Eerste Blad. KEESTMLS. Markode Bandiet l„NOORD-BRABAND"l WAALWIJK I Dit nummer bestaat nit DRIE bladen Nienwjaarswenschen 50 cent. BUITENLAND. België. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Nienws nit Hensden. FE U ILLETOh bemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. N UMMER 103 VRIJDAG 24 DECEMBER 1920 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND* Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 41e JAARGANG. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHB COURANT. UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdreeECHO. In het nummer van 1 Januari bestaat wederom gelegenheid t< t het plaatsen van aan vrienden, bekenden en klanten Men weet dan zeker niemand in Waalwijk, de Langstraat en Om geving te vergeten. De prijs is ADMINISTRATE Wederom staan wij aan den vooravond van Kerstmis, het feest bij uitstek in den familiekring, welke vooral op die dagen zijne vaak heinde en verre ver spreide leden zoo gaarne om den ge- zelligen disch of den fraai versierden, van licht tintelenden kerstboom, ver- eenigd ziet. Reeds dagen, soms weken van te voren, werd alles toebereid, wat op dat feest de gezelligheid, de vreugde zou kunnen verhoogen, als wist of ge voelde men, dat het opkomend geslacht eenmaal in latere jaren op zijne beurt deze traditie zou voortzetten, en zich met blijdschap en stille emotie de dagen zou herinneren met Kerstmis in het ouderlijke huis doorgebracht. Daar toch was het, ook in den donkersten en koudsten winter, zoo heerlijk licht en warm daar kon men zoo vrij zijn onze kenbaar maken daar werd de vreugde verveelvoudigd, het leed gelenigd, wijl het samen gedragen werd daar einde lijk werd men door woord en daad naar lichaam en ziel gesterkt in den strijd die ieder onzer, den een misschien iets meer dan den ander, op geestelijk en stoffelijk gebied waehtte. En naar het voorbeeld van Hem, die ruim negentien eeuwen geleden in Bethlehems grot geboren werd, om Adams diep gevallen kroost uit de slavernij van Satan te verlossen en den hemel wederom met de aarde te ver zoenen, die arm ter wereld kwam om ons rijk te maken, hebben wij, gehoor gevend aan het groote gebod„Bemin uwen evennaaste gelijk U zeiven", ook den lijdenden broeder en zuster in den van „De Echo van het Zuiden" door Louis Boussenard. geest der christelijke Charitas liefdegaven gebracht, opdat ook zij een vroolijk Kerstfeest konden vieren, en het schrijnend leed, de drukkende zorgen des levens althans voor een paar dagen eenigszins vergeten konden. Zelfs de vogelen des velds ontvangen op die dagen op tal van plaatsen een extra rantsoen in den vorm eener korenschoof, midden op den akker of in den tuin geplaatst. Met het volste recht noemt men het Kerstfeest het feest der liefde. Immers de liefde van hemel en* aarde vereenigd, riep den Heiland in het aanzijn en daarom zal Kerstmis tot het einde der wereld blijven het symbool van alles wat goed is, edel en schoon, de bron van geloof, hoop en liefde, de machtige stuwkracht, die den dichter naar de veder, den musicus naar de lyre, den schilder naar het penseel, den beeld houwer naar den beitel doet grijpen om de scheppingen zijner in gloed gezette phantasie in woorden, tonen, lijnen, vormen of kleuren te belichamen, Het was de liefde tot het kind van Bethlehem, die den armen schoolmeester Frans Grüber, gezeten voor den kouden, ledigen haard, opgetogen naar het klavier deed snellen om het heerlijkste Kerstlied ter wereld „Stille Nacht, heilige Nacht" te toondichten, dat thans, ruim een eeuw de geheele wereld tot vaderland heeft die een Karei den Grooten in 800 de reis naar de „eeuwige stad" deed aanvaarden, die duizenden, neen millioenen den pelgrimsstaf ter hand deed nemen, om met niet te beschrijven eerbied en ootmoed te gaan nederknielen op de plaats, waar het Licht der wereld voor het eerst tot ons kwam, hetzelfde licht dat later op Golgotha naar alle hoeken zijn verwarmenden gloed zou uitstralen ij ftn -hlij.tte.dAn. Keretrois ook voor ons het feest der .feesten. Kweeke en versterke het in ons allen de beste en edelste gevoelens den Christenmensch waardig. Verlevendige het in ons de zucht om aan God lof en dank en onzen naaste hulp en troost te brengen wat in onzen dorren, materialistischen tijd meer dan ooit dubbel noodig is. Dan mogen wij met reden vertrouwen, dat ook eenmaal onze zielen in hoogere sferen