Melkinrichting platte wagen platte wagen pand Mestiaat No, 132 A, fa.MJoUeÉlsUZn Complete dii|fweiken. C01 idenseuis, Walhalen, hiiaastüs, Binnenland. Gemengd Nieuws, TE KOOP melkventers en personeel. H JA. ?an Roojj, Advertentiën, Notaris A. Schaap TE KOOP alle soorten Brood, Beschuit enz. M achinefabriek 1 i a het nel mede gepaard gaat, dan behoeft men geen garantie te stellen, want al wat ze dan verbruiken is voordeel. Zoo als ik heb gehoord wil een persoon voor zijn rekening eenige uitbreiding aan het net laten maken. De heer Middelkoop geeft in over weging eenieder aan te sluiten waar geen uitbreiding van het net voor noodig is. De Voorzitter stelt hierna de vraag of de raad ieder geval afzonderlijk aan Burg en Weth. kan overlaten. Spr. wijst er op, dat men voor de bewoners van Vrijh -Capelle de zaken geheel zelfstan dig moet behandelen, omdat ze daar met de Concessie aan de gasfabriek van Kaatsheuvel zitten. Tot administrateur van het bedrijf wordt daarna met algemeene stemmen aangewezen de heer van der Lely, terwijl bepaald wordt dat het salaris zal worden geregeld naar gelang van het rendabel zijn van het bedrijf. 10. Bespreking Vleeschkeuringswet. De Voorzitter deelt mede, dat in ver band met deze wet een inspecteur te Waalwijk eene lezing heeft gehouden. Er zullen slachthuizen moeten worden opgericht en wijl deze nu voor een plaats te duur uitkomen, wordt een combinatie van gemeenten aangewezen, In verband hiermede heeft het gemeentebestuur van Loonopzand de gemeentebesturen van Sprang, Vrijh.-Capelle en Capelle tot eene bespreking uitgenoodigd teneinde in deze zaak tot samenwerking te komen. De kosten zouden worden verdeeld over 14000 inwoners. Aan den Minister is door spr. ge vraagd wat de kosten van zoo'n slacht huis, te bouwen volgens de door hem gestelde eischen, zullen bedragen, doch een antwoord daarop is nog niet inge komen. De heer Treffers vraagt of een samen werken met Waspik in deze niet ge makkelijker zou gaan. De Voorzitter wijst er op dat het aantal zielen dan nog maar 5000 be draagt waardoor de kosten te zwaar drukken. De heer Middelkoop meent dat ze met het oog daarop in Waspik al een huis hebben gekocht. De heer Michaels vraagt of Waalwijk te ver is afgelegen. De heer Kerst geeft in overweging, met het oog op de a.s. vereeniging van gemeentens de zaak nog eens aan te houden. De Voorzitter merkt op dat ze door de gehouden bespreking nog niet aan Kaatsheuvel zijn verbonden. De heer Middelkoop zou ook eerst willen zien wat bij Waalwijk en wat bij Kaatsheuvel komt. Men kan dan zien wat het voordeeligst uitkomt Nadat de Voorzitter er nog op ge wezen heeft dat bestaande zaken 5 jaar buiten de verplichting vallen van enkele^ bepalingen, wordt besloten deze zaak* nog eens in overweging te nemen. 11. Behandeling concept-wet tot ver eeniging der gemeenten Sprang. Capelle en Vrijhoeve-Capelle. De Voorzitter merkt op dat de heeren het uitvoerig schrijven van Ged. Staten hebben ontvangen. De heer Middelkoop wijst op het belangrijke van deze aangelegenheid en stelt voor, met het oog op den korten tijd waarop de leden pas in het bezit van het schrijven zijn, de behandeling hiervan uit te stellen en als 't kan er zeljs eene aparte vergadering voor uit te schrijven. De Voorzitter zegt voor zichzelf daartegen geen bezwaar te hebben, doch wijst er op dat Ged. Staten op spoed aandringen De heer Treffers is het met den heer Middelkoop eens. Het is een gewichtige aangelegenheid en de tijd om er eens rijpelijk over na te denken is te kort igeweest. De Voorzitter wijst er op dat een stembureau moet worden benoemd, wijl eene commissie van ingezetenen moet worden benoemd. Als leden van het stembureau worden benoemd de heeren Treffers en De Haan en tot vierde lid de heer Kerst. Tot plaatsvervangers