't weede Blad Waalwijkscbe Stoomdrukkerij iik. "BUITEN LANDT" BINNENLAND. KERKNIEUWS. Gemeenteraad. Eén proeforder overtuigt U NUMMER 12 ZATERDAO 12 FEBRUARI 1921. 44e Jaargang. RAAMSDONK. (Vervolg le Blad.) Broeders. De jaren liggen nog niet zoo ver achter ons dat ook het Dorp hier zeer stiefmoederlijk bediend is ge worden. Ik vrees dat ook met de samen voeging der vier gemeenten de mede werking niet groot zal zijn. Ik heb in de laatste weken nog al eens met men- schsn uit Made en Waspik gesproken, maar ze zijn er allen met hand en tand tegen. En wanneer men hen er nu toe zal gaan dwingen dan zullen er volgens mij dikwijls moeilijkheden voorkomen. De heer van Alphen wil voor deze combinatie Breda als voorbeeld nemen. Ook deze stad was destijds door grachten en wallen omringd, welke echter geslecht zijn en waar toen de industrie zich reusachtig heeft kunnen ontplooien. Het zelfde kan toch ook met Geertruldenberg geschieden. Ook Breda is omringd door verschillende kleinere plaatsen, die met het uitbreiden van Breda zelf ook steeds meer in bloei toenemen. Toen men echter van annexatie sprak wilde men er niet van weten. Dit is nu wel heel goed te verklaren, maar toch ziet spreker er niets onbillijks in dat zg ook mede de lasten moeten gaan dragen van de stad waaraan zij hun opbloei te danken hebben. De heer D. Lankhnijzen acht dit een ander geval dan met Geertruldenberg, Die dorpen lagen rondom de stad, wat hier echter niet het geval is. De heer van Alphen wijst nog op de Centrale die in Geertruldenberg gebouwd is en waar toch zoovele arbeiders van Made ook bun werk vinden een reden te meer om dit er bij te trekken. Mocht hij vroeger al eens bezwaar tegen de annexatie hebben gehad, bij nadere beschouwing is hij tot andere gedachten gekomen en is thans voor vereeniging ais door Ged. Staten voorgesteld. Hierna brengt de Voorzifter het wetsontwerp in stemming, dus de ver eeniging van 4 gemeenten, en is de uitslag7 tegen, 6 voor. Van de stem ming over de vereeniging van 3 ge meenten, dus zonder Made, is de uitslag eveneens 7 tegen 6 voor, en over de vereeniging van Geertruldenberg en Raamsdonk 8 tegen, 5 voor. Bij art. 2 dat bepaalt, dat alle be zittingen en lasten in eigendom aan de nieuwe gemeente Geertruldenberg zullen overgaan, vraagt de heer van Dongen- Totman of dit ook slaat op de armbe sturen, daar hij vernomen heeft dat de Godshuizen te Geertruldenberg slechts aan measchen uit die plaats steun ver leest. De Voorzitter zegt dat by vereeniging geen onderscheid gemaakt zal mogen worden, daar wij dan alle inwoners van Geertruldenberg worden. By art. 8 vraagt de hoer van Dongen- Tormau, waar men met de bezuiniging blijft als Ged. Staten In Made en Waspik ook nog een hulpsecretarie willen vesti gen. Naar zijn meening gebeurt het toch niet zoo vaak op een jaar dat iemand op de secretarie moet wezen, en dan kan het hoogstens een kwartiertje fietsen of een uur loopen voor hen zijn. Het Is wel bezwaarlijk en men zal er ook tegen ageeren maar z,l. komt er dan van bezuiniging in de administratie kosten zeker niets terecht. Verschillende leden achten het voor de menschen van Waspik en Made ook een groot bezwaar om zoover van het gemeentehuis af te wonen. De Voorzitter meent dat de raad zich thans reeds te veel bezig" houdt met zaken waar ze eigenlijk nog niets mee te maken heeft, daar dit de zorg van net toekomstig gemeentebestuur zal zijn. Men zal ons straks nog gaan af vragen of wij nu al te beslissen hebben hoe wij het met de aanstaande ver eeniging willen hebben. De heer Van Alphen zou nog wl(ieo voorstellen om inplaats van Geertruiden- berg, .de nieuwe gemeente Raamsdonk te doen heeten, hetgeen met op één na aigemeene stemmen wordt aangenomen, Op voorstel van den heer De Wit wordt besloten om in het advies aan Ged. Staten te doen uitkomen, dat het niet de bedoeling is, dataleden die met de vereeniging kunnen meegaan, tegen een zelfstandig voortbestaan van Raams donk zouden zijn, doch dat de meesten wel voor dit laatste zijn. Op de overige artikelen van het wets ontwerp worden verder geen aanmerkin gen meer gemaakt. 