Eerste Blad, Markode Bandiet „N00 RD-B R AB AND" WAALWIJK. Dit nainmer bestaat uit DRIE bladen. Gemeenteraad. èm FEUILLETON Maatschappij van Verzekering op het Leven NUMMER 12 ZATERDAG 12 FEBRUARI 1921 He JAARGANG. Dit blad verschijnt Telei. 38* WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHB COURANT. UitgaveWanlwljksche Stoomdrukkerij An toon Tielen. Prijs der Advertentiën. 20 cent per regel; minimum f 1..50. Reclames 40 cent per regel. Telegr.-AdresECHO. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 5 Febr. des nam. 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer burge meester. Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan, houdt de Voor zitter een korte Nieuwjaarsrede. Na de leden een zalig nieuwjaar te hebben toe- gswenscht, wijdt spr. een woord aan de nagedachtenis van het te vroeg ont slapen medelid, wethouder Zijlmaas. Alsdan gaat spreker na hoe ook Raams- donk in het afgeloopen jaar heeft ge voeld wat het zeggen wil onder den druk van zware belastingen gebukt te gaan. Of over 1921 de Hoofdei. Omslag zal kunnen worden verlaagd valt nog moeilijk te zeggen. Wanneer de werke loosheid nog blijft aanhouden en zich uit breidt, is het niet waarschijolQk dat het percentage zal kunnen worden verlaagd. Mogen wij echter aannemen dat de crisis nu zijn hoogtepunt bereikt heeft dan zal het waarschijnlijk wel minder worden. Door eenige cijfers toont spreker aan, dat de haantieele toestand der gemeente niet ongunstig is te noemen. Betreffende den woningbouw zegt spr. dat er nog steeds een tekort aan woningen is en dus ook dit jaar weer middelen zullen moeten gevonden worden om daarin te voorzien. Naast de verschillende besluiten die dit jaar weer zullen genomen worden komt reeds in de eerste vergade ring aan de orde»De vereenlgicg van gemeenten. Spreker eindigt met dank te zeggen aan allen die hebben medegewerkt om de taak van het gemeentebestuur te veGichten. Hij hoopt op deze mede werking te mogen blijven rekenen om met Gods hulp nog veel tot den bloei van dé gemeente tot stand te biengen Da notulen der vorige vergadering worden daarna onveranderd goed gekeurd. AAN DB ORDE: 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn o.m. verschillende be slissingen van Ged. Staten houdende goedkeuring van in de vorige vergade ring genomen besluiten, welke alle voor kennisgeving worden aangenomen. Een schrijven van de papierfabriek »De Maasmond», dat zQ met de voor gestelde wachtgeldregeling accoord gaan. De Voorzitter zegt dat deze regeling reeds niet merr noodig is, daar de f>b<iek weer aan het werk is. Van den Commissaris der Koningin is een schrijven ingekomen betreffende de verbetering der bermbestrating van den weg naar Raamsdonksveer De kosten van „De Echo van het Zulderf'. door Louis Boussenard. blei van moeten door de gemeente zelf betaald worden. Een schrijven van de R. K. Werk- liedenvereenlging, betreffende een ver zoek dat zij vroeger beeft ingediend om verhooglng van de kade. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit adres in banden van B en W. gesteld om het in overleg met de polderbesturen te behandelen. Van den Bood van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel Is een verzoek Ingekomen om bij te dragen in de wachtgeldregeling voor die menscben uit Raamsdonk die aldaar werkzaam zijn. De Voorzitter meent dat er geen redenen zijn om af te wijken van de regeling zooals die met de papierfabriek is getroffen en waarbQ de gemeente 10 pCt. bijdraagt. Wordt aangehouden tot de rekeningen zullen zQn Ingekomen. Een verzoek van eenige Inwoners om een lichtpunt meer in werking te stellen De Voorzitter zegt dat de Hchtcom- missio een Onderzoek ter plaatse heeft Ingesteld en meent dat het bezwaar verholpen kan worden door verplaatsing van een* lantaarn bQ de schippersbeurs. De heer van Alphen acht de kosten niet zoo groot om aan het