DE BMIll HEI IMIOEH Tweede Blad Markode Bandiet Proviaciaai Menws. INDUSTRIEËLEN FEUILLETON No 15, Woensdag 25 Febr. 44e Jaarg De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig niet 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Industrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Te Utrecht slaagde o.m. voor Ned. Kantoor-stenograaf, mejuffrouw M. van de Water alhier. In de Maandagavond gehouden vergadering van het „Operatie-kamer- fonds" werden rekening en verant woording over 1920 en de begrooting voor 1921 door de commissie van toe zicht accoord bevonden en werd de penningmeester de heer Norbert van Loon herkozen als lid van 't Dagelijksch Bestuur. Aan den heer notaris Jansen werd dank gebracht voor zijne vele belangelooze bemoeiingen voor het fonds en verder werden nog verschillende besprekingen in 't belang dezer belangrijke aange legenheid gehouden. Vrijdagavond ten 8 uur had in de zaal van den R.K. Werkliedenbond eene algemeene vergadering plaats van het R.K. Groene Kruis. Goed acht uur opent de Voorzitter, de heer C Witlox de vergadering, heet de aanwezige dames en heeren welkom in 't bijzonder Dr. van der Heijden uit 's Bosch, die zal spreken over het Wit Gele Kruis. Daarna deelt hij mede dat het Bestuur zich, naar aanleiding van de in een vorige vergadering, gehouden besp e king in verbinding heeft gesteld met de hier gevestigde dokters overt het al ofj niet wenschelijke van aanstelling van. een vroedvrouw. De dokters zijn van meening, dat de aanstelling van vroedvrouwen niet nood zakelijk is en zij voldoende tijd voor de verlossing hebben en daarvoor ook niet te veel laten betalen. Wat de zuigelingenzorg betreft, Mevrouw Langemeijer is zoo welwillend geweest zich voor een moedercursus belangeloos beschikbaar te stellen, maar ook deze is niet kunnen door gaan met het oog op het tekort der financiën. Vervolgens werd door den Secretaris een breedvoerig jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek dat de Eerw. Zusters 5399 patiënten hebben verpleegd, dat 32 personen zich op het Consultatie bureau hebben laten onderzoeken en waarvan 18 in aanmerking voor verple ging kwamen De Voorzitter dankt den secretaris voor de vele moeite die hij zich getroost heeft en brengt vooral een woord van warme hulde aan de Eerw. Zusters die steeds vol toewijding zijn en zich geheel aan de 50) verpleging der zieken geven. Hij acht het jammer dat ze zich niet beschikbaar kunnen stellen bij bevalling, Wel stellen ze zich beschikbaar voor de verpleging na de bevalling De heer Hoffmans zegt, wijl hij slechts penningmeester in naam is en de heer de Jong de werkzaamheden steeds ver richt heeft en deze weer niet aanwezig is, hij tot zijn spijt met een kort verslag zal moeten volstaan. De ontvangsten hebben bedragen t 2467.60 en de uitgaven f 2605,46 zoodat het boekjaar sluit met een nadeelig slot van f 230.60. Bij den aanvang van het boekjaar was er echter een tekort van f 625.94 De inkomsten zijn verkregen door 549 leden uit Waalwijk welke een contributie opbrachten van f679,40, Besoijen f 154 door 131 leden, Baardwijk f60,— door 308 leden Dat Baardwijk slechts f60 bijdraagt komt dat ze de Eerw. Zusters verpleeg sters zelf betalen en de f 60 maar geven voor gebruikmaking van artikelen voor radig in het magazijn. In het afgeloopen jaar hebben niet minder dan 188 leden bedankt. De reden hiervan moet gezocht worden in het feit dat de contributie van f 0 50 is gebracht op f 1.