8. Voorstel van B. en W. tot ont binding der huurovereenkomst dar woning staande aan het fort. De huurder vraagt ontbinding voor 1 April a.s. Besloten wordt het verzoek toe te staan, 9. Voorstel van B. en W. tot het publiek verhuren van bovengenoemde woning. Overwegende dat de woning voor iemand die er een zaak in zou willen vestigen, veel meer waarde zou kunnen hebben, wordt het voorstel van B. en W., om de woning publiek te verhuren, aangenomen. 11. Verordening tot wijziging der verordening op de inrichting van de politie en tot regeling der jaarwedden van het politiepersoneel in deze ge meente. De Voorzitter zegt dat in deze ver ordening thans wordt bepaald, dat de kindertoeslag wordt uitgekeerd een jaar na de geboorte van het kind. Deze be paling wordt wei eenigszins onbillijk geacht en op voorstel van B. en W. wordt besloten deze aldus te wijzigen dat de uitkeering aanvangt op den eer sten dag der maand volgende op den geboortedag van het kind. 12. Ontwerp besluit tot het verlee- nen van een gratificatie aan den haven meester W. Waas. B. en W. meenen dat hem voor het vele werk dat hij vooral in het atgeloopen jaar heeft ge had en steeds zoo accuraat verricht, wel een gratificatie van f 100 toekomt. Met aigemeene stemmen wordt daar toe besloten. De voorzitter zegt verder reeds in het begin dezer vergadering te hebben me degedeeld dat in den woningnood nog lang niet voorzien was, en er dus mid delen gezocht moeten worden om meer woningen te bouwen. Er is thans echter van hoogerhand een poging gedaan om de particulieren zelf meer aan het bou wen te krijgen, en ontvangt thans ieder particulier die een woning laat bouwen een premie - van het Rijk van f20 per M2 woningoppervlakte. De industrleelen zuilen f 15 per M2 ontvangen tot een maximum van f 1300. Bovendien ver leent het Rijk 90 pCt. als hypothecaire schuldvordering. Spr. meent dat nu eerst eens moet worden afgewacht of het par ticulier Initiatief nu zal gaan bouwen. Hij zou dit aan arbeidersvereenigingen enz. in overweging willen geven om hunne leden er toe aan te sporen. Ziet men na een paar maanden dat de par ticulieren er zelf niet toe overgaan dan kan de gemeente nog met bouwen door gaan. v. Alphen. Er is alles voor om het voorlcopig nog eens uit te stellen. Mij zijn reeds van particuliere zijde plannen opgedragen voor woningen. Maar al behoeft men thans niet zooveel geid meer te hebben om te laten bouwen, men moet toch altijd nog 10 pCt. van de bouwkosten kunnen betalen. Nu had ik gedacht, zouden wij niets kunnen uitdenken om minvermogende menschen aan die 10 pCt. te helpen. Ik heb nog geen tijd gehad om een plan geheel uit te werken, anders zou ik er thans wel mee voor den dag zijn gekomen. Van Dongen-Torman. Ik geloof niet dat ei van particuliere zijde van betee- kenis gebouwd zal worden, daar de hulzen te duur worden om ze te ver huren. De gemeente zal toch wel weer moeten besluiten om met bouwen door te gaan. Voorzitter. Toch acht ik het wensche- lijker nog even af te wachten De ge meente komt daardoor sterker te staan tegenover de regeering, Wanneer men dan later zou vragen waarom we zooveel dure woningen hebben doen bouwen dan kuunen wiWe antwoorden dat wij er wel toe verplicht waren omdat de particu lieren er zelf niet toe overgingen. Aldus wordt besloten. De heer van Alphen vraagt hierna of de Voorzitter hier in de openbare ver gadering niet eens duidelijk wil uiteen zetten hoe die zaak in elkaar zit met die f 70.000, welke op de rechtbank zijn gestort voor proceszaken. Er heerscht hierover bij vele menschen een geheel verkeerde meening. Voorzitter. De heeren kennen toch de geschiedenis van de onteigening van het Dombosch. Verschillende eigenaars hebben hun grond aan de gemeente ver kocht en zijn door ons betaald. Van anderen echter hebben wij het moeten onteigenen. Wij hebben daarvoor die f 70.000 bij de rechtbank moeten storten. De waarde van het land wordt thans volgens de wet geschat en daarna door haar van dat bedrag betaald. Wanneer het land soms langer getaxeerd