Tweede Blad BUITENLAND, Frankrijk" Duitwchland. Engeland. Binnenland. SPORT. NUMMER 26 ZATERDAG 2 APRIL 1921. 44e Jaargang. Met den kindertrein naar Weenen. V (Slot). Gedurende de laatste dagen van mijn verblijf bezocht ik o.m. een der kinder- heimen van het R. K. Huisvestingscomité het z.g. Fanitium. Zooals men weet kan men tegen be taling van f60.— een kind voor drie maanden in zoo'n heim doen opnemen en ontvangt dan een portret met den naam van het kind, dat op zijne kosten daar verpleegd wordt. De verpleging en de voeding der kinderen laat onder de liefderijke zorgen der zusters werkelijk niets te wenschen over. In bedoeld ge sticht waren een 35-tal van deze kleinen ondergebracht, voor het meerendeel uit den gegoeden middenstand, uit de ge zinnen van officieren, staatsbeambten e.d. Ze waren juist den vorigen dag aangekomen en zagen er over het al gemeen bleek en ondervoed uit. 't Is voor deze kinderen dan ook een on schatbare weldaad eenige maanden in deze frissche gezonde omgeving te kunnen vertoeven. Het gebouw waarin dit kinderheim gevestigd is, is overigens een bezichtiging overwaard, 't Is even buiten de stad op een zeer boschrijken heuvel gelegen en vanaf het terras, de speelplaats of den tuin geniet men van een verrukkelijk panorama van Weenen. Het inwendige van het gebouw lijkt wel op een museumin de gangen, de kamers, de kapel, overal ziet men kost bare schilderstukken van beroemde meesters en prachtige, anthieke meubels en beelden, ter waarde van millioenen. Dit alles alsmede het gebouw met zijn omgeving is het eigendom van graaf Lanskaronski en door dezen vrijwillig voor dit goede doel afgestaan. Na nog de eetzaal, keuken, slaap' zalen enz. te hebben bezichtigd, wat mijn indruk nog versterkte dat de ver zorging der kinderen hier werkelijk uit stekend is, nam ik afscheid om dien gr dag nog een andere instelling te gaan bezoeken, waar eveneens kinderen waren ondergebracht, echter onder geheel andere omstandigheden. Ik bedoel hier het „Schutzheim für mannliche Jugend", een instelling die het best met een Hollandsch „verbete- ringsgesticht voor jongens" is te ver- gelijken. Een 65-tal jongens van 14—18 jaar is er thans ondergebracht; voor H het meerendeel zijn ze van de straat opgeraapt of hebben ze met de politie te doen gehad door het plegen van diefstallen of baldadigheden en zijn ze wegens hun jeugd of andere reden in- plaats van in de gevangenis in dit gesticht geplaatst. Wanneer men deze jongens eens wat oplettender gadeslaat, vallen zij die eerst kort geleden zijn aangekomen direct in het oog. «Ze hebben nog, laat ik het noemen, die echte boeventronie's, de brutaliteit, de ondeugd staat op hen gezicht te lezen. Het lijkt ongelooflijk dat de fraters die met de opvoeding belast zijn in bijna alle gevallen van deze echte straattypen nog flinke, eerlijke mannen kunnen vor men en toch is het zoo. Onder de bekwame leiding van de fraters, hunne vermaningen en liefderijke behandeling veranderen de jongens geheel en de brutale tronie's maken gelijdelijk aan plaats voor een eerlijk jongensgezicht met open blik. Dezelfde jongens die op hun jeugdigen leeftijd reeds zulke zware diefstallen met brutale inbraken hadden bedreven, die reeds aan de beurs spe culeerden, soms duizenden wonnen en die ook in een dag weer verspeelden of verbrasten, diezelfde jongens hebben een geheel andere levensopvatting ge kregen. Verschillende zijn reeds priester gewordep, anderen electro-technieker, schilder, enz. ja zelfs ingenieur. Zij worden bijna den geheelen dag met studeeren, handwerken, of arbeid in den tuin bezig gehouden en zoo groeit uit bijna iederen jongen nog een nuttig lid voor de maatschappij. Echter gaat deze schoone instelling onder een zeer nij pend gebrek gebukt. Wat de voedselkwestie betreft daar van wilde de directeur niet eens reppen al was dat hier al even slecht als overal, maar zeer groot was bij hem de klee- dingnood. Hijzelf was niet in staat ooit een kleedingstuk voor de jongens aan te schaffen en wanneer ze in het ge sticht kwamen hadden ze vaak slechts wat vuile lompen over het naakte lijf. 