Eerste Blad. bWénï^d. 1 „NOO RD-B R AB AND" I WAALWIJK. binnenland' Dit nummer bestaat nit TWEE bladen. Vergeet Weenen niet Öenae,enteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. NUMMER 10 ZATERDAG 5 FEBRUARI 1921 44e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 8 maanden I 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telet. J8t WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHE COURANT, UitgaveWaalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent per regel. Telegr.-Adres ECHO. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 3 Febr. 1921 des voormiddags half elf. VoorzitterEdelachtbare Heer van Halten. Te kwart voor elf opent de Voorzitter de vergadering. Afwezig de keer van Halder. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van de P. N. E. M. dat bet electiisch net in de eerste helft van Maart in bedrijf zal kunnen worden gesteld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Aangaan eener geldleenlng voor de bewerking van woeste gronden voor werkverschaffing. De heer van Halder komt ter ver gadering. Voorzitter. Wij hebben ons bij den gemeente-ontvanger op de hoogte ge steld en ons ts gebleken dat gedurende de laatste 3 weken reeds f 600 voor die werkverschaffing is uitbetaald, Met het oog hierop dat er reeds zooveel werk- loozen zijn en er in de toekomst nog wel meer zullen komen, meenen B. en W. goed te doen den raad voor te stellen hen te machtigen een geldleening hiervoor aan te gaan van ten hoogste f 5000.— tegen 7 pCt. en in 30 jaar af te lossen. Wanneer wij dien grond met mast doen beplanten, moeten wij er op rekenen dat wij de eerste 30 jaar er niets dan onkosten en het geheel geen profijt van kunnen fcS&iben. Van Son. Waar moet die mast ge- plaat worden Voorzitter. In de Pestert en de Maaien. Bergmans. Ik meende dat we met het brandvrij maken van de bosschen nogal lang werk zouden hebben. Voorzitter. We hebben met ons voot- stel iets anders voor. Voor het brand vrij maken is het de tijd In de zomer maanden wanneer er brandgevaar is. Bergmans. Ik zelde dit maar, omdat het naar U zegt wel 30 jaren duren kan eer men van osastbeplanting iets halen kan. Voorzitter. Het ligt ook in de bedoe ling die bosschen brandvrij te maken dat blijft de hoofdzaak, maar er zijn nu zooveel werkloozen, meer dan men voor dat werk noodig heeft. Er zijn verder ook reeds verschillende plaatsen brand vrij gemaakt. Deze geldleenlng is slechts een maxi mum. Er wordt echter niet meer mee betaald dan noodig is. Bergmans. De bedoeling Is dus om niet meer te ontginnen dan noodig is voor werkverschaffing, dan kan Ik er mij goed mee vereenigen. Van Son. Wat zijn het zooai voor werklieden die hier werk krijgen f Voorzitter. Er zijn boerenarbeiders, fabrieksarbeiders, zelfs sigarenmakers te werk gesteld. Van Son. Ik denk dat het voor de boerenarbeiders niet zoo noodzakelijk zal zijn. Wanneer iemand een boeren arbeider noodig heeft moet hij er alies voor afloopen en kan men er haast geen krijgen. Mij dunkt dat er voor dezen overvloed van werk is. Het is on billijk dat de gemeente voor zulken ook nog moet ultkeeren. Voorzitter. Ik geef toe dat het voor B. en W. uitkijken is, maar U kunt er van verzekerd zijn dat we dit zullen doen en niet meer aan bet werk zetten dan noodig is. Hierna wordt het, voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. Voorzitter. Thans is aan de orde het reeds zoo wijd en breed besproken adres van den heer Nagelkerke. In de vorige vergadering vooral is hierover breedvoerig gesproken. Zijn er nog die hierover nog eens het woord verlangen Er is geen nieuw licht meer in deze zaak gekomen. Alleen zijn B. en W het terrein eens wezen opnemen om zich te overtuigen hoe het er uitziet Dat het geheel In uitstekende staat had de heer Nagelkerke. er wel af kun nen laten. Een gedeelte ligt er hee goed bij een ander gedeelte