Markode Bandiet „H00 E.D-B E, AB AND" WAALWIJK. I FEUILLETON Gemeenteraad. Maatschappij van Verzekering op het Leven. HUMMER 11 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1921 44e JAARGÏNG. Telef. 18» WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaveWaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien. Teleur.-AdresECHO. SPRANG. Opeabare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 3 Febr. des avonds ten 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer 7.15 aar opent de Voor zitter de vergadering afwezig wethouder Vos met kennisgeving. De notulen der vorige vergaderingen worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Mededeelingen van Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling dat is goedgekeurd de reke ning over 1919, de begrooting over 1921 op een bedrae aan ontvangsten en uitgaven van f 99.555.28. Het besluit van den raad tot verhuring van een kamer onder het raadhuis aan de Jong is door Ged. Staten goedgekeurd. Echter merken ze op dat b^ het besluit niet staat aangegeven of huurder zijn beroep uitoefent in die kamer» Zulks zou het brandgevaar vethoogen en met het oog op het archief moet zooveel mogelijk brandgevaar worden voorko men. Aangezien het nu maar, tengevolge van de vereenlglng van gemeenten, voor een jaar meer het geval is, willen ze voor ditmaal hun goedkeuring niet ont houden. Het beslait, gedaan in een vorige ver gadering, tot het aangaan van een geld* leeniag groot f 3000, is door Ged. Staten goedgekeurd. Door Burg. en Weth. is op 29 Dec. procesverbaal van kasopneming gedaan. Alles is ia orde bevonden en het bedrag f3711.531/». was ia overeenstemming met de boeken. Schrijven van den raad der gemeente Bergen-op-Zoom, houdende het verzoek aan een door haar aan de Koningin gericht schtijven, betreffende de bezoldi ging van ambtenaren van den Burger lijken Stand, adhaesie te willen betuigen. De Voorzitter wflst er op dat hier reeds op het voorstel van Ged. Staten is ingegaan én Burg. en Weth. mitsdien voorstellen het schrijven voor kennis- geviag aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van de Coöp. b oodbakkertj •Broederhulp», houdende het verzoek om de bepaling weer in het leven te roepen dat op het brood bet gewicht moet worden vermeld en de bakkers de schalen la de wagen moeten hebben. De Voorzitter wijst er op, dat bij de Inwerkingtreding van de Warenwet deze bepaling, die feitelijk nog bestaat, komt te vervallen, De practrjk heeft geleerd dat het een zeer lastige geschiedenis is en maar aanleiding geeft tot fliterij. Bij den een wordt wat door de vingers ge zien en tegen den ander wordt proces verbaal opgemaakt. Van Burg. en Weth. is daarom geen voorstel tot weder inwerkingtreding van deze bepaling verwachten. Verhoeven. De menschen die het van ,J)e Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. biood willen wegen kunnen dit toch altijd zeif thuis doen. Voordtter. Is de Warenwet er een maal, dan kan nog worden gezien. Met algemeene stemmen wordt beslo ten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van dhr. C. Kroot Lambz. te Kaatsheuvel, houdende het verzoek dat de gemeente 25 pCt, bijdraagt,tin de wachtgeldregeling voor zijn personeel. Bereids is door hem aan den Minister van Arbeid gevraagd om eene bijdrage van 50 pCt. Adressant vraagt zulks voorloopig voor den tijd van 6 weken. Met algemeene stemmen wordt be sloten op bet schrijven in te gaan. Brief van Ged. Staten, betreffende Zondagssluiting herbergen. Ged. Staten wijzen er op dat den Minister van Arbeid er op wijst dat dit besluit niet is genomen naar aanleiding van bijzondere omstandigheden. Daarom heeft hij bezwaar dat de herbergen een geheelen Zondag worden gesloten. De raad mist daartoe de bevoegdheid. Wel kan hg voor enkele nren de lokalen doen -luiten doch niet voor een geheelen dag. Mitsdien verzoekt de Minister het be sluit In te trekken en gaat de raad daartoe niet over dan zai hij bij H. M. de Koningin op vernietiging