Derde Blad. Marko de BandËt Provinciaal Meows, INDUSTR1EËLEN. FEUILLETON handel en Fabrieken te Waalwijk, ge houden op 18 Februari 1921. Alle leden zijn tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering en stelt daarna aan de orde de verkie zing van een Voorzitter en een plaats- vervangenden Voorzitter. Met algemeene stemmen worden herkozen resp. J. B. Tinftnermans Wz. en P. van Loon Gz. De notulen der vorige vergadering wo den goedgekeu d. De Voorzitter brengt een kort verslag uit over het jaar 1920. Hij zegt o m. dat het niet aangenaam is een terugblik te slaan op het achter ons liggende jaar omdat het voor de schoen- en ledernij verheid zeer ongunstig is geweest. Reeds 1919 eindigde op onbevredigende wijze, zoodat reeds het begin van het jaar weinig rooskleurig was. Als hoofdoor zaken van den slechten gang van zaken noemt hij invoer van buitenlandsch leder en schoeisel, waardoor afzet der pro ducten ernstig werd bemoeilijkt, alge meene prijsdaling van grondstoffen met het gevolg daarvan ernstige verliezen op voorraden, verminderde koopkracht van het publiek do r werkloosheid, inperking van credieten door de Banken en slechte betalingen van afnemers! Ook voor den landbouw was 1920 niet onverdeeld gunstig, export van groenten en ooft bleek niet mogelijk, de oogst bleef beneden die van 1919, ter wijl vee-export door het heerschen van mond- en klauwzeer werd bemoeilijkt. Als een gunstig verschijnsel memo eerde hij, dat ondanks den slechten toestand in de industrie verscheidene schoen- en lederfabrieken belangrijk werden uitgebreid, terwijl nieuwe com plexen middenstands- en arbeiderswo ningen verrezen. Hij herinnert er vervolgens aan, dat deze vergadering welhaasLde laatste zal zijn die door de leden dezer bestaande Kamer nog zal worden'gehouden,"wijl tegen het einde vanfhet jaar de nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, met haren zetel te Waalwijk zal zijn ingesteld. Aan het slot zijner rede zegt hij Het is U bekend, dat de door de Re geering ingestelde Commissie ijverig bezig is met de werkzaamheden tot voorbereiding der Nieuwe Kamer. Haar werkkring zal zich uitstrekken over 25 gemeenten, waaronder het yroegere ge bied der Kamers van Dongen, Kaats heuvel, Raamsdonk en Waalwijk en een gedeelte van het Land van Heusden en Altena. Onnoodig te zeggen dat wij ons verheugen, dat Waalwijk, de oudste Kamer in onze schoone .welvarende st eek, tot zetel der nieuwe Kamer ge kozen is. En zoo zal hetjaarverslag over 1920 waarmede wij" ons voortdurend bezig houden, het 43e en laatste zijn, dat van onze hand verschijnen zal. Wij hebben in die lange periode, die een menschenleeftijd omvat, de belangen onzer streek naar ons vermogen behar tigd. Geheel nieuwe toestanden zijn in getreden en geen wonder alzoo, dat'het nieuwe leven nieuwe krachten vraagt. Dankbaar gedenken wij hier nogmaals de hulp en den steun, die wij van zoo velen bij het ver ichten onzer taak moch ten ondervinden. In behandeling komt daarna de vragen lijst van de Gedeputeerde Staten voor het provinciaal verslag van 1920. Verder komen ter tafel diverse inge komen stukken, die voor zoover zij niet bij Jde leden gecirculeerd hebben, worden afgedaan. DRUNEN. Voor het toelatingsexamen tot de R.K. Bisschoppelijke Kweekschool slaagde te 's Bosch de jongeh. J. Jehoel. Te Tilburg slaagde de jongeh G. Luypen voor het toelatingsexamen van de R. K. Kweekschool der Eerw. Fraters aldaar. Aan den kant van de straat waar het electrisch net is gebouwd, worden bijna alle boomen gerooid. De