Electro-Technisch-Bur eau Fa. GEBRS. BOEREN, i LEZING opDonderdag6Januari el ZATERDAG I JANUARI 1921 2 Voorstellingen 6 en Q\ uur. LORD LISTEE I II Wenscht Clienten en Begunsti gers een Gelukkig Nieuwjaar. 's-HERTOGENBOSCH, Boschveldweg 7. Nieuws uit Heugden. BIK MEN L AMD. BUITENLAND. Reclame, Gemengd Nieuws. Jr WAALWIJK. Bntrêe75 SO, 25 ct. plus Stedelijke Belasting (De Gentleman-Dief ZOND AG, 2 JANUARI 1921 3. Bemind worden om zichzelf. Ad verten iéii. over bijenteelt" Levering van complete electrische installaties op elk gebied. Kosteloos Adviezen en Begrootingen. Telefoon Interc. No. 896 De Commissie van 7 leden, die hunne diensten zullen verrichten tot het vercenigen der gemeenten wordt alhier reeds voorgesteld. GEERTRUIDENBERG. Openbare ver gadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 30 dezer, des avonds ten half acht. MEEUWEN. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende eene lezing over „Bijenteelt", die door den heer L. van Giersbergen op Don derdag 6 Jan ten 6 uur te Meeuwen in Café Smits wordt gehouden. DUSSEN. Het weghalen van fietsen is wel eenigszins tot staan gekomen, maar nu beginnen ze hier op erg bru tale wijze onderdeeien van fietsen te stelen, waarvan Adr. Dekkers, koopman alhier, de dupe Is geworden. Genoemde man had Maandagavond Omstreeks zeven uur een boodschap gedaan bij den notaris alhier, alwaar hij niet langer ver toefde dan uiterlijk een kwartierbuiten gekomen merkte hij dat zijn achterwiel met nog gave band erom uit zijn fiets verdwenen was. Voorwaar, het toppunt van schelmerij onder de rook van de Marechaussée- kazerne. Volgens loopende geruchtera zou de Stoombootonderneming van Van der Schuit en Co. de vier steigers over nemen van de Reederij Arie Smit, n,l. Drongelen, Capelle, Dussen en Keizers- veer, om in de plaats te gaan varen van genoemde reederij Smit. LOON-OP-ZAND. Gisteren slaagde te 's-Hage voor akte U handelskennis mej. Cor. Kmijssen te Udenhout, onder wijzeres aan de R. K. Bijz. school voor meisjes alhier. Behalve dat zij den cursus te 's Bosch volgde, vond ze bij haar studie nog voorlichting bij de Eerw. Zuster Vincentla, In de wereld mej. W. Esch hoofd aan bovengenoemde school. Alle schoenfabrikanten hebben hun personeel tegen 8 dagen opgezegd. De meeste hebben stopgezet. Gelukkig werken de 3 grootste fabrieken nog. 't Vooruitzicht dat het werkloozengetal spoedig zal verminderen, blijft slecht. Een tweetal der nieuwe woningen van de bouwvereeniglng zijn' eindelijk betrokken. Blijft het weer gunstig dan zullen er spoedig meer bewoonbaar zijn waarnaar reikhalzend wordt uitgezien. Tot volkstellers alhier zijn door B. en W. benoemd de beeren A. van Gurfs. onderwijzer en C. Basters, leer looier. TILBURG. In de Pironstraat heeft op 2en Kerstdag 's avonds omstreeks half 6 uur een moordaanslag plaats gehad. In die straat leven de families Kollau en van Loon al reeds sedert geruimen tijd in onmin met elkaar. Zondagavond toen 't al donker was, kwam het tot een botsing. Plotseling gaf vrouw Kollau een gil en bleek ze in de linkerborst getroffen. Het mes bleek echter op een der ribben afgeschampt, anders wave de steek midden in 't hart terecht gekomen. In allerijl liep vrouw K. naar dr. Bloe men, die de wonde onderzocht en ver bond en haar geenszins ongevaarlijk verklaarde. De politie, die spoedig ter plaatse verscheen, arresteerde als ver dacht den steek te hebben toegebracht P. v. Loon, die echter met stelligheid ontkent. Maandagmorgen was alle levensgevaar voor vrouw K. geweken, v. L. bevindt zich nog in arrest. T. Crt. Heusden, 27 Dec. 1920. Met het einde van dit jaar Is den Weled. Gestr. Heer A. M. Barren (Breda) in verband met de nieawe wet eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Heusden. Ruim 6'/s jaar heeft bij dit ambt bekleed en 't zij ge zegd: Hij vatte zijn ambt niet