't Was werkelijk ook ellendig zooals vele jongens gekleed gingen, sommige hadden een paar geheel versleten dames schoenen met houten hakken aan of een paar groole soldaten schoenen, waar de teenen doorstaken. Aan de boven- kleeding hielp geen verstellen meer dat was reeds een enkel lapwerk, dat was dan hun z.g. Zondagspakje. De frater-directeur verzocht mij uit zijn naam in Holland om wat oude kleeren of schoenen te bedelen aan welk verzoek ik bij deze gaarne voldoe, overtuigd dat hier hulp dringend noodig is en men er een zeer schoone instelling mede steunt. De meest afgedragen klee ding en schoenen zullen door hem in dank worden aanvaard. AdresDirecteur Schutzheim für mannliche Jugend St. Veitgasse 25 Wien XIII. (xMen kan het met een duidelijk adres, zenden aan 't R. K. Huisvestings-comité Zuid-Willemsvaart 's-Bosch, dat voor doorzending zorg draagt). Dan wil ik nog met een enkel woordje reppen van mijn bezoek aan een der Amerikaansche keukens waar arme kin deren tegen een zeer geringe vergoeding dagelijks wat warm middageten kun nen bekomen. Er zijn in Weenen ver schillende van deze instellingen. In de keuken die ik bezocht werden weke lijks een 7 a 800 kinderen gespijsd. Een pakkend, en zeker wel het best den toestand schetsend gezicht is het wanneer men die kleinen in lange rijen met hun potje in de hand ziet staan geduldig wachtend tot het hun beurt is om het -portie op te vangen. Zij moeten dit dan in de zaal opeten, daar er niets meegenomen mag worden. Die klaar is plaatst zich weer spoedig in de rij om, indien er overschiet nog een tweede portie te ontvangen. Onwillekeurig denkt men bij het kij ken naar die smalle, hongerende kinder kopjes aan de Hollandsche kinderen, wat heeft onze jeugd op deze kinderen toch veel voor-! Ik besteedde voorts nog geruimen tijd aan het bezoeken der woningen of liever gezegd ellendige krotten der armen wat ik een vorig maal moest onderbreken, omdat het gezicht van zooveel en zoo groote ellende me te machtig wenj,. Maar al overtrof de ellende die ik de laatste maal te aanschouwen kreeg nog vaak al het te voren geziene al bezocht ik gezinnen waar de dood, het tuber culose monster of het hongerspook nog wreeder wonden geslagen had dan bij die anderen, ik wil er niet verder op terugkomen en mij bepalen bij hetgeen ik in een der vorige brieven hierover schreef. U een juist beeld van deze ellende te schilderen is toch een on begonnen werk. Een van de meest aangrijpende staaltjes van oorlogswee vond ik in Weenen het verschrikkelijk groot aantal oorlogsin validen. Het is zoo bedroevend te zien, hoe die jonge mannen zich met kunstbeenen of kunstarmen of op krukken voortbe wegen. In de drukke straten liggen zij op eenige meters afstand van elkaar van de voorbijgangers een aalmoes af te bedelen. Zij hebben alles voor het vaderland ten offer gebracht en dit kan hen thans niet onderhouden, zoodat zij wel tot bedelen gedoemd zijn. Ik zou U zoo nog veel meer staaltjes kunnen opnoemen van den verschrikke- lijken nasleep die dezen gruwelijken oorlog heeft en die men vooral in Wee nen dagelijks zoovele te aanschouwen krijgt, Doch genoeglaat ik thans nog iets van onze terugreis vertellen. Ons vertrek uit Weenen was dan bepaald op Zaterdag 19 Maart en daar het verbod der Hollandsche regeering was ingetrokken, zou er weer een trans port kinderen met onze trein medegaan. Als we een uur te vroeg aan het station