j „N00 RD-B R AB AND" I WAALWIJK. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Gemeenteraad. g Maatschappij van Verzekering op het Leven WOENSDAG 23 FEBRUARI 1921 Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 44e JAARGANG. IJE ECHO VAK HET XIIDEV, Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaalwijkscbe Stoomdrukkerij An toon Tieten Telegr.-Adrea ECHO. Prijs der Advertentiön. 20 cent per regel; minimum f 1.50 Reclames 40 cent per regel. nUMMKR 15 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.26. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJK. (Vervolg.) De heer Roggeveen merkt op dat in het rapport verkeerde cijfers voorkomen tengevolge van de cijfers die op de balans staan. De heer van Riel vraagt of dat nu aangenomen is dat alle 3 maanden de prijs van het gas zal worden geregeld. Voorzitter, Ja. Brekelmans. Ik zou de cocamissie van bedrijven in overweging durven geven om, nu de kolecprijzen zijn ver minderd, als het kan, den prijs van het gas te verlagen. De prijzen die nu ge* noteerd worden zijn m.l. met her oog op de tegenwoordige kolenprijzea wel wat hoog. Voorzitter. Wat u nu vraagt Is juist behandeld en aangenomen. Rapport der Commissie van onder zoek der begrooting 1921. Aan den Kaad der Gemeente Waalwijk. Ter voldoening aan de opdracht van Uwen raad, heeft onze Commissie de ont- werp-begrooting voor .1921 nauwkeurig be studeerd en nagezien. Met genoegen kunnen wij constateeron, dat door Burgemeester en Wethouders re kening is gehouden met. de tijdsomstandig heden en de draagkracht der ingezetenen, zooals die ten aanzien der belastingen in 1921 vermoedelijk zal zijn. Een verhooging van den Hoofdelijken omslag behoefde gelukkig niet te worden voorgesteld. De economische toestanden en de vooruitzichten voor de industrie zijn naar onze meening echter van dien aard, dat niet alleen de%rootste zuinigheid moet betracht worden, doc-h dat ook moet worden omge zien naar versterking van inkomsten. Wij zouden daarom willen voorstellen de opcenten op de hoofdsom der grondbelas ting te verdubbelen en te brengen op 80 op centen voor ongebouwde eigendommen en 20 voor gebouwde eigendommen, waardoor oen vermeerdering der opbreugst kan wor den verwacht van ongeveer f 3500. Wij vinden hiertoe te meer aanleiding, omdat in onze omgeving nagenoeg alle ge meenten daartoe over gaan, zoodat onze in gezetenen, die elders vaste goedéren hebben, wel de verhoogde opcenten zouden hebben te betalen, terwijl de elders wonenden, die hier vaste goederen hebben daarvan zouden vrij blijven. De gewone uitgaven zijn in totaal begroot op f 326.145.75 een vermeerdering tegen 1920 van f 42.926.96. Voor zoover de hoogere uitgaven niet ba- lanceeren met hoogere ontvangsten als b.v. circa f 13000 van Hoofdstuk V., anuiteiten voor Woningbouw, zijn de hoogere uitgaven voor een groot gedeelte het gevolg van de ten vorige jare toegekende salarisverhoogin- gen aan het gemeentepersoneel en de vrij stelling van pensioensbijdragen, terwijl ook hoogere bedragen zijn uitgetrokken o.m. voor openbare vermaken, voor armwezen en voor onvoorziene uitgaven. De post ad ca. f 7000, uitgetrokken voor ■een tegelbestrating voor de Westzijde van de Stationsstraat, ontmoet bij onze Com missie bedenking. Wij erkennen gaarne dat een verbetering van de Stationsstraat wen- schelijk is, dringend noodzakelijk achten wij die echter niet. En waar wij ons meenen te moeten plaatsen op het standpunt, dat de tijdsomstandigheden van dien aard zijn, dat de uitvoering van die werken moet wor den nagelaten, die niet dringend noodzake lijk zijn, meenen wij U te moeten advisee- ren dit werk niet uit te voeren. Is hef vol gend jaar de toestand voor de