is beploegd De voorste perceelen zijn best maar anders kunnen wij er ook niet veel van zeggen. Van den notaris is een schrijven ingekomen waarin hij mededeelt dat de oude heer Nagelkerke hem gezegd heeft is het voorstel van de gemeente niet te kunnen aanvaarden en niet meer te kun nen doen dan hij reeds heeft voorge steld. Verder, dat door Notaris Jansen de boerderij, enz. van den heer Nagel kerke publiek wordt verkocht. Het gaat dus over de vraag, wat denkt de raad ermee te doen. Van Halder. Er is gezegd dat de gemeente alleen van de klaver die er groeit, zooveel geld maken kan, maar dat zie ik niet in. Op een perceel staat tamelijk wat klaver, maar op sommige meen ik dat er te veel klaver groeit. Elshout. Ik zou de zaak spoedig aan den kant zien te krijgen. Als het niet afgewerkt wordt, loopen we kans dat de oude heer Nagelkerke zijn aanbod intrekt van f 1000.en dan zit de ge meente voor een nog grooter strop. Als Ve er proceszaken van moeten gaan maken, daar zie ik voor de gemeente ook niet veel' heil in. Voorzitter. Dat kunnen we juist niet zoo zeker beoordeelen. Bergmans, Ik had me voorgenomen om over deze zaak slechts zoo weinig mogelijk meer te spreken. Het bevreemdt mij echter dat ik door de raad zoo weinig belang hoor stellen In den iahoud van het contract waarover het hier gaat. Van Son. Ik zou zeggen deze zaak Is genoeg besproken in de vorige verga dering. Ik blijf er bij dat de gemeente hier niet voor die schade gesteld kan worden. We moeten wel begrijpen op welk terrein wij thans komen. Zou de raad het verzoek van Nagelkerke toe staan, dan hoop Ik dat dan iedereen bij de gemeente kan aankomen als hij zijn and kwijt wil zijn. Een inwoner mag toch zeker wel zooveel voorrecht hebben als een vreemde. De raad is dan verder ook verplicht om zelf voortaan het land te verpachten, want waarvoor is dan den notaris, wanneer hij bij gevallen als deze toch niet aansprakelijk Is en de ge meente toch alle schade moet dragen. Maar ik blijf er bij de gemeente moet haar geld hebben en heeft alleen met den Notaris te maken. Die krijgt zijn salaris en heeft verder maar voor goede sorgen te zorgen, waar hij eventueel op verhalen kan. Ik stel dus als voor waarde, om als het verzoek van Nagel- cerke wordt Ingewilligd, dat dan alle pachters dezelfde rechten zullen krijgen. Bergmans. Ofschoon ik me voorge nomen had er niet veel meer van te zeggen moet ik dit toch even opmer- cen Van Son komt hier thans op voor de burgerij, ofschoon hij de vorige maal gezegd heeft- dat de tijd nog niet gekomen was. Ik hoor iedereen zeggen, dat ze niet weten hoe de pachtpenningen aetaald te krijgen, ze kunnen er 's nachts niet van slapen en dit is ook best te gelooven. Ik ben blij dat van Son mijn meening thans meer nabij komt. Van Son. Dat was ook steeds mijn bedoeling, dat geen inwoner voor een vreemde mocht achtergesteld worden. v. ,d. Wiel. Naar Ik vernam zou de gemeente het recht hebben om bij niet betaling der huur het land zelf te ver pachten en het tekort op den heer Nagelkerke te verhalen. Van Son. Neen, dat tekort moet dan de gemeente op den Notaris verhalen. Wij moeten niks van den Notaris over nemen, Al wat hier gesproken Is, is al ie veel gepraat, 't Is een zaak voor den notaris. Die moet zorgen voor de pachtpennln- gen. v. d. Wiel. Volgens den heer Berg mans kan aan de hand van het contract het tekort alleen op den heer Nagel kerke verhaald worden. Van Son. Maar laat dan toch het contract eens halen dan kunnen we het allemaal eens zien. We zitten allemaal te praten en hebben nog niks gezien. (Terwijl de secretaris op de secretarie het bedoelde contract is gaan zoeken, wordt de discussie even voortgezet) Van Sou. Wanneer het hier ging over eene tegemoetkoming zou ik er ook niet alleen tegen zijn, maar als het be treft om Mies op de gemeente te schui ven. dan zal ik er steeds tegen zijn. Zoo'n