komen, staat de geheele vesti bule vol menschen. Het zijn alle ouders en andere familieleden van de kinderen die naar Holland vertrekken. Ik wil niet trachten U hier een beeld te schilderen van de roerende tooneeltjes die men hier bij dat scheiden van zijn kinderen te zien krijgt. De kinderen moeten allen aanstonds in de wachtkamer en hoe de ouders ook trachten door de versperde deur zich toegang te verschaffen of door bidder^ en het zoeken van allerlei uit vluchten de leden van het comité trach ten te bewegen hun nog eenmaal tot hun kleinen toe te laten om hen nog voor het laatst wat te zeggen of aan het hart te drukken, het baat hun niets. Op het perron gaat alles zeer ordelijk en geregeld. Behalve de Hoilandsche dames van het comité en alle overige leden van het comité in Weenen zijn o.m. ook graaf en gravin von Metternich aanwe zig. Eenige jonge dames bieden onder gepaste toespraken aan Mevr. Dietvors en de overige Hoilandsche dames bloe men aan, terwijl een Weensch dames koor een aantal liederen ten gehoore bracht Het is ten slotte aan de nog wach tende familieleden gelukt via de wacht kamer tot het perron door te dringen. Met behulp van het aanwezige spoor wegpersoneel worden zij echter terstond onverbiddellijk teruggedreven. Het is wel hard dat zoo tegen .deze ouders moet worden opgetreden, doch voor een goede orde is het toch ook weer noo dig. Eindelijk is alles gereed en vangt te circa half tien 's avonds de reis naai Holland aan. Waar ik van de heenreis reeds een kort verslag gaf, wil ik de terugreis hier verder onbesproken laten. Alleen wil ik nog opmerken dal de ver lichting enz. thans zeer goed geregeld was en ook de kinderen allen een be hoorlijk plaatsje hadden. Van de 600 kinderen die in aanmerking waren ge komen waren er 192 afgekeurd en gingen er alzoo 408 met onzen trein naar Holland. De stadtohrenarzt Dr. F. A. Schwarz die met ons de coupé deelde gaf ons de verzekering dat alleen gezon de kinderen naar Holland gingen. Die menschen, die zoo gauw geneigd zijn te zeggen, dat de nood er wel niet zoo erg zal zijn, daar de kinderen er over het algemeen tamelijk goed uitzien, mo gen hiervan goede nota nemen. Tot Zevenaar hadden we een zeer voorspoe dige reis, doch hier hebben we haast een halve dag oponthoud gehad. De stationchef beweerde volgens ontvangen instructies geen kindertrein meer te mogen doorlaten en den kinderen, die een en ander begonnen op te vangen, lachtte een terugkeer naar Weenen niet erg toe. De heer van Machelenberg, die ook in Zevenaar was gearriveerd, stelde zich telegrafisch met den Haag in ver binding en wist tenslotte van regeerings- wege de toestemming te verkrijgen. Eenmaal weder op vaderlandschen bodem, werd het overige deel der reis in vroolijke stemming voortgezet en kwamen we Maandags om half twee in 's-Bosch aan, waarna het locaaltje van 3,13 me huiswaarts voerde. Tot slot nog dit Het doel van deze en vorige brieven was U een klein beeld te schetsen van den toestand in de geteisterde stad Weenen. Ik hoop U eenigszins te heb ben overtuigd dat de nood er werkelijk hoog gestegen is en moge dit u aan sporen om zooveel het in uw vermogen is bij te dragen tot leniging van dien nood. Zeker is niet iedereen in de ge legenheid of in finantieele positie om een kind ter verpleging op te nemen of f 60 voor een opname in een kinder heim te storten, doch bedenk wel, iedere gift in geld, kleeding of voedsel, hoe klein ook, brengt weer vreugde in een gezin. Wanneer men bedenkt dat vele gezinnen in Hollandsch geld omgerekend slechts van een weekloon van f 2 a t 3 moeten rondkomen, kan men afleiden, dat een kleine gift al spoedig een week loon verdubbelt. Nog eens geefthelpt deze ongelukkigen vooral hun kinderen. Het R. K. Huisvestingscomité in 