— per jaar. Een der aanwezigen meent te weten dat door de verhuizingen veel leden verloren gaan. De Voorzitter wil dit niet ontkennen, maar wijst op de moeilijkheid voor het bestuur om te weten te komen waar de menschen heengaan. De heer Henkes zegt dat men dan De Echo van het Zuiden maar moet raadplegen, daar staat alles in aange geven. De Secretaris zet uiteen dat dit alles niet is na te gaan, omdat men van Baardwijk niet weet wie daar lid is. Hij zal echter alles in het werk stel len om zooveel als mogelijk is de adres sen te achterhalen. Alsdan werd mededeeling gedaan van wat in het magazijn voorhanden is. De Voorzitter drong er op aan dat de te leenen artikelen spoedig na gebruik worden teruggebracht en niet, zooals meermalen gebeurt, aan derden worden uitgeleend. Voordat tot verkiezing van bestuurs leden wordt overgegaan, verleende de Voorzitter het- woord aan den WelEd. Z.Gel. Heer Dr. v. d. Heijden. In een mooie rede zet hij de nood zakelijkheid uiteen van het Wit-Gele Kruis. Hij wijst er op dat te weinig wordt gedaan aan kraamverpleging, zie kenverpleging, bestrijding van zuigelin gensterfte, enz. En toch is niets zoo noodzakelijk, want voor Waalwijk en geheel Noordbrabant is het aantal der zuigelingensterfte groot, evenals het getal lijders aan tuberculose. Het Wit-Gele Kruis heeft de volgende vijf punten op haar programma staan I Bevordering van den algemeenen ge- zondheidstoestand, Ziekenverpleging, Kraamverpleging. Bestrijding der zuige lingensterfte en Bestrijding der tubercu lose. Spr. wijst er in zijn mooie en goed gedocumenteerde rede op, dat de vrouw hier vooral ook een groote taak heeft te vervullen. Aanbeveling verdient het daarom dat het bestuur zich in verbin- ding stelt met den Vrouwenbond, Eli- sabeth-vereeniging, enz. Vervolgens wijst hij op het nut dat de vereenigingenin een Diocesanen bond zijn vereenigd. De Voorzitter danki den spreker voor zijne leerzame rede en vraagt of een der aanwezigen vragen heeft te stellen. De ZeerEerw. heer van Riel zegt dat in het bestuur de kwestie van om zetting in een vereeniging van het Wit- Gele Kruis meermalen een punt van bespreking heeft uitgemaakt, doch dat enkele zaken het daarvan hebben doen terughouden oa.. werkt het R.K. Groene Kruis inzake tuberculose-bestrijding sa men met het Algemeen Groene Kruis en krijgt daardoor van het Rijk subsidie. Nu is de secretaris onzer vereeniging bang dat, zetten wede vereeniging om, we niet meer van die subsidie kunnen profi- teeren en dat zou jammer zijn, want inderdaad is hier tuberculose-bestrijding zeer noodzakelijk. De WeldEd. Z.Gel. heer dr. v. d Heijden zegt dat samenwerking even goed kan blijven geschieden als thans. Hij meent verder dat binnenkort toch ook nog eene wijziging is te ver wachten in het verleenen van subsidies door het Rijk. Spreker wijst er nog op dat men döor samenwerking wat meer kan bereiken oa. het aanschaffen van een ziekenauto waarmede het dioc. bestuur van het Wit-Gele Kruis reeds bezig is, het aanschaffen van verplegings- artikelen enz. De Voorzitter stelt hierna voor om aan te sluiten, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De ZeerEerw. heer. van Riel stelt voor de statuten overeenkomstig die van het Wit-Gele Kruis te wijzigen en de ver kiezing van bestuursleden aan te houden tot een volgende vergadering om dan te trachten ook eenige d^mes in het bestuur te krijgen. De heer Hoffmans zegt niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking te willen komen. Wordt besloten de bestuursverkiezing aan te houden. De heer Leijten wijst er op dat door Baardwijk zoo weinig wordt bijgedragen. De secretaris zet uiteen hoe de regeling met Baardwijk is getroffen. Baardwijk