Eerste Blad. Markode Bandiet 1„N00 RD-B R AB AND" WAALWUK. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. BUITENLAND, BINNENLAND. FEUILLETON INDUSTRIEELEN. Maatschappij van Verzekering op het Leven. ZATESDAG I MAART 1921 Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen. Telegr.-AdresECHO. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig niet 't opmaken van het verslag over 1920. Heeren Industrieelen worden ver zocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. R. K. Bedrijfsraden. ld de R. K. dagbladen wordt op 't oogeoblik een zeer belangrijke polemiek gevoerd inzake de R. K. Bedrijfsraden. Dit naar aanleiding van een paar interes sante artikelen in de >Maasbode< van pater Hendricks S. die zich met dit denkbeeld op verschillende gronden piet kan vereenigen. Daartegen komen met kracht op Profesor Aengenent, Prof. van Aken en Prof. Veraart, terwijl weer een dsr jongeren Mr. B. v. Spaendonk waarschuwt vooral tegen het gevaarlijke plan om >het Bedrijfsradenstelsel* op te nemen in het katholieke staatsprogram, omdat hij overtuigd is, dat meer dan 99 pCr. der katholieke werkgevers, midden standers en boeren dit op goede gronden ongewenscht achten, terwijl de Gelder lander deze opneming in 't Staatsprogram als s'ijdlg met den uitdrukkelijken wensch van 't episcopaat, dat geen sociale aan gelegenheden in de kiesvereenlglng be- hooren, afwijst. Voor beden willen wij volstaan met te ontkenen een gedeelte van een hoofd artikel uit de Maasbode, opdat ook onze lezers eenigen kijk krijgen op den stand dezer belangrijke kwestie op 'toogenbl'k. Het blad beklaagt zich en terecht, dat op zoo weinig duide lijke wijze uiteenzetting is gegeven be treffende dit belangrijke instituut, waar van de eene alle heil verwacht en de ander het tegendeel, zelfs overtuigd is dat het logisch leidt tot uitschakeling van privaa'-slgendom, tot socialistische maatschappijvorm, daar alleen op grond van Rerum Novarum de arbeider medezeggiogschap kan hebben in rege ling van arbeidsvoorwaarden en nooit in de leiding en beheer van een bedrijf. (Mr. B. v. Spaendonk). Het blad schrijft dan Het komt ons voor dat de hier en daar opkomende en aansluitende sociale kette ijen, welke de zuivere leer der bedrijfsraden dreigen te verbasteren, evenals de theologische ketterijen, in zekeren zin noodzakelijk en nuttig zijn. Ze brengen den opzet in zijn relnsten vorm naar voren, dwingen de vaders en verdedigers tot scherper omlijning van de eigenlijke kern, maken duide lijker zaak en voorstelling en bieden gelegenheid om verkeerde conclusies van „De Echo van het Zuiden". 52) en onwettige consequenties, welke niet alle voorzien konden worden, te dis- kwalificeeren. Tevens wordt door het geboren conflict duidelijk, wie onder de verklaarders der leer zuiver en ver trouwbaar zije, wie de zaak vertroebelen en geen volgzaamheid verdienen. Al ware dit het eenige bereikte re sultaat van dezen strijd, we zouden ons reeds verheugen daartoe te hebben bij gedragen. Want waarlijk niet ten on rechte blijken sommigen eenige vrees te hebben gekoesterd voor een al te verre doorvoering van den opzet, voor een gevaarlijke afglijdlog naar vijandige kampen, niet bij de eigenlijke vaders van de bedr^fsorganlsatie, maar wel bij aaderen, die er sterk verwant aan zijn, en die voor het publiek konden optre den als de officieele verklaarders van de officieele meening der voorstanders. Als zelfs het publiek, ook het niet- Katholleke, nu nog spreekt van Veraart- systeem en Prof. v. Aken het terecht noodig oordeelt om nog eens vierkant te zeggen Met name onthoude men goed, dat de economische bedrijfsorga nisatie zooals Prof. Veraart die propa geert» (nog. propageert? en dan toch als voorzitter van de R K. Bedrijfsraden gehandhaafd btiffi) »niet hetzelfde is als wat de R,K. Centrale Raad van Bedrij ven wenschelijk en mogelijk acht» en »dat