plaatselijke nijverheid weer opgeklaard, dan zullen wij dezen post gaarne opnieuw uitgetrokken zien en wij twijfelen niet of het College van Burgemeester en Wethouders en den Raad zullen zich met dit korte uitstel kunnen vereenigen. Hoofdstuk VI (Kosten van openbare wer ken) waaronder bovengenoemde post res sorteert, heeft de laatste jaren steeds de aandacht der Commissie getrokken. Wij meenen dat dè uitgaven onder dit hoofdstuk in een veel te snel tempo vooruit gaan. Vergelijken wij die cijfers der laatste jaren, dan krijgen wij in 1918 was uitgetrokken f '9.110, in 1919 was uitgetrokken f 13.863, in 1920 was uitgetrokken f 24.044, in 1921 was uitgetrokken f 30.824. Waar moet het heen, als in slechts vier jaren tijds alleen dit hoofdstuk ruim drie maal zoo groot moet worden begroot. ,Hier moeten de uitgaven naar ons oordeel noodzakelijk worden geremd en stellen wij voor den post Openbare werken met f 9000 te verminderen te weten f 7000 voor de te- geltiestrating en f 2000 voor straatreiniging. Gesteld, dat f 21.824, voor dit hoofdstuk toegestaan wordt, dan hoopt de commissie dat dit bedrag niet ten volle zal worden opgebruikt. Pb' zijn werken waarmede reeds een begin is gemaakt tot verfraaiing van wandelwe gen buiten de kom der Gemeente, welke echter noodzakelijke kosten mede brengen. Hoe zeer 't te prijzen is om ook de omge ving van Waalwijk aantrekkelijk te maken, moeten wij nu alle niet noodzakelijke wer ken ontraden. Blijkens de begrooting van den Gemeente- Opzichter zou het in de bedoeling liggen een veegmachine aan te schaffen. Wij vin den een uitgaaf daartoe alleen dan doelma tig, wanneer daarmede een besparing kan worden verkregen. De Gemeente-Opzichter spreekt in zijne toelichting, dat hij door deze aanschaffing twee werklieden twee dagen kan missen, doch laat hierop onmiddellijk volgen, dat hij deze wel voor een ander doel dan straat reiniging kan gebruiken. De Oommissie wensclite echter de voor- deelen van een veegmachine in cijfers uit te drukken zijnde f 1000 besparing aan ar beidsloon f 100 aan bezems, tezamen f 1100 verder f 900 rijloon van art. 12 als zijnde reeds verantwoord onder art. 10, dus in totaal f 2000, waarmede wij dit hoofdstuk verminderd wenschen te zien. In onze zienswijze ten aanzien van de te verkrijgen besparing door aanschaffing van ee veegmachine juist, en kan TJ zich met de voorgestelde vermindering vereenigen, dan zou daarmede als vanzelf het besluit tot aanschaffing der machine zijn genomen. Nu wij de eindcijfers van Hoofdstuk VI over de laatste 4 jaren met elkander hebben vergeleken, lijkt het ons wel interessant, hetzelfde te doe'n met Hoofdstuk IV, Kosten der Politie. In 1918 werd begroot f 5000.— In 1919 werd begroot f 11000. In 1920 werd begroot f 15626. In 1921 wordt begroot f 18049. In vier Jaren tijds dus een verhooging- van den politiepost van f 5000 tot f 18000, of ongeveer 250 pCt. met een verhooging van liet bevolkingscijfer in dezelfde periode van circa 10 pCt. De Commissie moet erkennen, dat tot de regelmatige verhooging van dezen post dooi den Raad steeds is meegewerkt, alsof ei- onuitputtelijke bronnen van inkomsten wa ren, daartoe geleid door de bijzondere tijds omstandigheden. Nu evenwel de uorpiale tijden gaan terugkomen, moet getracht wor den abnormaal hooge posten te doen ver dwijnen. Ware het niet. dat de plannen tot samenvoeging der drie gemeenten zeer waarschijnlijk zullen worden verwezenlijkt, waardoor grooter grondgebied en verdubbe ling van het zielental voor het toekomstige Groot-Waalwijk deze uitgaven zullen recht vaardigen, dan zouden wij het durven wa gen, om ook aan de uitgaven onder dit hoofdstuk een rem op te leggen. Wij hopen, dat onze pogingen in