Provinciaal Eimwu. Groote 3-weeksche seriefilm. ste deel van de daartoe gestorte gelden ten eigen bate aangewend. Te Mulheim a/d. Ruhr hebben groote knoeierijen met levensmiddelkaarten plaats gehad. Omstreeks Kerstmis bleek n.l. dat veel meer levensmiddelen kaarten werden uitgegeven dan de bevolking der stad bedroeg. Deze kaarten waren door een stedelijk ambtenaar gestolen en aan zekeren Schauenberg verkocht, die ze aan een zestigtal bakkerijen leverde. Op deze wijze werden door de stad aan 6000 gefingeerde personen levensmiddelen geleverd. Waalwijk, 4 Februari 1921. Het zal met de a.s. Vastenavond- dagen niet aan ontspanning ontbreken in onze plaats. Zondagmiddag ten 12 uur geeft hetDub- bei-Gemengde Kwartet «Speranza* eene matlnée in Musis Sacrum met een zeer mooi programma voor kwartet, duo en solo. Iedereen kan tegen een laag entrée van deze mooie muziek genieten. Des avonds te 6 uur geeft de Zang- vereeniging »Vooruitgang zij ons Doel* eene uitvoering in het Protestantsche Kerkgebouw, waarvan de opbrengst strekt ten bate van het Algemeen Groene Kruis. Behalve dit goed doel, zal ook de keur van mooie nummers velen hierheen trekken. Zondagavond geefc ook de «Fiora- Bloscoop* een prachtprogram met als hoofdfilm «Globetrotter uit liefde*, een serie-film, die zeer schitterend belooft te zijn. Elders In dit blad kan men er meer over vinden. Maandagavond Grande Solrée Amu sante door de Liedertafel in Musis Sacrum. Opvoering van eene mooie operette en lachklucht, die er de stemming wel zullen inbrengen. Na afioop daarvan groot bal. Dinsdagavond krijgen we 't «Variété Faveur*, dat weer met een uitstekend gezelschap komt. We noemen o.m. Luctëo, Jeanne Horsten, de Melachini's enz. 't Programma belooft ons weer een ouderwetsche avond, zooals wij die van Faveur gewoon zijn en ook Faveur zal zie», dat hij evenals altijd in Waalwijk een volle zaal trekt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar advertenties, programma's enz, Buslichting Mr. van Coothstraat. Voormiddag 6.15 uur en 9.20 uur. Namiddag 2.50 en 5.26 Zondagvoormiddag 6.15 uur. De alg. jaarvergadering van den R. K. Ned. Bond van Schoenfabrikanten zal gehouden worden te Tilburg op Maandag 28 Februari a.s. Naar aanleiding van de besluiten neergelegd in het collectief arbeidscon tract gesloten tussehen den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten en den R. K. Werkmeestersbond „Johannus de Doo- per", hebben zich voor het schriftelijk fa cultatief examen voor werkmeester 74 candidaten aangemeld. De schriftelijke examens hebben plaats 5 dezer. Voor 's-Bosch hebben zich 4 candidaten aangemeld. Biet examen wordt gehouden in Central des middags ten half drie on der toezicht van den heer H. Habraken. Voor Dongen hebben zich 25 candidaten opgegeven. Het examen zal daar worden gehouden in het patronaat des middags om half drie onder toezicht van den heer C. P. Ligtenberg. Voor Waalwijk hebben zich 19 candida ten opgegeven. Hier zal het examen plaats hebben in de achterzaal van het ho tel Verwiel des middags half drie onder toezicht van den heer H. Donkers uit Baardwijk. Voor Oisterwijk hebben zich 8 candida ten aangemeld. Het examen zal plaats hebben des middags ten half drie in het. jongenspatronaat onder toezicht van den heer A. van der Heijden. In Kaatsheuvel hebben zich 18 candida ten aangemeld. Het examen zal plaats hebbèn in de zaal van Euphonia des mid dags half drie onder toezicht, van den heer Chr. Maas. Ruim een jaar na het in werking tre den der Invaliditeitwet doen zich reeds de treurige gevolgen voor van de gebrekki ge belangstelling die vele arbeiders in deze toonen. Velen schijnen nog