's-Bosch is hiervoor het adres. Mocht ik de moeilijke taak van dit comité eenigszins verlicht hebben door zijn actie te steu nen en eenig medelijden voor Oosten rijk hebben geweki, dat is het doel van mijn schrijven. J. v. M. Ex-kelzer Karei is Zaterdag te Steiu a d. Manger ia Hongarije aan gekomen, waar hij zijn Intrek nam bij den bisschop. Den volgenden dag ver trok bij per auto naar Boedapest, waar hg een onderhoud verzocht met den regent. Deze dacht eerst met grappen makers te doen te hebben, maar even later verscheen de ex-kelzer met zijn adjudant. Hij bleef bijna drie uren bij den regent, wien het tenslotte gelukte hem tot de terugreis te bewegen. Zon dagavond vertrok de ex-keizer derhalve weer uit de Hongaarsche hoofdstad, maar hij besloot binnen Hongarije te blijven en staakte te Stein a. d. Manger de reis. Aanvankelijk was verklaard, dat de Fransche regeering formeel toestemming tot den terugkeer van ex-keizer Karei had gegeven. Bij informatie werd dit door den Franschen vertegenwoordiger te Boedapest tegengesproken. Deze ver klaarde In een offïcieele nota, dat alle Westersche mogendheden zich tegen den terugkeer van ex-keizer Karei zou den verzetten. Met deze verklaring ver trokken graaf Andrassy en Bedthlen Maandag naar Stein a. d. Manger om den ex-keizer te bewegen Hongarije te verlaten. Te Boedapest zelf hebben slechts weinige personen zijn bezoek opgemerkt. De regeering der Oostenrijksche re publiek heeft bij de ontvangst van dit bericht onverwijld alle maatregelen ge nomen om een staatsgreep op Oosten- rijksch gebied te voorkomen. Voorts heeft zij maatregelen genomen tot be scherming van de grens en een onder zoek ingesteld of de ex-keizer over Oostenrijksch gebied is gereisd. Men vreest nog steeds dat Keizer Karei zich aan 't hoofd van een goed deel van het leger zal plaatsen en zich zoo op den troon plaatsen, hoewel de geallieer den en de omringende landen zulks als een schending van de vredesvoorwaarden opnemen. Den 5den Mei, den hondersten ge- denkdsg van den dood van keizer Napoleon zal te Parijn met groote plechtigheid ge vierd worden. In den morgen zal eeu militaire parade bij den Are de Triumphe plaats hebben, in tegenwoordigheid van den president der re publiek. waarbij de herdenking van den grooten keizer en den onbekenden soldaat vereenigd zal warden. Ia den namiddag zal maarschalk Foch op het graf van Napoleon een toespraak honden. Om 11 uur 6, het oogenblik van Napo leon's afsterven, zullen 101 kanonschoten gelost worden. Verder zullen in alle kathe dralen van Frankrijk op 4 Mei plechtige Bekuiem-missen gezongen worden. Uit Halle wordt gemeld, dat vele vluchtelingen uit de omgeving van Bttterfeld aldaar aankomen, die melden, dat de communisten In de dorpen bij Bitterfeld alle weerplichtlge mannen gedwongen hebben dienst te nemen In het roode leger. Gisternacht is het algemeene commu nistische hoofdkwartier te Halle door de politie overrompeld. Van dit hoofd kwartier uit werden alle ondernemingen der roode benden in geheel Mldden- Duitschland geleld. De politie is er ook in geslaagd, de leiders van het com munistische hoofdkwartier te arresteeren. De politie vond het verdacht, dat voortdurend personen in en uit een villa aan de Reichsstrasse kwamen en dat voor het gebouw schildwachten waren geposteerd. Besloten werd onver wachts een inval en een huiszoeking in de villa te doen. Een sterke afdeeüng politie verd in een vrachtauto naar de villa gebracht, die door de politiebe ambten werd omsingeld. Inmiddels vluchtten eenige personen uit de villa in den tuin waar zij door de politie werden gearresteerd. Anderen werden door agenten achtervolgd zij verdedig den zich, met het gevolg, dat twee hunner werden doodgeschoten. Beide communisten waren