verzoek te voldoes. Hij acht het ook vooral uit een oogpunt van zedelijkheid wel gewenscht. De verplaatsing zooals de voorzitter voorstelt kan hij niet aanraden vooral met het oog op de woning van den dokter. Na eenige discusie wordt besloten een lantaarn te plaatsen op den hoek van het huts van Klijn waarmee men hoopt alle bezwaren te hebben ondervangen. Adres van den gemeenteraad van Bergen op Zoom om adhaesie te willen betuigen aan hun adtes aan H. M. de Koningin, om Hare goedkeuring te wil len onthouden aan de door de Ged. Staten voorgestelde regeling der jaat- wedden van de ambtenaren van den Burg. Stand. Voorzitter. Ik stei voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar bet van algemeens bekendheid is, dat dit adres berust op een persoonlijke veete. Die aanmefktngen tegen het invoeren der voorgestelde regeling mocht hebben (tan die straks bij de behandeling van dit punt naar voren brengen. Aldus wordt besloten. Voorzitter. Tengevolge van de nieuwe gemeentewet zal de Hoofd. Omslag voortaan door het Rijk worden ontvan gen. Indien we zulks wenscben kan het nog een jaar door de gemeente wordfcn gedaan. Wat denken de heeren hiermee te doen Van Alphen. Ik zou het voor dit jaar jaar reeds aan het Rijk overgeven, mis schien dat die het beter kuonea, als wi> het doen, Is het toch nooit goed. Voorzitter. Het Rijk kan niet meer dan 100 opcenten voor de gemeente heffen. Waar dit niet voldoende sal xgn mag en zal de gemeente nog eenige belasting moeten blijven beffen. v. Dongen Torman. Als dat het geval is, dan zou ik voor dit jaar de belasting nog; maar eens geheel zelstandig heffen. Aldu9 wordt besloten. 2. Ontwerp besluit tot regeling be zoldiging van de ambtenaren van den Burg. Stand. De Voorzitter zegt dat er volgens dit voorstel het aalatis van den le ambtenaar alhier gebracht wordt van f 200 op fS40 en van de 2 andere ambtenaren van f 20 op f 60 per ambtenaar. In bet adres van Bergen op Zoom staat wel dat eQ er tegen zijn, mede omdat deze arbeid onder de gewone kantooruren wordt verricht, maat hierdoor wordt overwerken noodzakelijk, zoodat het per slot toch hetzelfde blijft. D Lankhuijcen.Als het zoo druk wordt dat er overgewerkt moet worden, dan zet men er wel een ambtenaar bij. 'Voorzitter. In vergelijking met de an dere gemeenten Is bet getal ambtenaren hier niet groot, slechts 3 voor een gemeente van 7000 zielen. v. Dongen Torman: Wie zijn hier die ambtenaren. Voorzitter. De le ambtenaar ls de secretaris,^de andere 2 ambtenaren zijn de Wit en mijn persoon, BroedersIk denk als we er niet op in gaan, dat het niet veel helpen zal, daar ze er dan toch weer op terug zullen komen. D. Lankbuijzeo. He'zal ook niet meer van langen duur zijn. Besloten wordt tenilotte met het voor stel van Ged. States mede te gaan. 3. Voorstel van B; en W. tot inwilli ging verzoek van de overste van het Thereslagestlcht alhier om gedurende 3 4 maanden gebruik te maken van een lokaal der nieuwe school voor r*e be waarschool. Besloten word onder dezelfde condities als voor de anderen dit lokaal af te staan. 4. Ontwerp verordening betreffende de samenstelling en inrichting der school commissie alhier. De verordening samengesteld volgens de nieuwe onderwgswet wordt ongewij zigd goedgekeurd. 5. Ontwerp besluit tot het verleenen van eervol ontslag aan de leden van de Commissie op het lager onderwas. In verband met «teuwe onderwijs wet wordt besloten aan deze leden onder dankzegging eervol ontslag te verleenen. 6. Schrijven van Ged. Staten van Noord-Brabant» houdende bedenkingen ^eget het besluit tot wijziging der ge- meentebegrootlng dienst 1920. Waar het slechts ve-plaatsing van enkele cijfers betreft, wordt dit zonder stemming goedgekeurd. 