Provinciaal Nieuws. uurloon aan het werk te blijven, waar- mede allen genoegen hebben genomen. Hbl. In de glasfabrieken te Nieuw Buinen wordt het werk ingekrompen aan onge veer 100 arbeiders is ontslag aangezegd. Te Tiel zijn vele ingezetenen on tevreden over de wijze van invordering vanden Hoofdenlijken Omslag over 1920 waarvan de aanslagbiljetten werden be zorgd op 31 December j.l., vergezeld van een waarschuwing, dat van den aanslag reeds drie termijnen verschenen waren en de geheele aanslag op 31 December 1920 moest betaald worden, op strafte van vervolging ingevolge de wet bij na latigheid Zeer velen geraken door deze wijze van invordering in moelijkheden en zij vragen zich af of de gemeente het recht, heeft deze belasting aldus in te vorderen Er zijn er, die een vervolging zullen afwachten als protest tegen zulk een gang van zaken. Daarbij komt nog, dat de gemeente door de late uitreiking der biljetten een rente-verlies, heeft dat wordt geraamd op f 7000, N.w.s. De direoteur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met in gang van 8 dezer de hoofd- en bijkantoren en met ingang van 22 dezer de hulpkan toren op Zaterdag voor den postdienst niet later zullen zijn opengesteld dan 6 uur na middag. Na dit uur zal, tot het op de overige werkdagen geldende sluitingsuur, voor de busrechthouders de gelegenheid blijven opengesteld om zonder betaling van ver hoogd recht stukken af te halen. Voorts zal des Zaterdags op de hoofd en bijkantoren de gelegenheid tot verzen ding van aangeteekende stukken, met uit zondering van die, waarvoor expresse-be stelling wordt verlangd, alsmede tot be handeling van zaken betreffende abonne menten op binnenlandsche en buitenland- sdhe nieuwsbladen, enz., slechts worden gegeven tot 3 uur n.m. Ook zullen op de hoofdkantoren zaken betreffende busrecht gegeven tot 3 uur n.m. Ook zullen op de behandeld. Alle bepalingen betreffende den tele graaf- en telefoondienst blijven onveran derd. (St.ct.) Waalwijk, 7 Jan. 1921. Inschrijving Weenen. Vorig bedrag f 130.42 Door bemiddeling van kapelaan Nuijens van A. v. L. f 2.— Totaal f 132.42 Op 31 December 1919 bedroeg het aantal zielen 2714 mannen en 2685 vrouwen, totaal 5399. Op 31 December 1920 bedroeg het aantal 2780 m. en 2755 vr. ingezetenen, totaal 5535. Het aantal geboorten be droeg 183 en dat der overledenen 77. Op hare vergadering van 4 jan. j.i. besloot de Waalwijksche Gymnastiek- Vereenlglng ter gelegenheid van haar 23-jarig bestaan op den 31sten Januari a.s. een uitvoering te geven in de zan! van den R.K. Gildenbond alhier. Velen zullen zeer zeker dit plan toe juichen, daar de W. G. V. in langen tqd niets meer van zich deed hooren. In aansluiting met bovenstaand bericht meenen we daaraan eenige beschouwin gen te moeten vastlsnoopen onder den titel Een merkwaardig Jubileum. De Waalwijksche Gymnastiek-vereeni- ging (W. G. Vwerd opgericht den 12en Januari 1896. Als leider trad op de heer A. Princen, die tot op dezen dag de leiding bleef voeren. De club heeft allerlei pbasen van opbloei, achteruitgang, stil stand en herleving gekend. Honderden jongelieden van alle rangen en standen zijn lid geweest van deze vereenigiog. Zij begrepen, dat hun gewone ambts bezigheden onevenwichtig waren met de eischen eener goede hygiëne. Ia de zaal ea bij het openluchtspel vonden zij de frischheid en de gezondheid weer, die tengevolge van eenzildigen hersenarbeid dreigden te loof te gaan. Voor de voetbal ten tooneele ver scheen, heelt de club haar schoonste triumfen gevierd. Na een periode van verslapping die haar grond vond in de wijziging der sportuitingen, Is de veree- glng thans weer aardig op krachten ge komen. Thans