland hebben in de week, eindigende 11 December, 27 misdaden van Sinn Fein plaats gehad. De vermeerdering met 20 vergeleken bij de voorgaande week is voornamelijk toe te Na goedkeuring door de Staten- Generaal zullen door de regeering een detachement van 100 mariniers, zoomede eenige officieren, naar Wilna worden uitgezonden. Men meldt dat een strafverordening zal worden ingesteld tegen eeolge per sonen, die betrokken zi]n bij de prac- tijken der Rotterdamsche Handels- eo Landbouwbank. Willem Hendrik Broek- huys, wiens gevangenneming werd be volen, zal meer bepaaldelijk worden vervolgd terzake vau oplichting. De door genoemde bank aangelegde loterijen, moeten worden aangemerkt als verboden loterijen. Slachtoffers der mobilisatie I Bij amendement van de commissie van rapporteurs der Marinebegrooting, wordt voorgesteld in te voegen een nieuw artikel, luidende Uitkeeringen aan degeneo, die in aan merking komen voor steun als slacht offers van de mobilisatie f 100,000. Nu de Minister van Oorlog, Minister van Marine a.i. een post van f 1.000.000 op de Oorlogsbegrootlng heeft gebracht ten behoeve van uitkeeringen aan hen die daarvoor In aanmerking komen als slachtoffers der mobilisatie, acht de commissie van rapporteurs het gewenscht dat ook op de Marinebegrooting voor het a.9. dienstjaar een dergeiyke post uitgetrokken wordt. Een netto-verlies van f 924 mtlloen. Wij zijn wel aan groote getallen ge wend geraakt, maar hier zetten wij onze oogen toch nog een9 wijd open, aldus mr. dr. A. v. Gijn la een artikelDroog making der Zuiderzee, Is de Haagsche Post. Zoo juist hebben wij een bedrag van twee milliard aan Staatsvermogen opgesoupeerd aan kosten van neutrali- teitsbewaring en van de beruchte distri butie, zoo juist leden wij verliezen van mllliarden aan Russische, Oostenrijksche en Balkan-effecten alsmede op marken- bezit, enz.wij zijn nog allerminst op ons verhaal gekomende belastingen zijn tot ondragelijke percentages geste gen, die de kapitaalvorming ernstig in den weg staan, en nuzijn wij een werk begonnen, dat over 35 jaar, als alles gereed Is, met berekening van rente op rente zal gekost hebben (in nieuwerwetsche geldwaarde) f 2,120 mtl- lioen, dat Inmiddels zal hebben opge bracht, ook met rente op rente f 620 millloen, en dat een product (4 polders) zal opleveren ter waarde van f 444 mill, alsmede een product (de afsluitdijk op zichzelf genomen) ter waarde van f132 millloen, zoodat er een zuiver verlies zal zijn van niet minder dan 1 milliard golden. Waalwijk, 23 Dec. 1920. Met het oog op den feestdag van Kerstmis en de vervallen postbestellingen op Zon- en Feest dagen moet ons blad vroeger verschijnen, Het volgend num mer wordt afgedrukt en dan nog per post verzonden, anders komt het niet tijdig ter bestemming en beloopt men groote kans dat men zijn courant in plaats van Vrijdag eer3t Maandag krijgt- Heeren correspondenten en adverteerders gelieven dus hun ne bijdragen uiterlijk in te zenden. Voegende week wordt ons blad eveneens afgedrukt DINSDAG- en DONDERDAGAVOND. De Administratie. Inschrijving' Weenett op uitnoodiging van het R. K. Huisves- tings-Comité Kring Waalwijk. Laatste opgave f 20 R. te Waalwijk f 10.— N. N. te Waalwijk f 5.— Uit medelijden f 1.— Tot zekere intentie f 1. Totaal f 37.— A.s. Zaterdag vieren we 't hoogfeest van Kerstmis, Met het oog daarop vertrouwen we, dat in ons volgend nummer (Donderdag) talrijke giften onder deze inschrijving kunnen worden vermeld, ledereen wil toch een goede daad doen, welnu hiervoor is dit een prachtige gelegenheid. Wij wachten gaarne vandaag en morgen uwe inschrijvingen. Het Kring-Comité Waalwijk van het R. K. Huisvestings-Comité bestaat uit: ZeerEerw. Heer N. van Riel, Pastoor Waalwijk, Eere-Voorzitter. WelEd. Heer Jac. Gragtmans, Waal wijk, Voorzitter. WelEd. Heer J. W. van Heesbeen, Waalwijk. Secretaris-Penningmeester. Mgr. j. H. Selten, Deken Drunen. ZeerEerw. Heer J. Th. Buijs, Pastoor Besoijen. WelEerw. Heer J. Nuijens, kapelaan, Baardwijk. WelEerw. Heer J. Spolders, kapelaan, Nieuwkuik. WelEerw. Heer J. Willems, kapelaan, Elshout. ZeerEerw. heer J. B. A. Wirtz, Pas toor, Heusden. ZeerEerw. Heer M. de Wit, Pastoor Herpt. Naar wij vernemen, heeft Mevr. Poolman-Meissner, sopraan