7. Ontwerp van wet tot vereeniglng der gemeenten Made en Drimmelen, Geertruldenberg, Raamsdonk en Waspik. De beer Van Alphen zegt een kleine bedenking te hebben tegen Art. 11 waarbij wordt bepaalt, dat gedurende 10 jaar wachtgeld aan de ambtenaren zal worden uitgekeerd, indien zQ geen gelijkbezoldigde betrekking krijgen. Hij zou het treurig vinden als een ambte naar zou teruggeplaatst worden, al zou hij ook dezelfde bezoldiging genieten. Hij zou hier liever zien staanGelijk bezoldigde en gelijkwaardige betrekking. De Voorzitter zegt dat zijn opmerking oppervlakkig gezien wel juist 1>, doch wanneer men het artikel verder lees', zal men de bepaling zien dat een ambtr- naar niet verplicht is een aangeboden betrekking te aanvaarden, doch zijn be denkingen aan Ged. Staten kan bekend maken, die de gegrondheid er van zullen onderzoeken. Hij acht het echter niet krenkend bijv. voor een secretaris om straks als hoofd van de een of andere afdeeling van dé secretarie te worden aangesteld. De heer Van Alphen zegt de zaak niet zoo diep te hebben doorgedacht en zal er na deze uiteenzetting ook niet verder meer op in gaan. De heer Van Docgen Torman acht de vereeniglng zooals die thans door Ged. Staten wordt voorgesteld, niet in het belang van Raamsdonk. HQ is wel voor een vereeniglng van Geertrulden berg, Raamsdonk en Waspik, doch zonder Made ei bij. Wanneer Made er bij zou komen, zon Geertruldenberg het centrum worden der nieuwe gemeente wat markten enz. betreft, zoodat het voor Raamsdonk geen profijt zou zQn. Bij samenvoeging van de drie andere gemeenten zou dit wel bet geval zijn. Ook den aard der inwoners van Made acht hij te veel verschillend met die van de overige gemeenten. Voorzitter. Ik meen dat het nog niet zoo direct te zeggen valt waar bij ver eeniglng het centrum zal komen waar markten, kermissen ene. gehouden wor den. Daarin zal de nieuwe raad wel het meeste invloed hebben. Ik kan nog niet Inzien waarom ze dat naar Geertruiden- berg zonden overbrengen, daar Raams donksveer hiervoor toch even zoo ge- Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757 - 3.1l3.7o7.— lachtkt is, ta.l. is het thans nog niet de tijd om dit reeds te kannen beoordeelen. Van Dongen Torman. Neen, maar ik zou niet graag die risico willen loopen, want U zult het toch wel met me eens zijn, dat het nooit in het belang van onae gemeente kan zijn waaneer Geer- truidenberg later het centrum zou worden. Voorzitter. Mijn meening Is dat onze gemeente met vereeniglng zeer gebaat zou zijn. Om een bloeiend industrie centrum te krijgen moet deze omgeven zijn door plattelandsgemeenten, dat ziet men overal zoo. Wanneer nu alleen Waspik er bij zou komen, is dit slechts aan een kant Van Dongen Torman. Made ligt ver schrikkelijk geïsoleerd voor de combi natie. De Voorzitter meent dat het juist voor die menschen dan een motief te meer is om te combineeren. De heer Schoenmakers zegt zeker te weten, dat er van vereeniglng niets zou komen als het aan de keu» van dis I-- wonérs werd overgelaten, daar zij or niets van willen weten. Nu worden zij gedwongen tot combineeren, doch wan neer een vereeniglng aldus tot stand moet komen, maakt hij zich bang dat de trotscbe verwachtingen van enkele personen wel eens verkeerd uit zouden komen. Voorzitter. Als U denkt, dat Uwe opmerkingen juist zijn, dan schat U den aanstaanden raad toch te gering. Daarin zuilen toch vertegenwoordigers komen van alle gemeenten. Een voorbeeld is wel deze raad waarin vertegenwoordigers van Raamsdonksveer en van Raaaas- donkdorp zitting hebben en Ik geloof toch gerust te kunnen zeggen, dat er nooit iemand tegen Is geweest als er Iets voor een van belde gedeelten aan de orde<fvas. We mogen dus wel ver wachten dat het zoo ook met den nienwen raad gaan zal en men ateeds het belang van de geheele gemeente voorop zal zetten. Want al wonen ze niet In het centrum, ze zullen toch wel begrQpen, dat het belang van het middelpunt ook hun belang is. Schoenmakers. U kunt gelijk hebbes, maar Ik blijf er toch bang voor. Van Dongen