leiders van de groote communistische strijdcentraie, die zich in de villa bevond. Uit Weissenfels wordt bericht, dat de communisten In de gevechten met de polltietroepnn minstens 50 dooden en vele gewonden verloren hebben. De politie had een doode en vier ge wonden. Bij de bezetting van de Leuea Werke blijken tal van communisten ontsnapt te zijn. Ze vormen thans verschillende afdeelingen, die het spoorwegverkeer onderbreken. Ze deden zulks o.a. te Brövers tusschen Halle en Leipzig. Een daarheen gezonden polltie-afdeellng werd bloedig teruggeslagen en verloor 2 officieren en 10 man. De -officieele opvatting omtrent den algemeeoen toestand in het op roerige gebied is, dat een zekere ont spanning is Ingetreden en zelfs wordt de hoop gekoesterd, dat in den loop der volgende dagen begonnen zal kunnen worden met de ontwapening van het oproerige gebied. Deze hoop wordt echter niet gedeeld door de Berlijssche pers, die niet aan ontspanning gelooft, doch de verflauwing in de be weging slechts beschouwt als een pauze om weer op adem te komen. In Engeland is eene algemeene mijnwerkersstaklng uitgebroken. Men vreest ook voor een staking der spoor weg- en transportarbeiders. Uitvoer van kolen, cokes enz. is verboden, terwijl bijzondere maatregelen door de regeering zijn genomen. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde de minister van arbeid mede binnenkort met een wets ontwerp te zullen komen ter aauvulüug van verschillende leemten in de Invaliditeitswet, bovendien is wegens da urgentie dezer aan gelegenheid een spoeden twerp te wachten tot verhooging van de salarisgrens van f2000 tot 13000. In de eerste na de vergaderiug van den Centralen Raad der K. 8. A* op 7 Maart j.l. gehouden vergadering van het Centraal bestuur, waren de afgevaardigden van de volgende organisaties aanwezig van de Diocesane Comité's van Utrecht, Breda en Haarlemde Federatie van R.K. Werk lieden vereenigingende Algemeene R. K. Werkgeversverenigingden Ned. R. K. Boerenbond, het R. K. Verbond van Werk- geversvakvereenigingen ;'de Si, Josefgezellen- vereenigingde Alg. R. K. Ambtenaren, vereniging; de R. K, Leerarenvereeniging #St. Bonaventura" de Alg. R. K. Officieren; vereeniging de R. K. Jong-Werkgevarsver, - de R. K. Journalistenvereniging de R, K, Htndelsrizigersrereeeniging en „Yooi Eer eu Deugd''. Overeenkomstig art. 25 van de Algem. Statuten had de verkiezing plaats van een Voorzitter en Penningmeester, met het resnltxat dat tot Voorzitter gekozen werd Prof, van Aken en tot penningmeester de heer J. van Rijzewijk. Daar de Directeur van het Centraal bestuur secretaris is vsn het Centraal bestuur en Voorzitter, Secretaris en Penningmeester samen het Dsgeljjksch Bestuur vormen, is dit laatste thans als volgt samengesteldProf, van Aken, voor zitter, Mr. A. Tape, Secretaris, J. van Rijzewijk Penningmeester, In deze Centrale Bestuursvergadering werden vervolgens ontwerpen vastgesteld van de Statuten der Diocesane en Plaatselijke Comité's wijl deze naar aanleiding van de gewijzigde Algemeene Statnten moesten gewijzigd en aangevuld worden. Deze ge wijzigde model-statuten van Diocesane en Plaatselijke Comité's zullen, tegelijk met de gewijzigde Algemeene Sututen in het eerst volgend nummer van Katholiek Nederland* worden afgedrukt. Naar aanleiding van het agendapunt; regeling van den fiasncieelen toestacd van het Centraal Bateau had eene uitvoerige gedachtenwisseling plaat», waar uit bleek hoezeer door alle aanwezigen de noodzakelijkheid gevoeld werd, om niet «Heen onmiddellijk maatregelen te treffen tot opheffing van den betreurenswaardigen financiëelen toestand, wsarin het Centraal Burean thans verkeert, doch tevens om met bekwamen spoed de bronnen op te sporen waarnit de middelen zouden te putten s|jn