Derde Blad. Provinciaal Hieuw». totuüJ 898S°' pe,c' 1 f 37600> Pcrc- 2 f25500, perc. 3 f27000. t NUMMER 1 1 1 ZATERDAG 1 JANUARI Waalwijk, 31 Dec. 1920. Inschrijving Weenen. Vorig bedrag f 105.50 Door bemiddeling van kapelaan Nuijens, Baardwij'k Van P. f l._ Van H. f 1.50 Voor de Oostenrijksche priesters f 1.— Qns spaarpotje f 6.42 Uitgespaard f l._ Bij ondervinding weten we dat Quick tegen een sterke vereeniging haar beste spel vertoont, wat we voor Zondag dan ook hopen. De opstelling van beide XI-tailen is als volgt Quick I H. Meeth, J. v. Bladel, H. v. d. Griend, J. Bannink, L. Moonen, J. v. Hilst, Hensen, Hornes, Coliart, v. d. Heuvel, v. Draanen. Van den oudsten misdienaar f N.N. Ik zal het nog aanvullen bij de schaalcollecte in de 1. Kerjj met Nieuwjaar Totaal f 5.- f 122.42 De heer Jo Spijkerman te Eind hoven slaagde voor het examen Mid delbaar Engelsch B. De begrooting onzer gemeente draagt een eindcijfer in ontvangsten en uitgaven van f 326.145.72. De hoofdelijke omslag is begroot op f 120.000, evenals 't vorig jaarwaar de inkomens heel wat lager zullen zijn dan een jaar te voren, zal het percentage over 't geheel aan zienlijk hooger moeten worden. De opbrengst der openbare vermake lijkheden wordt geraamd op f5000, de opcenten op dividend en tantieme- beslasting op f 10.000. De steun uit de gemeentekas voor den totalen gemeente lijken woningbouw is f 7503.80subsidie handelsschool f 6000 onderhoud straten en pleinen f11024, dit staat naar wi vernemen in verband met de voorge nomen herstelling van de Stationsstraat, waar het trottoir van tegels zal worden voorzien, een plan dat zeer is toe te juichen. Woensdagavond is ten raadhuize alhier eene vergadering gehouden van afgevaardigden der gemeente-besturen van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, van de patroonsvereeniging en de werk lieden-organisaties. Na breedvoerige dis cussie is men gekomen tot vaststelling eener wachtgeldregeling voor deze drie plaatsen, waarvoor 't rijk 50 pCt., de gétnsentan 20 pCt. en de patroons het overige zullen bijdragen. De regeling zal in werking treden Maandag 27 December 1920. Als de toestand zich ontwikkelt, zoo als het zich laat aanzien, zal het alleen onze gemeente plm. f 1000 per week kosten, 't Is dus voor alles te hopen dat nogverschillende patroons zullen kunnen blijven doorwerken, of dat spoedig ver betering in den toestand moge intreden. Het plaatselijk kegelconcours, uit geschreven door de „Waalwijksche Ke- gelcUb" belooft in alle deelen goed te zullen slagen. Voor de korpswedstrijden hebben zich tot keden niet minder dan 5-vijftallen doen inschrijven, zoodat verwacht mag worden dat een warme strijd zal ontbranden tusschen de deelnemende vereeaigingen. Oos voor de vrije baan, waarvoor een 15-tal prachtige prijzen zijn aangekocht thins alle geëtaleerd in de etalage van dtn heer P. Bierlaagh-v. d. Heijden en waarvoor ook nog dagprijzen in contanten worden uitgeloofd, bestaat reeds veel animo. Een gezellig en spannend concours staat de vele liefhebbers der kegelsport te wachten. Maandag 10 Januari zullen de prijzen worden uitgereikt, waarna een bal de feestelijkheden zal sluiten., De N. V. Algemeene Looiextract Industrie' gevestigd te Rotterdam met fabriek te Waalwijk heeft de Iooiextract- fabriek van de fa. Joh. Verbunt aan het kanaal te Dongen aangekocht en zal met begin 1921 hare fabriek van Waalwijk naar Dongen overbrengen. Zondag 2 Januari a.s. zal de groote voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen Quick B. S. V. uit Bonn (Duitschland.) Het is de eerste maal dat er in Waalwijk een Duitsche vereeniging komt spelen en daarom heeft Quick kosten noch moeite gespaard om alles een goed verloop te laten hebben. De portretten van het Duitsche Xl-tal, welke in Waal wijk in enkele winkels zijn tentoon- gèsteiü1, .trekken ieders belangstelling en men krijgt direct den indruk, dat er in Waalwijk een vereeniging komt als nooit te voren. Beide XI-tallen vertrekken Zondag om half twee met begeleiding van de har monie van den R.K. Gildenbond vanaf de markt naar het terrein. Op het terrein zal een goede regeling getroffen worden om het gioote aantal oeschouwers een goede plaats te geven. Wat de wedstrijd zelve betreft, daar zijn we zeer benieuwd naar, vooral hoe Quick ïich zal houden Schwiezen, Jacobi, Gerhartz, Laubs, Wienand, Fritz, Honneker, Batscher, Classe, Honneker, B.S.V. I Langer. Gezien de groote kosten (deze komen op f 250) heeft Quick zich genoodzaakt gezien de éntreeprijzen te verhoogen, alsook de donateurs een kleine entree prijs te laten betalen. De prijzen zijn nueerste rang 50, tweede rang 35 en voor jongens 20 cent. Voor donateurs eerste rang 35, tweede rang 20 cent. Een groot aantal kaarten zijn reeds verkocht wat Zondag de regeling veel zal vergemakkelijken. "De wedstrijd staat onder leiding van den heer Mathijsen uit Tilburg. Aanvang 2'/4 uur op het terrein van Quick. Door het Hoofdbestuur van den R. K. Apothekers-Assistentenbond „St. Lucas", gevestigt te Utrecht, is met ingang van 1 Mei 1921 het drukken van het Maandblad van dien Bond opge dragen aan de Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen. Waalwijk. Op de eerste plaats moeten we een onwillekeurig Verzuim herstellen, nl. dat in ons verslag over de uitvoering van Shylock is uitgevallen de speciale vermelding nl. van „Jessondo", de zoon van Shylock (de heer H.Slaats).De heer Slaats muntte uit zoowel door uitspraak als spel en heeft zeer zeker alle recht om afzonderlijk te worden vernoemd. De uitvoering voor de vrouwen 1.1. Dinsdag was zoo mogelijk nog drukker bezocht dan die der mannen. Jammer dat er nog zoovelen zijn. die niet weten te genieten van iets goeds en veredelends, terwijl zij daardoor oorzaak zijn, dat zooveel ook voor de anderen .verloren gaat. De uitvoering was weer even schitte rend als Zondag en zal dit zeer zeker eveneens 't geval zijn Maandagen Don derdag a.s. als voor het publiek wordt gespeeld. Wij sporen nogmaals allen aan deze uitvoering bij te wonen, ter waar deering dezer kunst, de goede bedoe lingen die er aan ten grondslag liggen en om de menschen eenigszins ten goede te komen in hunne zeer groote kosten en opofferingen. Gisteren gewerd de familie A. C. v.?n d.?r Heijden alhier de verschrikke lijke tijding, dat hare eenige dochter en zuster, die met eene Hollandsche familie voor eenige maanden naar Roemenië was vertrokken en die niet goed aard kunnende krijgen, thans op voorspraak van den Ned. Consul per scheepsge legenheid huiswaarts keerde, nabij de haven van Galatz overboord is gevallen en jammerlijk verdronken. Men kan zich voorstellen de droef heid, die dit ontstellend bericht teweeg bracht bij de familie v. d. H., die wij gaarne onze hartelijke deelneming be tuigen. - Toen hedenmorgen de buren van J. v. D. alhier bemerkten dat bij hem de deur enz. gesloten bleef, gingen zij eens zien en daar zij op hun geroep en geklop geen antwoord kregen, ontsloten zij de deur en vonden hem tot hun schrik, dood te bed liggen. De direct ingeroepen geneeskundige constateerde dat de alleenwonende man