strop heeft de gemeente nog nooit gehad. We zitten hier toch om de be langen van onze gemeente te behartigen, daarvoor hebben we toch onzen een afgelegd. Er moet toch al genoeg op gebracht worden. Bergmans. U behoeft niet zoo telkens op dien eed te wijzen, alsof Iemand die niet Uwe meening was toegedaan, niet voor het belang van de gemeente zou opkomen. Ik voor mij gevoel het gewicht van dien eed zeer goed, doch ben voor mij overtuigd de gemeentebelangen te dienen door hetgeen ik voorstel. Van Son. Volgens mijn meeniog is de raad deze zaak ver vooruit geloopen. Ik heb hooren zeggen dat Nagelkerke vaak geprobeerd heeft om boeren te krjjgen om bij hem te werken, dat weet ik zeker, Hoe kan bij dit dan doen als hij het land ongebruikt wou laten liggen. Wat kunnen wij er bij verliezen, hoog stens die f 1000 en wat is dat nu voor een strop als we hem vergelijken met de schrfÜe die we eraaders aan hebben. Voorzitter. Ik moet van den notaris zeggen, dat bij steeds heel welwillend Is. Van Son. Dat moet ik ook van hem zeggen. Het contract is intusschen ter tafel gekomen en wördr door den secretaris voorgelezen. Bij dit contract in 1900 tusschen de gemeente en den Notaris aangegaan, draagt de gemeente de ver pachting van hare landerijen, enz. onder nader omschreven condities aan den notaris op, die "daartegenover voor het ontvangen der pachtpenningen aanspra kelijk is. In een eenigen tijd later door den notaris geschreven briefje verklaart deze nogmaals, dat hij zich, wegens te rugtrekking van notaris Tax, ook alleen aansprakelijk stelt voor de pachtpen ningen. „Bergmans. DM contract bedoelde ik niet, wat ik gezien heb is dan zeker bet huurcontract, r« aar daar stond de be paling In, dat als de pachtpenningen niet op tijd werden voldaan, de raad bij machte zou zijn de pacht op te zeggen. Wanneer dus de notaris voor de pacht penningen aansprakelijk was, dan be hoefde er deze bepaling toch niet in te staan, daar de nofarls dan zelf wel voor het land zou zorgen. Van Son. Ik wist wel dat het conjract zoo was. ,^Ik herinner mi nog wel dat Notaris Canters later dat briefje nog geschreven heeft, maar precies wistik alles ook niet meer. Dus bet staat er toch duide lijk wat ik altijd gezegd heb, dat de Notaris aansprakelijk is voor de^pacht- penningen. Voorzitter. Ik heb ook altijd gemeend, dat we ons aan dit contract moesten houden. Bergmans. Dat huurcontract is',dus in strijd met dit contract. Ik kan me niet voorstellen, dat de Notaris dit zoo maar er In zet als de raad het niet goed vindt? Voorts hebben we de vorige maal ook over de billijkheid gesproken. Van Son. Z ker dat is een heel andere zaak. Mifo ik wist wel dat het met het contract toch op die manier in eikaar zat. Al wat wij dus over deze zaak gedebatteerd hebben is te veel geweest. Bergmans, U zegt daar dat al wat gesproken Is, te veel Is geweest, maar we hebben toch ook over de billijkheid gesproken en vindt dat bij U dan heelemaal geen ingang. Voorzitter. Vinden de heeren het goed dat Ik het thans in omvraag breng om het huurcontract te ontbinden of niet, of moeten er nog enkele voor waarden bij bepaald worden Bergmans. Ja, n.l. deze, dat als er ook van andere menschen een derge lijk verzoek komt het dan ook In be handeling te nemen. zoo erg is het nog niet. Het vee is nooit zoo duur geweest, en de zuivel producten brengen ook- veel geld op. Ik zeg niet dat de toekomst zoo helder is, maar thans is de nood nog niet aan gebroken. Bergmans. U antwoordt niet op het gezegde van den heer v. d. Wiel. Wat U zegt geldt alleen voor de rijke boeren, maar de menschen die aan dat land werken, verdienen niet aan het land of aan het vee. Voor hen Is de tijd zeer donker, dat moest U als landbouwer zeker,kunnen zien. Na nog eenige discussie wordt eindelijk het voorstel in omvraag gebracht om de huur te ontbinden, op voorwaarde dat f 1000 f 100 