moet feitelijk beschouwd worden als een zelfstandige vereeniging en betaalt dan ook alleen maar naar het gebruik maken van de in het magazijn voorhanden zijnde artikelen Daarna sluit de Voorzitter onder dank zegging voor de opkomst de vergadering. De Commissie ter voorbereiding der Kamer van Koophandel en Fabrieken in de Langstraat, zetelende te Waalwijk, heeft den heer J. van Nunen te 's Bosch benoemd tot eerste kantoorbediende ingaande op 1 Maart, waarna ook binnen enkele dagen de opgave voor het han delsregister in werking moet treden. Wij ontvingen het jaarverslag van de Stedelijke Hypotheekbank te 'sGra- venhage. Door zijn volledigheid geeft het een duidelijk beeld van de hechte positie, waarin deze Bank verkeert. Het geheele dividend bedroeg 35 pCt. De Bank sloot over het afgeloopen jaar 32 leeningen tot een gezamenlijk bedrag van f 1.954.810 tegen een getaxeerde waarde van f 3.011.430, dus tot nog geen 65 pCt. van de waarde zeer zeker een soliede handelwijze ten opzichte der pandbriefhouders. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar het verslag zelf, of naar de agenten fa. W. Timmermans en Zonen. Naar wij vernemen is door de Directie van de N.V. Ingenieursbureau „De Industrie" de heer N. K. ontslaan als haar vertegenwoordiger. Wij verne- min verder nog, dat alle door K, op genomen en geleende gelden door de N. V. Ingenieursbureau zijn betaald en rechtsvervolging is ingesteld. I Zaterdagvoormiddag had de werk- j man W. V. werkzaam op de stoom- schoenfabriek van de firma P. Bergmans en Zn. alhier bij het schoonmaken van een der machines, het ongeluk met zijn vinger daartusschen te geraken zoodat het voorste lid van een vinger hem geheel werd af gekneld. Onder begunstiging van een I prachtig weer had Zondag 1.1. de aan- gekondigde voetbal-wedstrijd plaats i tusschen Quick-B. F. C welke in een 1 1 gelijkspel eindigde. Beide partijen waren goed aan elkaar gewaagd, doch ware B.F.C. volledig geweest de overwinning zou mee naar den Bosch zijn gegaan. Twee penalty's welke door B F. C. genomen mochten worden, werden zeer sportief naast getrapt. Quick II speelde te Capelle een Competitie-wedstrijd en verloor zeer on- fortuinig met 2—1. Zondag 20 Febr. speelde de voetbal ver. Hollandia I een vriendschappelijke wedstrijd tegen Excelsior I Heusden, welke door eerstgenoemde gewonnen werd met 51-. Stand met rust 20. I Daar deze vereeniging nog pas slechts twee jaar bestaat, heeft zij toch reeds veel gepresteerd daar zij de door haar gespeelde wedstrijden bijna alle ge wonnen heeft, zoodat er van haar in de toekomst wel wat te verwachten is. Maandagmorgen om elf uur had ten stadhuize te Bergen op Zoom een vergadering plaats van afgevaardigden der Provinciale Staten in dat gewest en burgemeesters van West-Brabant ten einde te bespreken het actueel onder werp locaalspoorwegen in Noord- Brabant. Voorzitter was de burgemeester van Bergen op Zoom Aanwezig waren de Statenleden Laane, Ru'oert, Ziedses des Plantes, Walder, Timmers, benevens zes burgemeesters. De voorzitter en de voorzitter van het Comité van de Locaalspoorwegen, de heer Laane, achten het rapport pessimistisch. Wanneer morgen in de Statenzitting het eerste voorstel valt, acht de heer Ziedses des Plantes hetnoodigeentweede voorstel te doen voor de lijn Zwaluwe, Bergen op Zoom en Geertruidenberg. De heeren Walder en Ziedses des Plantes zullen voorstemmen. De heer Timmers zal voorstemmen als de lijn Moerdijk—Bergen op Zoom zeker komt. De heer Rubert zal alles doen voor het lijntje. Hij acht de lijn in de Lang straat noodzakelijk