Tweede Blad Electro-Technisch-Bur eau Fa. GKBRS. BOEKEN, "BINNENLAND, Gemeenteraad \m gft. sta, boekhoud*u 's-HERTOQENBOSCH, Boschveldweg 7. NUMMER 102 VRIJDAG 24 DECEMBER 43e Jaargang Het duurterapport der Staatscom missie. Het op 21 October j.l. vastgestelde en enkele dagen later aan de Koningin aan geboden verslag der Staats-Commissie in zake de duurte, is thans verschenen. Aan de commissie is opgedragen: a. een onderzoek in te stellen inzake de be staande duurte van de voornaamste le vensbehoeften: b. na te gaan, of en in hoe verre door Regeeringsmaatregelen of an derszins algemeene prijsstijging kan wor den tegengegaan of althans voor bepaalde artikelen beperkt; c. indien zij termen tot een als sub b. bedoeld ingrijpen aanwezig acht, daartoe strekkende voorstellen te doen. Op den voorgrond stellende dat voor herstel van de ontwrichting van het econo misch leven, welke o.a. in het duurtever- schijnsel naar voren treedt, soberheid en arbeidzaamheid der geheele bevolking volstrekte voorwaarden zijn, komt de Staatscommissie, wat de verschillende vor men van duurtebestrijding betreft tot de volgende conclusies: 1. Aan algemeen geldende of plaatse lijke maximumprijzen kan uit een oog punt van duurtebestrijding slechts zeer beperkte beteekenis worden toegekend. 2. De vraag naar de wenschelijkheid van toelagen op eerste levensbehoeften moet beoordeeld worden naar den feitelij ken omvang van het verbruik in verband met de gemiddelde koopkracht der bevol king. Hiervan uitgaande acht de Staatscom missie uitbreiding van 't stelsel niet wen- schelijk. Voor handhaving van den toe slag op bruin brood, zou moeten vaststaan, dat omvangrijke maatschappelijke groe pen slechts over een zeer beperkte koop kracht kunnen beschikken en dat door deze groepen van het bruinbrood gebruik wordt gemaakt. 3. Als overgangsmaatregel is onder de huidige omstandigheden voor zuivelpro ducten en suiker het stelsel van prijsver laging voor binnenlandsch verbruik te aanvaarden. De beschikbaarstelling be hoort te geschieden tegen prijzen, waar naast aan strafbepalingen aanvullende be teekenis kan worden toegekend. in de band werken, ■doen zich, naarmate de oorlogstoestand verder af komt te lig gen, niet meer in denzelfden acuten vorm voor. Niettemin blijven in de wijze van prijsvorming van een reeks goederen be langrijke verschillen met het tijdperk van vóór den oorlog aan te wijzen, die moge lijkheid laten tot verschillende vormen van prijsopdrijving, welke bij een juist funetioneeren van het stelsel van vrije mededinging uitgesloten zouden zijn ge weest of binnen enge grezen beperkt zou den zijn gebleven. 5. Credietverleening van overheidswe ge ten einde te voorzien in de gestegen kapitaalsbehoeften van coöperatieve ver- bruiksvereenigingen verdient als over gangsmaatregel toejuiching, mits aan de credietverleening de voorwaarde wordt verbonden, dat het crediet uitsluitend heeft te strekken tot bestrijding der duur te. 6. Ter voorkoming van verdere depre ciatie van het ruilmiddel is in het begin sel gewenscht, dat de rente op de geld markt in evenwicht wordt gebraclut met de werkelijke verhouding van vraag en aanbod van kapitaal. Indien behalve de voortgaande depre ciatie van het Nederlandsche ruilmiddel nog bijzondere factoren van min of meer tijdelijken aard in den huidigen stand van den dollarkoers uitdrukking vinden, dient de vraag onder de oogen te worden gezieif en in hoeverre tegen dezen ongunsti- gen koersstand, hetzij in het algemeen, hetzij in speciale artikelen, maatregelen zijn te nemen. 8. Het invoeren van belastingen, welke inperking der vertering, inzonderheid de luxe-vertering, beoogen, is in beginsel ge wenscht. Aan het rapport is een afzonderlijke nota toegevoegd van het lkl der commis sie, I'. M. Wibaut, die zich met de princi ple strekking vaneen deel van,Hoofd- k I niet kan vereenigen. CAPELLE. Openbare vergadering van d,en rvxad ?P Vr^ 17 'Dcc. des namiddags ten 2 uur Voorzitter Edelachtb. heer Vtdter. °rDg,OV"r Z-15 "O' opent ,1e Voot- M'ddeltÓop.'