Eerste Blad. Markode Bandiet |„N00RD-BRABAND" WAALWIJK. en te Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. BUITENLAND. "BINNENLAND. Ifieuws uit Heusden Vergeet Weenen niet FEÜILLETO 11 Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 8 ZATERDAG 29 JANUARI 1921 44© JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALW1JKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. De Opperste Raad. Het eerste onderwerp op de agenda der conferentie, n.l. de ontwapening van Uuitschland, is niet onmiddellijk afgedaan kunnen worden, omdat de Engelsche en de Fransche minister-president van meening verschilden. Lloyd George, die van oordeel is, dat Dultschland in militair opzicht reeds voldoende gekortwiekt is om nog eenig gevaar op te leveren, kon zich niet vereenigen met de zienswijze van Briand, die een volkomen uitvoering van de overeenkomst van Spa verlangde, uiterlijk tegen 1 Mei a.s. Zoo niet, dan zou een bezetting van bet Roergebied voor de deur staan. De Fransche premier moest erkennen, dat wat de uitlevering en de vernietiging van materieel aangaat, Duitscbland in hoofdzaak het verdrag had uitgevoerd, maar hij bleek ongerust over de politie organisaties en de »Qrgesch«- burger wachten, zoodat hij aan den genoemden termijn bleef vasthouden. Tenslotte werd besloten de kwestie over te laten aan de deskundigen voor leger, vloot en luchtvaart. Deze zijn het gisteravond eens geworden over hun conclusies, welke zijn neergelegd in een rapport, dat aan de conferentie Is overgelegd. In den begeleidenden brief wordt de noodzakelijkheid onderstreept, om zon der zwakheid van Duitschiand de uit voering van alle voorgeschreven maat regelen te eischen binnen een tijdsbestek, wisselende tusschen enkele weken en eenlge maanden, echter niet later dan Juni. De conferentie zelve heeft gistermor gen het vraagstuk van de steunverleening aan Oostenrijk aangesneden. Behalve leden der geallieerde regee ringen waren ook verscheidene van hun deskundigen aanwezig. In bespreking kwamen de voorbereidende werkzaam heden en het door de Fransche, Engel sche en Italiaansche experts uitgewerkte plan betreffende de maatregelen, welke onverwijld moeten worden genomen om verandering te brengen in den ernstigen toestand, waarin Oostenrijk zich bevindt. Besloten werd aan een kleine commissie, bestaande uit de heeren Loucheur (Frankrijk), sir Robert Horne (Engeland) en jionnini (Italië) op te dragen, de maatregelen te bestudeeren, welke ter stond door de mogendheden moeten worden genomen. Deze commissie zou gisteren om half vier vergaderen, opdat nog definitieve bestuiten door de con ferentie genomen kunnen worden, voordat zij uiteengaat. De voornaamste kwestie, schrijft de Temps en in de oogen der Britsche regeering nam zij zelfs den vorm aan van een contróle op de Oostenrijksche van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. VI. NIEUWE BLOEDBADEN. 43) Marko schokschoudert, doet den verra der op een paard binden en beveelt: In het zadel! en in vliegende vaart de baan op naar Kustendil! De voetgangers zullen volgen met versnelden pas. Marko straalt! Zijne bloeddorstigheid leed de nederlaag door het bewonderens waardig standhouden der martelaars. Doch welke weerwraak zal hij niet te dan ken hebben aan de hulp van dien dweep- zuchtigen sectaris! Een korte toelichting. Een gedeelte der Christenen van Macedonië gehoorzaamt aan den Griekschen patriarch. Een andei gedeelte, veruit het talrijkste, erkent het gezag van den-Bulgaarschen exark. Een voudige kwestie van personen, die geen invloed heeft op den grond zelf der ge loofsbelijdenis. Welnu, die lieden welke eenzelfden .godsdienst belijden, allen le den der Griksch-Schismatieke Kerk, ha ten elkander onverbiddelijk. Om het hevige van zulken afkeer te be grijpen, dient men op te klimmen tot de verre en