de rich ting van bezuiniging op de gemeente-uit gaven, ter kennis zullen komen van onze buur-gemeente Besoijen, die straks zeer waarschijnlijk zich tot eene zal vereenigd zien met Waalwijk en Baardwijk. Het heeft n.l. onze aandacht getrokken, dat die ge meente een leening van f 50.000 heeft uit geschreven uitsluitend voor verbetering en verfraaiing van wegen en pleinen, uitgaven waaraan deze gemeente vroeger niet zou hebben gedacht. Alles duidt er op, dat deze leening nog zoo gauw wordt gesloten in het uitzicht op de samenvoeging- der drie ge meenten, zoodat straks deze leening voor werken, die bij eenig uitstel belangrijk goedkooper zouden kunnen worden uitge voerd, de schuldenlast van de samen te voe gen gemeenten nog zal komen bezwaren. Op deze wijze zullen onze voorstellen om de uitgaven alleen tot de dringend noodzakelij ke te beperken, weinig baten. Met de ontwerp-begrootingen voor de ge meentebedrijven kunnen wij ons wel ver eenigen. Ook heeft het onze instemming dat de verkoopprijs van het gas per drie maan den wordt herzien op basis van een kost prijs-berekening. Wij meenen evenwel, dat het de aandacht van de bedrijfscommissie en van Burgemeester en Wethouders zal verdienen, na te gaan of de factor arbeids loon in de kostprijsberekening herziening behoeft. De arbeidsloonen zijn door de stij ging van den prijs der levensbehoeften op gevoerd. Thans is wel reeds een prijsdaling ingetreden, doch nog van weinig invloed op den levensstandaard, zeker zal die binnen kort in beteekenis toenemen. De commissie fjbidt wellicht nog aanlei ding bij de artilcelsgewijze behandeling der begrooting, hier of daar nog een aanmerking te maken. De Commissie tot onderzoek der begrooting 1921. Antwoord van B. en W. De Voorzitter Wij hebben de eer U hierbij aan te bie den het verslag der Commissie tot onder zoek der begrooting voor 1921. Het door de Commissie medegedeelde geeft ons aanleiding het navolgende ter na dere toelichting van de ontwerp-hegrooting mede te deelen. Het voorstel der Commissie om de op centen op de grondbelasting te verhoogen heeft ook onze instemming. Een gelijk voor stel werd door ons bereids reeds overwogen. Nu algemeen tot verhooging wordt overge gaan, is er ook voor ons, zoo als de Commis sie opmerkt, te meer ounleidiiig om daartoe te besluiten. De post „verbetering trottoir der Sta tionsstraat" ïi door ons op de begrooting gebracht omdat die verbetering reeds meer malen is toegezegd. Wij kunnen er ons ech ter goed mee vereenigen, dit werk nog 1 jaar uit te stellen. - Inderdaad geven dé cijfers van Hoofd stuk VI aanleiding, bezuiniging op dit punt ernstig onder het oogete zien.. Tot goed be grip dient echter gein -moreerd, dat in 1920 de gemeentereiniging voor het eerst in eigen beheer werd genome*1, waartegenover de opbrengst van de stivi.atbelasting kan wor den gesteld. Overigen-, is het duidelijk hoe de bijzondere tijdsomstandigheden deze cij fers hebben beïnvloed. Eenerzijds de prijzen der materialen, die vaak het drievoudige» soms meer, van de vroegere bedroegen, anderzijds de arbeids loonen die eveneens tót het drievoudige van de vroegere looüep zij- gestegen. Nu wij tot meer normale tijden gaan terugkeeren zul len deze twee factoren, de een meer de an der minder, spoedig i gunstiger ramingscij- fers toelaten. Wordt de tegelbestrating der Stationsstraat een jn|r uitgesteld, dan zou de raming der Openbare Werken alleen daardoor reeds konu n beneden het cijfer van 1920. Wij namen in onze begrooting niet op on der de buitengewone iptgaven, de kosten van aakoop van een veegihacliine. Wij lieten dit na, omdat vóór een dergelijke uitgaaf zou moeten worden geleefd en het is U bekend hoe moeilijk liet thans