Chr. Jongelingsver. „Emanuel" alhier zal a s Woensdag, 2 Maart, des No. 16. Zaterdag 26 Febr. 44e Jaarg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig niet 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Industrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Waalwijk, 26 Februari 1921. Thans is bij ons Gemeentebestuur ingekomen het concept voor de ver- eeniging der gemeenten Baardwijk, Waal wijk en jBesoijen. Deze vereeniging zal tot stand komen met ingang van 1 Januari 1922. De ge combineerde gemeente zal de naam dragen van Waalwijk. In de memorie van toelichting zeggen Ged. Staten dat Baardwijk, Waalwijk en Besoijen een natuurlijk geheel vormen met een aaneengebouwde hoofdstraat. Te samen kunnen ze wo'rden beschouwd als een nijverheidscentrum, eene opper vlakte beslaande van 2328 H.A. (Waal wijk 684, Baardwijk 949 en Besoijen 695) met een bevolking van 8911 zielen. (Waalwijk 5399, Baardwijk 1705 en Besoijen 1807.) Ged. Staten dringen er op aan om de commissie, bedoeld1 in Art. 133 der ge meentewet, spoedig te benoemen en hef antwoord voor 1 April aan hen kenbaar te maken Nu eene commissie uit de inge zetenen moet worden gekozen, ware het o.i. wel wenschelijk dat dit ter voor koming van noodelooze kosten enz., zonder verkiezing afliep, zooals trouwens overal. De beste weg zou dus zijn dat het aantal leden volgens de raadszetels werd verdeeld, n.l. 7 lijst der kies- vereeniging, 3 lijst Gragtmans, 1 lijst Vrijzinnig-Democraten. Vergadering der Onderafdeeling „Langstraat en Omgeving" van den Nederlandschen Bond van Gemeente- Ambtenaren, te houden op Dinsdag 1 Maart 1921 des namiddags ten 2'/a uur in het Hötei Verwiel te Waalwijk. Aan de orde 1. Lezing van den heer Schoolop ziener, K. v. d. Graaf, over de nieuwe wet op het Lager Onderwijs. 2. Bespreking der wet tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. De heer Inspecteur der Directe Be lastingen te Waalwijk zal ter vergadering aanwezig zijn tot het geven van in lichtingen ten aanzien van de nieuwe functiën, die krachtens die wet aan de Rijksbelasting-administratie kunnen wor den opgedragen. 3. Bespreking der positie van de gemeente-ambtenaren, betrokken bij samenvoeging van gemeenten. In onze gemeente doen zich eenige gevallen van diphtheritus voor. Vergadering der Kamer van Koop- rum. 7 uur haar 4c jaarfeest vieren in de Chr. Bewaarschool. CAPELLE. Naar men ons mededeelt is bij de alhier gehouden aanbesteding van het verfwerk der directeurswoning voor rekening van de Stoomzuivelfabriek „de Toekomst" het laagst ingeschreven door Wed J. J. van der Waals en Zn. voor f 969. Ook de firma C. Vos heeft haar schoenfabriek in de Nieuwstraat alhier weder volledig in werkking gesteld, zoodat de werkloosheid in de schoen industrie gelukkig weer zoo goed als tot het verledene behoort. Hoezeer de prijs van het hout gedaald is blijkt wel uit het feit, dat de j 1. Woensdag door de gemeente ver kochte boomen, staande voor het school huis in de Kom alhier de respectabele som opbrachten van f 101. Tot ons genoegen kunnen we me- dedeelen, dat de afbouw van het elec trisch net in deze gemeente reeds zoo ver gevorderd is, dat de geheele ge meente verlicht kan worden. Beide elftallen onzer voetbalver- eeniging Excelsior komen a.s. Zondag in het veld. Het eerste neemt deel aan den seriewedstrijd uitgeschreven door de Kaatsheuvelsche voetbalvereen. K. V.V. en komt uit tegen Hercules 1 uit Oos terhout. Het tweede elftal speelt op het terrein alhier een competitie wedstrijd voor de 3e klasse B.V.B. tegen Gudok IV uit