mannen als Veraart, Kuiper, enz., niet het monopolie van uitleg der Sta tuten bezitten», als een lid van dezen Raad een enormiteit in 's lands verga derzaal lanceert welke nog wel anderen dan reactionairen» en conservatieven» 'n schok gafals nu weer de voor zitter van den kieskring Den Haag de medezeggingschap der arbeiders wil doortrekken, niet alleeo tot de vast stelling der arbeidsvoorwaarden, maar tot »in het geheele bedrijfsleven, dat wil dus zeggen, In de leiding van het bedrijf, bij de regeling der prijzen, bij de vaststelling van de winst des onder nemers en als dan nog bulten- landsche geleerden van naam kunnen worden uitgespeeld tegen blnnenlandsche geleerden van erkende eruditie, met perspectieven welke veel verder liggen dan de bedrijfsraden beoogeo en eindelijk wanneer voormannen en bladen van de R.K. arbeiders al spreken van »zeer vér-strekkende consequenties» (blijkbaar veel verder zich uitstrekkend dan nu door de Bedrijfsraden gedacht wordt) en van »een stelsel van demo cratisch bedrijf beheer», dan vragen we ons af, of het niet hoog tijd werd, dat voor het publiek werd gedefinieerd wat eigenlijk de Bedrijfsraad wil en wie als zijn vertegenwoordigers geiden. Ware dit eerder door de geestelijke vaders aangegeven er zou niet zooveel langs de bedrijfsraden zijn heengepraater zouden geen kapitale vergissingen zijn gepleegd, welke de zaak vertroebelen er zouden ook geen verwachtingen ge wekt zijo, die onvervuld blijven en daar door de Bed'ijfsraden een misschien blijvend odium doen aankleven en ze ker zou de sociale vrede beter bewaard of spoediger en blijvender hersteld zijn. Terwijl de na den oorlog van 1870/71 te betalen pennoenen 2'/2 mil liard per jaar bedroegen zal Dultschland over 1921 als gevolg van den wereld oorlog ongeveer 8 milliard 147 millioen aan pensioenen te betalen hebben. Onder Telegrammen hebben we in 009 vorig nummer nog kunnen mede- deelen, hoe de uiteenzetting en tegen voorstellen van Duftsche zijde in Londen zijn ontvangen. Thans is het nog steeds beraadslaging geweest aan Geallieerde zijde, met het vermoedelijk resultaat dat Duitschland voor een ultimatum zal worden gesteld en weltoegeven of de volgende sanc- tien treden drirect in werking. De bijzondere berichtgever van Havas meldt, dat gistermiddag de geallieerden tot overeenstemming zijn gekomen In zake het antwoord op Duitschlaads tegenvoorstellen. Dit antwoord houdt In le. Duitschiands tegenvoorstellen wor den voor onaannemelijk verklaard. 2e. Het Parijsche accoord moet grond slag der besprekingen blijven. 3e. De Dultsche delegatie krijgt uiter lijk 4 dagen tijd oa het accoord van Parijs te aanvaarden. 4 e. Bij weigering zullen de geallieer den de Rijnkolenhavens bezetten* 5e. Blijft Duitschland dan nog vol harden, dan zal 5G pCc. geheven worden van de opbrengst van den uitvoer naar geallieerde landen en een bizonder douaaestelsel worden Ingevoerd, waar door de streek van den linker Rijnoever van bet overige Dultschland wordt ge scheiden. De nieuwe Amerlk* minister van marine, Denby, hield gisteren in Detroit een redevoering, waarin hij de nood zakelijkheid bepleitte bet Amerikaanscbe programma van scheepsbouw te voltooien en daarin alleen dan verandering te brengen, wanneer deze door de ervaring worden gebodeo. Ook hij staat op het standpunt, dat de Amérikaansche vloot even sterk moet zijn als welke andere dan ook. Een oorlog echter, met on verschillig we k laad zou een ramp zijo en een botsing lu&tfaen de Vereenigde Staten en Groot-Brlttannië de allerergste catastrophe, die de wereld zou kunnen treffen. De onlusten In Italië nemen toe. Er vielen talrijke dooden. In verschillende steden is de algemeene werkstaking uitgebroken. De Raad van den Volkerenbond besloot In Wilna geen volksstemming te laten houden. De opstandelingen zouden in St. Petersburg het bolsjewistisch gezag om ver geworpen hebben. Gisteren heeft Lloyd George ter Londensche conferentie het antwoord der geallieerden op de Dnitsche tegenvoorstellen meegedeeld. Het komt ongeveer overeen met het hiervoor reeds aangekondigde, 0.». bezetting van Daiseldorf, Duisburg, Ruhrort. De Duitschers moeten uiterljjk Maandag antwoorden of ze de voorstellen der geallü eerden aannemen, of anders ^redelijke' tegenvoorstellen indienen. Simons sprak de meening uit, dat het niet noodig zon zjjn, tot toepassing der sancties over te gaan.