niet voldoende door drongen te zijn van het groote sociale doel dezer wet, en staan er nagenoeg geheel on verschillig tegenover. Eerst nadat er slachtoffers gevallen zijn gaan de oogen open, inaar dan is het voor de betrokkenen reeds te laat. Wij 'vestigen daarom de aandacht onzer lezers op bet voorgevallene binnen het ge bied van den Raad van Arbeid te Tilburg. Een zekere G. van L. te H. was op 3 De cember 1919 arbeider in loondienst, echter niet in liet bezit van een rentekaart. Ook de werkgever achtte liet niet noodig dezen ar beider'op zijn nalatigheid te wijzen. De arbeider werd November 1920 ziek, overleed einde December 1920, nalatende een weduwe en drie kinderen, waarvan het jongste nog geen jaar oud. Ware deze arbeider nu in het bezit ge weest van een rentekaart, dan zou ten be hoeve zijner weezen door de Rijksverzeke ringsbank jaarlijks een bedrag van f 187.20 worden uitgekeerd. Alleen door liet. feit, dat deze arbeider niet doordrongen was van zijn groot belang bij deze verzekering, komt dit gezin niet in aanmerking voor rente. Wij vragen ons af hoeveel slachtoffers er nog zullen moeten vallen, alvorens ieder ar beider zal beseffen welke voordeelen bij zich zelf (bij invaliditeit en ouderdom) en zijne nabestaanden (bij overlijden) kan ver schaffen door aan zijne verplichtingen in gevolge de Invaliditeitswet te voldoen. De voor a.s. Zondag vastgestelde comp.-wedstrijd tussehen Quick 1 Gudok II zal wegens niet opkomen van Gudok niet doorgaan. Quick II gaat een comp.-wedstrijd spelen tegen R.W.B. II op het terrein te Besoijen Zaterdagmiddag om half drie speelt Quick II een vriendschappelijke wed strijd tegen een Waalwijks-fabrieks- Xl-tal. t N, V. Loon op Zandsche Stoom- schoenfabriek, te Loon op Zand. Op richters M. H. Schrage, handelsreiziger te Haarlem G. J. S. Nijkamp en j. Th. v. Rooij, beiden industrieel te Loon op Zand; en A. A. Toorians, koopman te Kaatsheuvel. Doelhet vervaardigen van en handel drijven in schoenen, enz. Duur30 jaar. Kapitaal f 300.000 in 200 gewone en 100 prefe rente wlnstdeeiende aandeelen van f 1000 elk, óf op naam, óf, mits volgestort, aan toonder, Bestuuréén of meer directeuren onder toezicht van een raad van commissarissen, bestaande uit 2 tot 5 leden. Voor de eerste maal benoemd tot directeuren de beeren G. J. S. Nijkamp, A. Toorians en J. Th. v. Rooij voornoemd en tot commissarissen de heeren F. Toorians, M. Schrage, J. Wijtvliet, H. W. V. v. d. Wildenberg en E. J. v. Hoorn, waarvan eerstgenoemde als gedelegeerd commissaris zal optreden. Stcrt. no. 19. De R. K. kringen van fabrikanten in de sigarennijverheid te Eindhoven en het overige Zuiden van ons land hebben gisteren besloten, de nieuw ontworpen loons- en arbeidsvoorwaarden, zooals de R. K. bedrijfsraad ze aan het hoofd bestuur der ontbonden R. K. vereeniging van sigarenfabrikanten heeft ter hand gesteld, te handhaven. Op deze nieuwe voorwaarden kunnen de arbeiders na vandaag opnieuw werk krijgen en daarna kunnen onderhandelingen tussehen werk gevers en werknemersbesturen over eventueele wijzigingen van de nieuwe voorwaarden beginnen. Indien voor deelen voor de arbeiders uit eventueele wijzigingen mochten ontstaan, zullen deze worden bijbetaald. Het oude col lectieve contract is hiermede door de R. K. patroonskringen verworpen. Daar de arbeidersbonden gisteren eenparig aan het te Utrecht vergaderde verbondsbestuur van sigarenfabrikanten- vereenigingen in Nederland zouden be richten, dat zij voor handhaving van het collectieve contract zijn, dreigt vandaag bij het afloopen van den termijn van opzegging aan de arbeiders bij de R K. georganiseerde patroonskringen, die on der