DE ECHO1 IfiH HET ZO IDEH. l. Derde Blac Provinciaal Jüwüwb. m IJ Gemeenteraad. No. 103. Vrijdag 24 Dcc. 43ejaarg. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 17 Dec. 1920 des namiddags 6 uur. Voorzitter Edelachïb. heer v. Halten. Te circa 6.15 uur opent de voorzitter de vergadering. Afwezig de heer Bergmans. Nadat de notulen der vorige vergade ring waren voorgelezen mekt de heer v. d. Wiel op, dat door de Velliog- vereenigiog niet alleen gevraagd is om 2 boomen te rooien, doch ook om op die plaats ook over den berm te mogen rijden. Dit laatste staat niet in öe notulen vermeld. De Voorzitter zegt dat de eene ver- guoniog ook de andere Inhoudt. Hierna worden de notul;n goedge keurd. AAN DE ORDE Een aangehouden schrijven van de commissie Krijgsman betreffende de bezoldiging van gemeente-ambtenaren, dat bij de leden heeft gecirculeerd. Voorzitter. B. en W. stellen voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Schrijven van Ged. Staten waarin wordt geadviseerd geb'ulk te maken van de door het Rijk gegeven bevoegdheid, om de pensioenen van de gemeente beambten te verhoogeo. Voorzitter. B. en W. stellen voor niet tot verhooging over te gaan. De ambte naren die hier pensioen van de ge meente ontvangen zijn van Krieken en Klerks, de nachtwacht van de Wolfsboek. Het voorstel van B. en W. om geen verhooging toe te staan, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren om subsidie voor een te stichten rustoord. Op voorstel van B. en W. wordt dit voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoekschrift om subsidie voor de kweekschool voor vroedvrouwen ;e Heerlen, wordt besloten thans nog geen subsidie te verleenen. Op de bc- grooting voor 1921 zal f 25 worden uit getrokken. De nota van bemerkingen van Ged. Staten op de gemeeatcbegroo- ting bevatte slechts opmerklpgert van admlnlst atleveu aard. Verder is ingekomen van Ged. Staten een regeling van de bezoldiging van Ambtenaren van den Burg. Stand. Voorzitter. Zooals door Ged. Staten wordt voorgesteld, zou in onze gemeente de ambtenaar van den Burg. Stand een jaarwedde moeten hebben van f 300 en de 2e ambtenaar van f 30. Tot nu toe was dit respectievelijk f165 en f28. Wat is hieromtrent het gevoelen van ae heeren. Van Son. Mij dunkt dat er toch al zooveel opgebracht zal moeten worden. Ik ben daarom tegen alle ve'hooglngen. v. d. Wiel. Ik ben het wel met van Son eens, dat we zooveel mogelijk moeten bezalnigeo, maar ik zou denken, dat we er toch niet veel aaa zullen kunnen doen. Van Son. Ik zeg maar dat de opbrengst toch al erg is. Van Speijk. Kannen we niet besluiteo om het alleen te geven, wanneer we er toe verplicht zijn. Van Son. Ik maak er een voorstel van om het oiet te geven. v. Speijk. Laten we er dan f 200 van maken. Van de Wiei. Ik 9teuo het voorstel van van Son. Van Halder. Mij dunkt als het werk door iemand anders zou moeten worden verricht f 300 be9li9t niet te veel zou zijn. Voorzitter. Dat ben ik volkomen met u eens. Laat ik de heeren ook mede- deelen dat de werkzaamheden zeer zijn toegenomen, door de Invaliditeitswet. Van de Wiel. Dan kornen we voor een ander geval te staan, indien dat zoo is wordt het weer wat aoders. Voorzitter. Ik kan U verzekeren dat het zoo is. De heeren moeten zich hier in echter uitspreken. Ik zal eerst het voorstel van Ged. Staten In omvraag brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren v. Speijk en y. Halder. Op voorstel van den heer Muskens, wordt de bezoldiging thans gebracht voor den ambtenaar van den Burg. St. op f 200 en van den 2en ambtenaar f 30 Schrijven van Ged. Staten betreffende de Warenwet. Nadat de verordening is voorgelezen wordt deze met algemeene stemmen aangenomen en besloten haar van kracht te doen worden 8 dagen na goedkeuring. De heer Bergmans komt ter verga dering. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Blnueolaodsche Zaken, stellen B. cn W. voor de opcenten op de grondbelasting te verboogen tot 80 pCt. voor de bebouwde en 20 pCt. voor de onbebouwde eigendommen. Van Son. Hoe hoog waren die op centen tot heden gesteld. Voorzitter. Respectievelijk op 40 en 10. Ze zijn dus nu verdubbeld en staan daardoor aan het maximum. De Hoofd. Omslag Is toch al hoog en zoo kan hij het best verlicht worden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Wijziging van art. 19 Hoofd. Omslag. B. en W. stellen voor den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud vast te stellen op f4C0 voor alleen wonenden en f200 voor de echtgeoooten. Voor leder kind onder de 15 jaar is voorts een af trek toegestaan van f 50 voor 1 kind, f 55 voor 2 kinderen, f 60 voor 3 kia- deren f65 voor 4 kinderen en verder f 5 voor ieder kind meer. Muskens. Wat is de bedoeling eigen lijk van B. en W. Wordt er nu bijv. voor 2 kinderen f 50 f 55 f 105 of 2 X f55 f 110 afgetrokken. De Voorzitter zegt dat voor ieder kind in dit geval f 55 wordt afgetrokken en voor de echtelieden f 600 samen. Bergmans. Is het niet mogelijk, dat dit nog eens wordt aangehouden. Het wordt ons nu zoo voorgelegd, maar laat ons er nog een over denken, we kun nen toch niet zoo ineens besluiten. Wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Aanbieding rekening vakschool. Voorzit.er. B, en W^tellen voor de rekening met bijlagen te laten inzenden. Bergmans. Ik meende dat dit gebeurd was, maar wanneer het niet zoo is zal het nog gebeuren, daar is niets tegen. Wordt besloten de ïekeDlog met bij lagen aan te vragen. Wijziging van de verordening op de hondenbelasting. B. en W. stellen voor de belasting voor een plezierhond van f 2.50 op t 5 te brengen en voor een baudhond van i 0.75 op f 1.50. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Beëindiging van het distributie bedrijf. Voorzitter. Zooals de heeren weten wordt er momenteel oog alleen regee- tiagsmeel gedistribueerd, wat toch niet meer gebakken wordt. B. en W. raeenen daarom goed te doen met den raad voor te stellen hei distributiebedrijf op te heffen. Wordt met algemeene stemmen be sloten het bedrijf me' ingang van Januari a s. op te heffen. Benoeming van een lid van het Burgerlek Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer Frans van Drunen. Het aftredend lid wordt met alge meene stemmen herkozen. Bezoldiging van den correspondent van de werkclooshtidsverzekeiiag. Voorzitter. Zooals de heerea weten zijn we hiermede al een tijd aan het sukkelen. B. en W. hadden toen aan v. d. Leur gevraagd om lijdelijk als correspondent te willen optreden. Hij heeft bet gedaan en er ook veel moeite mee gehad. Tot nog toe heeft hij het gedaan zonder te weten w^lke ver goeding hij er voor krijgen zöh. B. en W. stellen voor hem met 1 Januari a.s. f 100 toe te kennen. Zij vinden dat zeker niet overdreven, in aanmerking geromeo, dat hij de werkzaamheden van bijna een geheel jaar heeft moeten doen. Van Son. Wie heeft hem eigenlijk aangesteld. Niet dat ik v. d. Leur dit misgun, maar waarom is er geen op- roepiog gedaan Dat was veel schooner geweest en het had toch ook al lang kunnen gebeuren. Voorzitter. De reden, dat dit niet eerder gebeurd is, is dat we eerst een overzicht van de werkzaamheden wilden hebben. Ia overleg met v. d. Leur hebben wij nagegaan wat er zoo al aan vast zit en daarom doen wij thans dit voorstel. Bergmans. Is misschien nu dan niet de gelegenheid gekomen om iemand voor vast te benoemen. Ik bec zeker niet tegen den correspondent, maar zooals van Sou zegt, er moet een op- coeping gedaan worden en nu kunnen we toch niet iedereen eerst met de werk zaamheden op de hoogte brengen. Nu is dus v. d. Leur eigenlijk al zooveel als benoemd. Hat zou voor hem ook veel prettiger zijn als hij wist of hij voor vast aangesteld zou wordeu Van Son. Mij dunkt een bezoldigde betrekking mag niet zoo ma8r onder hands weggegeven worden. Er moet van te voren een oproeping gedaan wor den. Het Dag. Bestuur had hierin niet vooruit mogen loopen Voorzitter. Wij hebben de zaak niet vooruit geloopeo. Ik vind dat B. en W. in deze goed zijn opgetreden. Maar willen de heerea misschien