de heeren Middel koop en J. v. d. Hoeven. Bij de rondvraag wijst de heer Treffers op de slechte toestand waarin de weg verkeert, loopende naar de laadden los plaats van het station. Deze weg is in onderhoud bij de Staatsspoor en door den Stationchef is al meermalen op de slechte toestand daarvan bij den inspec teur gewezen. Het best zou zijn dat het gemeente bestuur ook nog eens bij de Directie van de Staatsspoor op ver betering aandringt. De Voorzitter zegt zulks gaarne te zullen doen Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 12. Vaststelling suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag dienst 1920 en behandeling reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag dienst 1920. Het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd zal hedenmorgen in de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Bij de behandeling van den post betreffende het Nederlandsch Gezant schap bij het Vaticaan is door eenige Christ.-Hist. leden een amendement in gediend om den post te schrappen. Van vrijzinnige zijde werd een motie voorgesteld om het tijdelijk karakter van het gezantschap te behouden. De stem ming heeft heden plaats. De Tweede Kamer heeft de be grootingen van Onderwijs en Marine aangenomen. Aan onze Katholieke Landgenooten. Bij nadering van bet Kerstfeest en van Nieuwjaar bieden wij U onze beste wenscben aan. De aanstaande Feestdagen zullen weer met chrlstelijken zin en opgewektheid gevierd worden In den hulselijken kring met familieleden en vrienden. Hoe jammer, helaas, als dit gebeuren zou in een verkeerde opvatting van gastvrijheid en gulheid. Neen, laten wij. nu het drankmisbruik weer meer dan in de laatste jaren vcor den dag komt, een goed voorbeeld geven door te bre ken roet verkeerde drink- en schenkge- woonten, welke voor velen zoo licht een verleiding zijn tot or,matigheid. De mannen en vrouwen van Sobrlé'as door het pas gehouden congres weer tot vernieuwde actie opgewekt, zullen in vrijwillige onthouding voo;gaan, ter eere Gods en tot heil van den naaste. Zij beschouwen het Sobrlëtaswerk als >een missiewerk dat niet minder is dan het uitgaan onzer missionarissen naar vreem de landen.* x Eo welke Katholiek, die dit woord van Mgr. Diepen heelt vernomen, zal zich niet door de liefde van Christus gedrongen voelen, de drankbestrijding naar best vermogen te steunen en te bevorderen Katholieke landgenooten I Sluit U aan bij deacile van Sobrlëtas tegen de drinkgewoonten. Wilt vooral de aanstaande Feestdagen waardig vieren door 't voorbeeld van vrijwillige drankontboudiDg en door wering van drankverleiding. Zalig Kerstfeest I Gelukkig Nieuwjaar Het bestuur van Sobrlëtas. Naar de N. C. verneemt is bin nenkort bij de Tweede Kamer de in diening te verwachten van een wets ontwerp tot verhooging van den bier accijns met 100 pet. De maand November 1920 bracht meer op dan de maand Nov. 1919 en er was een kleine vooruitgang vergeleken bij de vermeerdering over October. Opbrengst Oct. 1920 f38.420.556.95, over Oct. 1919 f33.395.206.60; de ver meerdering bedraagt dus f5.O25.350.35. De Bond van Ned. Schilderspa troons, de R.K. Bond van Schilderspatr. St. Lucas, de Ned. Schildersgezellenbond, de Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond en de Ned. Christelijken Bouwvakarbeiders bond hebben een comité van actie tot regularisatie van het schildersbedrijf ingesteld, waarin, zoo deelt de minister van arbeid aan de gemeentbesturen mede, ook zijn departement vertegen woordigd is. Dit comité beoogt het pro- pageeren van een zoodanige werkver- deeling in het schildersbedrijf dat de groote werkloosheid, die elk jaar gedu rende een aantal maanden in dat bedrijf optreed, belangrijk wordt ver minderd. Het comité acht het technisch moge lijk het schilderswerk zoodanig