op als een sinecure. Onvermoeid heeft hij zich beyvcrd de belangen der school, alsmede die der onderwijzers, waar hij kon, te behartigen. Zeker, hij zal wel eens heb ben moeten ingrijpen. Doch desondanks zijn we overtuigd, dat zijn heengaan voor allen noode zal worden gezien. De beste wenschen der onderwijzers vergezellen hem dan ook op zijn verder levenspad in lengte van dagen. Deze week is de prijs van het rundvleesch door de slagers met 20 ct. per K,G. verlaagd. Door de Eerste Kamer is gisteren aangenomen het wetsontwerp tot ver ruiming van het belastingsgebied der gemeenten. De Minister van Financiën heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld dat hij binnenkort een wetsontwerp zal indienen betreffende de instelling van een soliede Centrale Credietbank door de vereeniging van Nederlandsche ge meenten, om aan de gemeenten geld te kunnen verschaffeu. Het wetsontwerp op de winkel sluiting zal voordat het in behandeling komt, zoo tijdig aan de verschillende middenstandsorganisatie worden toege zonden, dat deze voldoende gelegenheid zullen hebben om hare opmerkingen over het ontwerp aan de regeering ken baar te makeu. De huisbranddistributie zal met ingang van 1 April 1921 worden opge heven. In verband daarmede heeft de Minister van L. N. en H den burgemees ters verzocht de brandstoffencommissies met dien datum van haar functie te ontheffen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend,houdende bepalingen tot bevordering van de, vreedzame bij legging van geschillen over arbeidsaan- gelegenheden en tot het voorkomen van zoodanige geschillen. Men schrijft dat Engeland plan zou hebben, koning Konstantijn van Griekenland te erkennen. d'Annuzio heeft na enkele dagen van vechten de voorwaarden der Itali- aansche regeering moeten aanvaarden. In België is men niet goed te spreken ovea de maatregelen die Frank rijk neemt bij den invoer van Belgische artikelen. vader der inrichting heeft de gaslamp op die Kamer Maandagavond eigenhan dig uitgedraaid, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat een van het drietal des nachts het kraantje heeft geopend. Gisterochtend zou men bij de firma S. Baan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, een piano op een wagen zetten. Het instrument glipte uit en een besteller van Van Gend en Loos geraakte eronder, zoodat hij doodgedrukt werd. (Dgbl. v. Z.-H 1 WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag. doen wonderen voor de gezondheid, Duizenden genieten ech ter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij ver storen het evenwicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nie ren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dus danige hoeveelheid uit het bloed tefil- treeren. Dientengevolge doen zich ver schijnselen voor als rugpijn, ürinekwalen rheumatische pijnen, waterzuchtige zwel lingen, duizeligheid, hoofdpijn, een ver moeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren pillen geven de noodige hulp, als nieren verzwakt zijn, Gepaard gaande met een verstan dige leefwijze vermijding en over werking, laat naar bed gaan, zwaar ver teerbare spijzen en alcoholen door te zorgen voor de noodig ontspanning en slaap versterken Foster's Pillen de nierrn en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwing van nierzwakte verdwijnen en voorkomen dë ontwikke ling van rheumatick, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaasontsteking enz. Onthoudt echter, dat als gij weder ge zond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. Iedere doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen draagt de handteekening vanjames Foster. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed, Orie-Dumoulin, Markt 5 f 175 per doos, 19019 Te Gronau is op den Nederland- schen deserteur P. H., die door de politie achtervolgd werd, geschoten. De kogel ging hem door het lichaam en den bo venarm. Zijn toestand is levensgevaarlijk. -- In de mannen-Ziekenzaal van het bestedelingenhuis, van de Hervormde Diaconie te Kampen werden gisteroch tend drie personen buiten kennis aan getroffen, terwijl het vertrek geheel met gas gevuld was. Het waren de 91-jarige Jacobus Stekelenburg, de 78-jarige S. J. G Goethart en de 42-jarige J. van Dijk. De beide eerstgenoemde waren reeds overleden, een flauwe hoop bestaat nog van Dijk in het leven te houden. De VOLKSTELLING. Zooals bekend, wordt er op 31 December a.s. hier te lande een volks telling gehouden en zullen reeds velen bij het verschijnen van deze courant de voor hen bestemde telkaarten hebben ontvangen. Wij achten het niet ondienstig de aandacht te vestigen op den plicht van eenieder om door nauwkeurige invulling en door prompte inlevering der uitge reikte telkaarten naar vermogen mede te werken aan het welslagen dezer 10de algemeene volkstelling. Zooals de heer Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft, is medewerking niet alleen ieders plicht, zij dient ook eigen belang. Wie goed geregeerd wil worden, moet de overheid steunen in haar streven om het volk te leeren ken nen. En het is juist door een algemeene volkstelling, dat de overheid in staat gesteld wordt, de bevolking te kennen Een juiste en volledige beantwoording der op de telkaarten gestelde vragen is daarom voor het slagen dezer volkstel ling onontbeerlijk. De beantwoording der gestelde vragen zal echter voor menigeen moeilijkheden medebrengen. Om nu die moeilijkheden zooveel mogelijk te beperken eenige kleine inlichtingen en een paar voor beelden. Voor ieder mannelijke persoon wordt een gele kaart en voor ieder vrouwelijke persoon een witte kaart ingevuld. (Dit geldt niet voor tijdelijk aanwezigen, waar over hieronder nader.) Het hoofd van het gezin moet boven dien nog invullen de omslag (model G) voor een alleenwonend persoon is dit model H en voor gestichten model 1 en de in dien omslag uitgereikte groene kaart model J. Bij de beantwoording der vragen 1, 4 en 9, voorkomende op de gele en witte kaarten raadplege men zooveel mogelijkde trouwboekjes oftrouwbrieven, Opgemerkt zij, dat de namen voluit moeten worden geschreven en dat niet met afkortingen*- kan worden volstaan. Bij de beantwoording van vraag 6 der gele en witte kaarten kan, om eenige voorbeelden te noemen, niet worden volstaan met de vermelding van enkel Roomsch. Protestantsch, Israëlitisch. Vermeld dient bijv. te wotden Roomsch Katholiek Kerkgen., Nederduitsch (of Nederl.), Herv. Kerkgen., Nederl. Israel, gem. enz. De vragen 7 en 8 hebben ook een philanthropisch doel. n.l. om de adressen te leeren kennen van met gebreken be hepte personen, opdat de vereenigingen van chirurgen en inrichtingen waar lichaamsverkrommingen of misvormin gen genezen kunnen worden, weten waar misschien nog verbetering of weg neming van de gebreken, vooral bij jeugdige personen, mogelijk is. De omschrijving van beroepen dient zoo volledig mogelijk te geschieden Bijv. schoenfabrikant, overhaler in een schoenfabriek, afdeeling zwikkerij, blan cheerder in een leerlooierij, afdeeling touwerij, arbeider tn den landbouw, timmermansknecht, enz. Opgemerkt zij verder, dat de de vragen 11, 12, 13 en 14 betrekking hebben op het hoofdberoep en vraag 15 op neven beroepen). Als hoofdberoep wordt aan gemerkt het beroep, waarbij belangheb bende geldelijk het meeste belang heeft. Tenslotte nog enkele voorbeelden ter verduidelijking Zonder uitzondering worden de in woners geteld in hun werkelijke woon plaats en aldaar in de woning, waarin zij wonen, b.v. a. Een bij zijn ouders inwonend kind wordt geteld in de woning van zijn vader. b. Een op kamers wonende student wordt geteld in de woning van zijn hospita. c. Een dag en nacht inwonende dienst bode wordt