Markode Bandiet I „N00 RD-BR AB AND" WAALWUK. FEUILLETON Gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 8 WOENSDAG 26 JANUARI 1921 We ÏSSRGXNGf. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden I 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telet. 38, WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoomdrukker!] Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentlën. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. DRUNEN. (Vervolg.) Van de Wiel. Men staat hier voor een geval dat men niet weet wat een billij ke vergoeding is. Daarom is het voor stel van Burg. en Weth. zeer goed. Voorzitter. Dan moeten wij nog eene oproeping doen. Gegadigden voor deze betrekking kunnen zich dan komen aan melden. Er zal ook nog een instructie moeten worden vastgesteld, waarin ge regeld wordt welke dagen en uren het kantoor geopend zal moeten zijn. Aldus wordt besloten. Vaststelling verordening tot regeling van den Hoofd. Omslag. Voorzitter. In de vorige vergadering is dit aangehouden opdat de heeren er nog eens over zouden kunnen nadenken. 't Voorstel van Burg. en Weth, is om f 400 voor noodzakelijk levensonderhoud af te trekken en dit bedrag voor ge huwden met f 200 te vermeerderen. Voorts om voor leder kind of pupil beneden de 15 jaar een bedrag af te trekken en wel voor het eerste f 50» voor het tweede kind f 53, voor het derde kind f60, voor het vierde kind f 65 en zoo telkens voor ieder kind f 5 meer. Heeft iemand een zoon of dochter thuis die ziels» of lichaamsziek is, dan wordt daar f 100 voor afgetrokken. Van Son. Dus de gewone aftrek zal f 600 bedragen. Voorzitter. Ja, tot heden was dit f 500 en voor alleenloopende f 400. Van Soa. f400 aftrekken voor nood zakelijk levensonderhoud voor een alleen loopende is veel tegen f 600 voor een gezinshoofd. Van de Wiel. Dat Is mijn meaning ook. Van Son. Mtj dunkt, dat kan goed op de helft. Bergmans. Ook Ik voel daar veel voer en ik zou zelfs voor kinderen de aftrek iets booger gaan stellen want als men een huishouden vau 5 a 6 kinderen neemt dan komt daar wat kijken. Tot heden is er eigenlijk altijd te weinig voor afgetrokken. Met de voorgestelde wijziging lijkt 't mooi, maar ik heb plaatsen gezien waar f 125 voor het le kind werd afgetrokken en dan telkens voor de overige kinderen f 100. Dat lijkt verbazend, maar in de belasting zegt het nog zoo weinig. Voorzitter. Een verordening vaststel len dieprecies in de haak is, gaat toch nooit. Bergmans. Er wordt anders met lof over de verordening gesproken. Dat iedereen tevreden zal zijn, dat zal wel nooit gebeuren. Zooals nu worden de groote huishoudens wat verlicht waar door de meer gegoeden wat meer zullen hebben te betalen doch daar is toch ook weer niets tegen. Van de Wiel. Over het algemeen ge nomen wordt er wel met lof over ge sproken. Van Spijk. Als we eens voor ieder kind een f 70 of f75 aftrekken. van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. VI. NIEUWE BLOEDBADEN. 42) Eiken dag omstandige verslagen.an dere onderrichtingen volgen't het verstaan!.... Ja!.... Goed.... stelt u aan het hoofd uwer troepenen op weg! Kolonels en bevelhebbers ijlen naar de kazernes en voeren de ontvangen bevelen uit. Trompetten en horens schallen, trom mels roffelen en VoorwaartsMarsch Een uur is verloopen sedert de terug komst van den wall. Regimenten, escadrons en compagnieën verlaten de stad en verdeelen zich. Ben den begeven zich naar den spoorweg, an dere stappen langs de wegen op'en nog andere vertrekken langs de binnenpaden. Alles verdwijnt in een flikkeren van bajo netten, in hoevengetrappel en Marko als ontlast van een zwaar pak, wrijft zijn han den en bromt: Ha! de weerwraak!.de weerwraak!... t Is nauwelijks twee uren geleden dat hij, vernederd en opgejaagd Kumanova ontvluchtte en reeds heeft een gansch le ger op oorlogsvoet den weg naar Lopat ingeslagen. Bergmans. Ik had gedacht nog wat verder te gaao. Ik zou voor het eerste kind f125 aftrekken en dan voorts voor ieder kind f109. 