Nieuws uit Hensden KANTONGERECHT Gemeenteraad. KERKNIEUWS Reclame, SANAPERIN WijkMaastricht. Advertentie?) [Jaar gemaal en de Prinses, persoonlijk het ruiterstandbeeld van koning-stadhou der Willem 111 zou komen onthullen, hetwelk eerlang het kasteelplein, zal sieren. Van offlcieele zijde wordt gemeld, dat er naar aanleiding van deze audiëntie alle kans bestaat, dat de Koningin bij de onthulling zal tegenwoordig zijn. Heusden, 25 Febr. 1921. Door eenige biijartllefhebbers Is Iq 't café bij dhr. P. A. Leijten een club opgericht, waarvan als bestuur fun geert H. Beezer, Ch. van Eggelen, P. v. Aiphen en B. van Diem. Onze zangvereeniglng Crescendo» Is voornemens deef te nemen aan het concours dat met Pinksteren te Breda gehouden wordt vanwege de vereenlglng «Kunst en Vriendschap*. WAALWIJK. Uitspraken d.d. 17 Februari 1921. L v d P te Wgk en P F v te Waalwijk beiden overtr motor- en rijw regit ieder f 3 of 1 w T S J Z te Waspik, H W de Gr te Kaatsheuvel, PJjMvdSte Tilburg, J K te Loon- op-Z ind, J K te Raamsdooksveer, L C V te Baa-dw^k, allsu overt alsvoor ieder f 5 of 3 d G v St te Vlijmen overtr alsvoor f2 of 2d JvWte Drunen overtr. wapenw c. a. 2 m f6 ol 2 m 3 d FJvEte Baardwijk overtr drankw f25 of 25 d GGhvr F J v E te Baardwijk overtr alsv 2 m gept 2 m f25 of 2 m 25 d J G J, H Z, C J H, W D, allen te Kaatsheuvel stroopcij ieder f3 of 2d AdFte Waalwijk overtr pol verord f3 of 2 d A H v O te Waalwijk overtr alsv flofld PvD, LRenHJD allen te Waalwijk, J v d Z te Drunen, A S te Vlijmen, L M v d V, L v B, H v B, J d K en J A R te Kaatsheuvel, C H te Sprang, F H C A A, W M en C v I te Waspik en A V zwervende allen openb dronkenschap ieder f 10 of 10 d L v R te Kaarsheuvei overtr alsv 3 w hechtenis J F E te Kaats heuvel, A P v S te Vlijmen, H W S te Baardwijk allen overtr prov pol regit leder f 3 of 2 d L v V te Vlijmen overtr trekh wet f3 of 2d LvE te Waalwijk overtr gem verord f 10 of 10 d A H te Woensel overtr alsvoor f 15 of 15 d A H te Waalwijk overtr alsvoor f 1 of 1 d G P te Waalwijk overtr vlsschertjw f 10 of 10 d LP te Vlijmen burengerucht f5 of 3 d. BAARDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 23 Febr 1921, namiddag 7 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer de Qoeij. Afwezig de heeren Donkers en v. d. Hoven. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Qoedkeuringen van Ged. Staten van de nieuwe heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en de dividend- en tantiembelasting. Afkondiging van het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van de jaarwedden der Wethouders, waaruit blijkt dat de jaarwedden voor de Wethouders in deze gemeente zijn gesteld op 5 pCt. van de jaarwedde van den Burgemeester, dus op 5 pCt. van f1750 f87,50. Ged Staten zijn dus niet ingegaan op het voorstel van den raad om hier de jaarwedden te brengen op f 120 Beschikking van Ged. Staten op de reclame van J. F. Krol waarover af wijzend is beschikt. Voorzitter. Ik stel voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Lombarts. Ik zou willen vragen of B. en W. genoegen zullen nemen met het besluit van Ged. Staten om ons voorstel van f 120 niet goed te keuren. Voorzitter. We zullen ons moeten houden aan deze regeling, ze is Koninkl goedgekeurd. Lombarts. Maar er is toch van hier een ander voorstel uitgegaan Voorzitter. Reeds voor de regeling van Ged. Staten kwam, hadden wij een voorstel ingediend. Toen is die ontwerp regeling van Ged. Staten gekomen en hebben wij wederom ge zegd dat wij de jaarwedden op f 120 wenschten te stellen. Nu is deze Kon. goedgekeurde regeling gekomen en keuren Ged. Staten ons voorstel dus niet goed. Lombarts. Dus zal er wel niets meer aan te doen zijn. Voorzitter. Neen, we zullen ons aan deze regeling moeten houden. 