MizömmT sfwiKör LOOPJONGEN P. Bierlaagh-v. d. Hepen, Faasehnnmmer Nienwg uit Hoosden. Gemeenteraad Buitenland ëë¥1;lïnkë Zendt Uwe adver tenties voor het tijdig in. NIEUWS UIT KAATSHEÜVËl Correspondentie. ftlhiei, i) *Vic. hoopt de Eeiw. Hetr D». t. d. Gi»»f dien *Tond op 't Dorp roor rijn gemeente op te treden. QENDEREN. Gistermorgen omstreeks 8 uur brak een ontzettende brand uit in de machinale vlasserij van den heer P. van den Heuvel, staande in het centrum van het dorp. Het licht brand bare vlas verspreidde in een ommezien van tijd een ontzaglijke vuurzee, zoodat in enkele minuten tijds de belendende boerderij van A. L. v. d. Beek in brand stond, even later het boerderijtje der Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente, bewoond door A. Vos en ook het huis van F. Colet. Groot gevaar bestond er voor de boerderijen van Joh. v. Wijk en L. v. d. Beek, hoewel echter met vereende krachten het grootste jgevaar voor die boerderijen was afgewend. De voormelde brandende gebouwen liggen zoo goed als tegen den grond. Groot gevaar bestond er nog voor het bijna voltooide huis van Vermeer. Men hoopte echter deze nog met de spuiten van Genderen en Aalburg te behouden. Het vee van de boerderijen is gered. De andere gebouwen zijn behouden. Heusdeo, 22 M-taH. 1921. In de bijeenkomst van het Nut treedt Donderdagavond op, de heer Mr. A. W. Kamp met diverse voordrachten van anderen en van zichzelf. Met ingang van 25 Maart is be noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger de Edelachtb. Heer H. J. van Eggelen. Evenals voor 14 dagen is Zaterdag wederom aan de werf aan eenige lui de arbeid opgezegd zoodat daardoor een goede 30 personen werkeloos worden, Bij de brigade der Kon. Maréchaus see is geplaatst dhr. Booman, afkomstig van de opleiding te Apeldoorn. Kaatsheuvel, 23 Maart 1921. Treurige geschiedenis. Zondag morgen om 10 uur passeerde zekere M. Broeders het Slibbersteegje of Molenpad, de 2e verbinding tusschen de Marktstraat en den Hil. Hij vond daar voorover liggen in een smallen diepen sloot de alom bekende C. ljpelaar, bijgenaamd „de paus." Toen Br. bemerkte dat IJ zich niet bewoog werd direct werk gemaakt om de halve broer van IJ. cle heer M. ljpelaar te waarschuwen, waar C. 1|. inwoonde. De heer M. IJ., voerman van beroep, kwam direct met paard en wagen en voorzichtig werd „Kees" nog steeds bewusteloos op den wagen ge legd en naar huis vervoerd. Daar bleek dat IJ. op meerdere plaatsen op 't hoofd zwaargewond was en alhoewel be wusteloos toch nog levend was. Een der buren spoedde zich naar dokter Hueber en deelde terloops de zaak aan Inspecteur Helsland mede, die toevallig - op straat was. Zonder verdere gegevens waarschuwde Insp H. de Brigadier Weggerink der Kon. Maréchausées en samen begaven zij zich naar de woning van IJ., naast de kazerne, waar zij Kees ljpelaar vonden in een toestand die 't ergste deed vreezen. De sporen van geweldpleging waren zoo duidelijk dat de beide politiemannen terstond met het onderzoek begonnen. Het gerucht van het feit was binnen weinig tijd zoo algemeen bekend dat het de politie niet moeielijk viel ver schillende getuigen te hooren die IJ. des avonds op 19 Maart gezien hadden. Tot 10 uur was hij geweest in Café „Euphonia", waar hij anders nooit kwam. Hij was daar al eenigszins onder den invloed van sterken drank, had er eieren gegeten enwastamelijkvrijgevig gestemd. Van daar is hij de Hoofdstraat ingegaan met zekere W. Om circa half elf kwam hij toen met zekeren A. binnen bij T. L. op de Bergdijk. IJ. droeg toen een flesch jenever en trakteerde de daar aanwezigen n.l. de huisbaas en L. v. B. en J. H. die aan 't kaartspelen waren. Met L. v, B. en H. is toen ljpelaar en A. de Hoofd straat weer ingegaan, waar hij weer door verschillende menschen gezien is. Later is hij altijd nog vergezeld van A. op den Hil geweest, waar hij bij'v. d. W. bijgenaanfd „de fluiter' nog in 't winkeltje geweest is om iets hartelijks te koupen. A. droeg toen de jeneverflesch. A. is Zondagmiddag om»half een door 'lnsp. H.