^0"1^1 de he" no,ulen «n de vorige v ergaderlng worden na voorlezing onverar ,derd goed- gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE:' 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeellng dat ze met haar onderzoek, betreffende den verkoop van boomer, staande naast de Haven, nog niet gereed zijn en hun besluit derhalve verdagen. Wordt, evenals eenlge andere Inge komen stukken, voor kennisgeving aan genomen. Schrijven van den Ingenieur van de Rijkswaterstaat houdende mededeellng, dat met ingang van 1 April, bij wijzq van proef, de overvaart aan de Capel- sche Veer weer geregeld zal plaats hebben. Blijkt dan echter, dat er weder om herhaaldelijk klachten komen dat de pont net is afgevaren en zoo al meer, dan zal aanstonds weer worden begonnen met op een vast uur af te varen. De heer Sneep vraagt of het niet wenschelijk zou zijn te vragen deze dienst te doen Ingaan met 1 Maart, zulks met het oog op het naar de wel brengen van vee in het overland. De heer van der Hoeven zegt dat de beesten nooit voor 1 April naar de welde worden gebracht en alt verzoek de/halve daarom wel achterwege kan blijven. Wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals een besluit van Ged. Staten tot goédkeuring van de begrootlug op een bedrag aan ontvangsten ec uitgaven op f 85429.077a- Een verzoekschrift van het college van Curatoren van de 3tlchtiag Rust- en Vacautieoorden van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren wordt, als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. Schrijven van Ged. Stateu tyoudende mededeellng, dat de raad bevoegd is aan pensioentfekkecden een toeslag te verleenen tot een maximum van 40 pCt. De Voorzitter wijst er op dat in deze gemeente slechts drie personen zijn die pensioen genieten til. W. de Haas 1290, W. Treffers f 15 en B. de Jong f 12. Wat de gemeente nu voor toeslag geeft is ook voor rekening van de gemeente. De heer Treffers zegt al meermalen te kennen te hebben gegevec, dat hij het voorstel van Ged. Staten billijk vindt en hij wil dan ook een voorstel doen daartoe over te gaan. De heer Sneep zegt tegen het ver leenen van toeslag te zijn, omdat van de twee laatstgenoemden het bedrag zoo miniem is dat het niet de moeite waard is en van De Haas heeft de gemeente zoowat niets geprofiteerd, dat is zelfs voor Spreker wil niet zeggen dat de weduwe het niet zal kunnen gebruiken, maar als gevraagd moet worden wat is in 't belang van de gemeente, dan kan hij niet anders zeggen dan geen toeslag verleenen op de pensioenen. De heer Treffers wijst er op dat de Minister het billijk heeft gevonden de gepensionneerden een toeslag te ver leenen, wijl dezen ook la hun onderhoud moeten kunnen voorzien. Dat de gemeente weinig profijt van De Haas heeft gehad is geen motief, zegt spr., want feit is toch dat de ge meente hem heeft benoemd al schijnt hij niet erg geschikt te zijn geweest. Spr. geeft dasrom In overweging een toeslag van 40 pCt. op de pensioenen te verleenen. De heer Sneep wijst er op dat hij ook lang niet met algemeene stemmen is benoemd en dit meer uit medelijden is gedaan, omdat het te voorzien was, dat hij het niet lang zou zijn. Het voorstel van den heer Treffers, hierna in rondvraag gebrach% wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Treffers, Kerst. v. d. Hoeven en Michaels tegen de heeren De Roon en Sneep. Btlef van Ged. Staten betreftende salaris-regeling ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ged. Staten stellen voor het salarl* van den eersten ambtenaar te brengen op f 240 ea van den tweeden op f 30. Thans is dit voor den eersten f96, tweeden f 18 en derden f6. Sneep. Waarvoor is deze verhooging nu weer noodlg. Men blijft aan het verhoogen. Voorzitter. Ik denk omdat Ged. Staten van het idee uiteaan dat het geld min der waarde heeft Sneep. Ik kan het mis hebben, maar ik meen dat het goed is en er ook nog nooit eenlge klacht is ingekomeD, dat het te weinig is. Ged. Staten komen maar met voorstellen maar wie moet het betalen? Van der Hoeven. Ik kan wel met het voorstel van den heer Sneep mee gaan. Treffers. En Ik kan er mijn adhaesie wel aan betuigen. Kerst. Ik ook. Met algemeene stemmen wordt be sloten Ged. Staten te berichten, dat de raad het wenschelijk