van het besluit aandringen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het besluit niet in te trekken, maar te handhaven en aan den Minister over te laten wat hij wil doen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Adressen van den Chr. Volksbond om subsidie. Ia het eerste adres wordt er op ge wezen dat de leeskamer en leesbibliot heek met het oog op de vele werklos sen eerder is geopend dan aanvankelijk de bedoeling is geweest. Adressanten betuigen bun dank aan bet gemeente bestuur voor de bereidwilligheid waar mede ze het middelste schoollokaal hebban afgestaan. Ze merken echter op. dat daaraan deel veel kosten moet worden gemaakt otn het In orde te brengen en daarom besloten daarmee te wachten tot dat de beschikking wordt gekregen over net achterste schoollokaal. Adressanten verzoeken de subsidie van f 100 over 1920 alsnog te willen uitkeeren. I i het tweede adres wordt voor 1921 cèn subsidie gevraagd van f 200. Voor net aanschaffen van couranten, tijdschrif ten en boeken is heel veel geld noodig. Voorzitter. B. en W. stelien voor om over 1920 de f 100 subsidie niet uit te keeren omdat het jaar teneinde Is en niets is gebeurd, wat wij bestemd hadden voor de ontspannings- en leeszaal. B. en W. stellen verder voor om voor 1921 een subsidie van f 50 te verleenen Gaarne hadden wij meer gegeven doch op het oogenbllk zitten we met groote onkosten. De wachtgeldregeling zal veel geld vragen en nu komt daarbij nog een steunregeling. Wij achten ons niet verantwoord als we zoo over de flnan tien zouden beschikken. De heer van Willigen burg kan niet geheel accoord gaan met wat door den Voorzitter is gezegd. De Voorzitter heeft er op gewezen dat in 1920 niets is ge daan. Dit is niet zoo. I« de eerste in stantie is door den raad besloten om het achterste deel van de school daar voor affi te staan. Daarop Is het bestuur van de Chr. School gekomeo met het verzoek van dit lokaal voorloo- pig nog geb'ulk te mogen maken en dan kanode leeszaal in het middenlokaal ondergebracht worden. Omdat daartoe te veel kosten gemaakt moeten worden is besloten de tijdscbrifteo, couranten en spelen voorloopig neder te leggen in het vergaderlokaal dat daarvoor zoo goed mogelijk is ingericht. Spr. stelt voor de over 1920 toege zegde subsidie alsnog te willen uitbetalen Hij kon wel begrijpen dat B. en W. een beetje schuw staan in de tegen- woordige^omstandlgbeden om „geld uit te geven ,;en f 200, 't is veel in dezen tijd, maar Jedereen zal gaarne toe willen geven, dat bet vooral nu er werkeloos heid heerscht en de werktijd is verkort een noodzakefijk iets is dat aan de op voeding van het volk word gewerkt, lehalve dat daar tijdschriften, couranten en boeken ter lezing liggen, zullen er ook lezingen worden gebonden. Spr. stelt voor over 1921 aisnog f 100 subsidie te willen verleenen. Voorzitter. Als wg niet naar de fi- nantiën hadden te kijken, dan zou ik er absoluut niets tegen hebben, maar au Is dat iets anders. Bovendien Is toen,, bij de bespreking nog gezegd dat de uitkeering van de subsidie zou af- uangeu of ze zelf een fonds hadden. De heer van den Wtlgenburg merkt op dat er ook wel degelijk een fonds is. Aandeelen van 10 en 25 gulden zijn uitgegeven en geplaatst zoodat er naar pr. meent ongeveer f 450 bijeen is. Van der Hoeven. Ik herinner me nog oed wat door den heer van den Wtlligenberg in een vorige vergadering is gezegd over het varieenea van sub- idio n.l. dat we niet zoo gemakkelijk ubsidie moeten gevea. Dat betrof toen >og wel een zeer nuttige vereenlglng vaar lederee® ran profiteered Ik vil |.hler nu niet mee zeggen dat de Chr. Volksbond geen nuttige vereenlglng maar aan de andere is het m.i. beter besteed -en^toen deze vereenlglng >m subsidie kwam vragen heeft de heer van dea Willlgeoburg er terecht op gewezen, dat de vereenlgingen zich zelf zooveel mogelflk moesten zien te bedruipen. JÜÉH i 'W&fo Bovendien, zoo'n vereenlglng kan niet Ineens alles bezitten maar moet zachtjes aan opgroeien