- De Eugelsche bitden geren een over zicht van den groei van de Vakbeweging, waaruit blijkt, dat er in twintig landen in 1910 10,836.000 werklieden bjj een vak- vereenigiog waren aangesloten en in 1919 82,680.000, De toeneming blijkt nit het volgende staatje 1910 1919 Vereen, Koninkrijk 2.400.000 8.024,000. Duitschland 2.960.000 9.000.000. Vereen, Staten 2.100.000 5.607.000. Frankrijk 977.000 2.500.000. Dale 817.000 1.800.000. Belgie 119.000 750.000. Nederland 15a,000 625.000. Zweden 115.000 339.000. Noorwegen 47.000 144.000, Finland 15,000 41,000. Zwitserland 75.000 224.000. Spanje 41.000 211.000. Oostenrijk 200.003 772.000. Hongarije 86.000 500.000. Tejecho-Slowakije 100.000 657.000. Canada 120.000 378.000. Aastralie 102.000 628.000. Nieuw-Z»eland 57.000 100,000. Servie (Zuid-81a?ië) 7.010 20.000. Van da 32.636.000 van het totaal in 1919 hadden 5 landen (de 5 eerste) alleen rnim 27 millioen leden. Het ontwerp voor de zomerdienst- regeling 1921 aangeboden door de Ned. spoorwegen, wordt ter kennisneming door belanghebbenden nedergelegd ter Opgericht 1843. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.I13.7o7.— 44c JAARGANG. Prijs der Advertentiën: '20 cent per regel; minimum i 1.50. Reclames 40 cent per regel. griffie der onderscheidene provinciën en ter secretarie van vele gemeenten. Even- tueele opmerkingen moeten, teneinde vóór de vaststelling van de dienstregeling In overweging te kunnen worden geno men, rechtstreeks Ingezonden worden vóór 15 Maart aan het Departement van Waterstaat. 't Kan verkeeren. Men schrijft aan den Standaard Naar het vreemdeiingenkamp te Har derwijk is gebracht de oud-minister vact blnnenlandsche zaken van Venezuela te vens oud-p'resident van Bolivar. In de op Woensdag gehouden commissie vergadering Is besloten aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der Philips Gloei lampenfabrieken voor te stellen over 't boekjaar 1920 uit te keeren op de ge wone aandeelen een slotdlvldend van 20 pCt. op de preferente aandeelen een slotdlvldend van 4 pCt. zoodat het totaal dividend op de gewone aandeelen be dragen zal 31 pCr. en op de preferente aandeelen 11 pCt. - Dr. P. y. H. Cuypers. f Dr. P. J. H. Cuypers is gistermorgen te Roermond overleden. De Nederlandsche architect P. J. H, Cuypers in 1827 te Roermond geboren, studeerde tot 1849 aan de Academie te Antwerpen, vervolgens onder de leiding van Violet le Due. Vooral de Fransche gothiek der 13s eeuw heeft op zijn kunstrichting groote invloed gehad. Hij vertoefde daarna eenigen tijd te Roer mond en vestigde zich vervolgens als architect te Amsterdam. Tot de voor naamste werken behooren het Rijksmu seum en het Centraal Station te Am sterdam, R. K. Kerken te Amsterdam, Den Haag, Breda, Nijmegen, Eindhoven, Groningen, Leeuwarden, Alkmaar, enz. Vele gebouwen zijn door hem geres taureerd, zooals de St. Servatluskerk te Maastricht, de Munster te Roermond, de Kathedraal te Metz, de St. Maartenkerk te Haarlem, het slot te Muiden, het kasteel Haarzuilen bij Harmeien, het Binnenhof te 's-Gravenhage enz. Reeds in 1853 stichtte hij te Roer mond kunstwerkplaatsen onder de 5'ma Cuypers en Co. Als leeraar Is hij aan de Rijksnormaalschool voor teekenon derwijzers te Amsterdam werkzaam ge weest. De overledene was voorts eere-doctor der Universiteit te Utrecht en Technische Hoogeschool te Delft, en heeft voor de architectonische kunst en de katholieke zaak zeer veel grdaan. Dit j«tr worden er te Boxtel geen draverijen gehouden. De extmens voor acte 1. 