Tilburg. WASPIK. De prijs van het brood is alhier wederom met 2 cent verlaagd. Bij den heer F. J. alhier is een geval van besmettelijke ziekte „roodvonk" geconstateerd. Door het R.K Kerkbestuur alhier is besloten tot vergrooting van het kerk hof. Met spoed is men reeds met de werkzaamheden begonnen, waardoor ver schillende grondwerkers voor eenigen tijd zijn geholpen. Het opzicht heeft de heer J. J. Kamp belangloos op zich ge nomen. Door verschillende landbouwers wordt het benoodigde zand gratis aan gevoerd. Van gemeentewege zijn een 15-tal werkloozen werkzaam gesteld aan het schoonmaken van waterloopen Thans is het geheele electriciteits- bedrijf in werking gesteld Binnenkort zal het feestelijk worden geopend. De administratie van het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf alhier is, naar wij vernemen, opgedragen aan de N. V. Provinciale Noord-Brabantsche Electrici- teits Maatschappij te 's Hertogenbosch, die ook voor het technisch gedeelte zorg draagt Voor een en ander is alhier aan gesteld de heer F. Verschuren. WASPIK. A.s. Zondag speelt Braban- tia I een competitiewedstrijd tegen het sterke B. F. C uit Tilburg, zoodat we derom een spannende wedstrijd ver wacht kan worden. GEERTRU1DENBERG. Gouden Hu welijksfeest. Op Zaterdag 5 Maart a.s hopen de echtelieden M. Schouten-Ma- zeth, den dag te herdenken waarop zij voor 5£ jaar in het huwelijk traden. Reeds is een feestcommissie gevormd en worden voorbereidselen getroffen voor versiering en electrische verlichting van de straat. Gezien het feit dat genoemde echte lieden zeer geachte ingezetenen zijn van Geertruidenberg, zal het hun dien dag zeker niet aan de noodige belangstelling ontbreken. RAAMSDONKSVEER. Verslag van de Jaarvergadering van de Chr. Hist. Kies- vereeniging op 23 dezer. Op gebruikelijke wijze werd deze vergadering, die ook bezocht was door enkele vrouwelijke leden, door den Voorz. dhr. A Redert, geopend. Deze drukte er zijn spijt over uit, dat zoo weinig vrouwen aan de uitnoodiging deze vergadering te bezoeken, hadden gevolg gegeven. De notulen van de vorige jaarvergadering en de buitenge wone vergadering werden, na lezing door den Secrgoedgekeurd. Wegens ongesteldheid van den Penningmeester dhr. H. Netten, werd het finantieel ver slag uitgebracht door den 2en Penning meester, dhr. D. Lankhuijzen Tzn. Het bleek dat er een batig saldo was van f 38.38. Besloten werd aan de Gemeente te verzoeken de kosten gemaakt door de verkiezing van twee leden voor den z.g. dubbelen Raad aan de Vereeniging terug te geven, aangezien de Gemeente volgens de gevoerde wijze van candi- daatstelling een groot voordeel heeft. Als afgevaardigden naar de Jaarverg. der Chr. Hist. Unie werden gekozen de heeren A. Redert, Dubbelman, A. J. Lankhuijzen, Cailiber, D. Konings enj. Etemans. Tot Bestuursleden werden gekozen met bijna algemeene stemmen de heeren v. Dongen-Torman, A J. Lankhuijzen en D. Konings, allen aftredend. B sloten werd een adres aan den Raad te richten met het verzoek te willen bewerken dat bij voorkomende gelegenheden deze zijn invloed bij B. en W. aanwendt opdat bij benoe mingen van ambtenaren en werklieden in vasten dienst der gemeente ook eens een Protestant benoemd zal worden, indien er tenminsteProtest. sollicitanten zijn. Op het oogenblik is er geen enkel Protest, ambtenaar of vast werkman in dienst der Gemeente. Ongeveer half tien werd deze recht gezellige vergadering door dhr. Cailiber met gebed gesloten. De Eerw. Heer Ds. Koopmans, predikant der Geref. Kerk, herdacht z'n 35-jarige ambtsvervulling. Namens