over het geheele jaar te verdeelen, dat be langrijke verbetering in de periodieke werkloosheid wordt verkregen. Van de zijde der overheid (rijk, provincie en gemeente), aldus de mi nister, kan aan de particuliere werkge vers en het publiek een voorbeeld ten goede worden gegeven. De minister dringt er bij de gemeen tebesturen op aan het comité een gunstig antwoord op zijn verzoek om medewer king te geven. Het verschijnsel, dat de organisaties der vakvereenigingen in ledental achter uitgaan, zoodat het Nat. Vakverbond in het derde kwartaal dezes jaars met ruim 17.000 man terugliep, nadat er in het tweede reeds een verlies van ruim 13.000 was geboekt, heeft zich thans ook voorgedaan bij de Katholieke vak organisatie. Het getal daarbij aangeslo ten leden was van 1 Juli tot 1 October met ruim 3000 man vooruitgegaan, maar dit werd veroorzaakt door de aansluiting van bijna 4200 leden van den mijnwerkersbond, zoodat er feitelijk een verlies valt te boeken van 1200 man. Aangezien evenals bij het Nat. Vak verbond ook bij het Nat. Arbeidssecre tariaat het ledental terugliep, in 2 kwartalen met 11.500 leden is het' duidelijk, dat de aftakeling algemeen wordt. Het aantal georganiseerden nam in een half jaar dus met bijna 43.000 man afwat zeer zeker iets te denken geeft. De Katholieken houden nog het beste stand. R. K. Vakbew. Alle schoenmakerspatroons te Hil- varenbeek, uitgenomen de heer C. Spa pens, hebben het werk aan hun arbeiders Zaterdag opgezegd met8 dagen. Volgen de week staat dc schoenindustrie geheel stil v De firma Heesterbeek Co. te Valkenswaard heeft thans eveneens hare fabriek stopgezet. Men schat het aantal werkloozen in die gemeente in de si- garenindustrie alleen op ruim 400 per sonen. j De firma Dassen en v. d, Steen te Meerveldhoven zal deze wèek hare fabriek stopzetten. Te Hoorn zijn de werklooze siga- renmakers, bouwvakarbeiders en tran- sportarbeiders in optocht naar het stad-1 huis getrokken, teneinde het gemeente- j bestuur te verzoeken maatregelen te nemen om in hun nood te voorzien. Een onderhoud werd toegestaan. B. en W. i deelen mede dat een plan voor werk verschaffing in voorbereiding is De werkgevers in het kleermakers 1 bedrijf te New-York kondigen een aan- zienlijke loonsverlaging aan. De nieuwe loonen blijven gemiddeld dertig procent peneden de thans betaalde. Een paar dagen geleden werden te Marlenoe-Dccherle (België) twee perso nen gearresteerd, die verdacht werden van moord op een boer te E clo. De arrestanten wisten te ontsnappen en doodden een nachtwaker, die ze vooreen gendarme aanzagen. Zaterdag vernam de politie, dat de verdachten ln bun woon plaats Adeghem, bij Ecclo, teruggekeerd waren. De gendarmes van Maldeghem togen er heen, maar de bandieten hadden zich inmiddels verschanst en dreigden iederee die hen wilde naderen neer te schieten. Daar de politie het gevaarlijk achtte onder deze omstandigheden aan te vallen werd de brandweer ontboden om... de woning inbrand testeken. Na herhaalde vergeefsche pogingen, waarbij zij gedwon gen werd voor het hevig geweervuur der boeven terug te trekken, slaagde de brandweer er eindelijk in het huls ln brand te steken. De belegerden onder hielden een levendig vuur, dat door de gendarmes beantwoord werd en dat niet ophield voordat het huis geheel in vlammen stond. Daarop drongen de gendarmes de woning binnen. Een der mannen was dooi drie kogels gedood. De anderen die door den rook bijna ge stikt was, werd gevangen genomen. De mailboot >Piinses Juliana» van de stoomvaartmaatschappij >Zeeland» heeft Zondagmorgen te Vllssingen aan gebracht 11 opvarenden van het Griek- sche stoomschip >Jollanda>. Zaterdagavond was de .Prinses Juliana" van Folkestone vertrokken en spoedig werd men seinen gewaar. Even later hoor de men hulpgeroep, toen