Tweede Blad Gemeenteraad. BINNENLAND. NUMMER 3 ZATERDAG 8 JANUARI 44e Jaargang REGLEMENT op de uitkeering van een wachtgeld aan de arbeiders in de schoenindustrie voor de Gemeenten Baardwijk, Besoijen en Waal wijk. Art. 1. De wachtgeldregeling heeft ten doel de arbeiders in de schoenindustrie, die door tijdelijken stilstand van of slapte in de onderneming, waaraan zij zijn ver bonden, geheel of gedeeltelijk werkloos worden, eene uitkeering te verstrekken overeenkomstig de bepalingen van dit reglement. Art. 2. Met de uitvoering van dit regle ment is belast eene Commissie, bestaande uit één afgevaardigde van elk der Bestu ren van de Gemeenten Baardwijk, Besoij en en Waalwijk, afgevaardigden van de schoenfabrikanten in de voormelde ge meenten (uit iedere gemeente één), één af gevaardigde van ieder der- plaatselijke af- deelingen van den R. K. Lederbewerkers- bond en van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders. Art. 3. De kosten aan dé uitvoering der wachtgeldregeling verbonden, voor zoo ver zij niet betreffen de administratiekos ten, worden gedragen, voor 20 pet. door de gemeenten waar de arbeiders woonplaats hebben, voor 30 pet. door de werkgevers die tot deze wachtgeldregeling zijn toege treden voor zooveel betreft de uitkeering aan het personel in hunnen dienst en voor 50 pet. door het Rijk. De administratiekosten worden gedra gen voor 50 pot. door de gemeenten en voor 50 pet. door de werkgevers naar ver houding van de proportioneele bijdragen in de overige kosten der wachtgeldrege ling. Art. 4. Voor uitkeering krachtens deze wachtgeldregeling komt in aanmerking het vaste personeel, ook dat, werkzaam op kantoren van de werkgevers in de schoen industrie, die verklaard hebben aan deze wachtgeldregeling deel te nemen, voor zoover het personeel -minstens drie maan den voor den aanvang der week, waarover uitkeering verstrekt wordt, in dienst is geweest van een der werkgevers wier on derneming gevestigd is in de gemeenten Baardwijk, Besoijen of Waalwijk. Voor uitkeering komt niet in aanmerking bei toezicht hebbend personeel. Art. 5. De uitkeering zal bedragen: Voor de ongehuwde arbeiders die geen kostwinner zijn, 60 pet. voor de gehuwde arbeiders, die meer dan 3 kinderen bené den de 14 jaren te verzorgen hebben, 75 pet., en voor de overige gehuwden en kost winners 70 pet. van de loonen, aangege ven in de hieronder volgende loontabel. Loontabel voor arbeiders van 14 tot en met .204 ja rigen leeftijd. A. Mannen. 14 jaar f 7.— 144 jaar - 7.50 15 jaar - 8.75 154 jaar - 9.25 16 jaar - 10.50 164 jaar - 11.50 17 jaar - 12.75 174 jaar - 14. 18 jaar - 15. 184 jaar - 16.25 19 jaar - 17.25 194 jaar - 18.50 20 jaar - 19.75 204 jaar - 20.25 B. Vrouwen. 14 jaar f 5.75 144 jaar - 6.50 15 jaar - 7. 154 jaar - 7.50 16 jaar - 8.— 164 jaar - 8.75 17 jaar - 9.25 174 jaar - 9.75 18 jaar - 10.50 184 jaar - n._ 19 jaar - 11.50 20 jaar 12.25 21 jaar en ouder - 12.75 Voor volwassen mannelijke arbeiders van 21 -tot 60 jaren: Voor klasse III f 21.— Voor klasse II - 24. Voor klasse I - 27. Indeeling der klassen. Klasse I. Modelleurs en le overleer- snijders, Zoolstanzers, Machinezwlkkers, Binnennaaiers, Aflappers, Handzwikkers, (gr. w.),Magazijnchefs, Overhalers, (gr. w.) Machineoverhalers, Hak- en kantachrooi- ers, le Hakvoorslijpers, Bijtuigers, Zool- lederkorters, Doornaaiers, Penners. Klasse 11. 