reeds des nachts om 12 uur zou zijn overleden. Dinsdag hield de Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten op de bovenzaal van den heer Remmers te Tilburg eene spoedeischende algemeene vergadering, die druk bezocht was. De Voorzitter, de heer B. Timmermans- Verschure, wees er in zijn openings woord op, dat in de laatste 25 jaren heel wat in de schoenindustrie is voor gevallen, doch een tijd van zoo'n diep ingrijpende malaise, van zulke slechte vooruitzichten, is nimmer meegemaakt. Door het bestuur zijn bij den Minister nogmaals pogingen aangewend dat de Regeering zou ingrijpen en maatregelen nemen tegen de oneerlijke buitenland- sche concurrentie. Het is echter de overtuiging van den Voorzitter, dat van de zijde der regeering niet veel is te verwachten en mag er van die zijde ooit hulp komen opdagen, dat dit dan te laat zal zijn. De werkeloosheid, door het bestuur op eene audiëntie in Februari aan de regeering reeds voorspeld, is er helaas en wel in zulke mate, dat het bestuur gemeend heeft middelen tot steun aan 44e Jaargang, de arbeiders te moeten voorleggen. Spr. wees vervolgens nog op de groote verantwoordelijkheid Van het bestuur in een tijd als deze en riep daarom den steun van alle leden in. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de verschillende ingekomen stukken van den Ned. R. K. Lederbewerkersbond betreffende het niet aanvaarden van het collectief contract. In den breede zet de Voorzitter uit een, dat het hoofdbestuur steeds is uitgegaan van het denkbeeld, dat tegenover een goed garantieloon ook behoort te staan een garantie praestatie. Het hoofdbestuur heeft zich steeds op een zuiver standpunt gesteld, dat zoowel uit ethisch als uit sociaal 99§Punl a"e opzichten verdedigbaar is. Daarbij heeft het bestuur niet mogen verzuimen ook de economische gevolgen van die besluiten in het oog te houden. Op ethisch standpunt heeft het zich ook gesteld, door ook buiten het contract om en ondanks de weigering van de arbeiders om onze loonsverhooging van f3.— en 15 pCt. contractueel te aan vaarden, deze verhooging toch toe te kennen, waarvan bij proclamatie aan dé arbeiders is kennis gegeven, met behoud verder van alle eens geschonken voor rechten. Op sociaal standpunt heeft het hoofd bestuur zich gesteld, door in geen enkel opzicht aan de totstandkoming van het collectief contract moeilijkheden in den weg te leggen integendeel door al het mogelijke te doen, om die totstandkoming te bevorderen. Terwijl ook niet het hoofdbestuur het is geweest, die de onderhandelingen als geëindigd heeft beschouwd, maar wel de arbeiders. Tenslotte heeft het hoofdbestuur zich ook van de economische zijde van het vraagstuk rekenschap gegeven, door vast I te blijven houden aan den eisch, dat een nieuw collectief contract alleen kan worden aanvaard op de basis eener rationeele arbeidsprestatie. Na aan de praestatie-commissie een woord van dank te hebben gebracht voor de vele werkzaamheden door haar verricht, zegt de Voorzitter dat het zijn vaste overtuiging is, dat men met of zonder contract zoo spoedig mogelijk aan de hand van het werk der commissie tot de toepassing der rationeele arbeids prestatie in de fabrieken moet worden overgegaan. Door een der leden wordt het door het hoofdbestuur ingenomen standpunt geprezen als een goed en christelijk standpunt. De arbeiders hebben zich door hun pamfletten op een ander standpunt gesteld, wat niet valt goed te praten, vooral als- aren nagaat hoe goed gezind het hoofdbestuur de ar beiders is, hetgeen alweer opnieuw blijkt