de Gemeente werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Moge de door alle hier bestaande gezindten zoo hooggeach- ten Prediker nog lang werkzaam zijn in den dienst zijns Heeren. Voor de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" trad op dhr. Vlaanderen uit Nieuwendijk in het belang van het Mil- lioenplan. Naar men ons mededeelde zou deze Kiesver. f 600 dienen bij te dragen. Een commissie werd benoemd om die gelden in te zamelen. In verband met bestaande vacatu res zal er a.s. Zondag des voorm. in de Herv. Kerk op 't Veer leesdienst ge houden worden, terwijl des namiddags op 'tDorp de Eerw. Heer v. d. Graaft hoopt op te treden. Onze vorige predikant Ds. C. B. Holland thans te Kampen, ontving een beroep naar de Herv. Gemeente te Muiden. BREDA. De Burgemeester en de oud ste wethouder zijn gisteren in audiëntie ontvangen door de Koningin en hebben toen het hartelijk verlangen van het ge meentebestuur en van de burgerij dezer gemeente vertolkt, dat H, M., wanneer het mocht zijn, daarbij vergezeld door (Wordt, vervolgd). I Bij statutenwijziging Is het kapitaal der N. V. Nederlandsche Stoomschoen- en Slobkousenfabt'ek v.b. E!sbou»-van Gorcum,te Druoen, gebracht op f 150.000 in 200 gewone aandceleo en 100 cumu latief preferente aaudeelen van f 500 eik, alle op naam, waarvan er resp. 50 en 36 zijn geplaatst en volgestort. K. M. D. van de St. Petrusschool speelde Woensdag tegen de 5e klas en won met 54, op het Excelslor-terreio. Voor de Zondagen dat Quick vrij is van comp.-wedstrijd, stelt zij alles In het weik om op eigen terrein tegen vereenlgingen te spelen welke in een hoogeie afdeeling spelen dan Quick. Voor Zondag a.s. ts zij daai In weer goed geslaagd met Quick I uit 's Boïcb. Deze vereentging speelt ln de Zuidelijke 2e klas R. K. N. V. B. en is io deze afdeeling een der sterkste clubs. Reeds vroeger is deze veteenlging in Waalwijk geweest en elk voetb il-supporter roemde haar om het fraaie combinatiespel welk zij verloofden. H-t zal voor de Waalwijk- sche Quickers. oppassen worden om zich tegen de Bosschenaren te handhaven Het belooft in ieder geval een prachtige wedstrijd te wotden, die een bezoek overwaard is. Aanvang half drie. Quick II speelt om 12 uur een comp.- wedstrijd tegen Gudok III uit Ttlburg, voor de 2e klas B. V. B. EEN BUITENKANSJE. Volgens advertentie la ons blad van heden zal vanaf Maandag In het Magazijn Gebr. Uppenkamp te Tilburg, eenespe cialiteit ln witte gemaakte Dames- Kinder en Heerenondergoederen de groote jaarlijksche witgoed opruiming plaats hebben. Het witgoed van genoemde fi'ma, zooals nachtjaponnen, hemden, pantalons, tailles, rokken, combinaties, enz. enz., is bekend als zeer solied, goed afgewerkt ca goed passend. Ie dien nu de firma Gebr. Unpenkamp op de reeds lage prijzen 15 pCf. korting geeft, dan bestaat er voor het publick een goed kansje om beste goederen goedkoop te koopen en zullen velen wel een kijkje daar gaan nemen. BESOIJEN. Het wetsontwerp tot vereentging der gemeenten Waalwijk. Baardwijk en Besoijen is alhier bij het gemeentebestuur ingekomen. Met het planten der jonge boomen in de Groote Straat is men reeds bezig. Werden aanvankelijk moeilijkheden on dervonden doordat sommigen niet bereid waren bun oude boomen af te staan voor de nieuwe, thans, nu gebleken ts, dat de nieuwe boomen van bijzonder goede hoedanigheid zijn, is aas dit be zwaar, op een tweetal uitzonderingen na door de meeste belanghebbenden tege moet gekomen. Naar wij vernemen bestsan er plannen, om bij het raadhuis een electrisehe straatklok aan te brengen met dubbele wijzerplaat. IMBlLIf van „De Echo van het Zuiden". door Louis Boussenard. TWEEDE DEEL. IX. DYNAMIET. 