bloedige tijdperken der gods dienstoorlogen. financiën, schijnt deze te zijn Hoe kan men de noodige fondsen vinden om Oostenrijk levensvatbaar te maken? De deskundigen zijn het eens dat een som van 80 millioen dollars voor het loopende jaar onmisbaar zou zijn, n.l. 30 millioen voor onmiddellijke aankoop van levens middelen, 30 millioen voor den aankoop van levensmiddelen in den winter en 20 millioen voor grondstoffen. Bij deze som zouden zich gedurende 4 jaren, nl. van jaar tot jaar dalende voorschotten voegen tot een totaal van 170 millioen dollar. Hoe kan men aan Oostenrijk een leening bezorgen van ongeveer 250 mil lioen dollars in 5 jaren tijd Kunnen banken zich er mede belasten Of wel behooren de geallieerde regeeringen die fondsen zelve te verschaffen Móet deze zaak worden toevertrouwd aan de com missie van schadevergoeding of wel aan een internationale credietcommissle, waarin niet alleen de geallieerde mogend heden, maar eveneens onzijdige mogend heden zijn vertegenwoordigd In den namiddag beeft de conferentie zich bezig gehouden met de Gtieksche kwestie. Besloten werd, dat op 2i Februari a.s. te Londen een speciale conferentie zal worden gehouden om tot regeling van de Oostersche kwestie te komen. Grieken en Turken, waarschijnlijk ook Kemalis- tische Tarken, zullen aan de conferentie deelnemen. Het Is het Fransche stand punt, dat in deze kwestie de overwinning heeft behaald, want het betreft hier waarschijnlijk een herziening van het Verdrag van Sèvres. Overeenkomstig de beslissingen, die genomen zijn op de conferentie te Londen in December, hebben de afge vaardigden eenstemmig besloten, dat de geallieerde gezanten met de Grieksche regeering alleen betrekkingen zouden blijven onderhouden. De fiaancleele hulp blijft opgeschort. Vandaag zou de conferentie een aan vang maken met de besprekingen over het voornaamste punt der conferentie de schadeloosstelling, Volgens telegrammen uit Parijs, houdt de overeenkomst, die door veld maarschalk Sir Heniy Wilson en maar schalk Fock en hun respectieve staven van deskundigen, is gesloten betreffende de ontwapening van Duitschiand, de bepaling in, dat Daitschland twee derde moet volbrengen van alles, wat er van geëischt wordt tegen 15 Maart en de rest tegen 1 Juni. Het rapport, dat deze overeenkomst behelst, is ingesteld vóór de conferentie der geallieerden. Naar de >New-York Herald* uit Washington verneemt, heeft Harding verklaard, dat hij, indien de meerderheid der Amerikaansche Katholieken de be noeming van een gezant bij het Vaticaan zou eischen, tegen de benoeming van een vertegenwoordiger der Ver'eenlgde Staten bij het Vaticaan geen bezwaar zou inbrengen. Het >Berl. Tageblatt* geeft na informaties ter bevoegder plaatse, een uitvoerige opsomming van de bedragen, die Duitschiand moet betalen voor het En die onderlinge afkeer leidt vooral in troebele dagen,'tot ijselijke wraaknemin gen. De troepen van Marko zijn de keurben den van het legerkorps: sterke, onver saagde ruiters, hunnen aanvoerder tot den dood getrouw. Zij bereiden onvermoei bare en goed afgerichte Kurdische paar den. Zijn voetvolk is gekozen onder de Albaneesehe bergbewoners, kerels tegen ales verhard en in staat dè ruiterij te vol gen. Marko doet den verarder op een paard zetten en vraagt (hem: Hoe heet gij? Simon, Excellentie! antwoordt de el lendeling, bevende gelijk een blad. Gij zijt een afschuwelijke deugniet en ik veracht u uit den grond van mijn hart. Doch kerels van uw soort kunnen nuttig zijn in oorlogstijd. Vrees niets! gij zult beloond worden de bey van Kossovo heeft maar één woord. Het escadron zet zich in beweging en rent voort in vollen draf, gevolgd door het voetvolk dat in gymnastischen pas loopt. De afstand tusschen Lopat en Gavesevo, aan de Bulgaarsohe grens bedraagt onge veer vijf en zestig kilometer. Aan de