uit de voorstellen in deze vergadering gedaan. Geheel vrijwillig en onverplicht toch worden weer aan de arbeiders verschillende voordeelen van het contract terug gegeven, die ze door het eindigen van het contract hadden verloren en dat in een tijd nu zoo'n groote malaise heerscht. Spr. laakt de wijze waarop door de leiders der arbeiders in Dongen is op getreden. Hij .kan zich buitengewoon goed vereenigen met alles wat door het hoofdbestuur in deze zaak is gedaan, doch de arbeidersleiders willen niet inzien dat wij een- kranigen, flinken adviseur hebben, die op heldere wijze, maar steeds onpartijdig het hoofdbestuur en de leden hegft voorgelicht en dat we hebben een hoofdbestuur van man nen, die weten wat ze willgn en een Voorzitter, die den Bond met vaste hand naar het doel weet te leiden, waar wij voor ons bestwil naar toe moeten. Spr. zegt dat hij een zeer groot"vër- trouwen heeft in de leiding van den Bond, speciaal met name den voor zitter, en dat de "belangen der leden bij het Hoofdbestuur in veilige handen is. De vergadering betuigt door luid applaus zijne instemming terwijl de Voorzitter namens het Hoofdbestuur spr. dankt. Hij wijst er op, dat, nu er geen contract meer is, het noodig is, dat de Bond bindende voorschriften vaststelt om daardoor de eenheid en de kracht te bewaren die van een sterken bond kunnen uitgaan, maar ook als het noodig is, om de zwakkeren die zouden aan gepakt worden door de sterkeren te kunnen beschermen. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde vaststelling begrootingen 1921. Aangedrongen werd de bureaux van len en 2en secretaris te vereenigen. De Voorzitter voelt eveneens vee! voor vereeniging maar wijst er op dat dit vooralsnog moeilijk gaat wijl het een persoon betreft, die steeds veel voor den Bond heeft gedaan. Een der leden geeft toch in over weging deze aangelegenheid een volgend jaar eens goed te overwegen, aangezien het salaris een flinke hap uit den schotel neemt. De Voorzitter zegt dat de salarissen van den heer Maassen ook berusten op reeds voor 1920 geldende regelingenen lij tevens ook nog secretaris-penning meester is van het Kindertoeslagfonds. De begrooting wordt daarna vast gesteld. Vervolgens komt aan de orde een voorstel tot wijziging van het Reglement op het Kindertoeslagfonds en een voor stel tot het vaststellen van een besluit in verband met de expiratie van het Collectief Contract met de werknemers in de Schoenindustrie. I De Voorzitter wijst er op dat de zorg voor de werknemers door het bestuur niet uit het oog wordt verloren, ook al betreuren wij dat de vertrouwensmannen van de werknemers het niet daarheen hebben weten te leiden, dat de door ons gedane voorstellen door de organisaties werden aangenomen, maar dat neemt van ons niet weg den plicht om voor hun welzijn dezelfde zorgen te hebben alsof we onderworpen waren aan de bepalingen van een Collectief Contract Door het Hoofdbestuur zijn daarom twee voorstellen gedaan, die, naar de meening van het bestuur in dezen contractloozen tijd, niet licht geschat mogen worden, omdat ze tot gevolg hebben een groote geldelijke last voor onze ondernemingen. Deze voorstellen zijn het voortzetten van den kindertoeslag, hetgeen neer komt op een geldelijk offer voor de leden van ongeveer f 175000 per jaar en het behoud der feestdagen en der vrije dagen, hetgeen wederom neerkomt op een geldelijk offer van f2a300,000 per jaar. Het Hoofdbestuur is echter van oor deel dat we aan deze op het vervallen contract steunende voorrechten niet moeten tornen. Wel zijn we