0. hebben plaats op 5 April (schriftel. ged.) en 13 April (mondeling gedeelte). Vereeniging tot bevordering van het „Vreemdelingenverkeer" genaamd „Zandvoort's Bloei" zal eene Nationale Zangwedstrijd voorMannenen Gemengde Koren op 25 en 26 Juni, 2, 3, 10 en 17 Juli 1921, in het Palais d'Eté te Zandvoort houden. Gezelschappen die geen uitnoodiging ontvingen, kunnen zich wenden tot den secretaris der feest-commissie. NUMMER 18 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door het geheele rijk 11.40. lirieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. K MO VAN HET ZllftF.V, door a Louis Boussenard. "i. TWEEDE DEEL. X. HELDHAFTIGHEID EENER VROUW. De jonge man beschouwt haar een wijle met onuitsprekelijke teederheid en murmelt 't Is schoon wat gij daar doet! 't Is vooral zeer eenvoudig, antwoordt zij glimlachende, en dit zal ons toestaan kostbaren tijd te sparen kostbaarder dan het leven, want hij is evenveel waard als de vrijheid Zij keeren inderhaast weder, Joannes vult een andere conservendoos. Nikea draagt het gevaarlijke tuig naar de mijn, voorzichtig, handig, wakker en onversaagd. De patriotten zien haar vol bewondering achterna, met ingehouden adem, niet dur vende spreken, altijd een misstap duchten de, een kleine onhandigheid, die een ijselij- ke ramp veroorzaken kanEn met af grijzen zien ze in verbeelding het bevallige, brave schepsel, vol geestdrift en toewijding, vermorzeld voor hunne voeten liggen. Zeker, Joannes, die kalm die uiterst ge vaarlijke stoffen behandelt, loopt niet min der gevaar. Maar hij is een man, hij is de overste en 't komt ieder natuurlijk voor dat hij zich aanhoudend geheel en al geeft voor het algemeen heil. Ten overvloede ieder van hen is bereid hetzelfde te doen, zonder een oogenblik te aarzelen. En die gewilligheid om zich des noods te slachtofferen, stelt hem in staat lijdzaam, roerloos, zonder een woord te uiten de vrijheid af te wachten of de dood De minuten vervliegen. De patriotten die de wacht houden in de schans, houden de anderen gedurig op de hoogte van hetgeen de Turken beproeven en doen. Terwijl Joannes de doozen vult en Nikea ze op hare plaats in de mijn brengt, werken de mannen van Marko gelijk razenden. De ramp welke hen trof eenige uren geleden, is reeds hersteld. Ze zijn met hun materiaal terug op de plek waar Michel hen tegen hield en verstrooide met zijne bom. En zij, die den gang van dezen onmee- doogenden strijd volgen, vragen zich angstig af: Wie zal eerst gereed wezen?... Reeds zeven en twintig doozen zijn ge vuld en door de zorgen van Nikea in de mijn gerangschikt. Joannes raamt het to tale gewicht der nitro-glycerine op dertig kilogram, wat de kracht vertegenwoordigt van driehonderd kilogram buskruit. 't Is nog weinig, mompelt hij, een blik slaande op de overhaaltoestellen, die onop houdend salpeterzuur voortbrengen. Tienmaal zooveel heb ik noodig! Mijn God!... mijn God!... Zal ik er in slagen een bres te maken in dien vermale dijden rotsmuur? Een man komt van de schans aangeloo- peu, roependé: .Broeder! de Turken komen hooger en hooger met hun balkenBinnen een half uur bereiken ze zeker de plaats waar de brug kan gelegd worden! We moeten hen een tweede maal te genhouden, antwoordt Michel rustig. Een wel geslingerde bom... Neem u in achtonderbreekt Joannes; er zijn dingen welke men geen tweede maal tot een goed einde brengt Wees niet bevreesd!... ik weet wat ik doe... Mag ik eene bom werpen? Ja, doch ik herhaal het: neem u in acht! Michel haalt een bom, ijlt naar de schans, ziet door een schietgat de gangen der ban dieten na en mort, stralende van moed 't Is hooge tijd Hij gaat naar den rand des afgronds, blootgesteld aan 't vuur des vijands en hij zwiert den arm om de bom krachtig