Torman. In de theorie IQkt dat alles heel gemakkelQk om voor die belangen op te komen maar in de praktijk zou wel eens kunnen blijken dat ze niet mee zullen werken aan den bloei van bet centtum, omdat dit geld zoa kosten, wat zij ook mee zullen moeten opbrengen, en omdat zij er niet direct bun belang in zullen zien omdat de af standen te groot z|jn. Voorzitter. Ik gelcof wel dat er in bet eerste jaar nogal bezwaren zullen komen. Maar we moeten niet vergeten, dat het middelpunt ook de lasten mede te dragen heeft van Made en Waspik. Wanneer de vereeniglng doorgaat en er wordt bijv. een groentenvelling, een eieren- veiling, enz. opgericht, er wordt gezorgd voor goed landbouwonderwQs, dan zullen vooral Made en Waspik daar veel profijt van hebben. Ik meen dns dat de com binatie ook voor hen een groot voordeel zal zijn. (Zie vervolg 2e Blad.) Wordt vervolgd. WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. HE ECHO VAK HET ll)CV, TWEEDE DEEL. VII. DE SCHANS OP DEN BERG. 46) Joann'es, Michel, Panitza en anderen on der de kloeksten grijpen de dennenstammen, waar de brug uit samengesteld is. Geweer- loopen worden met geweld er ondergewron gen, bij wijze van hefboomen De opgelichte brug beeftverschuift langzaam op den rotsmuurEen uiter ste krachtsinspanning Alles davert, alles beeft en valt uiteen... Een kreet van afgrijzen ontsnapt de Tur ken, die opgehoopt staan op de verraderlijke boomstammen, welke zij voelen naar den afgrond glijdenen in de toenemende duisternis, te midden der geweerschoten die roode bliksemstralen doen flitsen, ploft liet gevaarte met al wie het draagt in de ijzingwekkende diepte! VIII. IS ALLE HOOP VERDWENEN? Het gevaar is geweken. Ten minste, het onmiddellijk gevaar. Tijdelijk is er veilig heid gewaarborgd. Tot welken prijs helaas! Wat de tofekomst aangaat, o! die is maar donker. Maar niemand onder de patriotten denkt aan den dag van morgen. Verpletterende vermoeienis heeft die verharde naturen als gebroken. En al die dapperen wenschen en kel zich te mogen uitstrekken op het wel riekend hooi dat in- de grotten opgetast is. Eenige voor-vaderlijke lampen worden aangestokenkoperen vaatjes met olie ge vuld. Dan valt teder neer op zijn leger en sluimert in zonder zelfs naar voedsel te vragen. Allen is te veel gezegdeen nog waakt, gedrukt onder zware verantwoordelijkheid, 't Is Joannes. Hij ziet doodsbleek en een diepe plooi doorgroeft zijn voorhoofd. De jonge aanvoerder roept stil Michel en fluistert hem in het oor Kom, volg mij. Met een lamp in de hand gaan ze naar 't diepste van een der grotten, waar allerlei zaken geborgen zijn. Er zijn daar voorhan den lederen zakken vol wijn, doozen met ingelegde eetwaren, tonnekens meel, kan nen olie, wapens, bijlen, koorden, brand hout en kolen, keukengerief, allerlei ge reedschappen. Een magazijn en een arse naal. Zonder een woord te zeggen, opent Joan nes een kist en haalt er een pak patronen uit. Hij neemt de eerste de beste kardoes, wringt met zijn handen den kogel uit de koperen huls, welke gevuld is met een zwar te droge stof. Hij schudt het buskruit in zijne hand en mompelt: Men zou toch zeggen dat het schiet poeder is. Dat is gemakkelijk te onderzoeken, zegt Michel. Joannes proeft wat poeder op het uit einde zijner tong en herneemt: - Dat smaakt niet naar salpeter. Hij werpt een snuifje op de vlam der lamp. In- stede geweldig te knetteren en witten rook voort te brengen, wordt de zelfstandigheid gloeiend en laat verteerd, wat assche na. Wat heeft men in onze patronen ge moffeld! mort Michel als van den donder getroffen. Eenvoudig koolpoeder inplaats van buskruit. Maar dat is onbeschaamd verraad... Wie deed dat?waarom?Om ons te bestelen Neengeen kwestie van bestelenHet buskruit is op den dag vau heden te goed koop opdat dergelijk bedrog winstgevend zou zijn. Dan is er verraad in het spel? Ja, afschuwelijk verraad, om