werd bijgedraaid en praaide men den reeds water makende roeiboot, waarin bedoelde 11 personen. Ztj werden aan boord genomen. Het bleek, dat Jollanda, geladen met cokes van New Castle naar Duinkerker», door onbekende oorzaak lo zinkenden toestand was gekomen en de bemanning het om half tien verlaten had, althans d-ze 11 van de 16. Het lot van de 5 anderen is het niet bekend. Het was twaalf uur toen de mannen werden opgepikt. Het waren de kapitein, de eerste machinist, 3 matrozen, de kok, de hofmeester, een donkryman en 3 stokers. Nadat de mannen aan booid van de mailboot waren, zag men het sofiip geheel In vlammen opgaan. Gistermorgen is trein 301, komende van Tilburg, te Breda op een rangee- rende locomotief geloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade in aanzienlijk, terwijl door het tijdig ruimen de treinen loop geen vertraging ondervond. Te New-York is Vrijdag een ver bazend brutale aanslag gepleegd lo het hartje der stad ln het Astor-hotel. Ter wijl de ln het hotel aanwezige gasten bezig waren z'ch voor het diner te kleeden, werden vier hunner van al huo hebben en houden beroofd. De twee echtparen die slachtoffer werden van den roof, hadden nauwelijks hun kamers betrokken, of er werd aan een der deuren geklopt. Toen een der logé's open deed stond hij voor drie gemaskerde personen die met een revolver in de hand hem dwongen hen binnen te laten. Op het geluid der stemmen kwamen de andere gasten uit hun kamers loopen, doch zij werden ook door de bandieten met de revolver ln bedwang gehouden. Een van de roovers fouilleerde zijn slachtoffers dasrop snel en handig en maakte zich meester van alles wat zij bij zich hadden, terwijl een tweede de kamers aan een grondig onderzoekt onderwierp. Een der gasten d'e van een gunstig oogenblik gebruik trachtte te maken, om een der revolvers te grijpen kreeg een slag op zijn hoofd en geraakte bewusteloos. De dames werden daarop half waanzinnig van angst en het gelukte ten laatste den ónderen logé zijn schoen door het venster op straat te gooien. Dit trok de aandacht van een voorbij- gaanden polltie-agent. Deze haaste zich de trap van het hotel op en wis*, ge holpen door een ander persoon, die nle^ WATERZUCHT EN I)E NIEREN. Waterzucht ik ophooping van water in liet lichaam, doerdat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een ver schijnsel van een organische ziekte. Of gebrekigc nieren, of een hartkwaal kun nen de oorzaak zijn, doch daar nierkwa len zoo vaak het hart aantasten, zijn ge woonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral des avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier- zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nie ren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren ver zwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwel len, en de buik en de horst en de hersenen worden aangedaan. Heete luohtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en ge regelde stoelgang is noodzakelijk. Deze heide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blij vend verbeterd door dit speciale nierge- neesmiddel. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt a f 1.75 per doos. Mocht men eenige moeilijkheden hij het verkrijgen van de echte De W^itt's Nier en Blaaspillen ondervinden, zendt dan het geld aan E. C. DE WITT CO. Ltd. Den Haag, waarna U onmiddellijk een flacon wordt toegezonden. Prijs f 1.75 en f 2.75 per doos. Verkrijgbaar te Waalwijk in de Drogis terij de „Toko", bij A. Réthans, Groote straat 209. voor een kleintje vervaard was, een der bandieten te overmeesteren. De andere tweekonden echter met den bult ontkomen. Een telegram uit Buenos-Ayres, d.d. Zaterdag meld*, dat de Argentijn- sche provincie Mendoza door een hevi- gen aardschok is geteisterd. Er zijn 