zullen instemmen met den heer lijken lofzang der Engelen op Kerst nacht. .Glorie aan God in den hoogefen vrede aan de menschen van goeden wil." TWEEDE DEEL. III. HET LEGERTJE DER ONAFHANKELIJKHEID. a^- Zijn knots gaat in de hoogte. Een revolverschot knalt in 't volle van het helsch rumoer. Het monster valt, knorrende gelijk een zwijn. Joannes heeft het neergeveld. Anderen dagen op.... de vrouwen en het kind zullen omgebracht worden. Dat kan ik niet aanzien! zegt Michel met bevende stem. Neen!.dat kan ik niet.ik zal hen redden, al kostte het mijn huid. Wat wilt ge doen? vraagt Joannes. De edelmoedige jongen antwoordt niet, doch grijpt een der ladders en legt ze, met zijn reuzenkracht, als eene brug die de twee terrassen verbindt: Zij Is gelukkig lang en sterk genoeg. Met zijn revolver tusschen den gordel hegeeft hij zioh onbeschroomd, vastbera den op de ladder, die over den afrond hangt, en zegt eenvoudig: Ik wil ze gaan halent Dat is wel van n broeder! zegt Nikea, niet tranen In de oogen. ~>EnjrtJ«noo«l»*mi bttMlt u- onnes, die de verhevene maar vermetele poging van zijn vriend beschermen wil. De bandieten zien wat er aan de hand is, zoowel zij die op het terras dringen als zij die rond de woning woelen. Van bene den wordt naar hem geschoten. Maar ze mikken slecht, vuren in 't wilde. Hun ko gels vliegen verloren. Joannes, Panitza, Soliman en Murad schieten hun revolvers af, en hun gewe ren. Ze zijn geoefende schutters, uiterst koelbloedig; twee bewaken het terras, de twee anderen de straat. Totnutoe werd niemand hunner getrof fen. 't Is een mirakel, want zij stellen zich bloot door hun schietruimte uit te breiden. Kalm en prachtig te midden der fluiten de kogels, stapt Michel voort van sport tot sport. Hij weet van geen duizelingen. Eindelijk bereikt hij den grond van het andere terras en grijpt het wichtje. De zieltogende moeder werpt een uiterst dankbare oogslag op den redder en haar teergeliefd kind, spuwt een golf bloed en reutelt: Wees gezegend!.... broeder., wees gezegend! Daarna geeft zij den geest! Terwijlhij het kind aan zijn hart drukt, ziet Michel hoofden, schouders, armen die boven aan den trap opdagen, 't Zijn „so- padjis", doodslagers!.... Hij vuurt zijnen revolver af in den hoop, loopt over de lad der, die op en neer gaat en komt terug bij zijn makkers, heel gaaf. Hij stolt Nikea het kind ter hand, terwijl zijne vrienden op de moordenaars schieten, gewonnen, verloren. Dit drama Is in enkele seconden afge speeld. 't Gaat sneller dan de gedachte. Maar t is niet gedaan. De andere vrouw staat nog handenwringende om hulp te •msektnl.... Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel; minimum f 1.60. Reclame^ 30 cent per regel. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 22 Decem ber des namiddags 2 uur. Aanwezig alle leden. Aan de orde 1. Mededeelingen. Onder meer werd de mededeeling gedaan dat door Ged. Staten is goedgekeurd de 'Hoofdelijke Omslag, zooals die in de vorige vergadering Is vastgesteld, alsmede 'iet aangaan van een geldleening grcc^ f 15000. Bij de Boerenleenbank zal cto rekeoingcourant worden geopend tot f15000; terwijl de heer De Grouw werd benoemd tot lid van het College van Zetters. 2. Vaststelling verordening op de heffing van opcenten op de grond belasting. Na eenige discussie wordt met alge- tr.eene stemmen besloten de opcenten te verhoogen van 40 voor bebouwde en 10 voor onbebouwde eigendommen op respectievelijk 80 en 20 opcenten. 3. Advies^)p de voorgestelde regeling der bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter deelt mede dat door Ged. Staten wordt voo gesteld de be zoldigingen voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand als volgt te regelen Voor gemeenten met minder dan 50(0 inwoners f 10 per 100 Inwoners, voor den Isten ambtenaar, met een minimum van f100 en een maximum van f400; ea voor den 2den ambtenaar f 30. Momenteel zija hier drie ambtenaren van den Burgerlijken Stand, n.I. de Secretaris, de heer A. Verschure en de Burgemeester, die thans respectievelijk f 136, f 17 en f 17 bezoldiging genieten. Volgens de voorgestelde regeliog zou dit worden voor den Secretaris f 320 en voor den 2den ambtenaar, de heer A. Verschure, f 30. Burg. en Weth. stellen voor dit alzoo vast te stellen. Met algemeene ismen wordt dit voorste! aangenomen. 4. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding 'an den heer S. van Strlen. De heer S. van Strien wordt her kozen. Voorzitter. B» en W. hadden nog een voorstel om de politieverordening te wijzigen en wel het artikel waarbij het sluiten der café's geregeld wordt. Zij stellen voor te bepalen, dat de café's op Zondagen en op de Christelijk er- kende Feestdagen gesloten moeten zijn van des voormiddags 12 uur ('s nachts) tot des voormiddags 11 uur. Door enkele leden wordt het bezwaar naar voren gebracht dat het voor vreem delingen altijd een lastig geval zal zijn, anderen zouden willen voorstellen de café's des voormiddags alleen gedurende de kerkelijke diensten te sluiten. Het meerendeel is echter van oordeel dat dergelijke halve maatregelen het ontduiken zeer in de hand zullen werken. Voorzitter. Aan het stellen van een dergelijke bepaling zijn natuurlijk altijd bezwaren verbonden, maar waarom zou het hier niet evengoed kunnen als in andere gemeenten. Er zijn er zelfs, waar ze den geheelen dag gesloten moeten zijn. Het is hier voorgekomen dat lui des Zondags zelfs onder de Mis zich reeds bedronken en lawaai maakten. Ik zal hier geen namen noemen waar het gebeurt, ik geloof dat de heeren me wel zullen begrijpen. Nadat den Voorzitter nog is verzocht, met de veldwachters de dienst zoo te regelen dat er altijd en onder iedere Mis een op de baan is om overtreding tegen te gaan, wordt het voorstel van Burg. en Weth. met op een na algemeene stemmen aangenomen. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van punt 5. Reclames Hoofdelijken Omslag. Devèze, de nieuwe minister van oor log heeft in de Kamer een redevoering van drie en een half uur uitgesproken over zijn legerprogram. De hoofdpunten die hij nastreeft, zijn: de likwidatie van den oorlog en de regeling van de rechten van derden; verder het invoeren van een eenvoudiger en snel werkende administra tie. De oorlogsbegrooting voor 1921, die aanvankelijk vastgesteld was op 1250 mil- lioen frank, is met 164 millioen vermin derd. Aan het slot van zijn redevoering verklaart de minister, dat het Belgische Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.113.7o7.— Zij mist den moed om zelf den gevaarlij ken overtocht langs de ladder te wagen. Zij beleeft een allervreeselijkst oogen- blik. Zij zakt op hare knieën naast het lijk harer zuster. Een nieuwe troep moordenaars zal het terras bereiken en de ongelukkige op hare beurt doen nedervellen. O! ik keer terug! roept Michel uit, zijnen revolver herladende. Hij zet weer zijnen voet op de ladder. Oogenblikkelijk, zonder afspraak of be vel springen zijn makkers op de borstwe ring en vuren op de hoofden en schouders welke te voorschijn komen. 't Is alsof de bliksem slaat onder de moordenaars. Een bui kogels doet stuk ken van de steenen springen, verbrijzelen gebeente, vermorzelen vleesch. Vooruit! Michel!.... Moed! de weg is schoongeveegd! Onversaagd schrijdt de brave jongeling voort.voortEen kogel, komende van beneden, treft een van de sporten der ladder en doet hem splijten. Hij spot er mede: Geen domheden., ik moet nog terug- keerenDoor den nevel welke hare oogen verduistert, ziet de jonge vrouw hem tot haar komen. Zij voelt zich bezwij men. Michel tilt haar op zooals juist het kind. De ladder, geschonden door den ko gel, zakt door, kraakt, dreigt naar bene den te storten. Van alle kanten wordt ge schoten. Michel blijft een oogenblik staan, zwijmelt als gaat hij vallen. Zijn vrienden slaken eenen angstkreet Hij verbleekt en mompelt: 't Is niets.... geloof ik Michel!vriendzijt ge ge kwetst? Zet den _voet_ nn den ■muil» An wankelt. Panitza en Soliman vangen hem op in hunne armtn, met de vrouw die hij den dood ontrukte. Zijt ge gekwetst? vraagt Joannes met aandrang. Hij haalt diep adem, betast zich en ant woordt: Ik geloof van niet.... maar ik werd getroffendaar in mijn zijde. Terzelfder tijd valt een misvormde, nog warme kogel uit zijnen gordel. Hij is plat geslagen op een metalen voorwerp. En Michel voegt er bij: Ik heb een half dozijn piasters op zak't Is soms voor iets goed wat geld bij zich te hebben. Afgrijselijk gehuil onderbreekt die snelle samenspraak. De bandieten, einde lijk geheel en al meester van de tegen overstaande woning, komen op het terras gestormd. Zij krijgen de ladder in het oog en betreden ze als eene brug. Ze zijn met hun vieren, vol vertrouwen in de hecht heid der sporten. In 't midden gekomen, weerklinkt een