telt zij tusschen de dertig en veertig werkende leden en vkrt straks haar zilveren bestaan. Van de oprichters zijo nog velen levert. Enkelen zijn misschien nog in onze gemeente woonachtig. Anderen hebben ze metterwoon verlaten of hebben het tijdelijke reeds met het eeuwige verwis seld. Alleen de leider is de eenige mede oprichter, die nog trouw op de bres staat. Uit bijna geheel eigen middelen heef', deze kranige club zich steeds weten te handhaven. Slechts enkele donateurs en eere-leden hebben volhard In het bij dragen van een geringe jaarlijksche con tributie om de vereeniging in stand te houden. De teekenen van onzen tijd, waarin de lichamelijke opvoeding zich steeds meer ea meer plaatst naast de geeste lijke en steeds driester bare pleats op- e scht, onderschrijven wel duidelijk het goed recht van bestaan der W. G. V. j Wij wenschen der feestvierende ver- j eeniging met haren directeur aan het boofd daarom van harte geluk, daarbil de hoop uitsprekende, dat zij nog immer m bloei en praestatie moge vooruitgaan. Wij kunnen echter niet nalaten 'n beroep te doen op de autoriteiten en overige gemeentenaren om deze flinke club met gee3t en daden te steunen, opdat onze wensch niet ijdel zijLanglevede W.G.V. De Katholieke Illustratie publiceerde deze week eene foto der officieele ope ning van het Saniteum, een herstellings oord voor zwakke Weensche kinderen, gelegen in de bergen te Ober St. Veit, op een der schilderachtigste punten in de omgeving van Weenen. Vanaf de terrassen van dit paleis van liefdadig heid heeft men uitzicht op heerlijke dennenbosschen en op den achtergrond in het dal ziet men de stad Weenen. Dit gebouw werd gesticht door Graaf Lauckarouska ter herinnering aan zijn overleden gemalin, die op deze plaats zeer gaarne vertoefde. Het werd slechts voor liefdadige doeleinden gebruikt, eerst als Kinderheim. daarna gedurende den oorlog als lazaret, dat uitsluitend door de grafelijke familie bestuurd werd. Door de treurige toestanden na de om wenteling zag de graaf zich genood zaakt het Saniteum over te dragen, daar het hem niet mogelijk was levensmid delen aan zoovelen te verschaffen. Vanaf 1 November 1920 nam't Neder- landsch R. K. Huisvestingscomité te 's Hertogenbosch het Saniteum over. Het is een schitterend gebouw, met 10 kamers en zalen, badkamers enz. en een prachtige kapel. De Graaf zorgt voor de geheele verpleging, 't Huisvestings comité behoeft alleen de levensmiddelen te verschaften. Er wordt telkens voor drie maanden een groep Oostenrijksche kinderen ter verpleging opgenomen op kosten van liefdadige Nederlanders, die voor een bedrag van f 60 de zorg voor deze ver pleging van drie maanden op zich kun nen nemen. Zij ontvangen daarvoor het portret van hun pleegkind op 'toogen- blik dat het in het Kinderheim wordt opgenomen en een, wanneer het de inrichting verlaat. De plechtige opening van het Saniteum had plaats op 2 December. Aanwezig waren Z. Em. Kardinaal Dr. Piffl, Vorst-Aarts- bisschop van Weenen, gravin Laucka rouska met hare dochter, Graat St. Wolft Metternich en gravin Wolft Metternich, de Nederlandsche gezant van Weede, Magistratsratsecr R. Jirisch, Barones von Lichtenberg, hoofdleidster der kinder- treinen en twee dames van het Neder- landsch R.K. Huisvestingscomité. Graaf Metternich sprak namens het comité en beval de Nederlandsche wer ken van liefdadigheid ten bate van Oostenrijk in de bescherming aan van den Kdrdinaal. Voorts bracht spr. hulde aan onze Koningin. Ook Z, Em. Kardinaal Piffl en onze gezant te Weenen, voerden 't woord, waarna Z. Em. aan alle aanwezigen in de huiskapel, waar ook de verpleegde kinderen verzameld waren, den zegen gaf. Het