en alles uit de gemeente kas halen moet niet. Van den Wllligenburg. Er is niet alleen te lezen in do ontspannlagszaa! maar zooals ik al gezegd heb zijn er ook spelen in aanwezig. Bij de bespre king subsidie Groene Kruis in een vorige vergadering heb ik gezegd dat bet beter was dat de „contributie zoo ls dat ze zich zelf kunnen bedruipen. Ik heb er echter aanstonds bijgevoegd dat ik me, omdat tk overtuigd ben dat het eene nuttige vereenlglng is, er niet tegen wilde verzetten. De Chr. Volksbond beoogt ten zelfd» doel. Is het Groene Kruis er meer voor de verzorging van het lichaam, de Volks bond is er voor de verzorging van den geest en het een kan hier de ander niet missen, 't Is beiden oven nuttig en noodzakelijk. Bleek hier nu nog dat door de be treffende leden niets is gedaan of bij gedragen dan was het nog iets anders, maar dat is juist wel het geval. Er zijn verscheidene leden, allemaal heel een voudige menschen die naast hun contri butie nog een aandeel van f 10 hebben genomen- Alles wat ze hebben kunnen doen, hebben ze gedaan. De heer van der Hoeven zegt dat de vereenlglng niet f Ineens alles kan ver wachten en dat doet ze ook niet, want ze ls maar op kleine schaal begonnen, want zou ze dat op wat grooter schaal hebben gedaan dan zou ze duizenden guldens voor aankoop van boeken enz. hebben noodig gehad. De Jong. Ik kan me goed met het voorstel van Borg. en Wetb, vereenlgeu De reden die ik daarvoor heb zijn deze; Toen de Volksbond de allereerste keer om subsidié kwam vragen, vroegen ze f200. Hun begrooting die ik wel eens heb gezien, was toen f 2500. Een poosje geleden heeft me de voorzitter nog eens verteld, dat ze de begrooting hebben gewijzigd, die ls nu maar f 500 e« in die koers zou ik zeggen dat nu f 50 meer is als f 200 bij een begrooting van f2500. Om die reden ben ik het geheel eens met het,, voorstel van Burg. en Weth' Van der Hoeven. Er is zoo juist doo den beer Van den Wllligenburg gezegd dat bet inrichten van een bibliotheek duizenden guldens zou kosten, maar het behoeft ook zoo grootsch niet te wor den aangepakt. Spelen, 't ls aardig, maar om daar nu subsidie aan te geven, daar voel ik niet veel voor. Voorzitter. Door den Cbr. Volksbond wordt contributie geheven. Ik zeif ben ook lid en ik zou er ook niet tegen zijn om subsidie te geven, als de financiën van oczo gemeente het maar toelieten. Echter zou ik dan ook eerst rekening en verantwoording willen zien van de inkomsten en uitgaven, dan heeft men tevens een overzicht van wat ze doen. Van der Hoeven. Er moet nog een fonds worden gezocht waaruit de wacht gelden en die van de steunregeling kun nen worden betaald, daar Is nog niet eens geld voor beschikbaar en lk weet ook niet waar we het vandaan zntien moeten halen. Voorzitter. Was de toestand niet zoo, tk heb het al meer gezegd, dan «ou 'k er anders tegenover staan, waar waar we niet eens weten waar we het geld voor andere noodlge zaken zuilen haleo, wordt bet Iets anders. Van der Hoeven. Er zit niets anders op om daarvoor een geldleenlng aan te Opgericht 1843; Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.113.7o7.— De Jong. Om het Groene Kruis met de Chr. Volksbond te gaan vergelijken, is een beetje erg, dat gaat niet op. Het Groene Kruis bestaat al 10, misschien wel 15 jaar en heelt dus een geschiedenis achter haar rug. De Chr. Volksbond daarentegen is pas alt dn grond ge komen en hoe lang hij in het leven zal blijven weten we nog nietik mag hopen dat hij In stand blijft, maar weten doen we het nog niet. 