daartoe met meer verplicht, maar juist deze bepalingen in het Coll contract hebben het meest getuigd van ons sociaal medeleven met onze werknemers en zij vormen met de vrijwillig toegestane loonsverhooging een reeks van bepa lingen, die wij het ons eene eer moeten rekenen ook onverplicht in stand te houden. Daarnaast zijn een tweetal bepalingen ontworpen, die ons zeiven moeten be houden voor overijldheid en voor de concurrentie onzer arbeiders. Spr. be doelt het zich onthouden van het sluiten van afzonderlijke collectieve contracten en het thuiswerk van de arbeiders. Door een der leden werd de vraag gesteld of de loonen thans nog zoo moeten zijn als in November, waarop door den Voorzitter werd geantwoord, dat op het oogenblik eene loonsver- laging nog niet gewenscht is. Besloten werd na discussie toe te staan de verhooging van f3,- voor de mannen en 15 pCt. voor de jeugdige personen en meisjes, benevens kinder toeslag, regeling der feestdagen. Verder da de leden zich verplichten tot onthouding van het sluiten van collec- ïeve contracten en geen thuiswerk te laten verrichten. Vervolgens stelt de Voorzitter voor tot het vastsjellen eener wachtgeld regeling en tot het vaststellen eener steunregeling voor de werknemers in de schoenindustie. Hij wijst er op dat een wachtgeldregeling boven een steun regeling is te prefereeren. omdat daar door het dienstverband tusschen patroon en werknemer blijft bestaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten over te gaan tot een wachtgeld en steunregeling. De Voorzitter geeft in overweging bij raadsleden of officieële personen aan te dringen op flinke gemeentelijke bijdrage daar een wachtgeldregeling voor de gemeente voordeeliger is dan eene steunregeling die aan de gemeente minstens oO PC1, kost. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken zijn besproken wordt de verga dering gesloten. BAARDWIJK. Dinsdag 28 December J.l. had ten Raadhuize alhier de aanbe steding plaats van 14 arbeiderswoningen wjjls"de Woningbouwvereeniglng »Bsard- Itigescbreveo werd als volgt 6. de Bont, Nieuwkuijk S4 fS^7oo6744PoerCeeI 1 35235, perc. 2 f25709, perc. 3 f25910. W. G. Schoep, Basrdw k Perceel 2 f29181, perc. 3 f 30286. J. Kooien, Baardwijk: 897 5 perc' 1 f 37600, perc. 2 f 25450, perceel 3 f 26700. Michael, Capelle. Massa f99762. A. v. Iersel, Drunen. Massa f86839, perc. 1 f35241, perc. 2 f25716, perc. 3 f 25895. V. d. Geld. J. den Teullng. Waalwijk. Massa f 104.440. A. v. Brunschot, Baardwijk. Perceel 2 f 29000, perc. 3 f 30400. Gunning als volgt Perc. 1 G. de Bont f 35235.7 2 J. Kooien f25450.<4 3 A. v. Iersel f25895.4 f 86580. BAARDWIJK. Spoedeischende open bare vergadering van den Raad der ge- meente Baardwijk, op Donderdag, 30 December 1920, des namiddags om 7 '/2 ure. Aan de orde Voorstel om toe te treden tot eene wachtgeldregeling voor de schoenin- dustrie, gemeenschappelijk met de ge meenten Waalwijk en Besoijen. Zaterdag a.s. om 2 uur speelt „Juliana" 1 een vriendschappelijken wed strijd tegen „Vitesse/ II uit Vught. Daar „Vitesse" over een ploeg spelers be schikt, die uitstekend samenspel leveren, verwacht men een prachtigen wedstrijd, „Juliana II" speelt om 12 uur tegen K. en K. 1 alhier om eene prachtige herinneringsmedaille. Daar beide elf tallen van ongeveer gelijke sterkte zijn, kan men een spannenden wedstrijd verwachten. DRUNEN. Zoodag 1.1. hadden onze D. F. C. ers V. V. O. III Vlijmen te gast. De D. F. C.'ers kwamen met de 2 backs van het tweede in het veld, die goed voldeden. De doelverdedlger was ook