was een indrukwekkende plech tigheid. Moge deze nieuwe wijze van hulpver leening aan het Oostenrijksche kind krachtig gesleund worden. Mogelijk zijn er ook in Waalwijk families, die gaarne deze ongelukkigen zouden willen helpen en niet in staat zijn zelf een kind in hun huis op te nemen. Het comité stelt zich bereid giften voor deze kinderen in te zamelen en ze aan het Saniteum te Weenen te doen toekomen. De laatste uitvoering van „Shylock" is niet ten achter gebleven bij de andere het bezoek was druk, het spel voortref felijk. En hiermee hoort deze uiting van kunst van de tooneelclub van den R.K. Gildenbond weer tot het verleden kunst avonden, die de belangstelling en de aandacht hebben getrokken van velen onzer, maar ook van verre buiten onzen kring. In deze bijzondere waardeering deelt vooral Shylock, die iets meer dan bijzonders in zijn spel heeft gewrocht. Naast den leider, kapelaan Beijnen, aan hem de grootste iof en eer van dit zoo veelzijdig succes en daarnaast aan zijne medewerkers en allen die aan aanklee ding, decor, grime hunne beste krach ten gaven. Shylock was een openbaring, Moge het D. V. S. V. steeds crescendo gaan De Postduivenvereeniging de „Post duif" organiseert op Zondag 23 Januari a.s. eene tentoonstelling van postduiven in de zaal van den heer Adr. van den Broek, tegenover het station. Het op Donderdag voortgezette Kegelconcours is wederom zeer druk bezocht. Er werd den geheelen dag hard gestreden om het hoogste aantal punten te behalen en daarbij heerschte een recht gezellige stemming. Naar wij vernemen heeft het bestuur besloten Zondagmiddag van 3—7 uur op een der banen een dames-wedstrijd te doen houden. Drie prachtige prijzen, gouden voorwerpen zijn uitgelooid. Het bal, dat Maandag als slot zal worden geg ven, belooft schitterend te worden, aangezien de regelings-com- missie tot het welslagen daarvan alles in het werk -stelt. De stand van het concours is als volgt Heijnen 42-41 Janssen 42—34 H. Hoffmans 40-38 Cox 39—36 J. Wiesman 39—34 J. Verkade 38—35 Mevr. van Zwol 38—34 Rievers 38—33 De Ruijter-Moonen** 38—35 J. Lenzholz 3737 J. Langermans 37—36 H. Aarts 37—35—33 J. de Folter 37-35-32 C. Eibers 37-35 G. Verkade 36-35 Hannibal I, Waalwijk 271 II. - 192 III, 192 Amoenitas, Kaatsheuvel I, 175 II, 175 Alle negen, Waalwijk 1 173 Ons genoegen, Kaatsheuvel 141 Alle negen II, Waalwijk 137 Prijswinners en ook de prijs winnende vijftallen hebben op dit bal vrijen toegang. Wij ontkenen aan „De Schoenindus trie" Een der grootste filmfabrieken hier te lande vervaardigt van de verschil lende takken van Hollandsche Nijverheid een industrieele film om de Hollandsche industrie meer bekend te maken in het buitenland. Inde schoenfabriek der firma Timmer mans van Turenhout te Waalwijk werd het geheele fabricageproces van den schoen in al zijn bijzonderheden gefilmd. Timtur heeft dus de eer de Holland sche Schoenindustrie in den vreemde te vertegenwoordigen. De Heer A. Stütz, leeraar aan de Rijksvakschool te Waalwijk, schrijft over „Holland" zijne schoenindustrie, hare ontwikkeling, hare vakschool, de werk meesters", een bijzonder waardeerend stuk in „Das A B C der Schuh fabrikati- on." Hij stelt het met den Werkmeesterbond afgesloten Collectief Contract met de daaraan vérbonden examens de Duitsche Schoenfabrikanten tot voorbeeld. In November 1920. werden weder om belangrijke hoeveelheden schoen werk uit het buitenland ingevoerd, na melijk voor 862 000. waarvan alleen uit Engeland voor 532.000.