acht dat de oude regeling blijft gehandhaafd. De heer Middelkoop komt ter ver gadering. Schrijven van bewoner* der Zand- schel, Hoogakker en Dr«ef, houdende het verzoek om ook daar een electrisch □et te doen aanleggen. Adressanten wijzen er op dat het daar zeker zoo noodig is, dat er een goede verlichting is dan in de kom van het Dorp. Buitendien wijzen de adres santen er op dat, ais er betaald moet worden men hen wel weet te wonen en nu niet. Op de Zandschel zijn 13, Hoogakker 10 en Dreef 6 hulzen die zuilen aansluiten. De Voorzitter zegt naar aanleiding van dit adres aan de P. N. E. M. om advies gevraagd te hebben, wijl Burg. en Weth. niet kunnen beoordeelen of uitbreiding van het net toelaatbaar is, alsook niet kunnen overzien de fioantle- eele gevolgen. Een der ingenieurs van de P.N.E.M. heeft, de kosten nu op drie verschillende manieren berekend. De eerste bereke ning Is plan A. De lengte van dit net moet 750 M. worden én 16 huizen staan daar langs. Deze menschen ver bruiken echter nooit voor f 625 stroom per jaar wat het geval nou moeten zijn om het de gemeente niet te veel te laten vkosten. Van plan B wordt het net 1200 M. Plaa C is absoluut onmogelijk, terwijl men dan een geheel nieuw voedingsstation moet bouwen. Ze berekenen deze kosten op f 10,000 onveacht dan nog de f 25.000 voor aanleg. De Voorzitter wijst er op dat de Ingenieur te kennen heeft gegeven, dat het niet gaat om aan het verzoek te voldoen. De heer De Roon vraagt tot hoever het eerste plan loopt. De Voorzitter zegt tot aan het Zuide lijk punt daar waar de weg zich om buigt. De bewoners moeten 25 pCt. van de kosten garandeeren. De heer De Roon wil aannemen dat het voor het G. E. B. nadeelig zal zijn maar acht het niettemin wenschelijk dat deze menschen daar worden ge holpen, zooveel als kan. De Voorzitter wijst er op dat het voor de gemeente dan een eeuwigdurende schadepost zal zijn. De heer De Roon merkt op dat er meer uithoeken geen voordeel zullen oplevereD, o.a. de Eendennest, waar ook niet veel huizen staan, evenals op de Molen9teeg en Nleuwevaart. De heer Treffers Is van meenlng dat, icdi n daar electricittfit is, er wellicht meer boeren zullen gaan wonen. De heer Middelkoop deelt deze mee ning niet en wijst er op dat het er de streek niet voor is. Vervolgens wijst hij er ook op, dat toen alle materlaleff||gg goedkoop waren, er al een berekening was dat net da&r nooit zou rendeeren en nu zou men, nu de materialen zoo ontzettend veel duur der zijn, gsan denken het er wel aan te kunnen sluiten. Het zou, zegt spr., een sprong in het duister zijn. De heer De Roon acht straatverlich ting daar noodzakelijk. De heer Sneep wijst er op dat men er dan petroleum-lantaarns kan laten plaatsen, doch om er duizenden weg te gaan gooien voor electrlclteit acht hij op zijn minst genomen onverantwoor delijk en zal er zijn stem niet aan kunnen geven. De heer De Roon is er niet voor om nu ineens de geheele streek daar van electrlclteit te voorzien, doch eerst met het plan A. te beginnen en later ge deeltelijk doorwerken. De heer Sneep meent dat zulks niet gaat, want zegt men A. moet men ook B. zeggen en C. ook en dan kost het de gemeente f 35000. De heer Michael geeft in overweging adressanten een afschiift van de ver schillende begrootingen te geven met de adviezen van de Ingeoleurs, Spr. gelooft wel als ze al die cijfers zien, ze op geen verdere aansluiting zullen aandringen. De heer Middelkoop wijst er op dat volgens berekening het bedrijf er nu zoo wat net zal kunnen komen- Gaat men er echter nu zoo'n punt bij aan- knoopen, dan komt men er zeker niet mee. De Voorzitter zegt dat de ingenieurs er ook op hebben gewezen, dat, als nog moest worden begonnen, het net nooit zoo groot zou gebouwd worden als nn het geval" is geweest. De heer v. d. Hoeven kan geen ge noegen nemen om de menschen daar een zeker verbruik te laten garan» deereo, wijl men dit in de Holstraat ea het Dorp ook niet heeft behoeven te doen. De heer Middelkoop meent dat zulks een geheel andere zaak is. Hier In dit geval weet men van te voren dat men zich groote stroppen op den hals gaat halen. De heer De Roon zegt