is leeningen ge plaatst te krijgen ei; dan nog onder zeer bezwarende conditiën.: Door ons werd over wogen of het niet wensehelijker zou zijn. uit de koopsom van i8t terreinen bij de vak school, die door ons destijds werden gere serveerd voor het Rijk en die thans door den Staat- zijn aangekocht voor f 10714.86, de kosten van aankoop van een veegma chine en een motorbrindspnit te bestrijden. Daarmede zou de noodzakelijkheid van het sluiten van een leenilig zijn opgeheven. Het bezwaar van de Gedeputeerde Staten om de opbrengst van dezen verkoop te bestemmen voor aflossing van crisisschuld gaf ons juist aanleiding tot deze p,;i-weginp. De Gemeen te-Opzichter heeft dus wel gedaan met een eventueele aanschaffing van een veegma chine rekening te houden. De toelichting op stilzwijgend worden voorbijgegaan. Wij zouden U echter ontraden hierin wijziging te brengen. Wij beschikken thans over een uitstekend korps met een uitmuntend gere- gelden dienst. Bij het becritiseeren van den politiedienst en daarvoor gevoteerde bedra gen wordt zoo vaak aangevoerd dat er in onze gemeente zoo weinig te doen is. Steeds spruit dit voort uit totale onbekendheid met hetgeen inderdaad door de gemeente-politie wordt gepresteerd, welke prestaties als re gel alleen duidelijk blijken uit, de politie- administratie. Wordt naar buiten een indruk gweekt dat er voor de politie in onze gemeente weinig te doen is, dan hebben wij dit te loven. Men bedenke daarbij dat dit in hoofdzaak is te danken aan de goede organisatie en de ac tiviteit van ons politiecorps. Preventief wordt ten deze veel meer verkregen dan al gemeen bekend is, daarvandaan de steeds terugkeerende twijfel aan de gemotiveerd heid van een zoo hoogen uitgaafpost. Wij geven gaarne onze aandacht aan het geen de Commissie aanhaalt omtrent den factor arbeidsloon in de kostprijsbereke ning van het gas. Door de Commissie is niet aangegeven op welke wijze zij de vermindering, op Hoofdstuk VI eventueel toe te passen, zou zijn te besteden. Die vermindering, af te ronden tot f 9.000.— kan worden in minde ring gebracht op den Hoofdelijken Omslag, of wel zou zijn te bestemmen voor aflossing van crisisuitgaven. Misschien zou voor dit laatste iets te zeggen 'zijn omdat het zich laat aanzien dat de inkomsten der belas tingplichtigen in 1921, waarover de -aanslag 1922 zal worden berekend, minder zullen zijn dan die in 1920 voor den aanslag 1921. Ontlasting van de crisisuitgaven in 1921 zal dan komen ten voordeele van den dienst 1922. Daartegenover staat de vraag of liet wel wensclielijk is de leeningeu voor crisis- schuld in nog sneller tempo af te lossen dan destijds door de Gedeputeerde Staten werd gevorderd (aflosing in 5 jaren). Nu de tijdsomstandigheden voor onze plaatselijke industriën zoo bijzonder ongun stig zijn geworden, blijkt eerst duidelijk boe ongemeen zwaar deze snelle aflossing onze middelen drukt. Die druk zou zijn te dragen geweest. Zoo de schoen- en lederin dustrie had kunnen blijven floreeren als voor eenlgen tijd terug. Nu dit uiet het ge val is, meenen wij U in overweging te moe ten geven de opbrengst van de nog te ver met dit bedrag zou wotdeu afgelost co kan me daarotn goed vereenigen om den Hoofd. Omslag met dit bedrag te ver lagen. Van Riel. De Commissie kan zich daarmede ook goed vereenigen. Schambergen, Ik kan me er ook wel mee vereenigen te meer omdat in den laatsten tijd de straat aanhoudend Is opgebroken en dit door aansluiting aan gas of electricltelt nog meer zal ge beuren. Zou het echter ook geen aan beveling verdienen om de boomen te rooien en er kleine voor In de plaats te zetten, j Misschien, ik weet het niet, want ik spreek hier als leek, is het neg een voordeel. Dat heeft bet voor, dat anders later, wan.