HE Ml Ml «ET «II Markode Bandiet □rëraroii stukken. Tweede öiad BINNENLAND. KERKNIEUWS Gemengd Nieuws FEUILLETON @1 No. 10, Zaterdag 5 Febr. 44e Jaarg. Vereeniging vao Gemeanten. Ia „Mtssbode" is geschreven over de vereeniging v*n gemeenten in ome provincie. N»»r «snleidiug daarvan leien we in 't nummer fan 1 Februari 't volgende inge zonden stuk in genoemd blad Samenvoeging van Gemeenten. Eindhoven, 28 Januari 1921. Geachte Redactie. Met belangstelling wordt de literatuur Van samenvoeging van gemeenten in dez« streek in de ,Ma»sbode" gevolgd, daw zjj hier door G»d. Staten van Noord-Brabant aan de orde van den dag wordt gesteld. Het ardkel van X. in uw ochtendblad van 28 dezer, werpt een zeer juisten blik op de zaak. Alteen zouden wy gaarne doen opmerken, d*r, al grypt het gansche volk naar de wa penen, ook al verklaart het zich unaniem tegen vereeniging, zooals geschiedde door alle gemeenteraden en alle Dubbele Baden van Zeelst, Oerle en Veldhoven, Ged, S.«- ten van Noord-Brabant, daaraan geen waarde hechten en tegen de uitdrukkelijke wen- tchen der gaosche bevolking in, toch een desbetreftend wetsontwerp naar Den Haag sturen. Hoogachtend, EEN LEZEB, Wij hebben het artikel in zijn geheel orergedrukt, omdat het zoo juist den waren toestand typeert. De mt wordt door Gedeputoerde Staten bij de verschillende gemeenteraden aanhan gig gemaakt, deze wordt daarin en in andere vetgadetingen en vereenigingen besproken. Dan wordt een wetsontwerp, dooi Gede puteerde Staten ontworpen, jr'oegezondeo een commissie uit de ingezetenen wotdt ge kozen, deze beraadslaagt naast den gemeente raad over het ontwerp. Beide zijn er unaniem tegen, Ben petionnement uit 't volk zelfs wordi ingediend. Algemeen is men er tegen 't belpt niets. Gedeputeerden hebben eens besloten, 't gaat naar den Haag en de ver eeniging is een feit ondanks atie mogelijke protesten Waspik b.v, is tegen verbinding met Baamsdonk, Baamsdonksveer, Geertruider- berg, Made ea fereobt, Is dat een combi natie I men ageeit er op alle mogelijke wyzeu tegen, maar 't zal niet baten. 't Is precies 't zeilde als met de saUri- eering van burgemeesters en seareUtisaeu. Ged. Staten stellen die vast, maa» na <b> taad gehaotd te hebben. Ged, Su'eu doeu een voorstel, de raad die 't best de ver diensten van die twee functionarissen kau beootdeelen, kan zich mat het voorgestelde izlatis niet cereeDigeD, stslt een hooger voor, mouv«ert zulks krachtig, bepleit het zelf» met degelijke argumenten, 't baat niet». Ged. Staten stellen 't vast op het bedrag d*ï *y hebb-n uitgedacht en dat dikwyla op niets l(jkt. Dat zijn toch geen toesiandrn I Het ligt ia het voornemen van dea Minister van Ootlog lo 1922 de hieronder volgende lichtingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen. (Landweeroefeningen zullen NIET worden gehouden). van ,J)e Echo van het Zuiden". door Louis Bou8senard. TWEEDE DEEL. VII. 45) DE SCHANS OP DEN BERG. De patriotten, buiten ziohzelven van woede, zwaaien hunne wapens en slaken kreten. Sommige stellen voor terug te kee- ren en de branstiohters en moordenaars aan te vallen, ihet mocht kosten wat het wil de. Maar dit ware gekheid. Zij bezitten nog ten hoogste tien patronen per geweer!.... Voorwaarts!., voorwaarts! schreeuwt Joannes, den bergweg toonende welke naar de grens leidt. De marsch wordt voortgezet. Hij mat hoe langer hoe meer af. De ongelukkigen trek ken door Egri-Palanka zonder stil te hou den. Helena en Nikea, wier voeten ééne wonde zijn, kunnen zich haast niet meer voortsieepen. De patriotten willen