wordt dan wij hadden bepaald komt er van dat geld nog terug. Ten slotte merkt de heer Broeders nog op dat er hier vroeger gezegd is dat de prijs van den electrischen stroom verminderen zou naar gelang de kolen- prijzen daalden. Ofschoon men algemeen van een daling in de kolenprijzen hoort spreken is van prijsvermindering nog niets gekomen. Hij vraagt of de gemeente het recht niet heeft hiernaar een onder zoek in te stellen. De Voorzitter meent wel eens te hebben hooren zeggen dat de centrale oog groote contracten voor kolenleve- ranties tegen hooge prijzen had loopen. Hij zal dit echter eens nader onder zoeken. Hierna gaat de raad over in geheim comité tot vaststelling suppl. kohier van den Hoofdei. Omslag dienst 1920-1921. De Belgische regeering heeft offi cieel medegedeeld, dat zij afziet van het aan haar door het vredesverdrag ver leende recht, om beslag te leggen op de particuliere Duitsche eigendommen in België. Gistermiddag heeft de minister van financiën bij de Kamer de staatsbegroo- tlng voor 1921 ingediend. De bégrooting bedraagt 9.667 mülioen francs, het te kort bedraagt 4.580 miliioen. In December liep het budget over 11.224 miliioen en bedroeg het tekort 6.465 miliioen. De uitgaven voor het herstel (oorlogsschade, uitkeeringen enz.} bedragen meer dan 2*/4 milliard. Het aanvankelijk verwachte tekort is blijkens deae begrooting met bijna 1900 miliioen francs verminderd. Volgens de Brusselsche Standaard* heeft de minister van justitie, Vander- velde, dezer dagen een vergadering bijeengeroepen van drie procureurs generaal en een auditeur-generaal om met hen te beraadslagen over de her ziening van de vonnissen in politieke processen met het doel, meer evenre digheid in de strafmaat te brengen. Het blad verneemt verder nog, dat de oud-strijders, die nog gevangen zitten, op enkele uitzonderingen na, reeds dezer dagen in vrijheid gesteld zullen worden, De Duitsche regeering heeft de uitnoodiglng der geallieerden om de Londensche conferentie bij te wonen, aangenomen, onder voorwaarde, dat op de conferentie over de Duitsche tegen voorstellen zal worden beraadslaagd. Gelijk men weet, heeft Lloyd George reeds te kennen gegeven, dat de Duit- schers tegenvoorstellen kunnen doen en dat deze ook zullen worden besproken, mits ze niet een poging inhouden om zich in eenig opzicht aan de betaling der schadeloosstelling te onttrekken. Ook de Grieksche regeering heeft aan de geallieerde regeeringen doen weten, dal zij de uitnoodiglng om aan de con ferentie te Londen deel te nemen, aan neemt. Reuter verneemt van Grieksche zijde, dat Kalogeropoelos, De Grieksche pre mier, op zijn reis naar Londen, ter bij woning van de daar te houden conferentie zal worden vergezeld van Karomilas, den Griekschen oud-gezant te Rome en Ster- gledes, den hoogen commissaris van Smyr na. De pro-Duitsche minister van oorlog Goenaris zal dus te Athene blijven. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat de opgestelde agenda der Londensche con ferentie geen wijziging heeft ondergaan! Op 21 Februari zullen de geallieerde ministers de bespreking van het Ooster- sche vraagstuk aanvangen, waaraan de Turksche en Grieksche gedelegeerden zullen deelnemen. Op 1 Maart zullen de geallieerde te zamen met de Duitsche gedelegeerden de bespreking beginnen van de te Parijs getroffen regeling betreftende de betaling van de Duitsche schadevergoeding en de ontwaping. Te Eindhoven had een vergadering plaats van afgevaardigden der nieuwe R, K. Vereeoigingen van Sigarenfabri kanten waarbij bleek, dat een 6-tal vereenigingen is opgericht, nl. te Eind hoven, Den Bosch, Tilburg-Boxtel, de Kempen," Boxmeer-Kulk en Valkens- waard. Uit deze nieuwe vereenigingen. welke samen reeds bijna 90 leden tellen, werd een voorloopig comité gekozen met den heer Jos. v. Susante uit Boxtel, als voor zitter en mr. v. d. Putt uit Eindhoven als voorloopig secretaris. Door deze nieuwe vereenigingen zal een R. K. Verbond van Sigarenfabri kanten worden opgericht. Ten aanzien van het huidige conflict, werd volkomen eenstemmigheid gecon stateerd. Het