geteld in de woning van het gezin, waarbij zij in betrekking is d. Een schoolleerling, wiens ouders te Waalwijk wonen en die bij hen in woont, wordt geteld in de woning van zijn vader. e. Een schoolleerling, wiens ouders buiten Waalwijk wonen, wordt geteld in de woning van het gezin, waarbij hij te Waalwijk inwoont. Nu zullen zeker de meeste menschen op Oudejaarsavond „thuis" zijn, d. w. z. in hun werkelijke woonplaats, waar ook de tijdelijk afwezigen of tijdelijk aanwe zigen worden geteld. Is een persoon, die te Waalwijk wer kelijke woonplaats heeft, op 31 Decem ber aldaar niet aanwezig, bv. uit logee- ren bij familie in Dordrecht of wegens Kerstvacantie bij ouders of familie in een andere gemeente, dan moet niette min te Waalwijk aan de woning, waar hij of zij woont, door het hoofd van het gezin een gele of een witte kaart worden ingevuld. Teneinde er zeker van te zijn, dat bij de telling niemand wordt overgesla gen, 'moeten in elke gemeente ook ge teld worden de tijdelijk aanwezige per sonen, dat zijn zij, die hun werkelijke woonplaats hebben in een andere ge meente dan die, waar zij op het tijdstip der telling verblijven. Voor deze zg. tijdelijk aanwezigen zijn afzonderlijke kaarten, t.w. oranje-kleurige voor de mannen en jongens en rose- kleurige voor de vrouwen en meisjes. Op beantwoording van de laatste vraag dezer kaarten „Waar is zijn (hare) werkelijke woonplaats", moeten belang hebbenden vooral bedacht zijn. Daarbij moet niet alleen vermeld worden de naam van de Gemeente, waar zij wer kelijke woonplaats hebben, maar ook bij wien hij (zij) inwoont, alsmede de naam van de straat en het huisnummer der woning, b.v. Een student, die te Waalwijk werke lijke woonplaats heeft, verblijft op 31 December bij zijn ouders te Besoijen. Te Waalwijk moet aan de woning, waar hij woont en geteld wordt, een 'gele en te Besoijen aan de woning zijner ouders een oranje-kleurige telkaart worden ingevuld. Een dienstbode, die te Waalwijk wer kelijke woonplaats heeft, gaat Oudejaars avond doorbrengen bij haar zuster, die te Schiedam woont. Zij komt naar Waal wijk terug 2 Januari. Te Waalwijk moet aan haar woning een witte kaart worden ingevuld en te Schiedam aan de woning van hare zuster een rose-kleurige. Gemakkelijk is het invullen der kaarten dus niet. Wil echter deze 10e Neder- il December iwerking van landsche volkstelling a.s. slagen, dan is de allen zeer noodig. Wanneer men niet hoe men een bepaalde vraag moet bijwoorden, moet men die vraag onbeantwoord laten, op dat de teller die vragen dan bij het ophalen der kaarten alsnog kan invullen. De telkaarten worden teruggehaald tus- schen 3 en 10 Januari 1921. Belang hebbenden moeten dus voor 3 januari de kaarten ingevuld en den omslag en alle gele en witte kaarten op den achter zijde in den linkerbenedenhoek door het gezinshoofd worden onderteekend. Heeft men de kaarten niet kunnen invullen, dan zorge men dat zij door het gezinshoofd zijn onderteekend als de teller komt en dat voor den teller trouwboekje of trouwbrief gereed ligt. Het Bestuur der Afdeeling L*nd v*n Heu«d«n en Alten* der NED. POM. VEREENIGING, noodigt belangstellenden uit tot hei bijwonen eener welke lezing z*i worden gehouden door den WelEd. Heer L. VAN GIERSBERGEN, Rjjksbijenteeli-coosulent TB WAÖ*N INGHN, des Bsm. 6 uur in het C»ié SMITS 'e Meeuwen. 19012 Pro gramma: (Deteciief.) met bij programma 1. Straatsburg. (Natuuropn 2. Een kliniek met drukke klandizie. (Komisch (4 deel«n. Drama 4 Lucht-Idylle (RIJ) (Komisch.) Plaatsbespreking Zondagmiddag van 1—2 uur f 0 15 per plaats. Opening der zaal een half uui vóór iedere voor- w telling Het staan ot zitten in de zijgangen is door ae politie verboden. 60 EIGEN KANTOREN. 18993 KAPITAAL EN RESERVE t 18.622.000.- WAALWIJK. G100TESTRAAT B 272 y

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 10