l„N00RD-BE,ABAND"| I Gemeenteraad. Provinciaal Jfienwgj Maatschappij van Verzekering op het Leven. -NUMMER 23 WOfiNSDAG iè MAART 1921 Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. bonnementsprijs per 3 maanden I 1.25. Franco p. post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DRUNEN. Openbare vergadering van den raad He JAARGANG. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgaveWaal wij ksche Stoomdrukkerij An toon Tielen. Telegr.-AdreaECHO. dezer gemeente op Donderdag 16 Maart des avonds ten 6.30 uur. Voorzitter Edelachtb. beer v. Halten. Ongeveer 8 aur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notnlen der vorige vergadering worden voorgelezen. De heer Bergmans merkt op dat bij betreffende aansluiting aan het electrlsch net van de Torenstraat heeft gezegd, dat hi) gelooide dat de bewoners daar van nog wel zullen aansluiten voor het winter Is. Van Son. Dat komt in een volgende vergadering. Maar in deze notulen staat :er> In wat pas In de volgende notulen had moeten staan. Hier staat nu al In dat besloten Is den notaris de verpachtingen weer te doen houden en dat is pas besloten nadat hij hier ter vergadering Is geweest. Daarna worden de notulen goedge keurd. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged- Staten, hou dende goedkeuring van de te heffen hondenbelasting. b. Schrijven van het gemeentebestuur DEN, van Oudheusden houdende het bericht dat ze met het voorstel betreffende het verleenen van hulp bij brand accoord kan gaan. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek om subsidie van de directie B der tramwegmaatschapp^. 1438( Voorzitter. Aan den heer Burgemeester van Heusden is de meening gevraagd of deze subsidie slechts voor een jaar zal worden gevraagd. Volgens een schrij ven is deze van tneening dat dit voor de eerstvolgende jaren ook wel zal woe den gevraagd. Van Speijk. De meeste gemeenten zijn er goedkoop vanaf gekomen Van Helder, Ik heb gezien da', be halve Heusden dan, er maar eeo ge meente is die eene subsidie van f 25 wil geven en het komt me voor dat dn gemeenten daar meer belang bij eer. tram naar Heusden hebben dan wij. Voorzitter. Als ze er met f 25 van or s konden komen was er volgens mij gee. bezwaar tegen om geregeld ieder jaa f25 subsidie te verleenen, maar da» zal de directie cii wel niet veel mee geholpen zijn. Van Halder. Heusden zal jaarlijks, om de zaak In stand te moeten houden, f 3000 subsidie geven. Dat kan nooit. Met algemeene stemmen wordt be sloten geen subsidie te verleenen. Schrijven van verscheidene pachters, houdende het verzoek om vermindering van pacht. Bergman*. Is daaromtrent van Burg. en Weth. geen voorstel. Voorzitter. Neen, een definitief voor- siel is er van Burg. en Weth. niet. Wel hebben we de zaak besproken. Van Speijk. Om de landpachten per centsgewijze te verminderen was een groot gemak, maar de menschen vragen om de pacht in evenredigheid te brengen. Bergmans. Van zaken van zulk een Importantie mocht van B. en W. wel een voorstel zijn. Men heeit dan meer zoo'n begin. Muskens. Ik stel voor eerst eens in geheime vergadering de Aak te bespre ken. Bergmans, Waarom zou dat in een geheime vergadering moeten worden besproken. Iedereen mag gerust zijn gevoelens eens zeggen. Het is toch voor iedere gemeentenaar een kwestie die hij mag weten. Voorzitter, Als er een voorstel komt dat door twee ieden wordt ondersteund, moet het volgens het reglement van orde ln omvraag worden gebracht. De heeren van der Wiel en van Spijk ondersteunen het voorstel van den heer Muskens. Bergmans. Dan stel ik voor het adres in openbare vergadering te behandelen. Van Son. Ik weet niet waarom het publiek het niet mag hooren. Voorzitter. U geeft nu toch zeker toe dat het in het reglement van orde staat. Bergmans. Beslist de gewone meet- derheid daarin. Voorzitter. Ja, natuurlijk. Van Son. U zegt wel dat als 2 leden een voorstel steunen, het ln omvraag moet worden gebracht, maar gaat dat ook over