2. Aangehouden adres van het R.K. Groene Kruis te Waalwijk. Voorzitter. Ik kan U mededeelen dat ik thans hieromtrent eenige gegevens heb verzameld. Er wordt door de in gezetenen van Baardwijk f 391,60 aan het Groene Krüis bijgedragen. Ik zou haast zeggen dat alle katholieke gezinnen hier lid van deze vereeniging zijn. Is de raad dus van meening dat, gezien de bijdrage van particulieren, de bij drage van gemeentewege wel achter wege kan blijven Daarbij komt nog ditHet Groene Kruis van Baardwijk staat geheel appart van dat vfcn Waal wijk. De pastoor heeft een appart con tract met de pleegzusters, die door hem worden betaald. Deze hebben nu wel verhooging gevraagd aan den pastoor, doch de subsidie die hier gevraagd wordt is daar niet voor, die vragen ze geheel afgescheiden van dit. Schilders. Het Groene Kruis alhier is toch een onderafdeeling van Waalwijk, ik ben zelf op de laatste vergadering van het Groene Kruis te Waalwijk ge weest. Voorzitter. De zusters zullen wel aan gesteld zijn door het Groene Kruis te Waalwijk, doch zij hebben een contract met den pastoor gesloten o.a. ontvangen ze voor het gebruik van ziektebenoo- digdheden f 60.—. Ik maak dus hieruit op dat wij afzonderlijk staan. Lombarts. Ik ben ook altijd van mee ning geweest dat Baardwijk een onder afdeeling van Waalwijk was, maar was dit werkelijk zoo, dan zou men toch ook ieder jaar een vaste bijdragen hebben moeten betalen, maar ik heb daarvan nooit iets gehoord en daarom zou ik ook denken dat we wel geheel appart staan. Voorzitter. Ja of ik moet het ver keerd begrepen hebben. Schilders, ik vind het anders wel vreemd, dat die zusters, buiten het be stuur om, een contract kunnen afsluiten. Voorzitter. U moet mij er verder niets meer over vragen, ik weet er ook niets meer van. Lombarts. En wat houdt het volgend adres in? De Voorzitter leest hierna een adres voor van het Alg. Groene Kruis te Besoijen waarin wordt verzocht om voor dit jaar wederom een subsidie te willen toestaan. Voorzitter. Ik zeg nog eens dat ik niet pertinent verklaar dat de toestand met het R.K. Groene Kruis alhier is, zooals ik heb uiteengezet, maar dat maak ik eruit en als men er den pastoor over spreekt, dan zal hij U ook wel zeggen dat de zusters hem om verhooging ge vraagd hebben en dus eerder aan hem een gemeentebijdrage kan worden gege ven, maar hij heeft hierom niet willen vragen. Mijnheer Schilders wil mijn woor den nog zoo'n beetje bedenkelijk maken Schilders. Volstrekt niet. Als de toe stand zoo is, dan behoeven we ons van dit adres niets aan te trekken, dan ben ik er niet voor om subsidie te verleenen Lombarts. Als het er zoo bij sta^t, dan vind ik het ook dwaas om het toe te staan. Het beste is nog eens af te wachten of er soms van Baardwijk zelf een ver zoek komt. Als de pastoor met een subsidieaanvraag zou komen omdat er te weinig gecollecteerd zou worden om de kosten te dekken, dan kunnen we nog zien. Voorzitter. Ik wil de zaken qog niet vooruit loopen, doch ik geloof dat we mettertijd toch een Wit-Gele Kruis zullen krijgen. Nogeenigen tijd blijft deze discussie aanhouden, zonder dat er nieuwe ge- zikhtspunten worden geopend. Tenslotte wordt besloten op beide verzoeken.dat van het R K. en van het Alg. Groene Kruis afwijzend te beschikken. 4. Ontwerp-besluiten geldleening. De Voorzitter zegt. dat bij het opma ren der begrooting voor 1920 reeds een ledrag van f 5000.