2e Overleersnijders, Afval- stanzers, Contrefortschalmers, Binnenzool- ops-lager, Aankloppers, Opzoolers en in- ballers, Uitleesters, Hakbrossers, Hakz.et- ters, 2e Hakvoorslijpers, Haknaslijpers, Gladders, Poleerders, Kantzetters, Hand zwikkers, (kl. w. en pantofels), Uitpoet- sers, Zoolbimzers, Hakuitkorters, Inpak kers, Doorhalers, Overhalers (kl. w. en pantoffels). - Klasse 111. Zoollederwalsers, Hakma- kers, Hulpgladders, In- en uitleesters, Zoolschuurders, Ophalers* Art. 6. Voor de werkmeesters, -het kan toorpersoneel, de meer dan 60-jarigen en allen die-niet zijn te rangschikken in de hierboven genoemde loonklassen wordt de uitkeering berekend naar het gemiddelde weekloon, dat gedurende -drie maanden, voorafgaand aan den aanvang der week, waarover de eerste uitkeering geschiedt is verdiend. Voor de berekening van het gemiddelde loon worden alleen medegeteld de weken waarin het volle loon werd verdiend. Voor arbeiders die geen lid zijn van een door de Ovei'heid gesubsidieerde werk- loozenkas bedraagt de uitkeering 55 pot. voor de ongehuwden, 70 pet. voor de ge huwden, die meer dan 3 kinderen beneden de 14 jaren te verzorgen hebben en 65 pet. voor de overige gehuwden en kostwinners. Art. 7. Uitkeering wordt niet verstrekt aan arbeiders, die de bepalingen van deze regeling niet nakomen, noch aan hen, die vrijwillig werkloos zijn of die door ziekte of invaliditeit verhinderd zijn te werken. Art. 8. De arbeider moet hem door zijn werkgever aangeboden passend werk, al is het van anderen aard dan zijn gewoon werk, verrichten. Art. 9. Wordt op de sub. 8 bedoelde of andere wijze door den arbeider loonar beid verricht dan wordt de uitkeering ver minderd met resp. het geheele of halve be drag van het aldus verdiende loon, naar mate hij in of buiten zijn vak loonarbeid heeft verricht, met dien verstande dat de uitkeering en het op die wijze verdiende loon te zamen 100 pet. van het loon, be doeld in art. 5 niet mag overschrijden. Art. 10. Het wachtgeld wordt wekelijks door den wekgever bij voorschot uitbe taald. Het aandeel van het Rijk en de Ge meenten wordt den werkgever wekelijks door het Secretariaat - der Wachtgeldrege ling verrekend. Art. 11. De betalingen der werkgevers moeten wekelijks worden verantwoord op de door de wachtgeldcommissie daarvoor vastgestelde formulieren. De werkgevers zijn verplicht toe te laten dat de Commis sie of een daartoe aangewezen lid der Commissie, of een controleur, voorzien van eene schriftelijke machtiging der Commissie, de ingezonden verantwoor- dingsstaten worden geverifieerd met loon lijsten, loonboeken, kasboeken of andere administratieve bescheiden. De werkge vers verbinden zich eventueele verschillen in het nadeel der lichamen, -die mede in de wachtgeldregeling bijdragen, op de eerste vordering der Commissie te voldoen. Art. 12. Het Secretariaat der Commis sie ontvangt van de bet-rokken gemeenten gelden in voorschot tot het betalen der bijdagen aan de werkgevers. Maandelijks wordt aan de gemeentebesturen mededee- ling gedaan van den stand hunner reke ning. Art. 13. Het secretariaat der wachtgeld commissie is gevestigd ten raadhuize van Waalwijk. Art. 14 Over geschillen omtrent de toe passing dezer regeling beslist in hoogste instantie de Wachtgeldcommissie. Art. 15. Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan den 26 December 1920. Ondergeteekende wonende *everbindt zich voor den tijd vanmaanden voor zijn (ha-ar) personeel bij te dragen in een wachtgeld overeenkomstig de wachtgeldregeling, goedgekeurd door de Besturen der ge meenten Baai'dwijk, Besoijen en Waal wijk. den 1920 KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 31 Dec-, des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Be- souw. Ongeveer 10 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergaderingen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de Orde 1. Vaststelling begrooting 1921. De heer Rijken zegt dat de Commissie, belast met het onderzoek der begroo ting, waarvan de ontvangsten en uit gaven zijn geschat op f 494494,38, alles heeft nagezien en slechts enkele kant- teekenlngen heeft gemaakt. Vooreerst is de post salaris ambte naren te Secretarie verhoogd met een bedrag van f 1150, zulks tengevolge van een besluit gedaan in. een vorige ver gadering. Voor de 10-jarige volkstelling Is een bedrag uitgetrokken van f 1100. De Voorzitter merkt op dat deze post ook weer voorkomt bij de ont vangsten, wijl dit door het Rijk wordt betaald. De heer Rijken merkt op dat voor de Burgerwacht nog eene bedrag voor subsidie moet worden vastgesteld. De heer de Bresser vraagt wat de Burgerwacht dit jaar heeft gekregen. De Voorzitter zegt dat dit een vorig jaar nogal veel Is geweest en daarom is een vorige vergadering er al eens op gewezen, dat dit wat minder moest zijn De heer van den Heuvel merkt op dat een vorig jaar alle kosten, als het aanleggen van schietbanen enz., zijn gemaakt en dus niet zooveel meer noodig is. De heer de Wijs zegt dat de leden weleer een kwartje kregen bij het maken van oefeningen. Dit is thans geheel af geschaft omdat men meende dat men ook wel een offertje mocht brengen. Echter voelt spreker veel voor het geven van eenlge subsidie. De heer van den Heuvel geeft in overweging om In de vorm van het geven van prijzen bij schietwedstrijden, blijk te geven van 's raads goeden wil De Voorzitter zou het beter vinden, dat het Dageiijksch bestuur van de Bur- gerwacht een verzoek om subsidie deed en dan een bedrag noemde. Wij weten, zegt de Voorzitter, abso luut niet wat ze noodig hebben. De heer van Amelsfoort kan zich met dit voorstel zeer goed vereenigen, aangezien men hier thans niet weet wat ze noodig hebben. Aldus wordt besloten. De heer Rijken zegt dat op de be grooting een post Is gebracht om aan de westzijde van de marechaussee-ka zerne langs de straat een schansmuur te bouwen. De Voorzkter zegt dat deze post op de begrooting ls gebracht overeen komstig een door den gemeente-op zlchter Ingediende begrooting. Deze wil 6 kamers laten behangen en van binnen wat op laten schilderen. Die muur kan er echter nog wel alblijven, daarmede kan men nog wat wachten, totdat alles weer goedkooper wo dt. De heer De Bresser is de meening toegedaan, dat die muur nog met cement kan worden bewerkt. De Voorzitter zegt dat dc steeoen van de muur daarvoor te oud zijn en er nu steeds afvalt. Het zou een lapmiddel zijn wat nog veel geld kost, wat tenslotte zou blijken te zijn weggegooid. Rijken. Door deo gemeente-opzichter is een post op de begrooting gebracht van f 100 voor aankoop van oliejassen De commissie stelt de vraag of dit nu wel noodig is. Zij ls van oordeel dat de werklieden bij regen toch niet doorwer ken. Wii men ze hebben, dat ze er dan zelf aanschaffen. Die afgekeurde regen mantels van de cavalerie zijn op het oogenblik zoo goedkoop, dat men ze voor een bagatel heeft. De Voorzitter dacht dat men bij regen dan beter kon doorwerken en verwees naar de brandweer, waar men ook van die mantels heeft. Daar is het echter een ander geval, daar heeft men ze slechts een zeer enkele keer noodig. Het is zooals de heer Rijken terecht opmerkt, bij eenlg regenachtig weer komt er van het werken toch niet veel terecht. De heer Rijken wijst er bovendien nog op dat men met zoo'n mantel aan niet eens kan werken. De Voorzitter zegt dat deze post ge rust kan