| en Brig. W. op 't voetbalveld gearresteerd als verdacht de dader te zijn en zegt nergens van te weten. Hij is nog steeds in arrest. Verder kunnen we aangaande het onder zoek niets mededeelen, daar dit nog steeds voortduurt. De toestand verslechterde Zondag dóór den dag steeds meer £n meer. Door Kap. v. Erven is lj. het H. Oliesel toe gediend en om half een is hij Zondag nacht zonder eenig teeken van bewust zijn overleden, zoodat nóch de Kap. noch de dokter nóch de politiemannen die steeds tegenwoordig waren om zoo mogelijk eenige aanwijzing te ontvangen van IJ. iets vernomen hebben. Het gerucht van den dood bracht Maandagmorgen heel wat beroering te weeg. Dokter Hueber constateerden schedelbreuk met hersenschudding, zoo dat we hier jammer genoeg van een moord getuigen moeten. Den geheelen Maandag duurde het onderzoek naar de(n) dader(s) voort. Al wie IJ en de gearresteerde A. des avonds na 10 uur gezien had, werd in verhoor genomen. Om 2 uur Maandagmiddag arriveerde het parket uit 's-Bosch. Het lijk was naar de woning van doklier Hueber overgebracht. De gearresteerde A. werd aldaar met het lijk geconfronteerd. Hij bleef ontkennen. Dr. Mettrop uit 's-Bosch verrichtte daarna met dokter Hueber sectië op het lijk. Vijf wonden op het hoofd met ge weid door slaan met een hard voor werp toegebracht werden geconstateerd. Bij een der slagen was de schedel vormig ingescheurd en een vreeselijke wonde ontstaan, waardoor bloedstorting in de hersenen had plaats gehad. Het was 5 uur eer de sectie geëindigd was. Intusschen was het gerecht met Inspec teur Helsland het terrein van deri moord gaan verkennen. Aldaar waren stukken van een flesch, waarmede verm oedelijk de slagen waren toegebracht gewonden. Ook is eenig braaksel aldaar gewonden, opgenomen ter onderzoek. Om zes uur vertrok het parkiet naar den Bosch. Onder enormen toeloop had >t>m half zeven de begrafenis van IJ. pla.its. Ka pelaan van Erven verrichtte op "i Kerk hof bij het graf de Absoute. Den geheelen avond en ook nog heden bleef 't voorval het eenige onderwerp van 't gesprek. IJ. is 42 jaar oud, ongehuwd en staat bekend als iemand, die niet .afkeerig was van sterken drank, doch dije nooit als zoodanig of om andere redenen in kennis kwam met de politie hier. Hij was een immer koopende en 'verkoo- pende poelier die wijd en zijd .-als „de paus" bekend stond en handel dreef met rijk en arm. De gearresteerde A. is nog slechts 21 jaar en ongehuwd. De seriewedstrijden hebben door de vele regens van Zondag geem prettig verloop gehad. Excelsior Capel!>e kwam met een invaller uit. Hiertegen protes teerde B. V. V. Bergdeijk waarop zich Exelsior geheel terug trok. Wilihelmina alhier won na verlenging met 20 van S. V. V. Sprang. De winnersroijide tus schen B. V. V. en Wilhelmina 'werd na 10 minuten spelen door Wilhelmina ge staakt voor den zwaren regen.B. V. V. vroeg om op anderen tijd te spelen, wat Wilhelmina weigerde. Wi'ihelmina verzocht B. V. V. den ten prijs ite willen aanvaarden, waarmede de wedstrijden geëindigd waren. Feulleton, Brieven Weenen, enz. moeten tot een volgend nummer blijven liggen. RED. (Baiteu verantwoordelijkheid d-r Redactie,) Hooggeachte Redactie. Mag ik een weinig plaatsruimte In Uw gewaardeerd blad voor onderstaande Bij voorbaat dank. >Hei worde licht*. De Ned. R. K. Lederbewerkers Bond heeft een zekeren tijd een nieuwen Bondsstempel in gebruik, met boven staand opschrift als zinspreuk. Een zinspreuk van beteekeois. Immers licht is bet tegenovergestelde van donker, duisternis. Voor den Bond zal het wel de bedoeling