51) Eensklaps zweeft een glimlach op zijne lippen, ontspannen zijn gelaatstrekken, ver zacht zljfl blik. Hij ziet aan 't uiteinde der geweerloopen een kleurloozen druppel han gen. Die druppel valt in den pot die er onder staat. Een tweede volgt, dan een derde en welhaast drupt het onafgebroken. Witachtige dampen stijgen er uit op, en Joannes, tot weenens ontroerd, stamelt: Ik denk dat de proef gelukt is. Nikea, die zich tot nu toe terzijde had gehouden, te midden der werkers, wier har den arbeid zij manmoedig gedeeld had. Ni kea, stralende van blijdschap en trots, treedt op hem toe. Zij vat de handen van haren echtgenoot en zegt, hem hartelijk toelachende: Ik dank ui... o!... ik dank u in hun nen naam... en in den mijnen... Nog niet heelemaal gerustgesteld, ant woordt hij fluisterende: Zoo ik mij eens vergiste Neen!... neen!... dat is niet mogelijk herneemt de jonge vrouw met vuur... Uw schranderheid komt alle hindernissen te boven en gij breekt door de muren van on zen kerkergij schenkt ons de vrijheid weder en maakt, door ons het Vaderland vrij. Nikea draagt op haar gouden haar-weel- de een lichten zijden sluier. Met zacht ge- haar en langzaam ontdoet Joannes haar van dit tooisel en dompelt het uiteinde er van in de dampende vloeistof. Eensklaps verandert de mooie purperen kleur in hooggeel. Dat is, om zoo te zeggen, een onfeilbaar teeken dat men salpeterzuur voor handen heeft. En nu verdwijnt bij Joannes alle twijfel of aarzeling. •Ta, die rookende vloeistof welke getrok ken is uit leem en salpeter is wel het voor name bestanddeel, noodig tot het vervaar digen van nitro-glycerine. En die brave lieden, onbewuste arbeiders aan het groote werk, geven luide hunne blijdschap lucht, als zij vernemen dat hun aanvoerder weldra met onweerstaanbaar geweld den strijd tegen den berg gaat aan binden. Joannes heeft tot nu toe als in eenen droom geleefd. Al die ontwerpen, al die be rekeningen, al die verrichtingen hebben hem zoodanig in beslag genomen, dat hij niets zag, niets voelde, niets begreep buiten dit machtige en vrijheidbrengende iets: het dy namiet Maar nu doet de natuur hare rechten gelden en de held, de dweeper heeft honger, wreeden honger, gelijk do meesten zijner vrijwilligers. En eenvoudig, naiefweg zelfs, vraagt hij om eten. Niets meer om onder de tanden te leg gen zegt Panitza, die belast is met den dienst der bevoorrading. Maar de vrouwen!... liet kind? roept Joannes huiverende uit. Ik heb voor hen eenige handen meel bewaard, voegt Panitza er bij. En met verheven rondborstigheid her neemt Joannes: Ik vraag u om verschooning, vrien den, een oogenblik vergeten te hebben dat gij dezelfde behoeften hebt als ik... en dat gij dezelfde folteringen lijdt. Zwijg! spreek niet van ons lijden... we zullen wei eens voor heetere vuren staan en we zijn tot alles bereid Maar gij moet uwe krachten bewaren... zoowel voor ons als voor u zeivener zal nog wel ergens iets te vinden zijn dat eetbaar is Ik wil niets!Stil!... geen woord meer... 