't Is nog maar een klein stekske dat boven de grond is uitgekomen en het Groene Kruis Is al grooter, dat mag zich al in veler steun verheugen, zelfs In die van drie gemeenten. Veel menschen die zich over het werken van het Groene Kruis al hebben mogen verheugen en het is nog een vraag of dit met den Chr. Volks bond ook zoo zal zijn. Van den Wllligenburg. Ik beb daar straks niet doen uitkomen wat de meeste levensvatbaarheid heeft, het Groene Kruis of de Volksbond, maar ik heb er op gewezen dat de een werkzaam ls voor Bét lichaam en de ander voor de geest en dat dit beiden even nuttig en nood zakelijk is. In Sprang ls de Chr. Volks bond pas, dat ls zoo, maar in veel plaatsen is deze er al zoo lang. Of hg er hier lang zal zijn, zal de tijd nog moeten leeren. Het voorstel van den heer van Wil- ltgenburg wordt slechts alleen door den heer Zwart gesteund, zoodat het niet ln omvraag zal worden gebracht. Het voorstel van Burg, en Weth. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Dat is over 1920 niets en over 1921 f 50. c. Adres van de Afdeeling Sprang van den Neutralen Schoen- en Leder- bewerkersbond om steunregeling. C. Moonen als Voorzitter en Vos als Secretaris vragen om een steunregeling Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.26. Franco p. post door het geheeld rijk 11.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. du ra» van het mm, Prijs der Adverteotiën. 20 cent per regel; minimum f 1.30. Reclames 40 cent per regel. TWEEDE DEEL. VIL DE SCHANS OP DEN BERG. 45) Eindelijk zijn allen in veiligheid 1 In de schans waken een twintig man, den geweer loop door schietgaten. Geredzegt de pope, de handen van Johannes in de zijne drukkende. Behalve de dooden, helaas!ant woordt treurig de jonge man. 't Is de heilige oorlog!God hebbe hunne ziel! Achter de schans ligt een grasplein, om ringd van alle kanten door steilopstaande rotsen. Een gril der natuur heeft te midden van dien granlet-chaos een lachend, groen valleitje gesteld. Om daar te komen ls geen anderen weg dan de primitieve brug over den afgrond, die op geen andere manier is te overschrijden, daar zijn wanden bestaan uit twee loodrechte rotsmuren, wei vijftig meter hoog, zoo glad als marmer. In 't diepe van dit valleitje is de ingang van twee diepe grotten. Br brandt licht in dié grotten welke voortloopen door 't in wendige van den borg, welks kruin de grens uitmaakt tusschen Macedonië en Bulgarije. De grotten ktopen Oostwaarts, dos ln de richting der grens. Daar, ten minste, na al hun vermoeienis sen en duizend gevaren zullen de patriotten een goede schuilplaats vinden. Maanden lang kunnen zij daar een leger weerstand bieden,op voorwaarde, natuur lijk, dat er geen gebrek is ahn mondvoor raad en water, noch aan voldoende schiet voorraad om de brug te verdedigen. Want die brug is de eenige gemeenschap met de buitenwereld. En werd ze vernield, waarschijnlijk was er geen materiaal voor handen om er een nieuwe te leggen. Op het oogenblik dat de achterhoede den ingang der grotten bereikt, valt de scheme ring in. Daar zijn ze!roepen geestdrif tige stemmen. Welkom, dappere vrienden en leve Johannes! Al de patriotten komen toeloopen en bren gen een hartelijke hulde aan hen die zij vreesden niet meer te zullen wederzien. Maar die broederlijke ontboezemingen worden onderbroken door gehuil en ge weerschoten. In de schans weerklinkt hulpgeroep, dat het knallen der martinis overstemt. Op!'t is de vijandop! Ondanks het gevorderde uur, ondanks de schrikkelijke vermoeienis welke ook hen moet neerdrukken, toch drijven de Turken, zonder aarzelen den aanval door. Zij krui pen over de brug, terwijl hun makkers, van rechts en links, in hinderlaag liggende, vu ren om de vermetelen te beschermen die de brug zoeken in te nemen. De pope en Joannes komen het eerste toegesneld. Bij den levenden Godmort Athana sius, die kerels willen tot den lantsteu man uitgeroeid worden. Zij verschansen zich achter den rotsblok- kenmuur, waartegen de Tnrken hun kogels schieten, en beantwoorden onverdroten bet vuur van den vijand. Ongelukkiglijk, de duisternis zal het ver dedigen bemoeilijken; de patriotten onder scheiden bijna niet meer de aanvallers die over de brug komen gekropen. Vuur! vrienden!.,. Vuur! schreeuwt Joannes, het hagele kogels op de brug. De Turken, schier rakelings getroffen, ploffen met tientallen in den afgrond. Maar ze worden onmiddellijk door andere verme telen vervangen. Waarlijk, hun