haar dragen. Neen! neen!.... wij willen gaan.... als mannenals soldaten! Komaan, nog een krachtsinspanning. Niet de moed ontbreekt.de tijd zal tekort zijn? Voorwaarts!voorwaartel De grens is nabijnog eenige kilome ters en ze zijn behouden in de havent Verschrikkelijk op dien afsOhuwelljken Van 4e Infanterie(ook 4e wiel rijders) lichting 1907 gedurende 1 week, lich ting 1919 gedurende 2 weken van de Cavalerie: lichting 1918 gedurende 2 weken, lich ting 1919 gedurende 2 weken van de Bereden-Artillerie lichting 1917 gedurende 2 weken van de Vesting-Artillerie lichting 1917 gedurende 1 week, lich ting 1919 gedurende 2 weken van de Genie lichting 1917 gedurende 1 week, lich ting 1919 gedurende 2 weken van het Pantserfort Artillerie lichting 1919 gedurende 2 weken; van de Pontonniers lichting 1917 gedurende 1 week, lich ting 1919 gedurende 2 weken. Indien de In 1922 te bouden oefe ningen daartoe aanleiding bieden zal van den Motordlenst lichting 1919 voor 1 week worden opgeroepen. In Saksen neemt de werkloos heid schrikbarend toe. Er loopen thans reeds 124.417 arbeiders leeg, o.w. 42,581 vrouwen. De door den staat betaalde on derstand kost per maand 32 millioen mark. Blijkens de maand cijfers van het Statistische Bureau der gemeente .s Gra- venhage zijn In October 1920 van daar naar andere plaatsen in 't binnen- en buitenland verhuisd 281 personen met een totaal belastbaar Inkomen van f664575. Een 6-tal personen vertrok naar Brus sel 8 naar Parijs54 naar Indië en 46 naar het overige buitenland. Intrekking 45-urige werkweek 1 De Kamer van Koophandel te Deven ter heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Arbeid en van Landbouw met bezwaren over de invoe ring van de 45-urlge werkweek. Daarin wordt er op gewezen, dat de beerschende malaise in handel en in dustrie is toe te schrijven niet aan over productie, maar aan onderconsumptie als gevolg van de groote duurte, en dat slechts vermeerdering van arbeidspres tatie verbetering kan brengen. De economische gevolgen van ver korten arbeidstijd blijken reeds uit de moordende concurrentie van de nabu rige landen met name Duitschland, Tsje- cho-Slowakije ea andere tegenover wel ke onze industrie machteloos staat, grootendeels tengevolge van de 45-urlge werkweek en de duurdere arbeidskrach ten hier te lande. De Kamer verzoekt ten spoedigste intrekking of langdurige opschorting der wet op de 45-utige werkweek, teneinde verdere economische inzinking van han del en nijverheid in ons vaderland zoo veel mogelijk tegen te gaan. Op een desbetreffende vraag van de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, heeft de regeering geantwoord, dat de kindertoeslag ge handhaafd blijft. Het doorluchtig Episcopaat heeft in zijn laatste conferentie beslist, dat de Algemeene R. K. Werkgeversvereniging wordt erkend als een standsorganisatie. Men seint uit '«.Bosch: Gistermorgen half negen heeit Z. D. H. Mar. Diepen bizsohop van den B»*ch, 'er- geteld van zyo secretarie den Z—rEe w. weg hooren zij Jhet verre gerucht van een verwoeden rit, dan wild gehuil en wapen gekletter. Dit gerucht nadert, wint in kracht wordt vergroot door al de echo's van het geberg te. 