dat we thans een oproeping zullen doeo Ik zal echter eerst het voorstel van B. en W., om aan v. d. Leur f 100 toe te kennen voor zijn werkzaamheden tot 1 Januari a.s., in omvraag brengen. Dit voorstel wordt met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemden de heer van Son. nu nog net zoover van het bedrijf af- Voorzittcr. En nu, welke bezoldiging j wonen als waar hij eerst woonde. denken de heeren vast te sie'len om eeu oproeping te doen. Van Son. Dat zullen B. eD W. wel het beste weten, die hebben zich toch met de werkzaamheden op de hoogte gesteld. Bergmans. Laat B. en W. dan ln de volgende vergadering met een voorstel komen. Aldus worJt besloten. Voorzitter. De boomen in de Station straat zien er treurig uit. Ze gaan zachtjes aan staan sterven. Het vorig jaar is wel besloten ze te laten staan, maar B. en W. meenen toch dat het gewenscht wa9 de boomen maar te verkoopen en er geen andere meer voor ln de plaats te zetten, er is toch niet veel van te ver wachten en het is ook beter voor de afwatering van den weg. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Benoemiag van een Commissie inzake reclames Hoofdei. Omslag. Voorzitter. IadetUjd is er hier al eens sprake over geweest een Commissie te benoemen, die de reclames onderzocht en voor wie de reclamanten persoonlijk hunne bezwaren kunnen bepleiten. v. d. Wiel. Ik herinner er mij niets van. Ik meende dat de raad in zijo ge heel over de reclames besliste. Voorzitter. De beslissing blijf", aan den raad. De Commissie hoort de reclaman ten en geeft toelich'ing aan den raad. Wordt besloten een Commissie samen te stel en.. Voorzitter. Hebben we hier ln den ia2d geen 3 leden van de Commissie voor de Rijkslnkomstenbelasting. Daar deze over de be9te gegevens beschikken bad ik gedacht dat zij er het best voor geschikt waren. De heer Bergmans acht het beter hier over te stemmen. Bij stemming worden gekozen de hee ren Bergmans. Elshout en v. Halderen. Hoewel de heeren Bergmans en Els- hout verklaren hunne benoeming liever niet aan te nemen, laten zij zich toch overreden die te aanvaarden. Ook de heer v. Halderen neemt de benoeming aan. Voorzitter. Het volgende is hier al meermalen in verschillende gevallen be sproken en ook bij B. en W. en de Bouw- vereeniging is het al meer ter sprake geweest. Zou de raad zich niet eens kunnen uitspreken hoe zij er over denkt om geen woningen ie verhuren aan per sonen die nog geen 2 jaren in ürunen wonen. Van Son. Dat kan ik niet goedkeuren. Bergmans. Ik meen dat indertijd al eens besloten is, slechts bij uitzondering Bergmans. Ik zou U daar een afdoend antwoord op kunnen geven, maar dat doe ik liever niet in de openbare ver gadering, dus zal ik straks in geheime zitting hierop liever terugkomen. Op de vraag van den Voorzitter of er iemand nog iets voor de openbare zitting heeft, zegt dc heer v. Son Ik meende nog eens even terugter komen op de verhuring van dat land, waarover in de vorige vergadering is gesproken. Voorzitter. Ik heb een onderzoek ingesteld naar aanleiding van Uwe bewering dat door de Gouw land dat hij van de gemeente heeft, wederom aan anderen heeft verhuurd, wat hij niet mocht. Uit een grondig onderzoek is mij ge bleken dat dit niet waar is. Hij heeft het niet overgegeven. Hij heeft het zelf bebouwd, maar dat hij de schaar ver koopt, daar is hij toch vo'komen toe gerechtigd. 2 of 3 tnenschen hebben land overgegeven met toestemming van B en W., maar dat is ook de moeite niet waard om er over te «preken. Als iemand een stukje aan een burger over geeft om het voor eigen gebruik te be bouwen. Van Son. Dat land dat Mimpen heeft overgegeven aan Bataille, hoe zit dat dan. De raad heeft toch het besluit ge nomen dat geen land mag worden over gegeven zonder hare toestemming en toch heb ik gehoord dat het gebeurd is. Voorzitter. In het bedoelde' besluit staat, dat geen land mag worden over »egeven zonder toestemming van B. en W! Als ik mij niet vergis heelt U zelf al eens mede toestemming gegeven om land over