vergaderingen. Voorzitter. Dat gaat over alle voor stellen. Bergmans. Ik begrijp niet waarom dat nu in een besloten vergadering moet worden besproken, daar moet men toch motieven voor hebben. Van der Wiel. Dat moet ieder voor gem, neb teil weten. Na gesloten vergadering j gaan. Komt het toch weer ln openbare ver gadering. Voorzitter. Afin, als de meerderheid verkiest om eerst ia geheime vergade ring over te gaan. is er niets aan te doen. Bergmans Daar zal ik toch niet eerder in berusten, voordat ik positief weet of dat het zoo is. Wij moeten tegenover de menschen alles eerlijk uitspelen. Van do Wiel. Dat is het toch zeker als men de zaak eerst even In gesloten vergadering bespreekt. Men kan dan nog in openbare vergadering alles be spreken. Was er een voorstel geweest van Burg. en Weth., dan zou ik het niet noodig geacht hebben. Thans wel. Bergmans. De menschen hebben allen toch het volste recht te weten wat er wordt besproken. Van de Wiel. Zeker en toch Is het beter m.i. enkele zaken eerst ln geheime vergadering te bespreken. Bergmans. Reëeler Is het In het openbaar te doen. De Secretaris leest hierna op verzoek eenlge betreffende artikelen uit de ge meentewet voor. Na het lezen der artikelen blijden de meetdagen nog verdeeld. De heer Bergmans meent dat het in geheim vergaderen maar tijdverlies za zijn. Bovendien zou, wordt dan weer in openbare vergadering overgegaan, allicht iets uit de geheime vergadering, zonder dat men dat weoscht, worden gezegd. De Voorzitter zegt dat zulks niet geeft als geen geheimhouding is opgelegd. Na nog eenige bespreking wordt bc sloten niet in geheime vergadering over te gaan. Den heer Bergmans verwondert het, dat van Burg. en Weth. geen voorstel is gekomen. De Voorzitter zegt dat wel besproken is om het voor dit jaar percentsgewtjz te vermindeien. Bergmans. In eene gemoedelijke be' spreking is besproken dat nog verder zou worden gegaan dan de "honderd bunder en toen heb ik nog wel gezegd dat me dit aangenaam zou zijn als verder werd gegaan. Voorzitter. Dus u hebt gedacht dat ook van de anderen de huur zou worden ■'etmluderd. Bergmans. Ik spreek zoo omdat zulks hebt laten doorschemeren. Voorzitter. Io de toekomst ja, dat is •e's anders en dat is ook door den raad zrlf besproken. Of het nu in dit loopende jaar al moet worden gedaan, weet ik niet. Wel om het vroeg te doen, b.v. <n Augustus en dan een geschikte huur te bepalen. Van Spijk. Komen er die dan zonder schade af. De heer Van de Wiel vraagt of het land, dat met klaver is bezaaid, niet veel meer in waarde is gestegen, waatop door den Voorzitter bevestigend wordt geantwoord. De heer Bergmans meent dat de raad zich op een standpunt gaat plaatsen dat niet zuiver is. Men moet deze pachters niet gaan vergelijken met den heer Na- gelkerke. De raad heeft toen uit twee slechte zaken moeten kiezen en volgens zijne meening heeft ze het beste geko zen. Dat minder geven aan pacht omdat 't contraet van Nageikerke is ontbonden zou geen reden zijn om de huur te gaan verminderen. Men heeft zich echter af te vragen of het niet gepacht is in een abnormalen tijd en of do overgang er niet Is. Volgens spr. Is er die, dat heeft de laatst gehouden verpachting wei be wezen. De raad mag niet gedogen dat die menschen door dat land hun onder gang tegemoet gaan. Dat standpunt heeft men in te nemen en geen ve geluk met Nageikerke maken. Dat zou niet Inden haak zijn, Men moet bedenken dat die menschen toch al genoeg hebben toegegeven. De heer van de Wiel gelooft niet dat die pachters aan een jaar hun ongeluk zullen behalen. Spreker wijst er op da» het ook vooikomt ln deze onzekere tijden dat een schoenfabrikant leer koopt wat binnen 14 dagen 50 pCr. blijkt te duur te zijn, wijl de prijzen zoo omlaag ztjn gegaan, Zoo'n schoenfabrikant krijgt dat ook niet bij. Iedereen heeft nu al eens schade en spreker gelooft nu zoo maar niet dat de pachters voor dit eene jaar zooveel hebben toegegeven. De heer Bergmans meent dat