aantal werkioozen, tenge volge hiervan, is niet zoo groot, als men aanvankelijk vermoedde, doordat verschillende R. K, Patroons op de oude voorwaarden laten werken. Het aantal werkioozen te Eindhoven bedraagt ruim 600 personen- Het comité van samenwerking uit de zes zuidelijke R. K. Vereenigingen van Sigarenfabrikanten heeft bij breed voerig toegelicht adres den minister van Arbeid verzocht de arbeiders, die wei geren op de nieuwe voorwaarden te arbeiden, als vrijwillig-werkloozen te beschouwen en dus aan deze geenerlei uitkeering uit de werkioozenkassen te verleenen. Het kamerlid Schaper heeft den minister van Landbouw verzocht de grenzen voor den uitvoer van eieren ten spoedigste te sluiten. Aan den minister van Landbouw is gisteren het volgende telegram ge zonden Bestuur van Nederlandsche Slagers- bond vraagt Uwer Excelenties aandacht voor buitengewoon hooge marktprijzen van vee, waardoor de consumptieprijzen van vleesch belangrijk moet stijgen en wringt op verbod van uitvoer aan. Het Haagsche Correspondentie- bureau meldt Naar wij nader vernemen wordt met de indiening van het wetsontwerp tot regeling van den dienstplicht, dat, gelijk gemeld, om advies naar de Raad van State en naar den Raad van Defensie is verzonden, zooveel spoed betracht om dat in bet wetsontwerp tot tijkeiijke af wijking van de militiewet, dat nog door de Eerste Kamer moet worden behan- delijd, de bepalieg voorkomt, dat, indien voor 1 September e.k. geen nadere regeling is* getroffen de lichting 1920 ten volle moet opkomen. Bij de „Lettergieterij Amesterdam,, is reeds sedert eenigen tijd een gedeelte van het personeel op verminderde ar beidsduur gesteld wegens bedrijfsslapte. Om diezeffde reden werd bij de Maat schappij voor Boekdrukkerij industrie te Amsterdam de arbeidsweek \Toor de helft verminderd. De staking der loodgieters, koper slagers en fitters te Deventer is opge heven. Arbitrage is aanvaard. Aan de Gero-fabriek te Zeist wordt door een groot gedeelte der arbeiders, circa 300 man, vanaf Maandag 4 dagen per week gewerkt. Bij de Philips gloeilampenfabriek te Eindhoven zijn voor de glasfabrieken belangrijke buitenlandsche orders inge komen, waardoor volop werk aan de betrokken arbeiders is verzekerd. Te Oude-Pekela worden de volgende week weer eenige stopgezette cartonfa- brieken.in werking gesteld. Het aantal werkioozen zal vermoede lijk met 50 pCt verminderen. Naar wij vernemen is in een Dins dag gehouden vergadering van alle Amsterdamsche bakkerspatroons beslo ten niet in te gaan op de aanbieding van den Gemeentelijken Dienst voor de levensmiddelen voorziening tot het koopen van z g goedkoop meel, aangezien er thans een dalende markt is. Men ver wacht n.l, dat de daling van den meel- prijs zal aanhouden, zoodat binnenkort een aanzienlijke verlaging van den broodprijs kan worden tegemoet gezien. V erslagen Catal o gi Kant o orboeken' Cou p anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo P tnulieren Bonbo e ken Obligatie s enz. enz. DRUKWERKEN worden voor onze firma ook aangenomen door A. v. d. Wee-Cools, Kaatsheuvel. M. Herman, Vlijmen. P. Scheeren, Dussen. A. v. Velthoven, Waspik. A. Thielen, Vrijhoeve-Capelle. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Men seint uit Rome aan 't Hsgzn. Woensdagmorgen heeft Z. H. de Paus Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, in een particuliere audiëntie, die een uur duurde, ontvangen. Daarna werd de secretaris van het Bossche bisdom, de weleerw. heer W. Mutsaerts, aan den H. Vader voorgesteld. Na de audiëntie bij den Paus maakte Mgr. Diepen zijn opwachting bij Z.Em. kardinaal Gasparri, den kardinaal-staats secretaris. Men seint uit Rome aan 't Hsgzn. Heden werden Z. D. H. Mgr. Diepen met zijn secretaris, den weleerw. heer Mutsaerts en Mgr. Eras, procurator der Nederlandsche bisschoppen in Rome, bij Z.Em. kardinaal Van Rossum aan tafel genoodigd. De Nederlandsche kardinaal dankte Mgr. Diepen als apostolisch visitator der Scandinavische landen in zeer waardeerende woorden. Kardinaal Van Rossum sprak den wensch uit, dat