te slin geren. Links en rechts knallen geweerschoten. Alle dondershulit Miehei wankelen de. Zijn arm komt gekwetst neer. De bom vliegt niet verre, maar rolt in den afgrond, waar zij met helsch gedruisch ontploft. De Turken brullen hunnen triomf uit, terwijl Michel zich op den grond laat val len en besehut door rotsen, weer binnen de schans kriupt. Bleek als linnen, ondersteunt hij met zijn linkerhand zijn gewonden-.arm, waaruit hij overvloedig bloed verliest. Wanhoopskreten begroeten zijne terug komst. Joannes onderbreekt zijn gevaarlij ken arbeid en wil den gekwetste zijne zor gen wijden. Neen! neen!... dat wil ik niet... later, een minuut verloren, kan een ramp wor den... de dood voor al onze broeders. Joannes dringt aan. De patriotten keuren het goed. Hij kent iets van heelkunde. Mi chel is erg getroffen. Zij willen dat hij op staanden voet verbonden worde. Hij antwoordt vastberaden: Neen!ik weiger... mijn arm zal wachten. Ik spring liever in den afgrond Helena verwijdert zich een oogenblik van het kind dat dartelt te midden van al die vernielingstuigen. Zij nadert Michel en zegt hem al snikken de Doch mij zult gij niet van u afstooten? Glimlachende, met vreugdevollen helden moed, antwoordt hij De overste is scheikundige en heel meester... de eene mag den andere geen concurrentie aandoen Maar gij, lief zusterke, men zou gaarne lijden om door u verzorgd te worden en uw zoet medelijden op te wekken Met bevende hand, betraande oog, wischt zij zoo goed ze kan het bloed weg. Dan, ver schrikt bij het zien van dit ruw vleesch en gebroken been, wélks stukken kraken, mur melt zij O! lieve vriend... o! mijn dappere red der... als gij eens wist hoe ik uwe smarten medevoel Waarom mocht ik niet in uwe plaats ge kwetst worden!... Een der wachthouders komt van zijn post aangesneld, verschrikt roepende Overste!... zij komen... zij staan aan den boord des afgronds! Laat ons een bom gooien? Ja een enkele! doch pas op... stel u niet bloot AVees gerust De man loopt weg zooveel zijne beenen geven kunnen en Joannes hem ziende ver dwijnen, roept uit: Na die bom, blijft er ons nog een enkele over. Gij vergist u, merkt Nikea aan, die gereed staat om haar dertigsten tocht naar de mijn te ondernemen. Wij bezitten er nog drie. Ik moet er twee buiten dienst stellen. Waarom, vriend? Om ontploffers te hebben die de nitro- glycerine kunnen doen springen. En niet en- kei ontploffers, maar ook lonten. En terwijl hij vlijtig aan zijn mengsel voortwerkt, met ongehoorde kalmte, als wa re er geen vijand in de buurt, geeft Joan nes zijne gezellin eenige nuttige en zeer kostbare inlichtingen. Hij legt alles uit met enkele korte woor den, schielijk onderbroken door het ge druisch van de springende bom, naar den vijand geslingerd. Vreeselijk gehuil weerklinkt aan de over zijde des afgronds. Men raast bij de Tur ken, men raast hij de patriotten, binnen de schans. Joannes vreest een nieuw ongeluk. Neen een vergissing. De man keert in eenige sprongen terug. De bom was van achter de schans geslingerd, maar ze vloog te ver. Zij doodde soldaten, maar liet het materiaal voor de brug op den boord des afgronds on gedeerd. Nochtans, het wei-pen der bom brengt on der de Turken een ontzaglijken indruk te weeg. Zij aarzelen een oogenblik. Misschien hebben de patriotten een kwartier gewon nen. Komaanroept Joannes vastberaden, er moet een einde aan komen. Dat men mij minuut per minuut verwit- tige van hetgeen er ginder omgaat! Hij neemt een der drie bommen welke nog gansch zijnen voorraad uitmaken, vijlt het deksel los, waarin de koord vastzit die de bommenwerper om zijnen pols slaat. Met kracht geworpen, ontsnapt de bom en de koord om den pols rukt een wrijf toestel los dat de lont in brand steekt, welker lengte berekend is naar den afstand op welke de ontploffing geschieden moet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1