't Zijn de ruiters van Marko! De woeste Kurden die met lossen teugel komen aan gerend, op korten afstand gevolgd door de keurbenden van het voetvolk. Nog eenige minuten en de vluchtelingen zijn ingehaaldl Een geitenpad loopt van den weg ter rechterhand. Joannes wijst het met zijnen vinger aan en zegt tot den pope: Athanasius, gij kent den halsbreken- den weg die naar Nivia leidtonze uiterste schuilplaats Neem het bevel en geleidt onze broeders naar bovenIk vertrouw u Nikea toe, mijne vrouw, en Helena onze zuster Maar gij, broeder, wat doet gij? Ik blijf met de vijftien beste schut terswij zullen uwen aftocht dekken en zullen u stap voor stap volge.1 Nochtans, ik kon u zeer nuttig zijn., zegt de pope met spijt in de stom. Gij alleen kent het pad.. ga!.. 't is noodigik wil het] in den naam des Vaderlandsin den naam der vrij heid! De jonge aanvoerder duidt vijftien man nen aan die zich hij hem aansluiten. Na van de anderen patronen ontvangen te hebben ontvangen, zooveel als hun pa- troóntasschen 'bergen kunnen, verschui len zij zich aan het begin van het pad. Met een oogopslag waarin geheel hare ziel ligt, stuurt Nikea een stom vaarwel tot den onversaagden opstandeling, en het gros den bende verdwijnt in een woesten ohaos van steenen en rotsblokken, waar, in gewone omstandigheden, geen mensoh heer W. Mntsaeres de reis nest Rome utt> rzard. Mgr. zal op de heenreis een bezoek brenget bij Z. D. H, Mgr. J. Schuine, aartsbisschop van Keuleu. Mgr. hoopt Zater dagmorgen in Bome aan te komen. De reis zal vermoedelyk ruim 14 dagen duren, De Zeereerw. heer H. H. Berkvens rector te Uden, Is gisteren plotseling overleden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Waalwijk, Baardwijk en Besomen zullen naar men zegt eene gemeente worden. Wat hier vóér, wat hiertegen is iaat Ik buiten beschouwlog, kan daarover ook niet Voldoende oordeeleo, maar ik weet dat het streven der toekomstige bestuurders van Groot-Waalwijk zal zijn hunne gemeente te verfraaien en aan trekkelijk maken. Het Is daarom te betreuren, dat de besturen der te aosexeeren gemeenten, thans op eigen maaier verfraaiingen willen aanbrengen. Men heeft daarnaar nimmer getracht, begrijpelijk dat men daaiin onkundig is en daarin niet slaagt. Te Baardwijk waar men nog voor weinige jaren terug, inplaats van steun te geven om den mooien ouden ge meentetoren te restaureeren, getracht heeft deze te mogen sloopën en (de steenen waren toch zoo duur) te ver- koopen, zal men nu de boomen langs den spoorweg, welke een niet onaar- digen wandelweg vormden, ook maar verkoopen en mooi glad werk maken. En in de analen van Baardwijk zal men van de tegenwoordige bestuurders lezen «Onder ons bestuur werden de boomen langs den spoorweg gekapt en voor klinkende munt verkocht 1 anno 1921. Te Besoijen wil men, nu men nog baas is in eigen huls, nog iets extra moois stichteneen parkje, een heusch echt parkje, met een fonteintje dat kan spulten. Daarvoor moesten geofferd worden enkele vele jaren oude boomen, het sieraad van de kom dier gemeente. Ze zijn gevallen en die ze hebben geplant voor degenen, die na hen zouden komen, zij zuilen bij het hooren der bijlslagen zich hebben gekeerd in hun graf. Ze zijn gevallen en in hun plaats komt een prutspeuterig parkje. EEN WANDELAAR. Mijnheer de Redacteur. Nogmaals doe ik een beroep op Uwe bereidwilligheid en verzoek beleefd plaatsing van onderstaande. Hoewel de heer v. Willigenburg niet meer zal antwoorden, wil ik toch nog even antwoorden op zijn verweer. De heer v. W. noemt het „onnaden kend" dat ik het verschil aantoonde van wat Sprang thans heeft te betalen aan salarissen en hoeveel betaald moet wor den bij vereeniging. De cijfers echter laat hij onaangetast, omdat ze onaantastbaar zijn. Voorts vindt hij het een sterke uitspraak, dat zijn berekening niet kan kloppen. Thans kunnen de le zers beoordeelen of ik me te kras heb uitgedrukt. De heer v. W. heeft zijne gespecificeerde berekening gepnbliceerd en wat blijkt daaruit nu? Het bedrag zich wagen zou. 