komen te vervallen. Vervolgens merkt de heer Rijken op dat op de begrooting een post is ge bracht van f 50 als subsidie voor de R. K. Volksbibliotheek te Loonopzand en f 100 voor die hier te Kaatsheuvel. Spr. vraagt of dit zoo goed is. De Voorzitter zegt dat dit een vorig jaar ook zoo is geregeld en nog wel op het verzoek der vereenlging. De heer van Amelsfoort vraagt of deze post blijvend ls. De Voorzitter zegt dat deze telken jare worden aangevraagd. De heer Rijken zegt dat er een poit op de begrooting is gebracht van f 200 voor arbeidsbemiddeling. De Voorzitter zegt dat b$ de toene mende administratie, verbonden aan de openbare arbeidsbemiddeling, niet langer met eene algemeene regeling kan worden volstaan, doch dat naar de meening van Burg, en Weth. daarvoor een speciale ambtenaar moet worden aangewezen, die zich voor de daaraan verbonden be langen interesseert. Op deze wijze zal de dienst meer behoorlijk tot zijn goed recht komen en beter dan thans beantwoorden aan het doel, dat van Rijkswege met deze instelling werd beoogd. Daarom wordt voorgesteld de heer v. Piere met deze werkzaamheden te belasten en hem daarvoor eene vergoeding van f 200 te verleenen. Hij kan deze werkzaamheden goed verrichten omdat zijn tegenwoor dige werkzaamheden niet meer dien om vang hebben. Rijken. De subsidie voor bet Burger lijk A-mbestuur is verhoogd. Voorzitter. Ja, ten behoeve van het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur is. een eenigermate verhoogde subsidie voorgesteld, met de bedoeling uit deze verbooging de kosten te betalen van administratie en het verleenen van eecige vacatie aan de leden. Dienovereenkomstig bestaat het voor nemen den heer Van Fiere tegen een vergoeding van f 200 per jaar, te be lasten met het administratief werk aan het Armbestuur verbonden, hem regel- j matig rekening en verantwoording van de ontvangen gelden en het bezit van het Armbestuur te laten doen en hem voorts op te dragen de statistische ge gevens, welke mochten noodig zijn, te verstrekken. Het wil Burg. en Weth. voorkomen, dat op deze wijze meer eenheid In de bedeeling kan worden gebracht, terwijl voorts, door het houden van meerdere vergaderingen, een gezonde samenwer king zal ontstaan. Betreffende het verleenen van vacaties aan de leden voor het bijwonen van vergaderingen stellen Burg. en Weth. voor de bepaling van dat bedrag aan hen over te laten en zal daaromtrent nog nader oveileg met het Aimsbestuur worden gepleegd. De heer Van den Heuvel acht het contact met elkaar houden zeer nood zakelijk. Spr. merkt nog op dat de heer Wijdemans nooit eenlge vergoeding heeft gehad. De Voorzitter meent van Bergmans wel. De heer Rijken zou liever de werk zaamheden aan het bestuur zien op gedragen. De heer Van Lier meent dat het Dag. Bestuur, die de reorganisatie heeft ter hand genomen, met het Armbestuur nog eens overleg kan plegen. Daaitoe wordt besloten. De heer Rijken deelt mede, dat voor vrijwillige peesionneering van de krank zinnigen een nieuwe post op de be grooting gebracht ls. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. dit weoschelijk hebbes geacht, omdat het veel voorkomt dat krankzinnigen, die niet al te woest zijn, vaak oud wor den en als we ze nu vrijwillig verzekeren, wordt dit voor de gemeente een voor deel, wijl het pensioen ten goede aan de gemeentekas komt. Van Lier. Is dit wettelijk, kan het? Voorzitter. Ja. Voorzitter. Van Mrj. van Lood, ge wezen vroedvrouw te Loon-op-zand, is een adres ingekomen om ook haar 40 pCr. toeslag op haar pensioen te willen verleenen. Iadertijd ls besloten