't Ware mij beleedigen Ik heb minstens nog vier en twintig uur noodig. Dus laat ons van honger leven tot morgen avond. En in zijn eigen voegt hij er bij, denkende aan Marko Als de bandiet me maar niet komt storen in mijn arbeid Zijne vrees is, helaasmaar al te gewet tigd. Om de gunst van hun onmeedoogenden pacha te winnen, willen ook de Turksche soldaten het onmogelijke beproeven. Marko had hun acht dagen tijd gegeven om op die hoogte, langs duizelingwekkende paden, de bouwstoffen aan te brengen voor het leggen eener brug. Zij hebben die taak in de helft minder volbracht. Binnen enkele uren zullen de balken en planken voortgesleurd, opgeliesehen, gedragen, ter bestemming' komen. Hoeveel gebroken ledematen; verbrijzel de lichamen, doodelijke vallen in de diepte der afgronden en ravijnen heeft die karwei niet gekost Doch daar maalt Marko niet omDe uit slag is voor hem alles. Wat de middelen be treft, die laten hem geheel onverschillig. Ten overvloede hij heeft al die Muzel mannen gefanatiseerd, en zij voorkomen zijne wenschen, gelukkig zich te kunnen wentelen in 't bloed waar zij sedert zoolang naar snakken. Dus, de lasten, voortgetorscht over rot sen en door ravijnen, komen gedurig voor uit. De Turken doen, in den echten zin van 't woord, de overmoeibare mieren na. 't Is een strijd zonder genade tusschen de doodslagers en de patriotten, een vreeselijk tweegevecht, welks afloop niet te voorzien is. Bij Joannes is de glycerine gereed. Maai bij moet aanzienlijke hoeveelheden salpeter zuur hebben en het bereiden dier zelfstan digheid gaat traag vooruit. Er wordt zonder rusten doorgewerkt en Joannes, om iedereen gerust te stellen en geduld in te boezemen, beproeft de reeds verkregen uitslagen. Ondanks de ruwe ma nier van voortbrengen zijn de uitslagen bui tengewoon. Een lepel glycerine wordt, druppel voor druppel gemengd met drie deelen salpeter zuur en dit alles wordt gestort ln ongeveer een halven liter water om een geweldige terugwerking te voorkomen. Aanstonds zinkt op den bodem een zware, stroopachtige vloeistof. Joannes heeft slechts het bovendrijvende water af te gieten om een zelfstandigheid te bekomen welke een blijvenden glimlach op zijn gelaat toovert. De zelfstandigheid wordt gedaan in een blikkendoos; Joannes zwiert ze weg en met een smak komt ze tegen de rots terwijl Jo annes zegt: Ziethet bewijs Zijn woord is nog niet koud of een hevige ontploffing volgt, welker weerklank als een donder door het gebergte rommelt. De schok was voldoende om die ontplof fing te veroorzaken. Deze was als buiten verhouding tot de kleine hoeveelheid spring stof welke de doos bevatte. Er heerscht een oogenblik verbazing. En dan ontsnapt er uit alle borsten een triomf kreet, die zich mengt met de laatste romme lingen van de ontploffing. Nu zien de onversaagde patriotten weel de bevrijding in het verschiet welke zij niet meer dorsten te hopen. Het dynamiet, welks vernielende kracht zij kenden, zou eindelijk den granieten muur verbrijzelen die hen gekerkerd hield, den berg doorbo ren en hun een uitgang schenken naar het land der vrijheid. Hun geestdrift kreet wordt beantwoord door wild gehuil, dat opstijgt aan de andere zijde des afgronds. En dit gehuil is gemengd met schaterlachen en toejuichingen wat een blijde verrassing ten gunste van den vijand schijnt aan te duiden. Met uw verlof overste, zegt Panitza, wil ik eens gaan zien? Ga, doch wees voorzichtig. De jonge man sluipt behendig naar de schans, legt het oog voor een schietgat en rilt tot in merg en been. Op minder dan 50 meter lager dan de hoogste rand van den afgrond is het als een mlerenzwerm. Op uitgestrekte armen, gekromde ruggen, worden langzaam zware halken voortgetorscht. Panitza verbleekt, begrijpt alles, keert al loopende terug tot zijne makkers, roepende: Zij komenmet materialenom een brug te leggen. Binnen twee uren zijn wij overweldigd En geen enkele patroon meer

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9