't Is hoog tijd, een peloton ruiters ver schijnt op den weg. 't Zijn de verkenners. Joannes verbiedt te schieten, hopende dat zij voorbij zullen rijden, zonder hen te bemerken. Maar een der ruiters ziet achter een rotsblok den loop van een geweer glim men. Hij brengt zijn paard tot staan en brengt zijn gezellen op de hoogte zijner ontdekking. Joannes, zich verraden ziende aarzelt niet langer. Hij beveelt met ingehouden stem: Ieder kieze zijnen man uit.... aan dachtVuur! Vijftien Martinischoten knallen gelijk een donder die rommelend door het ge bergte rolt. Er heerscht een oogenblik ontzaggelijke verwarring onder de ruiters. Mannen stor ten uit den zadel, paarden, van hunnen ruiter ontlast, rennen in wilde vaart weg, razend gehuil vermengt zich met doods- gereutel. Voorwaarts! beveelt Joannes, zijn wapen herladende. Zich buigende, kruipende, zich ver schuilende achter alle hindernissen van het terrein, hestijgen de patriotten het bergpad. Verrast, maar niet bevreesd, onver saagd als zij die zij achtervolgen, sprin gen de ruiters van hun paarden. Zij grij pen 'hun carabijnen en beantwoorden het vuur der patriotten, 't Haalt niet veel uit, want zij schieten doelloos, in de richting waar zij kruitdamp bemerken. Maar het voetvolk verschijnt op zijn beurt, en 't begeeft zich vastberaden op 't pad. Zij zijn niet zoo onvoorzichtig om in gesloten formatie te blijven. Zij versprei den zich, en de taotiek der patriotten voi- 4a.t aan Hpofd. Omslag wordt geheven, neemt hij als uitgangspunt voor zijne berekening. Maar kan daaruit dan op gemaakt worden, hoeveel de gemeente in dat willekeurig genomen jaar, noodig heeft voor haar gewone huishouding? M i. dient men dan ook te weten, hoe groot het bedrag is, dat in dat jaar af gelost wordt van crisisschulden enz. Waarom Iaat de heer v. W. dit buiten beschouwing? Weet hij niet dat door aile gemeenten, dienaangaande niet de zelfde politiek wordt gevoerd? En is het, bij vergelijking van de draagkracht der verschillende gemeenten, niet noodig te weten hoe hoog het belastbaar in komen van iedere gemeente afzonderlijk is. Niet hoeveel men betaalt per inwo ner, maar hoeveel men betaalt van een gelijk belastbaar inkomen in de resp. gemeenten, is voor vergelijking vatbaar. Hoe het mogelijk is, dat men met een berekening, waarbij deze factoren buiten beschouwing zijn gelaten, de oppositie tegen de vereeniging wil argumenteeren, is voor mij onverklaarbaar. Ontboeze mingen, als „schuilt hier niet een adder onder het gras" en dergelijke kunnen het gebrek aan deugdelijke argumenten niet wegdoezelen. Resumeerende kom ik tot de conclu sie, dat de bezwaren tegen de vereeni ging der 3 gemeenten weinig steekhou dend zijn. Wat dan wel de reden mag zijn van het verzet? Het antwoord hierop vermag ik niet te geven, doch laat, in het vaste ver trouwen dat Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, de Regeeringen de Leden der Staten-Generaal, argumenten, als door de tegenstanders aangevoerd, op hun juiste waarde zullen weten te schatten, de oplossing van die vraag met gerustheid aan de toekomst over, en verblijf, met dank voor de plaatsing, Een voorstander van vereeniging. 