leiding van hun oudhoofdbestuur staan, een sluiting of werkstaking. De Nederl. R.K.Tabaksbewerkersbond heeft gisteravond zijn leden geadviseerd, de fabrieken na afloop van den opzeg gingstermijn niet te betreden, zoolang de nieuwe arbeidsvoorwaarden niet zijn ingetrokken. Verwacht wordt, dat enkele R.K. patroons onder de oude voorwaar den 'zullen laten doorwerken. DRUNEN. Door Burgemeester en Wet- Korte Beschrijving i^van Globetrotter uit Lief de". le en 2e Hoofdstuk. Fred Alexander Barlow is de ongelukkigste millionnair der we reld. Zijn verloofde, Doris Hunter, is een vurige bewonderaarster van dichters en zij heeft dan ook liefde opgevat voor een zekeren Oscar Ben Glade, die in haar oogen een der grootste mannen van zijn tijd is. Teneinde zich in de oogen van het meisje waar diger te maken dan Oscar Ben Glade gaat Fred met het meisje de volgende weddingschap aan Hij zal de reis om de wereld maken zonder iets mede te nemen, dus zonder kleuren en zonder geld. Hij moet de reis in zes maanden volbrengen. Gelukt hem dit dan wordt zij zijn vrouw, in het andere geval die van den dichter. Men sluit Fred ongekleed in een kamer waar hij zich van een gordijn een kleedingstukl maakt en zich verder uit een:'! vuilnisbak van een paar oude schoenen en een broek voorziet. Hij heeft ook een colbertje aan getrokken van een zekere Don Esteban Carnero, waardoor hij zich veel onaangenaamheden op|j den hals haalt, daar zich in der voering een stuk van groote waar-^ de bevond. Het gelukt hem zichl aan boord van „De Cadiz" in tej! schepen waar Don Esteban Car-i nero, woedeyd over den diefstal) van zijn kleedingstuk met inhoud,! Fred met zijn scherpe navaja te lijf wil. Door een handige bewe-s ging ontwapent hij zijn tegen-j stander en vlucht. Door zichl ijlings te verkleeden kan hij zich weer tussehen de passagiers be geven zonder herkend te worden. Hij ontdekt even later dat eenï oude bediende van hem zich ook"; heeft ingescheept om zijn meester in stilte te volgen en zoo noodig"" te helpen. Hij mag echter volgensl contract dbor niemand geholpen! worden, doch zijn knecht is vastl besloten zijn meester te volgen.| Bij onderzoek blijkt het stuk dat] in het colbert verborgen zat een" testament te zijn waarin een jong! meisje, Dona Carmen Cisneros totj erfgename van een groot vermo-^ gen wordt benoemd. Don Carnero,s die dit testament aanvankelijk gestolen had om Dona Carmen te dwingen met hem te trouwen, raakt andermaal met Fred in ge vecht en werpt hem overboord. Deze weet zich nog juist te red den. Fred wil de wettige erfge name gaan zoeken om haar eigen dom terug te geven. Hij wordt echter ongemerkt gevolgd door zijn vijand en tevens door zijn be diende. Na verschillende avontu ren maakt hij toevallig kennis met de gezochte Dona Carmen, echter onder zeer hachelijke omstandig heden. Don Carnero echter komt met een gewapende bende aan zetten om zich van hen meester te maken. Ofschoon Fred na een gevecht op leven en dood Don Carnero buiten gevecht heeft ge steld, zullen zij het toch niet lang tegen de overige bandieten kun nen volhouden. (Wordt vervolgd.) Bijprogramma 1. TUNIS, Natuuropname. 2. EEN HUIS IN VIJF MINUTEN. Komisch. 