't Is veel zal men zcggen, maar als belasting is het nog niet zooveel. Laat zoo'n huishouden maar eens tengevolge daarvan een enkele keer buiten de belasting blijven, dan is dit nog niet zoo heel erg. 't Kan wel eeus gebeuren dat daardoor een welgestelde met een groot huishouden daardoor een gelukje zou hebben, doch dat is niet te voorkomen, waot het gaat niet om voor alie gevallen, die zich kunnen voordoen een aparte rege ling te maken. Voorzitter. Dus u zou het willen ver dubbelen. In Waalwijk wordt f 50 voor ieder kind afgetrokken en in Heusden f75. Bergmans. Men heeft het hier meer progressief gedaan, wat beter is ook. Van Halder. Hier Is de aftrek al heel wat hooger dan In Waalwijk. Van Son. Ik zou tot een maximum van f 100 per kind gaan en niet booger en dan zoo beginnen Voor het eerste kind f60, voor het tweede f 70, derde f 80, vierde f 90 eu vijfde, zesde en vervolgens f 100. Muskens. Voor alleen-loopenden is dat nu f 300. Van Halder. Zou dat door Ged. Staten worden goedgekeurd, Bergmans. Wat de verhouding be treft wel. Op verzoek van den heer Van Halder leest de Secretaris een artikel uit de verordening van Waalwijk voor, luidende: Het belastbaar inkomen van lederen belastingplichtige wordt verkregen, door het overeenkomstig de vorige artikelen berekend jaarlijksch zuiver Inkomen te verminderen met 1. het bedrag, hetwelk van hem over bet jaar, voorafgaande aan het belas tingjaar, aan Oorlogswinstbelasting is geheven 2 a. met f 400, indien de belasting plichtige ongehuwd Is en niet gehuwd is geweest. b. met f 600 Indien 1. de belastingplichtige gehuwd is; 2 de belastingplichtige, ongehuwd zijnde, als kostwinner is aan te merken en bij de berekening van zijn zuiver iokomea niet reeds een aftrek wegens periodieke uitkeerlng ten behoeve van hem, voor w!en hij kostwinner is, is toegepast als bedoeld in art. 19, sub, a Bovendien heeft aftrek plaats van f 50 voor elk eigen of aangehuwd kind be neden de 14 jaar en voor elk der ouders eu schoonouders, die geheel ten laste van den belastingplichtige zijneven eens voor elk eigen of aangehuwd kind, dat door ziels- of lichaamsgebreken buiten staat Is zijn eigen levensonder houd te voorzien en geheel ten laste komt van des belastingplichtige. Bergmans. Als wij veranderen als straks aangegeven met kinderaftrek is onze verordening veel beter. Van Son. Maar als de vrouw nu eens dood is, dan wordt er maar f 300 afge trokken en ik geloof dat dan in zoo'n huishouden alles nog veel beter van pas Marko is een Oosterling, doch hij houdt niet van sluimeren. Want ook voor hem heeft tijd meer waarde dan geld. 't Is de wraak! Ha! hoe gaarne wilde hij iedere troepenafdeeling vergezellen, het voor beeld geven van ijver en werkdadigheid, den haat aanvuren bij 't wilde beteugelen, als een ware bandiet zich wentelen in bloed! Hij peinst: Ali is wéldra te Lopathij gaat zoekenalles doorsnuffelenneer schieten Hij zal goed werk verrichten., op hem mag ik rekenenen toch ware ik het maar zelfO! ware ik daar!Die Joannes is sluw als een vos., een tegen stander mij waardig En waarom niet?? Ik wil er bij wezen.. ik ga er heen 't is noodig't is sterker dan mijn wilja, iets onweerstaanbaars drijft mij aan! Hij daalt den trap van 't paleis af en be veelt: Een paard voor mij!., vier man om mij te begeleiden. Marko rent weg met een geleide zapti- ees. Hij bereikt de spoorbaan en loopt naar de bewaarplaats der locomotieven. Vlugeen machine onder stoom! Een vrachtwagen voor de paarden.en een rijtuig voor de manschappen. De stoker begiet de kolen met petroleum Spoedig drijft de laaiende vuurhaard den stoom in de buizen. Het sist en puft witte dampzuilen