1 Febr. 1921. Twee agenten in burgerkleeren verschenen in den nacht van Zaterdag op Zondag in een club In het Westen van Berlijn, om na te gaan of daar de be palingen op het hazard-spel werden over treden. Daar zij niet wisten dat de club voor dien avond vergunning had ont vangen, met enkele verordeningen de band te lichten, trokken zij plotseling hun revolvers en verklaarden alle aanwe zigen gearresteerd en het geld In beslag genomen. Het publiek meende echter te doen te hebben met twee bandieten, die een reeds dikwijls herhaalden truc toe- pasten en op deze wijze wilden trachten in het bezit van geld te komen. Terwijl de aanwezige dames van het balcon om hulp riepen, vielen meer dan honderd aan wezige spelers de agenten aan en ransel den hen geducht af. Op het hulpgeroep der vrouwen verscheen toen de brand weer, die in het huls binnendrong, om de »baodieten< te halen. Deze slaagde er nog wel in, te ontkomen, maar werder toen door het talrijke straatpubliek, da Intusschen was toegesneld, zwaar mis bandeld. Politieagenten In nniform dk toesnelden, arresteerden ten slotte hei ongeluklge tweetal. Men hoort in Nederland door ad verteerders wel eens beweren, dat de bladen zoo duur ztjn met hun ad vertenties. Maar, h ie goedkoop aaver reereo zij nog, vergeleken bij Engeland, Dp Daily Mail* vermeldt heden, dat een advertentie op de voorpagina van genoemd blad moet betaald worden met 1000 p. st. zegge twaalfduizend Holland- sche guldens per dag. - De schoenmaker J. v. d. Brug te Weesp en zijn knechtje A. de Haan, zijn Zaterdagmorgen ternauwernood aan den dood ontsnapt. Door een scheurtje la de gaspijp werd de ruimte, waarin het bedrijf word uit geoefend, met gas gevuld. Zijn buur man, de heer H., door zijn gekreun opmerkzaam gemaakt, kwam net tijdig genoeg, om eerstgenoemde op te vangen v. d. B. en d. H. verloren het bewast- zijn. De eerste kwam na een half uur, de ander na langeren tijd weder bi] kennis. Een lezer schrijft aan de N.R.Ct. In een telegram uit Berlijn las ik gisterochtend dat de Duitsche oorlogs schuld 270 milliard bedraagt, of, de papleren mark op 5 cents gesteld, 12 maal zooveel, Is 3240.000.000.000. Om dit uit te tellen, per seconde ééa mark, zou ééa man 102.739 jaren en 265 dagen noodig hebben als hij dag en nacht doortelde, of, bij een werkdag van acht uur, driemaal zooveel i De 30-jarige aannemer W. B. te Baarn is Maandag van een steiger ge vallen en aan de gevolgen daarvan over leden. In de koperfabrlek te Blauwkapel is de 19-jarige D. v. d. G door eea drijfriem gegrepen. Hij werd in- en uit wendig zwaar verwond en is in de njks- kiinieken te Utrecht overleden. Te Kerkrade is gisterochtend de mijnwerker E. bij een steenstorting in de domaniale mijn omgekomen. Ten kantore van de Geldersche Credietvereeniging te Arnhem werd eenlgen tijd geleden op een rekening een bedrag van 65000 mark geïncasseerd. Achteraf bleek, dat het geld op een valsche handteekening was uitbetaald. De handteekening geleek op die van den rekeninghouder. Een van de famlle- leden werd gearresteerd, hij ontkende en is weer op vrije voeten gesteld. Te Leiden zijn verschillende stukken satoen in beslag genomen, welke bleken ce zijn ontvreemd ten nadsele van de fabrieken der Leidsche Katoen Mi). In verband hiermede zijn gearresteerd defabrieksarbeider R. en zijn echtgenoote alsmede zekere P., die verdacht wordt van heling. De 71-jarige schoenmaker Jacob P. uit de Groningerstraat te Leeuwarden, is gisteravond op het Noordvliet door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Naar Wolff meldt, kwam den werk lieden van de kalimijn ILberstedt bij Dessau toen zij gisterenmorgen de mijn binnengingen een stroom van giftige gassen tegemoet, waardoor 60 man be dwelmd geraakten. Vier werklieden zijn dood naar boven gebracht, negen zijn er nog in de groeve. Men doet