aan de Natio nale Opera voor het in Januari te geven groote Winterconcert van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" hare medewerking toegezegd. De Flora-Bioscoop zorgt met de twee Kerstdagen weer voor een aantrek kelijk programma, waarvoor we naar de advertentie in dit en 't volgend nummer verwijzen, en waarop we Vrijdag nader terug komen. Het Curatorium der R. K. Leer gangen te Tilburg heeft, na bekomen NATIONALE CREDIET-VËREENICINu autorisatie van Z. D. H. den Bisschop van Den Bosch, benoemd tot rector der Rr. K. Leergangen dr. Th. Goossens, hoogleeraar aan het Kiein-Seminarie te St. Michiels-Gestel, dte de benoeming heeft aanvaard. SPRaNc*. L»e Herv. Knapenvereeniging alhier hondt heden 21 Deo, des avonds 7 nar hare Jaarvergadering, welke een feeste lijk karakter zal dragen. By de gehouden stemmingen voor ouderlingen en diakenen der Geref. Kerk alhier werden gekozen tot onderling de heeren J. Dalmaner en H. Both en tot diaken de heer Fijan, in de plaats van F. M, de Jong, die zich niet herkiesbaar stelde, RAAMSDONK8VEER. Tot groote steng- de der Ned. Herv. Gem, deelde Ds. de Graaif Zondagmorgen mede, dat ZEerw. voor de beroeping naar Kesteren bedankt had. i Dhren Kommer» en de Beer, beiden van het Postkantoor alhier slaagden voor het Telegraaf-RadicaalexameD. Geslaagden proficiat, v, T. kwam by het schaatsenrijden zoodanig te vallen dat hy een zyner armen brak, terwijl de R. in een wak terecht kwam en met moeite gered werd. Dhr. Lsnsdaal van Keiiersveer werd met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd als machinist aan het stoomgemaal op den Nieewendyk. Eeiaten Kerstdag treedt Ds. de Graaf alleen des morgens op 't Dorp opTweeden Kerstdag des morgens op 'i Veer, terwijl des namiddags geen dienst is wegens vacature te LGonopcand. De roudgang der commissieleden voor contributies werden daardoor gebracht van 750 tot ongeveer f 1800, terwyl het leden tal tot even 400 klom. Naar man ons mededeelt, zal er a.s. Donderdsgaamiddag ia de Oa ie openbare School op 't Veer gelegenheid zijn tot koste, loose koepokinenting. Veldwachter de Kloonen nam een door opkooper de J. gekocht kalf in beslag, De Veearts keurde het ongesohikt voor de con sumptie, waarua de Kloonen het vernietigde. Zaterdagavond vervoegden zich twee jonge Duitecherg hjj de Marechaustéj alhier teneinde onderdak te bekomen. Het blaek dat huu papieren uiet ia orde waren, van daar dan ook dat zy op last van den Heer Bargemeester naar Venlo gebracht werden om over de grens gezet te worden. -rr De HoogWelGeb. Heer Dekkers lid van de Tweede Kamer, die Zondag II. voor de R. C. Kiesvereeniging zoa opoeden zag zich door ziekte genoodzaakt zyn komst tot later uit te stellen, DUSSEN. Voor de gehouden eximens van de Nederl, Vereeniging tot bevordering der P<akiijk-tx«meuB iu Boekhouden eu Ta len slaagde beden onze dorpsgenoot de heer H, van Daal Bz. Geslaagde Proficiat, Genoemde ontving zijue opleiding van de L-ierraar den Heer L. M. Schoenmakers. Boekhouden M.O, Riamsdoukaveer, Alhier is door het Rijk een stuk weiland aangekocht genaamd de «Om loop', liggende aan den voorsten Hoek wijk A, teneinde a daar een Marechaus- sée-kazerne te bouwen. Op de voordracht voor Onderwijzer aan de Openbare School in Wyk B. is als No. I geplaatst onze dorpsgenoot, den Heer H. Simonls, thans in gelijke betrekking te Waspik. Beter een half ei dan een leegeo dop. Ia de laatste Raadsvergadering is alhier onder meer besloten onze fanfare Wilhelmlna' een subsidie toe te kennen van vijftig gulden. Gevraagd waa honderd gulden. Ook een verhooging van hondenbe lasting had plaats n.l. voor losloopende honden f6.— en bandhonden f3.— te heffen. Voorheen was het f J .50 en 4.- Door den Heer A. Lensvelt-Schoen- makers Is vanaf heden 20 Dec. zijn klompenmakerij stil gezetzoodat alhier het cfifer der werkloozen al weer ver meerderd Iseen geluk bij een ongeluk dat de ontslagenen allen in den bond zijn. WASPIK. By besluit vau Gedeputeede 8tatet>, is goedgeken«d de begrooting dezer gemeente, dienstjaar 1921, in ontvangst en uitgaaf op fi 82019,69. Door den Heer Commissaris der Ko- a,,*v"v K'«™ '■•J WU mooi letnltMi, do

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 2