— is uitgetrokken voor distributiekosten, waa tegenover ook een leening van f5000.— is gesteld. Op zijn initiatief is met die leening gewacht omdat men hoopte dat andere nkomsten zouden meevallen o. a, de Hoofdei. Omslag en alzoo die leening achterwege zou kunnen blijven. Maar de distributie bleef nog het geheele jaar 1920 voortduren met het gevolg dat de rosten f 10 000.— beliepen. Toch is nog 3000 kunnen worden afgelost zonder te leenen. Nu is er echte ook de wacht geldregeling en steunregeling bijgekomen waardoor het onmogelijk wordt op die manier verder te gaan en moet worden jegonnen met aan Ged. Staten de goed keuring aan te vragen voor een leening van t5000.— voor den dienst van 1920 af te lossen in 10 jaren, te beginnen in 1922. Voorts zal er een leening moeten worden gesloten voor de waehtgeld-en steunregeling. Over Januari hebben de kosten bedragen f 1857.90. Thans is voorloopig de wachtgeldregeling opge houden, aangezien de minister heeft medegedeeld dat ook gedeeltelijk werk- oozen bij de werkloozenkassen terecht kunnen. Dat de regeling slechts voor- oopig wordt opgeheven is gedaan met het oog daarop dat wethouder Donkers zich den toestand nog zwart voorstelt. Vlomenteel klaart de toestand wel wat op doch hij is bevreesd dat het niet van duur zal zijn. in afwachting van betere tijden wordt daarom voorgesteld voor de wachtgeldregeling een leening aan te gaan van f 4000.— Lombarts. Ik hoor dat de kosten in januari ru.m f 1800 hebben bedragen en in Februari wordt de regeling al opge heven. Is dan een leening van f4000 wel noodig. Voorzitter. Als we het niet geheel noodig hebben, nemen we het niet. Ik geloof toch dat men dit wel aan B en W kan overlaten; Lombarts. Dan is het goed. Mijn be doeling was maar te vragen of die som direct in het geheel opgenomen zou worden, maar zoo is alles onder- vangen. Voorzitter. De bedoeling is om naar behoefte het geld op te nemen en al vast de goedkeuring van Ged. Staten te vragen voor een leening van f4000. Lombarts Ik zou ook wel denken, dat het na Augustus weer wel hetzelfde zal zijn. Dat is het algemeen gevoelen, zoolang het internationaal handelsver keer niet beter wordt. Voorzitter. Ik hoop niet dat U het raadt Lombarts. Toch vrees ik er voor zoo lang de valuta-kwestie niet is opgelost en Duitschland niet de gelegenheid krijgt zich omhoog te werken. Voorzitter. Als het waar is zijn we er nog niet mee klaar, maar laten we de zaak niet vooruitloopen. (De heer Donkers komt ter vergade ring en wordt in het kort van een en ander op de hoogte gesteld.) Voorzitter. Tevens moet er betaald worden aan de steunregeling waarover ik nog even het volgende wou zeggen De steunregeling is hier niet uitge voerd geworden zooals zij aanvankelijk was aangenomen, maar wij hebben bij wijze van noodmaatregel, alles in handen gesteld van een commissie en deze verzocht naar goedvinden te handelen. Wij hebben gezegddeelt naar behoeften en stoort U niet aan die regeling, maar moet het wat meer zijn, geeft dan iets meer, maar neemt verder de grootst mogelijke zuinigheid in acht. Lombarts. Is er voor die commissie dan geen vaste regeling aangegeven er zal toch wel een norm gesteld zijn hoe hoog ze uiterlijk mogen gaan. Schilders. We hadden niet te veel geld om over te beschikken. Voorzitter. Van mijn kant is er wel op aangedrongen om niet te rooyaal te zijn. Schilders. Zou het niet beter zijn dat we er straks in geheime zitting eens verder over spraken. Aldus wordt besloten. Na nog eenige discussie wordt be sloten om na goedkeuring door Ged. Staten een leening aan te gaan groot f 5000 voor den dienst 1920 en een van f8000 voor den dienst 1921. 