Dr. Jenny Weyermann acht het nood zakelijk dat Oosterhout en Dongen niet worden vergeten. De vergadering zond een telegram aan de Staten, waarin wordt gezegd, dat de burgemeesters van West Noord- Brabant, vereenigd te Bergen op Zoom, met de Statenleden onderhandelen over het groote belang dat voor deze streek gelegen is in de totstandkoming van de sinds 1918 ingediende aanvragen van het Locaalspoorwegnet. Zij ver zoeken medewerking aan het voorstel van Ged. Staten tol het nemen van aandeelen voor de som van 8 millioen zonder vaststelling van bepaalde lijnen. D. v. N. Waalwijk, 23 Februari 1921. van ..De Echo van het Zuiden". door Louie Boussenard. TWEEDE DEEL. IX. DYNAMIET. Zeg eens, Michel, weet gij wat dyna miet is? En Michel, zonder er diep op in te gaan, antwoordt Dynamietdat zijn de bommen die veel gedruisch maken en waar de Turken doodelijken schrik van hebben. Ja, dat is zoo. Maar laat ons niet het eene met het andere verwarrenhet om hulsel met de ontplofbare stofde bom, dat is het omhulsel de ontplofbare stof dat is Dynamieteen aardige naam maar meer weet ik er niet van. De naam is wel gekozenhij werd af geleid van hot Grieksche „dynamis", wat kracht boteekent. En nooit was een bena ming meer passende, daar die geduchte zelf standigheid de kracht schijnt te verzinne beelden in alles wat kenmerkt onder op zicht van schielijkheid, brutaliteit en on weerstaanbaarheid. Heel welmaar nu ben ik nog altijd even wijs. Dynamiet is eigenlijk een mengsel, in veranderlijke verhouding, van nitro-glyce- i-ine en een onschadelijk stof, poeder- of sponsachtigheid, waarmede zij zich ver- eenigd. Die bestanddeelén zijn krijt, kiezelaarde, kool, enz. Waarom moet nitro-glycerine gemengd worden met een dier stoffen? - Alleen de nitro-glycerine is ontplofbaar en zij ontploft gemakkelijk't is een gril lige zelfstandigheid, zeer gevaarlijk om te behandelen en te vervoeren Waarom dat? Omdat zij springt bij het minste schokje, bij de minste wrijving en soms zon der schijnbare oorzaak. Maar is die vloeistof, vastgelegd door haar te vermengen met een onschadelijke stof, dan kan zij behandeld, ingepakt, ver voerd, geklopt, of verwarmd worden zonder dat er eenig ongeval uit voortspruit. Nu heb ik u begrepenDynamiet, is eigenlijk de vloeistof welke nitro-glycerine heet, doch hanteerbaar gemaakt, dank de vaste zelfstandigheid die zij geworden is door het mengen. Zoo is 't inderdaad Dus de zelfstandigheid waar wij onze bommen mede opvullen, is niets anders dan nitro-glycerine, verwerkt met kiezelaarde. Doch mag ik u nog een vraag stellen? Vraag maar op Wat is nitroglycerine? Een zelfstandigheid welke men ver krijgt men als men glycerine verwerkt met stofzuur. Dit product wil ik hier vervaardi gen. Maar gij hebt noch stikstofzuur, noch glycerinedingen welker naam gij mij leertdoch welker aard en eigenschap pen mij onbekend zijn Een uur is verloopen sinds het vervlie gen van alle hoop. Dus, dit zeer kalme en vrij zonderlinge onderhoud vernemende, kon men gelooven dat er haast verandering 'was gekomen in den toestand der patriotten. HelaasneenHij is niet beter, ook niet erger. Maar nog altijd even verschrik kelijk. Nochtans, Nivia, de kleine forteres, is het tooneel van buitengewone bedrijvigheid. Ze gelijkt aan eenen bijenkorf in volle drukte. Ieder is met koortsige gejaagdheid met zon derlinge bezigheden doende. Vooreerst, alle metalen ketels, potten en pannen zijn voor den dag gehaald. Dan zijn de vuren aangestoken. Joannes heeft de kisten met patronen doen openen, bevelende Haalt er de kogels uit en legt ze bij- elkaar. Wanneer