werd vergoed, hetwelk werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden v. Son, v. Spijk en Muskens. Van Son. De menschen treffen het hoor De beslissing over de vraag of het land nu wederom direct zal worden ver pacht werdnog eenigen tijd aangehouden. De Voorzitter deelt nog mede dat een man uit Haarsteeg die van de ge meente indertijd hout gekocht had hem gevraagd heeft om schadevergoeding, daar al het hout gestolen was toen hij het wilde komen halen, i Aangezien in meer dergelijke gevallen reeds afwijzend was beschikt en men van meen'ng was dat het inwilligen van deze verzoeken, den houtdiefstal nog in de hand zou werken, werd besloten er niet op in te gaan. De Voorzitter doet Jaierna mededeellng dat hem door den heer Kuipers, kantoor bediende der tram, is voorgesteld om tegen eenige vergoeding naast zijn kan toor een lantaarn op te hangen. Ofschoon de raad dit ook wel ge- wenscht achtte werd toch besloten, met het oog op de spoedig in gebruik stelling van het electrisch net, van dit aanbod geen gebruik te maken. Bij de rondvraag zegt de heer Berg mans een onderhoud te hebben gehad met den inspecteur, daar er indertijd bij de behandeling van de subsldieverleèning voor de Vakschool stemmen waren op gegaan. als zou het Rijk de subsidieering van de gemeente overnemen. De inspec teur deelde hem mede dat er juist een wet zou komen, waarbij de gemeenten verplicht zouden worden te subsidieeren. Hij vraagt of nu de gemeente dus weer de subsidie wil toestaan. De Voorzitter bevestigt dit, doch ver zoekt eerst nog de kwestie van het pand recht voor het gemeentecredlet te regelen. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. huizen en 1 ingestort 83 beschadigd 1711 hulzen minder beschadigd 257 De Temps, die de weigering van Duitschland om de voorwaarden der conferentie van Parijs te aanvaarden, voorziel, dringt er op aan, dat de geal- Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.- 3.113.7o7.- Voorzlttcr. Het gaat hier thans alleen over Nagelkerke. v. Haider. Ik vind dat er voor ons nog niet veel licht Is opgegaan In deze zaak. Van Son. Ik vind van wel. Door het inzien van het contract Is er wel een heel helder licht opgegaan v. Halder. Daar ben Ik niet mee eens. Ik geloof dat het nog nooit voorge vallen Is dat een pachter het land on gebruikt laat liggen. We komen dus voor de beslissing of toegeven of waar schijnlijk in een proces te worden ge wikkeld. Bergmans. Ik onderstreep het ge zegde van den heer v. Halder. Van Son. Ik zie er den Notaris niet voor aan dat hij dit doen zou bij contract anders was bepaald. Hij zal wel voor goede borgen gezorgd hebben en hij is zelf toch ook een kapitaal krachtig man. v. d. Wiel. De tijden zijn zeer terug- geloopen. Personen die vroeger goed waren zijn het thans misschien niet meer. Van Son. Het kan zijn dat de boeren den toestand wel donker inzien, maar lieerden niet zullen wachten tot de protestbeweging in Duitschldnd zich ontwikkelt, hetgeen noodlottige gevolgen zou kunnen hebben voor Frankrijk en voor den wereldvrede, maar dat zij on middellijk dwangmaatregelen nemen. Het blad stelt als zoodanig voor, dat de geallieerden de douane in het be zette gebied in bezit nemen, dat zij een douane-cordon instellen, waardoor dit gebied van het overige Duitschland wordt gescheiden en dat zij in gemeen schappelijk overleg in het bezette gebied een belastingorganisatie instellen. In Duitschland is een beweging gaande, om zich aaneengesloten tegen de eischen der entente te verzetten. Van alle kanten en uit alle kringen komen protesten tegen de Parijschë besluiten binnen. Het aantal Nederlandsche deelne mers aan de tweede Brusselsche laar- beurs bedraagt op heden 80 verschil lende firma's, tegen 23 in 1920. In de »Köln. Ztg.» wordt melding gemaakt, dat er dikwijls minderwaardig leder in Duitschland wordt Ingevoerd. Uit analyses is