5. Wijziging begrooting 1920. Betreft slechts eenige wijzigingen van administratieven aard. 6. Voorloopige opheffing wachtgeld regeling Schoenindustrie. Dit punt is reeds bij de behandeling van de geldleening mede besproken en zonder verdere besoreking wordt tot opheffing besloten. 7 Mededeelingen omtrent bedrag presentie-geld raadsleden. De Voorzitter zegt de vorige maal te hebben toegezegd eens te informeeren wat elders gegeven wordt. Hij heeft een aantal opgaven van verschillende om liggende gemeenten ontvangen welke hij den leden ter inzage voorlegt. Be houdens de gemeenten Sprang en Ca- pelle waar de leden slechts respectievelijk f28,— en f30.— per jaar voor presen tiegeld ontvangen, staan alle andere gemeenten boven Baardwijk In Besoijen en Nieuwkuik, dus gemeenten als Baard wijk, wordt f2.50 per lid en per ver gadering gegeven, waarom wordt voor gesteld om ook hier dit bedrag vast te stellen. Alleen de heer v. Beijnen kan er nog niet mee meegaan, hij acht de bestaande regeling voldoende. Het voorstel om f 2.50 per lid en per vergadering te geven wordt dan ook met op 1 na algemeene stemmen (die van den heer v. Beijnen) aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Lom barts of de straatverlichting niet kan verbeterd worden. Zooals het den laat- sten tijd is, is het verschikkelijk. Ook zou hij bij sommige gelegenheden de lantaarns wat langer aan willen laten, bijv. na een uitvoering van de lieder tafel die te circa 12 uur afgeloopen is en die ook veel door dames bezocht wordt, heerscht er steeds zoo'n ver schrikkelijke duisternis dat hij hierin gaarne verandering zou zien. De Voorzitter zegt, dat er al veel aan die lantaarns is ten koste gelegd aan gasverbruik, nazien, kousjes, enz. dat er uit een oogpunt van zuinigheid zoo min mogelijk licht wordt aangestoken, vooral met lichte maan. Indien de leden het echter gewenscht achten zal hij er nog wel eens naar doen zien en de bezuiniging maar niet hierop gaan zoeken. De heer v. Beijnen acht dit ook ge wenscht. Als we een goede straatver lichting hebben, dan weten de menschen toch ook waarvoor ze betalen. Hij merkt verder op dat enkele lantaarns overdag harder branden dan des avonds. De Voorzitter zegt toe van een en ander nota te zullen nemen en verbete ring aan te brengen. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering om over te gaan in geheime zitting ter be handeling van Reclames H. O. 5p.erpjj.y7" en pijnen van allerlei aard als hoofdpijn en kiespijn. Zenuwpijnen,enz. Neeml DRUNEN. Gisteravond ten 7 uur hield de raad dezer gemeente eene openbare verga dering waarbij alle leden aanwezig waren. Een schrijven was ingekomen van Ged. Staten waarbij deze kennis geven dat ze het besluit van den raad tot het aangaan van een geldleening goedkeuren en er op aandringen te trachten om lager dan 7 pet. te leenen, wordt voor kennisgeving aange nomen. De aangehouden adressen van A. Bruur- miju, H. Ivnippels, A. Smits en Wed. van Engelen, ontlokken eenige discussie die precies neer kwam op die in de vorige ver gadering gehouden en heden in ons blad af gedrukt. Resultaat van de bespreking is dat allen over een kam zullen worden geschoren. Dit jaar zullen de pachters op dezelfde voor waarden hun land nog behouden doch voor het volgnde jaar zal de huur worden ont bonden. Het reglement voor den Correspondent van de arbeidsbemiddeling wordt hierna vastgesteld. Conform een