— Het dotaal-bedrag van den import over de elf eerste maanden van 1920 heeft nu het bedrag van 10.122 000 bereikt tegen slechts f 3.922.000. over hetzelfde tijdvak in 1919. Laatsleden Maandag hebben de Schoenfabrikanten van Lijnn (V. St.) een schrijven gerichtaan de „Vereen. Schoen makers van Amerika" waarin zij voor stellen de van Juli 1919 betaalde toeslag op de loonen, bedragende 12'/3 tot 20 pCt. af te schaffen. Dit is de eerste officieele stap tot loonsvermindering in dit schoen-centrum waar ongeveer 15000 schoenmakers in ongeveer 100 fabrieken werken. Afschaffing van den toeslag is noodig om een dusdanige kostprijs van de schoe nen te krijgen, dat heropening der fa brieken en loonende fabricage mogelijk wordt. Er zijn belangrijke orders naar andere plaatsen gegaan omdat daar de loonen reeds verlaagd waren. Naar aanleiding van het bericht, als zou het plan bestaan de post kantoren des middags tusschen half één en twee uur te sluiten heeft de „Tel." zich gewend tot den heer E. P. Wester- veld, directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie. De heer Westerveld deelde mede, dat het bericht in dien vorm absoluut on juist is. Er wordt niet aan gedacht een dergelijken maatregel te nemen, behalve dan voor gemeenten waar de dienst het mogelijk maakt. De bedoelde sluiting zal alleen plaats hebben, zoo verzekerde de heer Wester veld, „in gemeenten, waar het verkeer zoo gering is, dat ook naar de meening der plaatselijke autoriteiten (o.a. den burgemeester) de sluiting zonder eenig bezwaar kan geschieden". Waar hier het verkeer zeker niet ge ring is, de Kamer van Koophandel zich zoo krachtig heeft uitgesproken, en ook onze Burgemeester, zoo noodig, zijn stem wel tegen een dergelijke dienst- beperking zal verheffen, gelooven we dat voor onze plaats het gevaar wel voorbij is. Men schrijft van de Veluwe: De groote slapte in de Noord-Brabant- sche leerlooierijen werkt danig door in den schorshandel en zal ongetwijfeld van groote beteekenis worden. Wij ge looven niet mis te schatten indien we rekenen dat nog geen 25 procent van den schorsoogst 1920 aan den consument is afgeleverd. Zelfs zijn zeer groote partijen nog niet verkocht en naar het haast schijnt nauwelijks verkoopbaar. Waar het met den nieuwen oogst naar toe moet, weet nog niemand. Zeker is het wel, dat een en ander een sterk deprimeerenden invloed zal uitoefenen bij de aanstaande houtverkoopingen, te houden in deze en volgende maand. 1 Gelukkig dat de schorsoogst 1920 zeer goed gewonnen is. De schors is kurkdroog, biank en blijft ongetwijfeld nog maanden goed zonder dat zij in waarde daalt. Alleen er moet ruimte komen in de bergplaatsen, tenzij be sloten zal worden om dit jaar het eiken hakhout maar niet te schillen. Wij ver- moeden zeer sterk, dat dit vaak het geval zal zijn, aangezien het ons voor komt, dat, gezien de nog hooge loonen, het schillen eer nadeel dan voordeel zal opleveren. j BAARDWIJK, Met Ingang van 16 dezer Is benoemd tot kantoorhouder der posterijen alhier de heer H. Herwijaen, hans kantoorknecht bij de posterijen te Waalwijk. DRUNEN. In de voor twee weken gehouden vergadering der R. K. Werk- lledenvereeniging w»rd een piotestver- gadering aangezegd, tegen de, naar de meenlog van velen, onbillijke aanslagen (n den Hoofd. Omslag. >Mannen, komt dan trouw op I" klonk het van uit de vergadering, tdan zult ge Iets hooren l" En werkelijk schenen die woorden gewerkt te hebben, want toen Dinsdagavond de bedoelde verga dering zou plaats hebben, waarbij de heer Kolkman, vrijgestelde van den Dioc. R K. Werkliedenbond te Waalwijk als spreker zou optreden, was de opkomst buitengewoon groot. Velen echter die misschien gemeend hadden, dat de geheele vergadering met den heer Kolkman aan het hoofd, zou optrekken naar het gemeentehuis, om daar de raadsleden met de haren van achter de