-.eer de straat geheel in orde Is gebracht, ze weer opgebroken zal moeten worden. Er komt nog bij dat de boomen moeilijkheden verootzakeu. Ik zelf heb In de Stationstraat gewoond en heb er veel last van gehad. Ze zijn nu wel ge snoeid, maar toch, bij vol blad of bij het vallen der bladeren is het lastig. Ik ben 's nacbts meermalen als het ware uit bed gesiinge'd door het geweld en ook doordat de bladeren de goot ver stopt hadden waardoor men met regen vlagen last van het regenwater krijgt. Voorzitter. Ik kan dit nog zegger, officieel weet ik het nog niet, dat dit jaar de Stationstraat zal worden opge broken doordat de telefoon er een kabel wil leggen. Wat betreft het rooien der boomen, dit zou ik ten sterkste durven ontraden uit een aes'hetischoogpunt. De S'ationstraat is door de verscheiden heid van huizen niet zoo mooi. Het eenlg mooie zou Ik haast zeggen zijn de boomen. Op een prentbriefkaart kan men dit heel goed zien. Bovendien, nu de boomen heel goed wo; den onderhouden, aan den hulzenkant zijn ze bijna plat gesnoeid, heeft men er weinig hinder meer van. Het aaDkoopen van nieuwe boomen is daarenboven zeer duur. Timmermacs, Betaalt het Rijk voor het opbreken van de straat ook eene recognitie. Voorzitter. Het Rijk maakt de straat weer geheel In orde. Tot twee, diiemaal toe wordt alles nagekeken. Maar bij eik breken van een straat ls er een stuk van bedorven. Al wordt het nog zoo goed herstraat, het profiel is kwijt. Als er veel aan een straat wordt gebroken is er geen redding meer aan, dat onder vindt men in alle steden. Roggeveen. Zou het niet wenscbelijk zijn om voor dien tijd met de eigenaars van die stoepjes eens te praten, teneinde te vetkrijgen dat ze daar vrijwillig afstand van doen opdat we dan een geheel ver krijgen. Voorzitter. Ik geloof niet dat de kabel onder de trottoir zal worden gelegd. Roggeveen. Mijn bedoeling is dit te doen wanneer tot betegeling woidt over gegaan. Kiijberg. In de Grootestraat ls dat ook zoo gedaan. Twee meter wordt voor rekening der gemeente gedaan en de rest is voor rekening van de eigenaars. Dat ls goed gegaan. Slechts een enkele heeft geweigerd. Voorzitter. De gemeente iaat de tegels niet tot aan de hulzen leggen maar wel als de heer Kiijberg aangeeft. De be doeling is om tusschen de boomen te bestraten met de uit de trottoir komende klinkers. Dat is noodig want nu wordt daar steeds alles opgeveegd en dtkw ls zelfs asch of vuil neergeworpen, waar door ongelijkheid ontstaat en dat modder poelen veroorzaakt. Hetzelfde ziet men gebeuren in de Putstraat. Daar heeft men het ook al eens moeten afsteken. Ik dacht feitelijk dat het de bedoeling van den heer Roggeveen was als de straat toch wordt opgebroken om dan het riool te herzien. Ik zeg dit iju niet om geld te willen I «ten uitgeven, ik wil er aiieen maar opwijzen, dat daar geen riool ligt. Dat gaat maar tot aan de Loint en in het verdere deel van de Stationstraat ts maar een nauwe bu's gelegd, vandaar dat daar zoo dikwijls verstoppingen plaats hebben. Die buizen kunnen al het water, dat ook van de fabrieken komt, niet verzetten. Dat werk ls tot heden altijd uitgesteld, evenals aan den Hoek. Aan de Burgemeester van der Klokkeu- laan is heelemaal geen iloleerlng, daar moet het water maar versterven vandaar dat aan bet station de perken Iets lager zijn gemaakt opdat het overtollige water daarin zou wegzakken. Hoe of waar de babel nu gelegd zal worden, weet ik niet. Gehoord heb Ik van In den tijweg maar officieel weet ik nog niets. Roggeveen. Zou het niet beter zijn, als die werkzaamheden aan de telefoon gaan gebeuren, van te voren een begroo ting te laten maken van de kosten eener