aan van Haperen en den oud-gemeente ontvanger dit te verleenen dus zal er wel geen bezwaar bestaan Mej. vaa Loon dit ook te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter deelt vervolgens eog mede, dat, naar aanleiding van een in een vorige vergadering gehouden be spreking over de geltepfokvereeniging een zekere Lugters zich op het raadhuis heeft vervoegd om de subsidie voor die vereepiging. De statuten en alles kon hij overleggen zoodat de subsidie kon worden uitbetaald. Van het Groene Kruis van Capelie, Sprang en Vrrjhoevc-Capelle, dat een zeer nuttige instelling is en op dezelfde wijze werkt als hior het Gele Kruis, is een adres ingekomen met verzoek eenige subsidie te willen verleenen. Deze ver eenlging werkt met veel succes op den Looaschen dijk. Nu heb ik geen bezwaar subsidie te verleenen maar 't 19 de vraag of we er niet door in moeilijkheden komen, aangezien de andere ook zullen komen aankloppen. Rijken. Ik zelf ben van het Groene Kruis bestuurslid en toen de kwestie ter sprake kwam dat de Zuster niet meer gehouden zou kunnen worden omdat de inkomsten niet van dien aard zijn en gezegd werd aan Sprang, Vrijhoeve- Capelle en Capelie subsidie te zullen vragen, toen heb ik gezegd dat ze het ook aan dit gemeentebestuur moeten vragen omdat de Zuster juist op den Loooschendijk heel veel bij arme mec- schen werkzaam is. Ik zou haast zeggen bij uitsluitend arme menschen, want de rijken laten een Zuster komen. Daarom zou ik er voor zijn subsidie te verleenen. Voor Loonopzand wordt zooveel gedaan als men eens ziet naar den dokter voor .oonopzand. Over 't algemeen komen jovendlen protestanten hier zoo goed als nooit aankloppen bij het Burgerlijk Armbestuur. Om al deze redenen zou ik er voor zijn eene subsidie te verleenen. Voorzitter. In Capelie hebben ze 7'/2 cent per inwoner gegeven. Snaphaan. Hoeveel protestanten zou den er zijn. Voorzitter, Plus minus 800. Snaphaan. Zouden we niet in moei- ijkheden Komen met de andere veree- nigingen. Rijken. Spreekt nu niet daarover. Hoe kan dat nu. Er is toch nooit de vraag gesteld als er subsidie of wat ook ge reven is of we in moeilijkheden zouden comen met de bewoners van dat deel der gemeente. Wat is nu kort geleden niet voor Loonopzand gedaan, dat kost wel f5500. Dat bezwaar kan wel weg vallen want als ponds pondsgewijze eens moest worden nagegaan, dan zou blijken dat de bewoners van den Loonschendijk er heel wat bij zouden inschieten. Voorzitter, 't Is wel een precedent stellen, maar toch voel ik er veel voor om subsidie te verleenen, want hoeveel krijgt de andere gezindte niet in anderen vorm. Neem maar subsidie bewaarscho- en, afin nog zooveel meer. Daarom zou ik f60 of f70 willen geven. De heer Roestenberg zegt in principe er voor te zijn om armen te helpen en daarom zou hij aan het Gele Kruis ook subsidie willen verleenen. In de toekomst komt dan meer in de kas en kan er ook meer worden gedaan. Voorzitter. Ik zou het subsidie vragen nu maar niet opjagen. Ik zou hier als compensatie tegenover willen zetten dat wij zooveel voor andere doeleinden geven. Ik stel voor f50 te. verieenen. Zonder hoofdelijke sten m - rdt daartoe besloten. De heer Rijken dankt dt heeren voor de verleende subsidie. De heer Rijken wijst er vervolgens op, dat op de begrooting cc- post van f 100 is gebracht als bijdrage in de kosten voor onderhoud van ren sprmg- stier. Zooals hij echter heeft gehoord is de vereeniging opgedoekt De heer van Amelsfoor' zegt dat de vereeniging nog bestaat en binnenkort ook weer actief aan het werk gaat. Wordt besloten dezen dost op de be grooting te houden. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer van Veen de teekenu g voor het bouwen van een huis voor den dokter te Loonopzand is binnengekomen en deze nu de goedkeuring van den raad nog moet hebben. Alles is zoo goedkoop mogelijk inge richt" en de autogarage is er afgebleven. De kosten voor het bouwen worden nu geschat op f25700 en dan worden er nog oude steen bij gebruikt van het af te breken huis. Bij de begrooting komt nog een extra post van f 400 voor zink. De woning zelf zal wei aan ue dokter zijn verwachtingen voldoen, omdat zoo veel mogelijk aan zijn idee is vastge houden. De opzichter heeft de teekening en begrooting ter inzage gehad en deze wijst er nu op dat de mortel te slap is. De specie gebruikt aan de volks woningen is beter. De klinkers thans voorgeschreven zijn ook niet goed en mogen zelfs, als in strijd met de bouw verordening niet worden gebruikt. Zoo ook komen enkele opgegeven maten in strijd met de hier bestaande bouwver ordening wijl deze te laag zijn. Ver volgens is de keuken volgens den op zichter te klein en moet er ook nog een bergplaats bij, welke kosten door hem zijn geraamd op f 1100. De heer Rijken vraagt zich af of dit wel zal gaan, zal de practijk wel ooit genoeg opleveren om er van te bestaan op die manier, want zoo'n huis moet gemeubileerd worden. Spr. vreest dat de gemeente later er weer kosten door zal krijgen. Verschure. Dat zijn onze zaken niet hoe hij het wil laten meubileeren. Daar hebben wij niets mede te maken en zal ons ook nooit een cent kosten. Rijken. We weten toch allemaal dat paleizen netjes moeten worden bewoond. Verschure. Het bewonen van het huis zijn zijn zaken. Rijken. Het moet toch netjes onder houden worden dat weet U zelf ook wel, U woont in een mooi huis. Hoe mooier het huie, hoe grooter de kosten van onderhoud worden. Denkt er aan dat er nu reeds een crisis en dat er f 120.000 aan Hoofd, Omslag moet wor den betaald Waar zal dat vandaan moeten komen En dan nog zoo'n huis gaan onderhouden. Verschure. Aan een nieuw huis zijn uist geen onkosten. Van Amelsfoort. Ik zou in ieder geval niet boven de f 25000 laten gaan. Dat is afgesproken. De heer Verschure zegt dat het maar een begrooting is, die reeds enkele weken geleden zal zijn gemaakt Nu is alles sindsdien al goedkooper, want zelfs de metselaars komen zich nu al voor f 15 gulden per week minder aan bieden, zooals een aannemer spreker verzekerden. Alles, kalk, steen, alles zal wel 10 pCt. minder zijn tusschennuen een maand en dat scheelt veel. Wordt vervolgd. - Een bulletin van hedenmiddag 12 uur luidt H. M. Koningin Moeder werd heden morgen ten palelze operatief behandeld, ïr deden zich geen verwikkeling voor. De operatie werd zeer goed doorstaan. Da algemeene toestand is bevredigend. w.g. H. J. LAMERIS. C. L. DE JONGH. Ingesteld is een commissie van advies over de inrichting van lagere and- en tuinbouw-scholen en over de vraag of het wenschelijk in wijziging te brengen in de regeling van het voor and en tuinbouwonderwijsaan cursussen. In het afgeloopen jaar zijn ter markt te Barneveld aangevoerd 6.431.000 of ruim driemaal zooveel als in 1919. Hieruit blijkt, hoezeer de. kippenstapel zich in 1920 heeft uitgebreid. Toch is hij nog lang niet op het oude peil, aan gezien de eierenaanvoer zelfs in 1916 nog ruim 131/2 millioen stuks bed oeg Aan 100 vaste arbeiders van de aardappelmeelfabriek „De Twee Provin ciën" te Stadskanaal, wiens ontslag was aangezegd is aangeboden tegen een lager De Echo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5