vluchtelingen denkende peinst Marko: Lieden die zes en dertig uren vech ten, kunnen nooit dien tocht ten einde brengen in bergland, te minder daar zij vrouwen tot hun last hebben. Zij moeten onderweg stilhouden, uitrus ten, al ware 't maar een oogenblik uitbla zen! De troep bereikt het dorp Makrés. De verschrikte inwoners barricadeeren zich in hun woningen. Hebt gij gewapende boeren zien intergeallieerde bezettingsleger in het Rijnland. De iatergeallieerde mogendheden geven maandelijks gemiddeld l1/] milliard In papieren Marken uit voor dat leger, een som, die Duitschiand moet terug betalen. Daarbij komen 500 millioen papleren Marken per maand, voor on kosten, die onmiddellijk uit de Dultsche schatkist bestreden worden. Totaal dus per jaar meer dan 24 milliard Mark. Als oorzaak van dit fantastische be drag noemt graaf Montgelas de boven matige sterkte der bezettingstroepen en de geweldig hooge salarissen. In Rijn land staan totaal 136.000 man entente troepen, terwijl In 1914 daar niet meer dan 65.000 Duitsche soldaten waren. DeFransche troepen, in Eizas-Lotharingen medegerekend, bewaken ongeveer met 200.000 man 'n 460 K.M. lange grens. De Duitsche rijksweer 90.000 man, de noncombattanten inbegrepen moet 2000 kilometer grens bewaken tegen Polen en de bolscbewiki. Voor de vreemde bezettingstroepen betaalt Duitschiand, in Duitsch geld berekend, 50 procent meer dan in 1914 voor het geheele leger. Met bijna algemeene stemmen (55 tegen 6) is gisteren in de algemeene vergadering der R. K. Sigarenfabrikanten gehouden te Eindhoven, besloten tot ontbinding der Vereenlging. Door deze ontbinding is het thans geldende veelbesproken collectief contract in de sigarenbranche van de baan. De vergadering ging echter niet tot de ont binding over, dan met uitdrukkelijke bedoeling dat er onmiddellijk plaatselijke of gewestelijke vereenlgingen worden opgericht op Katholieken grondslag, welke plaatselijke of gewestelijke ver- eenigingen zullen overeenkomen met de voormalige kringen van de landelijke thans ontbonden vereeniging. Er zal door deze plaatselijke of ge westelijke vereenigiogen een voorloopige loonregeling worden ontworpen, welke allerminst bedoelt te zijn een eenzijdige (al. alleen van de zijde der patroons). Onmiddellijk zuilen onderhandelingen over die loonregeling worden begonnen met de werknemers-organisaties. Het ligt in de bedoeling later van deze zelfstandige of gewestelijke vereenl gingen een R. K. Verbond van plaatse lijke vereenlgingen van sigarenfabrikanten te vormen. Het wetsontwerp tot het heffen van een belasting op de waardever meerdering van onroerende goederen ten behoeve van de gemeenten is bij den Raad van State aanhangig. De Belgische bladen publiceeren een telegram uit Parijs, waarin gezegd wordt, dat de »Petlt Parisien* een tele gram publiceert, meldende, dat te Ham burg een Duitsch-Nederlandsche econo mische vereenlging is gesticht, teneinde de Dultsch-Nederlandsche betrekkingen te bevorderen. Op de inhuldigisgszitting, waarop van Ncderlandsche zijde tegen woordig waren de heeren Ligtink en Dresselhuys en van Duitsche zijde de directeur van de Hamburg-Amerikalijn, de heeren Melchior en Cano, werd be sloten, den Dultschen uitvoer voortaan niet meer langs Antwerpen, maar iangs Amsterdam en Rotterdam te doen plaats hebben. De Brusselsche >Standaard< teekent bierbij aan>Dlt telegram aan een Parijsch blad draagt geen officieel karakter, maarhet behoeft geen ver wondering te verwekken, dat een der gelijke beslissing zou zijn getroffen. Dus wordt- eens te meer in hef licht gesteld het gevaar, dat ons dreigt. Wat zullen de schrijvers van >heraus* zeggen De Minister van Arbeid heeft op 25 dezer in een bijeenkomst met de besturen der vijf vakoentralen met deze o.m. be sproken de maatregelen, die de regeering heeft genomen ten opzichte van de werke- loozenkassen in verband met de crisis. Aan kassen, die reeds in deze maand extra steun genoten, zal deze ook verder gegeven worden, mits o.a. de uitkeeringen voor ongehuwden worden gebracht vanaf 29 Januari a.s. op 80 en 60 pet. van de reglementaire bedragen al naar gelang zij niet of wel bij hunne ouders inwonen en voorts geen uitkeering bepaalde maxima te boven gaat. Voor gehuwden bedraagt de maximum uitkeering in gemeenten behoorende tot klasse I f 3.