uit. De trein vertrekt en de helsche vaart over de lijn begint opnieuw. Daar is Uskub. Ternauwernood ver traagt de trein wat op die dooreenslinge- rende sporen. Voorwaarts! voorwaarts!., voorwaarts!.. Daar, rechts, ligt Kumano va en links bijna er tegenover, Lopat. Zwarte rookzuilen stijgen hemelwaarts. zal komen. Van Speijk. Zoo iemaad moet dan, of hij wil of niet, een meld gaan houden. Daar moet dan eigenlijk nog meer voor worden afgetrokken. Bergmans- Laten we dan zeggen dat, aL er nog kinderen beneden de 21 jaar overblijven en boven de 15, dat dan die f 300 ook wordt afgetrokken. Na nog eenige discussie wordt besloten de aftrek te bepalen op f 600 voor ge huwden en f 300 voor ongehuwden. Voorts f 60 voor het eerste kind en telkens f 10 voor ieder kind meer tot een maximum van f 1Q0. Schrijven van den Eerw. Overste van het St. Jacobsgesiicht, houdende het verzoek om, evenals in het afgeioopen jaar een extra bijdrage te willen ver- leenen voor de verpleegde ouden van dagen. Adressant wijst et op dat alles, ais kleeren en levensmiddelen nog veel duurder zijn dan voo- den oorlog. Van de Eerw. Overste van het St. Franclscusgestlchi is een gelijkluidend schrijven ingekomen. Van Halder. Hebbea zo een vorig jaar evenveel subsidie gehad. Voorzitter. Ja. Ze hebben toen beiden evenveel gehad. Van Halder. De Zusters hebben bij het bouwen extra subsidie gehad en de Broeders niet, daarom dunkt me dat de Broeders thans voor het verplegen van de ouden van dagen wel Iets meer had den mogen hebben. Niet alleen daarom, maar ik denk dat de kleeren van de mannen ook wel heel wat vlugger zullen zijn versleten. Van de Wiel. Ik zou het maar als een vorig jaar doen. Van Halder. Ik wil er geen voorstel van maken- Besloten wordt dezelfde extra toelage te verleenen. Bespreking Kermis. Voorzitter. Er beginnen weer aan vragen in te komen om gedurende de kermis een tent of wat ook te mogen plaatsen. Willen de heeren weer, even als een vorig jaar, vermakelijkheden ge plaatst zien, dan zullen wij een oproep doen in >De Komeet.: Bergmans. Een jaar is er netjes kermis gehouden en daarom zou ik weer die vermakelijkheden laten komen. Van de Wiel. Ik kan me daar ook best mee vereenigen. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten de kermis te doen plaats hebben evenals een vorig jaar. Voorzitter. Zooals de heeren bekend is, bestaat er in Waalwijk en Baardwijk een wachtgeldregeling en nu komt het voor dat enkele Drunensche menschen daar werkzaam van die wachtgeldregeling kunnen profiteeren, mits hier de gemeen te 20 pCt. bijdraagt. B. en W. hebben reeds doen weten dat daarop in zal worden gegaan, overtuigd dat de raad geen bezwaar zal hebben. Die menschen din daar van kunnen profiteeren, zijn er mooi door geholpen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorzitter. Dan heb ik nog iets be treffende de gevraagde ontbinding van huur door Nagelkerke. De oude heer Nagelkerke heeft om een onderhoud gevraagd, wat inmiddels heeft plaats ge had. Er is echter geen nader licht ge komen want meer dan f 1000 kan hij, zooals hij zei, niet geven. Hij heeft mij gevraagd, dit aan den raad te willen mededeelen. Willen wij nu deze zaak maar weer in geheime verga dering behandelen. Van Son. Ik ïou het gerust In een openbare vergadering behandelen. v. d. Wiel. Beter is zooiets in ge heime vergadering te bespreken. Bergmans. Een vorige maal ben ik ook voor behandeling in geheime vet- gadering geweest en kiesheidshalve zou ik dat nog zijn, ware het niet dat ik gehoord heb, dat ze er niets om geven als in openbare vergadering de kwestie wordt besproken. Daarom ben ik than? voor behandeling in openbare vergade ring. wijl het anders de schijn zou ver wekken dat wij niet durven. v. d. Wiel. Dat maakt een groot verschil. Voorzitter, 't Is mij om het even, maar ik