groene tafel uit te sleuren, -lijn In hunne verwachting teleurgesteld. Zakelijk en kalm besprak de heer Kolkman de ingekomen hooge belasting- briefjes die voor velen onbegrijpelijk waren. Hij ontkende niet dat het wel moge- Itjk was, dat bij het opmaken van het Kohier abueen hadden plaats gehad. De belastbare Inkomsten worden geregeld naar het geschatte inkomen en het Is zeer goed mogelijk dat hier een over dreven opvatting la het spel is geweest. Maar aan wie is hiervan de schuld f Niet aan heeren schatters of het college van raadsleden, maar aan de werklieden zelf iie in hunne Levenswijze, door overdre ven uitgaven en verteringen zijn boven de streep gegaan en daardoor de meening nebben gewekt, dat de Druaensche industrie op rozen wandelde. Op de vraag, wat moeten wij nu doen f '.ou hij niets anders kunnen antwoorden dan: betalen. Er zit voor dit jaar niets anders op en als Ik een goeden raad moet geven, weest dan kalm en verander uw 2 buitensporige levenswijze, opdat men U het volgend jaar weer niet be- schouwe als rijke menschen. Daarbij mag men niet uit het oog verliezen den finantieëlen toestand der Gemeente. Zoowel als onze loonen ver hoogd zijn, zijn ook de salarissen der Gemeente ambtenaren en alle ande e uitgaven drie, viermaal hooger gewor den. Er moet dus geld komen en ook de werklieden moeten naar draagkracht, het hunne daartoe bijdragen. Spreker ze£t dat als de aftrek voor levensonderhoud iets grooter was, de verordening op den H O te Drunen, werkelijk schitterend zou afsteken bij die van zeer vele gemeenten in Noord- Brabant. Oj de vraag of iemand nog iets te vragen of te zeggen had, zeide een der leden dat hij verwacht had dat door de vergadering eene motie zou worden aangenomen om te protesteeren tegen de onbillijke en onrechtvaardige regeling van den H. O. en deze zou worden op gezonden aan den Gemeenteraad, om te trachten verandering daarin te krijgen. De heer Kolkman ontried om ver schillende redenen, die hij duidelijk uit eenzette ten sterkste eene motie. En mocht toch aan eene motie de voorkeur gegeven worden, dan zou hij raden, om'ten minste eenige kans van slagen te hebben, deze te doen uitgaan van de R.K. Kiesvereeniging Neen, werd er toen geantwoord geen kiesvereeniging, want die is de schuld dat wij niet 2 of 3 leden-werklieden in den Gemeenteraad hebben. O, zeide de heer Kolkman, als het daarom gaat, ontraad ik zeker eene motie. Want de ondervinding die wij hebben opgedaan heeft geleerd, dat van de 118 leden der R.K Werklieden ver- eenigingen die op heden zitting hebben in de verschillende Gemeenteraden, er meer dan 80 spijt hebben, die oogen- schijnlijk gunstige betrekking te hebben aangenomen, wijl het in de practijk zoo tegenvalt. Op een vraag of het niet onbillijk is dat rijke boeren veel lager zijn aange slagen dan vele werklieden, antwoordde de heer Kolkman dat het niet past aan leden eener R K. Werklieden-vereeni- ging, zich zoo beslist uittedrukken, wijl geen hunner bij machte is, hierover naar waarheid te oordeelen, en zij geen be wijzen van onbillijkheid kunnen ove leggen. Nog meer andere vragen werden doe den heer Kolkman beantwoord en toi gelicht. Een daverend applaus volgde op dez leerzame rede. Wij hebben den heer Kolkman leerei kennen en bewonderen als een bezadigc talentvol en bekwaam redenaar en zeke zullen alle weldenkende leden der wetfc lieden-vereeniging hem met genoege nog meermalen in hun midden zie optreden. En worden de lessen en aanwijzinge van den heer Kolkman in beoefenin gebracht, dan zal in de afdeeling Dri nen de wensch van Z. H. den Paus i vervulling gaan Verheffing en veredi ling van den werkmansstand. DRUNEN. Volgens de