-, in klasse II f 2.70 en in klasse III f 2.40. Aan kassen, die verder uitgeput moch ten geraken, zal bijzondere steun alleen worden verstrekt, voor zoover zij uiterlijk vanaf 1 Maart a.s. bovenbedoelde regeling hebben toegepast. De bijzondere steun zal worden gege- Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.113.7o7.— voorbij trekken? Zij hadden twee vrouwen en een kind bij zioh? Ik weet niet!.. Ik heb nietsjjezien!. neenneenniemand.... antwoor den bange stemmen. 't Is wel!ik ken dat liedje! zegt Marko. Komaan makkers, steekt al die krot ten in brand. Ik geef u vijf minuten tijds, 't dient tevens om te rusten. In een oogwenk is het dorp door het voetvolk stormenderhand ingenomen en branden al de woningen. De ongelukkige boeren, half verstikt, gevaar loopende le vend gebraden te worden, komen naar buiten geijld, smeekende: Genade!ExcellentieMede lijdenheer! Zij hoopen te zamen tot een dichte groep, op de markt, voor de kerk die al reeds brandt. Vuur! brult Marko. Een ijselijke losbranding doet de markt daveren en wel honderd ongelukkigen val len ten gronde. Vuur!vuur naar believen! brult opnieuw de onmeedoogende pacha. Het eene salvo volgt op het andere. De lijken hoopen zioh op tot een afschuwelij ken stapel. - Voorwaarts! De ruiters zijn reeds vertrokken. Het voetvolk was gaarne nog wat gebleven. Er waren nog huizen te plunderen, nog mensclien af te maken. Voorwaarts!voorwaarts!'t is nog niet gedaan, en gij zult nog andere dingen beleven! Ja,'t is waar. Tien kilometer verder ligt Strachim, dat 600 inwoners telt. Simon, de vurige patriarch begint tam te worden. Hij zegt tot Marko, die hem met zijne oogen ondervraagt: Dezen zullen evenmin spreken., 't Zijn honden van exarohisten! 't Is wal! buldert de paohaDoet, in 't voorbijgaan, den rooden haan kraai en!Toe makkers, steekt in br and de gansche "boelhet telt voor rhst en etenstijd. De soldaten lachen, vloeken, wissi'hen hun zweet a!f, en, verrukt door 't vooriiit- zioht eener nieuwe verwoesting, vragen zij: Mogen wij dooden, Excellentie? Al wie u onder de handen valt!...-. Doch 't moet wlug gaan! Opnieuw worden de vlammen ontketend, opnieuw klinkt te midden van het pelo tonsvuur het akelig noodgegil der lieden dieo m worden gebracht. 't Duurt enkele minuten, en de bandie ten zijn voorbij, op weg naar nieuwe ver delgingen. Zij hebben reeds meer dan veertig kilo meter afgelegd en toch is aan hen geen vermoeienis te bespeuren. De weg, een ware halsbrekerij, klimt, klimt zonder op houden, tusschen hooge rotsen die het bed der Kriva insluiten, een bergstroom die met veel gedruisch zijn schuimend water naar beneden rolt. In een alleenstaande hoeve, vóór Mus- divitje wint Marko bepaalde inlichtingen in. De vluchtelingen hebben geen twee uren voorsprong. Het meerendeel schijnt uitgeput. Zij hebben gegeten en gedron ken. De vrouwen, niet meer kunnende gaan, worden voortgetrokken in een kar retje. Nooit bereiken zij Egri-Palanka? zoo roept Marko uit met woeste blijdschap. Zijn troep rukt Musdivitje binnen. Om de manschappen te doen rusten en de paarden te laten uitblazen, beveelt Marko het dorp in brand te steken en de bevol- ven voor de 'helft h fonds perdu, voor de helft als renteloos voorschot, dit laatste om te doen uitkomen dat een rechtsplicht vand en Staat om uitbetaling der uitkee ringen met rijksgeld te verzekeren, niet