150 dooden. Waarschijolijk beeft men hier te doen met de aardbeving, welke op de onder scheidene selsmografische stations in Europa Donderdag j.l. werd geregistreerd Ook de aardbevingswacht te Zürich con stateerde Donderdag een ardbe^log, welke op 7700 K.M. afstands moest heb ben plaats gehad. Als plaats van de beving kwam volgens deze wacht Oosf- Az (Macdsjoerije) of West-Indie ln aan merking. Iuderdaad blijkt het laatst ge noemde vermoeden bevestigd en is Zuld-Amerika het slachtoffer geweest. Volgens de Berliner Tageblatt zit sedert Maandag fusschen Sylt en Tohr (Noordzee teu^W. van de Sleesw. ksche kusi) het Dultsche passagiersstoomschip »Augusta Victoria* in ondiep water lu?- schen het ijs vasr. De veertig passagiers die aaa boord zijn, loopen gevaar te verhongeren, daar het schip, in verband met de ondiepten niet door zeeschepen bereikt kan worden Er worden maatregelen beraamd, om de passagiers en de bemanning te redden. In het hospitaal te Heerlen is gisteren in hoogst ernstigen toestand binnengebracht zekere J. W. die door een politteagent te Voerendaal meteen revolver werd gewond. Naar gebleken is, heeft de agent uit zelfverdediging moeten schieten, nadat bij een arrestatie van W. en zijn vader en moeder op zulk een wijze verzet werd gepleegd dat de agent B. bewusteloos werd ge slagen. Gistermorgen ging de 20-jarige landbouwerszoon P. D. van Terneuzen met zijn broer jagen. Toen hij door een afscheiding kroop, ging zijn geweer af, en trof hem in het hoofd. Na enkele oogenblikken was hij een lijk. Een telegram uit Mendoza (Ar gentinië) meldt nader, dat sterke aard schokken voortduurden gedurende den nacht en den morgen in de provincies Mendoza en San Juan. In het dorp Tresportenas wérden 50 personen ge dood en 300 gewond en geen enkel huis bleef staan. Een dergelijk lot onderging het dorp Costa Dearanjo en andere plaatsen, waar de grond openbarstte en heet water opspoot. Het aantal dooden wordt op 100 geschat. Reddingsbrigades zijn afgezonden en inschrijvingen zijn geopend door de Jockey Club en verschillende andere vereenigingen te Buenos Ayres. VERLOOFD18821 Kélèn© Moisse Sérard Yerwiel. Brussel Besoijen, 25 December 1920. ÏTiermode geren wij kennis van de geboorte van onzen ZOON OTTO aNTONIÜS. Waalwijk, 21 Dec. 1920. A. VAN ROE8SEL. H. VAN HOESSEL- 11822 Donkbes A Hen, die iets vextchnldigd zijn aan of te vorderen hebben ran de nalatenschap van den Heer G, J. COPPENS, in leven Bakker te Waalwyk en overleden 5 Januari 1920, worden verzocht daarvan op gaaf of betaling te doen ten kan- 101e van 18824 TE WAALWIJK 35 METER DRIJFWERK, waarbij 24 groote en kleine houten- en ijzeren riem- schijven en poelies en bijbe. hoorende kussenblokken. Te bevragen bij A. GERRI8 te Waalwijk. 18825 WAALWIJK. GEVRAAGD *oop 1 Februari aan DE MELKFABRIEK te Waalwijk, Eigenhandig geschreven brieven te richten aau het bureau van dit blad onder nummer dsr advertentie. 18827 een zoo goed als nieuwe .op vet-a 3 sen, draagvermo gen 3000 K.G. en EEN ZtëER SOLIEDE op colignons-assen draag vermogen 1500 K.G. Te bevragen by C. J. V AN DEN HOEK, te O a p e 11 e. 18749 TTierdoor bericht publiek van ik het geachte Waahvijk en Besoijen, da;t ik mijne BAKKERIJ gevestigd heb ia het thans uo<' mede bewoond dcor den Heer VAN ENGELEN, (Slager.) Vanaf 'heden kunnen eventueele bestellingen ook afgegeven worden in de winkel van den Heer van Ejng'elenalwaar tevens steeds vei- Utygbaar zullen »jjn 18818 Door mijne bekende prima brood soorten tan eoncurrterende prijs en mijne' specialiteit beschuitals mede door prompte bediening hoop ik de gumst van het publiek te. verwerven. Bc?eefd aanbevelend, Grootestiraat No. 62 A, WAALWIJK. WAALWIJK. 18291 Interc. Telof. No. 40. 1 EN fT'

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 6