rloleerlng. Brekelmans. Ik geef in overweging om, nu geen tegels voorlooplg zullen 25.586.757- 3.1I3.7o7- zijne begrooting is echter minder duidelijk. Zoo zal kunnen vervallen de post van f 900, voor voerwerk veegmachine, omdat deze post slechts bij de reiniging is geplaatst om uit te beelden, wat van den post sub artikel 12 feitelijk behoort te komen ten laste van den reinigingsdienst. Ofschoon de post ar tikel 12 „onderhoud van paarden en kosten der voerlieden" op het werkelijk bedrag is geraamd, is nog eens f 900 uitgetrokken voor de reiniging, zoodat deze laatste post kan vervallen. Bij aanschaffing der veegmachine kan het straatvegen één dag worden bekort, waar mede het arbeidsloon van 4 arbeiders wordt bespaard. Dit wil niet zeggen dat dit ook op de begrooting een besparing moet geven van het loon van 4 arbeiders, ómdat bij niet aanschaffing der machine zou gerekend moeten worden op 2 aan te stellen hulp krachten. De consequentie hiervan is echter dat in elk geval 2 arbeiders op deze legroo0 ting kunnen worden bespaard, wat bij na der inzien ook door den Gemeente-Opzichter werd beaamd. Op den reinigingsdienst is dus bij aanschaffing van een veegmachine nog f 1900.te besparen. Gevoegd bij de 'besparing door uitstel der tegelbestrating in de Stationsstraat, zou Hoofdstuk VI met f 8.900.zijn te verlagen. De Commissie heeft ook ten aanzien van Hoofdstuk VII Afdeeling I, „Kosten der Politie", een vergelijking gemaakt tusschen de cijfers van 1918 tot 1921, en zij komt tot de conclusie dat die van 1921 ruim 3 maal zoo hoog zijn als in 1918. Eene vergelijking in percentages van de toeneming van het be- grootingscijfer en die van het bevolkings cijfer gaat niet wel op, omdat verhooging van het eindcijfer voor de politie-uitgaven niet uitsluitend een gevolg is van uitbrei ding van het korps, doch in hoofdzaak van de verhoogingen van de salarissen en de duurte van de kleeding en uitrustingstuk ken. Het komt ons begrijpelijk voor dat de ze hooge cijfers door de Commissie niet hoogen opcenten op de grondbelasting ad f 3.500 en de door de Commissie voorgestel de vermindering der uitgaven op Openbare Werken, Hoofdstuk VI, ad f 8.900, samen f 12.400, nog af te ronden tot f 13.000 dooi den post Onvoorziene Uitgaven te vermin deren met f 600, in mindering te brengen van de geraamde opbrengst van den Hoof delijken Omslag ad f 120.000, zoodat deze dan zou kunnen worden gebracht op f 107.000.—. De heer van Riel merkt naar aanleiding van het antwoord van Burg. en* Weth. op, dat het allerminst de bedoeling van de commissie ls geweest om critlek op de (politie uit te oefenen. Voorzitter. Het heeft bij ons ook niet voorgezeten dat dit de bedoeling was, De heeren hebben uit ons antwoord gehoord dat Burg. en Weth. met de Commissie kunnen meegaan om de tegelbestrating in de Stations'raat voor- loopig voor een jaar uit te stellen. Door het vervallen van deze kosten en die van de veegmachine en het vethoogen van de grondbelasting komt er een be drag vtij van f13000. Timmermans. Het bedrag in het ant woord van Burg. en Weth. heb- Ik niet goed gehoofd Voorzitter. Zooals u weet hebben wij aan het Rijk een peiceel land, gelegen naast de Rijksvakschool, verkocht en hebben daarvoor ontvangen f10714,86. Wij bebben voorgesteld dit bcdrsg te gebruiken om de crisisschuld af te lossen maar Ged. Staten kunnen daaraan hun goedkeuring niet hechten en nvu bebben wij voorgesteld om daarvan te mogen koopen een veegmachine, een sproei wagen en een motorbrandspuit. Timmermans. Met dit laatste kan ik me goed vereenigen. Ik zie niet in waarom de crisisschuld, die toch al in zoo'n korten tijd moet worden afgelost,

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1