bestaat. Het voorrecht van de Ncderland sche Staatsburgerschap kost hoe langer hoe meer geld en het gaat met groote sprongen vooruit, schrijft De Tijd. In 1919 werd met de gewone middelen geïnd 329 millioen, maar de minister van financiën durfde voor 1920 niet op zooveel rekenen en schatte de opbrengst op 310 millioen. Hij bleef aan den lagen kant en dat was voorzichtig. Maar ziet de belasting betalers ver keerde in veel betere conditie dan de Minister had gedacht. Zij leverden geen 310 en 329 millioen, maar brachten het tot 439'/i millioen en omdat dat nog niet genoeg was kwamen zij nog mei 215'/s millioen aandragen sin verband met de buitengewone omstandigheden en voegde er ten slotte nog 57 millioen bij voor de aflossing der leening van 1914. Met elkaar brachten zif het dus tot 712 millioen. een cijfer, waarvan geen Minister van Financiën vóór mr. de Vries ooit heeft kunnen droomen en hij zelf eigenlijk ook niet. Zollen we nu vraagt het blad geld overhouden of zuilen de belastingen kunnen verlaagd worden Geen denken aan I Er zijn, schoon a! die mlilioen worden ontvangen, in 1920 al heel wat meer uitgegeven en behalve de vaste is ook de vlottende schuld weer enorm gestegen. En de Gemeente hebben niet minder aan de belastingschroef gedraald en ge perst wat zij persen konden. En geleend ook, soms. tot de deur van den geld- lommerd voor haar neus werd dichtge slagen. Och, we verheugen ons over ons Nedetlandsche Staatsburgerschap van ganscher harte en zeggen nog steeds den dichter na>Bedankt uw God en weest verblijd, omdat gij Nederlander zijt. Maar de vreugde kost toch wel veel geld. Heusden, 27 Jan. 1921. Met den melkprijs gaat het is vlug tempo omlaag. Daar we half Januari nog 22 moesten betalen en een paar dagen later nog 20 cent per Liter, ver laagden de verkoopers sedert den prijs nogmaals twee keeren, zoodat ze thans 16 cent kost, 't Schijnt dus voor dieo prijs goed te kunnen. De R. K. Tooneeivereeniging *Kunst en Vermaak*, die j.I. Zondag zoo'n succes had, is op de goede ge dachte gekomen, de Eerw. Zusters en de aan haar toevertrouwden in het St. Antonlusgasthuis ook een3 te doen genieten, waartoe zij Woensdag een uitvoering gaf in de R. K. Meisjes school. king over de kling te jagen. Doch vooraf hebben de bandieten beslag gelegd op al den mondvoorraad welken zij vinden. Zij slokken wat spijzen naar binnen, terwijl de paarden een rantsoen haver krijgen in wijn geweekt, en dan weer op weg. De uren senllen voorbij. De avond zal weldra invallen. Daar is Egri-Palanka. De grens is nog maar twee uren verwijderd. Reeds vijf en vijftig kilometer zijn, afge legd, met fantastische snelheid, gezien het moeilijke van den weg. Daar wonen geloofsgenooten van den patriarch Simon. Deze kent hen. Met een woeste blijdschap verklappen zij dat de vluchtelingen, niet lang geleden, door het dorp .getrokken zijn. VoH>r een half uur hebben wij ze ge zienzo konden bijna niet meer voort! Victorie! buldert Marko. Ha! ditmaal ontsnappen zij niet! Hij stuurt ruiters als verkenners voor op, hun toeroepende: Vijfhonderd piaster aan den eerste die de verwensohte boeren in 't oog krijgt. Vliegt over de baan, al bleven uw dieren onder u dood! ,Zij nemen de teugels op, prikkelen met hun sporen de lenden der paarden welke dampen van 't zweet en snellen vlug voort. Het gros van 't legertje volgt in allerhaast op een sehrikkelijken halsbrekenden weg, die zeker achthonderd meter hoog ligt De bergstroom loopt thans naast den weg, die een geweldige draai maakt onge veer vijf kilometer van de grens. De paar den draven. Het voetvolk loopt op storm pas. Dieren en menschen zijn als van den duivel bezeten. Marko is verwonderd zijn verkenners niet te zien terugkeeren. (Wordt vervolgd.) I DE ECHO VAN HET ZUIDEN, 3

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1