te geven. Ook andere leden zijn van meening dat Van Son zelf al eens land mee over gegeven heeft. v. Son. Neen, dat kan niet. Ik heb altijd gezegd, dat er iedereen kans naar moet hebben. Voorzitter, ln de akte staat geen straf bepaling hierop vermeld, er staat ook in dat oe huurder ze mag scharen. Van Son. üe kunt aides maken zooveel als ge wilt, maar er deugt er geen een van. Er moet een straf bij bepaald worden. De gemeente moei de baas blijven over haar land. Voorzitter. Wij moeten ons houden aan de aktes. Van Son. Gij bent tfls voorzitter ver plicht om te maken dat de aktes in orde zijn. Voorzitter Nu gaat U mij het recht toekennen dat U mij in de vorige ver gadering betwist hebt. Ik sluit hier de openbare vergadering, omin geheime NATION* ,REDIE'LV£WEEH!GtMC dcnHAAC Sch|ekens 4. 5. Programma Naar 't Woud. (Met tenorsolo) 2. Duo uit Albrecht Beiling. Voor sopraan en bariton. Örano.Buis. (Door mej. Jo Sars en den ler P. Sotermans.) 3. De Avondzon. (Met baritonsolo.) An driegen. Kerstlied. Van Waiel. (Door den heer A v Bladel.) La Violette PailBd. Voor het groote winterconcert .p 17 Januari a.s. is de Liedertafel „Oek ning en Vermaak" erin geslaagd te ei. gageeren de eerste dramatische sopraan zangeres der Nationale Opera te 's Gra- venhage, Mevrouw Poolman-Meissner, beter bekend onder den naam van Liesbeth Meissner. Waar zich de Liedertafel de groote financieele opofferingen getroost eene dergelijke hoogstaande artiste te enga- geeren, terwijl zij zelf een keur van nieuwe koorwerken zal uitvoeren, be looft deze uitvoering in elk opzicht schitterend te worden. Naar wij vernemen zal door het dubbelgemengd kwartet „Speranza" op Driekoningendag a.s. wederom een matinée gegeven worden. Het kermis- matinée van dit kwartet voor een stamp volle zaal, alsmede het succes van dit kranige ensemble op het concours in September 1.1. liggen alle muzieklief hebbers nog versch in het geheugen, zoodat ook thans ongetwijfeld weereen druk bezoek verwacht kan worden. Wij hopen hierop nog nader terug te komen. Zendafr (2en Kewtdag). zal in -de aan vieemde personen te verhuren. Van Son. Het kan toch voorkomen dat er iemand hier moet komen die wij hier hard noodig hebben. v. Haldol cn. i)v wouiugen zijn toch gebouwd om in de woningnood van Urunen te voorzien. De gemeente moet leder jaar f 1000 in de kosten bijdragen. )lk vind het dus vanzelf sprekend dat er dan ook alleen Drunenscbe meuschcn van profiteeren. Bergmans. U zegt dat die woningen uitsluitend gebouwd zijn voor menscnen uit Drunen, maar laat ik dan even enkele motieven naar voren brengen waarmede vroeger het meeste propagan da gemaakt werd om tot woningbouw te geraken. Als hoofdmotief gold toen zeker dc nood waarin de industrie ver keerde, doordat ze hare menschen geen onderdak verschaffen'kon. Uit den drang van deze en andere omstandigheden, zijn de woningen tot stand gekomen, en zouden we nu dat argument zoo maai van de baan schuiven. Dat zou ik zeer gevaarlijk vinden. Voorzitter» De bedoeling moet zijn, dat in de woningen waar de gemeente In bijdraagt de gemeentenareo steeds de voorkeur hebben, v. d Wiel. Ik ben het ook met den heer Bergmans eens. We moeten er niet zoo'n scherpe bepaling van maken. Er zit ook veel goeds In dat zich hier vreemde lingen komen vestigen o.a. voor de bakkers enz. v. Halder. Zoolang er bier in Dranen nog menschen zijn die niet kunnen onderkomen,' moeten die voorgaan. Bergmans. De vraag is maar wat wordt verstaan onder niet kunnen onder komen. Velen gaan liever in een nieuwe woning wonen dan in een oude te trekken. zitting verder te spreken. Zonder aanmerkingen van de leden gaat de raad over in geheim comité. Waalwijk, 23 Dec. 1920. Inschrijving Wetnen. Vorig bedrag A. Stütz W. N. N. G. v. d. L. T. H. P., Baardwijk Door bemiddeling van Pastoor van Riel van N. N. f N. N. f Door bemiddeling van Kape laan Bijnen van N. N. f f 37.— f 5.- f 10.- f 15.- f 10.— f 10.- f 2.- f 5.- 2.50 1.