dacht dat de een of ander soms niet vrij uit genoeg durft spreken. Wordt met algemeene stemmen be sloten deze aangelegenheid in openbare vergadering te behandelen. De Voorzitter zegt dat de oude heer Nagelkerke borg is gebleven voor het tweede deel dat Is verpacht. B. en W. hebben inmiddels ook nog eens met den notaris gesproken en na een en ander te hebben toegelicht, zei hij, ook onge rust te zijn voor de toekomst. De oude beer Nagelkerke heeft f 1000 schadever goeding toegezegd indien we het huur. contract ontbinden. De notaris zal daa Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757 3.1l3.7o7.— Vlammen slaan hoog uit. De wali laat de paarden lossen. In den zadel en in volle vaart! Razernijkreten en smartgehuil weer klinken aan alle kanten. Verschrikte lie den, vol bloed, pogen te vluchten. Rond de brandende huizen wordt onafgebroken geslacht. De sopadjis, uit Kumanova her waarts geleid, slaan met hunne knotsen dood zooveel hun armen geven kunnen. Gendarmen steken met hunne bajonetten of hakken met hunne sabels't Is de troep doodslagers, of liever wat er over schoot; de onderluitenant van het geschut heeft ze verzameld. Thans voert hij de bende aan. De bandieten jagen de onge lukkige boeren op voor de soldaten van Ali, die methodisoh de woningen doorzoe ken en aan de vlammen prijsgeven. Marko krijgt Ali in 't oog. De sabel van den kolonel ziet rood van het bloed. Hij werpt zich te midden der slachtoffers, en stoot en stampt en brult. Ali doet zijn best! mompelt Marko met zijn duivelschen glimlach. De kolonel grijpt een vrouw bij het los hangend haar, en huilt met zijn schorre bergbe wonersstem Joannes!waar is Joannes? Ik weet het niet!ik ken hem niet!kermt de rampzalige. Een ijselijke sabelhouw, een enkele en haar hoofd rolt over den weg. Hij grijpt er een andere vast, die haar kindje aan haar boezem prangt. Joannes!waar is Joannes? Ik ken hem niet! De Albanees verheft zijn sabel en loeit: Immer hetzelfde antwoordO! gij Christenhondenleugenaars!., leuge naars! De vrouw smeekt en strekt haar kindje naar hem uit: Ik ken hem niet!ik zweer het.. o! ik zweer het op het leven van dit kleine wezengesproten uit mijn bloed! Ali lacht gelijk een duivel en het schrik kelijk staal valt gelijk het mes eener guil lotine. Het kindje valt op brandende kolen, ter wijl de moeder hartverscheurend gilt, woelende met hare twee bloedige armen. Van alle kanten snijdt door de lueht het gehuil der sopadjis, der zaptiees en der schurken van Ali: Joannes!waar is Joannes? Die naam van den beminden aanvoer der, die naam welke verlossing beteekent, is het zinnebeeld geworden van moord, slachting, verminking en brandstichting. En stelselmatig, onmeedoogend, woe dend, gaat het ter dood brengen voort. De kolonel, op zijne beurt, erkent den paoha. Hij gaat naar hem toe, strekt zijne armen omhoog, en roept: Niets! meesteraltijd niets! Die vervloekte kerel blijft onvindbaar! Geef geen moed verloren, Ali! En gij, dappere jongens, geeft geen gena de. Er mag geen muur rechtblijven! Het afschuwelijk bevel wordt maar al te goed uitgevoerd. Welhaast is het dorp slechts een rookende puinhoop, een slag veld. Marko denkt na. Wat zal hij doen? Die wilde bestraffing kan zijn bloeddorst niet voldoen. Een ellendig vlek!.... Vijfhon derd inwoners!.. Wat heeft dat te bedui den? Een druppel bloed instede van een rooden stroom waar hij zich in wentelen wil. Er moeten vijf en twintig dorpen ver woest. vijftig en meer! Alles moet te vuur en te zwaard vernield! tot den laat- sten Christen moet uitgeroeid, opdat in zijn bloed de laatste opstandskiem ver- nog f 100 bijvoegen. De heer van de Wi?l vraagt of het de bedoeling Is om zoowel van het eerste als tweede gedeelte af te komen. Is dit zoo, dan zou hij er al te gemak kelijk afkomen. Voorzitter. Zooals de heeren weten is de