de vergelijking van den heer van de Wiel betreffende den schoenfabrikant niet op gaat. Immers zooals hier de schoenfa brikanten ziin wordt niet langer dan voor een week of zes leer ingekocht, dus zit zoo'n fabrikant maar met een strop van een week of zes en de pachters zitten In den regel, vier, vijf, soms tien jaar met een pacht te kijken. Als een parti culier de pacht zoo zou handhaven, zon hij worden geboycot en dan mag een gemeente toch zeker daarin niet voor- De heer van de Wiel zou het dit jaar zoo laten en voor het volgend jaar de pacht verminderen. De heer van Halder zegt over deze aangelegenheid nog eens goed te hebben nagedacht en vraagt of bet niet billijk zou zijn de huur zoo te stellen dat ze overeenkomt met de laatstgehouden verpachting. De klaver moet daarbij buiten beschouwing worden gelaten, alleen het zaailand moet als basis worden genomen. Nageikerke heeft ongeveer 54 bunder land gehad en om daarvoor ontbinding te krtjge^ heeft hij f1100 boete betaald. De 6 bunder klaver heeft meer opgebracht z'-odat gezegd kan worden dat hij f 128-A boete heeft moe ten betalen. Spreker stelt nu voor de huur te brengen op het gem. Jdelde van wat het de laatste gehouden verpachting heeft opgebracht en voor jaar daarenboven f 28 50 per bunder. De beer Bergmans kan daar zoo mat t niet direct mee meegaan. Feit is toch dat deze pachters dtjr hebben moeten pachten door schuld an Nageikerke. Dat Nageikerke boete heeft moeten betalen komt omdat ztjn tuur is ontbonden. Waarom de pachtets hier nu boete moeten betalen, is hem niet duidelijk. De heer van Haider wijst erop dat de pachters, wordt op rijn voorstel in gegaan, eene zeer belangrijke vermin dering krijgen. Voor dit jaar betalen ze nu geen boete, zoo moet men het niet noemen. Voor dit ja,tr betalen ze boven de pacht van heden een toeslag van f28 50 per bunder, De heer Bergmans^meent dat men dan in strfld komt met én belofte de pach ters in een vorige Vergadering gedaan. De heer van de Wi 1 kan zich mei hét voorstel van den heer Van Haider zeer goed vereenigec en meent dat de pachters er wei tevreden mee zullen ztjn. De Voorzitter is dezelfde meenlng toegedaan en zegt dat de pachten be- largrtjk minder zijn geworden. Waar vroeger f 260 voor is gegeven, is nu gepacht voor f 80. Êr is zelfs een per ceel hij wat vroeger f290 heeft opge bracht en waarvoor su slechts f 57 wordt gegeven. Dat zijn aanmerkelijke ver schillen, waar toch vok wel eenige re kening mee mag gehouden worden. Van Spijk. Overal kan men de men schen niet tevreden stellen. Bergmans. Men heeft ook niet te kijken of de menschen tevreden worden gesteld Men heeft zich af te vragen of er billijk wordt gehandeld. Of de menschen daar al of niet mede tevreden zijo, hebben wij ons niet af te vragen. De heer van Son vraagt of Ged Staten het besluit om de huur te ont binden hebben goedgekeurd. Prijs der Advertentl&o. 20 een', per regel; minimum f 1.60. Reclames 40 cent per regel. is men van oordeel dat het beter is nog een jaar te wachten. Een volgend jaar komt het dan toch vanzelf. Boven dien, er zijn heel veel moeilijkheden aan verbonden. Met de heffing van de opcenten zal men er toch niet komen, zoodat toch nog een H.O. zal moeten worden geheven. Nadat de Voorzitter heeft uiteengeze» hoe in deze in de toekomst zal worde» gehandeld, wordt met algemeene stem men besloten de Hoofd. Omslag nog van gemeentewege te doen ionen. Vervolgens deelt de Voorzitter noe mede, dat van de P.N.E.M. een schrij ven is ingekomen waarin ze machtiging vraagt om tegen de firma van Box»-) te Tilburg een rechtszaak aanhangig te maken. 