wel te weten dat de bewoners van dit deel nu niet zoo heel kapitaal-krachtig zijn, maar de kosten zouden dan ook daarom over het geheele bedrijf moctop worden geslagen. De heer Middelkoop merkt op dat men bij het stichten van dergelijke be drijven van te voren weet dat er uit hoeken van een gemeente zijn die er nooit van kunnen profireeren. Zoo ook in een stad, daar kan de tram evenmin door Iedere straat rijden. De heer Sneep zegt de menschen daar gaarne electrisch licht te willen gunnen maar f 35000 acht hij een te groote uit gaaf daarvoor. De heer De Roon merkt nog op dat het daar een kruispunt van wegen is- De heer Michael geeft nogmaals In overweging adressanten een afschrift te geven van het schrijven van de P. N. E. M. Ze kunnen dan zelf oordeelen of aansluiting al of niet billijk Is. De Voorzitter wil er ook nog eens op wijzen dat het net feitelijk reeds te groot is. Als men van het Capelsche Veer kwam vragen om aansluiting zou er ook niemand aan denken daartoe over te gaan. De heer Kerst meent, dat het 'c best zou zijn nogmaals een berekening te laten maken of plan A. niet zonder al te groote schade voor het bedrijf aan het net zou kunnen worden aangesloten. Volgens berekening van den ingenieur zou dit een kosten met zich brengen van f 2500. Nu moeten deze menschen een verbruik garandeeren van f 625 en spr. gelooft dat mee, wijl er 16 hulzen staan, daar niet zoo ver van zal afblijven, want dat zou voor ieder gezin f40 per jaar worden als alle 16 aansluiten of 80 cent per week. Spr. gelooft voor zlcb, dat plan A. nooit een groote strop zal worden. Ook al zou het een klein stropje voor het bedrijf zijr, dan nog zou hij er voor zijn, omdat 't daar een kruis punt van wegen Is. Het andere deel, spr. is dit met de overige heeren eens, is onmogelijk om a'an te sluiten. De heer Middelkoop zegt dat die 80 cent verbruik per week weer eeD soort garantie is. De heer Kerst zou eerst willen laten onderzoeken of alle 16 der bewoners aansluiten en dan door een Ingenieur nog eens een berekening laten maken. Sluiten er te weinig aan, dan kan van het verzoek van zelf niets komen. De Voorzitter geeft in overwegicg het bedrijf zoo eerst eens te laten loopen, wijl het net toch reeds te groot is. Later kan dan altijd cog eens worden gezien. De heer Michael meent dat, zoolang het bedrijf oog niet aan gang is, men nog geen berekeningen kan maken. Wel kan men geflatteerde cijfers neerzetten, doch later zou blijken dat het verkeerd uitkwam en dan zit men er mee te kijken. De beer Middelkoop zou ook eerst een overzicht van het bedrijf willen hebben. Besloten wordt aan een ingenieur nogmaals een begrooting te vragen en het schrijven tot een volgende vergade ring aan te houden. pc YoofzltUr deeit daarna mede, dat van hef muziekgezelschap »Kunst na Arbeid4 een verzoek Is ingekomen om van het gymnastieklokaal gebruik te mogen maken voor het houden van repetitiëo en vergaderingen. Wordt besloten gunstig op het ver zoek te antwoorden. 2. Voorstel van Burg. en Wetb. tot aankoop van Ned. Werk. Schuld 4'/2 pCt. 1919 ten bedrage van ruim f 1800. De Voorzitter zegt dat dit het bedrag is van het huis, dat voor afbraak is verkocht en dat volgens Ged. Skaten moet worden belegd. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 3. Alsvoor tot het aangaan van een tijdelijke geldleeoing voor den dienst 1921. De Voorzitter stelt voor bij het Elec- trlciteltsbedrijf eene tijdelijke geldleeoing aan te gaan van ten hoogste f15000 tegen een rente van 7 pCt. Aldus wordt besloten. 4. Alsvoor tot bet heffen van 80 opcenten op de gebouwde en 20 op centen op de ongebouwde eigendommen op de hoofdsom der grondbelasting. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 5. Alsvoor tot het doen van af- en overschrijving op posten der gemeente, rekening dienst 1920. Confoim het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer G. M. Verheijdeu. Op de voordracht worden geplaatst de heeren G. M. Veiheijden en Joost Huijsmans. De heer G. M. Verheijden wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 7. Herstemming over art. 9 der Electrlciteits verordening. In een vorige vergadering staakten de stemmen of 50 of 35 cent voor het licht zou worden betaald. De heer De Roon wijst er op dat het beter is eerst wat meer te nemen en later met den prijs omlaag te gaan dan eerst laag en dan omhoog. De Voorzitter zegt dat door Burg. en Weth. alles is berekend en men er dan met 35 cent kan komen. Echter zijn het berekeningen gemaakt door leeken. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat ingenieurs het in deze ook niet eens zijn. De eeoe ingenieur zegt dat 35 cent genoeg is en een ander van niet. Met algemeene stemmen wordt be sloten de prijs hier op 35 cent te brengen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling eener verordening op de keuring van waren ingevolge art. 6 der Warenwet. De Voorzitter merkt op dat door vast stelling hiervan voor de gemeente eenl ge kosten onstaan. De heer Sneep merkt op dat da win kelier de laatste man is die de producten I verkoopt en het veelvuldig zal voorko- i men dat deze als er eens ondeugdelijk I goed Is, de man is die zal worden aan- j gesproken. Hoe zal hij dan hebben te handelen Als hij zegt die suiker heb ik van dien of dien grossier gehad, zal deze weer zeggen, als hij tot verant woording geroepen wordt, die suiker Is j niet van mij geweest. Wie zal dit dan bewijzen. Voor den winkelier zal deze wel de grootst mo gelijke onaangenaamheden brengen. De heer Middelkoop Is de meening toegedaan dat als een winkelier zlcb met een normale winst tevreden stelt, hij zich niet gemakkelijk blootstelt aan een procesverbaal. De heer Sneep merkt op dat het n aan den winkelier zal liggen dat waret vervalscht zijn, doch no doet zich etn geval voor dat hij suiker verkoopt die vermengd Is. Hoe zal hij nu bewijzen dat hij dit niet heeft gedaan, maar ze zoo heeft ontvangen. De Voorzitter zegt dat dergelijke ge vallen zuilen worden onderzocht. De heer Sneep merkt op dat hij niet tegen het in 't leven roepen van deze wet is, doch alleen maar die opmerking heeft meenen te moeten plaatsen. 9. Voorstellen van Burg. en Wetb. inzake de electrlclteltsvoorzlening dezer gemeente. De Voorzitter zegt dat een blanco crediet voor het bedrijf noodig is, aan gezien nu niet kan worden gezegd hoe veel noodig Is. Voor het bedrijf is noodig een mon- De heer Middelkoop acht het niet wenschelijk voor monteur een bepaald persoon aan te wijzen doch geeft ia overweging met eene inrichting, die ge noeg voorraad hebben, zooals er in Waalwijk vele zijn en ook in Waspik, een contract aan te gaan dat, als ze geroepen worden, direct komen. De Voorzitter zegt dat het idee van Burg. en Weth. is daar geen gemeente ambt. van te maken, wijl ook wij van meening zijn dat een vast persoon te kostelijk zal worden. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat de gemeentegebouwen geïn stalleerd moeten worden en dat voor het opruimen van boomen schadever goeding zal moeten worden betaald. De heer Middelkoop vraagt of dit alles is aanbesteed waarop de Voor zitter bevestigend antwoord en mede deelt dat de prijzen zeer uiteenliepen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat van enkele bewoners van Vrijhoeve- Capelle het verzoek is ingekomen om te mogen aansluiten aan het net. Spr. vraagt of deze personen stroom aan denzelfden prijs krijgen. De persoon woont Hoogevaart maar het huis staat op grond der gemeente Vrijh.-Capelle n.l. het café van J, Treffers. Bovendien is er nog iemand die gevraagd heeft te mogen aansluiten voor kracht. Uitbrei ding van het net wordt het niet; wijl de menschen zoo maar kunnen aan sluiten zoodat het dus voor het bedrijf niets dan voordeel is. De heer Middelkoop is er voor deze menschen zeker allen aan te sluiten. Hoe meer aansluitingen er komen zon der uitbreiding van'het net, hoe voor- deeliger het bedrijf kan werken Treffers. Moeten deze menschen een verbruik garandeeren. Michael. Als er geen uitbreiding van Levering van complete electrische installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. Telefoon Interc. No. 896 ctao Tan het Zniden. fjK-iorfji, diy hPt ""•"tttjtnV- -d*- fcitijd otrt» «atop geweest.

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 5