schatting van Burg. en Weth. f 7000. Van de Wiel. De oude heer Nagel kerke is toch alleen voor het 2e deel borg gebleven. Do heer Bergmans zegt zich een vorige maal te hebben vergist. Thans heeft hij gehoord en uit de informaties die hij zelf heeft genomen, is hem ge bleken, dat er wel nooit geen hoogere bedragen zullen uitkomen als thans wordt geboden, want als spr. alles dootziet zal niet alleen de zoon maar ook de oude heer Nageikerke failliet gaan als wfl niet op het voorstel van hen ingaan. De heer Nagelkerke is in Zeeland zet- boer en heeft nu wel een spaarcent maar van de geheele boerderij !s niets van hem, zoodat daar nieu op is te verhalen. De heer van Son zegt ook alles nog eens goed te hebben nagegaan. Nagel kerke is gedurende zes jaar huurder van het le deel voor f3500 per jaar. Daar zijn nu pas 2 jaar van om, zoodat hij nu nog vier jaar er aan vast zit, zou men na alles ontbinden en weer moeten gaan verpachten, dan zou de gemeente zeker een 10.000 gulden schade lijden. Bovendien krijgt de notaris jaarlijks f 1000 voor het houden van verpachtingen en dan moet hij instaan voor de gelden. Dat risico moet hij voor die duizend gulden dragen. Hij voor zich neemt daarom weer borgen, die hij kan aan spreken. Gaat men nu alles bij het eerste het beste gevalletje al op zij schuiven en de gemeente maar voOr de schade zetten, dan kan Burg. en Weth. zelf wel verpachten en dan behoeft er gcén duizend gulden jaarlijks daarvan weggegooid te worden. Volgens mij, zegt spr., is de notaris de man die maar moet zien wat hij doet, maar dat de gemeente geen schade mag lijden is zeker. De notaris moet maar zorgen dat hij twee gegoede borgen heeft en zeker voor zoo'n som. Ik waarschuw U, gaat spr. verder, wij als leden van den raad mogen wij de schade niet op de gemeentenaren af wentelen, die mogen wij dezen schadepost niet laten betalen, maar die moet alleen door den Notaris worden betaald en die moet z'n borgen maar weer aanspreken. Een Drunensche mensch kreeg bij een verpachting geen perceel omdat hij geen twee gegoede borgen had en aan een vreemden mensch zou het dan zoo maar worden gegeven. Bergmans. Aanvankelijk, toen ik zoo maar oppervlakkig de zaak bekeek, had k dezelfde gedachten als van Son. Na onderzoek echter ben ik tot een andere conclusie gekomen en ik meen dan ook thans te kunnen zeggen dat de zaak zoo isde notaris verhuurt het land en die staat in voor de pachtpenningen die het loopende jaar moeten worden bt- smacht worde. Op dit oogenblik treft woedend gehuil zijn oor. Gendarmen sleuren eenen man voort, gansch in lompen, die tiert, zich weert en den overste spreken wil. Ik ben de overstel zegt Marko. Weet gij waar Joannes is? Neen maar ik kan u inlichtingen ver schaffenin ruil voor mijn leven.ik wil niet sterven Spreek! ik schenk u lijfsgenade Welnu, ik kom van^ Kumanova.ik heb gewapende lieden langs de spoorlijn zien vluchten. Wat voor lieden? Er waren er van hiervooreerst de pope Athanasiusdan vele uit de naburige gehuchtennog andere die ik niet ken, met twee vrouwen en een kind! Mogelijk was de Joannes, dien gij zoekt onder hen Was een dier vrouwen geen slanke blonde, zeer mooi, met bruine oogen? Ja, meen ikik hoorde haren naam uitsprekenzij heet Nikea! Alle duivels zij zijn het. Welke rich ting sloegen zij in? Oostwaartszij ijlden naar de Bulgaarsche grens. Hebben gij grooten voorsprong? Ten minste vier uren. Zijn ze te voet? Ja allen te voet. Goed!wij zullen hen inhalen. En ik behoud lijfsgenade? Ja lijfsgenade, en bovendien een be looning. Maar ik houd u vast om u te beproeven! Ot vrees niet dat ik u zal verraden! 't Zijn allen schurken van exarohisten, en ik, ik ben patriarchistik dien God en mijne religie met hen aan te klagen. (Wordt vervolgd.) DEU\ HET ÏIIIIEV,

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1