kraken. Het gedeelte, gespleten door den kogel, begeeft zich plotseling. De andere spijl breekt eveneens en heel het gevaarte dondert naar beneden* All vier komen zwaar gehavend terecht te midden hunner gesneuvelde medeplich tigen. Soliman, vroolijk gemaakt door dit onverwachte tooneel, roept uit: Op die manier, als de eene na den andere, er zijne huid bij inschiet, komt er wel eens een einde aan. Nog niet zoo gauw! Helaas! want Marko, die duivel van den haat en de woestheid, is er nog altoos. Fel gedund door de ko gels der vijf vrienden, verstompt door hun overdaad in wijn, vermoeid en verzadigd van bloedvergieten, vragen de bandieten leger zijn plicht zal doen. Vlamingen en Walen vereend zullen de wacht houden aan den Rijn. Het contingent wordt liefst 100.000 man. —.De Kamer heeft met 476 tegen 66 stemmen een motie aangenomen, waarbij vertrouwen wordt uitgesproken in de re geering om de werkeloosheid en de over stroom ing van de nationale markt met bui- tenland8che producten te bestrijden'door aan de Fransclie'industrie bescherming te verleenen in het bijzonder door verhoo ging van invoerrechten en het verkrijgen van de uitvoering van de economische be palingen van het vredesverdrag. Voor het eerst sinds eenige maanden wordt er een daling in de kosten van het levensonderhoud aangetoond door de statistiek van het ministerie van arbeid. Het gemiddelde van de detail-prijzen van voedsel, huur, kleederen, vuur en licht enz. was 169 pet. boven dat in Juli 1914, vergeleken bij 176 pot. op 1 November. De daling gedurende deze maand was hoofdzakelijk te danken aan de prijsda ling van de suiker. Ook de prijzen van de kleeren, daalden, waar echter vrijwel ge heel tegenover stond, dat de prijzen van melk, eieren en visch stegen. Voor levensmiddelen alleen was de stij ging op 1 December bij de kosten in 1914 182 pet. en op 1 November 191 pet. - De staking der Weensche kelners is geëindigd. De hotels en restaurants zijn weer geopend. De Weensche banken hebben een bedrag van 10 millioen ter bech ikking gesteld voor kinderhulp. Hen*don, 23 Dec. 1970. Het jaarlijksche kerstboomfeest heeft voor de kinderen der Zondags school in de Ned. Herv. Kerk plaats a.s. Maandag 5 uur n.m.voor die der Ger. Kerk ook dien dag om 5'l2 u. n.m. In het bestuur van 't Nut heeft een mutatie plaats gehad. De heeren Stassen en Ruijtenga hebben hunne functie's, resp. als secretaris en onder voorzitter verwisseld. Op de deze week gehouden drijf jachten werden door de familie V. met enkele genoodigden op hun terrein onder Oud-Heusden geschoten 33 hazen en 30 fazanten. Door de coöp. vereeniging .Ons Belang" is de prijs der volle melk ver laagd van 22 op 20 cent. Door een 24-tal jongelui is in hotel „'t Wapen van Amsterdam" een dansclub opgericht. Als leeraar treedt op de heer Landmeter uit 's Bosch. wil dat zjine wraak volledig zij, verschrik kelijk en om die drift te voldoen zal hij voor geen uiterste middelen terugdeinzen. Hij verzamelt een laatste keer zijne mannen, belooft hun nogmaals veel goud, en voegt er bij: Dezen nacht, begunstigd door de duis ternis, vallen wij in grooten getal© hen aan, en vangen hen gelijk ratten in hun hol. De brand zal uitdooven bij gebrek aan voedsel.. Waakt dat er niemand ontsnap- pe uit dit vervloekte huis Komaan!.... de woning omsingeld met schildwachten op afstand Meer achteruit, een tweede ringlijn. Ha! Joannesgij durft me trotseeren, ditmaal ontsnapt ge niet en wee u! IV. ALLEEN TEGEN VIJFHONDERD! De afschuwelijke dag loopt ten einde; de avond valt in. Na het rumoer der slach ting, heerscht een grafstilte, nu en dan onderbroken door het laatste reutelen van èenen zieltogende te midden der straat. Twee duizend Christenen zijn omge bracht! Het vier vijfde der gansche be volking! Twee duizend lijken, vreeselijk ver minkt liggen verspreid in de straten, lig gen opgehoopt in het puin. Van alle kanten storten huizen in, ver teerd door uitstervende vlammen., over al bloedplassenoveral afzichtelijke overblijfselen van menschen. De ongeluk kige stad is een uitgestrekt knekelhuis. Vermoeid en uitgehongerd, rusten de bandieten en verslinden den voorraad die voorhanden was in de geplunderde huizen. Zij houden ook scherp de kleine forteres in het oog zoo heldhaftig verdedigd door Joannes en zijne vrienden. DE ECHO VAIV' IET ZUIDEN 4 JU-»- J.1

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 1