een aanzienlijke hoeveelheid kogels uit de hulzen gehaald is laat Joannes ze in de> ketels werpen. Ze moeten smelten, sprak hij. En wanneer het lood vloeibaar is, roert het met lepels, bajonetten of zoo iets. Bij herhaalde aanraking met de lucht ko men er doffe blazen op het ziedende metaal drijvendie blazen worden zachtjes aan dikker. Dat is loodstikstof. Ondertussehen schrappen andere werkers de rotsen af welke het gewelf der grot uit maken en verzamelen het salpeter dat er aankleeft. Het is daar in groote hoeveelhe den voorhanden. Ik zal het onmogelijke beproeven! Toen wendde Joannes zich onverwachts tot Michel, die niet wijs wordt uit de zon derlinge bezigheden die heel 't garnizoen van Nivia aan gang houden Weet gij wat dynamiet is? Zeker, het voortbrengen van nitro-glyce rine is niet zeer moeilijk, wanneer men bij de hand heeft al wat daartoe, noodig is. Joannes heeft wat scheikunde geleerd te Dinsdagmorgen Is voor het garni zoen te 's Bosch aanbesteed levering van Fourage voor het ganstzoen 's-Her- trgenbosch gedurende de maand Miart 1921. Ingesch even werd als volgt: Oerlemsos Zn., Viijhoeve-Capelle hooi f57, stróo f33. Adr Oedemans Zo., Vdjh.-Captlie hooi f 59 80, stroo f 29 B. v. Vugt, 's-Bosch hooi f 59, sfroo <38. Alb. van Geme/t, Vughtstroo f 39 90. P. J. H. Kersten 's Bosch hooi f 60, stioo f 35. Verkoop Bureau van turfstrooise', Rot terdam tu'fstrooisel f 26,50 Bouman, Kogelen: stroo f45. Alles per 1000 K G. Piov. Ct. St. Petersburg, te Weenen en te Parijs niet zoo heel veel, maar toch genoeg om dy namiet te maken. Eerst glycerine. Brengt mij eenen ketelbeveelt hij den grootsten die voorhanden is. Aanstonds wordt hij gehoorzaamd. Joan nes beziet hem goed en raamt den inhoud op 20 liter. Hij laat hem ongeveer twee der den met olie vullen, er eenen liter of vier water bijvoegen en op het vuur zetten. Hij neemt een grooten lepel, schuimt al de potten en pannen waar lood in gesmol ten wordt en bekomt zoo de zuurstofver binding welke hij laat afkoelen. Dan werpt hij het schuim in den ketel met olie en wa ter, in verhouding van een vijfde en zegt Houdt het vuur goed aan, zonder dat het te hevig gaat. We gaan glycerine ma ken. 't Zal wel geen zuivere zijn, maar toch goed voor het gebruik tot welke ik het aan wenden wil. Ha kon ik er in slagen stikstofzuur te fabriceeren. Dan doet hij de overlialingstoestellen in ordebrengen. Die toestellen zijn zeer eenvoudig, maar zeer practischze getuigen van de schran derheid van Joannes. 't Zijn ketels met een deksel van plaat ijzer. Zoo zijn er zes. Met een punthouweel wordt er een gat ingeslagen. In dit gat wordt met gevyeld een buis gewrongen. Langs die pijp wordt het gedistilleerde overgelaten in een anderen ketel, namelijk, het salpeterzuur. Opdat alles goed dicht zij worden de contactpunten met klij besmeerd en de deksels beladen met zware steenen. Onverwijld doet Joannes op den bodem van iederen ketel en mengsel van roode klei aarde en salpeter neerleggen. Poor pijpen van geweerloopen gemaakt moet het voortgebrachte zuur in ander vaatwerk te- PROV. STATEN VAN NOORD-BRABANT. Gisteren kwam in de Prov. Staten aan de orde het Ontwerp-besluit tot toekenning aan de N. V. Hollandsche Buurtspoorwegen te Tilburg van eene bijdrage uit de provin ciale kas van 25 pCt. in het door den Minis ter van Waterstaat vast te stellen exploita tietekort van hare tramlijn Drunen—Heus den over het jaar 1919 tot een maximum van f 3250.