bevolkicgi statistiek bedraagt de totale vermeerd ring ea verminderiog alhier Geboorten 44 m., 35 v., totaal 71 Vestiging 94 m., 97 v., 191 Overlijden 31 m., 21 v., 5 VertiOkken 84 na., 84 16 Totale vcmeerdcing 23 m. en 27 1 in totaal SO. Op 1 J mua»! bedroeg t werkelijke bevolking 1570 m, 1437 in totaal 3007. Op 1 J<»r>uari 1921, 1 55 m., 1464 v., in totaal 3057 inwoner?. Gisterenavond had alhier een bi eenkomst plaats tusschen het Gemeenti bestuur en de schoenfabrikanten t deze gemeente. Naar men verneemt w; dit tot bet tot ssand brengen van ei wachtgeldregeling, doch de fab'ikante waren er niet voor te vinden en bt weerden het niet te kunnen betalen. BESOIJEN. Een combinatie van I W. B. speelde 6 Jan. bij Juliana te Baar; wijk op de seriewedstrijd. Het lot g V.V.O. Vlijmen als tegenstander. Aai vankelijk wogen beide partijen tegt eikaar op, doch dan wordt Vlijmen op ha; eigen helft teruggedrongen en ontkoo haar doel ternauwernood aan een don punt. Had R.W.B. wat beter geschoti dan waren doelpunten alet ultgeblevi totdat even later, met een schot R.W.I de leiding neemt, er is dan nog 2 min. spelen, ais V.V.O voor een aangeschoti hands een penalty wil toegekend zie doch aangezien de scheidsrechter 't nl zag kon hij zulks niet', R.W.B. gaf ec ter Vlijmen baar zin, en liet depenali nemen welke in een doelpuot werd oi gezet. Het lot wees Vlijmen daarna nc als overwinnaar. R.W B. had de ove winning volkomen verdiend, doch g de voorkeur aan een sportieve ove winning. R.W.B. Ill——*Achilles III gil wegens terreinafkeuring niet door. 9 Ja krijgen we Helmond II, voor R. sV.B er onbekende vereeniging, welke evens de andere vereenlgicgen uit de 3e klas N.V.B. niet voor elkaar onderdoen. Aanvang 2 uur. Terrein R.W B. Tot het doen van aangifte vo de Milttte, lichting 1922, zal ter secretai alhier meer bepaaldelijk gelegeohe worden gegeven op Maandag 10 Jan. a Gedurende de afgeloopen maai werden aan het hulppostkaatoor alhl ontvangen 53 en verzonden 83 tel grammen. Het aantal telefoongesprekki bedroeg 110. Gedurende het afgeloopen kws taal werden door de huurcommissie c zer gemeente behaodeld 48 verzot schriften, waarvan 31 betrekking hadd op huurverhooging, 16 op huuropzeggii en 1 op schatting van huur. SPRANG. Aan het Hulppostkanto alhier werd in de maand D-cember 'i Ingelegd f4239 80 Te-ugbetaald f 2242 80. A.s. Zaterdagavond 7.30 uur i de A. R. Kiesvereeniging alhier et vergadering houden in het gebouw v de Chr- Volksbond, waarbij de Bestas der Joageliogsvereenlgiugen zijn uitg sOodtgd, ter bespreking van het Mtl oecenplan. Door het Bestuur de' Coöperatie Broodbakken! »B oedeihulp» alhier, ter bevoegde! plaatse aangedrongen, het destijds genomen besluit op 1 gewicht ^van brood, enz. te hanahavi De aangifte voor de mllttleplic tigen voor de lichting 1922 zal vo onze gemeente plaats hebben op Dit dag 25 Januari, Van 11 12 uur, I Gem. Secretarie. Op 18 Jan. a.s. zal alhier de vi kiezing plaats hebben van eene Co missie bestaande alt 7 personen, bedot in art. 131 der Gemeentewet, in verba met de vereeniging van gemeenten. Van 's voorm. 9 tot 's nam. 4 aan alsdan gelegenheid bestaan tot het I leveren van Candidatenlijsten. A.s. Zoodag des voorm. 9 J0 t en des nam. 2.30 uur hoopt in de Gei Kerk alhier op te treden Ds. J. v. Sluis van ©enderen. VRIJH.-CAPELLE. In den avond v J1 December j.l. is de schuur van landbouwer St. mede tengevolge t den sterken wind geheel in elkaar j zakt. Het vee dat er zich In bevond V met groote moeite gered worden. I kele kippen sija erbij gedood, ten ook een fiets totaal werd vernield. RAAMSDONKSVREft. Aan het p«

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6