hebben dat de leden van uit de duisternis zich opheffen of ont wikkelen tot het licht, tot zelf zien. Als dit de bedoeling is van het H. Bestuur, dan mogen zij zeer zeker op succes hopen, dat heeft de jaarvergadering van den Bond, 19 en 20 Maart j.l. in den Bosch gehouden, al reeds bewezen. De leden komen tot het licht. Zagen we op vroeger gehouden jaarverg. de voorstellen van ket H. Bestuur met groOté meerderheid aangenomen, dit jaar werd een van de kardinale punten ('c ging immers om de finantlën, de ziel der wereld, ook in de vakbonden) clet aan genomen. Harde waarheden werden aan het adres der leiding door sommige afgevaardigden gezegd. Immer geld en immer meer geld. 33'/ipC'. contributie verhooging en dan in een tijd dat leder en alles schreeuwt om bezuiniging 1 Ja, maar de Bond had schulden, dat moest betaald worden. Zeker, zeiden de leden, doch dan moet U van ons ook niet meer vragen dan wat daarvoor noodlg is. Dat willen we doen, doch ook niet meer. Alzoo werd besloten. Als belanghebbende een enkele vraag aan het H. BestuurWaarom de leden niet bekend gemaakt den totalen schul denlast van den Bond? Al Is de schulden last van meer dan f 100.000 voor werk- loozenultkeerlng groot, waarom het juiste bedrag der schuld verzwegen 't Komt mij voor, ware het bedrag genoemd, de leden wel voor contrlbutleverhooglng, ais door U bedoeld, gestemd zouden hebben. Wat meer licht in deze was geweosebt. Er heerschte op de vergadering dan ook een gedrukte stemming, die pijnlijk aandeed. Vooral de afgevaardigden van Waalwijk-Besoijen, Tilburg en Oisterwijk gaven blijken van onvoldaanheid. De ontevredenheid over de leiding bleek alras en kwam tot uiting bij het punt Bureauverplaatslog. Telken jare komt dit punt voor op de agenda. Thans waren er niet minder dan dtle, terwijl er nota bene er geen enkel voorstel der afdeelia- gen behoefde te zijn. Wat er dan wel had moeten zijn De mededeellng van het Hoofdbestuur dat zij had besloten naar aanleiding van de uitspraak van het scheidsgerecht in de kwestie met de afdeeiing Tilburg In Mei 1920, het bureau van den Bond te verplaatsen naar Utrecht. Dat was plicht geweest van het H. be stuur. Zij hadden hun woord gegeven dat zij zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak van het scheidsgerecht zouden onderwerpen, evenzoo de afd. Tilbu'g. Tilburg heeft dit volledig gedaan, door het offer te brengen dat zij bun leider en ziel der afdeeiing offerden. Waar het H. Bestuur thans niet met het voorstel van Tilburg, bureauverplaatsing naar Utrecht, mede wilde gaan, plegen zij wetens en willens woordbreuk. Een schaode voor een Hoofdbestuur van een R. K. Bond. Een daad die zich eenmaal wreken zal. En nu verschuilen zij zich niet achter de afdeelingen door te zeggen de afgevaardigden hebben zoo gestemd, neen, ridderlijker ware het dan om te zeggen wij willen de Langstraat niet uit. Waarom beantwoordde Roestenberg de vraag niet van een der Tilb. afge vaardigden, of hi). R soms wilde bewe ren dat bijna al de R.K. Vakbonden welke in Utrecht hun Bureau hebben daardoor niet of niet voldoende voor de belangen van hun leden konden opko men? Ned. R.K. Lederbeweikersbond, als ge het licht wat U voorstaat in Uw Bondsstempel, werkelijk voorstaat, Iaat het dan schijnen van uit het centraal punt der R.K. Vakbeweging en dat is Utrecht. I tusschen, de jaarvergadering is achter den rug, doch de ontevredenheid der leden is inplaats van weg, zéér toe genomen. Wanneer de stralen van >het worde licht* nog wat meerde e leden de oogen heeft geopend, komt het mij voor dat door dat licht het tijk van Roesteoberg c.s. spoedig weggesmolten zal zijn. Arbeiders uit de Langstraat, sluit Uw oogen niet voor het licht der waarheid en beseft Uwe belangen, dat is datgene wat ondergeteekende met dit schrijven beoogd. Nogmaals dank voor de opname, M,H de Redacteur. Hoogachtend, F. J. COOLEN, oud-voorzitter der afd. Tilburg v. d. R. K. Leder beu er kersbond. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer Gemeente op Vrijdag 18 Maart, des avonds 6 uur. Voorzitter, de heer A. J. W. Moo ts Afwezig de heer C. H. van Rijn. De voorzbter opent de vergadering, waarna wordt besloten, de notulen van het verhandelde in de vorige raadszitting aan te houden. Aan de orde Ingekomen stukken. 1. Besluiten van gedeputeerde Staten van Noord-Brabant als goedkeuring van de raadsbesluiten tot wijziging der gemeentebegrootlng, dienst 1920 en tot ontbinding der buur van de woning, staande aan het Fort G 114. 2. Schrijven van Ged. SF. houdende bericht van ontvangst van het afschrift der verordening tot wijziging der bevol- kingsverordening. 3. Beschikking van Ged. St. waarbij aan J. Sassen te kennen wordt gegeven, dat hij niet ontvankelijk is in het in gesteld beroep tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag. Besloten wordt, dene stukken voor kennisgeving aan te nemen. 4 Schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente houdende bericht, dat zij den toren van de N. H. Kerk op het Dorp wil overnemen, indien daarbij een bedrag van f 500®.-— wordt gevoegd. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. 5. Schrijven van de Wonlngbouwver- eeniglng-Volksbelang te Raamsdonks- veer, daarbij verzoekende, voor den bouw vac twintig woningen en voor den aan koop van den grond een voorschot van ongeveer f 120000.onder mededee llng, dat zoo spoedig mogelijk een nauwkeurig bedrag zal worden opgege ven vergezeld van de noodige exploi tatieberekeningen. De Voorzitter legt de vergadering eenige afbeeldingen van wagenwoniogen voor, welke woningen door hem met den voorzitter van de woningbouwvereeDi- ging «Volksbelang,* dezer dageb te Dolder, nabij Utrecht zijn bezichtigd. Ofschoon deze woningen goed voldoen en comfortabel zijn ingericht, komt het den voorzitter voor, de ze voor deze gemeente minder passen. Wijders deelt de Voorzitter mede, dat niet tegenstaande alle vereenlglngen in deze Gemeente in kennis zijn gesteld, met de bekendmaking opgenomen in de Staatscourant van 12—13 November 11. betreffende de te verleenen rijkssteun aan de particuliere bouwnijverheid, nog geen aanvragen zijn ingekomen, wes halve de Voorzitter voorstelt, om in princiep te besluiten, tot het verleenen van het door de bouwvereenlglng «Volks belang* aangevraagde bouwvootschot. De heer van Alphen zou liever nog eens wachten daar het hem bekend is, dat binnenkort door den volksbond een vergadering wordt gehouden, ter bespre king van voorschreven bekendmakiog. Wijl de vergadering weinig of geen aanvragen van particuliere zjjde verwacht, wordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. De Voorzitter deelt hierna mede, zulks in verband met een vroegere bemerking van den ragd dat de hondenbelasting over dit jaar reeds f 1000.— heefl op gebracht en dat tegen eenige nalatige belastingschuldigen procesverbaal is op gemaakt. 7. Aanbieding beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbe tering der Volkshuisvesting in deze ge meente gedurende het afgeloopen jaar is verricht. Welk verslag voor de leden ter inzage wordt gelegd. II. Schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, daarbij ter goedkeuring inzendende hare rekening en verantwoording over het jaar 1920. De Voorzitter deelt mede, dat Burge meester en Wethouders die rekening hebben nagezien en accoord bevonden, weshalve zij voorstellen, gemelde reke- nlng goed te keuren. Zonder bedenking wordt dien overeenkomstig besloten. III. Schrijven van Ged. Staten ten ge leide van een afdruk van een schrijven van den Minister van Bincenlandsche Zaken, waarbij wenken worden gegeven, op