3. OP EEN VERPLEEGSTER VERLIEFD, Komisch. Gaat nu Zondag zeker eens zien Het zal niemand berouwen PRIJZEN ALS ALTIJD. houders alhier is besloten het elec-trisch net nit. te breiden en wel in de Stationsstraat vanaf de R. K. Kerk tot aan het St. Fran- ciseusgestieht, in de Torenstraat tot aan de fabriek van Bergmans en in het Kerkpad tot aan de kruising hij het kerkhof. Op Dinsdag 8 Februari a.s. zal door de tooneelvereeniging van liet jongenspa tronaat alhier worden opgevoerd het blij spel „.Tan de Rentenier". Ook de harmonie zal haar medewerking verleenen om dien avond zoo gezellig mogelijk te maken. Was het aantal werkeloozen in deze gemeente voor enkele weken hoven de 100 thans is liet gelukkigerwijze geslonken tot 46. Zondag a.s. zal de V. V. D. F. O. II een vriendsehappelijken wedstrijd spelen tegen „Hollandia" I uit Waalwjik. Het 3e elftal zal tegen „Juliana" I uit Niéuwkuik spelen. Verschellen is het jaarverslag der Veilings-Vereeniging „De Langstraat" te Drunen over 1920. Daaraan ontleenen we het volgende. Er werd totaal omgezet voor f 292.241.77 tegen f 287.852.73 in 1919. Het aantal IC. G. geveilde groenten was 420.000. van fruit 511.433, totaal 931.733 IC. G. tegen 1.427.717 IC.G. in 1919, middel- prijs 31 tónt per IC.G. tegen 20 cent in 1919. 26 nieuwe leden traden toe, het totaal aan tal is 876. Het winstsaldo geeft een bedrag aan van fl. 3754.84.' ELSHOUT. Tot ondeiwijzer aan de Bijzondere school alhier werd^benoemd de heer M. van Iersel, woonachtig te Baardwijk. Zekere A. v. T. uit Heusden Het ia het café van den heer Klerks alhier een beurs met geld liggen. Gelukkig werd deze hem door een eerlijken vinder terugbezorgd. De bevolking der gemeente be droeg op 1 Januari j.l. 532 mannen en 482 vrouwen, la het geheel 1014 per sonen. Alhier wordt door eenige Eerw. Zusters een cursus gegeven Inzake kinderopvoeding. Thans vaceert de betrekkiog van commandant bijden vrijwllllgen landstorm, door vertrek van den heer A. J. de Jong naar Ravenstein. 2 Voor de lichtingll921 behoeven voor deze gemeente, door de contlogents- verlaging, slechts 2 inplaats van 3 per sonen te worden ingelijfd. Heden d.d. 4 Februari ontving de heer; P. Maas zijn ontslag van het wapen der Koninklijke Mirechaussée, wegens zijn benoeming als gemeenteveldwachter te Dussec. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den heer C. van der Geld alhier vergunning vetleend tot het oprichten van een fabriek tot hout bewerking, genaamd «Trlco*, In pand C 1080-1081. Door de Tooneelvereeniging van het jongenspatronaat alhier, Is in studie genomen het drama «Magdalena*. Wij wenschen genoemde vereeniging veel succes. Hoewel de melkprijs overal aan merkelijk verminderd ls, blijft hij In deze gemeente den vollen prijs van 22 cent per Liter gelden. Bij eene Januari j 1. gehouden vee telling is gebleken, dal in deze gemeente aanwezig waren 1018 runderen. Alhier zijn de eieren thans ver krijgbaar a 9 cent per stuk. Een sterke tegenstelling met verleden jaar, toen er 20 a 22 cent besteedt werd. Zondag j.l. speelde de voetbalclub Juliana II tegen D. F. C. III uit Drunen een match. Het resultaat was 2—0 la het voordeel van Juliana II. NIÉUWKUIK. Op Zondag 6 Februari zal onze tooneelvereeniging «Kunst naar Arbeid* in de school der eerw. Zusters een uitvoering geven voor hare donateurs ofschoon de uitvoering ook doornletle- den kan worden bügewoond. Er zal wor den opgeveerd «Triomf des Krulses*, drama met zang ia drie bedrijven en een kluchtspel Feest te Baokel*. Aan gezien onze .tooneelvereeniging het vorig jaar met groot succes heeft gewerkt, twijfelen wij niet of een genotvolle avond staat ons te wachten. HAARSTEEG. Woensdagavond jurver- Tprg*d?ring geweest van dsn Boerenbond. I Opkomst zeer goed. Notulen tjjn goedge keurd. Ledental bestond op 1 Jan. 1.1. 