— Het lid van Ommeren zou aan de subsi die de voorwaarde willen verbinden, dat de Maatschappij de dienstregeling samen stelt in overleg met B. en W. van Heusden. Sprekers doel is dat de trams zullen loopen op de aankomende treinen. Het lid Juten merkt op, dat het hier be treft eene subsidie voor 1919. Hij stelt bo vendien de vraag of het physiek mogelijk is den eiscli van het lid van Ommeren te stel len voor een onderdeel van een lijn. Het lid van Hout wijst er op, dat de vast stelling der dienstregeling afhangt van den Raad van Toezicht op de Spoorwegen en en niet van de gemeentebesturen. Verder komt hij er tegen op dat de maat schappij van den Staat voor postvervoer nog hetzelfde bedrag ontvangt als voor 4 jaar. Alvorens een beslissing wordt geno men, zou spr. aan de Mij. willen vragen of zij pogingen heeft gedaan om verhooging te krijgen. Het lid Foppele zegt dat zelfs een verhoo ging van 50 pet. op een bedrag van f 400 van geen invloed kan zijn. Het lid Spierings is tegen het voorstel. Hij vreest dat verschillende maatschap pijen zullen komen met een dreigement om een stukje van haar lijn op te breken als ze er geen subsidie voor krijgen. Het lid Willekens is het daarmede niet eens. Het betrokken stukje is niet rendabel geweest en zal niet rendabel worden. De lijn is aanglegd met eigen kapitaal zonder steun der provincie. Het gaat niet aan de Mij. te dwingen een stukje lijn te exploiteren, dat niet rendabel is en hij acht het billijk dat de provincie hier steunt, omdat de exploita tie der lijn voor die streek van belang is. Spreker is tegen het stellen van de voor waarde, die liet lid van Ommeren wenscht, wat hij nader motiveert. Het lid G. van de Ven (Vlijmen) beveelt het voorstel 'van Ged. Staten ten zeerste aan. Het betreft hier het eenige verkeers middel te land voor die streek. Het lid Mr. Loeff betoogt tegenover het lid Spierings, dat de betrokken lijn geen onderdeel is van een grootere lijn, doch een vertakking, die op zich zelf staat. Hij is het eens met Ged. Staten dat de lijn Drunen Heusden van groote beteekenis is en be hoort te blijven voor bet vervoer van en naar het van alle snelverkeer verstoken Land van Heusden en Altena. Verder rechtkomen. Al die toebereidselen wekken bij de pa triotten meer dan gewone nieuwsgierigheid op. Ze vinden ze wel wat ingewikkeld, on samenhangend, maar hun vertrouwen in hun jongen aanvoerder is zoo groot, dat er niemand is die een opmerking maakt. Meer nog, ondanks dat honger hunne magen fol tert en hun ingewanden doet rommelen, zijn allen bereid tot het uiterste te lijden. De vuren zijn goed, en Joannes die over alles een waakzaam oog houdt, keert terug tot den ketel vol olie en lood-zuurstofver- binding. De proef schijnt geslaagd. De zuren die in 't mengsel voorhanden waren, hebben met het lood een onoplosbare zelfstandig heid gevormd en de glycerine, met water gemengd drijft boven. Joannes schept ze af, doet haar verdampen in het waterbad opdat ze vrij komt van het overtollige wa ter en geeft order om opnieuw te beginnen. Er mag gehoopt worden dat aan 't einde van den dag er een voldoenden voorraad glycerine wezen zal. De overhaal toestellen werken regelma tig. De vuren zijn goed onderhouden, want. gelukkig, er is genoeg brandstof voorhan den. Met beklemd hart, verwrongen trekken nadert Joannes langzaam. Hoe is het met 't mengsel gesteld? Wat, zal het voortbrengen? De zegepraal op de levenlooze stof?de vrijheid? Op dit plechtig oogenblik waarover hun lot gaat beslist worden, heerscht onder de patriotten de diepste stilte. Ieder beschouwt den aanvoerder wiens oogen onafgebroken gevestigd blijven op de overhaalbuizen. (Wordt, vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5