Mgr. Diepen de stich ting zou beleven van de Katholieke Universiteit in Nederland en van een Seminarie in ons land voor Scandinavië, I e Echo vu het Zeiden. De Belgische Kamer heeft gisteren be raadslaagd over de interpellaties inzake de industrieele crisis. De minister van Nijver heid herinnerde er aan, dat de crisis voor aleis veroorzaakt wordt door den wensch der boereu om tienmaal meer te verdienen, dan voor den oorlog. De industieelen en de handelaars koesteren den zelfden wensch, maar de verbruikers verzetten zich hier tegen. Toen de daling der prijzen kwam, werden duizenden arbeiders werkloos. De minister verklaarde een voorstander te zijn van een verplichte verzekering tegen werkloosheid en het voornemen te hebben, éen wetsontwerp in dien gpest in te e enen. De regeering zal werken van algemeen nut doen uitvoeren, welke 350 miliioen aan on kosten met zich zullen brengen. Zoo noodig zal de regeering tot het in beslag nemen van materiaal overgaan. Voorts vestigde de minister er de aan dacht op, dat de uitvoerhandel nagenoeg stilstaat en de meéSfe fanden, waar de uit voerhandel een der belangrijkste bestaans voorwaarden is, doorleven op dit oogenblik een enstige crisis. Alle klassen der maat schappij moeten gaan begrijpen, dat ze zich opofferingen moeten getroosten, teneinde de industrie in staat te stellen, zich te herstel len en de arbeiders werk te verschaffen. De Dernière Heure deelt mede, dat zoo seint Belga, dat arbeiders te Wevelghem zich meester wilden maken van eenige fa brieken om die, in verband met de crisis, die er in de industrie heerscht, zelf te ex- pioiteeren. De gendarmen zijn tussehenbeide gekomen en hebben zes fabrieken doen sluiten. De Zuid-Afrikaansche partij heeft bij de verkiezingen in Z.-Afrika tot nog toe eeu schitterende overwinning behaald. De Zuid-Afrikaansche partij heeft be haald 43 "zetels, de labour-partij 9, de na tionalisten 12 en de onafhankelijken 1 zetel. De overwinning, welke aan de arbeiders wordt toegeschreven, die tegen de republiek stemden, wordt geminacht als afdeelings- aetie tegen de labourleiders. Naar de Berlijnsche bladen melden, zal de Minister van Buitenlandsche zaken, Von Simons, zelve met den Minister van Financiën, dr. Wirth, de Duitsche tegen voorstellen ter conferentie te Londen gaan verdedigen. De ministers zullen zich doen vergezellen van een'staf van politieke, doch vooral van financieele en economische deskundigen. Een groot aantal leden van den Duit- schen Hansabönd eischen den boycot van Fransche goederen en ook van Engelsehe, als Engeland de overmatige Fransche scha- devergoedingseisehen blijft steunen. In Saksen neemt de criminaliteit on rustbarend toe. In Duitschland worden kampen, voor berging van smokkelaars ingericht. MATIGHEID, opgewektheid, frissche lucht, geregelde ge woonten, de noodige rust en slaap, lichaams beweging en een zorgzame leefwijze is wat de natuur vraagt om uw lichaam in goede conditie, uw nieren gezond en uw gestel vrij van urinezuur te houden. Hebt gij er ooit aangedacht, dat uw pijn iu den rug, hoofdpijn, urinekwalen en wa terzuchtige zwellingen een gevolg kunnen zijn van uw leefwijze? Te zwaar eten, het voortdurend gebruik van alcohol, te veel rooken, het zich te wei nig beschermen tegen het klimaat, onmatig heid, en het te weinig zoeken van gezonde ontspanning en rust, zullen ongetwijfeld de nieren mettertijd verzwakken. En dan komt de last. Ilugpijn, hoofdpijn, urinestoornissen, wa terzuchtige zwellingen, niergfuis en duize ligheid zijn verschijnselen van te veel uri nezuur iu het bloed en er bestaat gevaar voor nier- en blaasontstekingen en onge neeslijke nierziekten. Matig eerst die verkeerde gewoonten en Sta dan de verzwakte nieren bij door een degelijke kuur met Foster's Rugpijn nieren rillen. Deze werken niet op de ingewanden, doch zijn een betrouwbaar en veilig nier geneesmiddel onder alle omstandigheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Waalwijk ver- krijgbaar bij Wed. Orie°Dumouliii, Markt a f 1.75 per doos.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5