weder in vorm. Niettegenstaande de 2 invallers, mocht het onze Diunensche club gelukken de puntjes te deelen. Einde 2—2. D. F. C. Ill won van Wllhelmina I Elshouf, met 20. Door ds leerlingen van de stede lijke muziekschool te Nijmegen Directeur de heer Kerper, werd aldaar een concert gegeven. Daaraan nam ook deel onze oud dorpsgenoot de heer Th. Rekers. De Nijmeegsche Courant schrijft over hem Een ontdekkiog in de Nijmeegsche zangerswereld was het optreden van den heer Th. Rekers, leerling in de solo-zang van den heer W. Kerper, die door zijn voordracht en stemgeluid groote verwachtingen voor de toekomst veiwekt. Zijn nummers waren: »Wee- moed van Verhulst» en de groote aria Uit de opera »La Bohème* van Puccini. Waar een algemeen mooi verslag werd gegeven en de heer Rekers alleen per soonlijk werd vermeld, zoo mag men aannemen dat bij bijzonder succes heeft gehad. HEDIKHUIZEN-HAARSTEEG. Zon- dagavond had alhier een vergadering plaats in café Eekels van de kiezers He- dikhuizen-Haarsteeg die in zeer grooten getale waren opgekomen in verband met een mogelijke inlijving van Hedikhuizen en Haarsteeg bij de gemeente Nieuwkuik en Onsenoort. Uit de bespreking die hierover gevoerd werden kon men af leiden dat de kiezers hier allen ten zeerste tegen waren. Een motie van afkeuring werd hierna opgesteld onderteekend door de kiezers van Haarsteeg en He dikhuizen welke aan Ged. Staten zal aangeboden worden. BESOIJEN. Door de Christelijke Zang vereniging „Hallelujah" zal op Donder dag 6 |anuari in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Besoijen een groot concert worden gegeven ten bate van het Algemeen Groene Kruis. Het is voorzeker onnoodig onze lezers aan te sporen dit concert te gaan bij wonen. Het doel is daarvoor te sym pathiek. BESOIJEN. R.W.B. speelt 2 Jan. met 3 elftallen. Het 1ste elftal gaat naar Eindhoven om met E. V. V. den strijd aan te binden. R. W. B. II gaat naar Quick II te Waalwijk, terwijl het 3de elftal S. V. V. II uit Sprang op het R.W.B.-terrein ontvangt. We hopen dat R.W.B. het Nieuwjaar gunstig zat Inzet ten en dat kan, als er tenminste met dezelfde ambitie gewerkt wordt, als tot heden gedaan is, dan zal op het eerste van dit seizoen blijken dat onze veree- niglng beslist onder de vereeaigingen van den Nederlandschcn Voetbalbond thuis behoort. Urgente Vergadering van den raad der gemeente Besoijen op Vrijdag 31 December 1920, des voormiddags 11 uur. Te behandelen onderwerpen Wachtgeldregeling voor werknemers in de schoenindustrie. 2. Steunregeling voor werknemers in de schoenindustrie. SPRANG. Toen j.l. Dinsdagavond het gezin van v. D. alhier zich juist te bed zou begeven werden opeens de luiken voor de ramen opengetrokken. Toen v. 3. dit bemerkte ea zich tia&r buiten jegaf zag hij nog juist den vreemden bezoeker wegloopen. Den volgenden morgen kwam men tot de ontdekking dat er een paar kleinigheden weike achter het huls waren, zijn verdwenen. Vrijdagavond 31 Dec. (Oudejaar) des avonds 7 uur zal in de Geref. Kerk alhier Godsdienstoefening gehouden wor den. VRIJH.-CAPELLE. Zooais het zich liet aanzien is de dief van de fiets van Ch. alhier gevonden en Ch. weer in t bezit van zijn rijwiel. De lantaarn was er van verdwenen. Voor de zooveelste maal is weer ingebroken in het pakhuis van 't station Kaatsheuvel-Capelle en hebben de dieven zich met eea flinken buit uit de voeten gemaakt. De doozen waaruit schoenen zijn ont vreemd werden in het land achter dc huizen gevonden, De Mo van het Zuiden

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9