onversaagd heid is een betere zaak waardig. Vuur!....,, schreeuwt Joannes... Vuur zonder ophouden!Brengt de reserve patronen Ik heb uw bevel voorzien, antwoordt achter hem een bevriende stem, die van den dapperen Michel. Ik breng met Panitza een kist schiet voorraad. Goed!Dank!wij hebben zoo een dozijn kisten, niet waar? Ja, en ieder bevat duizend .patronen. Daar vliegt het deksel van de kist. Bij den schijn eener fakkel, door Panitza aan gestoken, ziet men de koperen hulsen zorg vuldig ingepakt, De patriotten putten met volle grepen in de kist en als ze ledig is herhaalt Joannes: Schiet!... schiet zonder ophouden!... een hagelbui kogels!... Michel! een andere kist! Ondertusschen laadt hij ziju geweer. Den loop door een schietgat steken en afvuren zonder zelfs te mokken, is het werk van een oogenblik. De patroon gaat niet af! mort hij toornig. Vlug verwijderd hij de slechte kardoes uit zijn geweer, vervangt ze door een ande re, schoudert en schiet Weer krijgt hij een schok, maar ver neemt geen knal. Hij rilt tot in het merg van zijn gebeen te. 't Schot gaat weer niet af! Terzelfder tijd vermindert het vuur in hevigheid. Naarmate de oude patronen op raken, knallen de schoten zeldzamer. Maar 't wordt bij de patriotten een kruis vuur van verbazing- en toornkreten. Alle donders!... geen enkele patroon schiet af. Vermaledijd!we zijn ontwa pend!weerloos!Weer een patroon naar den bliksem... 't is om razend te wor den Eu de vijand die ons gaat overrompelen Geen enkele knal te vernemende moorddadige martinis zijn nog enkel ijzer en pijpen. Bajonet op het geweer! buldert Joan nes buiten ziehzelven. De Turken weten niet wat zij er van moeten. Zij vermoeden een hinderlaag, toch trekken zij onder wild gehuil thans in dich te gelederen op de brug aan, de brug wag gelt, zakt door, maar toch ze blijft in stand. De- pope, Joannes en de patriotten sprin gen buiten de schans. Steeds komen er meer Turken de brug over. Ze bukken zich, kruipen voort in de duisternis, de bajonet op het geweer, ter wijl hun makkers schieten, schieten, van rechts en links Dit kruisvuur maait de patriotten neer, die zich toonen durven. Een ijselijke ramp staat hun kleine bende te wachten. De cita del van den opstand-in-wording zal stor menderhand worden ingenomen!... De. vrijheid van een volk, die vrijheid nauwelijks in 't verschiet opdagende, zal worden vernietigd Hier zal ik sterven! dreunt de zware stem van den pope. Smijt de brug in den afgrond!... Vlug!., makkers, vlug!... ik zal de Turken tegen- houden Hij grijpt zijn geweer bij den loop en slaat er vreeselijk mee in het ronde. De Turken vallen rond hem als neergemaaid. In een oogenblik is het einde der brug schoongeveegd. Er is een bres in den rnen- schenmuur. De heldhaftige pope verspert inderdaad de Turken den weg over de brug. En opnieuw galmt zijne stem, gelijk de bazuin van 't Laatste Oordeel: Vernielt de brugachter mij op dondert de gansche boel in den af grond. Athanaslus! dat verbied ik u... zoo schreeuwt Joannes, die alsdan het verheven maar schrikkelijke plan van zijnen vriend begrijpt. En ik, ik wil u redden... u allen redden Opnieuw dringen de Turken om vasten voet te krijgen op den rotsmuur welken oe patriotten verdedigen. De pope ziet een half dozijn bajonetten naar hem geveld. Hij grijpt de vijandelijke geweren en wringt ze, met onweerstaanba re krachtsinspanning, tot eenen bundel te zamen. IJselijk!, de stalen punten boren door zijne borst! Hij. houdt stand, onwrikbaar als een rots en iaat geen enkelen bandiet door. Uit zijn verminkten boezem welt een zucht op, en zijn schorre keel lost nog eeni ge lettergrepen: Brug!naar beneden!... spoedt u! terwijl... ik sterf!... Ja, die verheven slachtoffering van den pope is nog het eenige redmiddel. De har ten kloppen, de oogen schieten vol tranen, de handen wringen het onnuttig geworden wapenieder voelt dat men dit doode- lijke en uiterste middel moet aanwenden 1 (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1