— 2.50 Tezamen flOÜ. hulp aan Oostenrijk. In hot avondblad van dc Maas bode* van 10 December, komt voor een bericht uit Londen, meldende, dat de heer Hoover een verzoek heeft gericht aan de Amerikaansche natie, om met Kerstmis een plaats aan den feestdlscl open te houden voor een onzichtbareri gast en het geld, dat dit couvert zou kosten, te storten in het Hooverfonds, voor de 3'/i miliioen noodlijdende kin deren in Centraal Europa. Ik twijfel er niet aan of dit uoorboeld zal ook bij ons veel sympathie vinden Denken wij, in den overvloed aan alles die wij in ons vaderland nog kunnen genieten, aan den honger en hof nijpend gebrek aan het allernoodzakelijkste, waai - v. Son. De bouwcommissie heeft toch aan niet 9lechts 3'/a miliioen kinderer de wenken van den raad vernomen en zal goed weten hoe in deze het beste te handelen. v. Halder. Ik meen hier nog iets te moeten opmerken. Ik heb hooren zeggen dat er wederom een woning aan iemand van buiten verhuurd is, terwijl er ook een inwoner op zat te wachten. v. d. Wiel. Die er thans komt wonen heeft het al een jaar geleden aangevraagd, terwijl de persoon die U bedoelt slechts enkele maanden geleden kwam. Boven dien was het iemand die hier als bedrijfs leider was aangesteld. v. Halder. Als dat zoo is dan ben ik het wel met U eens, maar zooals hij me vertelde was het niet zoo. Hij moet doch ook millioeuen ouders, ouden vau dagen, oogelukkigen en gebrekklgen te-'' prooi zijn en het zal ous oiet moolliji vallen leis voor dien onbekenden, hon gerenden gast af te zondes en. De ioschrijviog die de Redactie zoo welwillend iu dit blad heeft opengesteld biedt ons daartoe een zeer gemakkelijke gelegenheid. Het Kring-Comité Waalwitjk v/b R. K. Huisvesting Comité W. van HETÊSREEN, Secr. Volksmatineé te geven door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" op den 2en Kerstdag in de zaal Musis Sacrum". Aanvang 12 wur. Toagarig'vrij. Flora Bioscope alhier een reuzen Komische film worden gegeven n.l. Het Catétje". Vele liefhebbers van tooneel zullen zich de zeer goed geslaagde uitvoeringen herinneren van dit buitengewoon aardige blijspel Als men weet dat Max Linder thans de hoofdrol vervult, zal men be grijpen, dai men een geheelen avond onbedaarlijk zal moeten lachen En wie wil dit in deze nare tijden niet eens De inhoud van dit dol-vermakelijke werk is Een markies heeft een wees jongen tot zich genomen en alvorens nu een verre en gevaarlijke reis te gaan maken, heeft hij de jongen aan zijn rentmeester toevertrouwd. Deze, een vervelende en gierige vrek, had de maal van geduld van de vroolijke jongen doen overloopen. De jongen. Albert geheeten gaf er de voorkeur aan, zonder geld de wijde wereld in te trekken, liever dan nog langer bij den gierigaard te blijven. Na zoowat de halve wereld te hebben rondgezworven, wordt hij eindelijk aan gesteld als kelner. Inmiddels is hij de eenige erfgenaam van den markies geworden. De j*eni- meester tracbi nu den jongen hiervan niet op de hoogte te brengen en komt met den eigenaar van het café overeen om Albert een contract te laten teekenen voor 5 jaar. Wie van beiden de jongen op de hoogte zou brengen verbeurt een boete van 500,000 francs. Albert teekende een contract, doch verneemt intusschen toch welk geluk hem te beurt is gevallen, alsook welke overeenkomst gesloten is tusschen zijn patroon en de rentmeester. Op de meest vernuftige wijze tracht de jonge man uit dienst te komen doch zonder succes. Nadat de kluchtigste combinaties die men zich denken kan, hebben plaats gehad, vraagt Albert de. hand van de dochter van zijn patroon en hij is vrij. Zaterdag begint de groote serie-film De Gentleman-Dief van Nick Carter. Aanbeveling van dit wereldberoemde nummer, dat reeds in alle groote steden weken lang volle zalen trok, is overbodig. Spoedeischende algemeene verga dering van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten te houden op Dinsdag 28 December 1920 te Tilburg, boven zaal Remmers, ont 2 uur n m. AGENDA 1. Opening door den Voorzitter. BJXUHC

Echo van het Zuiden | 1920 | | pagina 9