pogingen om hen nog te redden. Te Essen heeft men een door twee stedelijke ambtenaren bedreven zwendel met aardappelen op groote schaal ont dekt, waarvan ongeveer 700 man ge- meentepersoneel voor een bedrag van 300000 M, de dupe ztyn geworden. Beide ambtenaren zouden n.l. voor het gemeentepersoneel coöperatief aard appelen koopen, doch hebben het groot- gende, komen zij vooruit met veel behen digheid het terrein benuttende dat uiterst geschikt is voor hinderlagen. Langzaam, stap voor stap, gaan de man nen van Joannes achteruit, 't Is tussehen de twee benden als een wedstrijd van sluw-, kloek- en behendigheid. Nu en dan knalt een geweerschot. Een sissen scheurt dan de zoo reine berglucht. Een hoofd of een schouder, onvoorzichtig blootgesteld, trekt zich terug achter het rotsblok. Terzelfdertijd antwoordt de aanvaller, op goed geluk af altijd voortgaande op den kruitdamp, tien schoten voor een! Zoo nu en dan gilt een getroffene zijn pijn uit, en verwenschingen volgen op het geknet ter der geweren. Een lichaam zakt in el kaar, glijdt naar beneden en rolt van rotstop op rotstop, totdat het met duize lingwekkende vaart in den afgrond ver dwijnt. Langs beide zijde wint men wat veld. Nochtans de bandieten van Marko, op af stand gehouden door de patriotten, vorde ren maar langzaam. Ongelukkiglijk, ook die laatsten lijden verliezen. Drie hunner makkers sneuvelden reeds. Twee anderen zijn gewond, licht weliswaar, maat bloed verlies zal hen spoedig uitputten. De strijd wordt onmeedoogend voortge zet, te midden van onbegaanbaar terrein, de onbeduidendste misstap kon een ver schrikkelijke val veroorzaken. Methodisch, met bewonderenswaardige behendigheid wordt de aftocht voortgezet. De groote grensweg is sedert lang ver borgen achter de bergen. De aanvallers ontvangen ieder oogenblik versterking. Hunne overmacht als getal wordt ver pletterend. Doch de patriotten hebben dit voordeel dat zij iedere plooi van den grond, kennen, ieder-"* holte, iederen sprong. Zij stijgen, stijgen, zonder acht te geven op den kogelregen welke hun nagezonden wordt, en naderen nu de schuilplaats die zij in orde hebben gebracht met het oog op mogelijke gevaren. Die angstige strijd duurt 2 volle uren. Bebloed, uitgeput, zwart van kruitdamp, hebben die dapperen alles gedaan wat mo gelijk was om het voortrukken der ban dieten te vertragen. Het pad klimt nog altijd en kronkelt om een laatsten bergtop. Schielijk verspringt het rechts en loopt het naast een ijzing- wekkenden afgrond. In de diepte loeit de Kriva, zich brekende op rotsen, ongeveer 700 meter diep. Voorwaarts! vrienden, voorwaarts! zoo schreeuwt Joannes met een stem die het donderend geraas van den bergstroom overstemt. Nog vijf en twintig meter. De afgrond wordt smaller en maakt nog een spleet uit van vijf en twintig meter breed, tussehen twee loodrechte rotsmuren. Die twee granieten muren zijn verbon den door eene brug: drie groote sparren! Aan den overkant is een soort schans, bestaande uit opeengestapelde rotsblok ken, welke -de brug beheerscht en den ge zichteinder afsnijdt. De patriotten huilen van blijdschap. Achter de schans antwoordt vreugdege roep hen. En terzelfdertjid daagt achter de opeengestapelde rotsblokken de krach tige figuur op van pope Athanasius. Leve Maoedonië! roept de priester. Leve de vrijheid! brullen de patriot ten. De niel-gewonden dragen de wapens der gewonden, terwijl die laatsten op han den en voeten over den afgrond trachten te springen. (Wordt vervolgd.) I

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5