welke wijze de verzorgingen het toe zicht op de verzorging van uitbestede kinderen in het reglement der burger lijke en gemengde instellingen van wel dadigheid behooren te worden geregeld. Onder verwijzing naar 's M nisters brief, noodlgen gedeputeerden uit, bijaldien in het reglement van het burgerlijk Arm- best, geen of geen behoorlijke voorziening is get'offen, te willen bevorderen, dat het reglement van de instelling worde aangevuld met voorschrifter, in den zin, als door den Minister bedoeld. Naar aanleiding van opgemeld sch ij- ven, wordt door Burg. en Weth, hierbij overgelegd een ontwerpbesluit tot aan vulling van het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur. Welk besluit na voorlezing, zonder bedenking wordt vastgesteld. IV. Adres van Adrianus Pols, daarbij in huur verzoekende, het grasgewas van de zijbermeo in de Achterstraat, voor den tijd van 6 achtereenvolgende jaren, tegen een jaadijkschen huurprijs van f 8,— met voorstel van Bufg. en Weth. tot Inwllliglog van het verzoek. Zonder bedenking wordt besloten, voorschreven zijbermen te verpachter, onder de, in het door B. en W. aangeboden ontwerp besluit, gestelde voorwaarden. V. Voorstel van Burg. en Weth. om het perceel griend en water, achter het hotel van den heer Hclhorst, te verhuren aan M. van Bavei, met Ingang van I April 1920 voor een tijdvak van 12 achtereenvolgende jaren, tegen een jaar- lijkschen huurprijs van f 50,voor het eerste jaar en f25,voor ieder volgend jaar en onder de voorwaarden, vervat in het hierbij ove>gelegd ontwerpbesluit. Zonder bedenking wordt overeen komstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten. VI. Voorstel van B. en W. om van J. van Strien, grossier, ter verbreeding van den Ingang der Koningsstraat, aan de Dubbeldamsiraat, een strook grond aan te koopeo, voor de som van f 100 en onder nader te stellen voorwaarden. Zonder bedenking wordt dienovereen komstig besloten. VII. Ontwerpbesluit met memorie van toelichting tot wijziging der gemeente- begrootiog voor het dienstjaar 1920. Wordt vastgesteld. Benoeming van leden der schoolcom missie. VIII. Door Burgemeester en Wethou ders worden aai bevolen. a. Ouders van leerllegen van bijzon dere scholen (openbare scholen zijn niet aanwezig). 1. G. C. de Bont ca W. H. van Laar hoven 2. A. J. Laokhuijzen en Abr. Redert. b. Onde wijzers vctbouden aan eerst genoemde scholec. 1. M. M. Claassen en L. C. Kieijn. 2. A. P. Calllber en C. S'offels. c. Meerdeijarige ingezetenen der ge meente. J. C. Schoenmakers en W. A. Martens. De Voorzitter stelt voor tot stemming over te gaan en verzoekt de heerea Dorrenbooua en van Alphen als stein- opoemers te willen fungeeren. Bij de hierop gevolgde stemming, blijkt, dat zijn benoemd Van de candldaten a. 1. de heer G. C. de Bont. a. 2. de heet A. J. Lankhuijzen. b. 1 de heer M. M. Claasseo. b. 2. de heer A. P. Caliiber. c. de heer J. C Schoenmakers. De Voorzitter dankt de stemopnemers voor het door hen als zoodanig verrichte. IX. Verzoek van den Directeur van het Gemeentelijk electrlclteltsbedrijf, om aankoop van drie transformatoren. Bij dit verzoek is overgelegd een memorie van toelichting, waarin de noodzakelijk heid van dien aankoop wordt aangetoond met voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging van dit verzoek. De heer van Doogen-Torman vraagt eenige inlichtin gen, welke door den Voorzitter worden verstrekt. Waarna overeenkomstig het voorstel wordt besloten. X. Voorstel van Burg. en Weth. om de instructie van den gemeenteveearts, naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten, aan te vullen met het vol gend Artikel. Artikel 4bis. Hij is verplicht, de ge zondheidstoestand van het vee, dat op de eventueel in de gemeente te houden matkten worden aangevoerd, nauwkeurig te onderzoeken. Wordt