ons weerloos te werpen in den muil van den Turkschen wolfom ons te laten uit roeien zonder dat wij de kans hebben ons te verdedigen, en met ons den bevrijdenden opstand in zijne kiem te dooden. Wie heeft den schietvoorraad gele verd Een handelshuis te Saloniki, een be trouwbare firma. Maar wie kan instaan voor zijn onderge schikten, voor de tussclienhandelaars Gij kunt niet vermoeden hoe wonderbaar de Turksche spionnendienst ingericht, en hoe behendig zijn personeel is. Wat er van zij, 't is een ramp! Bij gebrek aan schietvoorraad, moesten wij de brug vernielen welke ons een maand inspanning kostte Nu zijn we afgezonderd van het overige der wereldzonder dat er nog gemeen schap mogelijk is tussehen ons en onze Ma cedonische en Bulgaarsclie broeders. Ja, dat is zeker! doch wij hebben een goeden voorraad mondbehoeften en kunnen intusschen op middelen tot ontsnapping peinzen. Want wij zijn gevangenen in den echten zin van 't woord. Aan gene zijde van den afgrond worden wij belegerd door de Tur ken... In onzen rug zijn we beschermd door bergen en afgronden, maar ook deze slui ten ons in. Michelonderbreekt Joannes bekom merd. Broeder? De toestand is vreeselijker dan gij u inbeelden kuntWe zijn hier met 100 mensehenWelnu, we beschikken nog over levensmiddelen voor ten hoogste vier dagen. En onder ons zijn gekwetsten, als ook twee vrouwen en een kind Maardan zijn we verloren... ver oordeeld tot den wreeden hongerdood Oik maak me geen luchtkasteelen. Ten zij we vleugels hadden kunnen we niet over de granietmuren en de afgronden die ons omringen. Het magazijn, nochtans, moest met veusmiddelen opgepropt zitten Ze moeten op weg zijn, maar ze zijn in geen geval aangekomen. Vergeet niet dat wij verrast werden, ter wijl wij ons pas begonnen in te richten voor een vollen kruistocht. Die afschuwelijke slachting te Kumanova trof ons als een bliksemflits. Wat dan gedaan? Onwrikbaar kalm blijven tot het laat ste oogenblikvoor onze broeders onzen uitersten nood verborgen houden, en eens goed nadenken. Denken, over wat? Over het doen van 't onmogelijke!... meer dan 't onmogelijke. Intusschen, laat ons gaan slapenik weet genoeg! Beiden zoeken hun gezellen op en laten zich in het hooi nedervallen. Spoedig liggen zij in zwaren sl^iap gedompeld. Bij 't krieken van den dag knallen ge- weerschoten, door de echo's zoodanig her haald, dat zij gelijken op het rommelen van den donder. De Turken hebben kruit en lood te ver spillen. Zij vermaken zich met op allerlei openingen in den schansmuur te schieten. Het kleine belegerde garnizoen ontwaakt, maar antwoordt niet, en niet zonder reden. Niettemin houdt de wantrouwende vijand zich achter rotsblokken verscholen. Van daar onderzoekt hij het zonderlinge schuil oord waar de helft van voor hem verborgeif blijft. Zijn getal is nog versterkt tijdens dën nacht. De bende van kolonel Ali is aan gekomen, waa zich bij hebben gevoegd gen darmen en de doodslagers van het eerste uur. Op zeker oogenblik vérschijnt de fiere en woeste gedaante van Marko niet verre van den afgrond. De schurk ziet scherp naar al le kanten en grolt: Nogmaals ontsnapt! Op mijn woord, ik geloof dat zij onder 's duivels hoede staan. En geen middel om dat nest stormender hand in te hemen! Nog niet op dit oogenblikwant ik heb wel acht dagen noodig om het materi aal voor eene brug hier boven te krijgen Maar dan vallen zij levend in mijne han den!Al moest ik er vijfhonderd man aan slachtofferen Acht dagenAchwist hij dat de onge- lukkigen zelfs niet voor vier dagen voedsel hebben Nochtans, ginds, voor de grotten, op het gedeelte van het grasplein waar geen ko gels hen genaken kunnen, hebben de bele gerden hun eerste rantsoen levensmiddelen ontvangen. Maar de brave lieden staan ver baasd zoo weinig te krijgf .alken har den arbeid. Zij klagen dan ook heftig.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1