om de voor eene krachtige werking van het Centraal Burean zoo noodzakelijke uitbrei ding mogelijk te maken. Na uitvoerige bespteking van onder scheiden middelen, die tot het doel zouden kunnen leiden, werd aan het Dtgel|jksch Bestuur opgedragen in de eerstvolgende ver gadering een uitgewerkt plan aan het Cen traal Bestuur voor te leggen, terwjjl reeds onmiddellijk die stappen zouden gedaan worden, waarvan, ook zonder nadere voor bereiding, resultaat te verwachten was. Ten slotte werd nog aan het Dageijjksch Bsstunr opgedragen om nopens het reeds op de vergadering van den Centjplen Raad geopperde en in de vergadering van het Centraal Bestuur van vele z(jden krachtig ondersteunde denkbeeld tot centralisatie vau de onderscheiden bureaux der Nationale Organisaties in één groot Centraal Bureau der K, S. A(met behoud natuurlijk van jolmaakte zelfstandigheid dier organisaties), een onderzoek in te stellenvsn de ver wezenlijking van dit denkbeeld toch werd niet alleen eene zeer aanzienlijke vermin dering van onkosten verwacht, doch men zag daarin tevens en bovenal b|j uitstek het middel om te geraken tot eene beckte en on verbreekbare samenwerking van alle sociale vereenigingen en den waarborg eener on verbreekbare eenheid in de leiding op sociaal gebied. De Raden van Arbeid. Op de desbetreffende vragen vau het Tweede Kamerlid den heer v. Rappard, heeft de Minister van Arbeid overgelegd een staat, aangevende het aantal bij elkeu Raad van Arbeid werkzame vaste en tijdelijke ambtenaren, benevens het totaal bedrag der aan die ambtenaren uit te betalen bezoldigingen en toelagen, waarop bij de begrootingen dier Radeu voor het dienstjaar 1921 is gerekend. Ter vergelijking is mede voor eiken Raad bijgevoegd het aantal verzekerden op 1 Februari 1921. Het overzicht omvat 39 gemeenten, waarvan het aantal vast personeel 1499 bedraagt, met een totaal geraamd salaris voor 1921 van f 2.669.173.18. Het aantal tijdelijk personeel bedraagt 483, met een totaal geraamd salaris van f 545.784.06. De kindertoelagen zijn op f 47.338.26 en de vacantietoelagen op f44.151.34, terwijl de overige toelagen op f 16.183.45 worden geschat. Het aantal verzekerden, volgens de Invaliditeitswet per 1 Februari 1921 be draagt 1.730.473, terwijl het aantal ver zekerden volgens de Ouderdomswet 1919 per 1 Februari 1921 140.293 bedraagt. Totaal aantal verzekerden 1.870.766. Het ledental van het Nederl. Ver bond van Vakvereenigingen bedroeg, naar De Strijd meldt, op 1 Januari j.l, zonderadspirantleden. 216,604, met inbe grip van de adspirantleden 225,367. Op 1 Januari 1920 was dit cijfer 247,704 zonder en 259,532 met de adspirantleden, Het verbond is derhalve in het Jaar 1920 in totaal met 34,165 leden achteruit ge gaan. De gisteren te Arnhem gehouden vergadering van aandeelhouders der Gel- dersche Credietvereeniging heeft in de vacature mr. T. Maas tot lid van de hoofddirectie benoemd den heer) Van Straaten,oud-lid van de Faltory te Batavia en der Nederlandsche Handelmaat schappij. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het desbetreffend wetsont werp zegt de Minister van Financiën metbetrekkingtotdenpostvan f 5.000 000 voorschotten voor woningbouw met premie, dat het plan ten deze instemming heeft gevonden. Vele verzoeken op premies en hypothecaire voorschotten zijn bereids gedaan. Het aantal gevallen, waarin alleen premie wordt gevraagd, overtreft tot nu toe verre dat waarin ook hypothecaire voorschotten worden ge vraagd. Er is een R. K. organisatie voor personeel aan het Nijverheidsonderwijs verbonden, opgericht. Biljarten. De Nederlander Bos is wereldkampioen over 1921 geworden, door te Patijs Farou* te slaan met 223 punten. De Echo van het Zniden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5