aldus besloten. GEVRAAGD BIJ 19437 WAALWIJK. ItAAMSDONKSVEER. De vergadering van Voor Eer en Deugd, Zaterdag 1.1., waai de ZeerEerw. heer Goorts, Conrector van de Bissch. Kweekschool te 's-Bosch optrad, was druk bezocht. Ongeveer 250 leden wa ren aanwezig om naar de prachtige rede te hooien. Z.Eerw. schetste den ïnaatsohappe- lijken toestand op zedelijk gebied vanaf de tijden vóór Christus tot op lieden in enkele périoden en besprak daarna één der vijf wonden genoemd door Paus Bénedictus XV 't begin van den oorlog, n.l. streven naar zin genot. Spreker behandelde die wonde, haar ontstaan, haar grootte, besmettelijkheid en treurige gevolgen, om ten slotte allen aan te sporen de ontucht te bestrijden door woord en voorbeeld. -r- De verlangens der Opper-Sileziërs in de kwestie tot welke nationaliteit zij willen beliooren, zijn thans bekend. 03 pCt. hunne- heeft zich voor aansluiting, hij Duitschland verklaard. Dat is over het geheel genomen een overwinning voor Duitschland en op verzoek van de Ihiitscbe regeering is er ter eere van die overwinning in de Duitseho hoofdstad gevlagd. Toeli is de voldoening in Duitschland. waar men op een nog afdoender meerder heid heeft gerekend niet zoo hijster groot, immers over de overwegende Duitsc-hgezind- heid van de bevolking van de westelijke helft van het stenimingsgebiert was men ze ker, doch op het rijke industriegebied in het Zuidoosten, aan de Tonische grens, kwam liet aan. De kern van dit gebied wordt ge vormd door de districten Beuthen met zijn groofe zinkmijnen, Kattowitz. met zijn be langrijke ijzerindustrieën en kolenmijnen. Hindenburg, waar de groote Donnermark- hiittë is. zoomede de mijnen van den Pruisi sch en staat en Köningshiitfe met ijzerin- duktrieën, die een niet zoo in het oog loo- pende meerderheid voor Duitschland heb ben opgeleverd. in dit 'gebied is de stemming als volgt uit gevallen Beutlieil Duit-schers 73.000. Polen 73.500. Kattowitz Duitschers 70.400. Polen 69.800 Hindenburg D.uitseliers. 45.200. Polen 43.000. Köningshütte Duitschers 31.800. Polen 10.800. Totaal 227.300. 197.100. En in drie, onmiddellijk aan dit gebied grenzende districten, behaalden de Polen een flinke meerderheid, n.l. in Tarnowitz waar zij 00 pOt. der stemmen verkregen, te Pless, waar zij er 75 pOt. bekwamen en te Iiybik. waar hun stemmentotaal bijna 05 pOt. bedroeg. Deze uitslagen hebben in Duitschland de voldoening over liet geheele totaal, dat op een cijfer van 11 millioen stemmen voor de Duitschers een meerderheid van bijna een half millioen oplevert, met eenige ongerust heid vermengd. Want liet laatste woord in dezen is aan de gezantenconferentie, die (leke stemming als een factor hij liet vast stellen van de grens zal doen gelde.i. Maar wie weet, lioevele andere factored daarbij nog tevens opgeld zullen doen en ii< t is sterk te vreezen, dat deze minder gunstig voor de Duitschers zullen zijn dan de factor van den uitslag der volksstemming. Dat dit Ook het gevoelen te Berlijn is, bleek gisteren op de beurs aldaar, waar men ook de stembusoverwinning niet als een beslissende bleek te beschouwen. Er had zij liet. ook een lichte daling der Opper-Si- lezisclie wahrden plaats en ook de aandee- len der groote Berlijnsclie banken, die bij de Opper-Silezisclie industrie ten nauwste betrokken zijn, liepen verscheidene proeen ten terug. Van Poolselie zijde, van welken kant men eveneens als van Duitsebe zijde aan Opper-, Silezië zelfbestuur had toegezegd, wordt nu propaganda gemaakt voor een vrrdeelïnu vim Opper-Silezii'. De Duitschers daarentegen stellen alles in het werk, om het zelfbestuur uit te brei den of zelfs Opper-Silezië tot vrijstaat te ('ontinuëeren. Duitsohlands succes is ondanks deze meer derheid nog niet verzekerd.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 3