schrijven van Ged. Staten wordt de Hoofdei. Omslag betreffende Kin deraftrek en noodzakelijk levensonderhoud! besloten. Vervolgens wordt besloten de voor lietj schoolhuis staande hoornen te verkoopen als ook een lantaarnpaal aan den heer Se cretaris. Hierna wordt de oopenbare vergadering geschorst en gaat de raad over in geheim comité om Notaris Canters in gelegenheid te stellen het huurcontract uiteen te zetten. Na heropening der vergadering werd be- sloen in de acten van verhuring voor jaren te lasschen, dat bij wanbetaling of niet be taling voor 24 December van het huurjaar alleen dan de huur ontbonden kan worden wanneer de Raad daarin toestemt en deze bepaling alleen voor huurder geldt. Nog werd besloten, zoo meerdere perso nen zich voor aansluiting aan het electrisch net verklaren in overweging te nemen in de Torenstraat de leiding te doen doortrekken tot aan het einde der woningen van de wo- ningbouwvereeniging „Drunens Welzijn". Daarna werd de vergadering gesloten. Houdt hoog de Kruisvaan in ons Zuiden Er is wel geene provincie in ons land, die in zulk 'n staat van wordende gisting is als Limburg. En in Limburg zelf trilt en beeft het vooral op de zenuwknoopen van het maatschappelijk samenstelde mijn-centra en de groote fabrieksstad. Bij al de zorgen, die de geestelijke over heid dan ook besteedt aan het godsdienstig en zedelijk heil der naar het mijngebied toevloeiende bevolking, vergeet zij niet het even groot belang, dat er voor haar ver heven oogmerk gelegen is in het doen en drijven om Nederland's aardewerkstad Maastricht. De voormalige veste, het bede oord van de Sterre der Zee, de zetel van St. Servaas is thans een moderne arbeids-f stad dié, uit haar keurslijf groeiend, zicli uitzette door annexatie van omliggende ge meenten en tienduizenden arbeiders levert, niet alleen aan de eigen bedrijven maar ook aan den dagelijks weerkeerenden onder- grondsehen arbeid in de aan het spoor ge legen mijndorpen. In nauwelijks een dozijn jaren groeide Maastrichts bevolking van 30 tot 50.000 zielen. En de zorg der Kerk hield met dien aanwas tred. De eene parochie verrees na de andere, en nog is niet ahn de behoefte voldaan. Want ook de voorstad Wijk, begrens? door de spoorlijn RoermondLuik" en de Maas, kan niet meer binnen die perken blij ven. Aan de overzijde der spoorlijn verrijst een nieuw voorstadsdeel. Arbeiders- en Mid denstandswoningen rijen er zich in blok aan blok. De seculiere clerus komt hoofden en han den te kort. En gelijk in de Mijnstreek ordespriesters behulpzaam bijspringen in den prangenden nood voor de zielzorg, zoo komt ook op den rand der fabrieksstad en men weet wat een aanduiding als deze aan beangstigende zorg in- zich bergt de reguliere clerus zijn kostbare hulp verschaffen. Het zijn de Priesters der -Congregatie van het H. Hart die daar op een punt waar de moderne geest, het socialisme, het materia lisme een wondeplek dreigt te maken op het lichaam der Katholieke stad, het onderne men van den strijd voor God tegen de we reld op te vatten. Zonder middelen, zonder steun, bouwend op Gods hulp en liefdadigheid van een klei nen kring stichtten zij reeds op het punt, waar het groot verkeer tusschen Zuid-Lim burg en zijne hoofdstad in- en uitgolft, te midden der daar verspreid opgerezen wo ninggroepen eene Kapel, eene school, een bondslokaal voor werklieden. - Maar hooger wast de stroom, en hooger stijgen de eischenDe bevolking verdicht zich en voor elke tien die uit de stoffelijke onverschilligheid of de socialistische dwa ling teruggewonnen zijn voor