209. Een klein batig saldo kon geconstateerd worden. Volgde verslag van de instellingen; boteifabriek, boerenleenbank, waarvan de omzet in 't afgeloopen jaar rnim f 830.000 onder een ledental van 110, Volgde dt biandassnrantie met 180 verzekerde panden, de kalverenrerzekering met 122 leden, de ongevallenverzekering met 28 personen, Hierovei een krachtig woord van onret secretaris H, v, d. Brandt Pz,, die namem den heer Litjens deze verzekering in het belang der leden aanbeval. Eindeijjk deed de directeur van het pakhuis P. v. Eogelei een kort maar goed verslag van den omzet ruim 25 en een half duizend galden ti zamsn. Nog sprak hij over de ceöperatievi handelsvereniging. Na deze gnusiige verslagen volgde dt periodieke bestuursverkiezing dm twee leden volgens rooster moesten aftreden. Gekozei werden met een meerderheid van stemmer Jac. Pulles en Adr. 'v. Velnw. Een moeiljjk pontje aan de orde, d| contributieverhooging. Voorstel van bestuu: om de leden en contribseerende leden mei j 50 cent, andere arbeidersleden met 25 cen|< te verhoogen ging er glansrjjk zonder tegen sputteren door. Ü8 commissie voor het aanschaffen vai dorschmachir es en andere bracht door W, v. Hnlten een woord in 't midden, fieslotei werd eerst de eleetrisehe centrale af ti wachten, waardoor zoorale toestanden ver anderd zouden worden. Het aanschiffsn van kleine handzaai- machinesook het fok- en controlestatioi kon geen steun genoeg bjj de leden vinden, daarvoor was het aantal belangstellender niet groot gmoeg. Besloten werd over di waterleiding op Vljjmensch gebied belang hebbanden bjj elkaar te doen komen. Hel lid Joh. v. Heeswjjk sprak over het kernei van varkens aan huis. Ant. Palles over eec hulppakhuis. 't Zou te duur worden eilemaa! Da eerw, adviseur sprak een woord var lof over de flinke en royael afgehandeld agenda, feliciteerde de twee uieuwe bestuurt leden en hoopte dat ook dit jaar weer eai jaar van veel vrucht mocht zija voor de: Boerenbond. Da voorzitter J. v, Eagelei sprak een woord naar aanleiding van de feest vergadering te Utrecht over de organisatie (Huisgezin.) BESOIJEN. Voor de miltiielichiitij 1922 werden alhier ingeschreven 2f personen. Op het terrein in de Besoijenschi Steeg naast de Spoorlijn zal eerstdaag worden begonnen met het grondwerl voor den bouw van 9 arbeiderswoningei in de onmiddellijke nabijheid van de ii aanbouw zijnde 9 arbeiderswoningen Met den aanleg van het parkji naast het gemeentehuis is men deze dagen begonnen. Het schilderwerk aan het gemeente huis is na gehouden inschrijving opge dragen aan A. J. J. Holtzer alhier vooi de som van f 151. R.W.B. I gaat 6 Februari voor dt N.V.B. competitie naar Boxtel. Het za voor de R.W.B.-ers zeer zeker eer zwaren wedstrijd worden, dus opgepas R.W.B.-ers en allen met goeden moei op reis. R.W.B. II speelt voor de competitii van den B.V.B.' tegen Quick II Waal wijk. Aanvang 2 uur, terrein R.W.B. SPRANG. Zondag speelt S. V. 'V haar laatste thuiswedstrijd voor de com; van den B. V. B. tegen Alexander ul Tilburg. Wanneer S. V. V. dezen wed strijd wint, is ze kampioen van ha: afdeeling. Maar Alexander Is een goet elftal, zoodat het zoo maar niet gewonnei zal zijn voor de S. V. V.ers. In Ttlbufj wist Sprang met 1—0 te winnen, maat denk nu om bet Kampioenschap en laa Tilburg niet met een overwinning gaai strijken. Aan het Hulppostkantoor alhlt werd in de maand Januari 1921 voc de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 3693.4 en terugbetaald I 1202.8T. SPRANG. In de gisterenavond gehou den raadsvergadering is, naar aanleiding van een adres van de Afd. Sprang van des neutralen Schoen- en Lederbewerkers! hond om steunregeling, besloten om naai de wachtgeldregeling ook een steunrege ling in het leven te roepen. Wegens plaats gebrek volgt uitvoerig verslag in een volgend nummer. VRIJH.-CAPELLE. Bij de Hij it «po J I Flora-Bioscope. - Waalwijk. Globetrotter nit Liefde O

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 6