3 De P.N.I M. wijst er nog op dat z<- bij haar laatste bezoek nog geen enkele persoon van de firma van Boxtel heef aangetroffen om werkzaamheden te ver richten. Met een dergelijke manier kan niet langer genoegen worden genomeo, want de aflevering van het werk had reeds lang geleden moeten geschieden. Door de P.N E.M. Is aan de firma k'asse brief geschreven en naar een aanleldiog daarvan is heden een van de Directie-leden hier geweest en deze heeft tU de verzekering gegeven da het werk Zaterdag a.s. zal worden af geleverd. De heer Bergmans geeft in overwe ging voorloopig nog geen rechtszaak aaohanglg te maken. Is het werk Za terdag niet afgeleverd dan kan de voorgeschreven boete nog worden toe gepast. De heer van de Wiel wil er nu toch sterk op aandringen om spoedige af werking. Nu toch blijkt het dat het niet aan de telefoon heeft gelegen maar aan de firma zelf. De Voorzitter zegt dat zij in 3 maan den met het aanleggen klaar moest zijn. Half December is zij er mee kunnen beginnen, zoodat half Maart alles ge reed had moeten zijn. De heer van Son zou voorloopig voorloopig voor die 10 pCt. niet willen gaan procedeeren. Wordt besloten af te zien of he werk op den nu vastgestelden tijd gereec is en zoo niet, dan zal de boete in toepassing worden gebracht. Bij de rondvraag zegt de heer Berg mans te hebben gehoord dat de werk- loozen, die door de gemeente aan het werk zijn gesteld, een dag, dat ze ten gevolge van den regen niet konden werken niet zijn uitbetaald. De Voorzitter weet daar niets van maar zal oogenblikkelijk deze zaak on derzoeken. Vervolgens zegt de heer Bergmans te Opgericht WAALWIJK. Verzekerd Kapitaal Reserve 25.586.757.— 3.1l3.7o7.— De Voorzitter merkt op dat zulks niet behoeft te gebeuren. De heer van Son wil er op wijzen, dat men er rekenlBg mede moet houden, dat er buiten de honderd bunder ook eel land is dat te duur is. Zoo erg als de heer Bergmans het laat voorkomen is het met den boer echter nog niet. De Voorzitter merkt op dat de pach ters van de honderd bunder alleen om vermindering hebben gevraagd. De heer Bergmans wijst er op, dat de Voorzitter heeft iaten doorschemeren dat alle pachters dit zouden krijgen. De heer van Son weet zeker dat er land is geweest dat heelemaal niet ab normaal hoog verpacht is. De heer van Halder geeft zulks toe maar wijst op het verschil van land. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer van Halder nset 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren van Speijk, van de Wiel, van Halder, Bergmans en Muskenstegen de heeren Van Son en Slshout. Bespreking inning van gemeente belasting. De Voorzitter deelt mede, dat over een jaar de Hoofd. Omslag door het Rijk zal worden geind. Nu reeds kan men daartoe overgaan. Door de veree- niging van Gemeente-ambtenaren is deze aangelegenheid besproken en algemeen is gezegd het voor dit jaar zelf nog te innen. Slechts een gemeente is er, nood gedwongen, toe overgegaan. Algemeen hebben geïnformeerd naar de kwestie betreffende de vakschool. Een advocaat heeft gezegd dat hier een bewijs op zegel voldoende is. temeer daar Burg en Weth. steeds het recht hebben om ten allen tijde de boeken te komen inzien. Het bestuur van de Vakschool vraagt het alleen maar om de groote kosten van hypotheek te vermijden. De heer Bergmans wijst er op dat tot he den altijd op tijd is afbetaald en zou dat nu eens in de toekomst niet het geval zijn, dan nog kan tot het nemen van een hypotheek worden overgegaan. De Voorzitter meende het voor z'n verantwoording te moeten doen, doch wil de raad anders, hem is het goed, doch de verantwoording is dan ook geheel voor rekening van den raad. Ik, zegt de Voorzitter, ben ingelicht dat het zoo moest wijl er anders geen waar borg is. De heer van Son kan het door den Voorzitter ingenomen standpunt goed begrijpen. Er kan een malaise komen, en wie zegt dat dit bestuur altoos zoo zal blijven. Bovendien, de kosten van een hypotheek zijn zoo hoog niet. De heer Bergmans zegt dat deze f 160 zullen bedragen en waar devereeniging geheel afhankelijk is gesteld van de subsidie van Rijk, Provincie en Ge- meente, zou hij gaarne zien dat door de gemeente in deze kosten voor de helft werd te gemoet gekomen. Aldus wordt besloten. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over in geheim comité. Waalwijk, 23 MAART 1921. Bij het Maandag te 's-Bosch ge houden examen machine-schrijven, sys teem Pont. slaagden o.m. de volgende leerlingen der Eerw. Zusters J. M. J alhierGerarda van Bavel, Adriana Kievits, Dina Slaats. Anna Timmermans, Mien van de Ven, Jacoba de Vries en Jeanne van Well. Uit de gehouden volkstelling is gebleken dat onze gemeente juist 5500 inwoners telt. Door het bestuur van de Vracht rijders- en Expediteursvereeniging „St. Jan" te Waalwijk is aan de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen Dienst van Weg en Werken te Utrecht het navolgende adres gericht: -Wij vernamen, dat bij het station „Waaiwijk-Besoijen een nieuwe lijn voor «het rangeeren der goederenwagens zal „worden aangelegd. „Het wil ons voorkomen, dat het nut -van dezen maatregel belangrijk zou -worden verhoogd, indien Uwe Maat- schappij deze gelegenheid gebruikte „om den op het rangeerterrein van ge- „meld station gelegen keiweg door te -trekken naar wachthuis no. 26 en -aldaar een uitweg te maken naar den „spoorwegparallelweg onder de gemeente .Besoijen. Thans moeten de voerlieden, die vrachten geladen hebben voor Besoijen, Sprang, Kaatsheuvel of Loonopzand, eerst het geheele rangeerterrein langs in de richting van het stationsgebouw rijden om dan langs den met dat rangeer terrein evenwijdig loopenden spoorweg, parallelweg onder de gemeente Waalwijk hun goederen naar de plaats van be stemming te vervoeren. Dit beteekent voor de betrokkenen een aanzienlijk tijdverlies en noodelooze moeite, waarin door Uwe Maatschappij op gemakkelijke en vrij voordeelige wijze ware tegemoet te komen. Wij nemen daarom beleefd de vrij heid U te verzoeken de in de tweede alinea van dit schrijven aangeduide verbeteringen wel te willen aanbrengen. Uwe beslissing dienaangaande wordt door ons met belangstelling tegemoet gezien. Het Bestuur der Vrachtrijders- en öÉS Expediteurs-vereeniging „St. Jan", A. COPPENS, Voorzitter. J. A. APPELS, Secretaris. Een verzoek om aan dit adres adhaesie te betuigen, is door gemelde vereeniging gericht aan 1. De gemeentebesturen van Waal wijk, Besoijen, Sprang en Loonopzand. 2. Den Binnenpolder van Waalwijk en Besoijen. 3. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. 4. Het Bestuur van den Ned. Aan- nemersbond. Naar verluidt, zal door al deze lichamen aan het adres der voerlieden- vereeniging adhaesie worden betuigd. Dinsdag 22 Maart 1.1. 's ochtends om half negen was het 400 jaren geleden, dat Hugo de Groot ln de boekenkist van uit Loevenstein op een schuit werd gezeuld om over te varen naar Gorin- chem. Is er bekender feit in onze geheele geschiedenis Behouden kwam hij te Gorinchem, waar het zeer druk was wegens de voor- jaarsmarkt en werd de kist op een burrie naar het achterpoortje van den winkel van Doetzelaer gedragen, die hem verder zou expedieeren naar de hoen derschuit op Delft en hij was gered door de vindingrijkheid en het kalme optreden van zijn dienstbode Elsje van Houweningen. Wij komen speciaal op dezen gedenk- dag terug, omdat hieraan voor Waalwijk ook nog eenige historie verbonden is. Hugo de Groot toch bezocht op zijn verdere en goed geslaagde vlucht van uit Gorinchem over Sleeuwijk en door 't Land van Altena voor een of twee da gen onze gemeente waar hij zijn intrek nam in het huis aan de Wagenstraat, thans in gebruik bij de E. L. E. M. of in het oud-schippershuis. De Waalwijk- sche voerman die hem hierheen ge- eidde, noemde Hugo de Groot de groote jeleerde die eens meesterwerken van 't vaderlandsche resht schreef, omdat hij niet goed met het Brabantsche geld te recht kon„een ware zot." Jammer genoeg is het ons niet gelukt eenige meerdere bijzonderheden omtrent deze historische gebeurtenis te kunnen vinden. Hedenmorgen is nabij de Meeuwen- sche loswal in de Maas drijvende ge vonden het lijk van een naar schatting 23-jarig meisje, gekleed in beige mantel, bruine kousen en schoenen. 1)1! ECHO VAN HET ZlM\,

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 1