Kerk en Maat- schappij strijken honderd nieuwe aankome- lingen neer. Noodkapel, school, bondslokaal bleken te klein. Gelukkig teekeu! De noodkapel zal ver- eenigingsgebouw moeten worden, de jongens school eene zusterschool naast zich krijgen, het oude bondslokaal moeten verdwijnen om plaats te maken voor de nieuwe kerk, die komen gaat. Hoe ze tot stand komen zal, weet God alleen. Maar komen moet ze tot Zijne eer. En omdat God is de Voorzienigheid zal ze ook komen. Ze zal komen in een vorm die aan tijd en plaats past; die beantwoordt aan de eischen van een modern arbeiders-stadskwartier der XXste eeuw in de nabijheid van vuur- laaiende fabrieksschoorsteenen, niet verre van de rijzige mijntorens; een Kerk in cen- tralen koepelvorm, in vormen die den snel levende arbeider geen herinnering van mid- deleeuwsche herleving schijnen, maar het gebouw tot eenheid zullen doen groeien met zijne omgeving van industrie en kolenland. Wijk doet meer dan het kan; Maastricht doet wat het vermag, heel Limburg helpt om de nieuwe kerk ter eere van het Godde lijk Hart te doeu verrijzen dö&r, waar Het zooveel behoefte nog aan liefde en vereering van de menschen gevoelt. Maar Maastricht en Limburg, die reeds in zooveel tonnen gouds voor Kerken en scho len in de streken van steenkool dh bruin kool, mergel en kiezelgroeven, van aarde werk- en glas- en cementfabrieken, hielpen voorzien Maastricht en Limburg alleen zijn onmachtig om het hoofd te bieden aan wat ook hun boven het hoofd groeit. Doch zij weten, dat er nog een Nederland is, waarmee zij zich één voelen en dat zich één voelt met hen. Zij weten, dat er nog een Katholiek Nederland is, dat gaarne en met milde hand bijdraagt, waar voor Gods glo rie, de eer der Kerk en de Katholieke zaak kan gegeven worden, waar zielen zijn te redden en te behouden bij honderdtallen... Er zullen eenige tonnen gouds gemoeid zijn met het werk dat de Priesters van het H. Hart o, vrome vermetelheidreeds jegonnen zijn te ondernemen, omdat zij weten, dat Katholiek Nederland niet in den -steek zal laten degenen, die hun eigen leven wijden aan het hedendaagsche 'apostolaat: het Kerstenen van de XXstp eeuw en het weerhouden van de sombere profetie der „religio depopulata" Zoo ergens de gods dienst ontvolkt wordt niet moge het zijn door onze schuld, niet in Neerlands Katho lieke Zuiden. Elke gift zal gaarne worden ontvangen door ondergeteekende of, desgewenscht, door de Redactie van dit blad, die ze bereid willig zal overmaken aan PATER C. H. LUIJTEN, Rector der Priesters van het H. Hart. Heerderweg. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een ver schijnsel van een organische ziekte. Of gebrekige nieren, of een hartkwaal kun nen de oorzaak zijn, doch daar nierkwa len zoo vaak het hart -aantasten, zijn ge woonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (paffërigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral des avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nie ren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren ver zwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwel len, en de buik en de borst en de hersenen worden aangedaan. Heete luohtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en ge regelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blij vend verbeterd door dit speciale nierge neesmiddel. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt a f 1.75 per doos. TABLETTEN PRIJS PER KOKER 75U BIJ APOrM,.n DRÖ6I51EK fabr.A.MIJNHARD? Zeish 19306

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 10