gebleken, een schade- percentage van 5—-15 voor de koopers. Reeds gelastte de >Aussenhandelstelle> analyse van alle geïmporteerd leder dat verdacht wordt. Thans wordt gevraagd om maatregelen ten einde alle minder waardige leder te weren. Volgens het Zwitsersche weekblad >Courier> neemt de depressie in Zwit serland steeds grooter omvang aan. Het aantal werkloozen Is van 21.892 op den 10 Januari tot 28.178 op den 20 Januari gestegen. In de textielindustrie zijn 3467 en in de horloge-Industrie 1009 arbeiders werkloos. In de Seldenweberel Affoitern, wordt thans slechts 3 dagen per week gewerkt, terwijl de cellulose- en papierfabriek te Baistal en de papier fabriek Oser Co. te Bazel het bedrijf tijdelijk hebben stopgezet. Dinsdag 1 Februari was het 60 jaar geleden, dat de doorbraak te Leeu wen (Maas en Waal) plaats had, waarbij 37 personen omkwamen. Een groot deel van de Bommelerwaard was reeds in bet begin van Januari 1861, door doorbraken van Zuillchem, Brakel en Nleuwaal onder water gezet. Wamel en Dreumel stonden geheel onder water. Behalve de 37 personen zijn omge komen 67 paarden en veulens, 337 runderen, 235 varkens en 469 schapen en geiten. Verdwenen waren 284 korenmolens, vernield of hulzen, zwaar en 1 schuur, huizen. De verwoesting was vreeselijk. Johanna v. Beek dreef 3 dagen en nachten op een ijsschol rond op den vloed, met geen ander voedsel dan enkele appels, die mede ronddreven. De weldadigheid van de landgenootea bleek toen op zeer ruime wijze en ook In het buitenland bleef men hierin niet ten achter. Wijlen Koning Willem III vooral lenigde den nood op vaderlijke vorstelijke wijze en bezocht persoon lijk de geteisterde streek, hetgeen meer malen zelfs met levensgevaar gepaard De geheele opbrengt ten voordeele van de noodlijdenden was, zooals die 19 Februari 1861, 's Konlngs verjaardag, is vastgesteld, f 1.523 831.97. Van de groote steden kwam o.a. in Amsterdam f 88 654 28, 's Gravenhage f 71.000, Rot terdam f 38.000, Utrecht f 28.000, Haar lem f 16.802, Lelden f 11.624, Schiedam f 5838, Dordrecht f9414, Gouda f2212. Ook kwamen aanzienlijke giften uit het buitenland, waaraan bovenaan stond België met f 75.423.96. N. Ct. In Nijmegen betaalde iemand iu het belastingjaar 1919—1920 van een belastbaar inkomen van f 2000 een doot- snee-salaris, f76.50 aan plaatselijke In komstenbelasting. Dit cijfer is in een jaar tijd of dienst 19201921 gestegen tot zegge honderd twee en vijftig gulden, tien cents. Rekent men nu nog hierbij de andere belastingen, dan komen we tot de slotsom, dat Iemand met een belastbaar inkomentje van f 2000 plm. f 300 aan belasting betaalt. Ds /Nieuwe Tilb. Courant sehrijft In Steenbergen is een bond van wanbe talers van gemeentebelastingen opgericht met 200 lede». Dit bericht teekent den tijd. Het is natuurlijk een snood plan van ge meentenaren om han befasting niet te be talen, maar dat 200 menschen zich meenigen op zulke snooie voornemens, bewjjst toch wel, dat er iets niet in den haak is. ])e burgemeester van Arnhem sprak in zjjn nieuwjaarsrede 07er de gemeentebelas tingen, die de middelmatige beurzen uit mergelen en ds rijken de gemeente uitjagen en mr. Samuel van Houten spreekt in zijn laatsten Staatkundigen Brief over het tot een ruïne msken der gemeente-finsnciën. Zoo klinkt de klacht algemeen en overal. Eigenaardig is, hiertegenover, dat zoo weinig op den voorgrond wordt gesteld, dat er een besliste grens is aan de rechtvaardig heid der belastingen. In ieder katholiek boek over natuurrecht kan men daarover lezen en de tractateu over de rechtvaardigheid spreken op dit punt duideljjk genoeg. De burgers hebben alleen den plicht op te brengen, wat in goed be heer der gemeente noodzakelijk is. Als men dien maatstaf aanlegt kunnen veel belastingen niet door den beugel. 1 I)P, M» VAK IET 7A IDKV

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1